United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 50 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 50 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


Mutual Security Agency- -Continueci



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Rome (M)- -Continued



The Hague (M)



Oslo (M)



ITALY - Continued

.Robert D. Ricciardi, liaison officer
Harry L. Broglia, trade union auviser -
Herbert Meinsen, industrial production

specialist.
Leonaro B. Tennyson, info, specialist
(productivity).

Paul G. Clark, economist

Philip W. Bishop, chief field investigator-
Paul S. Carter, chief field investigator -
Clinton L. Doggett, asst. reports and

statistics officer.
James G. Hennessy, chief of budget and

fiscal section.
Williams Benjamin Paxson, Jr. ,
economist.

Henry J. Costanzo, economist

John W. Mowinckel, info, and eJ. spe-
cialist.
Donald H. McClelland, economist (int.

finance) .
William A. Mclntyre, graphics specialist-
Margaret W. O'NeiH, info, specialist

(radio and films) .
Walter B. Doyle, special project asst -
Robert G. Wheaton, supply and require-
ments commodities analyst.

Alice Greer, personnel asst

Helen Theresa Callahan, admin, asst.

(office of chief).
P. Victor Morgan, Jr., tech. assistance
analyst.



LUXEMBOURG

See Belgium for personnel accredited to Luxembourg.

NETHERLANDS



July 1, 1948
Sept. 25, 1949
Oct. 21, 1951


FSS-3 - -
FSS-3 - -
FSS-3 - -


Dec. 7, 1951


FSS-3 - -


Sept. 3, 1951
Oct. 23, 1950
Dec. 31, 1950
Oct. 25, 1948


FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-5 - -


Sept. 26, 1949


FSS-5 - -


Dec. 19, 1948


FSS-5 - -


Dec. 1, 1949
Jan. 8, 1950


FSS-5 - -
FSS-5 - -


Oct. 5, 1950


FoS-5 - —


Jan. 3, 1952
Mar. 12, 1951


FSS-5 - —
FSS-6 - -


Sept. 2, 1951
Oct. 28, 1951


FSS-6 - -
FSS-7 - —


Aug. 7, 1949
July 1, 1948


FSS-8 - -
FSS-9 - -


Aug. 19, 1951


FSS-9 - -



Clarence E. Hunter, chief of mission
Richard P. Aikin, asst. to chief of
mission.

David Mayer, industry officer

Henry M. Laws, tech. asst. and
productivity officer.

Shepard J. Hollander, controller

Charles P. Fossum, food and agri.

officer.
John H. Berryhill, industry officer

Lee R. Smith, labor officer

Ralph K. Kilbon, info, officer

Herman Kleine, finance officer

Elbert B. Harvey, program review offi-
cer.
WiUiam Harry Hornby, labor info.

specialist.
Donald F. McGonigal, admin, officer -
Thomas A. Caldwell, Jr. , asst. to the

controller.
Charles Joseph Pray, asst. to tech.

assistance and productivity officer.
Marjorie Rose Martus, tech. asst.

specialist.
Henry W. Salisbury, Jr. , asst. field

investigator.
Ragnar L. Arnesen, Jr. , industrial
analyst.

NORWAY

John E. Gross, chief of mission

Victor J. Sjaholm, productivity and tech.
assistance officer.



June 10, 1949
Aug. 10, 1948

Oct. 13, 1948
May 11, 1951

Jan. 3, 1949
Nov. 30, 1950

Sept. 20, 1951
Oct. 17, 1948
Oct. 18, 1950
Oct. 10, 1949
Mar. 19, 1950

Aug. 1, 1951

July 19, 1948
Oct. 24, 1949

Dec. 16, 1951

Feb. 14, 1949

July 1, 1950

July 8, 1951



Oct.
Jan.



17, 1948
20, 1952



FSR-2 - -

FSR-2 - -
FSR-2 - -

FSR-2 - —
FSR-2 - -

FSS-1 - -
FSR-3 - -
FSS-1 - -
FSS-3 - -
FSS-3 - -

FSS-3 - -

FSS-4 - -
FSS-4 - -

FSS-6 - -

FSS-8 - -

FSS-9 - -

FSS-9 - -



FSR-3 - -



11,130
11,130

11, 130

11,030

9,950

8,481

8,481

8,481

7,929
7,689

6,501

5,313

4,719

4,719



11,030



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency- -Continued



121



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



NORWAY— Continued

Warren W. Wiggins, program officer

Robert K. Candlin, exec, officer

Emmett Wallace, asst. industry officer
Harry L. Wilsey, trade and payments
officer.

