United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 102 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 102 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


Elizabeth B. Starkey, supervisor of

documentation and research section.
Helen Brown, asst. supervisor o£ wire

communications.
Archibald Lappin, Jr., supervisor of

voucher exam, sub-unit.
John F. Natz, supervisor of accounts unit-
George A. Armstrong, Jr., pol. analyst -
George J. Clark, statistical analyst
Charles H. Jepsen, classified control

officer.
Eugene Bernard Abrams, OEEC

productivity specialist.
John J. Conard, org. and mgmt. examiner

Harry A. Malcolm, admin, aide

Calvin G. Br ice, telephone technician -
John F. Wachob, supervisor of mail,

distribution, and messenger ser.
Carol Sands Goldstandt, special asst.
(labor div.).

Helen W. Avati, admin, asst

Robert Scott Shertzer, asst. supervisor -

Douglas P. MacKillop, duty officer

Albert R. Baron, econ. analyst

Curtis Wilson, econ. analyst

Marie-Therese Chauche, admin, asst —
Elizabeth A. Burton, statistical analyst

Louise F. Robertson, admin, asst

William N. Hawkins, printing and pubs.

supervisor.
Joseph B. Ferrell, head agt. cashier
Harvey Gay lord Kittr edge, Jr., duty
officer.

John Wayne Jones, admin, aide

Frederick D. Fellows, graphics officer



June 16, 1948

Aug. 18, 1948
June 17, 1948
Sept. 23, 1948

Sept*27, 1948

Nov. 23, 1948
July U, 1949
Sept. 3, 1950
Nov. 4, 1950

Nov. 29, 1950

Aug. 26, 1951
Jan. 18, 1952
Aug. 17, 1952
June 17, 1948

Jan. 10, 1949

July 12, 1948

Sept. 20, 1948
Oct. 18, 1948
May 11, 1949
Dec. 6, 1949
May 22, 1950

Nov. 17, 1950

Dec. 22, 1950

Nov. 16, 1951
Jan. 14, 1952
Mar. 19, 1952
July 11, 1952

Aug. 3, 1952

July 23, 1951
Nov. 10, 1948
Apr. 5, 1949
July 10, 1950

May 24, 1948



Oct.


12,


1948


Nov.


4,


1948


Nov.


13,


1948


•V-Tr


16,


1949


Apr.


13,


1949


July


15,


1949


Oct.


17.


1949


Nov.


20,


1950


Dec.


12,


1950



July 10, 1951
Aug. 29, 1951

Oct. 22, 1951
Jan. 25, 1952



AUSTRIA

Clarence E. Meyer, chief of mission

Ben H. Thibodeaux, econ. couns.-'

Philip L. Steers, Jr., controller

Gunther H. Froebel, industry officer - —



Feb. 1, 1951
May 21, 1948
Apr. 18, 1949
Apr. 11, 1950



FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 -

FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 —

FSS-8

FSS-9
FSS-9
FSS-9
FSS-9

FSS-9 ■

FSS-9 ■
FSS-9 ■
FSS-9 ■
FSS-9 ■
FSS-9 •
FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 -



FSO-1 -
FSR-2 -
FSR-2 -



Salary



> 5,907

5,907
5,907
5,907

5,907

5,907
5,907
5,907
5,907

5,907

5,907
5,907
5,907
5,493

5,493

5,313

5,313
5,313
5,313
5,313
5,313

5, 313

5,313

5,313
5,313
5,313
5,313

5,313

5,079
4,899
4,899
4,899

4,719

4,719
4,719
4,719
4,719
4,719
4,719
4,719
4,719
4,719

4,719
4,719

4,719
4,719



11, 500
11, 500



^On loan from the Department of State.



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency- -Continued



115



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Continued



AUSTRIA - Continued

Herman E. Hendricks, food and agri.

officer.
John G. Harlan, Jr., chief of productivity

and tech. assistance div.

Einar Edwards, labor officer

Daniel Madden, info, officer

Stephen V. N. Powelson, asst.

controller.
Emile Benoit-Smullyan, asst. chief of

econ. policy and program div.

