North Carolina. Secretary of State.

North Carolina manual [serial] (Volume 1971) online

. (page 42 of 61)
Online LibraryNorth Carolina. Secretary of StateNorth Carolina manual [serial] (Volume 1971) → online text (page 42 of 61)
Font size
QR-code for this ebook


veteran of four years service. Elected to 83rd Congress; re-elected
to 84th, 85th, 86th, 87th, 88th, 89th, 90th, 91st and 92nd Con-
gresses Member House Committees on Government Operations
(third naming), and Foreign Affairs (fourth naming); Chairman
Intergovernmental Relations Subcommittee of Committee on Gov-
ernment Operations, and Near East Subcommittee of Committee
on Foreign Affairs, 84th-90th Congresses. Presbyterian. Elder. Mar-
ried Christine Dail of Mount Olive, N. C. One daughter, Nancy
Dail Fountain. Address: Tarboro, N. C.



DAVID NEWTON HENDERSON

(Third District — Counties: Carteret, Duplin, Harnett, John-
ston, Onslow, Pender, Sampson and Wayne. Population 432,659.)

David Newton Henderson, Democrat, was born in Hubert, On-
slow County, N. C, April 16, 1921. Attended Wallace High School,
graduating in 1938; Davidson College, B.S., 1942; University of
North Carolina Law School, LL.B., 1949. Lawyer. Member Duplin
County Bar Association. Assistant General Counsel for Commit-
tee on Education and Labor, U. S. House of Representatives, 1951-
1952; Solicitor Duplin County General County Court, 1953-1956;
Judge Duplin County General County Court, 1956-1960. Elected to
87th Congress, November 8, 1960; re-elected November 6, 1962,
November 3, 1964, November 8, 1966, November 5, 1968 and No-
vember 3, 1970. Member, House Committee on Post Office and
Civil Service; Committee on Public Works; Chairman, Subcom-
mittee on Manpower and Civil Service. Member Lions Club, past
President and Past Deputy District Governor; Wallace Volunteer
Fire Department (active for 11 years) ; Wallace Squadron Civil
Air Patrol, Legal Officer; Wallace American Legion Post No. 156;
English-Brown Post 9161, V.F.W. Member and past Master, Wal-
lace Masonic Lodge, 32nd degree Mason. Commissioned Second
Lieutenant in U. S. Air Force and served overseas in India, China,



Biographical Sketches 597

and Okinawa; discharged with rank of Major in 1946. Member
Wallace Presbyterian Church. Married Mary Wellons Knowles of
Wallace, N. C, December 11, 1942. Children: David Bruce, age 22;
Wiley Bryant, age 21; Wimbric Boney, age 17. Address: Wallace,
N. C.



NICK GALIFIANAKIS

(Fourth District — Counties: Chatham, Durham, Orange, Ran-
dolph and Wake. Population, 524,753.)

Nick Galifianakis, Democrat, was born in Durham, N. C, July
22, 1928. Son of Mike and Sophia (Kastrinakis) Galifianakis. Dur-
ham High School, 1944-1947; Duke University, 1951, A.B. de-
gree; Duke University Law School, 1953, LL.B. Lawyer. Delta
Theta Phi Law Fraternity. Member of American Bar Associa-
tion; member North Carolina State Bar; Durham County Bar;
14th Judicial District Bar; American Association of University
Professors; American Hellenic Educational Progressive Associa-
tion; Young Democrat Club; Kiwanis Club. Recipient of 1963
Distinguished Service Award; recipient of 1963 North Carolina
Outstanding Young Man of the Year Award. Active duty United
States Marine Corps Reserve, October, 1953 to April, 1956; at
present Major USMCR. Representative in the General Assembly
of 1961, 1963, and 1965. Elected to 90th Congress, November 8,
1966, to 91st Congress, November 5, 1968 and to 92nd Congress,
November 3, 1970. Congressional Steering Committee of the U. S.
Conference of Mayors ; Board of Trustees, Hellenic College, Brook-
line, Massachusetts. Member St. Barbara's Church (Greek Ortho-
dox), Durham, N. C. Married Louise Cheatham Ruggles of Dur-
ham, N. C, April 5, 1963. Address: 2648 University Drive, Dur-
ham, N. C. ; Mailing Address: N. C. National Bank Bldg., Durham,
N. C.