Mark W. Leiserson, economist

Carl B. Strandberg, field investigator -■

PORTUGAL



James Minotto, chief of mission

Joseph Smart, dep. chief of mission

Roger W. Thompson, controller

Charles D. Hyson, special asst. to the

chief.
Wallace E. Myers, supply and require-
ments officer.
Patrick F. Reiss, reports and statistics

officer.
Nora M. Deupree, admin, officer



SPAIN
Hubert M. Curry, special asst
SWEDEN



May 23,


1949


FSS-1 — -


P 9,950


July 23,


1950


FSS-3 —


9,201


Nov. 2,


1949


FSS-3 —


8,481


Feb. 11,


1950


FSS-3 - -


8,481


July 22,


1951


FSS-5 —


7,095


June 3,


1951


FSS-7 —


5,907


Apr. 23,


1951






May 27,


1951


FSR-2 —


12, 700


Dec. 28,


1951


FSS-1 —


11,130


July 23,


1950


FSS-1 —


9,950


Dec. 23,


1951


FSS-1 — -


9,950


July 3,


1950


FSS-7 -


5,907


July 14,


1950


FSS-8 —


5,313



I Feb. 1, 1952 1 FSR-3 —I 11,030



, chief of mission

Lloyd K. Larson, industry officer

SWITZERLAND

Lloyd Jonnes, Jr., economist

TURKEY



Russell H. Dorr, chief of mission
Orren R. McJunkins, dep. chief of

mission.
Henry W. Wiens, program review officer-
Elmer A. Starch, chief of agri. advisory

group.
Harry G. Gould, extension methods

adviser.
Burl Winchester, livestock adviser
Frederick G. Draper, tech. assistance

officer.
Ralph E. Ward, adviser on farm mgmt -

Thomas Flanagan, info, officer

Alonzo Englebert Taylor, industrial
analyst.

Stanley A. McKay, exec, officer

Clifton H. Day, controller

Josef J. Svoboda, trade specialist

John Habberton, special asst

Gideon Hadary, agri. economist

Dewain L. Delp, dep. tech. assistance

officer.
Lawrence J. Hall, dep. info, officer
Carl Milton Forsberg, irrigation spe-
cialist asst.
Merton V. Lindquist, statistical sampling

expert.
Alton G. Levorson, farm machinery

expert.
William A. Chevoor, chief field investi-
gator.

Leo A. Arel, asst. exec, officer

Luella Eldridge, admin, asst. (tech.
assistance)



Mar. 13, 1950



FSR-2



11, 150



I July 29, 1949 1 FSS-7 -— | 5,907



Oct. 7
June 5


1948
1949


FSR-1 —


13, 600


Nov. 5
Mar. 9,


1948
1950


FSR-2 —
FSR-2 —


11,850
11,150


Mar. 11,


1950


FSS-1 —


10, 250


Mar. 12,
Mar. 30,


1950
1950


FSS-1 —
FSS-1 —


10, 250
10, 250


June 10,
June 20,
Dec. 8,


1950
1950
1950


FSS-1 -
FSS-1 —
FSS-1 —


10, 250
9,950
9,950


Mar. 22,
Oct. 2,
Aug. 24,
July 18,
Aug. 1,
July 10,


1950
1949
1950
1951
1951
1950


FSS-2 —
FSR-3 —

FSS-2 —
FSS-2 —
FSS-2 - -
FSS-3 — -


9,950
9,430
9,230
9,230
9,230
8,481


Nov. 5,
June 22,


1950
1951


FSS-3 —
FSS-4 -


8,481
7,689


Jan. 20,


1950


FSS-5 - -


7,455


Feb. 5,


1950


FSS-5 -


7,275


Mar. 25,


1950


FSS-5 - —


7,095


June 30,
Sept. 25,


1951
1950


FSS-6 —
FSS-9 -


6,501
4,719



122



Post



Belgrade (M)



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952
Mutual Security Agency - Continued



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



YUGOSLAVU

Richard F. Allen, chief of mission
Edgar A. J. Johnson, chief econ. officer

Morris Chase, controller

Earle G. Flohr, industrial economist -■
Courtney W. Kimler, industry officer - ■
Robert J. Hockstetler, industrial
economist.

