United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 19 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 19 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


5,


1949


FSS-9


May


11,


1949


FSS-9


July


15,


1949


FSS-9


Dec.


6,


1949


FSS-9


Feb.


5,


1950


FSS-9


June


19,


1950


FSS-9


July


10,


1950


FSS-9


July


23,


1950


FSS-9


Nov.


17,


1950


FSS-9


Dec.


12,


1950


FSS-9


Dec.


22,


1950


FSS-9


July


8,


1951


FSS-9


July


22,


1951


FSS-9


July


22,


1951


FSS-9


Feb.


1,


1951




May


21,


1948


FSO-1


July


1,


1948


FSR-2



Apr. 11, 1949



FSR-2 -



On loan from the Department of State.



POSTS OF ASSIGNMENT
Economic Cooperation Administration- -Continued



117



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



AUSTRIA- -ConUnued

Philip L. Steers, Jr., controller

Gunther H. Froebel, industry officer —

Wesley Warren Cook, labor officer

Herman E. Hendricks, food and agri.
officer.

John G. Harlan, Jr., exec, officer

Stephen V. N. Powelson, asst. controller

Daniel Madden, info, officer

Fabian Linden, finance analyst

Egon G. Rothblum, asst. industry officer

Carl Neprud, trade specialist

Ernest J. Nesius, agri. economist

Maurice P. Arth, econ. analyst

Leonard B. Tennyson, labor info, officer

Charles L. Erner, field investigator

Roy D. R. Betteley, field investigator -
Kresten Theodore Sorensen, industry

analyst (heavy industry).
Ben H. Maylield, agri. extension spe-
cialist.
Malcolm G. Cook, asst. exec, officer -
Stanley Clark, tech. asst. coordinator -
John P. Dimmer, Jr., reports and sta-
tistics officer.
Jerome M. Knopp, statistical accountant-
Murray M. Mondschein, travel develop-
ment asst.

Earl L. Hart, agri. asst

I Judson R. Stickney, field asst

BELGIUM 1

Huntington Gilchrist, chief of mission -
Pierre J. Landry, asst. chief of mission

(industry).

Roy Stahl, coal specialist

William Edward Moran, Jr., asst. to

chief of mission.

Norman Olnick, controller

Joseph Leon Bryan, labor officer

Henry McNulty, info, officer

L. Allen Thomason, Jr., labor info.

officer.

Robert V. Ruhe, geomorphologist

John G. Cady, mineralogist

William F. Courtney, economist

John M. Dempsey, field investigator

Thomas L. Coleman, asst. exec, officer
William Blattberg, asst. field invesUgator

DENMARK



Charles A. Marshall, chief of mission
George L. Peterson, food and agri. officer

Frank Edward Manske, controller

George Carlson, export-promotion spe-
cialist.

William Hardy, Jr., exec, asst

Svend A. Godfredsen, labor officer

O'Neill Osborn, industry officer

William R. Auman, info, and ed.

specialist.
Stephen L. Freeland, asst. info, officer -
Thomas K. Ford, visual info, officer -

John A. Edelman, finance officer

Helen Louise Harrison, admin, asst —
Peter K. Daniells, industrial analyst —
James M. Malone, statistical asst



