United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 103 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 103 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


FSS-1 —

FSR-3 -
FSS-2 -

FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 —

FSS-4 -
FSS-4 —
FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —
FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-6 —
FSS-7 —

FSS-8 —
FSS-9 —



$12, 800
11,850

11, 500
11,150

11, 130
11, 130

11,130
10, 550
10, 030

9,950

9,950
9,950
9,950

9,730
9,710

9,470
9,470

9,230
9,230
8,961

8,961

8,481

8,481

8,409
8,409
7,689

7,689
7,689
7,689
7,455

7,275

7,095

7,095
7,095

6,861

6,501
5,907

5,673
4,899



The Hague (M)



See Belgium for personnel accredited to Luxembourg.
NETHERLANDS



Clarence E. Hunter, chief of mission -
Richard P. Aikin, asst. to chief of
mission.



June 10, 1949
Aug. 10, 1948



FSR-2



12, 700




POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency- -Continued



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



NETHERLANDS - Continued



e (M)- -Continued -



David Mayer, industry officer

Henry M. Laws, tech. asst. and

productivity officer.

Shepard J. Hollander, controller

Charles P. Fossiim, food and agri.

officer.
Edwin L. Manthey, mil. production and

projects officer.
John H. Berryhill, industry officer
Lee R. Smith, labor officer

Ralph K. KUbon, info, officer

Herman Kleine, finance and program

review officer.
Donald F. McGonigal, admin, officer
William A. Chevoor, asst. to controller
Charles Joseph Pray, asst. to tech.

assistance and productivity officer.
Ragnar L. Arnesen, Jr., industrial

analyst.
Marjorie Rose Martus, tech. assistance

specialist.
Henry W. Salisbury, Jr., asst. field

investigator .

NORWAY



Oct. 13, 1948
May 11, 1951

Jan. 3, 1949
Nov. 30, 1950

Jan. 11, 1952

Sept. 20, 1951
Oct. 17, 1948
Oct. 18, 1950
Oct. 10, 1949

July 19, 1948
Sept. 14, 1952
Dec. 16, 1951

July 8, 1951

Feb. 14, 1949

July 1, 1950



FSR-2
FSR-2

FSR-2
FSR-2

FSR-2

FbS-1
FSR-3
FSS-1
FSS-2

FSS-4
FSS-4
FSS-6

FSS-7

FSS-8

FSS-9





, chief of mission

Lloyd K. Larson, dep. chief of mission -


Mar. 2, 1952


FSR-2




Warren W. Wiggins, program officer


May 23, 1949


FSS-1




Robert K. Candlin, exec, officer


July 23, 1950


FSS-3




Emmett Wallace, productivity and tech.


Nov. 2, 1949


FSS-3




assistance officer.








Carl B. Strandberg, supply and require-


June 3, 1951


FSS-5




ments officer.








Mark W. Leiserson, economist


July 22, 1951


FSS-5




Donor M. Lion, trade and payments


July 7, 1952


FSS-7




officer.






PORTUGAL








James Minotto, chief of mission

Joseph Smart, dep. chief of mission —


Apr. 23, 1951
May 27, 1951






FSR-2




Roger W. Thompson, controller


Dec. 28, 1951


FSS-1




Charles D. Hyson, special asst. to the


July 23, 1950


FSS-1




chief.








Wallace E. Myers, defense production


Dec. 23, 1951


FSS-1




and requirements officer.








Paul R. Miller, agri. extension specialist-


Oct. 15, 1951


FSS-1




Raymond A. Lukins, production engineer -


May 1, 1952


FSS-1




Patrick F. Reiss, reports and statistics


July 3, 1950


FSS-7




officer.








Nora M. Deupree, admin, officer


July 14, 1950


FSS-8


SPAIN








George F. Train, chief of MSA econ.
group.


Mar 31 1952


FSR-1




ITl AX •UX| ± if O^






Oifaf Tirana Hpn phipf — — — — — — — — — — — — —


Mar. 25, 1952
Feb. 1, 1952


FSR-1




rvudL X 11 diidj ucp. ciuci — — — — — — — — — — — — —

Hubert M. Curry, special asst


FSR-3


SWITZERLAND








Lloyd Jonnes, Jr., economist


July 29, 1949


FSS-7






TURKEY








M. Leon Dayton, chief of mission

Henry W. Wiens, dep. chief of mission -


July 6, 1952
Nov. 5, 1948






FSR-2




Elmer A. Starch, chief of agri. advisory


Mar. 9, 1950


FSR-2




group.








