Society of the Cincinnati in the State of New Jers.

The Society of the Cincinnati in the state of New Jersey online

. (page 9 of 9)
Font size
QR-code for this ebook

1864 ; resigned as an honorary member, July 4, 1866 ;
died May 20, 1885, at Newark, New Jersey.



140

LIEUTENANT-COLONEL FREDERICK FRELING-
HUYSEN ;

born in 1849, in Newark, New Jersey; elected July 4,
1894 ; was graduated at Rutgers College, New Bruns-
wick, New Jersey, 1868 ; degree of Master of Arts, Rut-
gers College, 1871 ; Major, First Regiment, National
Guard of New Jersey; Major and Judge Advocate,
First Brigade, ditto, November 10, 1880 ; Lieutenant-
Colonel and Judge Advocate, Division Staff, ditto, April
17, 1885 ; Captain of First Troop, ditto, June 8, 1895 ;
resigned as an honorary member July 5, 1897.



HONORABLE CHARLES GRANT GARRISON;

born August 3, 1849, at Swedesboro, Gloucester County,
New Jersey; elected July 4, 1893 ; degree of Doctor of
Medicine, University of Pennsylvania, 1872 ; admitted
to the bar of New Jersey, 1878 ; Colonel and Judge-
Advocate General of New Jersey, 1884 ; Associate Jus-
tice of the Supreme Court of New Jersey, 1888.



HONORABLE ROBERT STOCKTON GREEN;

born March 25, 1831, at Princeton, New Jersey; elected
July 4, 1887 ; was graduated from Princeton College,
1850 ; degree of Master of Arts, Princeton College,
1853 ; City Attorney of Elizabeth, 1858 ; Surrogate of
Union County, New Jersey, 1862 ; Presiding Judge
Court of Common Pleas, 1868 ; Member of Congress,
1884 to 1885 ; Governor of New Jersey, 1887 to 1890 ;
Vice Chancellor of New Jersey, 1890 to 1895 ; died
May 7, 1895, at Elizabeth, New Jersey.



141

HONORABLE SAMUEL HOWELL GREY ;

born April 6, 1836, in Camden, New Jersey; elected
July 4, 1894; Prosecutor of Pleas, Cape May County,
New Jersey, April, 1866 ; Presidential Elector, Novem-
ber, 1872 ; Member Constitutional Commission of New
Jersey, 1873; President of Commission to revise Judi-
ciary Article in New Jersey Constitution, 1894 ; Presi-
dential Elector-at-Large, November, 1896; Attorney-
General of New Jersey, April, 1897.



HONORABLE THOMAS HENDERSON;

born in 1743, at Freehold, New Jersey ; elected Sep-
tember 24, 1783 ; was graduated from Princeton College,
1761; degree of Master of Arts, Princeton College,
1764; Second Major, Colonel Charles Stewart's Bat-
talion Minute Men, New Jersey Militia, February 15,
1776; Major of Battalion, June 14, 1776; Lieutenant-
Colonel of Colonel David Forman's Battalion, General
Heard's Brigade, New Jersey State Troops; Brigade
Major, Monmouth County, New Jersey Militia; Lieu-
tenant-Colonel of Colonel David Forman's Regiment,
Continental Army, January 12, 1777 ; Judge of Moii-
mouth County, New Jersey Court ; Member of the Conti-
nental Congress, 1779 to 1780; Member of Congress,
1795 to 1797; Presidential Elector, 1792; died Decem-
ber 15, 1824, in Freehold, New Jersey.



HONORABLE ROBERT LETTIS HOOPER;

born in 1730; elected September 24, 1783; Assistant
Quartermaster, New Jersey Militia; Commissary of
. Issues, New Jersey State Troops ; Vice President of the
Legislative Council of New Jersey ; died July 30, 1 797,
at Trenton, New Jersey.



142

REVEREND FRANK LANDON HUMPHREYS;

elected July 4, 1894 ; admitted an hereditary member
July 5, 1897. (See Hereditary Members.)



FREDERICK WOLCOTT JACKSON;

elected July 4, 1885; admitted an hereditary member
July 4, 1888. (See Hereditary Members.)



HONORABLE WILLIAM LIVINGSTON;

born November 30, 1723, at Albany, New York ; elected
September 23, 1783 ; was graduated from Yale College,
1741; degree of Master of Arts, 1744; Member of
Congress, 1772, 1775 and 1776; degree of Doctor of
Laws; Trustee of Princeton College, 1768 to 177(5;
Brigadier-General, New Jersey Militia, October 28,
1775; Governor of New Jersey, 1776 to 1790; Mem-
ber of the Federal Convention of 1787; died July 25,
1790, at Elizabeth town, New Jersey.



