Charles Davies.

School arithmetic. Analytical and practical online

. (page 7 of 24)
Online LibraryCharles DaviesSchool arithmetic. Analytical and practical → online text (page 7 of 24)
Font size
QR-code for this ebook


2 gallons of molasses, 57 cents ; half a pound of tea, 37|
cents ; 2 yards of broadcloth, $3.37| cents ; 8 yards of flan-
nel, $9.875 ; two skeins of silk, 12| cents, and 4 sticks of
twist, 8i cents ?

SUBTRACTION OF UNITED STATES MONEY.

1. John gives 9 cents for a pencil, and 5' cents for a top,
how much more does he give for the pencil than for the top ?

2. A man buys a cow for $26.37, and a calf for $4.50 :
how much more does he pay for the cow than for the calf ?

OPERATION.

NOTE. We set down the numbers as in addition, $26.37
and then subtract them as in simple numbers. 4 50

$21.87

89. Hence, for subtraction of United States money, we
have the following

RULE. I. Write the less number under the greater so thai
units of the same value shall stand in the same column.

89. How do you set down the numbers for subtraction ? How do
you subtract them ? Where do you place the separating point in the
remainder ? How dc you prove subtraction ?



86 SUBTRACTION OF

II. Subtract as in simple numbers, and place the separating
point in the remainder directly under that in the columns.

PROOF. The same as in simple numbers.

EXAMPLES.

(I-) (2.)

From $204.679 From $8976.400

Take 98.714 Take 610.098
Remainder $105.965 Remainder $8366.302

(3.) (4.) (5.)

$620.000 $327.001 $2349

19.021 2.090 29.33

$600.979 $324.911 $2319.67

6. What is the difference between $6 and 1 mill ? Between
$9.75 and 8 mills ? Between 75 cents and 6 mills? Between
$87.354 and 9 mills?

7. From $107.003 take $0.479.

8. From $875.043 take $704.987.

9. From $904.273 take $859.896.

APPLICATIONS.

1. A man's income is $3000 a year ; he spends $187.50 :
how much does he lay up ?

2. A man purchased a yoke of oxen for $78, and a cow for
$26.003 : how much more did he pay for the oxen than for
the cow ?

3. A man buys a horse for $97.50, and gives a hundred
dollar bill : how much ought he to receive back ?

4. How much must be added to $60.039 to make the sum
$1005.40?

5. A man sold his house for $3005, this sum being $98.039
more than he gave for it : what did it cost him ?

6. A man bought a pair of oxen for $100, and sold th'em
again for $7 5.37 J : did he make or lose by the bargain, and
how much ?

7. A man starts on a journey with $100 ; he spends
$87.57 : how much has he left?

8. How much must you add to $40.173 to make $100?



UNITED STATES MONEY. 87

9. A man purchased a pair of horses for $450, but finding
one of them injured, the seller agreed to deduct $106.325 :
what had he to pay ?

10. A farmer had a horse worth $147.49, and traded him
for a colt worth but $35.048 : how much should he receive
in money ?

11. My house is worth $8975.034; my barn $695.879:
what is the difference of their values ?

12. What is the difference between nine hundred and sixty-
nine dollars eighty cents and 1 mill, and thirty-six dollars
ninety-nine cents and 9 mills ?

MULTIPLICATION OF UNITED STATES MONEY.

1. John gives 3 cents apiece for 6 oranges : how much do
they cost him ?

2. John buys 6 pairs of stockings, for which he pays 25
cents a pair : how much do they cost him ?

3. A farmer sells 8 sheep for $1.25 each : how much does
he receive for them ?

OPERATION.

ANALYSIS. We multiply the costs of one sheep by $1.25
the number of sheep, and the product is the entire ' o

cost.

$10.00

90. Hence, for the multiplication of United States money
by an abstract number, we have the following

RULE. I. Write the money for the multiplicand, and the
abstract number for the multiplier.

II. Multiply as in simple numbers, and the product will
be the answer in the lowest denomination of the multi-
plicand.

III. Reduce the product to dollars, cents and mills.
PROOF. Same as in simple numbers

EXAMPLES.
1. Multiply 385 dollars 28 cents and 2 mills, by 8.

OPERATION. (2.)

