Albert Schweitzer.

Military abstracts from executive minutes (Volume 1) online

. (page 16 of 22)
Online LibraryAlbert SchweitzerMilitary abstracts from executive minutes (Volume 1) → online text (page 16 of 22)
Font size
QR-code for this ebook


George Brungart.

Lieut.
Jonas Metzger.

Ensign.
John Kargh.

5th Comp.

Lieut.
Jacob Rudisel.

Ensign.
George Leonard.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 601

2ud. Batt.
Major.
George Thomas.

1st. Compy.

Captain,
.loseph Nagle.

6th Comp.

Lieut.

George Matter.

Ensign.
Peter Hoofnagle.

Eighth Compy.

Lieut.
Christian Grube.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



Monday, February 5th, 1798.
The Governor this day, accepted the resignation of Jesse Fell,
Esquire, of the office of Brigade Inspector of the County of
Luzerne; and thereupon Putnam Catlin was appointed and
commissioned to that office.

Ex. Min. (T. M.) Vol IV.



A RETURN OF ELECTIONS OF OFFICERS IN THE MILI-
TIA OF THE COUNTY OF HUNTINGDON PRESENTED
BY JOHN CADWALLADER. ESQUIRE, BRIGADE IN-
SPECTOR.



Thursday, February 8th, 1798.
First Regiment.

Lieutenant Colonel.
James Hunter, October 7th, 1797.



602 MILITARY ABSTRACTS.

1st Battn.

Major.

Joseph Cadwallader, October 7th, 1797.

3rd Comp.

Captain.

Wm. Smith, October 14th, 1797.

Lieut.
Andrew Barland. October 14lh, 1797.

Ensign.
John Glen, junior, October 14th, 1797.

4th. Comp.

Lieut.
Joshua Teplex, October 30th, 1797.

Ensign.
Jesse Teplex, October 30, 1797.

6th Comp.

Captain.

Benjamin Laughead, October 14th, 1797,

Ensign.
Christopher Moor, October 14th, 1797.

7th Comp.

Ensign.

John Gibson, October 11th, 1797.

8th Comp.

Ensign.

Robert Law, October 7th, 1797.

Second Regiment.

, 2nd Battn.

Major.
David Caldwell, elected 5th Oct. '97.

1st Compy.

Captain.
Jacob Shontz, elected 14th Oct. '97.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 603

Ensign.
William Ward, elected 14th Oct. '97.

2nd Compy.

Lieut.

Heenry Lloyd, junr., elected 14th Oct. '97.

Ensign.
Thomas Jones, elected 14th Oct. '97.

3rd Compy.

Lieut.

James Gallagher, elected 4th Nov. "97.

Ensign.
Jacob Barrack, elected 4th Nov. '97.

5th Compy.

Captain.

Reason Mabley, elected 14th Oct.

Lieut.
Jaraes Kelley, elected 14th Oct.

Ensign.
Wilkisin .lane, Junr., elected 14th Oct.

6th Compy.

Captain.

Hugh Williamson, elected 14th Oct.

Lieut.
William McLane, elected 14th Oct.

Ensign.
George McCoy, elected 14th Oct.

8th Compy.

Captain.

James Entrikin, elected 14th Oct.

Third Regiment.

6th Compy.

Captain.

John Bailey, elected 14th Oct.



604 MILITARY ABSTRACTS.

Lieut.
Derby Chilcoat, elected I4ith Oct.

7th Compy.

Ensign.

William Marshall, elected 14th Oct.

Fourth Regiment.

Lieut. Colonel.

John Holliday, elected 6th Oct., 1797.

2nd Battn.

Major.

James Kerr, elected 6 Oct., 1797.

1st Compy.

Captain.

George Guthrie, elected 14th Oct., 1797.

Lieut.
Robert Curry, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
James Lang, elected 14th Oct'., 1797.

3rd Compy.

Captain.

William Nesbitt, elected 14th Oct., 1797.

Lieut.
Robert Crone, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
Samuel Mobley, elected 14lh Oct., 1797.

4th Compy.

Captain.