Ralph S. Macaulay, industrial engineer -


Mar. 28, 1952


FSR-2




Francis M. Coray, food and agri. officer -


Apr. 13, 1952


FSS-1



I'UKlilUN SERVICE LIST: OCTOBER 1, 1952
Mutual Security Agency- -Continued



Post



Ankara (M) - Continued



Belgrade (M)



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



TURKEY - Contlnued

Harry G. Gould, extension methods adviser

Burl Winchester, livestock adviser

Clifton H. Day, projects control officer -
Frederick G. Draper, tech. assistance
officer.

Thomas Flanagan, info, officer

Martin P. Hansmeier, adviser on
conservation.

Stanley A. McKay, exec, officer

Alonzo Englebert Taylor, industrial

analyst.
Harvey Oakes, soils mgmt. specialist

Richard L. Shearer, controller

Alton G. Levorson, farm machinery
expert.

Josef J. Svoboda, trade specialist

Carl Milton Forsberg, irrigation
specialist.

John Habberton, special asst

Gideon Hadary, agri. economist

Ralph E. Johnston, grass and forage

production specialist.
William A. Goodbary, animal husbandry

specialist (cattle and sheep).
Howard Daniel Finch, vocational

education specialist.
Donald J. Luebbe, small irrigation

specialist.
Wallace E. Lemons, agri. info, specialist
Dewain L. Delp, dep. tech. assistance

officer.
Lawrence J. Hall, dep. info, officer
OrvUle Clayton Ufford, poultry pro-
duction specialist.
Merton V. Lindquist, statistical sampling
expert.

Leo A. Arel, asst. exec, officer

Edwin J. Cohn, Jr., economist

Luella Eldridge, admin, asst. (tech.
assistance).

YUGOSLAVIA

Richard F. Allen, chief of mission
Edgar A. J. Johnson, chief econ. officer -
Morris Chase, controller —

Earle G. Flohr, industrial economist

Courtaey W. Kinder, industry officer

(minerals).
Robert J. Hockstetler, industrial

economist.

John E. McGowan, info, officer

P. Victor Morgan, Jr., tech. assistance

officer.
Lester Jack Gottlieb, field observer
Charles H. Harkins, field observer
Raymond H. Lushin, tech. assistance

analyst.
Barbara Hope Candland, fiscal officer



Mar. 11, 1950
Mar. 12, 1950
Oct. 2, 1949
Mar. 30, 1950


FSS-1 -
FSS-1 —
FSS-1 —
FSS-1 —


PIO, 550
10, 550
10, 250
10, 250


June 20, 1950
June 14, 1952


FSS-1 —
FSS-1 —


10, 250
10, 250


Mar. 22, 1950
Dec. 8, 1950


FSS-2 —
FSS-1 —


10, 250
9,950


Apr. 18, 1952
July 31, 1952
Feb. 5, 1950


FSS-1 —
FSS-1 —
FSS-2 —


9,950
9,950
9,230


Aug. 24, 1950
June 22, 1951


FSS-2 —
FSS-2 —


9,230
9,230


July 18, 1951
Aug. 1, 1951
Apr. 13, 1952


FSS-2 —
FSS-2 —
FSS-2 -


9,230
9,230
9,230


Apr. 16, 1952


FSS-2 —


9,230


June 20, 1952


FSS-2 —


9,230


June 22, 1952


FSS-2 —


9,230


July 30, 1952
July 10, 1950


FSS-2 —
FSS-3 —


9,230
8,481


Nov. 5, 1950
June 23, 1952


FSS-3 —
FSS-3 —


8,481
8,481


Jan. 20, 1950


FSS-5 —


7,455


June 30, 1951
May 11, 1952
Sept. 25, 1950


FSS-6 —
FSS-6 —
FSS-9 —


6,681
6,501
4,719



Dec. 12, 1951
Jan. 6, 1952
Oct. 28, 1951
July 8, 1951
Jan. 28, 1952

Aug. 13, 1951

Sept. 2, 1951
Sept. 14, 1952

June 21, 1951
June 22, 1951
Aug. 17, 1952



FSR-1 -

FSS-1 -

FSS-2 -

FSS-1 -

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-5 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —



