United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 38 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 38 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


Hans Lamm, interpreter (Nurnberg)

Samuel S. Horn, interpreter (Nurnberg) -
Lester Adolph Kolste, elk. marshal
(Berlin).

Charles A. Phillips, legal asst

Cora J. Walker, admin, officer -

Henry Einstein, elk. of ct. (Nurnberg) - -
Henry Royal Carley, elk. marshal
(Nurnberg).

Anne Daniels, shorthand reporter

Manfred Guggenheim, elk. marshal

Richard A. Wolf, elk. marshal (Stuttgart) -
Pauline K. Leonaiu% shorthand reporter -
Wiley E. Robinette, elk. marshal

(Regensburg).
John J. Herman, elk. marshal (Munich) -
Helen Louise Eyler, elk. marshal

(Bremen).
Margaret I. Hawk, elk. marshal



Oct. 16, 1949 FSS-2



Oct. 16, 1949



Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.



30, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949



Oct. 16, 1949 FSS-3



FSS-2

FSS-2
FSS-3
FSS-2
FSS-2
FSS-3



Oct.

Nov.

Oct.

Oct.

Oct.

Oct.

Oct.

Oct.

Oct.

Oct.

Nov.

Oct.

Oct.

Oct.
Oct.

Oct.
Mar.
Oct.
Oct.

Nov.
Oct.

Oct.
Oct.
Nov.
Oct.

Oct.
Oct.
Nov.
Nov.
Oct.

Oct.
Oct.



16, 1949

13, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

21, 1949
16, 1949
30, 1949

16, 1949
16, 1949

16, 1949

18, 1951

16, 1949

16, 1949

22, 1949
16, 1949

16, 1949
30, 1949
21, 1949
16, 1949

16, 1949

16, 1949

13, 1949

18, 1949

30, 1949

16, 1949
16, 1949



Berlin (unless otherwise noted)



Robert B. Streeper, cons, gen

Bryant Buckingham, cons

Robert A. Brown, v. c

Harold C. Roser, Jr. , v. c
Edward J. Krache, Jr., v. c
Edgar E. Garwood.Jr. , v. c
Nicholas G. Andrews, v. c

Herman T. Skofield, v. c

Edwin Howard Rohde, v. c

Oscar L. Cassels, v. c

Jack B. Button, v. c



Oct. 16, 1949



1950
1948
1950
1950
1950
1948
1950
1951
1949
1951
1951



FSS-3
FSS-3

FSS-3 ■

FSS-3 ■

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-8 -

FSS-8 -

FSS-8 -

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-8 -

FSS-8 -

FSS-9 -

FSS-9 -•

FSS-9 -■

FSS-9 -■

FSS-9 -■

FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -



8


961


8


961


8


961


8


961


8


721


8


721


7


929


7


929


7,


689


7,


455


7,


275


7,


275



June


6


Apr.


5


Jan.


20


July


3


July


20


Apr.


22


Aug.


11


Feb.


13,


June


21,


Jan.


5.


July


18,



FSO-2 - -


11,130


FSO-4 - -


7,863


FSS-8 - -


5,313


FSO-6 - -


5,093


FSO-6 -


4,993


FSS-9 - -


4,899


FSO-6 - -


4,793


FSO-6 - -


4,793


FSS-9 - -


4,719


FSS-9 - -


4,719


FSO-6 - -


4,393



POSTS OF ASSIGNMENT



41



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



Element (EE)



mand'^r Berlin



GERMANY (HICOG) - Continued
Berlin (unless otherwise noted)- -Continued



Anthony Geber, chief of econ. div -
Charles E. Hulick, Jr., chief of pol.
Marion K. Mitchell, pol. officer —
Albert W. Stoffel, v. c.;econ. officer
Moncrieff J. Spear, pol. officer —
Lawrence C. Mitchell, pol. analyst
Heyward Isham, econ. officer



div-



Oct. 18, 1949


FSS-2 - -


$9,470


May 4, 1951


FSO-4 - -


7,263


Mar. 19, 1947


FSS-7 - -


6,087


June 23, 1950


FSO-5 - -


5,713


Aug. 23, 1950


FSO-6 - -


4,993


Mar. 8, 1950


FSO-6 - -


4,593


Aug. 4, 1950


FSO-6 - -


4,393



Berlin

Maj. Gen. Mathewson, U.S. commdr —
Cecil B. Lyon, dir. of Berlin element -
David M. Maynard, dep. dir. of Berlin

element.
Ray W. Smith, chief of econ. affairs div -
William John C. Egan, chief of pubhc

affairs div.
W. Wallace Kirkpatrick, chief of legal

affairs div.
Caesar J. Scavarda, chief of public safety
div.

