United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 37 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 37 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (fflCOG) - ConUnued
Bonn - Bad Godestjerg (unless otherwise noted) - Continued



Office of General Counsel
(GC).



Eli W. DeBevoise, gen. counsel

Forrest S. Hannaman, chief of legal sers

div.
Grant W. Kelleher, asst. gen. counsel -■
Worth Byrd McCauley, chief atty.

(Frankfort on the Main).
Sidney Harold Willner, atty. (Frankfort
on the Main).

Knox Lamb, dep. gen. counsel

S. Houston Lay, chief of law commn. and

legislative affairs div.
Joseph W. Bishop, special asst. to gen.

counsel.
Frederick G. Hulse, special asst. to gen.
counsel.

Stanley A. Disney, atty

Gerhart Husserl, legal officer (Frankfort

on the Main).
Jacob I. Karro, asst. chief of legal sers.

div.
Walter E. Menke, dep. chief of law
commn. and legislative affairs div.
Edmund Heinz Schwenk, legal officer - -

Joachim Von Elbe, legal officer -

Joseph E. McDoweU, atty. ; dep. chief of
div.

Richard C. Hagan, prisons officer

Richard H. Lansdale, legal officer

Henry F. Waldstein, chief of lepislative

br. (HICOG).
Randolph H. Newman, atty. (Frankfort

on the Main).
Thomas C. Lancian, asst. chief atty.
(Frankfort on the Main).

Paul Eugen Moeller, atty

Herbert L. Sultan, atty

Anthony H. Bergson, atty -

Harry Gaberman, atty. ; investigator

Edgar Martin Gerlach, prison officer —
Hardy Campbell Lee, chief of gen. law br-
RichardA. Ruppert, trial atty. (Frankfort

on the Main).
William A. Acton, cml. specialist

(Frankfort on the Main).
James F. Tierney, cml. specialist
(Frankfort on the Main).

Francis Hamilton Baldy, atty

John Sexton Jamas, Jr., atty

William Blitz, business economist

Paul James Gernert, prison officer

Donald C. Noggle, trial atty. (Munich) -
Lloyd Henry Rooney, trial atty.
(Stuttgart).

William Irving Hart, atty

Harold Edwin Kuhn, atty -

Werner Loewenthal, property officer —
Kermit Van Leuven, trial atty,
(Giessen).

Elizabeth K. Lange, atty

Saul Moskowitz, prison officer (Munich) -
Julius I. Rudolph, Jr. , trial atty.
(Regensburg). '

Robert H. Heilbrunn, attj^

WiUiam D. ^anfield, trial atty. (Nurnberg)

Marshall J. Herro, prison officer

Irvin Robbins, trial atty. (Berlin)

Richard C. Sheldon, trial atty. (Augsburg)
James L. Greenhill, trial atty. (Munich) -



June 6, 1951
Oct. 16, 1949

Jan. 23, 1950
Oct. 16, 1949

Jan. 23, 1950

Oct. 16, 1949
Mar. 21, 1950

May 23, 1950

Nov. 21, 1949

Sept. 4, 1950
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Jan. 24, 1950

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 27, 1949

Mar. 8, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 30, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949



May 15, 1950

May 26, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 30, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Nov. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949



Aug.
Oct.
Oct.
Oct.
Apr.
Oct.



31,
16,
16,
16,
3,
16,



1950
1949
1949
1949
1950
1949



FSR-1 -
FSR-2 -

FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -

FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -

FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-1 -
FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-1 -
FSS-1 -

FSS-1 - ■

FSS-2 - ■

FSS-2 - ■

FSS-2 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 — -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - —

FSS-3 - -

FSS-3 - —

FSS-4 - -

FSS-4 - -

FSS-4 - -

FSS-4 - -

FSS-3 -

FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -
FSS-4 -
FSS-5 -

FSS-4 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -■

FSS-6 -



8


,721


8


,721


8


,721


8


,721


8


,649


8


649


8


649


8


649


8


481


8


169


8


169


8,


169


8.


169


7,


929


7,


875


7,


689


7,


635


7,


635


7,


635


7,


635


7,


401



POSTS OF ASSIGNMENT



35



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG)- -Continued
Bonn - Bad Godesberg (unless otherwise noted) - Continued



f General Counsel
-Continued.