12, 800

10, 550

10, 250

9,950

9,470

9,230
7,095

5,907
5,907
5,907



Aug. 5, 1951 FSS-9 — 4,719



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency - Continued



123



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



CHINA

Hubert G. Schenck, chief of mission

William H. Fippln, commr

John Summer, econ. adviser

Charles Terrell, dep. chief of mission

Raymond H. Davis, commr

James Monroe, tax adviser

William Sponsler, budget adviser

Roland D. Smith, banking specialist

William Baker, controller

Reginald Chutter, for. trade adviser

George W. St. Louis, chief program officer -

Robert Grant, special asst

H. Emmett Brown, education officer

Charles A. Brown, mgmt. control adviser
James A. Hunter, chief of animal industry div

Paul Zehngraff, forester

Ralph Gleason, chief of fertilizer div

George Gurow, legal officer

Russell Bender, exec, officer

James E. Auburn, requirements officer
Thomas R. Smith, chief of irrigation div

Harry Mangerlch, tax specialist

Claude M. Adams, fisheries expert

Bernhardt Jensen, chief of rural econ. div

Lee R. Smith, labor analyst

John Crossing, special asst to controller
Lucille Reynolds, home Improvement

specialist.
William Davis, asst. requirements officer
James McAvoy, asst. requirements officer
Augustus J. Brundage, extension specialist

John S. Hurst, info, officer

Herbert Fuller, asst. industry officer

Austin Menzies, reports officer

Leone Doane, medical supply officer

James L. Burke, admin, officer

Leo A. Flynn, field investigator

Allen D. Gordon, field investigator

Albert Fraleigh, supply officer

Robert Kerchen, financial analyst

Alfred Coppola, admin, asst

Norman Wycoff, econ. analyst

Edward J. Burns, asst. field investigator

D. Bosley Brotman, info, specialist

Richard Dasch, program asst

GERMANY



Nov. 6
Feb. 4
July 13
Oct. 25
July 21
June 2
July 9
Sept. 6
Sept. 27
Sept. 30
Dec. 29
Jan. 5
June 8
Sept. 11
Dec. 12
Jan. 17
Jan. 21
Apr. 1
Nov. 6
Jan. 21
June 8
Sept. 2
Jan. 23
Feb. 16
Aug. 25
June 10
Aug. 6

Sept. 5
Dec. 10
Mar. 2
Apr. 28
Feb. 8
Apr. 8
May 1
Sept. 2
Nov. 25
June 1
June 21
July 9
Aug. 3
Sept. 17
Oct. 16
Nov. 20
June 16



1951
1951
1951
1951
1952
1951
1951
1951
1951
1951
1951
1952
1952
1952
1947
1951
1951
1951
1950
1951
1951
1951
1952
1952
1952
1951
1951

1951
1951
1952
1952
1951
1951
1948
1951
1951
1952
1952
1951
1950
1951
1951
1951
1950



For officers on duty at Bonn — Bad Godesberg, see pp. 29-31,



PHIUPPINES, REPUBLIC OF THE

Roland Renne, chief of mission

Valery Buratl, dir. of labor div

Edward J. Bell, dir. of agri. div

OrvlUe J. McDiarmid, dir. of fiscal and
trade policy div.

Horace De Lien, dir. of public health

Paul Hanna, dir. of education

John Russell, public admin, adviser

Edward S. Prentice, dep. chief of mission
Melville Monk, chief finance and tax adviser -

Denny F. Scott, legal counsel

Clarence R. Eskildsen, program officer

Winthrop Travell, controller

Kurt Nathan, econ. adviser

Edward Milans, import control specialist

Addison R. Ketchum, civil engineer

Frank Cordner, low-cost housing consultant -
Ray Johnson, agri. production specialist
Leland Call, agri. research adviser



June 28,
July 29,
Aug. 11,
Sept. 4,

Oct. 3,
Feb. 28,
Mar. 2,
Apr. 27,
Jan. 8,
Feb. 18,
Mar. 4,
June 1,
Dec. 26,
June 21,
June 24,
July 25,
Jan. 4,
Feb. 25,



1951
1951
1951
1951

1951
1952
1952
1952
1951
1951
1951
1951
1950
1951
1951
1951
1952
1952



FSR-1
FSR-1
FSR-1
FSR-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
)fSS-l
F. S-1
FS.:-1
FSS '

Fss-.;

FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS -3
FSS- 3

FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-4
FSS-4
FSS- 5
FSS- 5
FSS- 5
FSS-5
FSS-5
FSS -6
FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-9



FSR-1
FSR-1
FSR-1

FSR-1
FSR-1
FSR-1
FSR-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1



ti Joint Committee on Rural Reconstruction.