Clark Denney, intell. officer

Rebecca G. Wellington, chief of pol.
affairs div.

Paul P. Ptoudakoff, protocol officer

Stephen C. Brown, trade analyst -

Leon Judah Steck, program analyst

Abe Kramer, labor economist

Donald S. Spigler, finance officer (MSA) -
Charles Albert Dix, econ. officer (trans-
portation).
Herbert N. Higgins, chief of industry br -

Louis Mark, Jr., program analyst

Arthur A. Birnkrant, asst. gen. couns -

Robert C. Creel, pol. officer

Herbert Waldon Baker, labor economist -

Maxwell S. McKnight, exec, sec -

Christophers. Garnett, Jr., chief of
education and cultural relations br.

Joseph P. McNulty, property officer

Claude E. Broom, public safety officer -
Henry Kenneth Dreman, trade officer —

John Bode, finance officer

Harry B. Wyman, education adviser

Peter Stanne, public welfare adviser

Edward B. Maguire, industrial specialist-
Don Carlos Travis, Jr., info, officer - -
Albert E. Carter, chief of program and

policy br. ; 2d sec. ; cons.
Carl G. Anthon, education adviser (higher

education).
Karl F. Mautner, pol. officer (liaison) -
James C. Flint, youth activities adviser -
Robert Olaf Waring, admin, officer; v. c-
Fred B. Bleistein, press and pubs, officer
Nathan A. Levin, interpreter; translator
(Russian).

Evan Augustus Taylor, U.S. sec -

Marion Skeen Coleman, press and pubs.

officer.
Helen B. Nixon, youth and community

activities adviser.
Robert E. Hastings, program analyst - •
Benjamin Wald, interpreter; translator

(Russian).
George J. Lamoert, public safety officer
Christopher A. Legge, cultural affairs
adviser.



June 11, 1951
Oct. 9, 1951

May 14, 1951
Nov. 2, 1949

Apr. 2, 1950

Jan. 2, 1951

Oct. 16, 1949
Sept. 15, 1947

Oct. 16, 1949

May 11, 1951

Oct. 16, 1949

Oct. 30, 1949

Mar. 7, 1951

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Aug. 23, 1951

Oct. 16, 1949

Dec. 16, 1949

Oct. 16, 1949



Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Dec.
Oct.
Sept.



16, 1949

6, 1950

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

27, 1951

16, 1949

27, 1951



Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Dec. 24, 1950

May 1, 1951

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Feb. 13, 1951

Dec. 13, 1951

Jan. 22, 1951

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949



FSO-1 -
FSO-2 -

FSR-2 -
FSR-2 —

FSS-1 -

FSS-1 -

FSS-2 -
FSS-1 -

FSS-2 -
FSO-3 -
FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-3 -

FSO-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-3 - —

FSS-3 - -

FSS-4 — -

FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-4 - -

FSS-4 - -

FSS-4 - -

FSO-4 - -

FSS-4 - —

FSS-4 - -

FSS-4 - -

FSS-4 -

FSS-6 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-6 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-6 -■

FSS-6 -■
FSS-6 -■



12, 800
12,200

11,850
11,150

10,250

10, 250

10,250
9,950

9,950
9,730
9,710
9,710
9,710
9,470

9,470
9,230
9,201
9,130
8,961
8,961
8,721

8,721
8,721
8,649
8,481
8,481
8,169
8,169
7,929
7,863

7,689

7,689
7, 689
7,689
7,401
7,275

7,275
7,221

7,095

7,095
7,041

6,861
6,861



42



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



U. S. Commander Berlin-
Continued.



GERMANY (fflCOG)- -Continued

Berlin — Continued

Rudolph T. Klinker, public safety officer- Oct. 16, 1949

Anatol T. Muhlman, public safety officer- Oct. 16, 1949

Walter C. Stelt, public safety officer Jan. 28, 1951

Michael B. Lustgarten, admin, liaison Oct. 16, 1949

officer.

