Morton L. (Morton Luther) Montgomery.

Historical and biographical annals of Berks County, Pennsylvania, embracing a concise history of the county and a genealogical and biographical record of representative families, comp. by Morton L. Montgomery .. online

. (page 56 of 227)
Online LibraryMorton L. (Morton Luther) MontgomeryHistorical and biographical annals of Berks County, Pennsylvania, embracing a concise history of the county and a genealogical and biographical record of representative families, comp. by Morton L. Montgomery .. → online text (page 56 of 227)
Font size
QR-code for this ebook


George H. Felix 1884-89

Cyrus T. Fox 1889-90

I. Comley Fetter 1890-96

Horace H. Hammer 1896-99

Edwin L. Lindemuth 1899-1902

Charles C. Weltmer ■ 1902-08

Caleb Weidner -, 1908-09

SOLICITORS
Name Term

James Donagan 1847-48

George G. Barclay 1848-50

J. Bright Smith 1850-52

William F. Filbert 1852-53

Edmund L. Smith 1853-55

Charles K. Robeson 1855-57

Albert G. Green 1857-59

A. Lucius Hennershotz 1859-61

Wharton Morris 1861-62

George j. Eckert 1862-63

James B. Bechtel 1863-64

Edward H. Shearer 1864-65

J. Glancy Jones 1865-67

Daniel Ermentrout 1867-70

Edwin Shalter 1870-73

J. Howard Jacobs 1873-74

William M. Rightmyer 1874-75

Harrison Maltzberger 1875-77

Daniel H. Wingerd 1877-79

Christian H. Ruhl 1879-81

Benjamin F. Dettra 1881-83

Wayne Hayman 1883-85

William J. Rourke 1885-96; 1897-1903; 1904-08

W. Kerper Stevens 1896-97

Walter S. Young 1903-04

Henry P. Reiser 1908-H

ENGINEERS
Name Term

Matthias S. Richards ' 1847-48

Aaron Albright 1848-57; 1859-61; 1862-63

William Davis 1857-58

Christian Stolz 1858-59

D S. Zacharias 1861-62; 1863-68; 1874-76

Samuel M. Rea 1868-74

Henry T. Kendall 1876-79

Levi Wunder 1879-81

A. Harvey Tyson 1881-85

Daniel Housum 1885-88

J. Gerhart Young 1888-89

Samuel S. Hoff 1889-94; 1897-99

Edwin C. Chamberlain 1894-97

Alexander Murdoch 1899-1902

Elmer H. Beard 1902-09

Edmund B. Ulrich 1909-12

MARKET COMMISSIONERS
Name Term

John Boyer 1847-49

William Keen 1849-50

J. H. Griesemer 1850-51

John Moyer 1851-52

William E. Wilson ; 1852-55

Daniel M. Weand 1855-56

John E. Yeager 1856-57

Isaac Heckman 1857-59; 1861-62

Daniel Setley 1859-60

B. F. Ermentrout 1860-61; 1862-63

William S. Young 1863-66

Jacob Goodhart 1866-68

Jacob Goodhart, Jr 1868-70

Henry J. Smith 1870-73

Benj. Weiss 1873-74

John Denhard 1874-75

Peter Texter 1875-76

James W. Longacre 1876-77

William Clark 1877-78



Lawrence P. Ressler 1878-79

Levi J. R. Krick 1879-80

Bertolet Grant ■ 1880-84

Jacob Rapp 1884-86

Daniel Baus 1886-89

Charles M. Clous 1889-93

Adrian S. Loewen 1893-96

Albert Merz 1896-1900

Peter Texter, Jr 1900-02

Martin Hauck 1902-05

Frank Menges 1905-08

Howard S. Weaver '. 1908-11

Board of Health. — ^An Act of Assembly was
passed on April 22, 1873, specially authorizing the
establishment of a board of health for Reading,
with powers for the preservation of the public
health. The board was made to consist of seven
members, with an indefinite term of service and
without compensation, who were to be appointed
by the presidents of the city councils. The city
was divided into four districts, with Sixth and
Penn streets as the dividing lines. One member
was to be appointed from each district and one
from the city at large ; and these five were to select
two physicians. And provision was made for the
annual appointment of a health commissioner by the
board, with a compensation to be fixed by councils.

