United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 32 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 32 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


July 17


1950


June 7


1951


Dec. 13


1950


Dec. 15


1950


Jan. 17


1949


Sept. 26


1951


Sept. 27


1951


Nov. 23


1949


Sept. 5


1950


Dec. 10


1951


Apr. 5


1950


Jan. 25


1951


Oct. 28


1948


Jan. 26


1951


Feb. 19


1951


Dec. 17


1951


Feb. 1


1952


May 28


1951


Oct. 19


1948


Aug. 29


1950



FSO-1

FSO-1

FSR-2
FSO-2
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSO-3
FSO-3

rso-3

FSO-3
FSO-3
FSO-4
FSR-4
FSR-4
FSR-4
FSS-4
FSS-4
FSR-4
FSS-5
FSO-4
FSO-4
FSO-4
FSS-7
FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-9
FSR-5
FSS-3
FSS-8
FSO-5
FSS-9
FSO-6
FSS-9

FSO-6
FSS-9
FSS-9
FSS-9
FSR-6



13,600



800

850
130
130
250
253
030
030
030
730
430
463
463
463
163
689
689
563
095
963
963
963
267
853
853
673
619
513
493
493
313
259
093
899

793
719
719
719
593



'he listing of officers by post is according to salary and not according to rank. The relative rank of offi-
of the three categories of Foreign Service personnel will be determined by Foreign Service Regulations,
issigned to Kabul and Karachi.

issigned also to Bogota, Lima, Montevideo, Quito, Rio de Janeiro, and Santiago,
issigned also to Asuncion.

I



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Buenos Aires (E) - Con-
tinued.

(AA, NA, & Air A) -
Continued.



Canberra, Australian Capi-
tal Territory (E).



(AA, NA, & Air A) -



Adelaide, South Australia

(C).
Brisbane, Queensland (C)
Melbourne, Victoria (C) -



Perth, Western Australia

(C).
Sydney, New South Wales

(CG).



ARGENTINA - Continued

Brig. Gen. Burton M. Hovey, Jr., air

att. 1
Lt. Col. Edward D. Fitzpatrick, asst.

army att.
Lt. Comdr. Jack Bender Darragh, asst.

naval att. and asst. naval att. for air.

Col. Duane L. Kime, asst. air att

Lt. Col. Charles H. Roadman, asst. air

att. ^
Maj. Fernando J. Fernandez, asst. air

att.i

AUSTRALIA



Pete Jarman, A. E. and P

Richard W. Byrd, couns. of emb

Dennis A. Flinn, 1st sec

Julian L. Nugent, Jr., 1st sec -
Harry G. French, admin, officer
Cora C. Briskey, econ. asst



Col. Rufus S. Ramey, army att. ^

Capt. Robert Wayne Denbo, naval att. and

naval att. for air. '■

Col. John L. Sullivan, air att.''

Lt. Comdr. Robert Douglas Macklin, asst.

naval att. and asst. naval att. for air.''
Maj. George A. Uhrich, asst. air att.'' -
Maj. James K. Clark, asst. air att. ' —



John F. O'Grady, v. c



gen



Cyril L. F. Thiel, cons
Henry E. Stebbins, cons.

Charles S. Millet, cons -

Joseph William Thoman, public affairs
officer.

Russell C. Heater, v. c

James T. Rush, v. c

James D. Crane, v. c

Thelma Passo, v. c

Edward C. Ingraham, Jr., v. c

Edward J. Lawler, v. c

Donala W. Smith, cons, gen

Harris R. Hungerford, cons

Gillespie S. Evans, public affairs officer-
Thomas Clyde M. Robinson, cons

Paul M. Dutko, cons

William Estill Phipps, Jr., cons

Harold E. Hall, cons

Richard H. Stephens, cons

Sanford Menter, cons

Herbert L. Weiner, v. c

Arthur I. Wortzel, v. c

North Clive Burn, v. c



Jan. 5, 1949

Oct. 2, 1951

Mar. 31, 1951

May 30, 1950
June 23, 1951

Feb. 18, 1949



June 8, 1949
Nov. 20, 1950
Nov. 13, 1950
Sept. 28, 1951
Nov. 22, 1950
Dec. 25, 1949

June 2, 1949
Aug. 24, 1951

Nov. 27, 1951
May 22, 1951

Jan. 30, 1951
Sept. 10, 1951

Apr. 26, 1949

Dec. 5, 1949
June 30, 1951
July 29, 1949
Feb. 29, 1952



Mar

Sept

Aug.

