N. Omer (Narcisse Omer) Coté.

Political appointments, parliaments and the judicial bench in the Dominion of Canada, 1896 to 1917 : being a continuation, up to the 30th June, 1917, of the first volume published in 1896, which covered the period from the 1st July, 1867, to the 31st December 1895; the two volumes forming a complete online

. (page 18 of 28)
Online LibraryN. Omer (Narcisse Omer) CotéPolitical appointments, parliaments and the judicial bench in the Dominion of Canada, 1896 to 1917 : being a continuation, up to the 30th June, 1917, of the first volume published in 1896, which covered the period from the 1st July, 1867, to the 31st December 1895; the two volumes forming a complete → online text (page 18 of 28)
Font size
QR-code for this ebook


30th Apl., 1909
19th Sept., 1916



(1) Mr. Justice Van Wart retired. 1st June, 1900.

(2) Mr. Justice Gregory retired, 1st May, 1909.

(3) Mr. Justice McKeown resigned, 20th September, 1916.



County Courts in the Province of New Brunswick.

1896 to 1917.
The County Court for the City and County of Saint John.

{Continued from page 371, Volume 1, "1867 to 1895.")



James Gordon Forbes (1)
John Russell Armstrong. .



22nd Jan., 1895
27th May, 191f



26th May, 1915



(1) Judge Forbes retired, 27th May, 1915.



The County Court for the Counties of Westmoreland and

Kent.

{Continued from page 871, Volume 1, "1867 to 1895.")



William Wilberforce Wells (1)
Robert Allison Borden



21st Oct., 189c
2nd Mar., 1912



29th Feb., 1912



(1) Judge Wells retired. 1st March, 1912.



277



The Judicial Bench in the Dominion of Canada,

Continued.



County Courts in the Province of New Brunswick. — Concluded.



The County Court for the Counties of York, Sunbury, and

Queens.

{Continued from page 372, Volume 1, "1867 to 1895 r)



Judge


From


To


James Steadman (1)


i9th June, 1867
1st May, 1898


30th Apl., 1898


William Wilfeon









(1) Judge Steadman retired, 1st May. 1898; died, 16th May, 1913.

The County Court for the Counties of Charlotte, Carleton,
Victoria, and Madawaska.

{Continued from page 372, Volume 1, "1867 to 1895.")



James G. Stevens (1)
John Louis Carleton .



19th June, 1867
16th Feb., 1904



31st Jan., 1904



(1) Judge Stevens retired, Ist February, 1904; died, 16th October, 1906.

The County Court for the Counties of Northumberland,
Gloucester, and Restigouche.

{Continued from page 373, Volume 1, "1867 to 1895 r)



William Wilkinson (1)

Henry Francis McLatchy.



11th Mar., 1881
11th Feb., 1906



10th Feb., 1906



(1) Judge Wilkinson retired, 11th February, 1906.

The County Court for the Counties of Kings and Albert.

{Continued from page 373, Volume 1, "1867 to 1895.")



William Wedderburn (T
Wilfred Burwell Jonah .



28th June, 1882
25th Nov., 1911



24th Nov., 1911



(1) Judge Wedderburn retired, 25th November, 1911.



278

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



The Supreme Court of Judicature of Prince Edward Island.

1896 to 1917.
{Continued from page S74, Volume 1, "1867 to 1896 r)

The Supreme Court of Judicature of Prince Edward Island
is composed of a Chief Justice and two Assistant Judges.

Prior to the passing of The Chancery Act, 1910, by the
Legislative Assembly of Prince Edward Island, 10 Edward VII,
Chapters 8 and 9, assented to 8th April, 1910, the Assistant Judges
of the Supreme Court held, respectively, the combined offices of
Assistant Judge and Master of the Rolls, and Assistant Judge and
Vice Chancellor, of the Court of Chancery. (Act. 11 Vict.,
(P.E.I.),Chap.6, (1848); and Act 32 Vict., (P.E.I.), Chap. 4, (1869.)

The Chancery Act, 1910, above referred to, provides that
hereafter the persons to be appointed Judges of the Court of Chan-
cery, which Court consists of two Courts called "The Rolls Court"
and "The Vice Chancellor's Court," to fill the places of the Master
of the Rolls and Vice Chancellor, are to be appointed by the auth-
ority mentioned in the British North America Act, and with the
same respective titles as heretofore.

Chief Justice.

{Continued from page 875, Volume 1, "1867 to 1896.")