The board of health effected a permanent organ-
ization on March 10, 1874. The following persons
have been members:

First District
Name Term

Charles Breneiser 1874-80

Dr. Wm. F. Marks 1880

Second District

David Ermentrout 1874-82

Garrett B. Stevens 1882-83

Charles H. Schaeffer 1883-1902

D. N. Schaeffer 1902-05

B. F. Dettra 1905 — -

Third District

Dr. W. Mlirray Weidman 1874-82

Thomas P. Merritt 1882

Fourth District

Dr. S. S. Stevens 1874-82

David P. Schlott 1882-1902

Daniel S. Esterly 1903 —

At Large

Dr. Martin Luther 1874-94

Dr. John N. Becker 1894 —

PHYSICIANS
Name Term

Dr. Israel Cleaver ^ 1874-79

Dr. Frank Rieser 1874-80

Dr. M. Albert Rhoads 1879-94

Dr. William F. Muhlenberg 1880-83

Dr. Adam B. Dundor 1883-1902

Dr. S. L. Kurtz 1894 —

Dr. Charles Roland 1902 —

HEALTH COMMISSIONERS
Name Term

Charles F. Frick 1874

Howard L. Miller 1874-82

Roland Laing 1882 —

Note. — The dash after the year indicates continuance in office.

PLUMBING INSPECTORS

At the request of the board of health, the office of
plumbing inspector was created by an ordinance
passed Nov. 9, 1895, which was modified by an-



228



HISTORY OF BERKS COUNTY, PENNSYLVANIA



11, 1896. The ap-



other ordinance passed Jan.
pointees have been :

Name Term

Thomas E. Weber l^l'i'll

John E. Drexel 1899-1902; 1905-08

T. Edward Dehier 1902-05

John D. Corbit 1908-11

TRUSTEES OF PUBLIC LIBRARY

By ordinance, approved Feb. 23, 1899, whereby
the city of Reading accepted the donation of the
Reading Library (including the real estate and all
books and manuscripts), situated on the southwest
corner of Fifth and Franklin streets, a board of
sixteen trustees for the management thereof was
established, to be constituted as follows : The
Mayor to be an ex-oMcio member ; ten members to
be appointed by the city councils in joint conven-
tion ; and five members to be appointed by the
"Reading Library." The first board was consti-
tuted as follows :

Adam R. Leader, Mayor, cx-officio.

Appointed by Councils

George M. Ermentrout
Peter S. HoU
Charles S. Hunter
John H. Keppehnan
Frank S. Livingood
James A. O'Reilly
John A. Rigg
William Rosenthal
Reuben G. Shaker
W. Kerper Stevens

Appointed by Reading Library
George F. Baer
Nathaniel Ferguson
Richmond L. Jones
John R. Kaiicher
Abner



The following is
since 1899:



K. Stauffer

complete list of the trustees

Term



Name

George F. Baer 1899 —

George M'. Ermentrout 1899 —

Nathaniel Ferguson 1899

Peter S. Holl 1899 —

Charles S. Hunter 1899 —

Richmond L. Jones 1899 —

John R. Kaucher 1899 —

John H. Keppelman 1899 —

Frank S. Liyingood 1899 —

James A. O'Reilly 1899-1903

John A. Rigg 1899—

William Rosenthal 1899-1900

Reuben G. Shalter 1899-1902

Abner K. Stauffer 1899-1907

William Kerper Stevens 1899-1903

Adam R. Leader, Alayor 1899-1903

Isaac Hiester igoi

Albert S. Ibach 1903

Thomas P. Merritt .' 1903 —

Henry W. Snyder 1903 —

Edward Yeager, Mayor 1902-05

Thomas C. Zimmerman 1904 —

Edward R. Gerber. Mayor 1905-08

William Rick, Mayor 1908-11



Officers since Organization of Library
Richmond L. Jones, president; Charles H. Hun-
ter, secretary and treasurer.