Apr. 18, 1949


FSR-2 -


$11,150


Apr. 11, 1950


FSR-2 -


11, 150


Jan. 12, 1949


FSR-2 -


11, 130


Mar. 18, 1951


FSR-2 -


11,130


Sept. 17, 1950


FSS-2 -


10,250


Sept. 25, 1951


FSS-2 -


10,250


Apr. 21, 1951


FSS-1 -


9,950


Apr. 6, 1950


FSS-2 -


9,470


Apr. 6, 1950


FSS-2 -


9,470


Nov. 2, 1951


FSS-2 -


9,230


Nov. 12, 1951


FSS-2 -


9,230


Aug. 20, 1950


FSS-3 -


8,481


Nov. 16, 1950


FSS-3 -


8,481


Mar. 3, 1949


FSS-4 -


8,169


Apr. 18, 1949


FSS-4 -


8, 169


July 23, 1950


FSS-4 -


7,689


July 9, 1951


FSS-5 -


7,455


Nov. 20, 1949


FSS-5 -


7,095


May 2, 1951


FSS-5 -


7,095


Feb. 5, 1951


FSS-6 -


6,501


Dec. 4, 1948


FSS-8 -


5,313


July 23, 1951


FSS-8 —


5,313


Oct. 22, 1951


FSS-9 —


5,079


Oct. 15, 1951


FSS-9 —


4,719


Nov. 20, 1950






May 27, 1951


FSR-2 —


12,200


July 1, 1951


FSR-2 —


11, 500


May 9, 1949


FSR-2 —


11,150


Apr. 4, 1951


FSR-2 —


11,130


Apr. 13, 1949


FSR-3 -


11,030


July 13, 1950


FSS-1 -


9,950


Apr. 7, 1950


FSS-3 —


8,721


May 31, 1951


FSS-3 —


8,481


June 11, 1951


FSS-3 —


8,481


Feb. 19, 1949


FSS-5 —


7,095


Oct. 18, 1950


FSS-5 -


7,095


Nov. 8, 1948


FSS-6 -


6,501


June 25, 1950


FSS-9 —


4,719


June 24, 1948






Aug. 20, 1948


FSR-2 —


11,130


July 31, 1950


FSR-2 —


11,130


Nov. 1, 1950


FSR-2 —


11,130


Nov. 14, 1948


FSR-3 -


10,930


Oct. 17, 1949


FSS-1 -


9,950


May 28, 1950


FSS-1 -


9,950


Apr. 29, 1951


FSS-1 -


9,950


Feb. 18, 1951


FSS-3 —


8,481


Aug. 19, 1951


FSS-3 -


8,481


Aug. 29, 1949


FSS-5 -


7,095


Apr. 17, 1949


FSS-9 -


4,719


Mar. 13, 1950


FSS-9 -


4,719


Mar. 20, 1951


FSS-9 —


4,719



at Brussels, Belgium, is also accredited to Luxembourg.



lis



FOREIGN SERVICE LIST: JANUARY 1, 1952
Economic Cooperation Administration — Continued



Post



Name and title



Assignment
to post



Paris (M)



FRANCE

Henry R. Labouisse, chief of mission —
Benson E. L. Timmons, dep. chief of

mission.

Horace G. Reed, special asst

Robert J. Myers, chief of program and

industry div.

Andrew F. Patterson, controller

Thomas W. Wilson, Jr., chief of office

of info.

Kenneth Douty, chief of labor div

Mac Goodman, chief of industry

Alfred E. Taif, chief of tech. assistance

and productivity div.
E. A. Perregaux, chief of food and agri.

div.
Leon Goldenberg, iron and steel specialist
Enzo Dechetelat, strategic materials

specialist.

C. William Taylor, exec, officer

Elmer H. Williams, dep. chief of labor

div.
George Raymond Lindahl, Jr., production

specialist (processing industries).
William S. Lyhne, production specialist

(shop practices).
Howard Tilson, production specialist

(metal fabricating).
Edward N. Moor, industrial specialist
(machine tools).

Oliver W. Singleton, labor specialist

Gerald M. Strauss, economist

Richard S. Jessup, dep. controller

Harold Kaplan, asst. chief of info, div —
Robert Paul Sivard, visual info, officer -
Morris E. Paddick, dep. chief of food and

agri. div.
Lenore A. Epstein, reports and statistics

officer.
John W. Hoeveler, asst. chief of tech.

assistance and productivity div.
Michael Horton, info, specialist (press) -
Malcolm D. Crawford, commodities

specialist.
John Tutle Perry, chief field investigator -

Frances M. Miller, economist

Julians. Stein, Jr., info, and ed. spe-
cialist.
Paul W. Douglas, act. dep. chief of

mission. '

James L. Houghteling, Jr., economist -

Harold Lubell, economist

Johns. Ward, Jr., industrial specialist -
Alex Moore, Jr., requirements analyst

(equipment).
Herbert R. Banquer, reports analyst —
Charles Denby-Wilkes, Jr., asst. field

investigator.
Frank P. Davidson, contracts analyst

(materials).
Arthur Vernon Diggle, labor info.

specialist.