Walter T. Buhl, production engineer

Egon G. Rothblum, asst. industry officer-
Carl Neprud, trade specialist

Ernest J. Nesius, agri. economist

Harry Ellis Stocker, industrial engineer -
Kresten Theodore Sorensen, industry

analyst (heavy industry).
Dan F. Finkle, labor productivity asst

Charles L. Erner, field investigator

William H. Carter, field investigator

Malcolm G. Cook, admin, officer

Stanley Clark, tech. assistance officer -

Ben H. Mayfield, forestry economist

Martin O'Farrell, labor info, officer

(act.).

John P. Dimmer, Jr., liaison asst

John T. Craig, reports and statistics

asst.
David Felix, info. asst. (productivity) —

BELGIUM ^

Huntington Gilchrist, chief of mission —
Pierre J. Landry, asst. chief of mission
(industry).

Roy Stahl, coal specialist

Alfred A. Beckwith, chief of defense
production div.

Norman Olnick, controller

Scott Emerson, chief of productivity and
tech. assistance div.

Joseph Leon Bryan, labor officer

Henry P. McNulty, info, officer

John Esker Hamilton, industrial engineer-
Robert V. Ruhe, geomorphologist

John G. Cady, mineralogist

Maynard B. Woodbury, asst. to con-
troller.
Thomas L. Coleman, operations officer -

WUliam F. Courtney, economist

John Gunther Dean, industrial analyst

DENMARK



Mar


18,


1951


Sept


17,


1950


Feb.


7,


1952


Apr.


21,


1951


Sept


25,


1951


Dec.


9,


1951


Mar


10,


1952


Apr.


6,


1950


Nov.


2,


1951


Nov.


12,


1951


Nov.


13,


1951


July


23,


1950


Apr.


13,


1952


Mar.


3,


1949


Oct.


2,


1950


Nov.


20,


1949


May


2,


1951


July


9,


1951


Dec.


23,


1951


Feb.


5,


1951


Dec.


13,


1951


Apr.


10,


1952



Nov. 20, 1950
May 27, 1951

July 1, 1951
Mar. 11, 1952

Apr. 4, 1951
Aug. 13, 1952

Apr. 13, 1949
July 13, 1950
Dec. 17, 1951
May 31, 1951
June 11, 1951
May 11, 1952

Nov. 8, 1948
Feb. 19, 1949
Dec. 23, 1951



FSR-2
FSR-2

FSR-2

FSS-1
FSS-2

FSS-1

FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-3

FSS-3
FSS-4
FSS-4
FSS-4
FSS-4
FSS-4
FSS-4

FSS-5
FSS-7

FSS-7



Charles A. Marshall, chief of mission -
George L. Peterson, food and agri.

officer.
George Carlson, defense production
officer.

William Hardy, Jr., exec, asst

Svend A. Godfredser, labor officer

William R. Auman, uSo. and ed. spe-
cialist.

O'Neill Osborn, industry officer

Stephen L. Freeland, asst. info, officer

John A. Edelman, finance officer

WUliam C. Ide, economist

Herbert D. Turner, productivity asst -
Peter K. Daniells, tech. assistance

specialist.
Helen Louise Harrison, admin, asst
James M. Malone, statistical asst

t Brussels, Belgium, is also accredited to Luxembourg.



June 24, 1948
Aug. 20, 1948

Nov. 1, 1950

Nov. 14, 1948
Oct. 17, 1949
Apr. 29, 1951

May 28, 1950
Feb. 18, 1951
Aug. 29, 1949
Mar. 17, 1952
Dec. 19, 1951
Mar. 13, 1950

Apr. 17, 1949
Mar. 20, 1951



FSR-2

FSR-2

FSR-3
FSS-1
FSS-1

FSS-1
FSS-3
FSS-3
FSS-5
FSS-6
FSS-7

FSS-9
FSS-9



no



FOREIGN SERVICE LIST: OCTOBER 1, 1952
Mutual Security Agency- -Continued



Post



Paris (M)



fH"



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



FRANCE

Henry R. Labouisse, chief of mission - -
Benson E. L. Timmons, dep. chief of

mission.
Robert J. Myers, dir. of office of
productivity.