James Currey, elected 14th Oct., 1797.

Lieut.
Joshua Parrish, elected 14th Oct., 1797.

5th Compy.

Captain.

James McCune, elected 14th Oct., 1797.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 605

6tli Corapy.

Lieut.

Jarrard Irwin, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
James Irwin, elected 14th Oct., 1797.

7th Compy.

Captain.

James Mclntire, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
David Jones, elected 14th Oct., 1797.

8th Compy.

Captain.

Abraham Halm, elected 14th Oct., 1797.

Lieut.
Adam Sorrick, elected 4th Nov., 1797.

Ensign.
Henry Baugher, elected 4th Nov., 1797.

Fifth Regiment.

1st Battn.

Major.

William Steel, elected 3d Oct. 1797.

2nd Battn.

Major.

Joseph Potter, elected 3d Oct., 1797.

1st Compy.

Lieut.

Alexander Montgomery, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
Samuel Riddle, elected 14th Oct., 1797.

2nd Compy.

Captain.

. Robert Allison, electe^ 14th Oct., 1797.

Lieut.
Daniel Rothrock, elected 14th Oct., 1797



606 MILITARY ABSTRACTS.

Ensign.
Samuel How, elected 14th Oct., 1797.

3rd Compy.

Captain.

Wm. McAlevy, junr., elected 14th Oct., 1797.

Lieut.

Joseph Jackson, elected 14th Oct., 1797.

4th Compy.

Captain.

Peter Sheneberger, elected 14th Oct., 1797.

Lieut.

William Gray, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
Adam Strlne, elected 14th Oct., 1797.

5th Compy.

Lieut.

Mark Law, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
Robert McFarlane, elected 14th Oct., 1797.

6th Compy.

Captain.

Benjamin Armitage, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
Samuel Thompson, elected 14th Oct., 1797.

7th Compy.

Captain.

Charles Green, elected 14th Oct., 1797.

Lieut.
Aquilla Green, elected 14th Oct., 1797.

Ensign.
Aselp Corbin, elected 14th Oct., 1797.

8th Compy.

Ensign.

Jarret Boyd, elected 14th Oct., 1797.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 607



A RETURN OF THE ELECTION OF MILITIA OFFICERS IN
THE COUNTY OF FAYETTE MADE BY JOSEPH TER-
RENCE, ESQUIRE, BRIGADE INSPECTOR.



Friday, February 9Lh, 1798.
First Regiment.

6th Compy.

Captain.
Jesse Lucas.

Lieut.
Robert Moore.

Ensign.
Jacob Beal.

Second Regiment.

5th Compy.

Captain.

Moses Nixon.

Lieut.
James Orr.

Ensign.
Patrick Meloy.

8th Compy.

Lieut.

Samuel Bower.

Ensign.
Ezekiel McFarland.

Third Regiment.

.5th Compy.

Captain.
John White.

Ensign.
John McClelland.



608 MILITARY ABSTRACTS.

6tb Compy.

Captain.

Pearson Sayers.

Lieut.
Wm. Beeson.

Ensign.
Jacob Springer.

Fourth Regiment.

2nd. Batt.

Major.

James Rogers.

1st. Comp.

Captain.

James Gaudy.

Lieut.
John Clark.

Ensign.
Joseph Alexander.

6th Comp.

Captain.

Joseph Worthington.

Lieut.
Samuel Work, junior.

Ensign.
Alex, Moreland.



7th Comp.

Captain,

finos Thomas.

Lieut.
John Shivea.

Ensign.
William Chard,



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 609

First Regiment.
5th Compy.
Ensign.
Benjamin Roberts.

Second Regiment.

2nd. Batt.

Light Infantry Comp.

Captain.

John Cheyney.

Lieut.
David Wood.

Ensign.
Jesse Eastburn.

Third Regiment.

8th Comp.

Captain.

David Moore.

1st. Comp.

Lieut.

John Freeman.

Ensign.
Joseph Hill.

2nd Comp.

Lieut.

David Young.

Ensign.
Isaac Martin.

Fourth Regiment.