Oct.

Nov.

Feb.

July

Aug.

Feb.

Nov.

Jan.

Mar.

Dec.

Jan.

Aug.

Apr.

Jan.

Mar.



. 8, 1951
.18, 1950

1, 1951

12, 1951
16, 1951
19, 1952

13, 1950
8, 1949
8, 1952

28, 1949

10, 1952
26, 1951

2, 1949
25, 1950

11, 1950
1, 1949

23, 1951

29, 1951



Category
and class







FSO-2 -
FSO-3 —
FSO-3 —

FSS-9 - -
FSS-9 — -


m, 500
9, 130
9,130
5,619
4,899


FSS-6 -


6,501



FSO-4
FSO-2
FSO-4
FSR-4

FSO-5

FSS-9
FSO-6
FSS-9
FSO-5
FSS-8
FSO-1
FSS-2
FSS-1
FSS-3
FSS-5 ■
FSR-4
FSS-5 •
FSO-4 •
FSS-6 ■
FSO-5 ■
FSO-6 -
FSO-6 ■



AUSTRIA (EMBASSY AND OFFICE OF THE U.S. HIGH COMMISSIONER FOR AUSTRIA (E AND USCOA))



Office of the Chief of Mis-
sion and U. S. High
Commissioner.



Vienna

Walter J. Donnelly, A. E. and P. ; U. S.

high commr.
Walter C. Dowling, couns. of emb. ; dep.

high commr. with personal rank of

minister.



Sept. 20, 1950
May 1, 1949



FSO-CM -
FSO-1 - -



^Assigned also to Asuncion.

Assigned to Asuncion, Buenos Aires, Rio de Janeiro, and Santiago.
^Resident in Melbourne.

^Assigned also to Wellington; resident in Melbourne.
^Assigned to Canberra and Wellington.



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



;e of the Chief ol Mis-
on and U. S. High
)mmissioner- -Continued.



lical Division -



omic Division



ic Affairs Division



AUSTRIA (E AND USCOA)- -Continued

Vienna- -Continued

James Espy, special asst. to amb. ; 1st

sec. ; cons.'
Louis E. Page, special asst. to amb. ; att-
Wolfgang Lehmann, asst. liaison officer -

Mary E. Hunt, sec

John A. Brogan, 3d, admin, asst

Carroll M. Terry, 1st sec; cons

Coburn Kidd, lstsec.;dir. of pol. div -
Horace G. Torbert, Jr., 1st sec. ; cons. ;

pol. officer.
Clifton P. English, 2d sec. ; cons. ; pol.

officer.
Findley Burns, Jr. , 2d sec. ; cons. ; pol.

officer.
Michael A. Farrell, chief of displaced

persons br.
Arthur A. Compton, 2d sec. ; pol. officer-
William Kurylchek, displaced persons

officer (Salzburg).
Johannes V. Imhof, v. c. ; pol. analyst -
Spencer Eugene Roberts, att. ; pol. officer-
William Friedman, 2d sec. ; pol. officer -
Tennent Harrington Bagley, asst. att. ;

pol. officer.
Robert Lester Addis, asst. att. ; pol.

asst.