Number of volumes in library, July 1, 1909,
27,000. Books loaned during 1908, 125,658. Bor-
rowers registered, 18,553. This shows the suc-
cessful management of the library.

JUSTICES OF THE PEACE

Under the Act of 1783 Reading became entitled
to elect two justices of the peace as a separate dis-
trict. In 1803, the County Commissioners divided
the county into fifteen districts. They made Read-
ing the First District, and under the Act of April
4, 1803, it was entitled to four incumbents. _ In
1840, Reading was divided into two wards for just-
ices, with Penn street as the dividing line.

The names of the following officials and time of
appointment were secured from the records at Har-
risburg :

Valentine Eckert l'^84

Henry Christ l'''^*

John Otto '""'

James Diemer

Peter Nagle Aug. 3,

James May (did not act) Aug. 31.

John Christ Oct. 3,

Peter Frailey

Matthias Richards

Henry Hahn April 1,

Frederick Heller Jan. 1,

Jacob Miller Nov. 13,

John M. Hyneman Sept. 3, 1S13

Christopher Scherrer Sept. 17, 1813

John Addams May 13,

William Schoener March 24,

John Frantz March 24,

Frederick Fritz June 38,

John Spayd June 3S,

Matthias Richards Nov. S,

Edward B. Hubley Dec. 3,

Joseph Tyson Dec. 8.

Curtis Lewis Dec. 8.

Peter Aurand Dec. 13.

John Miller Dec. 12.

Henry Betz Dec. 12.

Matthias Richards April 4.

Jonathan D. Hiester June 5,

Peter Nagle. Jr Aug. 1,

Jacob Sallade March 5,

David Rightmyer July 35,

Lloyd Wharton Oct. 19,

Lewis Rees April 3,

Thomas Morris Jan. 4,

Jacob Fritz Feb. 12,

Henry Tothers Sept. 22,

Henry Bowman iNIarch 26,

North Ward

Wm. Schoener April 14.

Henry Betz April 14,

William Betz April 13,

William Schoener April 15.

William Betz April 14^

South Ward



1785
1788
1791
1791
1799



1806
1807
1811



1816

1818

1818

1831

1831

1833

1823

1823

1823

1823

1823

1833

1837

1837

1838

1830

1831

1831

1832

1836

1838

1838

1839



1840
1840
1841
1845
1846



Charles Troxell April 14.1840

William A. Wells .A.pril 14, 1840

Marks B. Eckert April 13, 1842

David Medary April 9, 1844

Matthias Mengel April 15, 1845



READING



329



ALDERMEN

In 1847 the city was divided into two districts for
aldermen, that portion north of Penn street com-
prising the Northern District, and that portion
south, the Southern ; and each district was given
two aldermen with a term of five years. An addi-
tional alderman was given to the Northern District
by a special Act of Assembly, passed Jan. 31, 1873,
by reason of its extent and large population. In
1874 the new charter gave each of the nine wards
an alderman. Two wards were erected in 1876 ;
two in 1885; two in 1893; and one in 1894; and
thence the electors of those wards also elected an
alderman.