Horace G. Reed, special asst

Andrew F. Patterson, controller

Kenneth Douty, chief of labor div

E. A. Perregaux, chief of food and agri.

div.
Alfred E. Taff, chief of tech. assistance

and productivity div.
Howard Tilson, production specialist

(metal fabricating).
Quincy S. Cabot, dep. dir. of office of

production and productivity.
Gerald M. Strauss, dep. chief of defense

requirements div.
Elmer H. Williams, dep. chief of labor

div.
William S. Lyhne, production specialist

(shop practices).
Leon Goldenberg, iron and steel specialist
Harold Kaplan, dep. chief of info, div —

C. William Taylor, exec, officer

Edward N. Moor, industrial specialist

(machine tools).
Oliver W. Singleton, labor specialist —
Robert Paul Sivard, visual info, officer -
Morris E. Paddick, dep. chief of food

and agri. div.
Lenore A. Epstein, reports and statistics
officer.

Marlin F. Haas, dep. controller

L. Allen Thomason, Jr., labor info.

specialist.
John W. Hoeveler, asst. chief of tech.

assistance and productivity div.
Julians. Stein, Jr., info, specialist

(productivity).
John Tutle Perry, chief field investigator-
Frances M. Miller, economist

James L. Houghteling, Jr., economist -
Jo W. Saxe, overseas territories

specialist.
Sherwood G. Moe, asst. to dir. of office
of production and productivity.

Arthur A. Hartman, economist

Ellis N. Brandt, info, and ed. specialist

(productivity).
Herbert R. Banquer, tech. assistance
specialist.

Harold Lubell, economist

Norman M. Schoonover, productivity asst-
Al ex Moore, Jr., requirements analyst

(equipment).
Charles Denby-Wilkes, Jr., asst. field
investigator.

Franz Gehrels, fiscal economist

Edward W. Tozer, industrial analyst

George J. Raab, industrial analyst

Robert R. Arnold, asst. exec, officer

Howard R. Knight, asst. field investiga-
tor.

Kirk L. Burns, economist

Charlotte B. Cook, statistician

William F. MiUer, economist



Aug. 19, 1951
July 12, 1948

June 29, 1948

June 17, 1948
July 26, 1948
June 19, 1949
Nov. 19, 1950

Aug. 18, 1949

July 23, 1951

July 21, 1952

Jan. 14, 1950

June 18, 1951

July 23, 1951

June 21, 1949
Feb. 20, 1950
Sept. 19, 1950
Aug. 14. 1951

Oct. 17, 1951
Feb. 21, 1950
July 8, 1951

July 9, 1951

Mar. 16, 1952
Dec. 9, 1951

Nov. 12, 1950

July 8, 1951

July 11, 1948
May 18, 1949
Apr. 15, 1951
Aug. 9, 1948

Sept. 19, 1948

Oct. 5, 1948
Mar. 1, 1949

June 20, 1949

July 16, 1951
July 11, 1952
Oct. 3, 1948

Oct. 17, 1949

Nov. 28, 1951
Sept. 20, 1949
Oct. 20, 1948
Feb. 28, 1950
June 2, 1950

Oct. 20, 1950
Nov. 1, 1948
Mar. 15, 1949



FSR-1 -

FSR-1 -

FSR-2 -
FSR-2 -
FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 -

FSR-3 -
FSS-1 -
FSS-1 -
FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 —
FSS-2 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 ~
FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 •

FSS-7 ■

FSS-7 ■

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-8 -
FSS-8 -



$14,300

12, 800

12, 700
12, 200
11,850
11,150

11, 130

11,130

11,130

10, 250

10, 250

10,250

10, 030
9,950
9,950
9,950

9,950
9,470
9,470

9,470

9,470
9,230

8,721

8,481

7,929
7,929
7,275
7,095

7,095

7,095
7,095

7,095

7,095
7,095
6,681

6,501

6,501
6,267
6,087
6,087
6,087

6,087
5,673
5,493



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency - Continued



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GREAT BRITAIN

William L. Batt, chief of mission

Joseph Simpson Evans, Jr., public

affairs officer.
W. Hamilton Walter, asst. chief of

mission to UK.

