United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 18 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 18 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


FSS-10-

FSO-5

FSS-10

FSS-10

FSO-3

FSS-4

FSS-6

FSS-B

FSO-5

FSO-6

FSO-6



1 I Jan. 12, 195l| FSS-2



Salary



i 5,713
4,443
5,713
4,443
4,323
11,030
7,689
6,501
5,493
5,313
4,993
4,993



9,230



ice of United
itical Adviser
imander,
lited States
ie Territory of



TRIESTE, FREE TERRITORY OF

Leonard Unger, For. Ser. Reserve

officer.

Thomas R. Hall, pol. officer

Wesley Clifford Haraldson, For. Ser.

officer.
Merritt N. Cootes, public affairs officer -

Herbert L. Jacobson, radio officer

Daniel J. Herget, info, officer- - -

Donald P. Downs, pol. officer

Alfred Lawrence Grigis, cultural affairs

officer.

Rudolph W. Hefti, v.c

George Richard Kennev, pol. officer



Feb. 23, 1950

Mar. 23, 1951

Nov. 28, 1949

Dec. 12, 1950

Jan. 14, 1948

Nov. 14, 1951

Jan. 2, 1951

Jan. 1, 1948

Oct. 27, 1949

Nov. 21, 1951



FSR-3 -

FSR-3 -
FSO-3 —

FSO-4 -
FSS-5 -
FSR-4 -
FSO-4 —
FSS-6 —

FSS-7 -
FSO-6 -



10,030

9,430
9,130

8,863
7,455
7,263
6,963
6,681

6,087
4.593



I also to Bern.



POSTS OF ASSIGNMENT
ECONOMIC COOPERATION ADMINISTRATION '



III



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



>f special

ve in Europe).



European Headquarters

C. Tyler Wood, dep. U. S. special rep.

in Ehirope.
Isaac N. P. Stokes, special asst. (opera-
tions).
Henry J. Tasca, special asst. (staff

planning).
Robert Blum, dep. special asst. (staff

planning).

Harry L. Martin, labor info, adviser

Hubert F. Havlik, dir. of finance and

trade div.
John B. Lindeman, dir. of program div -
Waldemar A. Nielsen, dir. of info, div -
Rutillus H. Allen, dir. of food and agri.

div.
Edmund M. Flaherty, dir. of industry div

Harry H. Fite, exec, asst

James P. Hendrick, special asst. to

special rep.
Nelson H. Cruikshank, dir. of labor div -
Adolph W. Foerster, special asst.

(productivity).

Frank Rousseau Lanou, controller

John W. Harriman, special adviser to

special rep.
Lloyd K. Larson, liaison officer (London)

Frank A. Baird, dep. special asst

Lawrence H. Norton, dep. dir. of food and

agri. div.
Frank T. Ostrander, asst. dir. of pro-
gram div.
Victor M. Longstreet, dep. dir. of

finance and trade div.
Ambrose E. Chambers, special asst. to

U. S. special rep.
Seaborn P. Foster, dir. of security and

investigation div.
David J. Saposs, special adviser (labor) -

M. Harvey Brown, dep. controller

William G. Finn, chief of special com-
modities section.
Lawrence De Neufville, special asst. to

the pol. adviser

Louis Lister, chief of coal section

James McKim, asst. chief of coal section
Audis B. Clampitt, nonferrous metals

specialist
Henry K. Heuser, chief of fiscal policy

section.
John T. Quinn, chief of tech. assistance

section.

Malcolm E. Pitts, dep. exec, asst

James R. Brooks, chief of counterpart

policy section.
Walter T. Ridder, chief of operations

info. div.
Ralph C. Wood, special asst. to dir. of

finance and trade div.
W. Cornell Dechert, chief of payments

section.
Lyle J. Hayden, chief of overseas agri.

section.
Addison G. Foster, head of transportation

unit (industry).
Raymond W. Ogg. agri. adviser (orgs.) -
Ethel B. Dietrich, chief of trade section -
George L. Sutherland, head of elect.

equipment unit.
Arthur C. Hastings, Jr., chief of produc-
tivity section.