FROM 1847-75
Northern District

Name Term

William Betz . . : 1847-51

William Schoener 1847-51

Frank B. Miller 1851-65

William B. Schoener 1851-75

Washington Richards 1865-73

Lewis Kremp 1873-75

Israel C. Becker 1874-75

Southern District

David Medary 1847-55

Matthias Mengel 1847-60; 1868-73

George Printz 1855-75

John Quimby 1860-63

Peter Cleaver 1863-68

Ezekiel Jones 1873-75

UNDER CHARTER OF 1874

First Ward
Name Term

Enos Morris 1875-78

John B. Maxton 1878-84

John W. Ringler , 1884-89

George W. Mannerback .' 1889-94

Charles E. Stout 1894-1902

Charles E. Stout (Jr.) 1903-13

Second Ward

Joseph R. Pawling 1875-80

Christian M'. Deem 1880-85

George W. Ritner 1885-90

Henry H. Wentzel 1890-95; 1897-1902

Georg-e H. McFatridge 1895-97

John Undheim '. 1902-12

Third Ward

Ezekiel Jones 1875-83

John Hippie 1883-88

Frederick H. Printz 1888-93

Monroe S. Eby 1893-98

Howard Koch 1898-1913

Fourth Ward

Matthias Mengel 1875-85

Edmund Sheetz 1885-95

Llewellyn S. Levan 1895-97

William H. Houck 1897-1903

Milton C. Kreider 1903-13

Fifth Ward

Daniel Potteiger 1875-86

C. A. Griesemer 1886-97

Lyman H. Wilson 1897-98

C. W. Yarnell 1898-1913

Sixth Ward

Jonathan L. Reber 1875-77

George M. Ermentrout 1877-93



Francis C. Clemson 1893-1903; 1908-09*

John A. Hiester 1903-08

Seventh Ward

William' B. Schoener 1875-81

Israel C. Becker 1875-78

John G. L. Brownwell 1881-1901

George M. Miller 1901-11

Eighth Ward

Lewis Kremp 1875-78

William L. Graul 1878-83

John Denhart 1883-90

Henry O. Schrader > 1890-95

Albert H. Fegley 1895-1900

Eugene I. Sandt 1900-08

William H. Thornburg 1908-09

Clarence C. Dumn 1909-14

Ninth Ward

Isaac R. Fisher 1875-90

Edward C. Kirschman 1890-1905

George L. Mast 1905-10

Tenth Ward

Henry H. Holl 1876-94

John A. Mfcrkel 1894-1909

Herman Hermann 1909-14

Eleventh Ward

Israel M. Bertolet 1876-80

David Rink 1880-81

George H. Long 1881-90

George Kreamer 1890-91

William F. Weber 1891-1913

Twelfth Ward

John K. Howden 1886-96

Henry S. Yocum 1896-1901

Henry L. Wickel 1901-11

Thirteenth Ward

Peter T. Phillippi 1886-92

Daniel C. Boyer 1892-1902

Jacob H. Scheifele 1903-07

George W. Millmore 1907-12

Fourteenth Ward

Edwin P. Van Reed 1893-1903

Joseph E. Bruce 1903-13

Fifteenth Ward

George M. Ermentrout 1893-94

William T. Snyder : ' . 1894-1914

Sixteenth Ward

George W. Brown 1895-1902

N. Robert Tomlinson 1902-07

George B. Clouser 1907-13

CONSTABLES

Two constables were elected annually for the
city from' 1847 to 1875. The new charter of 1874
required the election of one constable for each ward
for three years. Since 1875 constables for the city
have been elected accordingly.

FROM 1847-75
Name Term

Peter J. H. Griesemer 1847-51

Reuben Goodhart 1847-51 ; 1860-72

William B. Yahn 1848-50; 1854-55

Christian Snyder 1850-54; 1860-62

William Keen 1851-54; 1857-60

William Y. Lyon 1854-55

Jeremiah Griesemer 1855-56

William Fasig 1855-57

John W. Lash 1856-60

* Resigned May, 1909, and Irvin H. Tobias appointed.



230



HISTORY OF BERKS COUNTY, PENNSYLVANIA



Joseph Deysher 1862-63

Benj. F. Ermentrout 1862-63

Wood M. Schwartz 1863-65; 1866-73

James Sheidy 1863-65; 1867-68

John H. Printz 1865-66

John Guiles 1865-66

Charles Frederick 1866-67

W. W. Diehl 1868-74

W. L. Graul 1873-75

Alfred W. Glase • • ■ • • 1874-75

UNDER CHARTER OF 1874

First Ward
Name Term

George Harner ■ 1875-81

George Mannerback 1881-87

William C. Graul 1887-90

Lewis M. Rhoads 1890-1905

Harry M. Ould 1905-11

Second Ward

Zacharias Oswald 1875-78

Michael McGrann 1878-82

John Ehrgood 1882-85

Henry Witman ■ 1885-89

George McFatridge 1889-96

Jacob S. Wentzel 1896-99

George M. Gehret 1899-1905

Francis W. Ganter 1905-11

Third Ward

Aaron Roland 1875-7?