2nd Comp.

Lieut.
Jonas Colestock.

Ensign.
Thomas Stacey.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.
39— Vol. IV— 6th Ser.



610 MILITARY ABSTRACTS.



A RETURN OF OFFICERS IN THE MILITIA OF THE
PHILADELPHIA CITY BRIGADE MADE BY THE BRI-
GADE INSPECTOR.



Tuesday, March 13th, 1798.

Second Regiment.
5th Comp.
Captain.
John McCarr.

Ensign.
William Williams.

6th Comp.

Captain. ;;

Francis Powell.

Ensign.
Charles Higgins.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF OFFICERS IN THE MILITIA OF THE
COUNTY OF FRANKLIN MADE BY JOSEPH CRAW-
FORD. BRIGADE INSPECTOR.



Wednesday, March 14th, 1798.

First Regiment.

3rd Comp.

Lieut.

William McElheny.

Ensign.
James Hoecanberry.

Second Regiment.
6th Comp.
Captain.
William McClehahan.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-18]?. 611

Lieut.
John Graff.

Ensign.
Jacob Snibely.

7th Comp.

Ensign.

Henry Miller.

Third Regiment.

3rd Comp.

Lieut.

Isaac Spence.

Ensign.
Collin Spence.

7th Comp.

Lieut.

Thomas Shorman.

Ensign.
Gilbert Gullion.

Fourth Regiment.

3rd Comp.

Lieut.

George Miller.

Ensign.
Michael Cunes.

5th Comp.

Captain.

John Thompson.

8th Comp.
Lieut.
Davidson Filson.

6th Comp.

Captain.

Thomas Greer.



612 MILITARY ABSTRACTS.

Ensign.
Andrew Thompson.

2nd Comp.

Lieut.

Martin Merkley.

Ensign.
Henry Granwald.

, 7th Comp.

Lieut.
Joseph Lamb.



CambersLurgh Light Infantiy Comp. attached to the Sd. Regt.

Captain.
Jeremiah Snyder.

Lieut.
Joseph Barnet.

Ensign.
James Smith.

Fifth Regiment,

8th Comp.

Captain.
David Reynolds.

Lieut.
Edward Cox.

Ensign.
Henry Lear.

4th. Comp.

Lieut.
William Barr.

Ensign.
David Justice.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 613

6th Comp.

Captain.

Matthew Scott.

Lieut.
Thomas Orr.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF OFFICERS IN THE MILITIA OF THE
COUNTY OF CHESTER MADE BY .lOHN HARPER, BRI-
GADE INSPECTOR.



Wednesday, March 14th, 1798.



1st. Regiment.
2nd. Batt.
Major.
Lewellen Davis.

Fourth Regiment.
Light Infantry Comp.

Lieut.
Samuel Todd.

4th. Comp.

Captain.

Jacob Miller.

Lieut.
i^ David Hunter.

Ensign.
Eli Trego.

Fifth Regiment.

8th Comp.

Lieut.
Alexander Andrew.



Ex, Min. (T. M.) Vol. IV.



614 MILITARY ABSTRACTS.



A RETURN OF MILITIA OFFICERS IN THE MILITIA OF
THE COUNTY OF BERKS MADE BY GEORGE ECKERT,
ESQ., BRIGADE INSPECTOR.



Saturday, March 17th, 1798.



1st. Regiment.
8th Comp.
Captain.
Daniel Christ.

Lieut.
Henry Shugar.

Ensign.
Peter Miller.

6th Comp.

Lieut.

Henry Grim.

2nd Comp.

Captain.

Peter Sterner.

Lieut.
Godfrey Sraick.

Ensign.
John Helwig.

Second Regiment.

1st. Comp.

Lieut.

Adam Ruth.

2nd Comp.

Lieut.

Valentine Boltz.

Ensign.
Henry Gutman.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 815

4th. Comp.

Captain.

William Emrick

Lieut.

John Read.

5th Comp.

Captain.

Godfrey Rohrer.

Ensign.
Henry Lenigh.

6th Comp.

Ensign.