$385.282 $475.87

8 9

Product $3082.256 Product $4282.83



88 MULTIPLICATION OF

3. What will 55 yards of cloth come to at 37 cents per
yard?

4. What will 300 bushels of wheat come to at $1.25 per
bushel ?

5. What will 85 pounds of tea come to at 1 dollar 37
cents per pound ?

6. What will a firkin of butter containing 90 pounds come
to at 25J cents per pound ?

7. What is the cost of a cask of wine containing 29 gal-
lons, at 2 dollars and 75 cents per gallon ?

8. A bale of cloth contains 95 pieces, costing 40 dollars
37 J cents each : what is the cost of the whole bale ?

9. What is the cost of 300 hats at 3 dollars and 25 cents
apiece ?

10. What is the cost of 9704 oranges at 3J cents apiece ?

OPERATION.

NOTE. We know that the product of two num-
bers contains the same number of units, whichever
be used as the multiplier (Art. 48). Hence, we
may multiply 9704 by 3^ if we assign the proper
unit (1 cent) to the product.

$339.64

11. What will be the cost of 356 sheep at 3J dollars a
head ?

12. What will be the cost of 47 barrels of apples at 1 j
dollars per barrel ?

13. What is the cost of a box of oranges containing 450,
at 2 cents apiece ?

14. What is the cost of 307 yards at linen of 68J cents
per yard ?

15. What will be the cost of 65 bushels of oats at 33* cents
a bushel ?

ANALYSIS. If the price were 1 dollar a bushel, OPERATION.
the cost would be as many dollars as there are 3)65.000
bushels. But the cost is 38^ cents = of a dollar : .. flrpa

hence, the cost will be as many dollars as 3 is con-
tained times in 65=21 dollars, and 2 dollars over, which is re-

90. How do you multiply United States money ? What will be the
denomination of the product ? How will you then reduce it to dollars
and cents ? How do you prove multiplication ?




UNITED STATES MONEY. 89

duced to cents by annexing two ciphers, and to mills by annexing
three ; then, dividing the cents and mills by 3, we have the entire
cost: hence,

91. To find the cost, when the price is an aliquot part of
a dollar.

Take such a part of the number which denotes the commo-
dity, as the price is of I dollar.

EXAMPLES.

1. What would be the cost of 345 pounds of tea at 50
cents a pound ?

2. What would 675 bushels of apples cost at 25 cents a
bushel ?

3. If 1 pound of butter cost 12| cents, what will 4 firkins
cost, each weighing 56 pounds ?

4. At 20 cents a yard, what will 42 yards of cloth cost ?

5. At 33 J cents a gallon, what will 136 gallons of mo-
lasses cost ?

OPERATION.

6. What will 1276 yds. 4)$1276 cost at 1 dollar a yard,
of cloth cost at $1.25 a 319 cost at 25 cts. a yard,
yard ? $1595 C ost at $1.25 a yard.

7. What would be the cost of 318 hats at $1.12J apiece ?

8. What will 2479 bushels of wheat come to at $1.50
a bushel ?

9. At $1.33J a foot, what will it cost to dig a well 78 feet
deep ?

10. What will be the cost of 936 feet of lumber at 3
dollars a hundred ?

ANALYSIS. At 3 dollars a foot the cost would be OPERATION.
936x3=2808 dollars ; but as 3 dollars is the price 935

of 100 feet, it follows that 2808 dollars is 100 times

the cost of the lumber: therefore, if we divide

2808 dollars by 100 (which we do by cutting off two $28.08
of the right hand figures (Art. 73), we shall obtain the cost.

NOTE. Had the price been so much per thousand, we should
have divided by 1000, or cut off three of the right hand figures :
hence,

91. How do you find the cost of several things when the price is an
aliquot part of a dollar ?



90 MULTIPLICATION OF

92. To find the cost of articles sold by the 100 or 1000 ;

Multiply the quantity by the price ; and if the price be
by the 100, cut off two figures on the right hand of the
product ; if by the 1000, cut off three, and the remaining
figures will be the answer in the same denomination as the
price, which if cents or mills, may be reduced to dollars.

EXAMPLES.

1. What will 4280 bricks cost at $5 per 1000 ?

2. What will 2673 feet of timber cost at $2.25 per 100 ?

3. What will be the cost of 576 feet of boards at $10.62
per 1000 ?

4. What is the value of 1200 feet of lathing at 7 dollars
per 1000 ?

5. David Trusty, Bought of Peter Bigtree.
2462 feet of boards at $7. per 1000.



4520


u


' 9.50


600


" scantling


1 11.37


960


" timber


1 15.