Alex S. Ward, controller

Burton A. Baker, chief of equipment and

methods div.
Edwin R. Dibrell, special asst. (trade-
promotion).
Arthur J. Baker, machine tool specialist -
Glenn R. Atkinson, chief of labor dlv —
Abraham M. Sirkin, chief of info, div —
Francis E. Rogers, chief of productivity

and tech. cooperation div.
James Alan Lane, chief of industries and

materials div.
Robert L. Coe, chief of projects and

requirements control div.
William S. Pier, special asst. to chief

of mission.

Frank Lamar King, exec, officer

Eric Thompson Bradley, industrial

specialist (aircraft).
Parkin T. Sowden, industrial specialist

(machine tools).
Preston Fairfax Marshall, industrial

specialist.

Malcolm W. Hogg, act. dep. chief

John S. Benz, chief statistician

Harry L. Turtledove, labor info, officer -

David J. Steinberg, economist

Adolph Henry Warner, tech. assistance

specialist.
Ellis Atkinson, Jr., industrial specialist -

Robert W. Stevens, economist

Richard J. Quirk, asst. to exec, officer -

Thurston B. Macauley, ed. ; writer

Robert J. Martin, industrial analyst —
Arturo G. Costantino, overseas

development specialist.

CaiEECE

Roger D. Lapham, chief of mission

Leland Barrows, dep. chief of mission
DeForest McCauley, constr. aaviser —
Cecil E. Calvert, dir. of industry and

transportation div.
Douglas A. Strachan, dir. of labor and

manpower div.
Russell P. Drake, dir. of civil govt, div -
Brice M. Mace, Jr., dir. of food and

agri. div.
Frederick P. Keppel, dir. of finance and

program div.

Walton Seymour, power adviser

Edward A. Tenenbaum, special econ.

adviser to chief of mission.
Joel W. C. Harper, tax admin, specialist -
John T. Hermansen, dep. dir. of

finance div.
James D. Pope, research training and

extension adviser.

John O. Walker, dep. for govt, org

Dowsley Clark, public relations officer -
Robert L. Campbell, civil aviation

specialist.
Caldwell M. Watts, chief of mining br —
Eugene H. Vaughn, Jr., dep. constr.

adviser.



Oct. 5,
June 7,


1950
1949


Nov. 7,


1950


Apr. 28,
Aug. 15,


1952
1949


Apr. 8,


1950


Nov. 20
Nov. 28
Sept. 7
Mar. 29


1950
1950
1948
1950


July 29


1951


July 30


1952


Sept. 15


1950


June 10
May 13


1948
1951


July 31


1951


Dec. 9


1948


Mar. 24
May 2
May 13
Oct. 11
July 20


1950
1949
1951
1950
1950


July 31
Nov. 13
Jan. 15
June 22
Jan. 2
June 8


1951
1949
1949
1951
1950
1952



Oct. 26, 1950
May 22, 1952
May 15, 1949
Nov. 23, 1949

July 1, 1948

Nov. 24, 1948
Mar. 16, 1949

Nov. 18, 1949

July 1, 1950
May 16, 1952

Sept. 12, 1948
July 1, 1948

July 1, 1948

Oct. 15, 1948
Nov. 22, 1948
Feb. 2, 1949

Feb. 14, 1949
May 1, 1949



FSR-1 -

FSR-1 —

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSS-1 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 -

FSR-2 —

FSS-1 —

FSS-2 —

FSS-1 —

FSS-1 —

FSS-2 —

FSS-2 —

FSS-2 —

FSS-3 —

FSS-4 —

FSS-6 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-7 —

FSS-8 —

FSS-o —



FSR-1 —

FSR-1 —

FSR-1 —

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 —

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 —



- .Avt-ivji-i Qcixviv^E, Liioi: uuiutSliK 1, 1952



Mutual Security Agency- -Continued



Post



, Athens (M)— Continued ..



ri



Name and title



GREECE - CQntinued



Assignment
to post



Category
and class



Salary



Hitch, chemical engineer

Paige, program officer -
. Wild, Jr., transportation



Emmet F.