Matthias Wagner.

8th Comp.

Ensign.

John Read.

Third Regiment.

Lieut. Colonel Commandant.
John Myer.

3rd. Compy.
Captain.
Daniel Kirshner.

Lieut.
Michael Smith.

Ensign.
Jeremiah Schappel.

4th. Comp.
Captain.
Valentine Brown.

Lieut.
Jacob Graeff.



616 MILITARY ABSTRACTS.

1st. Regiment.

1st Batt.
Light Infantry Comp.
Captain.
Jesse Evans.

Lieut.
Henry Fislaer.

Ensign.
Christian Troxell.

Fourth Regiment.

Lieut. Colonel Commandant.
John C. Baum.

2nd Batt.

Major.

John Ludwig.

1st. Comp.

Lieut.
Adam Knour.

Ensign.
John Neykirts.

2nd Comp.

Captain.

Charles Cramp.

Lieut.
John Parry.

4th. Comp.

Lieut.
Henry Retgr.

5th Comp.

Captain.

David Jones.

Lieut.
Benjamin Talbot.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 617

7th Comp.

Lieut.
Jacob Hartz.



1st Batt.

Light Infantry Comf.

Captain.

Henry Lotz.

Lieut.
James Thompson.

Ensign.
Daniel Lewis.



Rifle Company.

Captain.
Henry Denger.

Lieut.
George Kline.

Ensign.
Jacob Kurtz.



Fifth Battalion.

1st. Comp.

Captain.

Leonard Hantranft.

Lieut.
Joseph Sands.



Fourth Compy.

Captain.
George Oyster.

Ensign.
Peter Keiffer.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



618 MILITARY ABSTRACTS.

Sixth Regiment.

1st. Batt.

Major.

Marks Jno. Biddle.

2nd. Batt.
Major.
Conrad Feger.

3rd. Compy.

Captain.
George Marx.

Ensign.
Jasper Scull.

Fourth Compy.

Lieut.
Yost Hehn.

5th Comp.

Captain.

Jacob Hoyer.

Lieut.
Valentine Boyer.

Ensign.
Henry Haveracker,

6th Comp.
Ensign.
George Weidner.

7th Comp.

Ensign.

Adam Kantner.

8th Comp.

Captain.

Adam Spohn.



Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 619



A RETURN OF MILITIA OFFICERS IN THE MILITIA OF
THE COUNTY OF WASHINTON IN THE SECOND BRI-
GADE.



Monday, March 19th, 1798.
2ud. Regiment.

1st Batt.
Rifle Company.

Captain. ,

Richard Phalon.

Lieut.
Daniel Haines.

Ensign.
Samuel Jones.

2nd Batt.

Light Infantry Comp.
Captain.
Robert Clarke.

Lieut.
William Ross.

Ensign.
Levi Ruble.

Ist. Regiment.

5th Comp.

Captain.

Robert Cathers.

Lieut.
Israel White.

Ensign.
John Pipes.

2nd Comp.
Captain.
John Ebert.



620 MILITARY ABSTRACTS.

2nd. Regiment.

1st. Comp.
Captain.



Timothy Ross.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF MILITIA OFFICERS IN THE FIRST
WASHINGTON BRIGADE PRESENTED BY ABSALOM
BAIRD, ESQUIRE, BRIGADE INSPECTOR.



Tuesday, March '20111, 1798.
First Regiment.

1st Battn.

Major.

Arthur Gardner.

Light Infantry Compy.

Captain.

James Dickey.

Ensign.
John Stacker.

4th Compy.

Lieut.

Enoch Philips.

8th Compy.

Captain.

Thomas McCombs.

Lieut.
Francis Gardner.

Ensign.
David Donaldson.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 621

Fourth Regiment.

1st Battn.

"Major.

Arthur Chamberlain.

First Light Infantry Compy.

Lieut.

William Carter.

Second Light Infantry Compy.

Lieut,
.lohn Huggins.

3rd Compy.

Captain.

John Montgomery.