1464


" lathing


.75 per 100.


1012


" plank


' 1.25



Received Payment,

Peter Bigtree,

6. What is the cost of 1684 pounds of hay at $10.50 per
ton?

ANALYSIS. Since there are OPERATION.

2000*. in a ton, the cost of 2)10.50

?o r 00 " ^$5^ ~55 price of 1000ft S .

cents. Multiply this by the 1684

number of pounds (1684), and $g 841QO Ans.

cut off three places from the

right,, in addition to the two places before cut off for cents : hence,

93. To find the cost of articles sold by the ton :
Multiply one-half the price of a ton by the number of
pounds' and cut off three figures from the right hand of
the product. The remaining figures will be the answer i

the same denomination as the price of a ton.

92. How do you find the cost of articles sold by the 100 or 1000 ?



UNITED STATES MONEY. 91

EXAMPLES.

1. What will 3426 pounds of plaster cost at $3.48 per ton?

2. What will be the cost of the transportation of 6742
pounds of iron from Buffalo 'to New York, at $7 per ton ?

3. What will be the cost of 840 pounds of hay at $9.50
per ton? at $12? at $15.84 ? at $10.36 ? at $18.75?

DIVISION OP UNITED STATES MONEY.

94. To divide a number expressed in dollars, cents or mills,
into any number of equal parts.

RULE. I. Reduce the dividend to cents or mills, if necessary.

II. Divide as in simple numbers, and the quotient will be the
answer in the lowest denomination of the dividend : this may
be reduced to dollars, cents, and mills.

PROOF. Same as in division of simple numbers.

NOTE. The sign + is annexed in the examples, to show that
there is a remainder, and that the division may be continued.

EXAMPLES.

1. Divide $4.624 by 4 : also, $87.256 by 5.

OPERATION. OPERATION.

4)$4.624 5j$87.256



$1.156 $17.454

2. Divide $37 by 8.

ANALYSIS. In this example we first reduce the OPERATION.

$37 to mills by annexing three ciphers. The quo- 8)$37,000

tient will then be mills, and can be reduced to dol- <fe //fio^

lars and cents, as before. v 4,bJo

3. Divide $56.16 by 16.

4. Divide $495.704 by 129.

5. Divide $12 into 200 equal parts.

6. Divide $400 into 600 equal parts.

7. Divide $857 into 51 equal parts.

8. Divide $6578.95 into 157 equal parts.

93. How do you find the cost of articles sold by the ton ?

94. What is the rule for division of United States money ? How do
you prove division ? How do you indicate that the division may be
continued ?



92 DIVISION OF

95. The quantity, and the cost of a quantity given, to find
the price of one thing (Art. 80).

Divide the cost by the quantity.

9. Bought 9 pounds of tea for $5.85 ; what was the price
per pound ?

10. Paid $29.68 for 14 barrels of apples: what was the
price per barrel ?

11. If 27 bushels of potatoes cost $10.125, what is the
price of a bushel ?

12. If a man receive $29.25 for a month's work, how
much is that a day, allowing 26 working days to the month ?

13. A produce dealer bought 3 barrels of eggs, each con-
taining 150 dozens, for which he paid $63 : how much did
he pay a dozen ?

14. A man bought a piece of cloth containing 72 yards,
for which he paid $252 : what did he pay per yard ?

15. If $600 be equally divided among 26 persons, what
will be each one's share ?

16. Divide $18000 into 40 equal parts: what is the value of
each part ?

17. Divide $3769.25 into 50 equal parts: what is one
part?

18. A farmer purchased a farm containing 725 acres, for
which he paid $18306.25 : what did it cost him per acre ?

19. A merchant buys 15 bales of goods at auction, for
which he pays $1000 : what do they cost him per bale ?

20. A drover pays $1250 for 500 sheep ; what shall he
sell them for apiece, that he may neither make nor lose by
the bargain ?

21. The dairy of a farmer produces $600, and he has 25
cows : how much does he make by each cow ?

22. A farmer receives $840 for the wool of 1400 sheep :
how much does each sheep produce him ?

23. A merchant buys a piece of goods containing 105
yards, for which he pays $262.50 ; he wishes to sell it so as
to make $52.50 : how much must he ask per yard?

90. When the price of one and the cost of a quantity are
given, to find the quantity (Art. 80).

NoraThe divisor and dividend must both be reduced to the
lowest unit named in either before dividing.