MAJOR-GENERAL GERSHOM MOTT ;

born April 7, 1822, near Trenton, New Jersey; elected
July 4, 1867 ; Second Lieutenant, Tenth United States
Infantry, April 23, 1847 ; served through the Mexican
War ; Collector of the Port of Lamberton, New Jersey,
1848 to 1849; Lieutenant-Colonel, Fifth Regiment, New
Jersey Infantry Volunteers, August 23, 1861 ; Colonel,
Sixth Regiment, ditto, May 7, 1862 ; severely wounded,
July 28, 1862, at the battle of Bull Run ; Brigadier-
General, United States Volunteers, December 4, 1862;
assigned to command the Second New Jersey Brigade
wounded May 3, 1863, at the battle of Chancellorsville ;



143

commanded the Fourth Division of the Second Corps in
1864; brevetted Major-General, September 10, 1864,
for gallant services during the war ; again wounded,
April 6, 1865, at Amelia Springs ; Major-General, United
States Volunteers, December 1 , 1865 ; resigned February
20, 1866; appointed Colonel, Thirty-third United States
Infantry, 1867, but declined; appointed Major-General
commanding the Xew Jersey National Guard, February
27, 1873; Treasurer of Xew "Jersey, September 1, 1875;
died November 29, 1884, in New York City.



BREVET LIEUTENANT-COLONEL JOHN PAGE

NICHOLSON ;

born July 4, 1843, at Philadelphia, Pennsylvania :
elected July 4, 1890; First Lieutenant, Company K,
Twenty-eighth Regiment Infantry, Pennsylvania Volun-
teers ; brevetted Captain, United States Volunteers, for
faithful and meritorious services, March 13, 1864; bre-
vetted Major, United States Volunteers, for gallant and
meritorious services in the Savannah and Carolina
campaign, to date March 13, 1865; brevetted Lieuten-
ant-Colonel, United States Volunteers, for gallant and
meritorious services during the war, to date March 13,
1865; honorably discharged July 28, 1865; degree of
Master of Arts, Marietta College, Ohio, June 28, 1882 ;
Record er-in-Chief, Military Order of the Loyal Legion.



HONORABLE JOHN THOMPSON NIXON:

born August 31, 1820, at Fairton, Cumberland County,
New Jersey ; elected July 4, 1870 ; was graduated from
Princeton College, 1841 ; degree of Master of Arts, Prince-
ton College, 1 844 ; Member of the New Jersey Legislature,
1848 to 1850; Speaker, ditto, 1850; Member of Con-



144

gress, 1859 to 1863; Trustee of Princeton College, 1864
to 1889 ; Judge of the United States District Court for
New Jersey, 1870 to 1889; degree of Doctor of Laws,
Princeton College, 1877; died September 28, 188!),
at Stockbridge, Massachusetts.



BREVET BRIGADIER-GENERAL SAMUEL DUN-
CAN OLIPHANT;

born August 1, 1824, at Franklin Forge, Fayette
County, Pennsylvania; elected July 4, 1879; was gradu-
ated from Jefferson College, Pennsylvania, 1844; degree
of Master of Arts, Jefferson College, 1847; was gradu-
ated from Harvard Law School, June, 1846; admitted
to the bar of Pennsylvania, 1847; Captain of Volun-
teers, January, 1848; Colonel commanding a regiment
of Fayette County, Pennsylvania Militia, 1850; Lieu-
tenant-Colonel, Eighth Regiment, Pennsylvania Re-
serves, 1861; honorably discharged December, 1862;
Major, United States Veteran Reserve Corps, June,
1863 ; Lieutenant-Colonel, August, 1863 ; Colonel,
October, 1863 ; Brigadier-General by brevet, July,
1864; mustered out of service, July 1, 1866; Clerk
of the United States Circuit Court for the District of
New Jersey, September, 1870.



HONORABLE JOEL PARKER;

born November 24, 1816, in Monmouth County, New
Jersey ; elected July 4, 1879 ; was graduated from Prince-
ton College, 1839 ; degree of Master of Arts, Princeton
College, 1842; Member of the New Jersey Legislature,
1847; Major-General of the New Jersey Militia, 1861;
degree of Doctor of Laws, Rutgers College ; Governor
of New Jersey, 1863 to 1866, and 1872 to 1875;



145

Associate Justice Xew Jersey Supreme Court, 1880 to
1888; died January 2, 1888, at Philadelphia, Penn-
sylvania.