Lieut.
David Blanset.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



Thursday, March 22nd. 1798.
.lames Reed was appointed and commissioned to be Brigade
Inspector of the Militia of the Brigade composed of the County
of Wayne.



Saturday. March 24th, 1798.
Samuel C. Seely, was appointed and commissioned to be
Brigade General of the Militia of the County of Wayne.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF OFFICERS IN THE MILITIA OF THE
COUNTY OF PHILADA. PRESENTED BY .JOSEPH KEER.
ESQUIRE, BRIGADE INSPECTOR.



Thursday, March 29(h. 1T9S.

Lieut. Colonel.
Henry Shrupp. elected Nov. 23. 1797.



622 MILITARY ABSTRACTS.

6th Compy.

Captain.
Henry Drullman, elected Nov. 23, 1797.

Lieut.
Joseph Hallowell, elected Nov. 23, 1797.



3rd Regt.

1st Battn.

Major.

James Kolpk, elected Nov. 22, 1797.



1st Compy.

Captain.
Geraldus Stockdale, elected Nov. 22, 1797.

Lieut.
James Crawford, elected Nov. 22, 1797.

2nd Compy.

Lieut.

George Bastian, elected Nov. 22, 1797.

Ensign.
David Shitzline, elected Nov. 22, 1797.

3rd Compy.

Ensign.

Joseph Cartwright, elected Nov. 22, 1797.

5th Compy.

Captain.

Robert Allen, elected Nov. 22, 1797.

Ensign.
Martin Karsper, elected Nov. 22. 1797.

Infantry.

Captain.

James Hozey.

Ensign.
Stephen Fotteral.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 623

2nd Battn.

Major.

Samuel Smith.

8th Corapy.

Captain.

James Lafferty.

Lieut.
Michael Speel.

Ensign.
George Baker.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



Monday, April 2d, 1798.
Upon a return made according to law, by the Brigade In-
spector of the jail of the city of Philadelphia, Andrew McGill
was commissioned as Captain of a Light Infantry company at-
tached to the First Regiment of the Militia of the city of
Philadelphia.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF OFFICERS IN THE MILITIA OF THE COUN-
TY OF CHESTER PRESENTED BY THE BRIGADE IN-
SPECTOR.



Thursday, April 5th, 1798.
Third Regiment.

2nd Compy.

fjieut.
Samuel Ash.

8tn Compy.

Lieut.

Robert Chamberlain.



624 MILITARY ABSTRACTS.

Sixth Regiment.

2nd Compy.
Ensign.



Samuel Hughes.

6th Compy.

Ensign.

Joseph McKindley.

7th Compy.

Lieut.

Alexander McPherson.

Ensign.
Thomas McCleland.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF SIX OFFICERS IN THE MILITIA OF THE
COUNTY OF DAUPHINE PRESENTED BY JOHN ANDRE
HANNA, THE BRIGADIER GENERAL.



Saturday, April 14th, 1798.
First Regiment.

2nd Compy.

Ensign.

George Herner.

1st Battn. — Light Infantry.

Lieut.
Samuel Hill.

Ensign.
Alexander Ingram.

Second Regiment.

3rd Compy.

Lieut.

Christian Hummel.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 625

7th Compy.

Captain.

William Hamilton.

Lieut.
Anthony Blessing.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF FOURTEEN OFFICERS IN THE MILITIA
OF THE COUNTY OF LYCOMING PRESENTED BY THE
BRIGADE INSPECTOR.



Wednesday, May 2nd, 1798.

First Regiment.

1st Compy.

Lieut.

Thomas Crawford.

Ensign.
Abel Dougherty.

2nd Compy.

Captain.

George Quigley.

Lieut.
George Williams.

Ensign.
Sampson Hamilton.

4th Compy.

Captain.
Isaac Porter.

5th Compy.

Lieut.
Wm. Kibbin.

Ensign.
Wm. Watson.

40— Vol. IV— 6th Ser.



626 MILITARY ABSTRACTS.

Second Regiment.

1st Compy.

Captain.
James Baird.

Lieut.
Samuel Eason.

Ensign.
Charles Stuart.



2nd Battn.