Name



Hon. Sir William Wilfred Sullivan

Kt(l)

" John Alexander Mathieson. .



From



13th Nov., 1889
13th June, 1917



To



12th June, 1917



(1) Chief Justice Sir William Sullivan was also Local Judge in Admiralty of the Exchequer
Court of Canada for the Admiralty District of Prince Edward Island; knighted, 29th June, 1914;

retired, 13th June, 1917.

Assistant Judges, and Masters of the Rolls in Chancery.

{Contimied from page 376, Volume 1, "1867 to 1895.")



Hon. Edward Jarvis Hodgson (1)
Francis Longworth Haszard



15th Apl., 1891
5th May, 1911



2nd Nov., 1910



(1) Mr. Justice Hodgson retired, 3rd November, 1910.



279

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.

The Supreme Court of Judicature of Prince Edward Island.

(Continued.)



Assistant Judge, and Vice Chancellor of the Court of

Chancery.

{Continued from page 376, Volume 1, "1867 to 1895.")



Judge



From



To



Hon. Rowan Robert Fitzgerald.



28th May, 1894



County Courts in the Province of Prince Edward Island.

1896 to 1917.
{Continued from pages 377 to 379, Volume 1, "1867 to 1895")

The County Court of King's County.



Dennis O'Meara Reddin (1)

Alexander Bannerman Warburton

(2)

Stanislaus Blanchard (3)

Austin Levi Fraser



24th June, 1873

27th June, 1898
23rd Dec, 1904
25th Sept., 1915



13th June, 1898

21st Oct., 1904
27th Aug., 1915



(1) Judge Reddin died, 13th June, 189S.

(2) Judge Warburton died, 21st October, 1904.

(3) Judge Blanchard died, 27th August, 1915.



The County Court of Prince County.



Neil McLeod (1)
Neil McQuarrie .



9th Mar., 189.-
28th Feb., 191(



19th Oct., 1915



(1) Judge McLeod died, 19th October, 1915.



280

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



County Courts in the Province of Prince Edward Island.

Concluded.



The County Court of Queen's County.



Judge


From


To


George Alley (1)


18th July, 1874

4th Aug., 189£

22nd July, 1914


6th May, 1899


Hector C. McDonald (2)

William S. Stewart


10th May, 1914







(1) Judge Alley died, 6th May, 1899.

(2) Judge McDonald died, 10th May, 1914.

The City Court of the City of Charlottetown,
Prince Edward Island.

{Continued from pages 378 and 379, Volume 1, "1867 to 1896.")



Francis Longworth Haszard (1)
Kenneth John Martin



2nd Feb., 1895
29th Sept., 1911



4th May, 1911



(1) Judge Haszard appointed Assistant Judge of the Supreme Court of Judicature of Prince
Edward Island and Master of the Rolls in Chancery, 5th May, 1911,



281

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



The Court of Appeal for Manitoba.

The Court of Appeal for Manitoba, called "The Court of
Appeal," consists of a Chief Justice styled the "Chief Justice of
Manitoba," and four other Judges, called Judges of Appeal. (Sec.
2, Chap. 43, R. S. Man., 1913.)

As originally constituted by the Act 5-6 Edward VII, Chapter
18 (Manitoba), assented to 16th March, 1906, which came into
force by proclamation on the 23rd July, 1906, the Court of Appeal
was composed of a Chief Justice and three other Judges, called
Judges of Appeal. The said Act provided that as long as the
then Chief Justice of the Court of King's Bench, who was styled
"The Chief Justice of Manitoba," continued to hold such ofifice,
the Chief Justice of the Court of Appeal shall be styled "The Chief
Justice of Appeal," and that so soon as the then Chief Justice of
the Court of King's Bench ceased to hold that office, the Chief
Justice of the Court of Appeal shall be styled "Chief Justice of
Manitoba," and the Chief Justice of the Court of King's Bench
shall thereafter be styled "Chief Justice of the King's Bench."
The then Chief Justice of the Court of King's Bench, Mr. Chief
Justice Dubuc, retired on the 16th November, 1909.

The number of Judges of the Court of Appeal, as originally
constituted, was increased from three to four other Judges by the
Act 2 George V, Chapter 13, (Manitoba), assented to 15th March,
1912.

The Chief Justice of Manitoba has rank and precedence over
all other Judges of the Courts of Manitoba, the Chief Justice of
the King's Bench has rank and precedence next after the Chief
Justice of Manitoba, and the other Judges of the Court of King's
Bench and of the Court of Appeal have rank and precedence
among themselves according to their seniority of appointment.