Edward T. Erdington, trial atty.

(Frankfort on the Main).
Ronald Dadamio, trial atty. (Wurzburg) -
Gerald D. Fowlie, trial atty. (Mannheim)
Alberts. Osborne, trial atty. (Ansbach) -

Marjorie N. Robbins, librarian

Joseph Peter Friske, trial atty. (Munich)

Solomon Boock, trial atty. (Bremen)

William F. Jones, trial atty. (Frankfort

on the Main).

Edv/ard Quintin Carr, Jr., atty

Wallace G. Dempsey, atty. (Frankfort on

the Main).
George W. Oliphant, trial atty.

(Regensburg).
Clarence E. Vores, trial atty.

(Heidelberg).

Ernst M. Lampe, atty

Jerome L. Silverstein, trial atty.

(Frankfort on the Main).
John Lewis Tinnerello, v. c. ; trial atty.

(Stuttgart).

William J. Schrenk, Jr., atty

Donald A. Wehmeyer, atty

George B. Munroe, atty

Emil L. Gulyassy, atty

Josephs. Bare, Jr., atty

Eugene A. T. Luebker, admin, officer -

Glenn George Wolfe, exec, dir.jatt

David Wilken, att -

Theo Elmer Hall, chief of personnel div -
Fletcher D. Mitchell, Jr., chief of fiscal

sers. br.
D wight J. Porter, chief of mgmt. and

budget div.
Thomas J. Carolan, chief of admin, sers.

div.

W. Pierce MacCoy, special asst

Ernest T. Wolf, admin, officer

Jack Blanchard Minor, For. Ser. Staff

officer; att.
Jack Henry Lennon, special asst. to dir -
Edward J. Sheppard, chief of communica-
tions br.
Wallace B. McNett, dep. chief of fiscal

sers. br.
John B. Mason, public affairs officer

(civic activities).
Hermann R. Habicht, chief of reports br -
Gerald S. Bushnell, dep. chief of mgmt.

and budget div.
Bruce L. McDaniel, chief of operating

facilities br.
Alfred D. Mittendorf, Jr. , org. and

methods examiner.
John A. Danisch, org. and methods

examiner (Frankfort on the Main).
Edward F. Tennant, chief of accounting

section.
Idar Rimestad, asst. chief of personnel

div.
Emory F. Armstrong, asst. chief of

personnel div.

Joseph T. Bartos, finance officer

Frank W. Blanchette, external auditor -
Richard E. Jones, dep. chief; For. Ser.

Staff officer; att. (Frankfort on the

Main).



Oct. 16, 1949



Nov. 17,

Nov. 18,

Oct. 16,

Oct. 16,

Nov. 21,

Oct. 16,

Oct. 16,



1949
1949
1949
1949
1949
1949
1949



Jan. 16, 1950

May 1, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949



June 29, 1950 FSS-6
Jan. 9, 1951 FSS-B



FSS-5

FSS-5
FSS-5
FSS-6
FSS-6
FSS-6
FSS-5
FSS-5

FSS-5
FSS-5

FSS-I

FSS-6



Apr. 17, 1950



July 31,

June 19,

Sept. 21,

Jan. 10,

Aug. 14,

Sept. 17,



1950
1951
1951
1952
1950
1951



May
July
Oct.
Oct.

Nov.

Jan.

Sept.

Aug.

Oct.

Oct,
Oct.

Dec.

Feb.

Oct.
Oct.

June

Oct.

Nov.

Sept.

Sept.

Sept.

Oct.
Oct.
Mar.