REVEREND FRANCIS LANDEY PATTON;

born January 22, 1843, at Warwick, Bermuda; elected
July 4, 1888; educated at University and Knox Col-
leges, Toronto, Canada ; was graduated from Princeton
Theological Seminary, 1865; degree of Doctor of
Divinity, Hanover College, Indiana, 1872; degree of
Doctor of Law r s, Worcester University, Ohio, 1873;
President of Princeton College, February 9, 1888 ;
resigned as an honorary member, July 4, 1893.



HONORABLE WILLIAM PENNINGTON ;

elected July 4, 1831 ; admitted an hereditary member
July 4, 1859. (See Hereditary Members.)



HONORABLE AARON SANDFORD PENNINGTON;

born January 17, 1800, at Newark, New Jersey ;
elected July 4, 1859 ; was graduated from Princeton Col-
lege, 181 7 ; degree of Master of Arts, Princeton College,
1820; Member of the New Jersey House of Assembly,
1837; Prosecutor of Passaic County, New Jersey, 1838
to 1848 ; died August 25, 1869, in Paterson, New Jersey.



BREVET MAJOR-GENERAL LEWIS PERRINE ;

born September 15, 1815, at Freehold, Monmouth
County, New Jersey ; elected July 5, 1886 ; was gradu-
ated from Princeton College, 1838 ; degree of Master of
Arts, Princeton College, 1841; Aide-de-Camp on the



146

Staff of Governor Price, of Xo\v Jerse} r , 1854; Briga-
dier-General and Quartermaster-General of New Jersey,
September 22, 1855; brevetted Major-General, 1865;
died September 24, 1889, at Trenton, New Jersey.



HONORABLE WILLIAM POTTER;

born April 17, 1852, at Philadelphia, Pennsylvania;
elected February 22, 1895 ; special commissioner to Lon-
don, Paris and Berlin to negotiate a system of marine
post-offices, January, 1890; Minister of the United
.States to Italy, 1892 to 1894; Delegate of the United
States at the International Postal Congress at Vienna,
May and' June, 1891; President of Jefferson Medical
College, Philadelphia, Pennsylvania, November 5, 1895.



LIEUTENANT-COLONEL WILLIAM ELMER
POTTER ;

born June 13, 1840, at Bridgeton, New Jersey; elected
July 4, 1874; was graduated from Harvard University
Law School, January 1861 ; was graduated from Prince-
ton College, 1863; degree of Master of Arts, Prince-
ton College, 1866; Second Lieutenant, Twelfth Regi-
ment, New Jersey Volunteers, August 14, 1862; First
Lieutenant, August 6, 1863 ; Judge Advocate, Third
Division, Second Army Corps, October 1, 1863 ; Captain,
February 4, 1864 ; wounded at the battle of the Wilder-
ness, May 6, 1864; Judge Advocate, Second Division,
Second Corps, August 1, 1864 ; Aide-de-Camp to
General Gibbon, January 15, 1865; Brevet Major,
United States Volunteers, for meritorious services dur-
ing the war, May 1, 1865; mustered out June 3, 1865;
Lieutenant-Colonel and Aide-de-Camp to the Governor
of New Jersey, 1866 to 1868 ; died November 9, 1896,
at Bridgeton, New Jersey.



147

MAJOR-GENERAL THEODORE RUNYON ;

born October 25, 1822, at Somerville, New Jersey ;
elected April 4, 1885 ; was graduated from Yale Col-
lege, 1842 ; degree of Master of Arts, Yale College,
1845 ; City Solicitor of Newark ; Brigadier-General
of Essex County, New Jersey Militia, May 8, 1857 ;
Presidential Elector, 1860 ; Brigadier-General of New
Jersey Brigade, Volunteer Militia, April 24, 1861 ;
honorably discharged July 31, 1861 ; received the
thanks of the Legislature of New Jersey for his patri-
otic military services ; Brevet Major-General, New Jer-
sey Militia, February 25, 1862 ; Mayor of city of
Newark, 1864 ; Major-General commanding National
Guard of New Jersey, April 7, 1869 ; Chancellor of
New Jersey, May 1, 1873 ; re-appointed Chancellor
in 1880 ; degree of Doctor of Laws, Wesley an Uni-
versity, Middletown, Connecticut, August 15, 1867 ;
degree of Doctor of Laws, Rutgers College, 1875 ; Am-
bassador and Minister Plenipotentiary of the United
States to Germany; died January 27, 1896, in Berlin,
Germany.