William P. Graul 1878-81

Richard h. Adams 1881-84

Benneville Ehrgood ' 1884-90

Samuel Shirey 1890-93

Charles H. Derr 1893-99

Charles H. Dietrich 1899-1905

William Miles 1905-11

Fourth Ward

Alfred W. Glase 1875-89

Henry A. Maurer 1890-93'

William Y. Lyon 1893-96;1903

Milton C. Kreider 1896-1902

Jacob Royal 1903-05

Franklin E. Kreider 1905-11

Fifth Ward

Thomas Shunk 1875-77

Joseph Heifer 1877-83

Lyman H. Wilson 1883-87

Charles H. Fisher 1887-96

Charles M. Deem 1896-99

John F. Feger 1899-1905

William F. Stehman 1905-11

Sixth Ward

Lewis Neuland 1875-78

Augustus Lessig 1878-80

John M. Sharp 1880-1899

Harry J. Focht 1899-1908

Heber F. Buckwalter 1908-11

Seventh Ward

Wood M. Schwartz 1875-78

Raymond B. Lewis 1878-80

Henry W. Lash 1880-83

Leslie Strubell 1883-1911

Eighth Ward

William L. Graul 1875-78

John Denhard 1878-83

Lawrence P. Ressler 1883-87

George B. Wagner 1887-1908

Seneor A. Phillippi 1908-11



Ninth Ward

George Kreamer 1875-87

George Miller 1887-96

Harry T. Beck ■. 1896-1905

John J. Sparely 1905-11

Tenth Ward

Michael Doyle 1876-79

James Malson 1879-83

Henry C. W. Matz 1882-87

John H. Bobst 1887-88

Jacob Matz 1888-89

George H. Goodwin 1889-90; 1893-96

Augustus Luebka 1890-93

Harry Wise 1896-1902

George J. Brown 1902-11

Eleventh Ward

Jacob F. Hollenbacher 1876-79

Amos A. Bechtold 1879-86

Jacob B. Reifsnyder 1893-1905-

J. Edward Reifsnyder 1905-

George S. Straub 1905-11

Twelfth Ward

Samuel James 1886-87

Augustus Buchter 1887-90'

Tohn Borrell 1890-1911

Thirteenth Ward

Samuel Bechtold 1886-94-

Oscar Detwiler 1894-96

Isaiah J. Beck 1896-99; 1902-11

Franklin E. Kreider 1899-1902

Fourteenth Ward

John Gottshall 1893-99

Williarn W. Hinkle 1899-1902

Frederick J. Fegley 1902-11

Fifteenth Ward

Edward O'Connor 1893-1903

John F. Fisher 1902-11

Sixteenth Ward

Samuel Focht 1895-96

Irwin S. Close 1896-99

Robert Graul .1899-1907

Howard Brown 1907-08

John W. Smith ; 1908-11

SCHOOL CONTROLLERS

From the beginning of the school system in 1834
to 1854, the several wards of Reading were separ-
ate organizations for carrying on school affairs;
but there were so many inconveniences in the system
that in the latter year another was provided by law,
by which the boroughs and cities in Pennsylvania
were constituted single school districts. Reading
having then been a city, the school controllers of
the five wards held a joint meeting, May 16, 1854,
and effected an organization by electing John Banks
as president, John S. Richards as secretary, and
Samuel Frees as treasurer.