William F. Keefe, press officer Feb. 6, 1950

William E. MacFarlane, personnel officer July 31, 1950

Harry L. Anderson, communications Oct. 16, 1949

supervisor; v. c.

Oscar Martay, film officer Oct. 16, 1949

Bettine S. Mercer, interpreter; translator Oct. 16, 1949

(French).

Raymond M. Bailey, youth activities Dec. 1, 1950

adviser.

Alan H. Dodds, asst. U.S. sec Dec. 11, 1950

Joseph Congress, interpreter (French) - Nov. 25, 1949

Thomas R. McCabe, cultural affairs May 29, 1951

adviser (exchanges).

John A. McKesson, 3d, econ. officer - - June 15, 1951

Jean Steffe, shorthand reporter Oct. 16, 1949

Eugene V. McAuliffe, pol. officer; v. c - May 11, 1948

Gregory Henderson, dep. chief; operations June 30, 1950

officer; v. c.

Warren A. Kelsey, pol. officer Oct. 29, 1950

Rachel Adelmann, translator (German) - Oct. 16, 1949

Patrick R. Thomas, gen. sers. officer - Oct. 16, 1949

Paul J. Artemis, interpreter; translator Aug. 30, 1950

(French).

Frank L. Heffelman, ct. reporter Oct. 16, 1949

Glenn E. Schneider, shorthand reporter - Oct. 16, 1949

Jacob N. Myerson, program analyst Aug. 11, 1950

Clifford J. Quinlan, cml. specialist Mar. 18, 1951

Martha C. Mautner, pol. officer June 12, 1950

Martha C. Halleran, pol. officer June 25, 1950

Lieselotte Jung, interpreter (German) - Oct. 16, 1949

Robert T. Von Der Lieth, info, officer - Oct. 27, 1950

Bremen



FSS-6
FSS-6
FSS-6
FSS-6

FSS-6
FSS-6
FSS-7

FSS-7
FSS-7

FSS-7

FSS-7
FSS-7
FSS-7

FSO-5
FSS-9
FSO-5
FSO-5

FSO-5
FSS-8
FSS-8
FSS-8

FSS-9

FSS-9

FSO-6

FSO-6

FSO-6

FSO-6 ■

FSS-9

FSO-6



U.S. Consulate General
(CG).



Edward D. McLaughlin, cons. gen. ; Mar. 27, 1950
principal officer.

Allen Y. King, public affairs officer July 26, 1950

William E. Northey, labor economist — Oct. 16, 1949

Richard C. Wooton, asst. cultural Oct. 16, 1949
affairs officer.

Howard W. Calkins, info, officer Oct. 16, 1949

Philip F. Dur, politico econ. officer Apr. 2, 1951

Herbert T. Schuelke, cultural affairs Nov. 25, 1951

officer.

Robert L. Marshall, Jr., admin, officer- Oct. 16, 1949

Aubrey Lee Welch, Jr., v. c.;visa Sept. 16, 1949

officer.

Paul D. Bethel, asst. cultural officer — Oct. 1, 1950

Elizabeth Deans, cultural officer Mar. 5, 1951

(Bremerhaven).

Ernest E. Ramsaur, Jr., v. c.;pol. Nov. 27, 1950
officer.

Charles A. Lemmo, dispatch a gt June 11, 1947

Arvid G. Holm, v. c. ; visa officer Sept. 19, 1951

Jerome K. Holloway, Jr., v. c.;pol. July 19, 1950
officer.

John W. Simms, v. c. ; visa officer

Arthur R. Day, v. c. ; screening officer - Feb. 20, 1951

Gertrude Meyers, v. c. ; visa officer — Dec. 18, 1946

Archibald K. Smith, v. c. ; admin. Apr. 21, 1949

officer.

Joseph Bartolino, asst. admin, officer - Oct. 16, 1949

Munro P. Jones, gen. sers. officer Oct. 16, 1949

Edwin C. Pancoast, asst. info, officer - June 8, 1950



FSO-5 -

FSS-8 -
FSS-8 -
FSO-6 —

Sept. 27, 1950 FSO-6 - -
FSO-6 -
FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 -



FSO-2 - —

FSS-1 -
FSS-2 -
FSS-3 -

FSS-4 -
FSO-4 -

FSS-5 -

FSS-6 -
FSS-7 -



FSS
FSS



POSTS OF ASSIGNMENT



43



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG)- -Continued
B remen - -Continued

Benjamin C. Billiard, v. c. ; screening

and issuing officer.
Jack M. Smith, Jr., v. c; consulate

officer.
Bradford H. Wells, screening officer —
Gordon L. Deegan, v. c. ; citizenship and

passport officer.
Pratt By rd, v. c; econ. officer

Rear Admiral Charles R. Jeffs, land

commr.