WILMER DAVID MIZELL

(Fifth District — Counties: Alleghany, Ashe, Davidson, Davie,
Forsyth, Stokes, Surry and Yadkin. Population, 456,331.)



598 North Carolina Manual

Wilmer David Mizell, Republican, was born in Vinegar Bend,
Alabama, August 13, 1930. Son of Walter David and Adie (Turn-
er) Mizell. Graduated Leakesville High School, Leakesville, Missis-
sippi, 1949. Salutatorian. Attended Local Government Seminars in
Chapel Hill, N. C. and Columbia, S. C. Chairman Davidson County
Board of Commissioners, 1966 until elected to 91st Congress, No-
vember 5, 1968 and to 92nd Congress, November 3, 1970. Entered
Albany, Georgia Farm Club as baseball pitcher, 1949; Winston-
Salem Cardinals, 1950 ; voted most popular player. Joined Houston
Club, 1951; special night held in his honor. Joined St. Louis Cardi-
nals in 1952, where he became a star hurler for eight years. Served
in U. S. Army, October 6, 1953 to October 5, 1955. Upon discharge
from service was honored on a special night as "Mr. Strike-Out
King." Joined the Pittsburgh Pirates in 1960, where his effective
pitching enabled the club to win the World Series that year. Retired
from baseball, 1963. Accepted position with Pepsi-Cola Company
of Winston-Salem in the field of sales management and public re-
lations. Member, Faith Missionary Alliance; Deacon; Assistant
Sunday School Superintendent; member Church Board. Married
Nancy Ruth McAlpine, November 16, 1952. Children: Wilmer Da-
vid Mizell, Jr., age 14 and James Daniel Mizell, age 8. Address:
Rt. 5, Shoaf Road, Winston-Salem, N. C. 27107



LUNSFORD RICHARDSON PREYER

(Sixth District — Counties: Alamance, Caswell, Guilford and
Rockingham. Population, 476,409.)

Lunsford Richardson Preyer, Democrat, was born in Greens-
boro, N.C., January 11, 1919. Son of W. Y., Sr., and Mary Norris
(Richardson) Preyer. Attended Greensboro Schools, Woodberry
Forest School, 1934-1937; Princeton University, A.B., 1941; Har-
vard Law School, LL.B., 1949. Lawyer in Greensboro from 1950
until July, 1956 when appointed to N. C. Superior Court. City
Judge, 1953-54; appointed Federal Judge of the Middle District
Court in October, 1961; September, 1963, resigned Judgeship to
become candidate for Governor of N. C; November, 1964 became
Senior Vice President and Trust Officer of N. C. National Bank,



Biographical Sketches 599

Greensboro, N. C; May, 1966, became City Executive for Greens-
boro of N. C. National Bank. Chairman, N. C. Citizens Committee
for Better Schools, 1963-64; Chairman, Board of Visitors, David-
son College; member Board of Trustees, St. Andrews College, mem-
ber Board of Visitors, Wake Forest Law School; Trustee, Glade
Valley School, 19G7; Trustee, N. C. Foundation for Mental Health
Research, Inc.; Chairman, N. C. Trade Fair Mission to Europe,
1962; member N. C. Probation Commission, 1960-62; Chairman of
Board, N. C. Outward Bound School. United States Jr. Chamber of
Commerce award as "Greensboro's Young Man of the Year," 1954;
Commissioner of Greensboro Little League and Pony League Base-
ball programs; Vice-Chairman Board of Trustees, L. Richardson
Memorial Hospital ; Chairman of successful drive to raise funds
to build Cerebral Palsy School Building in Greensboro, 1953 ; gen-
eral Chairman YM-YWCA Capital Fund Drive, 1967; former
Chairman Operation DARE (Downtown Area Renewal) ; Boy
Scouts, Honorary Member of National Council, Vice President
General Greene Council; Inter-Club Council's Outstanding Civic
Leader of the Year Award, 1968. Elected to 91st Congress, No-
vember 5, 1968 and to 92nd Congress, November 3, 1970. Served
in U. S. Navy (Lt. USNR). Four years on destroyer duty in
Atlantic and South Pacific as Gunnery Officer and Executive Officer,
World War II ; awarded Bronze Star for action in Okinawa. Mem-
ber First Presbyterian Church of Greensboro, Elder and former
Clerk of Session for the Church and a teacher of the Men's Bible
Class. Married Emily Irving Harris of Greensboro. Five children:
L. Richardson Preyer, Jr., Mary Norris Preyer, Britt Armfield
Preyer, Jane Bethel Preyer, Emily Harris Preyer. Address: 605
Sunset Drive, Greensboro, N. C.