282

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



The Court of Appeal for Manitoba.



Chief Justice of Appeal.



Name




To



Hon. Hector Mansfield Howell (1)



15th Nov., 1909



Chief Justice of Manitoba.

{Continued from page 284.)



Hon. Hector Mansfield Howell (1)



16th Nov., 1906



Judges of Appeal.



Hon


William Egerton Perdue. . . .


23rd July,


1906




"


Frank Hedley Phippen (2) .


23rd July,


1906


11th Apl., 1909


"


Albert Ellswood Richards(3)


23rd July,


1906


27th May, 1917


II


John Donald Cameron


27th Apl.,


190r




II


Alexander Haggart


3rd Apl.,


1912





(1) CHIEF JUSTICE OF THE COURT OF APPEAL.— Under the provisions of the Act
6-6 Edward VII, Chap. 18, (Man.), creating a Court of Appeal for Manitoba, upon the retire-
ment, on the 16th November, 1909, of the Chief Justice of the Court of King's Bench, who, up to
that time, was styled the "Chief Justice of Manitoba," the title of the Chief Justice of the Court
of Appeal was changed from "Chief Justice of Appeal" to "Chief Justice of Manitoba," and
the title of the Chief Justice of the Court of King's Bench, from "Chief Justice of Manitoba"
to "Chief Justice of the King's Bench." For prior "Chief Justices of Manitoba," see "The Court
of King's Bench for Manitoba," page 284.

(2) Mr. Justice Phippen resigned.

(3) Mr. Justice Richards died, 27th May, 1917.



\



283

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



The Court of King's Bench for the Province of Manitoba.

The Court of King's Bench for the Province of Manitoba
consists of a Chief Justice, styled "The Chief Justice of the King's
Bench," and five Puisne Judges, called the Judges of the Court,
(Sec. 7, Chap. 46, Revised Statutes of Manitoba, 1913.) As
formerly constituted, (48 Vict., Man., Chap. 15, 1885, 58-59 Vict.,
Man., Chap. 6, 1895, Chap. 40, R.S.M., 1902,) the Court was
composed of a Chief Justice and three Puisne Judges. The number
of Puisne Judges was reduced from three to two Puisne Judges by
the Act 5-6 Edward VII, Man., Chapter 18, assented to 16th March,
1906, creating a Court of Appeal for Manitoba and amending
The King's Bench Act, which came into force, by proclamation,
on the 23rd July, 1906; and, by the Act 6-7 Edward VII, Man.,
Chapter 8, assented to 13th February, 1907, which came into force,
by proclamation, on the 1st January, 1908, the number of Puisne
Judges was increased to the former number of three Puisne Judges.
By the Act 9 Edward VII, Man., Chapter 13, assented to 10th
March, 1909, which came into force, by proclamation, on the 15th
February, 1910, the number of Puisne Judges was increased to
four, and it was further increased to five Puisne Judges, by the Act
2 George V, Man., Chapter 15, assented to 15th March, 1912.

The Act 5-6 Edward VII., Manitoba, Chapter 18, above re-
ferred to, provided that as long as the then Chief Justice of the
Court of King's Bench, who was styled "The Chief Justice of
Manitoba," continued to hold such office, the Chief Justice of the
Court of Appeal shall be styled "The Chief Justice of Appeal,"
and that so soon as the then Chief Justice of the Court of King's
Bench ceased to hold that office, the Chief Justice of the Court of
Appeal shall be styled "Chief Justice of Manitoba," and the Chief
Justice of the Court of King's Bench shall thereafter be styled
"Chief Justice of the King's Bench." The then Chief Justice of
the Court of King's Bench, Mr. Chief Justice Dubuc, retired on
the 16th November, 1909.

The Chief Justice of the King's Bench has rank and prece-
dence next after the Chief Justice of Manitoba, and the other
Judges of the Court of King's Bench and of the Court of Appeal
have rank and precedence among themselves according to their
seniority of appointment.



284

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



The Court of King's Bench for Manitoba.

Chief Justices of Manitoba.

{Continued from page 389, Volume 1, "1867 to 1895.")



Name




To



Hon. Sir Thomas Wardlaw Taylor

Kt(l)

" Albert Clements Killam (2) .
" Joseph Dubuc (3)



22nd Oct., 1887

15th Apl., 1899

8th Aug., 1903



31st Mar., 1899
7th Aug., 1903
15th Nov., 1909



Chief Justice of the King's Bench.