Major.
John Robb.



Light Infantry Compy.

Lieut.

William Watson.

Ensign.
John Sloan.



Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF NINE OFFICERS OF THE MILITIA OF THE
COUNTY OF BUCKS PRESENTED BY THE BRIGADE
INSPECTOR.



Saturday, May 12th, 1798.

2nd Regiment.

1st Battn.

Major.

Joseph Baldwin, jr.

7th Compy.

Captain.

Henry Vanhorn.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 627

4th Regiment.

5th Compy.

Captain.

Thomas Marshall.

Lieut.
John Lutz.

Second Troop of Horse.

1st Lieut.

Nathaniel Shewel.

Light Infantry Compy.

Captain.

Richard Lloyd.

Lieut.
James Screll,

Ensign.
Charles Snowden.

Artillery Compy.

2nd Lieut.

Joseph Huckinson.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



Tuesday, May 15th, 1798.
A commission was issued to Henry Speeriug as a Captain
of a troop of Light-Horse, attached to the Northampton County
Brigade.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF OFFICERS OF A LIGHT INFANTRY COM-
PANY ATTACHED TO THE FOURTH REGIMENT OF
THE PHILADELPHIA CITY BRIGADE.



Monday, May 21st, 1798.



Captain.
John MeClenachan.



628 MILITARY ABSTRACTS.

first Lieut.
■^ Andrew Magill.

second Lieut.
John H. Doublebowler.



Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF OFFICERS IN THE MILITIA OF THE COUN-
TY OF NORTHUMBERLAND PRESENTED BY BERNARD
HUBLEY, ESQUIRE, BRIGADE INSPECTOR.



Tuesday May 22nd, 1798.

First Regiment.

2nd Compy.

Ensign.

James Minnes.

5th Compy.

Captain.

Daniel Metzgar.

Lieut.
Matthias Sheffer.

Ensign.
Andrew Endsworth.

Second Regiment.

1st Battn.

Major.

Henry Moyer.

2nd Battn.

Major.
Simon Snider.

1st Compy.

Captn.

Casper Wannamacker.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 629

Lieut.
Jacob Harpster.

Ensign.
Jacob Grimm.



2ud Compy.

Captain.

Samuel Witmer.

Lieut.
George Arnold.

Ensign.
John Kersteller.

ord Compy.

Captain.

Frederick Stees.

Lieut.
Michael Bright.

Ensign.
Robert Patterson.



4th Compy.

Captain.
Philip Meyer.

Lieut.
Michael Weaver.

Ensign.
Jacob Meyer.



5th Compy.

Captain.

Andrew Leist.

Lieut.
Adam Bolender.

Ensign.
John Bolender.



630 MILITARY ABSTRACTS.

6th Compy.

Captain.
Henry Gross.

Lieut.
Anthony Gift.

Ensign.
Jacob Myer.

7th Compy.

Captain.

Daniel Hurant.

Lieut.
Richard Madox.

Ensign.
Francis Roth.

8th Compy.

Captain.

Thomas Price.

Lieut.
Daniel Koch.

Ensign.
Michael Shoe

Third Regiment.

Lieut. Colonel.

John Teetsworth.

1st Battn.

Major.

Daniel Vincent.

Rifle Compy.

Captain.

David Shannon.

Lieut.
Thomas McClintock.

Ensign.
Joseph Hammond.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 631

1st Compy.

Captain.

John Murray.

Lieut.
Thomas Murray.

2n(l Compy.

Captain.

James Latimore.

3rd Compy.

Captain.

William McKinney.

Lieut.
Thomas Dickson.

Ensign.
Flavel Oaks.



4th Compy.

Captain.

Bethuel Vincent.

Lieut.
Robert Patterson.

Ensign.
Jared Irwin, Junr.

5th Compy.

Captain.

John Vandike.

Lieut.
Patrick McGlaugan.

Ensign.
John Cafer.

7th Compy.

Captain.

Joseph Hutchesou.



632 MILITARY ABSTRACTS.

Lieut.
John Jacoby.



Ensign.
Thomas Gilmore.