Elizabeth S. Right, economist - - -

Edward W. Tozer, asst. field investigator

Jo W. Saxe, economist

Sherwood G. Moe, economist

Arthur A. Hartman, economist

George J. Raab, asst. field investigator -
Ellis N. Brandt, info, and ed. specialist -
Malcolm Hecht, Jr., industrial analyst -
Robert R. Arnold, asst. exec, officer —
Howard R. Knight, asst. field investi-
gator .



Aug. 19,
July 12,


1951
1948


June 17,
June 29,


1948
1948


July 26,
Apr. 5,


1948
1951


June 19,
Sept. 11,
Aug. 18,


1949
1948
1949


Nov. 19,


1950


June 21,

May 7,


1949
1949


Sept. 19,
June 18,


1950
1951


July 23,


1951


July 23,


1951


July 23,


1951


Aug. 14,


1951


Oct. 17,
Jan. 14,
Sept. 27,
Feb. 20,


1951
1950
1950
1950


Feb. 21,
July 8,


1950
1951


July 9,


1951


Nov. 12,


1950


Jan. 22,
Aug. 5,


1951
1951


July 11,
May 18,
July 8,


1948
1949
1951


Nov. 18,


1948


Apr. 15,
July 16,
Aug. 17,
Oct. 3,


1951
1951
1951
1948


June 20,
Oct. 17,


1949
1949


July 23,


1950


June 27,


1951


May 9,
Sept. 20,
Aug. 9,
Sept. 19,
Oct. 5,
Oct. 20,
Mar. 1,
Oct. 6,
Feb. 28,
June 2,


1949
1949
1948
1948
1948
1948
1949
1949
1950
1950



POSTS OF ASSIGNMENT
Economic Cooperation Administration — Continued



119



Name and title



Assig^nment
to post



Category
and class



Salary



FRANCE - Continued

Kirk L. Burns, economist

Charlotte B. Cook, statistician

GREAT BRITAIN

William L. Batt, chief of mission

Richards. McCaffery, Jr., chief of of-
fice of program review.
W. Hamilton Walter, asst. chief of

mission to UK.
Herbert L. Merillat, econ. analyst

(NATO).
Edward S. Prentice, chief of projects

and requirements control div.
Joseph Simpson Evans, Jr., chief of

info. div.

Alexander A. Hart, Jr., controller

George C. Heikes, chief of defense

materials div.
Erwin O. Anderson, overseas resources

officer .
Burton A. Baker, chief of equipment and

methods div.
Edwin R. Dibrell, special asst.

(trade- promotion).
Arthur J. Baker, machine tool specialist -
Francis E. Rogers, chief of productivity

and tech. cooperation div.

Glenn R. Atkinson, att

James Alan Lane, chief of industries and

materials div.
Abraham M. Sirkin, asst. chief of info.

div.
Kric Thompson Bradley, industrial

specialist (aircraft).
William S. Pier, special asst. to chief

of mission.

Frank Lamar King, exec, officer

Emile Benoit-Smullyan, asst. dir. of

research and statistics div.
Preston Fairfax Marshall, commodity

specialist.

John S. Benz, chief statistician

Malcolm W. Hogg, act. dep. chief - —
Herman V. Boley, commodity specialist -
Rodney E. Willoughby, industrial spe-
cialist (fuel and power).
Parkin T. Sowden, industrial specialist -

David J. Steinberg, economist

Harry L. Turtledove, labor info, officer-
Adolph Henry Warner, tech.

assistance specialist.
Ellis Atkinson, Jr. , industrial specialist-
Charles L. Karr, Jr., industrial spe-
cialist.
Maynard B. Woodbury, field investigator-
William R. Caldwell, overseas resources

specialist.

Ruth D. Wehle, info, specialist

Robert W. Stevens, economist (int.

finance).