Hon. Thomas Graham Mathers.



7th Feb., 191C



NOTE — Up to the demise of Her Majesty Queen Victoria, on the 22nd January, 1901. this
Court was called "The Court of Queen's Bench for Manitoba."

CHIEF JUSTICE OF THE COURT OF KING'S BENCH— Under the provisions of the
Act 5-6 Edward VII, Chap. 18, (Man.), creating a Court of Appeal for Manitoba, upon the re-
tirement, on the 16th November, 1909, of the Chief Justice of the Court of King's Bench, who,
up to that time, was styled the "Chief Justice of Manitoba," the title of the Chief Justice of the
Court of Appeal was changed from "Chief Justice of Appeal" to "Chief Justice of Manitoba,"
and the title of the Chief Justice of the Court of King's Bench from "Chief Justice of Manitoba"
to "Chief Justice of the King's Bench." "Chief Justice of Manitoba," continued under
"Court of Appeal for Manitoba," page 282.

(1) Mr. Chief Justice Taylor knighted, 22nd October, 1897; retired, let April, 1899.

(2) Mr. Chief Justice Killam appointed a Puisne Judge of the Supreme Court of Canada,
8th August. 1903.

(3) Mr. Chief Justice Dubuc retired, 16th November. 1909; knighted. 14th June. 1912;
permission granted him by His Majesty the King to retain the title of "Honourable," 30th Septem-
ber. 1913; died. 7th January, 1914.



285

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



*The Court of King's Bench for Manitoba.

Puisne Judges.

{Continued from page 390, Volume 1, " 1S67 to 1895:')



Name



From



To



Hon. Joseph Dubuc (1)

Albert Clements Killam (2)
John Farquhar Bain (3) . . . .
Albert Ellswood Richards (4^
William Egerton Perdue (5^
Thomas Graham Mathers

(6)

Daniel Alexander Macdonald
John Donald Cameron (7) . .
Thomas Llewellyn Metcalfe.
James Emile Pierre

Prendergast

Hugh Amos Robson (8) . . . .
Alexander Casimir Gait . . . .
John Philpot Curran



13th Nov.,


187C


3rd Feb.,


1886


15th Nov.,


1887


1st May,


189£


25th Aug.,


1903


24th Aug.,


1906


23rd July,


190e


21st Jan.,


1908


22nd May


1909


7th Feb.,


1910


23rd June,


191C


24th Oct.,


1912


24th Oct.,


1912



7th Aug., 1903
14th Apl., 1899
12th May, 1905
22nd July, 1906
22nd July, 1906

6th Feb., 1910

26th Apl., 1909



13th June, 1912



* Up to the demise of Her Majesty Queen Victoria, on the 22nd January, 1901, this Court
was called "The Court of Queen's Bench for Manitoba."

(1) Mr. Justice Dubuc appointed Chief Justice of Manitoba, 8th August, 1903.

(2) Mr. Justice Killam appointed Chief Justice of Manitoba, 15th April, 1899.

(3) Mr. Justice Bain died, 12th May, 1905.

(4) Mr. Justice Richards appointed a Judge of the Court of Appeal for Manitoba, 23rd July,



1906.



(5) Mr. Justice Perdue appointed a Judge of the Court of Appeal for Manitoba, 23rd July,
1906.

(6) Mr. Justice Mathers appointed Chief Justice of Manitoba, 7th February, 1910.

(7) Mr. Justice Cameron appointed a Judge of the Court of Appeal for Manitoba, 27th
April, 1909.

(8) Mr. Justice Robson resigned.



286

The Judicial Bencli in the Dominion of Canada.

Continued.



County Courts in the Province of Manitoba.

(Chapter 44, Revised Statutes of Manitoba, 1913.)



County Court Judges for the Northern Division of the
Eastern Judicial District.

{Continued from page S93, Volume 1, "1867 to 1895/')



Judge



David Mar Walker (1)

James Emile Pierre Prendergast

(2)

Robert Hill Myers

Alexander Dawson

George Paterson



From



2nd June, 1893

2nd Apl., 1897

3rd Jan., 1903

10th July, 1907

3rd Mar., 1911



To



31st Jan., 1911
17th Feb., 1902



(1) Judge Walker retired, 1st February, 1911.