The first school board, after this organization,,
was composed of the following controllers:

Northwest Ward Southeast Ward

J. S. Richards John Banks

W. H. Strickland Ezekiel Jones

Ephraim Armstrong Isaac Brenholtz

William Ermentrout George Printz

Ivens Benson Frederick Printz

Charles Fritz George W. Graul



READING



231



Northeast Ward Southwest Ward

George Foos Samuel Frees

C. W. Shultz A. G. Green

Samuel L. Young William B. Hertzel

J. Bowman James Van Horn

Jacob Mast David McKnight

Daniel Zacharias Benjamin M. Hoag

Spruce Ward •

Amos Hooker Evan B. McCord

A. S. Whitman John Miles

Jacob H. Deysher Thomas Barnet

On April 36, 1864, the charter of Reading was
revised, and in this revision the consolidation of
the five wards into one school district was pre-
served. Each ward became entitled to four con-
trollers; with a term of four years; and two of
them were to be elected alternately every two years.
The voters at the biennial elections after 1865 were
to vote for one person, and the two persons hav-
ing the largest number of votes were to be declared
elected. This provision was made to preserve the
political equipoise of the board. The first control-
lers were elected in February, 1865, and the school
affairs of Reading have been carried on ever since
under the Act of 1864. The board was authorized
to assess and collect taxes for school purposes.

A revision of the city charter was again made
by the geneml Act of 1874, including a provision
for school affairs, but it was not accepted by Read-
ing. Therefore, the school affairs of Reading are
carried on separately from the city afifairs.

The names of the controllers of the several wards
are given in the following statement, from 1873 to
the present time — the names for the years from
1865 until 1873 not having been obtainable, because
the reports are missing:

First Ward
Name Term

Jesse G. Hawley 1873-75

John B. Maxton 1873-75

Solomon Sprecher 1873-77

Henry J. Fink 1873-77; 1883-87

William B. Albright .' 1875-79

James E. Yoder 1875-79

H. A. Corbit 1877-79

• A. J. Darlington 1877-79

J. Henry Hoffmaster 1879-81

Matthan Harbster 1879-81

Albert D. Boas 1879-81

Josiah H. Hiltebeitel 1879-83

Joseph R. Robison 1881-83

Jesse Orr 1881-93

William S. Humbert 1881-85

Isaac W. Hull 1883-86

Georsre B. Albright 1885-89

Frank W. Eben 1886-87

William D. Wolfinger 1887-91

Franklin Heifer '. 1887-93

John M. Adams 1889-97

Frank K. Flood 1891-95

Harry W. Orr 1893-98

John E. Harbster 1893-97

George E. Tyson 1895-1910

WiUiam A. Barber 1897-1905

George F. Hagenman 1897-1907

Henry T. Melcher 1898-1910

Frank G. Wilson 1905-10

Jeremiah G. Hagenman 1907-10



Second Ward

Henry W. Moyer 1873-75

Daniel Shaaber 1873-79

Redmond McM'anus 1873-74

Henry C. Hain 1873-77; 1879-83; 1887-91

Samuel Holl 1874-77

J^mes J. Driscoll 1875-83

A. J. Fink 1877-85

Peter N. Snyder 1877-81

Griffith W. Jones 1881-89

John Morris 1882-1907

John P. Miller 1883-87

Ellis L. Castor 1885-93

Edward A. Howell 1889-97'

Edward H. Kreamer 1891-95

Henry A. Harner 1893-1901

Elmer A. German 1895-1903

Frank Kissinger 1897-1905

Peter Schlarb, Jr 1901-10

George W. Ubil 1903-07

Edward C. Price 1905-10

Henry E. Keeler 1907-10

Edward S. High 1907-10

Third Ward

Henry Johnston 1873-75

William G. McGowan 1873-75

E. J. Ranch 1873-74

John Wise 1873-77

Henry H. Holl 1874-76

James M. Lyons 1875-79

Levi H. Liess 1875-79

Charles Scull 1876-77

John G. Mohn 1877-89

Henry D. Schoedler 1877-79

Frank Schaeffer 1879-81

Joshua Clouser 1879-83

Jacob Holl 1879-87

William Kerper 1881-89

James R. Kenney 1883-87*

William High 1887-91.