ALTON ASA LENNON

(Seventh District — Counties: Bladen, Brunswick, Columbus,
Cumberland, Hoke, New Hanover, and Robeson. Population,
493,953.)

Alton Asa Lennon, Democrat, was born in Wilmington, N. C,
August 17, 1906. Son of Rosser Y. and Minnie (High) Lennon.



600 North Carolina Manual

Attended New Hanover County Public Schools, 1913-1925; Wake
Forest College, LL.B., 1929. Lawyer. Former member New Han-
over Bar Association; former member North Carolina Bar Asso-
ciation; former member State Bar, Inc. President, New Hanover
County Bar Association, 1953-1954; Judge, New Hanover County
Recorder's Court, 1934-1942. State Senator in the General As-
sembly of 1947 and 1951. Served in the United States Senate from
July 15, 1953 to November 29, 1954, by appointment of former
Governor William B. Umstead. Elected to the 85th Congress in the
General Election of November 6, 1956; re-elected to 86th Congress,
November 4, 1958, to the 87th Congress, November 8, 1960, to
88th Congress, November 6, 1962, to 89th Congress, November 3,
1964, to 90th Congress, November 8, 1966, to 91st Congress, No-
vember 5, 1968 and to 92nd Congress, November 3, 1970. Member
of Armed Services Committee (Chairman, Special Subcommittee
on Enlisted Promotion Policy Review) and member of Merchant
Marine & Fisheries Committee (Chairman, Subcommittee on Ocean-
ography). Member International Order of Odd Fellows; Loyal Or-
der of Moose. Member of First Baptist Church of Wilmington,
N. C. Married Karine Welch, October 12, 1933. Children: Mrs.
Edna Lee Lennon Frost and Alton Yates Lennon. Address: Wil-
mington, N. C.



EARL BAKER RUTH

(Eighth District— Counties : Anson, Cabarrus, Lee, Montgom-
ery, Moore, Richmond, Rowan, Scotland, Stanly and Union. Popu-
lation, 441,288.)

Earl Baker Ruth, Republican, was born in Spencer, N. C, Feb-
ruary 7, 1916. Son of Earl Monroe and Marian Beatrice (Baker)
Ruth. Attended Central High School in Charlotte, 1934; Uni-
versity of N. C, A.B., 1938; M.A., 1942, and Ph.D., 1955. Entered
U. S. Navy as Ensign, 1942; separated as Lieutenant, 1945; sea
duty, 1943, U.S.S. St. George. Mayor Pro Tem, Salisbury City
Council, June, 1967 to November, 1968. Chairman, Dept. of Phys-
ical Education and Dean of Students, Catawba College. Elected to
91st Congress, Nov. 5, 1968 and to 92nd Congress, Nov. 3, 1970.
Member American Legion, Civitan and Elks. Presbyterian; Elder,



Senator Sam J. Ervin, Jr.



Lennon — Seventh District



Ruth — Eighth District



Jonas — Ninth District



Broyhill — Tenth District



Taylor — Eleventh District




602 North Carolina Manual

First Presbyterian Church, Salisbury. Married Jane Wiley of Char-
lotte, December 27, 1938. Children: Billie Jane, Earl Wiley, Marian
Ann and Jacqueline Dell Ruth. Address: P. O. Box 1390, Salis-
bury, N. C.