(light).
Robert M.
WUliam C
adviser.
Robert S. Scull, processing specialist -
Stuart E. Norman, chief of industry br

Charles T. White, controller

Robert R. Johnson, civil ser. specialist

John W. Withrow, legal adviser

Robert Ethridge, Jr., dep. dir of

transportation div.
Walter E. Packard, agri. production

specialist.
George D. White, dep. dir. of field
sers. section.

Harold S. Tate, industrial engineer

James P. Moody, special asst. (projects)
Robert E. L. Counts, constr. engineer

Ralph Strang, industrial engineer

Charles S. Stokes, welfare adviser
Robert W. HiU, food supply specialist -■
Guy R. Richardson, aerial photo-
topograph specialist.

WiUiam M. Tait, field adviser

Henry O. Eversole, Jr., int. trade

specialist.
Leonard R. Linsenmayer, dep. dir. of

labor and manpower div.
Vunagun Shahpazian, ports adviser
Charles Miller, procurement adviser —
Edwin J. Bar then, asst. dir. of food and

agri. div.
Harold F. Alderfer, local govt. org.

specialist.
Charles M. Harris, reclamation engineer.
Michael H. B. Adler, field adviser
Archie W. Johnston, field adviser

(Macedonia).
John P. Asher, field adviser (Rhodes) -
George B. Roessing, public welfare
adviser.

George L. Trett, loan adviser

Charles R. Jackson, transportation

equipment specialist.
Edmund Boyd Sutton, chief of road

transportation section.
Andrew W. Willis, production and

marketing specialist.
H. Lee Landerman, agri. extension

specialist.
Stuart C. Carlson, int. trade specialist -
Russell H. Gist, agri. extension

specialist.
Harold E. Miller, hydraulic engineer

John Yule, industrial engineer

Herbert Boone, labor program specialist -
Charles A. Wright, field supervisor
Walter J. Murphy, special asst. (finance)-
George B. Woods, field adviser (Crete) -
Harry J. Doyle, vocational education

specialist.
Robert P. Speer, Sr., dep. dir. of info.

div.
Charles E. Yale, agri. extension

specialist.
Layne Randell Beaty, agri. extension

specialist.
Leo C. F. Conlon, industrial specialist
Orba F. Traylor, tax specialist
Albert Koenig, chief of end-use

investigation section.
Joseph M. Cowden, agri. cooperative
specialist.



June 22, 1949 FSR-2 -



Ji. 7 1, 1948
July 1, 1948

Dec. 13, 1948
Nov. 14, 1950
Dec. 28, 1950
Apr. 14, 1951
Nov. 16, 1949
July 28, 1950

July 1, 1948

July 1, 1948

July 25, 1951
Aug. 29, 1949
Apr. 17, 1949
July 17, 1950
July 1, 1948
Oct. 14, 1948
Apr. 26, 1950

July 1, 1948
July 1, 1948

Feb. 12, 1949

May 1, 1949
May 22, 1949



FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 -

FSR-3 -

FSR-3 -

FSS-1 -

FSS-1 -.

FSS-1 -

FSS-1 -

FSR-3 -
FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 —
FSS-1 —



Aug. 24, 1949 FSS-1 —



July 5, 1950

Jan. 23, 1949
July 1, 1948
July 1, 1948

Jan. 3, 1949
Mar. 4, 1949

Mar. 26, 1950
Sept. 5, 1951

Oct. 13, 1951

June 2, 1952

July 1, 1949

May 1, 1949
Apr. 9, 1950

June 3, 1950
Mar. 1, 1952
July 1, 1948
Feb. 27, 1949
May 9, 1949
Sept. 12, 1949
Sept. 26, 1949

