North Carolina. Secretary of State.

North Carolina manual [serial] (Volume 1967) online

. (page 16 of 59)
Online LibraryNorth Carolina. Secretary of StateNorth Carolina manual [serial] (Volume 1967) → online text (page 16 of 59)
Font size
QR-code for this ebook


Camden W. W. Forehand. Shiloh

Chowan P- S. McMuiiar*. Edenton

Chowan J. G. Wood Edenton

Craven L. John Moore New Bern

Craven S. Woodrow McCoy Cove City

Currituck Wilton Walker, Jr Currituck

Currituck J- M. Bell Shawboro

Dare Lawrence Swain Manteo

Dare Jack Cahoon Manteo

Gates R. E. Miller Gates

Gates James O. Wright Hobbsville

Hertford W. Ivy Johnson Ahoskie

Hertford R- T. Vann Murfreesboro

HyOi Joe Swindell Swan Quarter

Hyde C. M. Swindell Fairfield

Jones Bobby Mattocks Pollocksville

Jones Mrs. Mary Koonce Franks Rt. 2, Trenton

Martin Herbert Highsmith Robersonville

Martin Hugh M. Martin Williamston

Northampton G. Raynor Woodard Conway

Northampton R- L. Grant Jackson

Pamlico Russell Lee Bayboro

Pamlico Bert Robertson Hobucken

Pasquotan-k W. F. Thompson Elizabeth City

Pasquotan-k Mrs. Lorimer W. Midgett Elizabeth City

Perquimans W. F. Ainsley Hertford

Perquimans John H. Broughton Hertford

Pitt C. D. Langston Winterville

Pitt Hugh Win-slow Greenville

Tyrrell. W. J. White Columbia

Tyrrell C. E. Morris Columbia

Washington Mrs. Howard Walker Plymouth

Washington Mrs. Jennings Davenport Creswell

Second District

Edgecombe .Vinson Bridgers Tarboro

Edgecombe -C. W. Wickham Tarboro

Franklin James Speed Louisburg

Franklin A. E. Pearce Zebulon

Granville T. G. Stem, Jr Oxford

Granville W. W. Whitfield Creedmoor

Greene M. C. Lassiter, Sr Snow Hill

Greene A. J. Harrell Snow Hill

Hali'ax William White Roanoke Rapids

Halifax R. T. Beal Enfield

Johnston Mrs. Lucille Oliver Pine Level

Johnston James R. Poole Smithfield

Lenoir J. C. Hooten Rt. 2, Grifton

Lenoir W. L. Measley Rt. 1, LaGrange

Vance Fred S. Royster Henderson

Vance J. L. Robertson.. Henderson

Warren W. E. Turner RFD, Henderson

Warren James H. Limes Littleton

Wilson Robert Griffin Wilson

Wilson .Talmadge Greene ...Wilson



194 Xoutii Cakoi.ina Manual

Third District

County Name Address

Carteret Winston Hill Atlantic

Carteret Allie Potter Beaufort

Duplin Jim Smith Chinquapin

Duplin Mrs. Ruby Blackmore Warsaw

Harnetl Mack Reitl Hudson Rt. 1, Benson

Harnett Mrs. Woodrow Hill Dunn

Lee Lewis C. Lawrence San ford

Lee W. S. Pittman Sanford

Onslow Don Hudson Jacksonville

Onslow Alex Warlick Jacksonville

Pender Mrs. Ester Padgett Watha

Pen dei Carrol Hamilton Atkinson

Sampson H. B. Barwick Clinton

Sampson- Mrs. Cornelius Matthews Turkey

Wayne Leslie Jordan Rt. 5, Goldsboro

Wayne Lindsay Warren, Jr Goldsboro

Fourth District

Chatham D. D. Marley Siler City

Chatham .Harry Horton Pittsboro

Montgomery George T. McCauley Mt. Gilead

Montgomery Worth Franklin. Troy

Moore Mrs. W. G. Brown Carthage

Moore Hubert McCaskill Pinehurst

Nash Bill Williams, Jr Middlesex

Nash O. B. Moss Spring Hope

Orange J. D. O'Daniel Rt. 1, Chapel Hill

Orange J. Willard Oakley Rt. 1, Mebane