CHARLES RAPER JONAS

(Ninth District — Counties: Iredell, Lincoln, Mecklenburg and
Wilkes. Population, 509,059.)

Charles Raper Jonas, Republican, was born in Lincoln County,
N. C, December 9, 1904. Son of Charles Andrew and Rosa (Petrie)
Jonas. Attended Lincolnton High School, 1918-1921; University
of North Carolina, A.B., 1925; University of North Carolina Law
School, J.D., 1928. Attorney at law. Member Lincoln County, North
Carolina and American Bar Associations. President North Caro-
lina Bar Association, 1946-1947. Member North Carolina National
Guard since December 29, 1928; active duty in United States Army,
1941-1946. Elected to Congress from the Tenth North Carolina Con-
gressional District, 1952, re-elected 1954, 1956, 1958 and 1960; and
from Eighth Congressional District 1962, 1964 and 1966; and from
the Ninth Congressional District, 1968 and 1970. Methodist. Mar-
ried Annie Elliott Lee, August 14, 1929. Children: Charles Jonas,
Jr., and Richard Elliott Jonas. Address: Lincolnton, N. C.



JAMES THOMAS BROYHILL

(Tenth District — Counties: Alexander, Avery, Burke, Caldwell,
Catawba, Cleveland, Gaston and Watauga. Population, 484,432.)

James Thomas Broyhill, Republican, was born in Lenoir, N. C,
August 19, 1927. Son of James Edgar and Satie Leona (Hunt)
Broyhill. Attended Lenoir Public Schools 1933-1946; graduated
Lenoir High School, 1946; University of North Carolina, 1950, B.S.
degree in Commerce. Before election to Congress was a furniture
nianuj-acturer; member Southern Furniture Manufacturers Asso-
ciation; North Carolina Forestry Association; Industrial Planning



Biographical Sketches 603

Committee of the North West North Carolina Development Asso-
ciation; past President and member of the Board of the Lenoir
Chamber of Commerce; past member of City of Lenoir Recreation
Commission; City of Lenoir Planning and Zoning Commission;
Treasurer Caldwell County Republican Executive Committee. Young
Man of the Year Award, Lenoir and Caldwell County, 1957. Mem-
ber Hibriten Lodge No. 262, A.F. & A.M.; Oasis Temple of the
Shrine; Loyal Order of the Moose, Lodge No. 385. Elected to 88th
Congress, Nov. 6, 1962; re-elected to 89th Congress, Nov. 3, 1964,
to 90th Congress, Nov. 8, 1966, to 91st Congress, Nov. 5, 1968 and
to 92nd Congress, Nov. 3, 1970. Member of Interstate and Foreign
Commerce Committee of the House of Representatives, the Post
Office and Civil Service Committee, and the Select Committee on
Small Business. Member First Baptist Church of Lenoir, N. C;
Sunday School Teacher since 1952. Married Louise Horton Rob-
bins, Durham, N. C, June 2, 1951. Children: Marilyn Louise, born
Oct. 15, 1952; James Edgar, II, born July 23, 1954; Philip Robbins,
born May 16, 1956. Address: New Hickory Road, Lenoir, N. C.



ROY A. TAYLOR

(Eleventh District — Counties: Buncombe, Cherokee, Clay, Gra-
ham, Haywood, Henderson, Jackson, McDowell, Macon, Madison,
Mitchell, Polk, Rutherford, Swain, Transylvania and Yancey. Popu-
lation, 454,396.)