(2) Judge Prendergast appointed a Puisne Judge of the Supreme Court of the North-West
Territories, 18th February, 1902.

County Court Judge for the Central Division of the Eastern

Judicial District.



Louis Arthur Prud'homme.



30th July, 1885



(1) County Court Judge for the Southern Division of the
Eastern Judicial District.



Corbet Locke (1'



25th Aug., 1894



30th Jan., 1906



(1) The Judge for the Southern Division of the Eastern Judicial District was declared, by
the Act 3-4 Edward VII, Man., amending the County Courts Act, assented to 8th February,
1904, which came into force by proclamation on the 31st January, 1906, to be the County Court
Judge of the newly created Southern Judicial District; for latter, see page 287.



287

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



County Courts in the Province of Manitoba. — Concluded.


(1) County Court Judge for the Southern Judicial District,


Judge


From


To


Corbet Locke (1)


31st Jan., 1906









(1) Judge Locke, who was formerly, from the 25th August, 1894, the County Court Judge for
the Southern Division of the Eastern Judicial District, became, upon the Act 3-4 Edward VII,
Man., amending the County Courts Act, assented to 8th February, 1904, coming into force
by proclamation on the 31st January, 1906, the County Court Judge of the newly created
Southern Judicial District.



County Court Judge for the Central Judicial District.



Joseph Ryan (1)
Gregory Barrett.



5th July, 1882
1st Jan., 1917



31st Dec, 1916



(1) Judge Ryan retired, 1st January, 1917.



County Court Judge for the Western Judicial District.

{Continued from page 392, Volume 1, "1867 to 1895.'')



Thomas Dickie Cumberland



2nd June, 1893



County Court Judge for the Northern Judicial District.



Charles Julius Mickle



29th May, 1909



288

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



The Supreme Court of Saskatchewan.

The Supreme Court of Saskatchewan, which is a superior
court of record of original and appellate jurisdiction as well in
civil as in criminal cases, was constituted and established by The
Judicature Act, 1907, of the Legislative Assembly of the Province
of Saskatchewan, (7 Edward VII, Chapter 8), assented to 8th March,
1907, which came into force, by proclamation of the Lieutenant-
Governor, on the 16th September, 1907, (Chapter 52, R.S.S.,
1909.)

The said Court, as originally constituted, consisted of a Chief
Justice, styled "The Chief Justice of Saskatchewan," and four
other judges, called the Justices of the Supreme Court of Saskat-
chewan. The number of Judges was increased from four to five
other Judges by the Act 3 George V, Chap. 20, (Sask.), assented
to 11th January, 1913, which came into force, by proclamation
of the Lieutenant-Governor, on the 15th May, 1913.

The Chief Justice has rank and precedence over all the other
Judges of the Court, and the other Judges of the Court have rank
and precedence among themselves according to seniority of ap-
pointment to their respective offices. Each Judge of the Court
must reside at the seat of government in the province.

Under the authority of The Saskatchewan Act, of the Par-
liament of Canada, being an Act to establish and provide for the
Government of the Province of Saskatchewan, (4-5 Edward VII,
Chap. 42), assented to 20th July, 1905, which came into force on
the 1st September, 1905, the Supreme Court of the North-West
Territories, for all purposes affecting or extending to the Province
of Saskatchewan, was abolished by Chapter 8 of the Act 7 Edward
VII, 1907, above mentioned, of the Legislature of the Province,
which came into force, by proclamation, on the 16th September,
1907.



289

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



The Supreme Court of Saskatchewan.



Chief Justices of Saskatchewan.



Name



Hon. Edward Ludlow Wetmore (1)

" Sir Frederick William Gordon

Haultain, Kt



From



16th Sept., 1907
29th Oct., 1912



To



14th Oct., 1912



(1) Mr. Chief Justice Wetmore retired, 15th October, 1912.

(2) Mr. Chief Justice Haultain knighted, 1st January, 1916.

Justices.



Hon. James Emile Pierre

Prendergast (1)

" Henry William Newlands. .
" Thomas Cooke Johnstone,

(2)

John Henderson Lamont. . .

James Thomas Brown

" Edward Lindsey Elwood . . .
" James McKay



16th Sept., 1907
16th Sept., 1907

16th Sept., 1907
23rd Sept., 1907
6th Apl., 1910
20th Sept., 1913
16th Dec, 1914



6th Feb., 1910



28th Nov., 1913



(1) Mr. Justice Prendergast appointed Puisne Judge of the Court of King's Bench for the.
Province of Manitoba, 7th February, 1910.