Stanley Schaub, field investigator

Thurston B. Macauley, ed.-writer

Richard J. Quirk, asst. to exec, officer -
Robert J. Martin, industrial analyst

GREECE

Roger D. Lapham, chief of mission

Paul A. Jenkins, dep. chief of mission —
DeForest McCauley, constr. adviser —



Oct. 20,

Nov. 1,



1950
1948



FSS-7
FSS-8



$ 5,907
5,313



Oct. 5,
June 1,


1950
1948


Nov. 7,


1950


Feb. 2,


1950


Sept.24,


1948


June 7


1949


Aug. 23,
Sept. 16,


1949
1951


Oct. 4


1948


Aug. 15


1949


Apr. 8


1950


Nov. 20
Mar.29


1950
1950


Nov. 28
July 29


1950
1951


Sept. 7


1948


May 13


1951


Sept. 15


1950


June 10
Aug. 23


1948
1948


Dec. 9


1948


May 2
Mar .24
May 1
Nov. 17


1949
1950
1951
1949


July 31
Oct. 11
May 13
July 20


1951
1950
1951
1950


July 31
Aug. 1


1951
1951


July 18
May 13


1950
1951


May 28
Nov. 13


1948
1949


Nov. 21
June 22
Jan. 15
Jan. 2


1949
1951
1949
1950



Oct. 26, 1950
Aug. 30, 1948
May 15, 1949



FSR-2 —


12, 550


FSR-2 -


12, 550


FSR-2 -


11,850


FSR-2 —


11,500


FSR-2 -


11, 500


FSR-2 -


11, 500


FSR-2 —


11, 500


FSR-2 —


11,150


FSR-2 -


11,150


FSR-2 —


11,150


FSS-1 -


11,130


FSR-2 —


11, 130


FSR-2 —


11,130


FSR-2 —


11,130


FSR-3 —


10, 030


FSS-1 -


9,950


FSS-2 -


9,950


FSS-2 -


9,710


FSS-2 —


9,710


FSS-2 -


9,710


FSS-2 —


9,230


FSS-2 —


9,230


FSS-2 —


9,230


FSS-3 —


8,481


FSS-3 -


8,481


FSS-4 —


7,689


FSS-4 —


7,689


FSS-6 —


7,401


FSS-5 —


7,095


FSS-5 —


7,095


FSS-6 -


6,681


FSS-6 —


6,501


FSS-7 -


6,087


FSS-7 —


6,087


FSS-7 —


6,087


FSS-7 -


6,087


FSS-8 —


5,493


FSS-8 —


5,313


FSR-1 -


13,600


FSR-1 -


13,600



i20



FORKIGN SERVICE LIST: JANUARY 1, 1952
Economic Cooperation Administration- -Continued



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Athens (M) - Continued -



GREECE - - Continued

Cecil E. Calvert, dir. of industry and

transportation div.
Douglas A. Strachan, dir. of labor and

manpower div.
Russell P. Drake, dir. of civil govt, div-
Brice M. Mace, Jr., dir. of food and

agri. div.
Frederick P. Keppel, dir. of finance and

program div.

Walton Seymour, power adviser

John T. Hermansen, dep. dir. of finance

div.
Joseph ShoUenberger, milling specialist

(cereals).
Joel W. C. Harper, tax admin, spe-
cialist.
John C. Russell, exec. asst. to chief

of mission.
James D. Pope, research training and

extension adviser.

John O. Walker, dep. for govt, org

Dowsley Clark, public relations officer -
Donald M. Marvin, statistical org.

specialist.
Robert L. Campbell, civil aviation

specialist.
Caldwell M. Watts, chief of mining

branch.
Eugene H. Vaughn, Jr., dep. constr.

adviser.
Emmet F. Hitch, chemical engineer

(light).

Robert Paige, program officer

Roberts. Scull, processing specialist -
Clarence H. Kells, ports administrator

for Piraeus.

John O. Rees, budget specialist

Walter E. Packard, agri. production

specialist.

Lawson Smith, highways adviser

Edward C. Kennelly, dir. of legal div -
Francis M. Coray, dep. dir. of food and

agri. div.
Robert Ethridge, Jr., dep. dir. of

transportation div.
Stuart E. Norman, chief of industry

branch.

Charles T. White, controller

Robert R. Johnson, civil ser. specialist -
James P. Moody, special asst. (projects).
George D. White, dep. dir. of field

sers. section.
William C. Wild, Jr. , chief of railroad

section.

Ralph Strang, industrial engineer

Harolds. Tate, industrial engineer

Robert E. L. Counts, constr. engineer -

Charles S. Stokes, welfare adviser

Robert W. Hill, food supply specialist —
Guy R. Richardson, aerial photo-

topograph specialist.
Harold F. Alderfer, local govt. org.

specialist.
James D. McPherson, mining engineer

(ores).
Charles M. Harris, reclamation engineer-
Henry O. Eversole, Jr. , int. trade

specialist.