UNITED STATES MONEY. 93

Divide the cost by the price.

24. If I pay $4.50 a ton for coal, how much can I buy
for $67.50 ?

25. At $7 a barrel, how much flour can be bought for
$178.50?

26 How many pounds of tea can be bought for $6.75, at
75 cents a pound ?

27. What number of barrels of apples can be bought for
$47.50, at $2.37 J a barrel?

28. At 44 cents a bushel, how many bushels of oats can
be bought for $14.30 ?

29. At 34 cents a bushel, how many barrels of apples can
I buy for $13.60, allowing 2J bushels to the barrel?

30. If 1 acre of land costs $28.75, how much can be
bought for $3220 ?

31. Paid $40.50 for a pile of wood, at the rate of $3.37J
a cord, how much was there in the pile ?

32. How many sheep can be bought for $132, at $1.37| a
head ?

33. At $4.25 a yard, how many yards of cloth can be
bought for $68 ?

34. At $1.12J a day, how long would it take a person to
earn $157.50.

APPLICATIONS IN THE FOUR PRECEDING RULES.

NOTE. See and repeat Rule page 53 : also the three rules
page 74.

1. If 1 yard of cloth costs 3 J dollars, what will 8 yards cost ?

2. If 1 ton of hay costs $14 J, what will 9 tons cost ?

3. If 1 calf costs $4 J, what will 12 calves cost ?

4. Mr. Jones bought 250 bushels of oats, for which he paid
$156.25 : how much did they cost him a bushel ?

5. If 12 tons of hay cost 150 dollars, what does 1 ton
cost ? 8 tons ? 50 tons ?

6. If 9 dozen of spelling books cost $7.875, what will 1
dozen cost ? 6 dozen ? 8 dozen ?

7. If 75 bushels of wheat cost $131.25, how much will 1
bushel cost ? 8 bushels ? 120 bushels ?

8. If 320 pounds of coffee cost $44.80 cents, how much
will 1 pound cost ? What will 575 pounds cost ?



94: APPLICATIONS IN

9. Mr. James B. Smith bought 9 barrels of sugar, each
weighing 216 pounds, for which he paid $116.64 : how much
did he pay a pound ?

10. If 40 tons of hay cost $580, how much is that per
ton ? What would 70 tons cost at the same rate ?

11. If Mr. Wilson has $120 to buy his winter wood, and
wood is $4 a cord, how many cords can he buy ?

12. At 6 dollars a yard, how many yards of cloth can be
bought for $24 ? How many for $36 ?

13. A farmer sold a yoke of oxen for $80.75 ; 6 cows for
$29 each ; 30 sheep at $2.50 a head ; and 3 colts, one for
$25, the other two for $30 apiece ; what did he receive for
the whole lot ?

14. A merchant buys 6 bales of goods, each containing 20
pieces of broadcloth, and each piece of broadcloth contained
29 yards ; the whole cost him $15660 ; how many yards of
cloth did he purchase, and how much did it cost him per
yard?

15. A person sells 3 cows at $25 each ; and a yoke of
oxen for $65 ; he agrees to take in payment 60 sheep : how
much do his sheep cost him per head ?

16. A man dies leaving an estate of $33000 to be equally
divided among his 4 children, after his wife shall have taken
her third. What was the wife's portion, and what the part
of each child ?

17. A person settling with his butcher, finds that he is
charged with 126 pounds of beef at 9 cents per pound ; 85
pounds of veal at 6 cents per pound ; 6 pairs of fowls at 37
cents a pair ; and three hams at $1,50 each : how much
does he owe him ?

18. A farmer agrees to furnish a merchant 40 bushels of
rye at 62 cents per bushel, and to take his pay in coffee at
16 cents per pound : how much coffee will he receive ?

19. A farmer has 6 ten-acre lots, in each of which he pas-
tures 6 cows ; each cow produces 112 pounds of butter, for

1 which he receives 18 \ cents per pound ; the expenses of
each cow are 5 dollars and a half : how much does he make
by his dairy ?

20. Bought a farm of W. N. Smith for 2345 dollars, a
span of horses for 375 dollars, 6 cows at 36 dollars each ? I
paid him 520 dollars in cash, and a village lot worth 1500
dollars : how many dollars remain unpaid ?



UNITED STATES MONEY. 95

BILLS OF PARCELS.

(21.) New York, May 1st, 1854.

Mr. James Spendthrift,

Bought of Benj. SavedLl.