Max. 1, 1950

Sept. 19, 1950

Jin. 12, 1951

July 1, 1951
June 9, 1950
July 19, 1950

Oct. 2, 1951



FSS-1 —

FSS-2 —
FSR-2 —
FSR-3 -

FSR-3 —
FSS-1 —

FSS-1 —
FSS-1 —

FSS-1 —

FSS-1 —

FSS-2 —

FSS-2 —
FSS-2 —

FSS-2 —

FSS-2 —

FSS-2 —

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2 —

FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -



?11,850

11, 500
11,150

11,150
11,150
11, 150
11, 150
11, 130
11,130

11, 130

11, 130

11,130
11,030
10, 930
10,850
10, 550
10, 550
10, 550

10, 330
10, 250

10, 250

10, 250
10, 250
10, 250

10, 2.50

10, 250
10, 030
10, 030

10, 030
9,950

9,950
9,950

9,950

9,950

9,950

9,710
9,710

9,710
9,710
9,470
9,470
9,470
9,470
9,470

9,470

9,470

9.470

9,470
9,230
9,230

9,230



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency- -Continued



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



-Continued -



GREECE - ConUnued

Biver E. Grant, tobacco production

specialist.
Theodore E. Zadra, mech. engineer
Philip W. Bishop, chief of audit section -
Constantine N. Tragakes, materials

specialist.
Charles D. Kent, well-drilling specialist -
Rachel Markwell, rural-training special-
list.
Marvin Klemme, range mgmt. specialist -

John E. Harbison, accountant

John Paul Choplin, agri. extension field

trainer.
George W. Whitehurst, highway engineer -
Ned G. Mason, food commodity analyst -
Kenneth Myers, food commodity analyst -
Roy D. R. Betteley, asst. budget spe-
cialist.

John Peter Gatsos, field rep

Howard Franklin Harper, automotive ser.

instr.
William M. Awad, procurement asst —
Lawrence B. Myers, program analyst —
William H. Carter, chief warehouse

investigator .
Stuart C. Bell, agri. extension field

trainer.
Anthony L. W. Wong, asst. medical
supply officer.

Louis L. Gill, agri. statistician

Robert C. Abbott, admin, officer

Lois M. Oberhelman, home economist

(home food supply), food and agri. div.
C. William Kontos, org. examiner

Joseph Lie car do, auditor

Robert E. McCoy, labor relations

specialist.
William J. Tierney, fuel requirements
analyst.

John P. Maynard, project analyst

Arthur V. Diggle, labor info, specialist -
Russell D. Hemenway, field investigator -
Frances F. Stebbins, reports analyst
James C. Warren, Jr., econ. analyst
Edith L. Verry, field reports analyst
Frederica M. Wassenberg, admin, asst -
Claude L. Kennard, field investigator

Kathleen Farrelly, admin, asst

David E. Mazzocco, accoimtant

David P. Landry, projects analyst

Gilles De Leiris, field insp

Jeannette M. Erickson, admin, asst
Samuel J. Farrell, warehouse investiga-
tor.
Wayne W. Snyder, field investigator

ICELAND

Edward B. Lawson, act. chief of mission^.
Joseph A. Mendenhall, act. asst. chief

of mission.^

John Gould, controller

Robert Otis Brimner, industry, food, and

agri.officer.



Nov.


5,


1951


Apr.


30,


1952


Sept


8,


1952


Mar


26,


1949


July


11,


1949


Feb.


1,


1950


Jan.


8,


1951


Sept


25,


1950


Sept


2,


1951


Sept


19,


1951


Nov.


11,


1951


Nov.


26,


1951


Feb.


12,


1952


Feb.


5,


1951


May


7,


1951


July


4,


1951


July


8,


1951


Aug.


7


1951


Jan.


1,


1952


Oct.


20,


1948


Nov.


9,


1949


Oct.


28,


1951


Nov.


16,


1950


Oct.


1,


1949


Aug.


28,


1950


Oct.


5,


1951


July


1,


1948


Sept.


24,


1948


Mar


1,


1952


June 24,


1951


Apr.


22,


1949


Aug.


13,


1950


Jan.


12,


1949


Oct.


17,


1948


Jime 24,


1951


Oct.


25,


1949


Apr.