Joseph L. Payette, dep. land commr

Clarence P. Oakes, chief of pol. affairs

div.
Louie R. Smith,chief of mil. security div-
Stanley E. Davies, maritime admin.

officer.
Edward E. Merone, resident officer

Diisseldorf

La Verne Baldwin, cons, gen

Meyer Bernstein, labor officer

Robert P. Chalker, cons

Edward T. Lampson, pol. officer

Victor G. CronthaU, asst. cultural

officer (exchanges).
Trude Gunther, asst. cultural officer

(exchanges).

David J. S. Manbey, v. c

Michel F. Smith, v. c

Roberta B. Diggs, v. c

Stephen B. Hult, cultural officer

Robert J. Barnard, asst. info, officer -

Frederic H. Behr, v. c

Frederick H. Sacksteder, Jr., asst. info.

officer.

Howard Hill, v. c

Sidney V. Suhler, v. c

Hamburg

HaUeck L. Rose, cons.; pol. officer

Levan Roberts, cultural officer

Russell L. Wise, asst. cultural officer

(exchanges).
L. Milner Dunn, cons.; econ. officer —
Robert H. Behrens, asst. cultural officer-
Ernest J. Colton, asst. info, officer

(press).
W. Laird Warwick, v. c; admin. officer-
Way land B. Waters, v. c; econ. officer -
Bruce M. Lancaster, v. c; econ. officer-
Jack Graf, cultural officer (Kiel)

Frank E. Maestrone, pol. officer — ^

John M. Perry, v. c; cons, officer

Mary Adelaide Roberts, v. c. ; citizenship
and passport officer.

Marjory M. Wallis, admin, asst

Douglas V. Bryan, v. c. ; visa officer —
Adolph Dubs, asst. info, officer (film) -
Henry L. Heymann, v. c; cons-
officer.
Thomas R. Craig, Jr., v. c; cons-

officer. _
Grant E. Mouser, 3d, v. c. ; visa officer-
Frank J. Curtis, Jr., v. c; visa
officer.!



Jime

Feb.

Feb.
Aug.

Feb.

Oct.

Oct.
Oct.

Oct.
Oct.

Oct.