MAJOR-GENERAL JOHN McALLISTER SCHO-

FIELD ;

born September 29, 1831, in Chautauqua County, New
York ; elected July 4, 1887 ; was graduated from West
Point Military Academy, 1853 ; Brevet Second Lieu-
tenant, Second Regiment, United States Artillery, July
1, 1853 ; Second Lieutenant, First Regiment, United
States Artillery, August 31, 1853 ; Assistant Professor
of Natural Philosophy, United States Military Acad-
emy, 1855 to 1860 ; First Lieutenant, First Regiment,
United States Artillery, March 31, 1855 ; Major, First
Regiment, Missouri Volunteers, April 26, 1861 ; Cap-
tain, First Regiment, United States Artillery, May



148

14, 1861 ; Brigadier-General, United States -Volunteers,

November 21, 1861 ; Major-General United States Vol-
unteers, November 29, 1862 ; in command of the
Department of the Missouri from May, 1863, to Febru-
ary, 1864 ; in command of the Army of the Ohio,
April, 1864 ; Brigadier-General, United States Army,
November 30, 1864 ; commander of the Twenty-third
Army Corps, January, 1865 ; brevetted Major-General,
United States Army, March 13, 1865, for gallant and
meritorious service in the battle of Franklin, Tennes-
see ; mustered out of the volunteer service, September
1, 1866; Secretary of War, June 2, 1868, until March
12, 1869 ; Major-General, United States Army, March
4, 1869 ; Superintendent United States Military Acad-
emy from 1876 to 1881 ; senior Major-General Com-
manding the Armies of the United States ; Lieutenant-
General, February 5, 1895 ; retired September 29, 1895.



HONORABLE WILLIAM JOYCE SEWELL ;

born in 1835, in the town of Castlebar, County Mayo,
Ireland ; elected July 4, 1888 ; Captain, Fifth Regiment,
New Jersey Volunteers, August 28, 1861 ; greatly dis-
tinguished himself at the battles of Gettysburg and
Chancellorsville, on both of which fields he was
wouilded ; Lieutenant-Colonel, July 7, 1862; Colonel,
October 21, 1862; resigned July 2, 1864; Colonel,
Thirty-eighth Regiment, New Jersey Volunteers, Au-
gust 31, 1864 ; brevetted Brigadier-General and Major-
General for meritorious services during the war, March
13, 1865 : honorably mustered out June 30, 1865 ;
awarded a medal of honor by Congress for most dis-
tinguished gallantry at Chancellorsville, May 3, 1863 ;
Aide-de-Camp on the Staff of the Governor of New
Jersey, 1872; Commander of the Second Brigade,
National Guard of New Jersey, September 7, 1877 :



149

Member of the Senate of New Jersey, 1872 to 1880 ;
President of the Senate, 1876, 1879 and 1880 ; United
States Senator, 1881 to 1887, and again in 1895 ;
National Commissioner of World's Fair at Chicago ;
Vice President of Board of National Homes for Dis-
abled Volunteer Soldiers.



EDWARD RUTLEDGE SHUBRICK ;

born August 31, 1832, at Charleston, South Carolina ;
elected February 22,. 1894 ; Midshipman, United States
Navy, February 9, 1849 ; resigned from the service
April 26, 1853.



HONORABLE SAMUEL LEWIS SOUTHARD;

born June 9, 1787, at Basking Ridge, New Jersey ;
elected July 4, 1833 ; was graduated from Princeton
College, 1804 ; degree of Master of Arts, Princeton Col-
lege, 1807 ; Associate Justice Supreme Court of New
Jersey, 1815 ; Presidential Elector, 1820 ; degree of
Doctor of Laws, University of Pennsylvania ; United
States Senator, 1821 to 1823 ; Secretary of the Navy,
1823 to 1830 ; Attorney-General of New Jersey, 1830 ;
Governor of New Jersey, 1832 to 1833 ; United States
Senator, 1833 to 1842 ; President of the United States
Senate, 1842 ; Trustee of Princeton College, 1822 to
1842 ; died June 26, 1842, at Fredericksburg, Virginia.



REVEREND CHARLES SAMUEL STEWART;

born October 16, 1795, at Flemingtoii, New Jersey ;
elected July 5, 1847 ; was graduated from Princeton
College, 1815 ; degree of Master of Arts, Princeton Col-
lege, 1818 ; Chaplain, United States Navy, November 1,



150

1828; Chaplain, with rank of Commander, 1861 ; re-
tired December 21, 1861 ; died December 14, 1870, at
Cooperstown, New York.



HONORABLE JOHN POTTER STOCKTON;

born August 2, 1826, at Princeton, New Jersey ; elected
July 4, 1890 ; was graduated from Princeton College,
1843 ; degree of Master of Arts, Princeton College,
1846 ; United States Minister to Rome, 1857 to 1861 ;
United States Senator, 1865 to 1866, and 1869 to 1873 ;
degree of Doctor of Laws, Princeton College, 1879 ;
Attorney-General of New Jersey, 1877 to 1897.