Randolph W. Ed Kirby Asheboro

Randolph W. B. Stamey Liberty

Wake

Wake William Joslin Raleigh

Fifth District

Caswell .John M. Pleasant Rt. 2, Yanceyville

Caswell Mrs. James Biackwell Rt. 1, Yanceyville

Durham C. J. Mueller Durham

Durham James Hardy Durham

Forsyth James K. Glenn Winston-Salem

Forsyth Mrs. Norton Tennille Winston-Salem

Person D. W. Bradsher Roxboro

Person E. G. Thompson Roxboro

Rockingham Charles Nooe Leaksville

Rockingham Jule McMiehael Reidsville

Stokes Mrs. Tom Preston Pine Hall

Stokes Leonard Van Noppen Danbury

Sixth District

Alamance John H. Vernon, Jr Burlington

Alamance L. C. Allen, Jr ...Burlington

Alamance D. K. Muse Mebane

Davidson Fletcher Lassiter Thomasville

Davidson Harlie Rebon- Thomasville

Davidson Thurman Briggs Lexington

Guil'ord Capus Waynick High Point

Guil'ord. Jim Wolf, Jr Greensboro

Guilford Charles T. Hagen, Jr Greensboro



State Committees, Democratic 195



Seventh District



County Name Address

Bladen .Worth Hester Elizabethtown

Bladen !•• A. Smith Clarkton

Brunswick .W. E. Bellamy, Jr Shallotte

Brunswick Mrs. Jean Fullwood Southport

Columbus Mrs. Ann Koonce Chadbourn

Columbus .Bill Johnson Evergreen-
Cumberland Mrs. Jane Elkins Fayetteville

Cumberland John D. Koester Fayetteville

Hoke Pete Sawyer Raeford

Hoke Mrs. Elizabeth Barnhardt Raeford

New Hanover Lawrence Rose Wrights ville

New Hanover Mrs. Mercer Rowe Wilmington

Robeson Steven J. Stone Orrum

Robeson John C. Hasty Maxton

Scotland James L. Sutherland, Jr Laurinburg

Scotland Peter D. Jones Laurinburg



Eighth District

Anson Clyde Davidson., Jr Lilesville

Anson Mrs. Adam Hardison Wadesboro

Lincoln.. A. B. Tart

Lincoln-. M. L. Huggins Lincolnton

Mecklenburg James B. McMillian Charlotte

Mecklenburg Frances Farley Charlotte

Richmond Mrs. Eunice Lopier

Richmond Prentiss Taylor

Union Mrs. Doris Wright Indian Trail

Union Joe Ross, Jr Monroe



Ninth District

Alleghany .Betty Pledsoe Laurel Su rings

Alleghany Alton Thompson „ Sparta

Alleghany Robert Gambill .....Sparta

Ashe Wade E. Van-noy, Jr West Jefferson

Ashe Thomas Cockerham Jefferson

Cabarrus John S. Pharr Concord

Cabarrus Dr. Seth Bostic Kannapolis

Caldwell Earl Tate Lenoir

Caldwell J. C. Spencer Lenoir

Davie

Davie

Rowan Robert M. Davis Salisbury

Rowan Fred Corriher, Jr Landis

Stanly J. Boger Little, Sr Albemarle

Stanly Oscar Sikes, Jr Albemarle

Surry Frank Comer _ Dobson

Surry Mrs. Kester Sink Rt. 7, Mt. Airy

Watauga D. Grady Morets, Sr Boone

Watauga Charles Taylor Boone

Wilkes S. James Moore North Wilkesboro

Wilkes Mrs. Vernon Smith North Wilkesboro

Yadkin Robert Witherman Jonesville

Yadkin Hubert Reynolds Yadkin ville



L96 North Carolina Manual

Tenth District

County Name Address

Alexander L. D. Keen Stony Point

Alexander Mrs. C. B. Price Taylorsville

Avery Barbara Davenport Rt. 3, Newland

Avery Zillian McCoury Rt. 1, Newland

Burke Mrs. Irene G. Bobbitt Glen Alpine

Burke Carl N. Baker Drexel

Catawba.. Mrs. Mabel M. Rowe Hickory

Catawba Mrs. John Busbee Claremont