28,


1949


27,


1950


5,


1950


6,


1950


20,


1951


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949



FSO-6

FSO-6

FSO-6
FSO-6

FSO-6



FSS-1 -

FSS-2 -

FSS-3 -

FSS-5 -

FSS-5 —



$ 4, 593

4,593

4,393
4,393

4,393



10,250
9,710

8,961
7,875

7,875



May 4,


1950


FSO-2 - -


11,850


Feb. 8,


1950


FSS-2 —


9,470


May 2,


1951


FSO-4 - -


8,463


July 31,


1951


FSO-4 -


8,163


Oct. 16,


1949


FSS-5 -


7,875


Oct. 28,


1949


FSS-5 - —


7,455


July 18,


1950


FSO-5 - -


5,713


Mar. 9,


1949


FSO-5 - —


5,313


Oct. 16,


1949


FSS-8 - -


5,313


Dec. 13,


1951


FSS-8 - -


5,313


Feb. 23,


1950


FSO-6 -


5,093


July 30,


1951


FSO-6 —


5,093


Apr. 23,


1950


FSO-6 -


4,793


Aug. 8,


1950


FSO-6 - -


4,793


Aug. 20,


1950


FSO-6 - -


4,793


Feb. 14,


1949


FSO-3 —


9,130


Oct. 16,


1949


FSS-3 -


8,961


Oct. 16,


1949


FSS-5 —


8,115


Jan. 23,


1948


FSO-4 - -


6,963


Dec. 29,


1949


FSS-6 —


6,501


Oct. 16,


1949


FSS-7 - -


6,087


May 9,


1949


FSS-7 -


5,907


Mar. 9,


1949


FSO-5 -


5,513


Feb. 27,


1950


FSO-5 - -


5,513


Oct. 16,


1949


FSS-8 - -


5,493


Jan. 25,


1949


FSO-5 - -


5,313


Mar. 21,


1949


FSO-5 — -


5,313


July 17,


1947


FSS-8 — -


5,313


Nov. 19,


1946


FSS-9 - -


5,259


Aug. 20,


1950


FSO-6 - -


5,093


Feb. 21,


1950


FSO-6 - —


4,993


July 26,


1950


FSO-6 - -


4,993


Oct. 13,


1949


FSO-6 - -


4,793


Sept. 17,


1950


FSO-6 —


4,793


Nov. 26,


1950


FSO-6 —


4, V93



to Displaced Persons Program.



44



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post



U.S. Consulate General
(CG)- -Continued.



U.S. Consulate General
(CG).



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (HICOG) — Continued
Hamburg- - Continued

Leslie A. Klieforth, v. c. ; cons.

officer.
Joseph M. Swing, v. c. ;
Paul K. Stahnke, v. c.

officer.

James C. Haahr, v. c; admin, officer -
Lowell B. Laingen, v. c. ; visa officer i



visa officer -
visa screening



June 28, 1949

Aug. 22, 1950

Mar. 29, 1951

Dec. 11, 1949

Feb. 21, 1951



FSS-9

FSS-9
FSS-9

FSO-6
FSO-6



Munich (unless otherwise noted)



gen. with personal



Sam E. Woods, cons

rank of minister.
Charles D. Winning, public affairs officer
Paul H. Pearson, cons.; exec, officer -

Theodore F. Meltzer, info, officer

George E. Vadney, public affairs officer -

Harold J. Clem, cultural officer

Francis C. Lindaman, asst. cultural

officer.
Martin Mayes, asst. cultural officer

(education).
Lucien D. Agniel, asst. info, officer

(press).
Louis Lowell Bennett, public affairs

officer.
Kenneth J. MacCormack, asst. cultural

officer (exchanges).
Haynes R. Mahoney, Jr. , info, officer

(Niirnberg).
Harold C. Patrick, asst. cultural officer

(youth activities).
Eugene Hamilton Bahn, asst. cultural of-
ficer (info, center) (Erlangen).

Lucy R. Lentz, admin, officer - -

Martin Ackerman, cultural officer

(Niirnberg).
Edward Joseph Joyce, cultural officer

(Regensburg).
Floyd W. Rhine, receiving station
supervisor.^

Ralph Lewis, asst. cultural officer

Herbert Sensenig, asst. cultural officer

(higher education).
William O. Hershberger, sr. engineer ^ -
Yale Wolf Richmond, asst. cultural officer

(exchanges) (Niirnberg).
Frederick L. Roessler, cultural officer

(Bayreuth).
Edmund T. Grosselfinger, asst. cultural

officer.
Ethel A. Kuhn, asst. cultural officer

(youth activities).
Lee George Emerick, asst. info, officer -
Robert A. Brand, cons.;pol. officer - -
Sverre M. Backe, v. c. ; visa officer - -
Birger Berg, cultural officer (Ingolstadt)-
John Rubel Mapother, pol. reporting

officer.
Clarke Van Vleet, public affairs officer -
Ernst G. Land, asst. info, officer (radio)
Ellen Taylor, asst. cultural officer

(info, centers).
Kurt Hoffman, asst. info, officer (press)
James Robert Barker, asst. cultural
officer (info, center) (Regensburg).
Sidney B. Lyman, sr. engineer ^ -*



June 9, 1947

Oct. 16, 1949

Mar. 17, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Mar. 10, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 30, 1949

Oct. 16, 1949

Jan. 3, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Feb. 17, 1947

Oct. 16, 1949
Oct. 1, 1950

Feb. 26, 1949
Oct. 16, 1949



^ Assigned to Displaced Persons Program.
Assigned to American Relay Bases in Europe.