BREVET MAJOR-GENERAL ROBERT FIELD

STOCKTON ;

born January 22, 1832, at Princeton, New Jersey ;
elected July 4, 1891 ; was graduated from Princeton
College, 1851 ; degree of Master of Arts, Princeton Col-
lege, 1854 ; Brigadier-General and Adjutant-General
of New Jersey, January 30, 1858 ; resigned April
12, 1867 ; brevetted Major-General, January 9, 1859 ;
Comptroller of the Treasury of New Jersey, 1877 ; died
May 4, 1898, at Trenton, New Jersey.



LIEUTENANT-COLONEL JAMES NEWBOLD
STRATTON ;

bom in 1845, at Mount Holly, New Jersey ; elected
July 4, 1884 ; was graduated from Princeton College,
1865 ; degree of Master of Arts, Princeton College,
1868 ; Lieutenant-Colonel and Judge Advocate of the
Division, National Guard of New Jersey, June 28, 1876 ;
resigned therefrom April 7, 1885 ; died December 3,
1886, at Mount Holly, New Jersey.



151

BREVET MAJOR-GENERAL WILLIAM SCUDDER
STRYKER ;

elected July 4, 1876 ; admitted an hereditary member
July 4, 1888. (See Hereditary Members.)



WILLIAM WINANTS THOMAS;

born September 26, 1816 at Elizabethtown, New Jersey ;
elected July 4, 1885 ; Assistant Appraiser, Port of New
York, 1840 ; died May 5, 1893, at Elizabeth, New Jersey.



HONORABLE GARRET DORSET WALL VROOM ;
born December 17, 1843; elected July 4, 1888; was
graduated from Rutgers College, 1862 ; degree of Master
of Arts, Rutgers College, 1865; was admitted to the
bar of New Jersey, 1865; City Solicitor of Trenton,
New Jersey, from 1866 to 1870, and from 1873 to 1876 ;
Prosecutor of Mercer County, New Jersey, May, 1870;
Mayor of Trenton, New Jersey, 1881 to 1883; Vice
President of General Society of Sons of the Revolution.



HONORABLE GARRET DORSET WALL;

born March 10, 1783, in Monmouth County, New
Jersey; elected July 4, 1828; Clerk of the United
States Supreme Court, 1812 to 1817; Captain in
Colonel John Dodd's Regiment, New Jersey Militia,
October 15, 1814, for service in the War of 1812;
Brigadier-General and Quartermaster-General of New
Jersey, 1815 to 1837; degree of Master of Arts, Prince-
ton College, 1823 ; Member of the Legislature of New
Jersey, 1827 ; United States Attorney for New Jersey,



152

1829; United States Senator, 1835 to 1841; Judge
of the Court of Errors and Appeals, 1848 to 1850;
died November 22, 1850, at Burlington, New Jersey.



HONORABLE GEORGE THEODORE WERTS ;

born March 24, 1846, at Hackettstown, Warren County,
New Jersey ;, elected July 4, 1893 ; Mayor of Morristown^
New Jersey, 1886 to 1892; Member of the New Jersey
Senate, 1886 to 1892; President of the Senate, 1889;
Associate Justice Supreme Court of New Jersey, 1892;
Governor of New Jersey, 1893 to 1896 ; resigned as an
honorary member July 5, 1897.



HONORABLE ISAAC HALSTEAD WILLIAMSON;

born September 27, 1768, at Elizabethtown, New Jer-
sey; elected July 4, 1842; Member of the New
Jersey House of Assembly, 1816; Governor of New
Jersey, 1817 to 1829; Mayor of Elizabeth, New Jer-
sey, 1830 to 1833; Member of the Council of New
Jersey, 1831 to 1832 ; degree of Doctor of Laws, Prince-
ton College, 1839 ; Member and President of the New
Jersey Constitutional Convention of 1844; died July
10, 1844, at Elizabeth, New Jersey.



EDWARD MEEKER WOOD;

born March 1, 1853, at Morristown, New Jersey; elected
July 4, 1894 ; County Collector, Union County, New
Jersey, May, 1887.



THE LIBRARY
UNIVERSITY OF CALIFORNIA

Santa Barbara



THIS BOOK IS DUE ON THE LAST DATE
STAMPED BELOW.



Series 9482



UC SOUTHERN REGIONAL LIBRARY FACILITY




321 1





1 2 3 4 5 6 7 9