9, 1949

8, 1949

16, 1949

16, 1949

21, 1949

30, 1950

1, 1950

24, 1949
5, 1949

16, 1949
16, 1949

12, 1949

10, 1950

16, 1949
16, 1949

25, 1950
16, 1949

1, 1950

21, 1949

1, 1949

29, 1949

16, 1949
16, 1949
23, 1950



FSS-6 - —

FSS-7
FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-9
FSS-9

FSR-1
FSR-2
FSR-2
FSR-2

FSR-2

FSR-2

FSS-l
FSS-1
FSS-1

FSS-1
FSS-1

FSS-1

FSS-1

FSS-2
FSS-1

FSS-1

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2

FSS-2
PSS-2
FSS-2



$ 7,275

7,275
7,275
7,221
7,221
7,221
7,095
7,095

7,095
7,095

6,681

6,681

6,681
6,681

6,501

5,907
5,313
5,313
5,313
4,719
4,719

13,600
11,500
11, 500
11,500

11,500

11,150

11,130
10,250
10,250

10,250
10,250

10, 250

10, 250

10,250
9,950

9,950

9,950

9,950

9,710

9,470

9,470

9,470
9,470
9,470



36



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (fflCOG) - Continued
Bonn-Bad Godesberg (unless otherwise noted)- -Continued



Office of Executive

Director (ED)- -Continued



George L. Simonson, org. and methods
examiner.

Lawrence A. Phillips, special asst

Paul K. Morris, org. and methods

examiner.
Raymond Earl Chapman, statistician —
Chase E. Laurendine, communications

engineer.
John Stanley Meadows, communications

engineer.
William J. Monticone, budget and fiscal

officer.
Floyd E. Masten, map procurement

officer.
Louis Howard Dufault, chief of visual

presentation section.
John Francis Rieger, For. Ser. Staff

officer.
William E. Willey, chief of procurement
and supply section.

Charles F. Flinner, accountant

Edward C. Gallagher, planning officer -
William A. Steinacker, chief of printing
and reproduction section .

Frank M. Bryan, budget officer

Henry A. Dunlap, cultural officer (info.

centers).
Carl Emil Westrum, For. Ser. Staff
officer.

Christopher M. Mitchell, auditor

Neal E. Kimm, special asst. to chief of

admin, sers. div.
Leonard H. Starbird, apartment supt.
(Frankfort on the Main).

Joseph E. Flaherty, budget analyst

Edward W. Cordell, org. and methods

examiner.
Joseph M. Franckenstein, info, and
education specialist (Frankfort on the
Main).

Harold W. Graham, admin, officer

Sarah Lena Kruskall, placement officer;
asst. chief of employee utilization br.
Laura Lee Pratt, chief of sers. and trans-
actions br.
Glenn Joseph Reinsel, chief of internal

audit section.
Peter Roberts, org. and methods examiner
Henrietta Klebe, chief of regulations and

procurement br.
Max L. Shimp, chief of motor transport

section.
John F. Collins, chief of space mgmt.

section.
Thomas H. Callahan, budget analyst

(Frankfort on the Main).
Joseph A. Angotti, budget and fiscal

officer (Berlin).
David D. Hoyt, For. Ser. Staff officer -
Allan Chase, budget and fiscal officer

(Frankfort on the Main).
Ronald A. Gaiduk, For. Ser. Staff officer

Frank Kemler, supervisory auditor

Barnett Morris Rosen, supervisory

auditor.
Thomas A. Gavin, community sers.

officer.
Charles R. Bakey, records administrator-
Margaret E. Booth, placement officer -



Oct.

Apr.
Dec.

Oct.
Oct.

Oct.

Oct.

Apr.

Oct.

Oct.

Apr.

Aug.
Sept.
Oct.

Oct.
Oct.



28,


1949


5,


1950


10,


1951


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


6,


1951


16,


1949


16,


1949


20,


1950



28, 1950

16, 1951

13, 1951

16, 1949

16, 1949



Oct. 16, 1949



June

Aug.



1, 19501
27, 1951



Nov. 29, 1949



Sept.
Oct.



11, 1950
16, 1949



Oct. 16, 1949



Oct.
Oct.

Oct.

Oct.

Oct.

Nov.

Mar.

Sept.

Dec.

Oct.

July
Oct.

Oct.
Oct.

Nov.



16, 1949
16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949
8, 1949

1, 1950

17, 1950

2, 1949

16, 1949

5, 1950
16, 1949

16, 1949
16, 1949
10, 1949



Dec. 4, 1950



Oct.
Oct.