Aug. 7, 1950

Jan. 24, 1949

Mar. 22, 1949

Nov. 3, 1951

July 19, 1948
Sept. 5, 1948

Sept. 17, 1950
June 9, 1948
Sept. 20, 1948

Nov. 28, 1948
July 19, 1950
July 20. 1950

Nov. 20, 1950
May 26, 1951

June 20, 1951
Oct. 28, 1951

Oct. 28, 1951
Apr. 22, 1951
Jan. 7, 1950

Aug. 17, 1948

Sept. 1, 1951

June 1, 1948

Aug. 6, 1948

Sept. 22, 1948
Sept. 28, 1948
Aug. 29, 1949

May 13, 1951

Oct. 4, 1951
Oct. 10, 1948
Feb. 28, 1949

Mar. 28, 1949

Apr. 22, 1949

Aug. 9, 1949
Sept. 7, 1949

Sept. 17, 1950

Mar. 21, 1951

Oct. 6, 1948

Jan. 2, 1949

Jan. 3, 1949

Oct. 25, 1949
Dec. 15, 1949
Apr. 30, 1950

May 2, 1950



FSR-1 -

FSR-1 -

FSR-1 -

FSR-1 -
FSR-1 -

FSR-1 -
FSR-1 -
FSR-1 -

FSR-1 -
FSR-1 -
FSR-1 -

FSR-1 -
FSR-1 -

FSR-1 -
FSR-1 -

FSR-1 -
FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -
FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -
FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 ■

FSR-2
FSR-2

FSR-2

FSR-2

FSR-2

FSR-2

FSR-2

FSR-2
FSR-2
FSR-2

FSR-2



$14,300

14,300

14,300

14, 000
13,200

13,200
12,800
12,800

12,800
12,800
12,800

12, 800
12,800

12,800
12,800

12,800
12,700
12,550

12,200

12,200

11,850

11,850

11,850
11,850
11,850

11,850

11,850
11,500
11,500

11,500

11,500

11,500
11,500

11,500

11,500

11,150

11,150

11,150

11,150
11,150
11,150

11,150



tion was compiled by the Economic Cooperation Administration. Effective December 30, 1951,
5. personnel, records, etc. of this Administration were transferred to the Mutual Security Agency
itive Order 10300.



112



FOREIGN SERVICE LIST: JANUARY 1, 1952
Economic Cooperation Aclministration - Continued



Post



Paris (Office of special
representative in Europe)
- Continued.



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



European Headquarters — Continued

Oscar E. Bransky, chief of petroleum
section.

Alice E. Bourneuf, area chief

John H. Humpstone, dep. chief of trans -
portation section.

Rol)€rt F. Hamilton, power adviser

Bruno Luzzatto, program adviser

Alexander Eugene Sedgewick, chief of

admin, sers.
Edward B. McMenamin, chief of personnel

section.
Gladys Pearlson, chief of budget and

fiscal section.
John N. Hutchison, dep. chief of info, div

Martin M. Tank, econ. specialist

Leonard F. Miller, chief of plans and

programs section.
Morris Deane, chief of supply and

requirements section.
Charles B. Warden, dep. chief of produc-
tivity section.
Eugene J. Rachlis, dep. chief of

operations.
Roger W. Thompson, asst. controller -
Langdon Simons, industrial specialist

(steel).
William C. Shelton, chief of field sta-
tistical procedure section.

Russell Smith, farm org. specialist

Milton Gilbert, dir. of statistics and pro-
gram div.

Joseph F. Heath, field officer

Allan L. Swim, special adviser (planning)-
George Allen Huggins, aviation production

specialist.
David E. Christian, chief of labor supply

and employment section.
Daniel L. Goldy, dep. dir. of labor div -

Loring Wood, econ. adviser

Edward D. Lynton, strategic materials

specialist.
Blandford C. Burgess, strategic materials

specialist.
Gaylord Thompson Walker, asst. con-

troUer (field).
Harrison T. McClung, asst. dir. of info.

div.
Samuel W. Blakslee, coal mining expert -
Eric E. Oulashin, chief of central

secretariat.
John Bogart Mickam, industrial analyst

(automotive) .
Willard M. Rogers, industrial analyst

(equipment).
John W. Hight, econ. specialist (nonfer-

rous metals).
George R. Clemens, transportation

specialist (waterways).
Samuel F. Neville, dep. chief of elect,
equipment section.

Harold F. Hollands, agri. economist

Luther H. Brannon, agri. extension
specialist.