(2) Mr. Justice Johnstone retired, 29th November, 1913.



20



290

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.



The District Courts of the Province of Saskatchewan.

The District Courts of the Province of Saskatchewan, which
are courts of law and of record, each of such Courts being called

"The District Court of the Judicial District of ," were

constituted and established by The District Courts Act, 7
Edward VII, Chapter 9, of the Legislative Assembly of Saskatche-
wan, assented to 8th March, 1907, which came into force, by pro-
clamation, on the 16th September, 1907, (Chapter 53, R.S.S.,
1909).

For the purposes of this Act the Province of Saskatchewan
was divided by the said Act into eight judicial districts, namely: —



Judic
Judic
Judic
Judic
Judic
Judic
Judic
Judic



al District of Cannington,
al District of Moosomin.
al District of Yorkton.
al District of Regina.
al District of Moose Jaw.
al District of Saskatoon,
al District of Prince Albert,
al District of Battleford.



Under the authority granted the Lieutenant-Governor-in-
Council by the said Act, to alter from time to time by proclama-
tion the limits of any of these judicial districts and to establish
new judicial districts and district courts therein, the provisions of
The District Courts Act, dividing the Province of Saskatchewan
into the eight judicial districts above mentioned, were rescinded
by proclamation of the Lieutenant-Governor of the 30th November,
1912, from and after this date, and the Province of Saskatchewan
was divided into seventeen judicial districts, as follows: —

Melville, Cannington, Moosomin, Yorkton, Regina, Moose
Jaw, Saskatoon, Prince Albert, Battleford, Kcrrobert, Kinder-
sley, Swift Current, Estevan, Weyburn, Humboldt, Wynyard,
Scott.



291

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.

The District Courts of the Province of Saskatchewan.

Concluded.

The Said Act provides that there shall be one Judge for each
of the said Courts, who shall be styled "The Judge of the District

Court of the Judicial District of ," and that, where it is deemed

necessary in the public interest, one or more additional Judges
of a district court may be appointed in any judicial district. It
is also provided that Judges of the Supreme Court of Saskatchewan
may be required by the Lieutenant-Governor-in-Council to per-
form the duties of a district judge.

Surrogate Courts.

The Surrogate Courts Act, 7 Edward VII, Chapter 10, as-
sented to 3rd April, 1907, of the Legislative Assembly of Saskatche-
wan, which came into force, by proclamation, on the 16th Septem-
ber, 1907, provides that the Judge of each district court in the
province shall be the judge of the Surrogate Court for the judicial
district in which the district court of which he is Judge is situated.



District Courts of the Province of Saskatchewan.



District Court of the Judicial District of


Cannington.


Judge


From


To


Reginald Rimmer


21st Nov., 1907









District Court of the Judicial District of Moosomin,



Alexander Gray Farrell (1)



21st Nov., 1907



ville,



(1) Judge Farrell is also Acting Judge of the District Court of the Judicial District of Mel-



292

The Judicial Bench in the Dominion of Canada.

Continued.

District Courts of the Province of Saskatchewan.

Continued.

District Court of tlie Judicial District of Yorkton.



Judge



Thomas Cranston Gordon



From



21st Nov., 1907



To



District Court of the Judicial District of Regina.



James William Hannon.



17th July, 1909



District Court of the Judicial District of Moose Jaw.



Frederick Arthur Gore Ousely. . .



6th July, 1909



District Court of the Judicial District of Saskatoon.



Edward Arthur Craven McLorg



10th Dec, 1907



District Court of the Judicial District of Prince Albert.



Frederick Fraser Forbes (1)
Algernon Ernest Doak



21st Nov., 1907
8th Nov., 1913



10th Aug., 1913



(1) Judge Forbes died, 10th August. 1913.

District Court of the Judicial District of Battleford.



James F. MacLean(l)



29th May, 1909



10th June, 1917



(1) Judge MacLean died, 10th June, 1917.



293



The Judicial Bench in the Dominion of Canada.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 18 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Online LibraryN. Omer (Narcisse Omer) CotéPolitical appointments, parliaments and the judicial bench in the Dominion of Canada, 1896 to 1917 : being a continuation, up to the 30th June, 1917, of the first volume published in 1896, which covered the period from the 1st July, 1867, to the 31st December 1895; the two volumes forming a complete → online text (page 18 of 28)