Alfred Snavely 1887-91.

Chester B. Jennings 1889-1901

B. Frank Ruth 1889-1901 ; 1903-10'

Fred H. Witman 1891-95

Thomas G. Printz 1891-9&'

Henry W. Schick 1895-1910-'

Oscar B. Wetherhold 1899-1903

William B. Harper 1901-04

John W. Morrison 1901-OT

Ira G. Shoemaker igod-lOi

John G. Rhoads 1907-ia

Fourth Ward

Jeremiah Hagenman 1873-83

William M. Rightmyer 1873-77

Charles McKnight 1873-79

Harrison Maltzberger 1873-83; 1889-93

William H. Kelley 1877-81

Levi Quier ',[',',', !i879-89

Jefferson M. Keller 1881-1900

Henry G. Young 1883-87

Henry D. High 1883-91

John H. Obold 1887-1910

William J. Bobst 1891-99

Edward W. James 1893-1908

Walter A. Rigg 1899-1907

Cha'''es Jv,^,°^ ■ • ; 1900-05

John H. Rothermel , 1905-06

Henry H Herman ] ,\ '. !l907-08

Thomas H. Morgan 1908-10

Henry S. Fichthorn 1909-10

William S. Dickinson " 1909-10

Fifth Ward

James Mulligan j 1873-79

John F. Moers ;i873-75

Samuel Frees ig^.g^

George W. Phelps 1873-79



233



HISTORY OF BERKS COUNTY, PENNSYLVANIA



Henry D. Schoedler 1875-7'6

Wellington Van Reed 1876-1910

Ephraim Armstrong 1879-81

John F. Orth 1879-82

William H. Wilhelm 1881-89

Charles A. Z. Griesemer 1881-89

Edgar W. Alexander 1883-83 ; 1887-90

Peter W. Nagle 1883-87

John B. Goodhart 1889-93

Peter A. Fritch 1889-93

Frederic P. Heller 1890-95

John R. Miller 1893-97

John C. Wollison 1893-97

Harry F. Hahn 1895-1903 ; 1904-10

Alvin N. Beyer 1897-1904

Lloyd M. Nunnemacher 1897-1905

George Y. Yocum 1903-06

Emanuel Loeb 1905-10

John B. Kre'bs 1907-10

Howard F. Hawk 1909-10

Sixth Ward

George W. Bushong 1873-75

Alexander Jacobs 1873-75

Daniel P. Shenfelder 1873-77; 1879-83

Lewis Briner 1873-77

Wharton MIorris 1875-79

John McKnight 1875-83

John M. Sharp 1877-81

Jacob Snell 1877-81 ; 1883-91

George W. Boas 1881-87

Jones O. Thomas 1881-89

Stephen M. Meredith 1883-84

Joseph S. Riegel 1884-91

Daniel E, Schroeder 1887-93

Daniel Beidler 1889-93

John S. Thompson 1891-95

Walter Prutzman 1891-99

Charles N. Seitzinger 1893-1901

William Hutchinson 1893-97

John G. Beck 1895-1902

Charles H. Frederick 1897-1901 ; 1903-05

Daniel P. Kramer 1899-1903

John A. Britton 1901-03

Charles O. Ream 1901-06

John H. Riegel 1902-10

Jacob Diener 1903-07

William Prutzman 1905-10

Harry P. Yost 1907-10

■Edward S. Wertz 1907-10

Seventh Ward

Edwin Shalter 1873-79

Daniel Ermentrout 1873-77

Joseph T. Valentine 1873-77

J. Howard Jacobs 1873-75; 1877-85; 1887-91

Charles A. Saylor 1875-83

Daniel D. Lerch 1877-89

W. Benton Stoltz 1879-82

Frank C. Smink 1882-86

J. C. A. Hoffeditz 1883-87; 1891-95

Henry B. Hendel 1885-89

William M. Goodman 1886-90

Stephen M. Meredith 1889-97

John H. Maltzberger 1889-1901

J. Harvey Tyson 1890-94

J. Edward Wanner 1894-1910