Cleveland Hurlan Beason Mooresboro

Cleveland John. Burn Shelby

Gaston R. P. Caldwell Gastonia

Gaston Grady B. Spott Gastonia

Iredell A. Fred Alexandrie StatesviUe

Iredell Mrs. John R. McLaughlin StatesviUe

Eleventh District

Buncombe Mrs. R. M. Swicegood Asheville

Buncombe Charles Dermid Asheville

Cherokee JMyra Walker Andrews

Cherokee H. A. Mattox Murphy

Clay A. L. Penland Hayesville

clav A. S. Beal Hayesville

Graham Ed Slaughter Robbinsville

Graham Wayne McClung Robbinsville

Haywood Tom Garrett

Haywood Mrs. Carolyn Clayton

Henderson R. M. Livingston

Henderson Monroe M. Redden, Jr. Hendersonville

Jackson Mrs. Wilma Jones Sylva

Jackson R. U. Sutton Sylva

McDowell E. J. House Marion

McDowell W. G. Streetman Marion

Macon. .._ Ed Potts

Macon C. T. Bryson Franklin

Madison. A. E. Leake Marshall

Madison-. J. G. Gardner

Mitchell Sam L. Phillips

Mitchell Benn Robinson

Polk W. P. Miller

Polk... Mrs. Aline Thompson

Rutherford Claude Lowery Forest City

Rutherford W. G. Cline

Swain Dwight Welch

Swain T. L. Jones

Transylvania Oscar Harbin

Transylvania Mrs. John A. Brewer

Yancey Mrs. Evelvr. H. Pate

Yancey Charles Edwards



State Committees. Democratic 197

State Democratic Judicial District Executive Committees

1966

First District

County Name Address

Camden .Norman Tadlock Belcross

Camden .Mrs. Margaret Harris South Mills

Chowan John W. Graham Edenton

Chowan W. J. P. Earnhardt, Jr Edenton

Currituck S. A. Walker _ Moyock

Currituck ..Walton. Griggs Point Harbor

Dare Martin Kellogg Manteo

Dare _ Rondell Tilett Wanchese

Gates F. H. Rountree Sunbury

Gates Lindy P. Harrell Eure

Pasquotank JVI. B. Simpson, Jr Elizabeth City

Pasquotank. .Mrs. W. C. Dawson, Sr Elizabeth City

Perquimans W. H. Pitt Hertford

Perquimans -Charles E. Johnson Hertford

Second District

Beaufort William B. Rodman Washington

Beaufort W. B. Carter, J r Washington

Hyde jteginald McKinney Lake Landing

Hyde

Martin Paul Roberson Robersonville

Martin Phillip Swinson Jamesville

TyrrelL Mrs. Lonnie Liverman Columbia

Tyrrell Mrs. Lillian Fisher Creswell

Washington W. W. White Roper

Washington Mack W. Morrow Plymouth

Third District

Carteret J3arvey Hamilton, Jr Morehead City

Carteret Mrs. Prentiss Garner Newport

Craven Albert R. Bell New Bern

Craven James L. Godwin Havelock

Craven Dr. Charles T. Barker New Bern

Pamlico Roy V. Tingle Grantsboro

Pamlico Julius D. Dees Bayboro

Pamlico A. R. Connor Oriental

Pitt John Howell Greenville

Pitt C. W. Everett Bethel

Fourth District

Duplin Criss Blossom Wallace

Duplin Robert West Warsaw

Duplin W. E. Craft Kenansville

Jones Walter P. Henderson Trenton

Jones Mrs. John W. Creagh Pollocksville

Onslow Mrs. Lonnie Everett Sneads Ferry

Onslow Paul Sylvester Jacksonville

Onslow _ John D. Warlick _ Jacksonville

Sampson JR. M. Holland Roseboro

Sampson Joe B. Chambliss Clinton

Sampson Mrs. Taft M. Bass Clinton



l!tS



North Carolina M \\ i \i



Fifth District
County



Name



Address



New Hanover Cicero Yow Wilmington

New Hanover Mrs. Eunice Benway Carolina Beach