Oct. 16, 1949

Apr. 9, 1951

Aug. 24, 1951

Oct. 16, 1949

Mar. 11, 1949

Jan. 26, 1946

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Feb. 28, 1950

Jan. 8, 1951

Nov. 27, 1950

Oct. 16, 1949



FSO-1 — ■

FSS-1 - -
FSO-3 - -
FSS-2 - -
FSS-3 -
FSS-3 - -
FSS-3 — -

FSS-3 - —

FSS-3 — -

FSS-4 - -

FSS-4

FSS-4

FSS-4 •

FSS-5 ■

FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -



Jan. 17, 1947



FSS-5

FSS-5

FSS-5

FSS-6
FSO-4
FSS-6
FSS-7
FSS-6

FSS-6
FSS-6
FSS-6

FSS-6
FSS-7

FSS-7



$ 4,719


4,719
4,719


4,593
4,593



7,095
7,095

7,095

7,095

7,095

7,041
6,963
6,861
6,807
6,681

6,681
6,681
6,681

6,501
6,447

6,267



POSTS OF ASSIGNMENT



U5



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HlCOG) - ConUnued
Munich (unless otherwise noted) - Continued



Vincent R. Hurst, asst. info, officer

(films and exhibits) (Nurnberg).
Daniel R. Miller, cultural officer

(Landshut).
Gilbert H. Stuenkel, cultural officer

(Rosenheim).
John William Vonier, cultural officer

(Weiden).
Herbert F. Dengler, radio engineer ^ -

Eric Feiler, gen. analyst

John G. Kormann, cultural officer

(Coburg).
Edward J. Savage, asst. cultural officer

(Nurnberg).
William E. Dietz, asst. cultural officer

(info, center) (Nurnberg).
Jack C. Andrew, cultural officer

(Straubing).
Robert M. Allen, cultural officer (Passau)-
Peter F. Brescia, cultural officer

(Schweinfurt).
James Carrigan, cultural officer (Hof) -
Fillmore F. Hamilton, radio engineer ^ -
Donald L. Korisko, gen. sers. officer -
Mathias J. Ortwein, v. c. ; visa officer -
Arthur C. Lillig, v. c.;econ. officer
George W. Smith, Jr., radio engineer ^ -
Herbert O. Erickson, radio engineer ^ -
Richard H. Donald, v. c. ; econ. officer -
William A. Brown, Jr. , real estate and

supply officer.

Ira J. Dale, Jr., radio engineer ^

James H. McFarland, Jr., v. c.;pol.

officer.
John M. Thompson, Jr., v. c.;pol.

officer.
Vincent R. Boening, v. c; econ. officer -
Eric G. Lindahl, v. c; visa screening

officer.

Bradford H. Wood, radio engineer ^

Curt J. Link, communications officer -

William C. Nagy, radio engineer ^

Richard T. Foose, cultural officer

(Ingolstadt).
George T. Churchill, v. c; econ. and

cml. officer.

Francis X. Lambert, cultural officer

Harry W. Heikenen, v. c; visa officer ^-
Richard E. Snyder, v. c. ; passport and

citizenship officer.

Anthony J. Oliver, radio engineer i

Matthew Dinsdale Smith, Jr., cultural

officer; v. c. (Bamberg).
Gerald Goldstein, v. c. ; econ. officer -
WiUiam M. Johnson, Jr., asst. info

officer (press) (Regensburg).
Sam Moskowitz, v. c; visa officer ^ —

Alan G. James, v. c. ; visa officer

Walter J. Murawsky, radio engineer ^ -

Earl Buchanan, radio officer ^

Claude F. Wiggins, admin, officer

Daniel Sprecher, v. c. ; cons, officer —

John W. Black, v. c; visa officer

Mary E. Melette, personnel officer

Curtis W. Bartholomew, admin, officer

(Regensburg).



Oct.


16


1949


Oct.


16


1949


Oct.


16


1949


Oct.


16


1949


Jan.


16


1951


Oct.


16


1949


Sept.


27


1950


Sept.


27


1950


Oct.


3


1950


Nov.


6


1950


Nov.


26


, 1950


Nov.


30,


1950


Dec.


1


1950


Jan.


1


1951


Jan.


29


1951


May


5,


1948


Nov.


19


1948


Apr.


28


1951


Apr.


30


1949


Apr.


29


1949


Oct.


16


1949


Aug.


8


1951


Feb.


9


1949


Apr.


13


1949


Oct.


19


1949


Nov.


2


1948


Nov.


27


1949


Dec.


28


1949


Apr.


17


1950


Dec.


6


1949


Feb.


23


1950


Feb.


27


1950


July


23


1950


Sept.


27


1950


Sept.


21


1949


Dec.