Leonard R. Linsenmayer, dep. dir

George B. Roessing, public welfare

adviser.



Nov. 23

July 1

Nov. 24
Mar. 16

Nov. 18

July 1
July 1

July 1

Sept. 12

July 17

July 1

Oct. 15
Nov. 22
Dec. 9

Feb. 2

Feb. 14

May 1

June 22

July 1
Dec. 13
Oct. 25

Nov. 13
July 1

May 1
Oct. 9
Jan. 24

July 28

Nov. 14

Dec. 28
Apr. 14
Aug. 29
July 1

July 1

July 17
July 25
Apr. 17
July 1
Oct. 14
Apr. 26

July 5

Sept. 21

Jan. 23
July 1

Feb. 12
Mar. 4



1949

1948

1948
1949

1949

1950
1948

1948

1948

1949

1948

1948
1948
1948

1949

1949

1949

1949

1948
1948
1949

1949
1948

1949
1949
1950

1950

1950

1950
1951
1949
1948

1948

1950
1951
1949
1948
1948
1950

1950

1950

1949
1948

1949
1949



FSR-1


$13


FSR-2 - -


12


FSR-2 — -
FSR-2 —


12
12


FSR-2 -


12


FSR-2 - -
FSR-2 - —


12
11


FSR-2 —


11


FSR-2 — -


11


FSR-2 - -


11


FSR-2 - —


11


FSR-2 - —
FSR-2 - -
FSR-2 - -


11
11
11


FSR-2 - —


11


FSR-2 — -


11


FSR-2 - -


11


FSR-2 - -


11


FSR-2 —
FSR-2 — -
FSR-2 —


11
11
11


FSR-2 - -
FSS-1 -


11
11


FSS-1 - -
FSR-2 - —
FSR-2 —


11
11
11


FSR-2 —


11


FSR-2 - -


11


FSR-2 - —
FSR-2 - —
FSR-3 - -
FSS-1 — -


11
11
11
10


FSS-1 —


10


FSS-1 —
FSS-1 - -
FSR-3 - -
FSS-1 -
FSS-1 -
FSS-1 —


10
10
10
10
10
10


FSS-1 -


10


FSS-1 —


10


FSS-2 —
FSS-1 - —


10
9


FSS-1 —
FSS-1 - —


9
9



POSTS OF ASSIGNMENT
Economic Cooperation Administration- -Continued



121



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GREECE- -Continued

Vunagun Shahpazian, ports adviser

Charles Miller, procurement adviser —
Edwin J. Barthen, asst. dir. of food and

agri. div.
John W. Withrow, atty. ; asst. gen. couns-
Charles R. Jackson, transportation

equipment specialist.
Edmund Boyd Sutton, chief of road trans-
portation section.

William A. Underwood, couns

Siuart C. Carlson, sales specialist

Walter J. Murphy, special asst. (finance).
H. Lee Landerman, agri. extension

specialist.
Trevor L. Christie, travel development

adviser.
Harold E. Miller, hydraulic engineer —
Charles E. Yale, agri. extension spe-
cialist.

Michael H. B. Adler, field adviser

Archie W. Johnston, field adviser
(Macedonia) .

William M. Tait, field adviser

John P. Asher, field adviser (Rhodes) —
Herbert Boone, labor program specialist-
Charles A. Wright, field supervisor

George B. Woods, field adviser (Crete) -
Harry J. Doyle, vocational education

specialist.
Robert P. Speer, Sr., dep. dir. of info.

div.
Russell H. Gist, agri. extension specialist
Layne Randell Beaty, agri. extension

specialist. *
Walter J. Quick, Jr., forest mgmt.
specialist.

George K. Hyslop, dep. controller

Leo C. F. Conlon, industrial specialist -
Joseph M. Cowden, agri. cooperative

specialist.
Biver E. Grant, tobacco production

specialist.
James W. Bradshaw, medical supply

specialist.
Constantine N. Tragakes, materials

specialist.
Gilbert F. Marick, asst. shipping spe-
cialist.