. vjt\iinji>i orjXvvj>^ri ijioi: ul-lUDiiK 1, 193Z



Mutual Security Agency — Continued



Post



Name and title



Assignment
to post



PfflUPPINES REPUBUC OF THE - Continued



Manila (M)- -Continued



i



Otto Lichtner, industrial specialist

Frank Miller, education specialist

Golda Stander, social welfare officer

A. C. Walker, requirements officer

Ward Melody, info, officer

Foster Knight, customs specialist

Robert B. Curtis, dep. controller

Ronald D. Stevenson, minimum wage

specialist.
Winslow L. Gooch, forest products utiliza-
tion specialist.

Clement Orrben, soil conservationist

Clarence O. Saylor, govt, procurement

specialist.
Robert S. Hardie, land tenure specialist

Ray E. Davis, income tax adviser

Paul A. Gantt, animal production specialist -
John Goltman, hosp. rehabilitation and

supply officer.
William Lawson, manpower utilization
specialist.

Harry W. Marsh, civil ser. specialist

Hendrick Machoian, tax enforcement adviser -
John L. Cooper, rural credit cooperative
specialist.

Eric Wilson, pump irrigation engineer

August F. Albers, internal distribution
adviser.

William Bass, tobacco tax specialist

Isaac Warren, govt, accountant

Ivan Miles, fertUizer distribution specialist ■
Lawrence Doran, agri. extension specialist -
Wilford Wright, strategic mineral survey

constructor.
Anthony Luchek, labor education specialist

Alec Sheard, industrial economist -

Donald DeLeon, coconut specialist

Virgil Zimmerman, exec, officer

Albert L. Boucher, dep. program officer

Andrew J. Bellotti, gen. sers. officer

W. T. Ekstrand, excise tax collection

specialist (fiscal).
Robert McMillan, rural sociologist asst
James P. Emerson, agri. info, specialist

John J. Greeley, supply officer

Walter Baker, supply officer -

Irene Murphy, handicraft technician

Vernon Baker, irrigation specialist (econ. ) -
Fred Larson, irrigation specialist (engineer) -

Loren Davis, agronomist (rice)

Beatrice Billings, home economics extension

specialist.
Harper Johnson, rural youth specialist

Lawrence Wilsey, program analyst

Sophie Balicka, labor statistician

James A. Robinson, animal husbandman
Frank Wilder, act. asst. info, adviser
William W. Staley, mining sch. engineer

Henry Townes, entomologist

Frank Moore, animal husbandman

Paul Bedard, act. forest mgmt. specialist -
Clovis Wilkey, vocational training specialist

(agri.).
Henry Singer, asst. audio-visual specialist
Bodie Garrison, requirements specialist

James B. Havron, field observer

William Taylor, admin, officer

Stanley High, vocational training specialist
(trade).

John H. Risley, handicraft technician

Charles MarUn, operations and program

accountant.
Arthur Williams, asst. end-use observer



Mar.

Mar.

Apr.

Apr.

July

Mar.

May

June



26,
31,
10,
10,
28,
18,
5,
18,



1952
1952
1952
1952
1952
1951
1951
1951



June 17, 1951



June
June

July
July
July
July



25,
25,

11,
16,
22,
26,



1951
1951

1951
1951
1951
1951



July 30, 1951



July
Aug.
Aug.

Aug.
Sept.

Sept.
Nov.
Dec.
Feb.
Apr.

Apr.
Apr.
May
June
Sept.
Mar.
Sept.

Sept.

Sept.

Sept.

Nov.

Dec.

Jan.

Jan.

Jan.

Mar.



30,
13,
20,

27,
24,

30,
13,
3,
18,
23,

24,
24,
11,
26,

7,

18,

4,

4,
17,
27,
10,
27,

1,

1,

2,

2,



1951
1951
1951

1951
1951

1951
1951
1951
1952
1952

1952
1952
1952
1952
1952
1951
1951

1951
1951
1951
1951
1951
1952
1952
1952
1952



Mar

Apr.

Apr.

Apr.

June

June

June

July

July

July

Nov.
June
Nov.
Dec.
Aug.

July
Nov.