New Hanover Robert Bond Wilmington

Peivder Josh James Maple Hill

Pen-der H. C. Walker Curry

Peml.r Mrs. C. R. Dillard ... Willard



Sixth District

Bertie Robert E. Williford Lewiston

Bertie Moses B. Gillam Windsor

gertje Mrs. E. S. Pugh Windsor

g a !j. ax Scott Benton Roanoke Rapids

Halifax John James Weldon

Hertford Stuart Curtis Ahoskie

Hertford T. W. Hill Murfreesboro

Northampton W. H. Burgwyn, Jr Woodland

Northampton Dillard Drewett ....Seaboard



Seventh District

Edgecombe Cameron S. Weeks Tarboro

Edgecombe W. Eugene Simmons Tarboro

Nash Don Evans Rocky Mount

Nash W. L. Thorpe Rocky Mount

Nash Mrs. O. C. Holland Middlesex

Wilson JLouis Meyer Wilson

Wilson William Holdford Wilson



Eighth District

Greene... Walter G. Sheppard Snow Hill

Greene Sam Jenkins, Jr Walstonburg

Lenoir John R. Hooten Kinston

Lenoir Tommy Morris Kinston

Wayne Thomas Strickland Rt. 2, Goldsboro

Wayne lames N. Smuh Gold-biro

Wa y ne Don Ward Mount Olive



Ninth District

Franklin Charles Yarborough Louisburg

franklin W. P. Pearce Louisburg

Granville Edward F. Taylor Oxford

Granville „T. S. Royster Oxford

P ers °n -C. B. Wood .Roxboro

Person -R- G. Long Roxboro



Tenth District
Wake



.Wake County Executive Committee Raleigh



State Committees, Democratic 199



Eleventh District



County Name Address

Harnett E. H. McCormick Lillington

Harnett Jake Lamm Buies Creek

Harnett Wiley Bowen Dunn

Johnston Mrs. Macy Hoyle Smithfield

Johnston Marvin Creech Smithfield

Johnston A. R. Strickland Rt. 1, Middlesex

Lee Roy Cashion Sanford

Lee -Mrs. Nell Forves Sanford

Lee K. R. Hoyle Sanford



Twelfth District

Cumberland Luther N. Packer Fayetteville

Cumberland J. D. Kinlaw Fayetteville

Hoke C. A. Hostetler Raeford

Hoke Mrs. Bobby McNeil Raeford



Thirteenth District

Bladen Giles Clark Elizabethtown

Bladen Sidney Britt Bladen boro

Bladen M. Graden Melvil Elizabethtown

Brunswick J. B. Ward, Jr Longwood

Brunswick A. Earl Milliken Shallotte

Brunswick .Grover Gore, Jr Southport

Columbus D. F. McGougan, Jr Tabor City

Columbus T. F. Enzor Fair Bluff

Columbus Mrs. Peggy Walton Whiteville



Fourteenth District

Durham William Wiley Durham

Durham R. L. Roycroft Durham

Fifteenth District

Alamance H. G. MacLean Haw River

Alamance Robert B. Saunders Graham

Alamance Robert L. Nance Burlington

Chatham .T. D. Thrailhill Rt. 2, Apex

Chatham C. A. Simmons Mt. Vernon Springs

Orange William S. Stewart Chapel Hill

Orange W. Marshall Smith Chapel Hill

Orange Gordon Cleveland Chapel Hill



Sixteenth District

Robeson,. John B. Regan St. Pauls

Robeson-. Grady Chavis Rt. 4, Lumberton

Robesoiv. Z. J. Britt, Jr Lumberton

Scotland Joe M. Cox Laurinburg

Scotland Walter J. Cashwell, Jr Laurinburg

Scotland Alderman McLean Wagram



-"" North Carolina Manual

Seventeenth District

County Name Address

C as «e|| W. A. Cobb Rt. i, R uffin

Caswell Mrs. Helen Farmer Blanch

Rockingham J. C. Johnson, Jr ....Madison

Rockingham Earl W. Vaughn Draper

Stokes Robert Miller Walnut Cove

Stokes Mrs. Pearl Baker King