8th Compy.

Captain.

David Hunter.

Lieut.
James Calhoon.

Ensign.
David Montgomery.

Fourth Regiment.

Lieut. Colonel.
Frederick Lazarus.

1st Battn.

Major.

Samuel Scott.

Light Infantry,

Captain.

Robert Gray.

Lieut.
Peter Withington.

Ensign.
Daniel Lebo.



1st Compy.

Captain.
Paul Baldy.

Lieut.
John Lawrence.

Ensign.
Jacob Goss.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 633

2nd Compy.

Captain.

.lacob Gerhart.

Lieut.
Isaac Dewitt.

Ensign.
Thomas Vanbuskirk.

3rd Compy.

Captain.

Henry Bucher.

Lieut.
Henry Sheffer.

EnsigB.
Doras Keel.

2nd Battn.

Light Infantry.

Captain.
William Spring.

Lieut.
.James Maxwell.

Ensign.
John Shriner.

5th Compy.

Captain.

William Logue.

Lieut.
Samuel Maus. —

Ensign.
Wm. McCoy.

Gth Compy.

Captain.

James Lemmon.

Lieut.
Jacob Thomas.



634 MILITARY ABSTRACTS.

Ensign.
Ralph Huzzee.

Fifth Regiment.

Lieut. Colonel.
.Joseph Salmon.

1st Battn.

Major.
Thomas Lemon.

2nd Battn.

Major.
Joseph Heister, junr.

1st Compy.

Captain.

Levy Aikman.

Lieut.
Abraham Miller.

Ensign.
Joshua Webb.

2nd Compy.

Captain.

Christian Marckley.

Lieut.
Matthias Lemmon.

Ensign.
John Clingman.

3rd. Comp'y.

Captain.

Daniel McHenry.

Lieut.
James Wintersteen.

Ensign.
Ilarman Kline.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 635

4th Compy.

Captain.

Christian Brobst.

Lieut.
Edward Thornton.

5th Compy.

Captain.

Leonard Rupert.

Lieut.
Thomas Willets.

Ensign.
Daniel Boyer.

6th Compy.

Captain.
James Evans.

Lieut.
James Search.

Ensign.
Arthur McCafferty.

7th Compy.

Captain.

Samuel Yetter.

Lieut.
Gilbert Low.

Ensign.
Daniel Yeoman.

8th Compy.

Captain.

George Longaberger.

Lieut.
Philip Miller.

Ensign.
Daniel Noyer.



636 MILITARY ABSTRACTS.

Sixth Regiment.

Lieut. Colonel.

Daniel Montgomery, Jr.

1st Battn.

Major.

William Colt.

2nd Battn.

Major.

Alexander Dickson.

1st Compy.

Captain.

Samuel MeFarran.

Lieut.
Thomas Woodside.

Ensign.
James Larrison.

2nd Compy.

Captain.

James Donnaldson.

Lieut.
Jacob Busdman.

Ensign.
Richd. Robinson.

3rd Compy.

Captain.

Nathan Sargeant.

Lieut.
John Hewit.

Ensign.
Hugh Wilson.

4th Compy.

Captain.

Thomas Moorhead.



EXECUTIVE MINUTliS— 1790-1817. 637

Lieut.
James Beard.

Ensign.
Robert Johnston.

5th Compy.

Captain.

Gersham Biddle.

Lieut.
Robert Bigger.

6th Compy.

Captain.

Andrew Irvin.

Lieut.
Daniel Dildou.

Ensign.
Annon Thomas.

7th Compy.

Captain.

Charles Riddle.

Lieut.
Andrew Falls.

Ensign.
John Falls.

8th Compy. S

Captain.
Marshal Girton.

Lieut.
David Carnahon. '-

Ensign.
Andrew Sheep.

1st Battn.
Light Infantry.

Captain.
Thomas Taylor.



638 MILITARY ABSTRACTS.

Lieut.

James Scott.

Ensign.
Andrew Hutchison.

Seventh Regiment.

Lieut. Colonel.
Abraham McKinney.