5


1949


Apr.


21


1950


June


7


1950


July


27


1950


Mar.


18


1951


Sept.


15


1950


Jan.


14


1951


Jan.


18


1951


May


23


1950


Sept.


27


1950


July


25


1947


Sept.


11


1950



FSS-7 - -


$ 6, 267


FSS-7 - -


6,267


FSS-7 - -


6,267


FSS-7 - -


6,267


FSS-7 - -


6,267


FSS-7 - -


6,087


FSS-7 - -


6,087


FSS-7 -


6,087


FSS-7 - -


6,087


FSS-7 - -


6,087


FSS-7 — -


6,087


FSS-7 - -


6,087


FSS-7 - -


6,087


FSS-7 — -


6,087


FSS-7 - -


6,087


FSS-7 - -


5,907


FSS-7 - -


5,907


FSS-7 - -


5,907


FSS-7 - -


5,730


FSO-5 - -


5,713


FSS-8 - -


5,493


FSS-9 - -


5,439


FSO-5 - -


5,313


FSO-5 - -


5,313


FSO-5 - -


5,313


FSS-8 - -


5,313


FSS-8 - -


5,313


FSS-8 - -


5,313


FSS-8 - —


5,313


FSO-6 - -


5,093


FSO-6 - -


5,093


FSO-6 - -


5,093


FSO-6 - -


5,093


FSO-6 - -


5,093


FSS-9 - -


5,079


FSO-6 - -


4,993


FSO-6 - -


4,993


FSO-6 - -


4,993


FSO-6 - -


4,993


FSO-6 - -


4,993


FSS-9 - -


4,899


FSS-9 - -


4,399


FSS-9 - -


4,899


FSO-6 - -


4,793


FSO-6 - -


4,793


FSS-9 - -


4,719


FSS-9 - -


4,719



to American Relay Bases in Europe,
to Displaced Persons Program.



46



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952



Post



1



U.S. Consulate General
(CG)- -Continued.



Land Commissioner for
Bavaria (LCB).



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (HICOG)- -Continued
Munich (unless otherwise noted) - Continued



engineer ^

V. cr; consular of-



William G. Jones, j r
Wayne K. Brenengen,

ficer.

John D. Miller, radio engineer ^

Peter N. Saveskie, radio engineer ^

James L. Grant, radio engineer '

Charles C. Osann, radio engineer ^

Thomas G. Chadbourne, radio engineer ^-
George C. Moore, cultural officer

(Wurzburg).
Kennedy B. Schmertz, asst; cultural

officer (Aschaffenburg).
William N. Turpin, v. c. ; \risa officer ^-
William P.E. Graves, v. c.'; visa officer



Oct.
Dec.



7, 1950

8, 1950



Oron J. Hale, land commr

Paul A. Neuland, dep. land commr

Harald Thaulow Lund, resident officer -
William Joseph Moran, special asst - -

Sidneys. Siskind, resident officer

George H. Godfrey, resident officer -
Augustus B. Hill, asst. to dep. land

commr.
Elbert Hugunin, special asst. (public

safety).
William J. Garlock, resident officer

(Passau).
Donald Scott Root, resident officer

(Bayreuth).
Joe Hackett, resident officer (Nurnberg) -
Harold L. Schwartz, asst. land gen.

couns.
Nathan R. Preston, resident officer

(Bamberg).
Paul Walter Deibel, program analyst - -
John Joseph May, resident officer

(Augsburg).
Lambertus Wartena, educational adviser -
Anthony Edmund Sega, resident officer

(Wurzburg).
Hans Peter Thomsen, resident officer

(Coburg).
Alfred David Sims, resident officer

(Regensburg).
Conrad Woelfel, labor liaison officer - -

Fred C. Philby, public safety officer

Hans Lynd, radio officer

John Kea Huston, resident officer

(Kempten).
Harolds. Kidder, Jr., resident officer

(Regen).
Chester S. Wright, resident officer

(Erding).
Leo L. Holstein, resident officer

(Aschaffenburg).
L. Margaret Stanley, community activities

adviser.
Stefan Peter Munsing, cultural affairs

adviser.
Francis W. Schillig, resident officer

(Rosenheim).
Bertel Arnberg, resident officer

(Landshut).
Gerald F. Bartz, resident officer

(Mellrichstadt).



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 38 of 113)