Surry Preston Brinkly Westfield

Surry R. J. Harris Pilot Mountain

Eighteenth District

Guilford County Executive Committee Greensboro

Nineteenth District

Cabarrus R. L. Warren Concord

Cabarrus Webster Medlin Mt. Pleasants

Montgomery John Kern Star

Montgomery Howard Dorsett Mt Gilead

Montgomery K. A. McLeod Candor

Randolph Jerry Shupings Asheboro

Randolph L. T. Hammonds Randleman

Row an .T. Kern Carlton Salisbury

Row an James C. Davis China Grove

Twentieth District

Anson R- E. Little, III Wadesboro

Anson J. A. Killian Peachland

M<""-e. E. O. Brogden Southern Pines

Moore Lamont Brown Southern Pines

Richmond Vance McGuirt Hamlet

Richmond Richard Barbour Rockingham

Stanly Staton Williams Albemarle

Stanly Eugene Tanner Albemarle

Union Johnny Hill Monroe

Union Mrs. Lois Sims Waxhaw

Twenty-First District

Forsyth Thomas R. Yates Winston-Salem

*orsyth. Prince A. Simmons Winston-Salem

Forsyth Mrs. Elsie B. Evans Winston-Salem

Twenty-Second District

Alexander William P. Ingram Taylorsville

Alexander Dan Davis Hiddenite

Davidson.... Ford Myers Thomasville

Davidson Walt Brinkley Lexington

Davidson Jack Klass Lexington

Davie

Davie

Iredell Pressley Brawley Mooresville

Iredell Lynn Nesbitt, Jr Statesville

Iredell Carl G. Smith Statesville



State Committees, Democratic 201

Twenty-Third District

County Name Address

Alleghany Worth Folger _ Sparta

Alleghany J- C. Gambill Sparta

Alleghany Max Absher Laurel Springs

Ashe Todd A. Gentry West Jefferson

Ashe _ Hoyle Stringer West Jefferson

Wilkes - Cecil Lee Porter North Wilkesboro

Wilkes John Walker North Wilkesboro

Wilkes Mrs. Marvin Huffman Purlear

Yadkin William Shermer Yadkinville

Yadkin _ .Mrs. Foy Reece Boonville

Yadkin _ Homer C. Myers Union Grove

Twenty-Fourth District

Avery L. L. Cook Rt. 1, Ek Park

Avery Mrs. Lee Grier Banner Elk

Madison Dr. W. A. Whitson Marshall

Madison Swann B. Huff Marshall

Mitchell Hugh A. Dobbins

Mitchell U. D. Hensley

Watauga Clyde Moretz Deep Gap

Watauga Robert Danner Boone

Yancey E. L. Briggs

Yancey C. Wintz Macintosh

Twenty-Fifth District

Burke Parks McJimsey Rt. 5, Morganton

Burke Mrs. Russell Branch Rt. 2, Morganton

Burke... Valdo Martinat Valdese

Caldweii -E. F. Allen Lenoir

Caldwell Ted West Lenoir

Caldwell Mildred Messick Patterson

Catawba E. Murray Tate Hickory

Catawba Stanley J. Come Newton

Twenty-Sixth District

Mecklenburg County Executive Committee Charlotte

Twenty-Seventh District

Cleveland Sadie Lutz Shelby

Cleveland Roy Dedmond Shelby

Cleveland Cameron Wall Rt. 3, Kings Mountain

Gaston H. B. Gaston, Sr Belmont

Gaston C. B. Woltz Bessemer City

Gaston W. J. Allran, Jr Cherryville

Lincoln S. M. Roper Lincolnton

Lincoln M. T. Leatherman Lincolnton

Lincoln W. L. Morris Lincolnton

Twenty-Eighth District

Buncombe George Craig Asheville

Buncombe E. L. Lo f tin Asheville

Buncombe „ Mrs. Cordelia Graham Asheville

Twenty-Ninth District

Henderson L. B. Prince Hendersonville

Henderson .Mrs. Frances M. Coiner Hendersonville

McDowell E. P. Dameron Marion

McDowell Walter Williams Old Fort