1st Battn.

Major.
Jacob Feather.



2nd Battn.

Major.

William Tietsworth.



1st Battn.

Rifle Company.

Captain.

Peter Ferst.

Lieut.
Michael Sheffer.

Ensign.
Saml. Aughmoody.

Ist Compy.

Captain.

Andrew Reits.

2nd Compy.

Captain.

Jacob Sheffer.

Lieut.
John Ryder.

Ensign.
Abraham Trautman,



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 639

3rd Compy.

Captain.

Henry Bordner.

Lieut.

Jacob Langert.

Ensign.
Casper Heckard.

4th Compy.

Captain.
Wm. Dobson.

5th Compy. ;

Captain.
Daniel Steenman. I

Lieut.
John Rocliefellow.

Ensign.
David Thurston.

6th Compy.

Captain.

Lambert Pitner.

Lieut.
Benjamin Campbell. \

Ensign.
Adam Knight.

7th Compy.

Captain.

Nicholas Shipman.

Lieut.
David Wealsh.

8th Compy.

Captain.

Jacob Snider.



640 MILITARY ABSTRACTS.

Lieut.
Peter Rockefeller.



Ensign.
John Clark.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



A RETURN OF SUNDRY MILITIA OFFICERS IN THE
BRIGADE OF THE CITY OF PHILADELPHIA.



Friday, May 25th, 1798.
Second Regiment.

Light Infantry,
first Lieut.
George Dean.

second Lieut.
William Crawford,

4th Compy.

Captain.

William Hunckle.

5th Compy.

Lieut.
Jacob Demis.

6th Compy.

Lieut.
Robert Park.

7th Compy.

Ensign.

William Wisdom.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 641



A RETURN OF FIELD OFFICERS OF THE MILITIA OF THE
COUNTY OF MIFFLIN.



Tuesday, May 29th, 1798
1st Regiment.

1st Battn.

Major.

Hugh McClelland, Esqr.

2nd Battn.

Major.

David Mitchell.

2nd Regiment.

2nd Battn.

Major.
.John Moore.

4th Regiment.

Lieut. Colonel.

John Holt.

1st Battn.

Major.
John Roll.

2nd Battn.

Major.

James Williamson.

Ex. Min. (T. M.) Vol. IV.



4L-Vol. IV— 6th Ser.



642 MILITARY ABSTRACTS.



A RETURN OF MILITIA OFFICERS IN THE FIRST WASH^
INGTON BRIGADE PRESENTED BY THE BRIGADE
INSPECTOR.



Friday, June 1st, 1798.
1 Regiment.

1 Compy.

Captain.

James Rankin.

Lieut.
Amariah Johnston.

Ensicn.
Andrew Crites.

2nd Compy.

Captain.

George McMillan.

Lieut.
Moses Kerr.

Ensign.
Nathl. Thomas.

3rd Compy.

Ensign.
John Grant.

4th Coinpy.

Captain.
Wm. Moss.

Lieut.
Enoch Philips.

Ensign.
James McGibbony.

5th Compy.

Captain.
Abner Biddle.



EXECUTIVE MINUTES— 1790-1817. 643

Liieut.
Abraham Crabbs.

Ensign.
Henry Crabbs.

Cth Compy.

Ensign.

Mattliew Anderson.

7th Compy.

Captain.
Dorsey Pentecost.

Lieut.
Casper Stoner.

8th Compy.
Captain.
Thomas McCorabs. '*•

Lieut.
Thomas Furgeson.

Ensign.
Nathan Ualley.

2ucl Lt. Infanty.

Captain.
Robert Porter.

Lieut.
Andw. Holmes.

Ensign.
.Joseph Caldwell.

2nd Regiment. ^

1st Compy.

Lieut.

Robert Moore.

Ensign.
Benjn. Bay.



644 MILITARY ABSTRACTS.

6th Oompy.

Lieut.

Robert Forfythe.

3r


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 16 18 19 20 21 22

Online LibraryAlbert SchweitzerMilitary abstracts from executive minutes (Volume 1) → online text (page 16 of 22)