16. 1949
16, 1949



FSS-3 - -

FSS-2 - -
FSS-2 - -

FSS-3 - -
FSS-3 - -

FSS-3 — -

FSS-3 — -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 — -

FSS-3 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -

FSS-3 - -
FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -
FSS-3 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-4 -

FSS-4 -



FSS-4 -
FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -
FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -■

FSS-4 -•

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-6 -

FSS-5 -
FSS-5 -



POSTS OF ASSIGNMENT



37



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG)— Continued
Bonn - Bad Godestjerg (unless otherwise noted)- -Continued



Executive Director
Continued.



PhUip B. Dahl, budget analyst

George E. Dickerson, real estate officer

(Frankfort on the Main).
Joseph C. O'Connell, budget and fiscal

officer (Munich).
Harry Thomas Searl, training officer - -
Ralph F. Young, special asst. to chief -

DeWitt V. Kiernan, apartment supt

Viola C. Ames, policy and regulations

officer.
Milton H. Eshleman, supervisory auditor-
Charles W. Falkner, accountant -

Elsie C. Haaker, employee relations

officer.
William S. Hoffmann, space mgmt. officer

(Frankfort on the Main).
Robert R. Bliss, Sr. , budget and fiscal

officer (Frankfort on the Main).
Robert B. Stitt, asst. procurement

officer (Frankfort on the Main).
Beatrice D. Nelson, classification officer-
Wayne L. Catching, disbursing officer -

Henry J. Paoli, operation engineer

Cecil B. Banner, supply officer (Frankfort

on the Main).
James C. Wright, admin, officer; dep.

chief of procurement and supply section.
Edward J. Dembski, fiscal accountant -
Ralph Carrol Nichols, asst. chief of

motor transport section.
Hyman Goldstein, budget and fiscal officer

(Munich).
Neil M. Goen, records administrator —
John F. Doyle, Jr. , org. and methods
examiner.

Thomas Gikas, finance officer

James P. Conley, courier ser. supervisor
Robert J. Comings, budget and fiscal

officer (Berlin).
George R. Jennings, budget and fiscal

officer (Stuttgart).
Eugenie Zawadzki, pubs, procurement

officer (Berlin).
Wendell A. Pike, org. and methods
examiner.

David R. Curtin, fiscal accountant

Jerome S. Wrubel, For. Ser. Staff

officer.
George E. Ranslow, stock control officer

(Frankfort on the Main).
Helen H. Brumbaugh, employee relations

officer.
Bernard W. Lewis, classification analyst -
Hugh O. Capps, Jr. , employee relations

officer.

Dorothy A. Leadbetter, placement tech-
nician.
Hall ward A. Danielsen, placement officer-
John T. C. Cronley, printing specialist -
William P. McEneaney, admin, officer -
Daniel G. Lenihan, employee relations

officer; v. c.
Domingo A. Monteiro, budget and fiscal

officer (Bremen).
Nathan H. Heubeck, communications sers.

officer.
Walter A. Galling, cultural officer
(Schwabisch Gmvind).



Oct.
Oct.



16, 1949
16, 1949



Oct. 16, 1949



Oct.
Oct.
Dec.
May

Oct.
Oct.
Oct.

Oct.

Oct.

Nov.

Feb.
May
Jan.
Mar.



16, 1949

16, 1949

26, 1950

11, 1951

16, 1949
16, 1949
16, 1949

16, 1949

30, 1949
13, 1949

6, 1950

31, 1950
19, 1951

12, 1951



Oct. 30, 1949



Oct.
Oct.



16, 1949
16, 1949



Nov. 27, 1949



May
Aug.

Oct.

Sept.
Oct.

Apr.

Apr.

June

July
Nov.

Apr.

Oct.

June
Aug.



28, 1950
14, 1950

16, 1949

29, 1949
16, 1949

10, 1950

30, 1950

10, 1950

24, 1950
12, 1950

6, 1951

16, 1949

1, 1950
30, 1950



Dec. 11, 1950



Jan.
June
Dec.
Oct.

Jan.

Jan.

Apr.