Polk J. W. Durham Rt. 1, Tryon

Polk Mrs. Raymond Stevenson

Rutherford .Gray Padgett

Rutherford Paul Bridges

Transylvania Don R. Irwin

Transvlvania Mrs. E. O. Hanson



Address



202 North Carolina Manual

Thirtieth District

County Name

^f^ -P r ', Ch ^ rles °" Van Gorder Andrews

Cherokee L. L. Mason

Clay Neal Kitchen

' ' l:lv W. E. Carter Havesville

Graham.... Modeal Walsh ZZZZZRobbinsville

Graham Leonard Lloyd Robbinsville

Haywood Floyd Miller

Haywood Walter Clark

Jackson T. M. Massey

Jackson Bernard Brown

JJ acon R- S. Jones, Jr Franklin

Macon Clyde West

Swain Ray Branton

Swain Tames Snead



State Democratic Solicitorial District Executive

Committees

1966

First District

County Name Address

Beaufort W. B. Thompson Aurora

Beaufort Hallett S. Ward ..""^Washington

Camden Mrs. E. P. Leary Old Trap

Camden R- K. Benton South Mill

Chowan .John A. Mitchener, Jr Edenton

Chowan Lena M. Leary Edenton

Currituck W. W. Jarvis, Jr Moyock

Currituck Roy Sawyer Jarvisburg

Dare. Frank Cahoon Manteo

J? a 5 e George Fuller Buxton

Gates.... Mrs. Horace Carter Gatesville

£ at f s Tazewell D. Eure Gatesville

Hyde Carl M. Cahoon

Hyde : .Macon Howard Rt. 1, Belhaven

Pasquotank John H. Hall Elizabeth City

Pasquotank Jyi rs . A . O. Smith Elizabeth City

Perquimans S. M. Whedbee Hertford

Perquimans Julian White Hertford

l yrre ]} -H- T. Davenport Columbia

ryrrell.... Lem A. Cahoon Columbia

Second District

Edgecombe Thomas G. Dill Rocky Mount

Edgecombe George Britt Tarboro

Martin j) on G . Matthews, Jr Hamilton

% ar y n - Leroy Harrison Williamston

fi aS T"- AIex Bi ^ s Rocky Mount

„ asl ? . • JRoy A. Cooper, Jr Nashville

Washington John Stillman Plymouth

Washington Jean Holton Plymouth

5™ s on L. H. Gibbons Wilson

Wilson John Webb Wilson



State Committees, Democratic 203



Third District



County Name Address

Bertie Mrs. Ray P. Widmer Lewiston

Bertie J. L. Parker, Jr Colerain

Halifax J. Edd Knott Roanoke Rapids

Halifax Wade H. Dickens Roanoke Rapids

Hertford T. D. Northcott Winton

Hertford D. J. Tinkham Rt. 3, Ahoskie

Northampton E. S. Taylor Conway

Northampton Angus McKellar Jackson

Vance Mrs. Sara Walker Henderson

Vance Brooks Harris

Warren T. P. Hicks Norlina

Warren W. S. Smiley Macon

Fourth District

Harnett Henry C. Strickland Angier

Harnett Howard Godwin Dunn

Harnett John W. Spears Lillington

Johnston George Mast Smith field

Johnston E. G. Hobbs Selma

Lee J. Allen Harrington Sanford

Lee S. Ray Byerly Sanford

Wayne Herbert Hulse Goldsboro

Wayne John Kerr, III Goldsboro

Wayne Fred P. Parker, Jr Goldsboro

Fifth District

Carteret Wiley H. Taylor, Jr Beaufort

Carteret

Craven Mrs. George Burnette, Jr New Bern

Craven George H. Bryan Bridgeton

Greene I. Joseph Horton Snow Hill

Greene J. Roy Vandi 'ort RFD, Farmville

Jones Starling Pelletier Maysville

Jones Mrs. Iona H. Collier Rt. 2, Trenton

Pamlico Milton Brinson Grantboro

Pamlico Wilson Brinson Arapahoe

Pitt Lloyd Fornes Rt. 2, Greenville

Pitt Alton Barrett Greenville

Sixth District