John E. McGowan, info, officer

Lester Jack Gottlieb, field observer
Charles H. Harkins, field observer





Dec. 12, 1951








Jan. 6, 1952
Oct. 28, 1951


FSR-1 -


M2,800




FSS-1 - -


10,250




July 8, 1951


FSS-2 - —


10,250




Jan. 28, 1952


FSS-1 -


9,950




Aug. 13, 1951


FSS-2 -


9,230




Sept. 2, 1951


FSS-2 - -


9,230




June 21, 1951


FSS-8 -


5,313




June 22, 1951


FSS-8 - -


5,313



i



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency — Continued



123



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



BURMA, UNION OF

Abbot L. Moffat, chief of mission

Frank N. Trager, dep. chief of mission

William J. Green, agri. officer

George L. Reed, housing dir

John H. Tallman, controller

Richard Paulson, field observer

James Croke, railroad mechanical engineer -
Gerald F. Winfield, audio visual specialist -

Otto K. Hunerwadel, agri. adviser

Isom Deshotels, asst. agri. officer

Plalph K. Eyster, program operations officer-
John Deal, entomologist adviser

William Burr, agri. research adviser

Fred Annis, architect

Alexander Ducat, dir. of tech. and vocational

education.
George M. Harris, exec. asst. to public

health officer.

James A. Robinson, livestock specialist

Ira Landon, soil conservation specialist

Richard Covell, land capability specialist —

Verne Davison, fresh water biologist

Ernest Staker, agri. chemist

Mark Cornell, asst. info, officer

Charles Harrington, printing specialist

Richard Hill, admin, officer

Charles McAndrew, medical supply officer —

William R. Dalton, admin, officer

Richard Morse, special asst. to chief of

mission.
Michael R. Horan, accounting field observer-
Robert Grander, accounting asst

Robert Keene, housing aide

CHINA

Hubert G. Schenck, chief of mission

William H. FippLn, commr

John Sumner, econ. adviser

Charles Terrell, dep. chief of mission

Ellis Powell, industry officer

James Monroe, tax adviser

William Sponsler, budget adviser

Roland D. Smith, banking specialist

William Baker, controller

Reginald Chutter, import controls adviser -
George W. St. Louis, chief program officer -

Robert Grant, special asst

Marjorie Ravenholt, info, officer

Paul Zehngraff, forester

George Gurow, legal officer

Russell Bender, exec, officer

James E. Auburn, requirements officer

Thomas R. Smith, chief of irrigation div

Harry Mangerich, tax specialist

Claude M. Adams, fisheries expert

Bernhardt Jensen, chief of rural econ. div —
James A. Hunter, chief of animal industry

div.

Ralph Gleason, chief of fertilizer div

Lucille Reynolds, home improvement

specialist.
William Davis, asst. requirements officer -
James McAvoy, asst. requirements officer -
Augustus J. Brundage, extension specialist -



Aug.


7


1950


Sept


19


1951


Aug.


3


1950


May


9


1951


July


23


1951


Oct.


14


1951


Feb.


25


1952


Jan.


24


1951


Apr.


30


1951


July


21


1951


Sept


16


1951


Nov.


26


1951


Jan.


2


1952


Feb.


13


1952


Mar


2


1952


Apr.


16


1951


June


7


1951


Oct.


1


1951


Oct.


28


1951


Jan.


2


1952


Jan.


2


1952


Jan.


7


1952


Nov.


13


1951


Feb.


13


1952


Feb.


18


1952


May


7


1951


Dec.


20


1950


Oct.


15


1950


June


18


1951


Sept


4


1951



Nov. 6,
Feb. 4,
July 13,
Oct. 25,
Nov. 10,
June 2,
July 9,
Sept. 6,
Sept. 27,
Sept. 30,
Dec. 29,
Jan. 5,
Feb. 18,
Jan. 17,
Apr. 1,
Nov. 6,
Jan. 21,
June 8,
Sept. 2,
Jan. 23,
Feb. 16,
Dec. 12,



1951
1951
1951
1951
1950
1951
1951
1951
1951
1951
1951
1952
1950
1951
1951
1950
1951
1951
1951
1952
1952
1947



Jan. 21, 1951
Aug. 6, 1951

Sept. 5, 1951
Dec. 10, 1951
Mar. 2, 1952



FSR-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-3

FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-4
FSS-4
FSS-4
FSS-5
FSS-7

FSS-7
FSS-9
FSS-9



FSR-1
FSR-1
FSR-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-3

FSS-3
FSS-3

F'=;S-3
FS3-3
FSS-3



t Committee on Rural Reconstruction.