Roy A. Taylor, Democrat, was born in Vader, Washington, Jan-
uary 31, 1910. Attended the public schools of Buncombe County;
Asheville-Biltmore College; Maryville College; Asheville Univer-
sity Law School. Admitted to the Bar in January of 1936. Bun-
combe County Attorney, 1949-1960. Member Board of Trustees of
Asheville-Biltmore College, 1949-1960; Lions Club, District Gov-
ernor, 1952. Navy Combat Veteran World War II; served as Com-
manding Officer of L. S. T. and discharged with rank of Lieuten-
ant. Representative in the North Carolina General Assembly, 1947,
1949, 1951 and 1958. Elected to Eighty-sixth Congress, June 25,
1960; re-elected to Eighty-seventh Congress, November 8, 1960, to
Eiglity-eignth Congress, November 6, 1962, to Eighty-ninth Con-



604 North Carolina Manual

gress, November 3, 19G4, to 90th Congress, November 8, 196G, to
91st Congress. November 5, 19G8 and to 92nd Congress, November
3, 1970. Baptist; Deacon. Married Evelyn Reeves. Two children:
Alan F. Taylor and Mrs. Toni Taylor Robinson. Address: Black
Mountain, N. C.



JUSTICES OF THE NORTH CAROLINA
SUPREME COURT



WILLIAM HAYWOOD BOBBITT

CHIEF JUSTICE

William Haywood Bobbitt, Democrat, was born in Raleigh, N. C,
October 18, 1900. Son of James Henry and Eliza May (Burkhead)
Bobbitt. Attended graded schools of Baltimore, Md. ; Charlotte
High School of Charlotte, N. C, 1913-1917; University of North
Carolina, A.B., 1921 ; University of North Carolina School of Law,
1920-1921. Licensed to practice law January 30, 1922; associated
with firm of Stewart & McRae until September 1, 1922; member
of firm of Parker, Stewart, McRae & Bobbitt from September 1,
1922 to October 1, 1925; member of firm of Stewart, McRae & Bob-
bitt from October 1, 1925 to October 1, 1930; member of firm of
Stewart & Bobbitt from October 1, 1930 through December 31,
1938; admitted to practice in State Courts of North Carolina,
United States District Court, United States Circuit Court of Ap-
peals, Fourth Circuit, and the Supreme Court of the United States.
Member Mecklenburg County Bar Association ; North Carolina Bar
Association; American Bar Association; American Judicature So-
ciety. Received honorary LL.D. degrees: Davidson College, 1953,
and University of North Carolina, 1957. Member N. C. Commission
to study Improvement of Administration of Justice in N. C, 1947-
1949; N. C. Judicial Council, 1949-1954; Past President and life
member of Charlotte Civitan Club; Trustee of Brevard College,
1933-1952; President, General Alumni Association, University of
North Carolina, 1954-1955. Elected resident Superior Court Judge
of the 14th Judicial District in 1938 and again in 1946; served as
Superior Court Judge continuously from January 1, 1939 through
January, 1954 ; appointed by Governor William B. Umstead as
Associate Justice, North Carolina Supreme Court, February 1,
1954, and served under such appointment until 1954 General Elec-
tion; elected without opposition in 1954 General Election to unex-
pired portion of term of former Associate Justice Barnhill and for

605



606 North Carolina Manual

full eight-year term beginning January 1, 1955; elected without
opposition, 19G2 General Election for eight-year term beginning
January 1, 1963. Appointed Chief Justice by Governor Robert W.
Scott, November 13. 1969, to succeed the late Chief Justice R. Hunt
Parker; elected November 3, 1970 for unexpired term ending De-
cember 31, 1974. Member Dihvorth Methodist Church, Charlotte,
N. C. Married Sarah Buford Dunlap (now deceased), February
28, 1924. Children: Mrs. John W. Carter, Morganton, N. C; Wm.
H. Bobbitt, Jr., (now deceased) ; Mrs. Ekkehart Sachtler, Midland
Park, N. J.; Mrs. D. S. Moss, Enfield, N. C. Home address: Char-
lotte, N. C. Official address: Raleigh, N. C.