Duplin Rivers D. Johnson, Jr Warsaw

Duplin Graham Philips, Jr Warsaw

Duplin Mrs. Henry Stevens, III Warsaw

Lenoir Dr. W. A. Chantry Kinston

Lenoir George Rouse, Jr Kinston

Lenoir

Onslow Starkey Shaw Richlands

Onslow Sterling Grant Sneads Ferry

Onslow Tom Hewitt Jacksonville

Sampson H. L. Stewart, Jr. Clinton

Sampson George Walston Clinton

Sampson Mrs. Mary Carter Garland

Seventh District

Franklin John F. Matthews Louisburg

Franklin James L. Lumpkin Louisburg

Franklin

Wake R. L. McMillan, Sr..:. Rnlpigh

Wake Carl DeVane Raleigh

Wake Edward Paschal Wake Forest



204 North Carolina Manual

Eighth District

County Name Address

Brunswick Mrs. S. Bunn Frink Shallotte

Brunswick D. V. Jones Shallotte

Brunswick Nelson Bennett Shallotte

Columbus Alexander Smith Whiteville

Columbus Fred Suggs Rt. 4, Whiteville

Columbus .Edward L. Williamson Whiteville

New Hanover John J. Burney, Jr Wilmington

New Hanover William E. Huffine Wilmington

New Hanover Mrs. Beatrice Mclntyre Wilmington

Pender Mrs. Carolyn Biberstein Burgaw

Pender E. F. Langston Rocky Point

Pender Dudley Robbins Willard

Ninth District

Bladen Milton Fisher Elizabethtown

Bladen James Monroe Council

Bladen Mrs. Leo McDaniel Dublin

Cumberland Mrs. Ruth Downing Fayetteville

Cumberland Robert McNeil Fayetteville

Cumberland W. T. Reaves Rt. 6, Fayetteville

Hoke William L. Moses Raeford

Hoke... Mrs. Bobby Carter Raeford

Hnkt Mrs. Emogene Huff Rt. 1, Aberdeen

Robeson F. L. Adams Rowland

Robeson Thurman Anderson Rowland

Robeson F. Wayland Floyd Fairmont

Tenth District

Alamance T. Lawrence Jeffreys Mebane

Alamance J. Dean Isley Snow Camp

Alamance J. E. Cross Burlington

Chatham R. C. Debose Siler City

Chatham C. E. Durham, Jr Bynum

Chatham Mrs. Margaret Jourdan Siler City

Durham Robert Home

Durham Nelson McGary

Granville W. M. Hicks Oxford

Granville Hugh M. Currin Oxford

Orar.-sre .Glen Caruthers Cedar Grove

Orar.-ere George B. Spransy Chapel Hill

Orange Gordon Cleveland Chapel Hill

Person R. B. Dawes, Jr. Roxboro

Person Henry Briant Roxboro

Eleventh District

Alleghany Jesse Gentry Sparta

Alleghany P. C. Collins Sparta

Alleghrny Robert Gambill Sparta

Ashe Wade E. Vannoy, Sr West Jefferson

Ashe T. Gwyn Gambill West Jefferson

Twelfth District

Davidson Carl Wilson Thomasville

Davidson Paul S toner Lexington

Davidson Robert Grubb Lexington

Guil'ord Ed Washington Jamestown

GuiTord Julius Frye Greensboro

Guilford Percy Wall Greensboro



State Committees, Democratic 205

Thirteenth District

County Name Address

Anson Fetz Mills Wadesboro

Anson Mrs. John Mack Rt. 4, Wadesboro

Moore Robert N. Page, III Aberdeen

Moore J. Douglas Davis Pinebluff

Richmond Joe Davis Rockingham

Richmond Mrs. Eunice Bruce Rt. 2, Hamlet

Scotland J. Calvin Williams Laurinburg

Scotland Andrew G. Williamson Laurinburg

Stanly Frank N. Patterson Albemarle

Stanly Henry Culp, Jr New London

Stanly

Union Mrs. Rachel Helms Rt. 1, Indian Trail

Union Mrs. Dewey English Monroe

Fourteenth District

Mecklenburg County Executive Committee