16 pounds of tea at 85 cents per pound - - -
27 pounds of coffee at 15J cents per pound - -
15 yards of linen at 66 cents per yard - - - -



Received payment, Benj. Saveall.

(22.) Albany, June 2d, 1854;

Mr. Jacob Johns,

Bought of Gideon Gould.

36 pounds of sugar at 9 J cents per pound - -
3 hogsheads of molasses, 63 galls, each, at 27

cents a gallon

5 casks of rice, 285 pounds each, at 5 cents per

pound

2 chests of tea, 86 pounds each, at 96 cents per )

pound f

Total cost, $
Received payment, For Gideon Gould,

Charles Clark.



<J23.) Hartford, November 21st, 1854.

Gideon Jones,

Bought of Jacob Thrifty.

69 chests of tea at $55.65 per chest - - - -
126 bags of coffee, 100 pounds each, at 12J )

cents per pound }

167 boxes of raisins at $2.75 per box - - -

800 bags of almonds at $18.50 per bag - - -

9004 barrels of shad at $7.50 per barrel - - -

60 barrels of oil, 32 gallons each, at $1.08 )

per gallon )

Amount, $
Received the above in full. Jacob Thrifty.



90 DENOMINATE NUMBERS.



DENOMINATE NUMBERS.

97. A SIMPLE NUMBER is a unit or a collection of units.
The unit may be either abstract or denominate.

98. A DENOMINATE NUMBER is a denominate unit or a
collection of units : thus, 3 yards is a denominate number,
in which the unit is 1 yard.

99. Numbers which have the same unit, are of the same
denomination: and numbers having different units, are of
different denominations. If two or more denominate num-
bers, having different units, are connected together, forming a
single number, such is called a compound denominate number.

100. There are eight different units in Arithmetic : 1st.
The abstract unit : 2d. The unit of currency : 3d. The unit
of length : 4th. The unit of surface : 5th. The cubic unit or
unit of volume : 6th. The unit of weight : 7th. The unit of
time : 8th. The unit of circular measure.

ENGLISH MONEY.

101. The units or denominations of English money are
guineas, pounds, shillings, pence, and farthings.

TABLE.

4 farthings marked far make 1 penny, marked d.
12 pence - 1 shilling, s.

20 shillings - 1 pound, or sovereign, ,

21 shillings - - . 1 guinea.

far. d. s.

4 =1

48 =12 = 1

960 =240 =20 =1

NOTES. 1. The primary unit in English money is 1 farthing.
The number of units in the scale, in passing from farthings to



97. What is a simple number ?

98. What is a denominate number ?

99. When are numbers of the same denomination ? When of differ-
ent denominations ? If several numbers having different units are con-
nected together, what is the number called ?

100. How many units are there in Arithmetic ? Name them,



DENOMINATE NUMBERS. 97

pence, is 4 ; in passing from pence to shillings, 12 ; in passing
from shillings to pounds, 20.

2. Farthings are generally expressed in fractions of a penny.
Thus, 1 far.=tf.; 2 far.=\d. ; 3 far.=$d.

3. By reading the second table from right to left, we can see
the value of any unit expressed in each of the lower denomina-
tions. Thus, ld. = 4far.; 1*.= 12d.=4Stfar. ; l=20.= 240d.



REDUCTION OF DENOMINATE NUMBERS.

102. Reduction is changing the unit of a number, without
altering its value.

1. How many pence are there in 2s. &d. ?

ANALYSIS. Since there are 12 pence in 1 shilling, there are
twice 12, or 24 pence in 2 shillings : add the 6 pence : therefore,
in 2s. 6d. there are 30 pence.

2. How many pence in 4 shillings? In 4s. Sd. ? In 5s.
Sd. ? In 3s. Sd. ? In 6s. Id. ?

3. How many shillings in ,2 ? In 3 8s., how many ?

4. How many pence in 1 ? How many shillings in
2 8s. ? How many in ^3 7s. ?

5. How many shillings are there in 48 pence ?

ANALYSIS. Since there are 12 pence in 1 shilling, there are as
many shillings in 48 pence, as 12 is contained times in 48, which
is 4: therefore, there are 4 shillings in 48 pence.

6. How many pounds in 40 shillings ? In 60 ? In 80 ?

103. From the above analyses we see, that reduction of
denominate numbers is divided into two parts :

1st. To change the unit of a number from a higher deno-
mination to a" lower.