Ben H. Thibodeaux, couns. of emb. for

econ. affairs; dir. of econ. div.
Milton M. Turner, civil air att. ; chief of

civil aviation br.
Herman B. Brotman, labor officer; chief

of labor and social admin, br.
Frank Neill Rush, chief of communica-
tions br.
Frederic C. Fornes, Jr., 1st sec. ; cons.;

chief of trade, com. , and industry br.
Gardner E. Palmer, 1st sec. ; cons. ;

chief of econ. policy and financial br.

Herman R. Kasper, att

Henry Clay Lint, att.; econ. officer

Clinton L. Olson, 2d sec. ; cons. ; liaison

officer.

Mary S. Olmsted, 2d sec. ; cons

Everett C. O'Neal, att.; econ. officer —

Gizella 1. Huber, econ. officer

Frans Spelman, econ. officer

Richard A. O. Schwartz, asst. att. ; agri.

officer.
William S. Krason, asst. att. ; econ.

officer.
Leo Alfred Yanke, asst. att. ; econ.

officer.
Robert W. Clifton, civil aviation officer -
Earl L. Hart, agri. officer

Charles Knox Moffly, 1st sec. ; air. of

public affairs Giv.
Ernest Wilder Spaukung, 1st sec. ;

cultural affairs officer.

William H. Hale, info, officer

Laurence P. Dalcher, info, officer

Chester H. Opal, public affairs officer —
Joseph M. Roland, cultural affairs officer-
John H. Richardson, att. ; public affairs

officer.
Laughlin Austin Campbell, info, officer -
Harry J. Skornia, att. ; radio officer



July 20, 1951



Feb. 15
July 2
Sept. 20
Jan. 31

Mar. 7
June 5
Aug. 1

Nov. 8

July 1

Oct. 16

Jan. 18
Oct. 16

Feb. 7
Sept. 12
Jan. 15

May 25

June 18



Nov.

Nov.

Oct.

Feb.

Jan.

Dec.

Dec.
Apr.

May

Dec.
Apr.
May
Oct.
Jan.

Aug.

May

Oct.
Oct.



8
17
16
15
10

8

7

16
11

3
15

9
16
13

15

9

IC
16



Sept. 12

Dec. 27

Dec. 16
Mar. 3
Jan. 5
Nov. 8
Apr. 24

Oct. 16
May 31



1952
1951
1950
1951

1951
1950
1951

1950

1951

1950

1951
1950

1950
1950
1951
1951

1951



1950

1950

1950

1951

1950

1950

1951

, 1950

1948

1951
1950
1950
1950
1945

1951

1950

1950
1950

1950

1948

1950
1952
1952
1950
1947

1950
1951



FSO-2

FSS-2 - -

FSS-5 - -

FSS-9 - -

FSS-9 - -

FSO-3 - -
FSR-3 - -
FSO-3 - -

FSO-4 - -

FSO-4 - -

FSS-5 - -

FSO-4 - -
FSS-7 - -

FSS-7 - -
FSS-7 - -
FSO-5 - -
FSS-9 - -

FSS-9 - -

FSO-1 - -

FSR-2 - -

FSS-2 - -

FSS-2 - -

FSO-3 - -

FSO-3 - -

FSS-4 - -
FSS-5 - -
FSO-4 - -

FSO-4 - -

FSS-6 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-8 - -
FSS-9 - -

FSR-2 - -

FSR-2 - -



$11, 130



FSR-
FSR-
FSR-
FSR-

FSS-

FSS-
FSS-



7,
5,

4,

10
9
9,

7,

7,

7,

7
6

6,
6,

5,
4,



,230
275
619
899

030
430
130

563

563

455

263

447

087
087
913
719

,719



13,

10,

9,

9,

9,

7,
7,
6,

6,
6,
6,
6,
6,

6,



5,
5,

11

11

11
10

9

9



200

850

250

470

430

430

689
275
963

963
501
447
447
267

267

087

493

079

130

130

130
030
730
430
230

230
230



tesident in Salzburg.



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Public Affairs Division-
Continued.