CARLISLE WALLACE HIGGINS

ASSOCIATE JUSTICE

Carlisle Wallace Higgins, Democrat, was born at Eunice, N. C,
October 17, 1889. Son of Martin A. and Jennie C. (Bledsoe) Hig-
gins. Graduated Bridle Creek Academy, Independence, Va., 1908;
University of North Carolina, A.B., 1912; University of North
Carolina Law School, 1913-1914. Member North Carolina Bar As-
sociation; North Carolina State Bar. Solicitor Eleventh Judicial
District, 1930-1934; United States Attorney, Middle District of
North Carolina, 1934-1945. Assistant Chief and Acting Chief Inter-
national Prosecution Section, International Military Tribunal,
Tokyo, 1945-1947. Representative from Alleghany County in the
General Assembly of 1925 and State Senator from the Twenty-
ninth Senatorial District in the General Assembly of 1929. Ap-
pointed Associate Justice Supreme Court of North Carolina by
Governor Umstead, June 8, 1954 to succeed Sam J. Ervin, Jr. Re-
elected to full eight-year term ending Dec. 31, 1966; re-elected for
full eight-year term beginning January 1, 1967 and ending Decem-
ber 31, 1974. Member Masonic Lodge; American Legion; Forty and
Eight. Methodist. Married Myrtle Bryant. Children: C. W. Hig-
gins, Jr., Galax, Virginia; Mrs. Mary Cecile Bridges, Greensboro,
N. C. Official address: Raleigh, N. C.



Chief Justice Bobbitt



Justice Higgins



Justice Sharp



Justice Lake



Justice Branch



Justice Huskins



Justice Moore




608 North Carolina Manual

SUSIE MARSHALL SHARP

associate justice

Susie Marshall Sharp, Democrat, was born in Rocky Mount,
N. C, July 7, 1907. Daughter of James M. and Annie Britt (Black-
well) Sharp. Attended Reidsville Public Schools, 1913-1924; North
Carolina College for Women, 1924-192G; University of Nortli Car-
olina Law School, 192G-1929, LL.B. Licensed to practice law in
1928. Member of the firm of Sharp and Sharp, Reidsville, N. C,
1929-1949; City Attorney, Reidsville, N. C, 1939-1949. Member
North Carolina Bar Association; American Bar Association; Amer-
ican Law Institute; N. C. Constitutional Commission of 1959; N. C.
Awards Commission, 1968- ; Order of the Coif; Order of Valkyries.
Honorary member of Phi Beta Kappa; Altrusa Club; Soroptimist
Club; Delta Kappa Gamma; American Business Women's Associa-
tion, and Raleigh Woman's Club. Received honorary degrees: Wom-
en's College, U. N. C, LL.D., 1950; Pfeiflfer College, L.H.D., 1960;
Queens College, LL.D., 1962; Elon College, LL.D., 1963; Wake For-
est College, LL.D., 1965; Catawba College, LL.D., 1970; University
of North Carolina at Chapel Hill, LL.D., 1970. Received Achieve-
ment Citation, N. C. Federation of Business & Professional Wom-
en's Clubs, 1959; Distinguished Service Award for Women, Chi
Omega, 1959. Special Judge Superior Court of North Carolina,
1949-1962. Appointed Associate Justice North Carolina Supreme
Court by Governor Terry Sanford, March 14, 1962, and served un-
der such appointment until 1962 General Election; elected 1962
General Election to unexpired portion of term of former Associate
Justice Emery B. Denny (to November 1966) ; re-elected 1966 Gen-
eral Election for a term of 8 years. Methodist. Home address: 629
Lindsey Street, Reidsville, N. C. Official address: Justice Building,
Raleigh, N. C.



ISAAC BEVERLY LAKE

ASSOCIATE JUSTICE

Isaac Beverly Lake, Democrat, was born in Wake Forest, N. C,
August 29, 1906. Son of James Ludwell and Lula Austin (Cald-



Biographical Sketches 609

well) Lake. Attended Wake Forest Public School, 1915-1921; Wake
Forest College, B.S. degree, 1925; Harvard University, School of
Law, LL.B., 1929; Columbia University School of Law, LL.M.,
1940, S.J.D., 1947. Member American Bar Association; N. C. Bar
Association; Wake County Bar Association. Author of "Discrimi-
nation by Railroads and other Public Utilities"; "North Carolina
Practice Methods"; numerous articles in Law Reviews. Professor
of Law, Wake Forest College, 1932-1951. Assistant Attorney Gen-
eral of North Carolina, 1952-1955. Practiced law in Raleigh, N. C,
1955-1965. Appointed Associate Justice North Carolina Supreme
Court, August of 1965 to succeed Associate Justice William B. Rod-
man, Jr.; elected for the unexpired term ending December 31,
1970; re-elected November 3, 1970 for full eight-year term. Baptist.
Married Gertrude M. Bell, September 3, 1932. One son, I. Beverly
Lake, Jr. Address: 403 N. Main Street, Wake Forest, N. C.