2d. To change the unit of a number from a lower denomi-
nation to a higher.

101. What are the denominations of English money ?

Notes. 1 What is the primary unit in English money ? Name the
units of the scale.

2. How are farthings generally expressed ?
3. How is the second table read ? What does it show ?

102. What is Reduction ?

103. Into how many parts is reduction divided ? What are tliey ?

7



98 REDUCTION OF

PRINCIPLES AND EXAMPLES.

104. To reduce from a higher to a lower unit.
1. Reduce JE21 6s. Sd. to the denomination of farthings

OPERATION.

ANALYSIS. Since there are 20 shillings in 27 6s &d 2far
1, in 27 there are 27 times 20 shillings, ' on '
or 540 shillings, and 6 shillings added, make
546*. Since 12 pence make 1 shilling, we
next multiply by 12, and then add Sd. to the
product, giving 6560 pence. Since 4 far- pf . Rn ,
things make 1 penny, we next multiply by
4, and add 2 farthings to the product, giv-
ing 26242 farthings for. the answer. 26242



NOTE. The units of the scale, in passing from pounds to shil-
lings, are 20 ; in passing from shillings to pence they are 12 ;
and in passing from pence to farthings, 4.

Hence, to reduce from a higher to a lower unit, -we have
the following

RULE. Multiply the highest denomination by the units of
the scale which connect it with the next lower, and add to the
product the units of that denomination ; proceed in the same
manner through all thd denominations, till the unit is brought
to the required denomination.

105. To reduce from a lower unit to a higher.

1. Reduce 3138 farthings to pounds.

OPERATION.

ANALYSIS. Since 4 farthings 4)3138
make a penny, we first divide by 4. 1 0N ^ Q _

Since 12 pence make a shilling, we _ ' 2 J ar - rCTn -

next divide by 12. Since 20 shil- 210)615 - - 4d. rem.

lings make a pound, we next divide c " r '

by 20, and find that l38/ar.=3 - "
5s. 4d. 2 far. Ans. 3 5s. 4d. 2 far.

Hence, to reduce from a lower to a higher denomination,
we have the following

RULE. I. Divide the given number by the units of the scale

104. How do you reduce from a higher to a lower unit?

105. How do you reduce from a lower to a higher unit? What
will be" the unit of any remainder ? How do you prove reduction ?



DENOMINATE NUMBERS. 99

which connect it with the next higher denomination, and set
down the remainder, if there be one.

II. Divide the quotient thus obtained by the units of the
scale which connect it with the next higher denomination, and
set down the remainder.

III. Proceed in the same way to the required denomination,
and the last quotient, with the several remainders annexed,
ivill be the answer.

NOTE. Every remainder will be of the same denomination as
its dividend.

PROOF. After a number has been reduced from a higher
denomination to a lower, by the first rule, let it be reduced
back by the second ; and after a number has been reduced
from a lower denomination to a higher, by the second rule,
let it be reduced back by the first rule. If the work is right,
the results will agree.

EXAMPLES.

1. Reduce 15 7s. &d. to pence.

OPERATION. PROOF.

15 7s. Gd. 12)3690

20 2|0)30|7 ... 6^. rem.

307 15 . . . 7s. rem.
12

3690 Ans. 15 7s. bd.

2. In 31 8s. 9<1 3 far., how many farthings? Also proof.

3. In 87 14s. 8^d., how many farthings ? Also proof.

4. In 407 19s. 11 %d., how many farthings? Also proof.

5. In 80 guineas, how many pounds ?

6. In 1549 far., how many pounds, shillings and pence?

7. In 6169 pence, how many pounds ?

LINEAR MEASURE.

100. This measure is used to measure distances, lengths,
breadths, heights and depths, &c.

106. For what is Linear Measure used ? What are its denominations ?
Repeat the table. What is a fathom? What is a hand? What are
the units of the scale ?



100



REDUCTION OF



TABLE.



12 inches, in. make
3 feet

5J yards or 16 J feet -
40 rods -
8 furlongs or 320 rods
3 miles

69J statute miles (nearly) or
60 geographical miles,
360 degrees,

ft.



1 foot,
1 yard,
1 rod,
1 furlong, -
1 mile,
1 league,
1 degree of)


marked

Af>.n. i


a

rd.
fur.
mi.
L.





n.
12
36
198
7920





Online LibraryCharles DaviesSchool arithmetic. Analytical and practical → online text (page 7 of 24)