Max Gluck, info, and ed. specialist

Sidney N. Fine, info, and ed. specialist -
Robert L. Hinkle, Jr., dep. chief of per-
sonnel section.
Thomas K. Hodges, info, and ed. special-
ist.

Foster J. Pratt, field rep

Keith E. Angell, dep. dir. of security and
investigation div.



Sept. 22, 1950

July 1, 1951
Dec. 28, 1949

Dec. 29, 1950
Jan. 5, 1951
Feb. 12, 1951

June 27, 1948

Aug. 16, 1948

Oct. 9, 1948
Nov. 3, 1949
Jan. 26, 1950

Apr. 28, 1950

May 19, 1950

Aug. 4, 1950

Nov. 3,1950
Nov. 9, 1950

Nov. 26, 1950

Feb. 9, 1951
Feb. 27, 1951

Mar. 4, 1951
Apr. 9, 1951
Apr. 25, 1951

May 9, 1951

May 12, 1951
May 27, 1951
July 2, 1951

Aug. 1, 1951

Sept. 15, 1951

Oct. 1, 1951

Oct. 22, 1951
Oct. 21, 1948

Apr. 27, 1951

Apr. 27, 1951

Dec. 29, 1948

Oct. 26, 1948

Nov. 18, 1948

July 1, 1949
Sept. 1, 1950

Oct. 15, 1950
June 18, 1948
Aug. 9, 1948

Sept. 28, 1948

Nov. 3, 1948
Nov. 12, 1948



FSR-2 - -

FSR-2 - -
FSS-1 - -

FSS-1 - -
FSS-1 - -
FSS-1 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -
FSR-2 — -
FSR-2 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -
FSR-2 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -
FSR-2 —

FSR-2 —
FSR-2 — -
FSR-2 — -

FSR-2 - -

FSR-2 - -
FSR-2 - -
FSR-2 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -
FSS-1 — -

FSS-1 - -

FSS-1 - -

FSR-3 - -

FSS-1 - -

FSS-1 - —

FSS-1 - -
FSS-1 - -

FSS-1 - -
FSS-1 - -
FSS-1 - -

FSS-1 - -

FSS-1 - -
FSS-1 —



POSTS OF ASSIGNMENT
Economic Cooperation Administration- -Continued



113



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



of special
tive in Europe)
i.



European Headquarters - Continued

Charles C. Crooks, ports and shipping

specialist.
Peter G. Harnden, info, specialist

(visual)
Cornelius F. Miller, chief of news and

writing section.
Hugh B. Sutherland, dep. chief of

operations .
Thomas E. Frayne, labor info, specialist
Joel Bernstein, economist (for. affairs) -
Richard N. Kelly, special asst. to dir. of

labor div.
Peter J. Diffley, industrial specialist —
Clarence A. Botsford, mining engineer -

Arthur Nelson, agronomist

John Parker Robinson, dep. chief of org.

and mgmt. section.
Joseph Prendergast, foundry specialist -
William C. Gausmann, special asst.

(policy).
Boris Scherbak, chief of productivity

section (labor).

Joseph Carter, info, specialist

Charles Everett Seman, foundries

specialist.

Roy F. Renoud, field rep

Thomas C. Clark, Industrial specialist

(steel).
Joseph B. Andrews, Jr., industrial

specialist.
Harlen M. Chapman, sales engineer

(cokes usage).
Charles M. Koon, asst. head of pulp paper

and timber unit.
William J. Mazzocco, economist (int.

trade).

Eldon B. Smith, head of budget unit

Allan H. Smith, atty - -

Maurice R. Schmidt, petroleum specialist
Clarence K. Dwinell, industrial info.

officer.
Glen E. Moorhouse, asst. to special rep -

William Woodworth, statistician

Robert M. Marr, asst. personnel officer-
Florence E. Scheyer, asst. chief of labor

supply and employment section.
Stephen J. Campbell, distribution officer-
Scott L. Behoteguy, dep. chief of tech.

assistance section.

Robert K. Tindall, dep. exec, sec

Jan F. Libich, asst. to special rep

Arnold Rivkin, asst. to gen. counsel

Jacques L. Phillippot, specialist end-use

investigation.
Lemuel E. Graves, dep. chief of news and

writing section.
Cecilia B. Martin, chief of photo section -
Ralph W. Butterfield, dep. chief of admin.

sers.
Wallace L. Kadderly, info, specialist

(agri.).
Clarence E. Kresin, asst. personnel

officer.