JOSEPH BRANCH

ASSOCIATE JUSTICE

Joseph Branch, Democrat, was born in Enfield, N. C, July 5,
1915. Son of James C. and Laura (Applewhite) Branch. Attended
Enfield High School, 1932; Wake Forest College, LL.B. degree,
1938. Lawyer. Member Halifax County Bar Association; N. C.
Bar Association; N. C. State Bar; Masonic Order; Enfield Lions
Club, President, 1941 ; Board of Trustees of Wake Forest College
for many years; Board of Wesleyan College, Rocky Mount, for
one year. Representative in N. C. General Assembly, 1947, 1949,
1951 and 1953. Served as Legislative Counsel for Gov. Luther
Hodges, 1957; Campaign Manager, Gov. Dan Moore, 1964; Legis-
lative Counsel for Gov. Moore, 1965 Session of General Assembly.
Chairman, Democratic Party, Halifax County, 1957-1963 ; Delegate
to National Convention, 1956. Appointed by Gov. Dan K. Moore
as Associate Justice, N. C. Supreme Court, July 21, 1966, and
served under such appointment until 1966 General Election; elected
in 1966 to unexpired portion of term of former Associate Justice
Clifton L. Moore. Re-elected to a full eight-year term, November



610 North Carolina Manual

5, 1968. Served in Armed Forces of the United States from 1943
to 1945. Member Hayes Barton Baptist Church, Raleigh, N. C;
served as Deacon, Enfield Baptist Church. Married Frances Jane
Kitchen, December 7, 1946. One daughter, Jane Branch Burns, and
one son, James C. Home Address: Raleigh, N. C; Official address:
Raleigh, N. C.



J. FRANK HUSKINS

ASSOCIATE JUSTICE

J. Frank Huskins, Democrat, w^as born in Burnsville, N. C,
February 10, 1911. Son of Joseph Erwin and Mary Etta (Peter-
son) Huskins. Attended Yancey Collegiate Institute, 1924-1926;
Burnsville High School, graduated, 1927; Mars Hill Junior Col-
lege, 1927-1929; University of North Carolina, 1929-1930, A.B. de-
gree; University of North Carolina Law School, 1930-1932. Mem-
ber N. C. Bar, Inc.; N. C. Bar Assn.; Wake County Bar; American
Judicature Society; National Conference of Court Administrative
Officers; American Legion; Raleigh Executives' Club. Mayor, Town
of Burnsville, 1939-1942; Chairman, North Carolina Industrial
Commission from May, 1949 to January, 1955. Representative from
Yancey County in General Assembly, 1947 and 1949 Sessions. Judge,
Superior Court, 1955-1965; appointed Director Administrative Of-
fice of the Courts of North Carolina, July 1, 1965. Appointed As-
sociate Justice, North Carolina Supreme Court, February 5, 1968;
elected to a full eight-year term, November 5, 1968. Served in U. S.
Navy, 1942-1946; Lieutenant Commander U. S. Naval Reserve, Re-
tired. Baptist. Married Mrs. Ruth H. McNeill of Spruce Pine, N. C,
October 20, 1963. Children: Robert Glenn McNeill of Houston,
Texas, and Ruth Elizabeth McNeill, student at Meredith College.
Address: 3204 Beaufort Street, Raleigh, N. C. ; Official address:



Online LibraryNorth Carolina. Secretary of StateNorth Carolina manual [serial] (Volume 1971) → online text (page 42 of 61)