Legal Division



Quadripartite Secretariat-



AUSTRIA (E AND USCOA)- -Continued

Vienna - Continued

Henry W. A. Reinert, ed. of Wiener

Kurier .
Bert S. Fielden, admin, officer, Wiener
Kurier .

Carl H. Peterson, press officer

Edwara F. Crofut, graphics officer

Earle O. Titus, cons. (Innsbruck)

Paul A. Shinkman, info, officer

Bernard Joseph McGuigan, admin, officer,

Wiener Kurier .
Heinrich S. Siemer, public affairs offi-
cer (Linz).

Halbert T. Cupps, radio engineer

David C. Levine, press officer

Yoichi Robert Okamoto, info, officer

Robert B. Graham, Jr., news and

feature ed.
Robert B. Gray, special asst. , info, br -

W. Stuart Green, admin, officer

Ernst H. Haeusserman, films officer - -
Raymond Leon Novarine, youth activities
officer.

Opal Hall, asst. exchange officer

Leonard S. Lieberman, pol. officer

Alban Peterson, regional public affairs

officer (Linz).
Gordon M. Messing, asst. att. ; asst.

public affairs officer.
Raymond Allen Grossman, youth activ-
ities officer.
Jackson Thomas Hammons, wire ser.

supervisor.
William J. Hood, asst. att. ; pol. officer -
Daniel Lesser, cultural affairs officer

(Linz).
Miles Ondrey Ptak, cultural affairs
officer (Salzburg) .

William Lloyd Stearman, info, asst

William Musgrave Moore, info, officer -

Herman Stein, reports officer

Warren M. Robbins, cultural affairs
officer.

John H. Althen, reporter

Denise Abbey, asst. info, center officer -

Fritz H. Giesecke, reports analyst

Arthur A. Bardos, radio officer

Theresa A. Druml, cultural affairs
officer.

Tam Deering, youth activities officer

Harry Francis Glore, youth activities

officer.
Margaret Mary Johnson, reports officer -

Jeremiah J. O'Connor, dir. of legal div -
Edward Arnold Mag, att. ; dep. dir. of

legal div.
Walter Q. Loehr, chief of legal advice br-
Albert Loewy, chief of Austrian affairs

br.
Davids. Harrison, chief of justice br -
Hans H. Schroeder, property specialist -

Joseph T. Simon, atty

David P. Hervey, judge

John M. Custer, atty

Eric Given, property officer

Halvor O. Ekern, dir. of Quadripartite

Secretariat.
Robert Gardner McGregor, 1st sec. ; cons-
Charles E. Varney, U. S. sec



Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Dec. 4, 1950
Apr. 13, 1951
Jan. 23, 1952
Mar. 1, 1951
Oct. 16, 1950

Jan. 25, 1952

July 1, 1951
Dec. 1, 1950
Dec. 21, 1950
Apr. 5, 1951

Apr. 16, 1951
Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950

Nov. 13, 1947

Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Feb. 3, 1951
Nov. 20, 1950

Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950
Oct. 30, 1950
Dec. 11, 1950
Nov. 27, 1951

Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950
Jan. 10, 1951
June 3, 1951
Jan. 6, 1952

Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950
Aug. 18, 1949

Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Dec. 11, 1950

Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Mar. 6, 1952
Oct. 16, 1950



FSS-3

FSS-3

FSS-3
FSR-4
FSS-4
FSR-4
FSS-4

FSS-4

FSS-5
ESS- 5
FSS-5 .
FSS-5 •

FSS-5 ■

FSS-6 ■

FSS-6 •

FSS-6 -

FSS-7 -
ESS- 7 -
FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -
ESS -8 -

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-8 -
FSS-8 -
FSS-8 -
FSS-8 -
FSS-8 -



ESS
ESS



FSS-9 -

FSR-2 -
FSS-1 -

FSS-2 -
FSS-2 - ■

FSS-3 - •
FSS-4 - ■
FSS-4 - -
FSS-4 - .-
FSS-4 - -
FSS-6 - -

FSS-3 - -

FSO-3 - —
FSS-6 - -



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



ripartite Secretariat-
itinued.