15,
2,
14,
26,
9,
12,
19,
15,
17,
21,

10,
2,

15,
3,

19,

2,
3,



1952
1952
1952
1952
1952
1952
1952
1952
1952
1952

1951
1952
1951
1951
1951

1951
1951



Jan. 24, 1952



Category
and class



FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2

FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3

FSS-4
FSS-4
FSS-5
FSS-5
FSS-5

FSS-6
FSS-6

FSS-6



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency — Continued



125



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



PHILIPPINES, REPUBLIC OF THE - ConUnued



-Continued



Dominus Davis, info, asst

Frankie Hansel, health education specialist
James Armstrong, admin, accountant —



Aug. 19, 1951
Mar. 19, 1952
Jan. 21, 1952



THAILAND

Austin F. Flegal, Jr., chief of mission

Joseph L. Brent, dep. chief of mission

Robert Weber, program planning officer

Oliver P. Riker, minerals adviser

Henry N. Cooper, controller

Anthony Bisgood, industry officer

Carl Leveau, agri. officer

Walter H. Daub, highway constr. engineer

Emerson Waldman, info, officer

Earl Hutchinson, education officer

Robert L. Pendleton, soils sci. adviser
Herberts. Thomson, Jr., exec, officer

Dewey T. Jones, requirements officer

Earl R. Ewin, railroad shop supt

Richard Pringle, agri. economist

Stanley Phillippi, irrigation specialist

Robert Munyon, asst. agri. officer

Rene Guillou, agri. engineer

Howard Ream, extension adviser

John Williamson, livestock specialist

Hoyt M. Brock, educationist (curriculum

and instr. materials).
Ralph L. Eyman, educationist (vocational

education admin.).
Eunice S. Matthew, educationist (curriculum

and instr. materials ).
William P. Saunders, educationist (curriculum

and instr. materials ).
Daniel J. Sorrells, educationist (teacher

training).

Harry H. Love, rice breeding adviser

William E. Harris, exec. asst. to health

officer.

Flournoy H. Coles, Jr., economist

Henry G. Quedens, highway equipment, main

engineer.
James S. Owen, soil fertility specialist
William E. Bembower, asst. agri. produc-
tion specialist.
Charles D. Merrill, educationist (sch.

health instr. ).

Harry L. Harting, field investigator

Delmas Fulcher, admin, officer

Gertrude D. Howard, educationist (sci.

education,elem. schs.).
William M. Kirkpatrick, farm equipment shop

foreman.
Joseph R. Thy sell, asst. plant breeder

Mabel Wright, librarian

Antone J. Olejniczek, program accountant
Darwin D. Solomon, rice production asst
Theodore Plaister, livestock production asst -
Erwin R. Brooks, rice production asst

Karl J. Schneider, field admin, asst

John J. Doyle, admin, accountant

TOKYO FIELD OFFICE



George L. Artamonoff, dir. of office I July 21,

Russell R. Lord, industrial specialist Aug. 5,



VIETNAM, STATE OF

Frederic P. Bartlett, chief of mission -^
John Tobler, dep. chief of mission
Leo Hochstetter, info, officer



May 16,


1951


Sept. 27,


1950


June 19,


1951


Sept. 21,


1950


Aug. 27,


1950


Oct. 3,


1950


Apr. 15,


1951


Oct. 1,


1951


Dec. 26,


1951


Feb. 17,


1952


July 1,


1952


Feb. 25,


1951


Jan. 21,


1951


Mar. 18,


1951


Mar. 25,


1951


Apr. 15,


1951


May 13,


1951


June 21,


1951


June 25,


1951


Apr. 23,


1952


May 11,


1952


May 11,


1952


May 11,


1952


May 11,


1952


May 11,


1952


July 1,


1952


Feb. 8,


1951


June 22,


1951


Oct. 1,


1951


June 22,


1952


Sept. 3,


1951


May 11,


1952


Oct. 22,


1950


July 8,


1951


May 11,


1952


July 21,


1951


Aug. 19,


1951


Mar. 18,


1951


Mar. 25,


1951


May 13,


1951


May 13,


1951


Sept. 3,


1951


May 8,


1951


Oct. 1,


1951



1951
1951



Sept. 1, 1952
Oct. 11, 1951
June 27, 1950



FSS-7
FSS-8
FSS-9



FSR-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2
FSS-3

FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-4

FSS-4

FSS-5
FSS-5
FSS-5

FSS-6

FSS-6
FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-9
FSS-9



FSR-1
FSS-2



FSO-2
FSR-1
FSS-1



1 from Department of State.



■ xw



r



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 103 of 113)