Gaston County Executive Committee

Fifteenth District

Alexander Mrs. Lawrence Fay Stoney Point

Alexander Herman Lackey Rt. 2, Hiddenite

Cabarrus John S. Hartsell Concord

Cabarrus Clyde L. Propst, Jr Concord

Iredell J. E. McKnight Morrisville

Iredell Sam H. Ostwalt Rt. 3, Statesville

Montgomery Ralph Haywood Troy

Montgomery Charles Dorset Mt. Gilead

Randolph _ N. M. Lowes Rt. 3, Asheboro

Randolph Ray Caudle Rt. 4, Asheboro

Rowan Larry Harris China Grove

Rowan Ben McCubbins Salisbury

Sixteenth District

Burke Mrs. Beulah Hemphill Glen Alpine

Burke Ted Price Rt. 5, Hickory

Caldwell Coit F. Barber Lenoir

Caldwell W. White Granite Falls

Catawba Marshall V. Yount Hickory

Catawba Carroll Weathers, Jr Hickory

Cleveland Dr. Jack Hunt Lattimore

Cleveland J. Lee Roberts Kings Mountain

Lincoln David Clark Lincolnton

Lincoln Clarence E. Leatherman Lincolnton

Watauga Ray Luther Boone

Watauga Ray Derrick Boone

Seventeenth District

Avery W. C. Brinkley Elk Park

Avery Ed Suddrath Montezuma

Davie

Davie

Mitchell Mrs. Bonnie Ford

Mitchell Robert Barron

Wilkes T. G. Foster North Wilkesboro

Wilkes Mrs. C. H. Eller Moravian Falls

Yadkin John Wade Shore Boonville

Yadkin Mrs. Atl. Logan Yadkinville



206 North Carolina Manual

Eighteenth District

Coun y Name Address

Henderson K. L. Whitmire, Jr Henderson ville

Henderson Kenneth Youngblood Henderson ville

McDowell I. E. Allen Marion

McDowell Everett C. Carnes

Polk John E. Coats Saluda

Poih Aline Dalton Mills Spring

Rutherford Dan Smith

Rut her 'ord .Mrs. Reba Lowe

Transylvania Paul Swofford

Transylvania .Mrs. Tom Walker

Yancey .T. A. Buchanan

Yancey .Roscoe Fox Burnsville



Nineteenth District

Buncombe Eugene Smith

Buncombe .0. E. Starnes, Jr Asheville

Buncombe Wm. C. Morris, Jr Asheville

Madison B. D. Meadows

Madison Troy K. Ramsey

Madison Carroll Tween



Twentieth District

Cherokee Herman Edwards

Cherokee George Postell

Clay Mrs. Jane Cunningham Hayes ville

Clay Frank Moore Hayesville

Graham Ed Slaughter Robbins ville

Graham .Wayne McClung Robbinsville

Haywood Joe Brown

Haywood Glenn W. Brown

Jackson Tom L. Clayton Sylva

Jackson Henry Bryson Sylva

Macon Joel Dalton Franklin

Macon George Byrd Franklin

Swain Taylor Kirkman

Swain George Davis



Twenty-First District

Caswell Eugene E. Carroll, Jr Yanceyville

Caswell Mrs. Anne W. Pemberton Yanceyville

Caswell Robert R. Black well Yanceyville

Rockingham S. J. Webster, Jr Madison

Rockingham R. P. Richardson Reids ville

Rockingham

Stokes Joseph W. Neal Walnut Cove

Stokes Mrs. John A. Dodson Sandy Ridge

Surry Mrs. C. J. Carson Rt. 1, Lowgap

Surry 3. H. Atkinson Siloam



State Committees, Democratic 207

County Chairmen — Democratic Executive Committee

1966

County Name Address

Alamance George A. Long Burlington

Alexander J. M. Lackey Rt. 1, Stony Point

Alleghany J. C. Gambill Rt. 3, Sparta

Anson Herman H. Hardison, Jr Wadesboro

Ashe Thomas S. Johnston Jefferson



Online LibraryNorth Carolina. Secretary of StateNorth Carolina manual [serial] (Volume 1967) → online text (page 16 of 59)