George I. Trett, loan analyst

Arthur H. Kent, well drilling specialist -
Charles D. Kent, well drilling specialist -
Rachel Markwell, rural training special-
ist.

John E. Harbison, accountant

Charles H. Lanius, pubs, specialist

Orba F. Traylor, local tax specialist —
Albert Koenig, chief of end-use investi-
gation section.
Marvin Klemme, range mgmt. specialist-
John Paul Choplin, agri. extension field

trainers.
George W. Whitehurst, highway engineer-
Ned G. Mason, food commodity analyst -
Thomas P. Kenefick, chief of special
investigation section.

John Peter Gatsos, field rep

Howard Franklin Harper, automotive ser.
instr.

William M. Awad, procurement asst

WiUiam H. Carter, chief warehouse
investigator.



May


1


1949


May


22


1949


Aug.


24


1949


Nov.


16


1949


Sept.


5,


1951


Oct.


13,


1951


July


I,


1948


May


1,


1949


May


9


1949


July


1,


1949


Dec.


30,


1949


June


3


1950


Sept.


19


1950


July


1


1948


July


1


1948


July


1


1948


Jan.


3


1949


July


1


1948


Feb.


27


1949


Sept.


12


1949


Sept.


26


1949


Mar.


1


1950


Apr.


9


1950


Jan.


12


1951


Feb.


19


1951


June 24


1951


July


1


1951


Oct.


2


1951


Nov.


5


1951


July


1


1948


Mar.


26


1949


Apr.


24


1949


Mar.


26


1950


July


11


1949


July


11


1949


Feb.


1


1950


Sept.


25


1950


July


20


1949


June


9


1950


July


19


1950


Jan.


8


1951


Sept.


2


1951


Sept.


19


1951


Nov.


11


1951


June


19


1950


Feb.


5


1951


May


7


1951


July


4


1951


Aug.


7


1951



FSS-1 - -


$ 9, 950


FSS-1 -


9,950


FSS-1 - -


9,950


FSS-1 - -


9,950


FSS-1 - -


9,950


FSS-1 -


9,950


FSR-3 - —


9,730


FSS-2 - -


9,470


FSS-2 - —


9,470


FSS-2 - —


9,470


FSS-2 - —


9,470


FSS-2 - -


9,470


FSS-2 - -


9,470


FSR-3 - —


9,430


FSR-3 - —


9,430


FSR-3 - -


9,430


FSR-3 - -


9,430


FSS-2 - -


9,230


FSS-2 -


9,230


FSS-2 - —


9,230


FSS-2 —


9,230


FSS-2 -


9,230


FSS-2 -


9,230


FSS-2 - —


9,230


FSS-2 -


9,230


FSS-2 - -


9,230


FSS-2 -


9,230


FSS-2 —


9,230


FSS-2 - -


9,230


FSS-3 - -


9,210


FSS-3 —


8,961


FSS-3 -


8,961


FSS-3 - -


8,961


FSS-3 - -


8,721


FSS-3 - -


8,721


FSS-3 - -


8,721


FSS-3 - -


8,721


FSS-3 -


8,481


FSS-3 -


8,481


FSS-3 - —


8,481


FSS-3 -


8,481


FSS-3 -


8,481


FSS-3 —


8,481


FSS-3 —


8,481


FSS-4 - -


7,689


FSS-4 - -


7,689


FSS-4 - -


7,689


FSS-4 -


7,689


FSS-4 — -


7,689



122



FOREIGN SERVICE LIST: JANUARY 1, 1952
Economic Cooperation Administration- -Continued



Post



Athens (M) - Continued



Reykjavik (M)



Dublin (M)



Rome (M)



Name and title



Assigmnent
to post



Category
and class



GREECE- -Continued

Anthony L. W. Wong, asst. medical

supply officer.
Edward W. Taylor, engineer (project
control) .

Richard E. Neyhard, admin, officer

Robert C. Abbott, admin, officer

Louis L. GiU, agri. statistician

C. William Kontos, org. examiner

Lois M. Oberhelman, home economist

(home food supply), food and agri. div.
Lawrence B. Myers, program analyst -

Paul J. Etzkorn, highway engineer

John P. Maynard, project analyst

William J. Tierney, fuel requirements
analyst.