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



liar Division



nistration Division —



AUSTRIA (E AND USCOA)- -Continued

Vienna- -Continued

Alexander Bloomfield, chief translator;
interpreter.

Leon Kibort, translator; interpreter

Alexander H. Yacoby, translator; inter-
preter.

Robert M. S. MacDonald, interpreter

Tatiana V. S. Miloslavsky, translator;

interpreter.
Hugh S. Bennett, translator; interpreter -

William C. Affeld, Jr., 1st sec. ; cons. ;

chief of cons. div.
Paul Joseph Hoylen, v. c. ; visa officer -
John S. Chapin, v. c. ; chief of visa br -

Jack C. Spinx, v. c

Roberts. Houston, Jr., 3d sec. ; v. c -

Ruth R. Grabiel, v. c. ; visa officer

Edward M. Harper, v. c

Orville H. Transtrum, att. ; dir. of

admin, div.
Abe 3. Ashcanase, chief of mgmt. and

reports staff.
Jacks. Williams, att. ; special asst. to

admin, officer.
Lorant B. Berz, att. ; regional super-
visor of constr.'
M. Hollis Kannenberg, att. ; personnel
officer.

Alan O. Johnson, gen. sers. officer

William G. Magee, budget and fiscal

officer.
John Stuart Barry, chief of civilian
supply br.

John J. Janke, auditor

Victor H. Loftus, cons

Warren G. Hall, chief of admin, com-
munications section.

Bernell F. Gould, accountant

Harry Hartop Deakyne, att

Philip M. Oliver, personnel technician -
James H. Flower, chief of bldg. and

housing mgmt. staff.
John Ward Dalton, supervisor of voucher
section.

Gerard John Rothlein, att. ^

Jesse George Murray, info, officer

Arthur Martin Schechter, asst. chief

(bldg. and housing).
Margaret A. Gerber, employee sers.
officer.

Eugene W. Day, purchasing officer

Anthony John Dreape, supply distribution

officer.
Charles W. Russell, procurement officer-
Homer Vance, supply officer

Frank England, gen. sers. officer

Mary Jane Porter, asst. chief ot com-
munications section.
William H. Hardage, communication

supervisor.
James H. Spitler, v. c. ; accounting asst -
Patricia C. Moore, employment officer -
Nual Herbert Jones, bldg. maintenance
supervisor.

Eleonora E. Krause, accountant

Robert Harlan Rose, bldg. supt

Helen J. L. Skouland, records mgmt.

officer.
Arthur A. Pastore, ed. ; writer



Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

July 6, 1951

Jan. 23, 1952
Oct. 15, 1948
Mar. 26, 1951
Jan. 2, 1951
Feb. 4, 1950
Nov. 29, 1951

Apr. 27, 1950

Oct. 16, 1950

Sept. 13, 1949

Mar. 21, 1950

Aug. 9, 1950

Oct. 18, 1950
Oct. 16, 1950

July IG, 1951

Nov. 22, 1950
May 22, 1951
Oct. 30, 1950

Oct. 16, 1950

Nov. 3, 1950

June 14, 1950

Oct. 16, 1950

Oct. 30, 1950

Oct. 2, 1950
Oct. 16, 1950
Oct. 1, 1950

Oct. 30, 1950

Oct. 16, 1950
July 16, 1951

Feb. 28, 1952
Oct. 16, 1950
Oct. 20, 1950
Feb. 10, 1946

Feb. 19, 1952

Aug. 24, 1951
Oct. 30, 1950
Jan. 26, 1951

Oct. 16, 1950
Sept. 17, 1950
Nov. 14, 1950

May 28, 1951



FSS-6 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSO-3 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSO-6 - -