Nils C. Nilson, dep. chief

Porter A. McCray, dep. chief of presen-
tations and pubs, section.
Curtis Henry Altbaier, asst. chief of

machine and equipment section.
Arne H. Ekstrom, econ. andpol. analyst-
Eugene H. King, media specialist (radio)-
John J. Dunning, special asst. to

personnel officer.



Mar. 31, 1949

May 10, 1949

Oct. 3, 1949

Oct. 6, 1949

Dec. 10, 1949
Jan. 8, 1950
Feb. 20, 1950

July 1, 1950
Nov. 14, 1950
Nov. 20, 1950
Mar. 13, 1951

Apr. 1, 1951
May 13, 1951

May 31, 1951

July 15, 1951
July 29, 1951

Aug. 28, 1951
Sept. 11, 1951

Sept. 25, 1951

Apr. 11, 1949

July 22, 1949

Oct. 4, 1949

Oct. 11, 1951
June 24, 1949
May 22, 1950
July 17, 1950

June 4, 1948
Aug. 17, 1948
Nov. 28, 1948
Nov. 30, 1948

Apr. 7, 1949
May 11, 1949

June 12, 1949
July 19, 1949
Sept. 19, 1949
Oct. 9, 1949

Nov. 14, 1949

Jan. 26, 1950
Feb. 5, 1950

Apr. 21, 1950

Aug. 14, 1950

Aug. 16, 1950
Jan. 1, 1951

Aug. 1, 1951

Aug. 1, 1951
Oct. 3, 1951
Nov. 26, 1948



FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-1 -
FSS-1 -

FSS-1 —
FSS-1 —
FSS-1 —
FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-1 -

FSS-1 -

FSR-3 -

FSR-3 -

FSR-3 -

FSS-2 -■
FSS-2 -■
FSS-2 -■
FSS-2 -

FSS-2 -■
FSS-2 -■
FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -•
FSS-2 -

FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-3 -



$9,950

9,950

9.950

9,950

9,950
9,950
9,950

9,950
9,950
9,950
9,950

9,950
9,950

9,950

9,950
9,950

9,950
9,950

9,950

9,730

9,730

9,730

9.710
9,470
9,470
9,470

9,230
9,230
9,230
9,230

9,230
9,230

9,230
9,230
9,230
9,230

9,230

9,230
9,230

9,230

9,230

9,230
9,230

9.230

9,230
9,230
9,201



114



FOREIGN SERVICE LIST: JANUARY 1, 1952
Economic Cooperation Administration- -Continued



Post



Name and title



Paris (Office of special
representative in Europe)
- Continued.



Assignment
to post



Category
and class



European Headquarters- -Continued

Frederick William Flott, Jr., econ. and

pol. analyst.
George M. Alsberg, econ. specialist —
Benjamin F. Goodridge, head of field in-
vestigation unit.
James R. West, asst. to dir. of info, div
Ruth L. Sivard, head of research unit

(info.).

Paul E. Deutschman, ed.- writer

Hart Preston, ed. -writer

Cecil Carnes, ed. -writer

Robert Faherty, ed. -writer

Elizabeth H. Bigos, org. and mgmt.

examiner (procedure).
Mildred S. Springer, asst. chief for

communications. ■

Verna M. Feuerhelm, econ. analyst

Charles F. Edmundson, ed.- writer

Richard V. Driscoll, info, specialist

(radio).
Mary E. Pioda, chief of tech. aids section

David Brown, ed.-writer

Melton S. Davis, info, .specialist (radio) -
Benton D. Morgan, org. and mgmt.

examiner.
George B. Rasin, Jr.. security officer -
John D. Rawson, info, and ed. specialist

(visual).
Vernon R. Esteves, payments specialist -

Warren E. Trabant, ed.-writer

Albert E. Hemsing, media specialist

(films).
Maurice H. Anthonl, industrial specialist

(electronic).

Murray Gartner, atty

Paul S. Guinn, commodity analyst

James W. Brown, info, specialist

Donald W. Bernard, asst. chief of

section for supply.