13,


1951


July


25,


1951


Aug.


19,


1951


Aug.


19,


1951


Oct.


14,


1951


Oct.


14,


1951



Sept. 18, 1949
Nov. 14, 1949

Sept. 20, 1950
Sept. 24, 1951



FSS-2 —

FSS-2 -

FSS-2 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-4 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 ..

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 -

FSS-7 —

FSS-8 —

FSS-8 -

FSS-8 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 -

FSS-9 —

FSS-9 -



FSO-1
FSO-4

FSS-6
FSS-7



;ed also as E. E. and M. P. to Iceland,
from Department of State.



Post



Mutual Security Agency- -Continued



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



Rome (M)



li



ITALY

Chauncey G. Parker, chief of mission
Donald M. Simmons, chief of industry div-
William E. Corfitzen, reclamation
specialist.

Albert P. Battleman, controller

Robert Morris, chief of industrial

resources div.
Hollis B. Chenery, chief of program div -
Walter C. McAdoo, Jr., chief of pro-
ductivity div.

Joseph Carter, chief of info, div

Dominic J. Marcello, exec, officer

William M. Shepard, divisional asst.

(utilities and fuels).
Herman H. Granger, Jr., heavy metal

engineer.
Herbert L. Wilson, production specialist -
Emil P. Kastien, production specialist - -
Robert E. Vivian, production specialist

(chemical).
William J. Mazzocco, dep. chief (trade) -
Guide Nadzo, divisional asst. (housing
and public works).

Harry G. Backer, Jr., dep. chief

Fred J. Desautel, production specialist
(light metals).

James Myers, Jr., dep. controller

Elbert B. Harvey, chief of program div -
John W. Howard, asst. reclamation

engineer.
Louis J. Skinitzero, chief of tech. assist-
ance section.
Herbert Meinsen, industrial production

specialist.
Leonard B. Tennyson, info, specialist
(productivity).

Paul G. Clark, economist

Robert Moore Cabot, economist

Clinton L. Doggett, supply and require-
ments officer.

Donald H. McClelland, economist

Paul S. Carter, chief field invesUgator -
Enzo Grassi, production asst. (labor) —
James G. Hennessy, chief of budget and

fiscal section.
John W. Mowinckel, info, and ed. spe-
cialist.
Williams Benjamin Paxson, Jr. ,

economist.
Wmiam A. Mclntyre, graphics specialist -
Joseph Di Franco, extension ser.

specialist.
Margaret W. O'NeUl, info, specialist

(radio and fUms).
Walter B. Doyle, special project asst
Robert G. Wheaton, supply and require-
ments commodities analyst.

Alice Greer, persoimel asst

Helen Theresa Callahan, admin, asst.
(office of chief).

LUXEMBOURG



July 14, 1952
Feb. 25, 1952
Oct. 12, 1948

Jan. 22, 1950
May 11, 1951

Nov. 17, 1950
Nov. 25, 1951

Dec. 23, 1951
Aug. 24, 1948
Aug. 24, 1949

Aug. 20, 1951

Oct. 16, 1951
Oct. 21, 1951
Jan. 18, 1952

Dec. 23, 1951
Jan. 10, 1949

June 1, 1951
July 9, 1951

Nov. 7, 1949
Aug. 22, 1952
Oct. 15, 1949

Apr. 12, 1950

Oct. 21, 1951

Dec. 7, 1951

Sept. 3, 1951
June 26, 1952
Oct. 25, 1948

Oct. 5, 1950
Dec. 31, 1950
May 13, 1952
Sept. 26, 1949



Jan.


8,


1950


Dec.


19,


1948


Jan.
Mar


3,
16,


1952
1952


Mar.


12,


1951


Sept.
Oct.


2,
28,


1951
1951


Aug.
July


7,
1.


1949
1948



FSR-1 —
FSR-2 -

FSR-2 —
FSR-2 —

FSR-2 —
FSR-2 -

FSR-2 -
FSR-3 -
FSR-3 —

FSS-1 —

FSS-1 —
FSS-1 —



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 102 of 113)