FSS-9 - -

FSO-6 - -

FSR-2 - -

FSS-2 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-4 - -

FSS-6 - -

FSS-5 - -

FSS-5 - -

FSS-5 - -

FSS-6 - -

FSS-6 - -

FSS-6 - -

FSS-6 - -

FSS-6 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - —

FSS-7 - —

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-7 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSS-9 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSS-9 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -

FSS-8 - -



$ 6,501

5,853
5,853

5,493
5,493

5,313

9, 130

6,033
5,493
5,493
4,793
4,719
4,393

11, 130

9,950

8,721

8,721

8,721

8,721
8,481

8,481

7,689
7,401
7,275

7,095
7,095
6,681
6,681

6,681

6,501
6,501
6,447

6,447

6,267
6,087

6,087
5,907
5,907
5,853

5,853

5,619
5,493
5,493

5,439
5,313
5,313

5,313



isigned also to Belgrade, Bucharest, Budapest,
isigned also to Trieste.



Praha, and Warsaw.



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post



Name and title



Assignmeat
to post



Category
and class



Administration Division-
Continuea.



U. S. Consulate (C) •



Brussels (Bruxelles) (E)



AUSTRIA (E AND USCOA) - Continued

Vienna- -Continued

Theodore Chariott, asst. blJg. mainte-
nance supervisor.

Joseph J. Wright, oepot supt

Roger Norfleet Vinson, property recoros

supervisor.
Freeman Emery Marston, property and
stock control officer.

Clarence Vieira, info, asst

James A. Howell, transportation officer -

Salzburg

Clifford R. Nelson, v. c

Abraham N. Hopman, public affairs
officer.

Frank C. NiccoU, v. c

Paul B. Lanius, Jr., v. c

Teresa M. Offie, v. c

Ernest E. Schneider, v. c

BELGIUM AND POSSESSIONS

(Belgium)

Robert D. Murphy, A. E. and P

Hugh Millard, couns. of emb

Homer S. Fox, couns. of emb. for econ.

affairs (MSA).
Raymond P. Ludden, couns. of emb.' - -

Eric Kocher, 1st sec. ; cons.'

Patten D. Allen, 1st sec. ; cons

D. Chaawick Braggiotti, att

Robert N. Anderson, att. '

Richard M. Service, 1st sec. ; cons

Alice Rogers Hager, att.'

Denzil LeRoy Page, att

Manuel Sanchez, att.'

Marion John Kaminski, att.'

Richard E. Usher, 2d sec; cons

Rupert Prohme, att

W. Paul O'Neill, Jr., cons.'

C. Hoyt Price, economist (MSA)

George W. Skora, cons

John F. Fitzgerald, 2d sec. ; cons -

William M. Hart, att

James D. Danielson, att

Tigner Ogletree, asst. att. (MDAP)

Albert V. Nyren, 2d sec; v. c

Sam L. Yates, Jr. , 2a sec. ; v. c. (MDAP)
Dorothy Moore Deflandre, asst. att. ' - -
Andree F. Delr^e, admin, asst. (MDAP)-

Gladys Wells, admin, asst

James J. Blake, 2a sec. ; v. c

Ralphs. Smith, 2d sec. ; v. c

Warren G. Dougherty, v. c

George Moffitt, Jr., asst. att.'

Viola Johnson, disbursing officer (MDAP)-
Kenneth M. Bevis, asst. att

Col. Wendell Blanchard, army att.'

Capt. Charles William Parker, naval att.
and naval att. for air.* I

^ Assigned also to Luxembourg.

^ Assigned also to Luxembourg, Paris, and The Hague; resident in Paris
^ Assignee also to Berlin and/or Frankfort on the Main, and The Hague
Assigned also to and resident in The Hague.



(AA, NA, & Air A)



July 2


1951


FSS-8


Oct. 29

Nov. 1


1951
1951


FSS-8
FSS-8


July 16,


1951


FSS-9


Oct. 16,
Nov. 21,


1950
1951


FSS-9
FSS-9


Aug. 23,
Sept. 20,


1950
1951


reo-5

FSS-5


Sept. 20,
May 27,
Aug. 20,
Sept. 19,


1950
1951
1951
1950


FSS-8
FSO-6
FScS-9
FSO-6



Sept


.22


1949


FSO-CM


June


3


1947


FSO-1 —


Oct.