Minnie Dockterman, economist

Philip Stapp, asst. media specialist

Sarah M. Mclnteer, position classifier -
Wilfred H. Wentzel, head of reproduction

unit.
Philip H. Slocum, position classifier —
Melvin S. Rosen, asst. head of budget unit

Mary S. Painter, econ. analyst

Guy Mallett, Jr.. commodity analyst

James J. Walker, admin, officer

Eugene Phillips, info, and ed. specialist -

Sahni T. Zelter, media specialist

Edward B. Kane, head of fiscal unit

Nicolas Bajenow, asst. chief for plant

operations.
David A. Safer, dep. distribution officer -
Dennis A. Collins, asst. head of field

insp. unit.
William K. Stewart, head of contracts unit

Ralph E. Holben, econ. statistician

Stanley Harold Kapner, info, specialist

(radio).
Dan F. Finkle, production methods

specialist.
Roland W. Cote, purchase and supply

specialist.
Paul C. McMullen, tech. assistance

specialist.
James L. Shute, info, specialist (films) -
George E. Springer, special asst.

(i)rojects).
Milton R. Stark, radio distribution officer
Patricia Sussmann, film distribution

officer.



Aug. 29,


1951


FSR-3 -


$9,


Dec. 20,
Sept. 19,


1948
1948


FSS-3 - —
FSS-3 -


8,
8,


Sept. 21,
A.pr. 16,


1948
1949


FSS-3 - -
FSS-3 - -


8,
8,


Sept. 1,
Sept. 22,
Oct. 3,
Oct. 28,
June 1,


1950
1950
1950
1951
1948


FSS-3 - -
FSS-3 - -
FSS-3 - -
FSS-3 - -
FSS-3 - -


8,
8,
8,
8,
8,


July 9,


1948


FSS-3 - -


8,


Aug. 16,
July 1,
Dec. 22,


1948
1949
1949


FSS-3 - -
FSS-3 - —
FSS-3 - -


8,
8,
8,


Dec. 29,
Jan. 11,
Mar. 30,
Apr. 7,


1949
1950
1950
1950


FSS-3 —
FSS-3 - -
FSS-3 - -
FSS-3 - -


8,
8.
8,
8,


May 22,
Oct. 30,


1950
1950


FSS-3 - -
FSS-3 - -


8,
8,


Mar. 22,
Aug. 1,
Aug. 12,


1951
1951
1951


FSS-3 -
FSS-3 - -
FSS-3 - -


8.
8,
8,


Aug. 19,


1951


FSS-3 - -


8,


Aug. 22,
Sept. 10,
Sept. 19,
Oct. 23,


1951
1951
1951
1951


FSS-3 -
FSS-3 - -
FSS-3 - -
FSS-3 - -


8,
8,
8,
8,


Mar. 9,
Sept. 5,
Aug. 30,
Aug. 30,


1950
1950
1948
1948


FSS-4 - -
FSS-4 -
FSS-4 - -
FSS-4 — -


8,
7,
7,
7,


Dec. 13,
Feb. 16,
Apr. 17,
June 30,
Sept. 19.
Nov. 9,
Nov. 14,
Jan. 21,
Feb. 21,


1948
1949
1949
1949
1949
1949
1949
1950
1950


FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 —
FSS-4 - -


7,
7,
7,
7,
7,
7,
7,
7,
7,


Mar. 5,
Apr. 2,


1950
1950


FSS-4 - -
FSS-4 - -


7,
7,


Oct. 25,
Apr. 12,
July 19,


1950
1951
1951


FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -


7,
7,
7,


Sept. 10,


1951


FSS-4 - —


7,


June 30,


1948


FSS-5 - -


7,


Mar. 11,


1949


FSS-5 - -


7.


Dec. 27,
Sept. 10,


1949
1950


FSS-5 - -
FSS-5 - -


7,
7,


Apr. 4,
June 28,


1951
1948


FSS-5 - -
FSS-5 - -


7,
7,



POSTS OF ASSIGNMENT
Economic Cooperation Administration - Continued



115



St



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



»f special

ve in Europe)



European Headquarters — Continued

Peter Spitz, interpreter

Max E. Browning, security investigator -
Phil B. George, Jr., European media

specialist.
Edward J. Danilowicz, commodity

specialist (coal).
Marba Presby Marston, info, specialist

(radio).
Eugene Gilbert Brame, asst. employment

officer.
Burton D. Reinfrank, Jr., industrial

analyst (machinery).
Sidney Charles Siegel, budget analyst —

Thomas D. Kaufmann.econ. analyst

Helen V. Graham, program sec

John F. White, Jr., asst. to exec, sec -
Robert R. Brown, info, and ed. specialist
Robert Hopkins, info, specialist (radio) -