Martin O' Farrell, info, specialist

Cecil R. Harberson, reports analyst —

Spiron J. Tentes, field investigator

Joseph Liccardo, accountant (auditor)
Robert E. McCoy, labor liaison officer —
Gloria L. Avery, procurement control

asst.
Frances F. Stebbins, reports analyst —
James C. Warren, Jr., econ. analyst —
George S. Bogorad, econ. project analyst-
Hubert Forrest FerreU, field insp

Edith L. Verry, admin, asst

Frederica M. Wassenberg, admin, asst -

David E. Mazzocco, accountant

Jack H. L. Thompson, warehouse inves-
tigator .
Russell D. Hemenway, field investigator -
Claude L. Kennard, field investigator -
Paul B. Welles, warehouse investigator -

GiUes De Leiris, field insp

Donald A. McMasters, warehouse inves-
tigator.
Samuel J. Farrell, warehouse investiga-
tor.
Francis Joseph Prout, field insp

ICELAND

Edward B. Lawson, act. chief of

mission. ^
Joseph A. Mendenhall, act. asst. chief

of mission.^

John Gould, controller

Robert Otis Brunner, industry, food and
agri. officer

IRELAND



Albert J. Dexter, chief of mission —
Harry Clement, dep. chief of mission
Charles Cavanagh, Jr., controller —



Oct.


20


1948


Aug.


13


1949


Oct.


18


1950


Oct.


28


1951


Nov.


9


1949


Oct.


1


1949


Nov.


16


1950


July


8


1951


Oct.


16


1951


Sept


24


1948


July


1


1948


Aug.


3


1951


Oct.


16


1949


Dec.


3


1949


Aug.


28


1950


Oct.


5


1951


July


1


1948


Apr.


22


1949


Aug.


13


1950


Oct.


16


1950


Aug.


29


1951


Jan.


12


1949


Oct.


17


1948


Apr.


13


1951


May


21


1951


June 24


1951


June 24


1951


Aug.


5


1951


Aug.


19


1951


Sept


2


1951


Oct.


14


1951


Oct.


18


1951



ITALY

M. Leon Dayton, chief of mission

Leland Barrows, dep. chief of mission
William E. Corfitzen, reclamation
specialist.

Albert P. Battleman, controller

Frank H. Gervasi, chief of info, div —
Amicus Most, chief of industrial produc-
tion section.
Robert Morris, dep. chief of industrial
productivity div.



Sept. 18, 1949

Nov. 14, 1949

Sept. 20, 1950
Sept. 24, 1951



Jan. 20, 1951
Oct. 29, 1950
May 19, 1949



July 1, 1948
Dec. 20, 1950
Oct. 12, 1948

Jan. 22, 1950
June 21, 1950
Feb. 16, 1951

May 11, 1951



FSS-5 —

FSS-5 - -

FSS-5 —
FSS-5 - —
FSS-5 - -
FSS-5 - -
FSS-5 - -

FSS-5 —

FSS-5 — -

FSS-6 - -

FSS-6 —

FSS-6 - —

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - —

FSS-8 — -

FSS-8 - —

FSS-9 - -

FSS-9 - -

FSS-9 - -

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 — -
FSS-9 - —
FSS-9 - -
FSS-9 — -
FSS-9 — -

FSS-9 - —

FSS-9 - —



FSO-1



FSS-6

FSS-7



FSR-1
FSR-2
FSR-3



FSR-1
FSR-2

FSR-2
FSR-2
FSR-2

FSR-2



1 Accredited also as E. E. and M. P.
^On loan from Department of State.



to Iceland.



POSTS OF ASSIGNMENT
Economic Cooperation Administration - Continaed



123



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



ITALY- -Continued

Wallace E. Myers, supply and require-
ments specialist.
Hermann. Granger, Jr., heavy metal

engineer.
Emil P. Kastien, production specialist -
Dominic J. Marcello, exec, officer
William M. Shepard, divisional asst.

(utilities and fuels).
Guido Nadzo, divisional asst. (housingand

public works).
Gerald H. Huffman, extension sers.

specialist.

James Myers, Jr., dep. controller

HoUis B. Chenery, econ. analyst

Harry G. Backer, dep. chief

Fred J. Desautel, production specialist -



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 19 of 113)