8,


1949


FSO-1 -


Nov.


2,


1949


FSO-1 -


Aug.


20,


1947


FSO-2 -


Jan.


9,


1950


FSO-2 -


Apr.


10,


1951


FSS-2 -


Mar


5,


1948


FSS-3 -


July


18,


1951


FSO-3 -


Aug.


3,


1948


FSR-3 -


Nov.


23,


1949


FSS-3 -


Aug.


5,


1948


FSS-4 -


July


30,


1951


FSR-4 —


Apr.


23,


1951


FSO-4 -


Oct.


15,


1950


FSS-5 -


Nov.


12,


1948


FSO-4 -


Nov.


13,


1949


FSO-4 -


Apr.


3,


1951


FSO-4 -


Apr.


20,


1951


FSO-4 -


Apr.


5,


1951


FSR-4 -


July


9,


1951


FSR-4 -


Apr.


5,


1951


FSS-7 -


Aug.


28,


1951


FSO-5 -


Jan.


3,


1952


JSO-5 -


Feb.


20,


1949


FSS-8 -


Aug.


1,


1951


fSS-8 -


Sept.


7,


1944


FSS-9 -


Oct.


29,


1947


lSO-5 -


Jan.


2,


1952


FSO-5 -


Aug.


10,


1951


FSS-8 -


June


8,


1951


FSS-9 -


Feb.


2,


1951


FSS-9 -


Aug.


2,


1951


FSS-9 -


July


24.


1950




Feb.


14,


1951





POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



BELGIUM AND POSSESSIONS- -Continued



5els (Bruxelles) (E) -
itinued.

AA, NA, & Air A) -
Continued.

srp (Antwerpen) (CG) -



jethville, Belgian
go (C).

Idville, Belgian
go (CG).



^(E)



iA & Air A) •



Janeiro (E)



(Belgium) - -Continued



Col. Daniel W. Wickland, air att. ^ -

Lt. Comdr. Elmer Lee Fox, asst. naval

att. and asst. naval att. for air. 2
Col. George B. Green, asst. air att.^ —

George Tait, cons, gen

Roger L. Heacock, cons

John I. Fishburne, cons

Leslie A. Weisenburg, cons

Robert L. Yost, v. c

Reinhard W. Lamprecht, v. c

Ernesto S. Guaderrama, v. c

Richard C. Davis, v. c

M. Louise Kirby, v. c

(Africa)

Thomas Glenn Murdock, cons.''

George D. LaMont, cons, gen.'

Arthur Stanley Alberts, att

Joseph P. Nagoski, v. c

Howard D. Jones, v. c. 5

Charles Kenneth Bevilacqua, v. c

WiUiam G. AUen, v. c

BOLIVIA

Edward J. Sparks, app. A. E. and P —
Roy Lee Wade, public affairs officer —

David A. deLima, att

Howard M. Samsel, asst. att

Samuel A. Mcllhenny, Jr., cons

T. Andrew Galambos, 2d sec. ; v. c —
William B. Cobb, Jr. , 2d sec. ; v. c —

John Crider Amott, 2d sec. ;v. c

Charles E. Paine, 2d sec. ; v. c

James C. Quick, v. c

Walter Trenta, asst. att

Fred William Dickens, asst. att

Col. Aloysius E. McCormick, army att -
Lt. Col. Edgar J. Burns, air att

BRAZIL

Herschel V. Johnson, A. E. and P

J. Burke Knapp, Am. commr. on the

Jt. U. S. -Brazil Econ. Development

Commn.
Sheldon T. MUls, couns. of emb. with

personal rank of minister.
Charles E. Dickerson, Jr., couns. of

emb. for econ. affairs.
William G. Lodwick, agri. adviser on the

Jt. U. S. -Brazil Econ. Development

Commn.