Maxwell Obst, economist

Thomas F. Bartlett, statistician

Lois McCuUough, ed. specialist

Gene C. d'Ollve, info, and ed. specialist

Aron Green, ed. specialist

Mary E. Mohler, mission sers. analyst —
Phyllis Moir, admin, asst. to special rep

Arthur C. Parsons, warehouse supt

James S. Arrigona, purchasing officer -

Ralph Holzwarth, operations officer

Gloria H. Count, info, and ed. specialist
Priscilla G. Stillman, placement officer -

Samuel J. Miceli, records officer

Curtis J. Baldwin, wire communications

supervisor.

Martha E. Carter, personnel asst

Nicholas J. Anton, telephone ser. super-
visor.
James J. Martyn, wire communications

supervisor.
Oscar P. Gendelman, commodity analyst

Ellin M. Ballest, analyst

Donald R. Fleischner, contract printing

officer.
Edgar N. Pike, info, and ed. specialist -

Gilda E. Varrati, budget analyst

Annabeall E. Rutledge, asst. to head of

field inspection unit.
Marion V. Crites, info, and ed. specialist
Richard Weatland, 2d, special asst.

(industry).
William E. G. Worm, info, and ed.

specialist.
Norman M. Schoonover, tech. assistance

specialist.
Vincent W. Brown, tech. assistance

specialist.

Donald E. Paradis, atty

Kenneth S. Levick, labor relations analyst
Harold R. Oelke, org. and mgmt.

examiner.

George L. Powell, econ. analyst

Doris M. Luellen, budget analyst

Charles Norman Tardiff, accountant

Harold Guilford Tufty, Jr., info.

specialist.
Van H. Seagraves, asst. to chief of

productivity section.
Raymond W. T. Pracht, econ. analyst -
Dorothy D. Dunham, tech. asst. analyst -
Raymond H. Lushin, head of conf .

reporting unit.
Frederick Berger, asst. bldg. supt



Sept. 3, 1948
Oct. 3, 1948
Nov. 8, 1948

Nov. 10, 1948

Feb. 24, 1950

Dec. 18. 1950

Apr. 3, 1951



Apr. 29,
Oct. 15,
Jan. 6,
Jan. 12,
July 12,
Sept. 2,
Mar. 20,
May 14,
July 8,
Dec. 27,
Aug. 23,
July 30,
May 28.
Aug. 20,
Jan. 31,
Mar. 29,
Nov. 8,
June 17,
June 21,
July 2,



1951
1951
1949
1949
1949
1949
1950
1950
1948
1949
1951
1948
1948
1948
1949
1949
1949
1948
1948
1948



Aug. 18, 1948
Sept. 9, 1948

Sept. 23, 1948

Oct. 27, 1948
July 11, 1949
Oct. 3. 1949

Jan. 6, 1950
Feb. 5, 1950
Feb. 20, 1950

Feb. 28, 1950
Mar. 13, 1950



Mar. 23,

Apr. 27,

June 3 ,

July 15,
Sept. 5,
Sept. 17,

Sept. 29,
Nov. 20,
Mar. 12,
July 2,



1950

1950

1950

1950
1950
1950

1950
1950
1951
1951



Sept. 6, 1951



Oct. 12,
Jan. 25,
Oct. 5,



1951
1949
1948



June 14, 1948



FSS-5 - -
FSS-5 - -
FSS-5 - -

FSS-5 - -

FSS-5 - -

FSS-5 - -

FSS-5 - -

FSS-5 - -
FSS-5 - -
FSS-6 - -
FSS-6 - -
FSS-6 — -
FSS-6 - -
FSS-6 - -
FSS-6 - -
FSS-6 — -
FSS-6 - ■
FSS-6 — ■
FSS-7 - ■
FSS-7 —
FSS-7 - •
FSS-7 -
FSS-7 - ■
FSS-7 —
FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-7 —

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 —
FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 —

FSS-7. -

FSS-7 -
FSS-8 -
FSS-8 -

FSS-8 -



$ 7,095
7,095
7,095

7,095

7.095

7,095

7,095

7,095
7,095
6,681
6,681
6,681
6,681
6,681
6,681
6,501
6,501
6,501
6,267
6,087
6,087
6,087
6,087
6,087
5,907
5,907
5,907

5,907
5,907

5,907

5,907
5,907
5,907

5,907
5,907
5,907

5,907
5,907

5,907

5,907

5,907

5,907
5,907
5,907

5,907
5,907
5,907
5,907

5,907

5,907
5,853
5,673

5,493



116



FOREIGN SERVICE LIST; JANUARY 1, 1952
Economic Cooperation Administration - Continued



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Paris (Office of special
representative in Europe)
- Continued.