Ellsworth A. Leinbach 1895-99

Howard Keppelman 1897-1906

Harry T. Shick 1899-1903

Reuben H. Spangler 1901-10

Charles H. R. Leinbach 1903-06

James F. Mohn 1907-10

J. Newton Rhoads 1907-10

Eighth Ward

Nicholas Heckman 1873-77

Mahlon K. Taylor ] . 1873-74



A. T. C. Keffer 1873-61

Henry S. Eckert 1873-89

Henry W. Burkey 1874-75

Harrison Shultz 1875-79

S. E. Ancona ' 1877-83 ; 1887-95

James M. Lyons 1879-86

Jacob H. Goodman 1881-89

Christian \\/. Geissler 1883-87

Adam W. Schwartz 1886-87

George Foos 1887-95

Eugene L Sandt 1889-93

Hiester M. Nagle 1889-93

Thaddeus A. Hoyer 1893-97

Edwin B. Gettis 1893-1901

James R. Mercer 1895-99

Charles S. Prizer 1895-99

Cyrus Wertz 1897-1901

Abram Herr 1899-1910

Seymour T. Schmehl 1899-1910

J. Wilmer Fisher •■ 1901-08

Eugene Rhein 1901-08

Thomas K. Leidy 1909-10

George E. Dillon 1909-10

Ninth JJ'ard

William Geiger 1873-76

Levi H. Liess 1873-74

Jacob Bissikumer 1873-77

William Beardsworth 1873-76

David Rhein 1874-76

Edwin Ziegler 1876-81

Nathan Rohrbach 1876-79

J. William Landis 1876-81

Ferdinand Goetz 1877-81

Joseph T. Smith ■. 1879-83

Abram Herr 1881-83

Hermann C. Rees 1881-91

John B. Snyder 1881-89

August H. Bartels 1883-87

William Weis 1883-92

Augustus M. High 1887-91

Henry S. Bard 1889-93

Harrv A. Heckman 1891-1900

Eli D. Emerich 1891-99

John M. Becker 1892-95

Jonathan S. Ebling 1893-97

EUas H. Frantz 1895-1904

Benjamin F. Hunsicker 1897-1905

George Scheirer 1899-1910

William H. Luppold 1900-04

John M. Smith .' ' 1904-10

Robert Strasser 1904-05

William Bauknecht i905-09

Peter Eyrich ;;;;;; 1905-10

Robert B. Machemer 1909-10

Tenth Ward

Fidel Weber 1876-78

Samuel B. Ruth 1876-77

John A. Neidert 1876-79

George W. Johns 1876-80

James Vanstavoren 1877-78

Wellington Boyer. '.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'.'..'.'. 1879-83

Hiram M Trout 1878-82

John D Witman 1878-82

Charles Y Levan 1880-82

James D Long 1882-84

Herman Hermann •. 1882-86

Edward W De Haven 1882-90

Isaac J. Hale 1883-88

Richard Mohn " igg^ gg

Michael A Buckley '.'.■.'.'.'.■.■.'.'iVse-gS;" 1900-04

Luther Seiders ; iggg-go

Joseph A Byers iggp.gg

James E. Howe . 1893.94

Ben am.n F Sheeder 1893,95

William HLongacre 1894.99

Daniel W. Levan 1395-99



READING



233



Henry H. Weitzel 1896-1900

Charles F. Brissel 1898-1910

John J. Phillipson 1899-1904

William L. Moser 1899-1900

Edward Taenzer 1900-02

Walter D. Fichthorn 1902-10



Online LibraryMorton L. (Morton Luther) MontgomeryHistorical and biographical annals of Berks County, Pennsylvania, embracing a concise history of the county and a genealogical and biographical record of representative families, comp. by Morton L. Montgomery .. → online text (page 56 of 227)