3, 1951

25, 1951
31, 1951
16, 1949

18, 1950

26, 1950
30, 1950



FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 —

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-7 —

FSS-6 -
FSS-6 -

FSS-6 -

FSS-6 -
FSS-6 -

FSS-7 — ■
FSS-6 - •
FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 -

FSS-6 - -

FSS-6 — -
FSS-6 - -

FSS-6 - -

FSS-7 - -

FSS-7 — -
FSS-7 —

FSS-7 — -

FSS-7 - -

FSS-7 - —

FSS-7 - -

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 - -

FSS-7 - -






$7,275
7,275

7,275

7,275
7,275
7,275
7,275

7,095
7,095
7,095

7,095

7,095

7,095

7,095
7,095
7,095
7,095

6,807

6,681
6,681

6,681

6,681
6,681

6,627
6,501
6,501

6,501

6,501

6,501

6,501
6,501

6,501

6,087

6,087
6,087

6,087

6,087
6,087
6,087
5,907

5,907

5,907

5,907



38



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (HICOG)- -Continued
Bonn - Bad Godesberg (unless otherwise noted) - Continued



Office of Executive Director
(ED)- -Continued.



Office of Labor Affairs
(L).



George J. Warren, communications
supervisor.

Ale>[ander M. Bickel, legal officer

Alfred C. Chadbourn, gen. sers. officer -
Harry R. Swanson, chief of travel section-
Robert H. Bell, plant mgr. (Frankfort on

the Main).
Ruth M. Cannon, org. and methods

examiner.
James D. Smith, property officer

(Frankfort on the Main).
Mary H. Anderson, payroll supervisor -
John L. Smith, voucher audit supervisor -
Margaret P. Welsh, billeting officer

(Frankfort on the Main).
Stanley S. Chowaniec, communications

technician.
Howard Van Arsdale, asst. plant mgr -

Ruth D. McDonough, nurse

James S. Waddington, personnel asst —
Wesley F. Hawes, property accounting

officer (Frankfort on the Main).
Thomas F. Hoctor, org. and methods

examiner (Frankfort on the Main).
ThaddeusA. Herrick, Jr., admin, asst.;

V. c.
Harold L. Henrikson, v. c. ; visa officer

(Stuttgart).
William N. Harben, asst. pubs, procure-
ment officer.

Lloyd M. Rives, v. e

Isidore Edelman.corr. control supervisor-
Marie C. Gravener, placement technician
(Frankfort on the Main).

Eugene E. Morris, garage supt

Richard C. Simpkins, resident officer

(Stuttgart).
Gordon G. Heiner, 3d, admin, asst.

(Wiesbaden).
Spencer P. Miller, Jr., org. and methods

examiner.
Mary A. Kellogg, employee sers. tech-
nician.
Hazel L. S. Medlock, disbursing officer -

Bryce M. Gerlach, reports officer

Erna J. Gundrum, travel asst

Joseph J. Prantl, property and claims
officer (automotive).

Donald E. Spencer, supply asst

Evelyn M. Hardoin, asst. U.S. disburse-
ment officer.
Robert Deeping, community sers. officer-
Charlotta Heubeck, travel asst. (Frankfort
on the Main).

Betty J. Rost, shorthand reporter

Ramon M. Gibson, asst. communications

officer.
Frederick C. Bealke, Jr. , procedures
technician.

Andrew C. Hatch, depot supt

James R. Huntley, admin, technician —

Rudolf F. Bertram, act. dir. of office of

labor affairs.

Glenn E. Garrett, labor economist

William Lloyd White, labor economist;

att.