Vienna (M)



European Headquarters — Continued

Addie H. Kimmel, asst. to head of field

inspection unit.
Harry R. Hoffman, supervisor of payroll

sub-unit.
Anna E. Lynch, supervisor of voucher

preparation sub-unit.
Harry J. Ormsby, position classifier —

Mary G. Seaman, budget analyst

Ramon F. Durand, supervisor (motor pool

operations).
Colette C. Crumlick, asst. chief of

transportation unit.

Viviane M. Crumlick, translator

Marion C. Foley, asst. placement officer

Edward C. McKenzie, conf. reporter

Jean M. Giroux, restaurant mgr

Martha W. Shaeffer, info, specialist (photo)

John Peter Maas, asst. ed. -writer

Vida Bingham, supervisor

Charles T. Caughlin, supervisor of

accounts and procurements sub-unit.
Robert R. Lydecker, head of graphics unit
Dorothy E. Weihrauch, admin, asst.

(information).

Frederic L. Chapin, econ. analyst

John Bernard Sheahan, econ. analyst —
Richard D. Van Der Feen, pubs, dis-
tribution specialist.

Harry A. Malcolm, admin, aide

James T. Fitzpatrick, librarian

Rosella A. Donohue, admin, asst.

(special media section).
Charles W. Chatfield, admin, asst.

(industry).
Carol Sands Goldstandt, special asst.

(labor div. ).
Marjorie Kent Jacobs, employee relations

asst.

Helen W. Avati, admin, asst

Robert Scott Shertzer, asst. supervisor -
Joseph D. Lastauskas, asst. warehouse

supt.

Sarah A. Cist, special asst

Calvin G. Brice, telephone technician —

Sally Carthage, admin, asst

Marie-Therese Chauche, admin, asst -

Ruth G. Marcus, admin, asst

James Gordon Lowenstein, observer —

John Gunther Dean, econ. analyst

John F. Wachob, supervisor of mail,

distribution, and messenger ser.

John T. Craig, econ. analyst

Helen Brown, asst. supervisor telegraph

sers.
William N. Hawkins, printing and pubs.

supervisor.
Archibald Lappin, Jr., asst. supervisor

of voucher examination sub-unit.
EleanoreS. Anton, jr. procedures analyst
Lisbeth A. Stecher, records technician -
Kristine Larson Stevens, research analyst

AUSTRIA

Clarence E. Meyer, chief of mission

Ben H. Thibodeaux, econ. couns^

William H. C. Giblin, dep. chief of

mission.
Gabriel T. Kerekes, trade and payments

officer.



Aug.


11,


1948


FSS-8


Sept


27,


1948


FSS-8


Jan.


10,


1949


FSS-8


Sept


3,


1950


FSS-8


June


16,


1948


FSS-8


June 17,


1948


FSS-8


July


12,


1948


FSS-8


July


12,


1948


FSS-8


Sept


20,


1948


FSS-8


Oct.


18,


1948


FSS-8


Feb.


3,


1949


FSS-8


Aug.


5,


1949


FSS-8


May


9,


1950


FSS-8


July


23,


1950


FSS-8


July


28,


1950


FSS-8


Nov.


4,


1950


FSS-8


Nov.


29,


1950


FSS-8


July


8,


1951


FSS-9


Aug.


26,


1951


FSS-8


Sept


30,


1951


FSS-8


Nov.


10,


1948


FSS-9


July


11,


1949


FSS-9


Sept


3.


1950


FSS-9


Oct.


19,


1950


FSS-9


May


24,


1948


FSS-9


May


31,


1948


FSS-9


Oct.


12,


1948


FSS-9


Nov.


4,


1948


FSS-9


Nov.


23,


1948


FSS-9


Feb.


28,


1949


FSS-9


Apr.



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 18 of 113)