John A. Hopkins, 1st sec. ; cons

Herbert Cerwin, couns. of emb

George H. Owen, U. S. mem. of the

Inter- Am. Juridical Comm.



signed to Brussels and Luxembourg; resident in Brussels.

signed also to and resident in The Hague.

signed also to Bern, Luxembourg, and Paris.

signed also to Luanda.

signed also to the Cameroons and French Equatorial Africa.



Mar. 10, 1951
July 16, 1951

Apr. 21, 1951



May 2,
May 2,
Mar. 24,
Oct. 29,
June 22,
Feb. 3,
July 10,
Oct. 25,
Sept. 28,



1950
1951
1949
1951
1949
1950
1950
1951
1949



Oct. 20, 1947

Mar. 22, 1950
Dec. 19, 1951
Jan. 9, 1952
Dec. 31, 1949
Sept. 15, 1951
Aug. 1, 1951



Dec. 14,
Jan. 18,
May 16,
Apr. 2,
Sept. 12,
Jan. 24,
May 25,
Jan. 24,
Nov. 10,
Sept. 1,
Nov. 26,
June 29,



1951
1952
1950
1951
1950
1951
1950
1950
1950
1950
1951
1951



Mar. 12, 1952
Aug. 15, 1950



Apr. 14, 1948
Sept. 28, 1951



June 24, 1950
Aug. 24, 1949
Sept. 23, 1951



Apr. 6, 1950
Jan. 4, 1951
Feb. 1, 1951



FSO-2
FSO-4
FSO-4
FSS-7
FSO-5
FSS-8
FSS-9
FSO-6
FSO-6



FSS-2

FSO-2
FSR-3
FSO-5
FSO-5
FSS-8
FSO-6



FSO-1
FSR-3
FSS-6
FSS-7
FS3-8
FSO-5
FSO-5
FSO-5
FSO-5
FSS-9
FSS-9
FSS-9



J12, 700
7,563
6,963
6,447
5,713
5,673
5,079
4,793
4,593



9,230

11,850
9,130
5,713
5,313
5,313
4,993



9,730
7,401
6,447
6,213
5,713
5,513
5,313
5,313
5,079
5,079
4,719



FSO-CM

TCA - —



FSO-1 ■
FSO-2 ■
TCA-1-



FSO-2
FSR-2
FSR-2



13, 600
12, 800
12,800



11, 130
11, 130
11, 130




8



FOREIGN SERVICE UST: APRIL 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



BRAZIL- -Continued



Rio de Janeiro (E)-
tinued.



-Con-



June 26, 1951



July 15, 1951



Aug. 6, 1951



Aug. 19, 1951



TCA-3-



TCA-3 —



TCA-3 -



TCA-3 -



June


5,


1950


FSS-2


Nov.


1,


1949


FSO-3


July


13,


1950


FSS-2


May


4,


1951


FSO-3



Aug. 22, 1951



18,

19,
26,



May
Sept
Aug.
Jan.
Aug. 29
Dec. 9,
June 19,



1944
1951
1949
2, 1951
1951
1950
1951



June 20,
Mar. 15,

June 22,
Dec. 10,
Feb. 15,
Mar. 30,



Arthur Oakley Brooks, tanking adviser
on the Jt. U. S. -Brazil Econ. Develop-
ment Commn.

James Kirke Paulding, project adviser
on the Jt. U.S. -Brazil Econ. Develop-
ment Commn.

William B. Mather, industrial tech-
nologist and researcher on the Jt. U.S.
-Brazil Econ. Development Commn.

Christopher Lloyd Jones, project ad-
viser on the Jt. U.S. -Brazil Econ.
Development Commn.

Warren H. McKenney, att.^

Ellis M. Goodwin, 1st sec. ; cons

Kenneth B. Atkinson, att

William E. Flournoy, Jr., 1st sec. ;



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 32 of 113)