Emil Erdreich, labor economist

Rhea Frances Maxson, labor economist -



Aug. 9, 1950


FSS-7 - -


$ 5, 907


Aug. 14, 1950
Jan. 8, 1951
May 1, 1951
Aug. 27, 1951


FSS-7 - -
FSS-7 - -
FSS-7 - -
FSS-7 - -


5,907
5,907
5,907
5.907


Oct. 16, 1949


FSS-8 - -


5,493


Oct. 16, 1949


FSS-8 - -


5,493


Feb. 12, 1950
Nov. 11, 1950
Oct. 16, 1949


FSS-8 - -
FSS-8 - -
FSS-8 - -


5,493
5,493
5,313


Feb. 4, 1950


FSS-8 - -


5,313


May 15, 1950
Dec. 16, 1950
Jan. 8, 1951
Jan. 10, 1951


FSS-8 - -
FSS-8 - -
FSS-8 - -
FSS-8 - -


5,313
5,313
5,313
5,313


Feb. 27, 1950


FSO-6 - —


5,093


May 25, 1950


FSO-6 - -


5,093


June 19, 1950


FSO-6 - -


5,093


Feb. 23, 1950


FSO-6 - -


4,993


May 23, 1950
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949


FSO-6 - -
FSS-9 - -
FSS-9 - -


4,993
4,899
4,899


July 27, 1950
Sept. 27, 1950


FSS-9 - -
FSO-6 - -


4,899
4,793


Nov. 24, 1950


FSO-6 - -


4,793


Dec. 7, 1950


FSO-6 - -


4,793


Jan. 17, 1947


FSS-9 - -


4,719


Apr. 24, 1948
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949


FSS-9 - -
FSS-9 - -
FSS-9 - -
FSS-9 - -


4,719
4,719
4,719
4,719


Oct. 16, 1949
Nov. 11, 1949


FSS-9 - -
FSS-9 - -


4,719
4,719


May 28, 1950
June 21, 1950


FSS-9 - -
FSS-9 — -


4,719
4,719


Oct. 5, 1950
Jan. 5, 1951


FSS-9 - -
FSS-9 — -


4,719
4,719


Jan. 31, 1951


FSS-9 - -


4,719


Feb. 16, 1951
Jan. 2, 1952


FSS-9 - -
FSS-9 - -


4,719
4,719


Oct. 16, 1949


FSR-2 - -


11,500


Oct. 16, 1949
Nov. 27, 1949


FSS-1 - -
FSR-3 - -


10, 550
9,730


Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949


FSS-2 - -
FSS-2 - -


9,710
9,470



POSTS OF ASSIGNMENT



39



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



^tx>r Affairs
ntinued.



GERMANY (HICOG)- -Continued
Bonn - Bad Godesberg (unless otherwise noted)-



Albert H. Berman, labor economist

Chris Walter Jorgensen, labor economist-

S. Earl Grigsby, social economist

Fred P. Treitz, labor liaison officer —
Rudolf F. Raube, labor liaison officer -
Henry O. Leichter, research analyst —
Theodore E. Gucwa, admin, asst



icurity Board



for Germany



Continued






Oct. 16, 1949


FSS-2 - -


$ 9,230


Jan. 5, 1950


FSS 3 - -


8,481


Apr. 23, 1951


FSS-3 - -


8,481


June 3, 1951


FSS-5 - -


7,095


Aug. 3, 1951


FSS-5 - -


7,095


Aug. 7, 1950


FSS-6 -


6,501


Oct. 16, 1949


FSS-9 - -


4,899



Coblenz (unless otherwise noted)

Col. Earl F. Thomson, commr

Maj. Jester M. Loomis, asst. to chief -
Maj. John W. Scott, dep. chief of ma-
terials and tech. br.
Carl H. Nordstrom, chief of scientific

research div.
Clarence Wendel, special consultant

(Bonn).
Theodore Alfred Rude, dep. chief of

industry div.
Lionel L. Brunton, engineer (gen. )

(Wiesbaden).
Ervin H. Bramhall, dep. chief of

scientific research div.
Harry Jan Coster, physical sci. admin-
istrator (Wiesbaden).
Fred S. Perkerson, chemist (Wiestoden) -
Rudolph M. Langer, physicist (Wiesbaden)
Jacob Fullmer, mil. security officer

(Land Bavaria and Munich).
Arthur M. Garrison, mil. security officer
(Land wiirttemberg- Baden and Stuttgart).
Victor L. Billings, chief of patents br -

John C. Barrett, metallurgist

Earl F. Kiernan, elect, engineer

Henning B. Dieter, mech. engineer

Julian A. Hillman, mil. security officer
(Wiesbaden).

Joseph Rivkin, chemical engineer

Josephs. Korfanty, industrial specialist -

Theodore L. Morris, elect, engineer

Donald M. Pearson, mech. engineer —

Richard Allan Steele, comm. sec

Nils G. Anderson, physical sci. adminis-
trator (Wiesbaden).
Kenneth M. Barnett, physicist; meteor-
ologist (Wiesbaden).

Edward William Rapp, metallurgist

James Burns Zahner, cml. specialist -
George W. Brossard, patents examiner -

Farris Mansour, investigator

Charles Sedgwick, comm. sec

Leon Alchevsky, interpreter; translator

(French).
John J. Lequar, reports and statistic
officer.

Lawrence P. Fellows, comm. sec

Joseph T. Skehan, comm. sec

Vincent J. Mullins, admin, officer



Oct.
Dec.
Oct.
Oct.
Dec.



16, 1949



FSR-2



28, 1950 FSR-2 -



16, 1949

16, 1949

4, 1950



Oct. 16, 1949



Oct.

Sept.

Oct.



16,
24,
16,



1949
1950
1949



Oct. 16, 1949



Oct.
June
Apr.
July
Oct.

Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.



16, 1949

19, 1950

8, 1951

16, 1951

16, 1949



16,
16,
16,
16,
16,
30,



1949
1949
1949
1949
1949
1949



Oct. 16, 1949



Feb.

Oct.

Nov.

Mar.

June

Oct.



14, 1950

16, 1949

13, 1949

1, 1950

11, 1950

30, 1949



Oct. 16, 1949



Sept.

Jan.

Oct.



7, 1950

15, 1951

16, 1949



Frankfort on the Main (unless otherwise noted)



William Clark, chief justice

Fred J. Cohn, justice (Nurnberg)

Carl Whitney pnUghum, assoc. justice - ■

Marc J. Robinson, assoc. justice

H. Lloyd Ericsson, justice (Nurnberg) -
Peter J. Flanagan, justice (Niirnberg) -



Oct.
Oct.
Oct.
Oct.

Nov.
Nov.



16,
16,
16,
16,
13,
21,



1949
1949
1949
1949
1949
1949



FSS-1 -

FSS-2 -

FSS-1 —

FSS-2 -

FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 —

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 —

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 - ■

FSS-3 - ■

FSS-5 - ■

FSS-5 - -

FSS-6 - -

FSS-6 - -

FSS-7 — -

FSS-7 - -

FSS-7 - -
FSS-8 - -
FSS-8 — -



FSR-1
FSR-2
FSR-2
FSR-2
FSR-2
FSR-2



11, 500

11,130

10, 550

10, 250

10,250

9,710

•«,710
9,470
9,441

9,441

9,230
9,230
9,230
9,230
9,201

9,201
8,961
8,961
8,961
8,961
8,961

8,721

8,481
7,275
7,095
6,681
6,681
6,447

5,907

5,907
5,493
5,313



13, 200
11,150
11,150
11,150
11,150
11,150



ho



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post




Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (HICOG) - Continued
Frankfort on the Main (unless otherwise noted) - Continued



U.S. Courts for Germany
(USC) - Continued.



U.S. Consulate (C)



Leo M. Goodman, chief presiding dist.

judge (Munich).
James York Johnson, dist. judge

(Stuttgart).
Dewitt White, chief presiding dist. judge -

Robert L. Guthrie, dist. judge

Fred Joseph Harris, judge (Regensburg) -

Carl A. Turmo, judge (Nurnberg)

Homer Mirmis Lyon, dist. judge

(Augsburg).
Paul Eugene Madden, dist. judge
(Mannheim).

John Joshua Speight, dist. judge

Wilhelm H. Roberz, dist. judge (Munich) -

John C. Campbell, dist. judge

Ambrose Fuller, dist. judge (Munich)

Tench Tilgham Marye, dist. judge

William R. Reichert, dist. judge (Marburg)
John Archer Sabo, dist. judge (Berlin) -
Marvin B. Colbert, dist. judge (Munich) -
Peter M. Stupar, dist. judge (Mannheim) -

Alexis S. Basinski, judge (Wiirzburg)

Roy Smith Wood, judge (Regensburg)

Mason S. Lebaron, judge (Niirnberg)

William A. Jacobsen, magistrate

(Stuttgart).
Sadie B. Arbuthnot, U.S. judge (Stuttgart)-
Joseph Morse Mandell, magistrate

(Munich).
William F. Wright, magistrate (Munich) -
Harold C. Shannon, dep. admin, officer -

Hanns E. Gleichman, elk. of ct



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 37 of 113)