I2A



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952
Mutual Security Agency- -Continued




Taipei (Mj'^-Con-
tinued.



Djakarta (M)



Manila (M)



CHINA - Continued

Martin Woodin, agri. economist
Herbert Fuller, asst. industry officer
Austin Menzies, reports officer
Joseph J. Stroup, asst. agronomist
Leone Doane, medical supply officer
John Crossing, field investigator
James L. Burke, admin, officer
Leo A. Flynn, field investigator
Robert Kerchen, financial analyst
Norman Wycoff, econ. analyst
Edward J. Burns, admin, accountant

GERMANY



For officers on duty at Bonn - Bad Godesberg, see pp. 28-30.
INDONESIA



Samuel P. Hayes, Jr., chief of mission

Eric Hagberg, dep. chief of mission

Nels Anderson, industry officer

William H. Stubbs, controller

John B. Wilson, info, officer

Everett D. Hawkins, program planning
officer.

Edward Waldee, asst. agri. officer

Ernest Kroner, requirements officer

Chester A. Woolard, agri. economist

Frank Firth, fisheries specialist

Robert L. Green, agri. engineer

William Peer, act. labor officer

Ray K. Petersen, agronomist

Robert Jackson, hybrid corn breeder

Gordon LeRoy Johnson, admin, asst

Jorge A. Madamba, rice breeder

Guy A. Wiggins, program planning asst

Addie Kimmel, accounting asst

PHILIPPINES, REPUBUC OF THE

Roland Renne, chief of mission

Valery Burati, dir. of labor div

Edward J. Bell, dir. of agri. div

Orville J. McDiarmid, dir. of fiscal and
trade policy div.

Paul Hanna, dir. of education

John Russell, public admin, adviser

Denny F. Scott, legal counsel

Clarence R. Eskildsen, program coordination
officer.

Robert B. Curtis, act. controller

Mark Williamson, asst. dir. of agri. div —
Winthrop Travell, act. requirements officer -

Kurt Nathan, econ. adviser

Melville Monk, gen. tax adviser

Edward MUans, import control specialist —

Addison R. Ketchum, civil engineer

Frank Cordner, low-cost housing consultant -
Ray Johnson, agri. production specialist

Leland Call, agri. research adviser

George S. McKibbin, exec, officer - -

Foster Knight, customs specialist

Ronald D. Stevenson, minimum wage

specialist.
Winslow L. Gooch, forest products utiliza-
tion specialist.



Mar.


30,


1952


FSS-3


Feb.


8,


1951


FSS-4


Apr.


8,


1951


FSS-4


Mar.


9,


1952


FSS-4


May


1,


1948


FSS-5


June


10,


1951


FSS-5


Sept.


2,


1951


FSS-5


Nov.


25,


1951


FSS-5


July


9,


1951


FSS-6


Sept.


17,


1951


FSS-8


Oct.


16,


1951


FSS-9



July 3, 1951




Dec. 2, 1951


FSR-1


Oct. 31, 1950


FSS-1


June 25, 1950


FSS-1


July 9, 1951


FSS-1


Aug. 6, 1951


FSS-1


Feb. 12, 1951


FSS-2


May 18, 1951


FSS-2


Apr. 15, 1951


FSS-2


Apr. 4, 1951


FSS-2


July 8, 1951


FSS-2


Aug. 18, 1951


FSS-2


Apr. 26, 1951


FSS-3


June 24, 1951


FSS-5


June 10, 1951


FSS-6


June 22, 1951


FSS-6


July 7, 1951


FSS-6


Feb. 17, 1952


FSS-9


June 28, 1951




July 29, 1951


FSR-1


Aug. 11, 1951


FSR-1


Sept. 4, 1951


FSR-1


Feb. 28, 1952


FSR-1


Mar. 2, 1952


FSR-1


Feb. 18, 1951


FSS-1


Mar. 4, 1951


FSS-1


May 7, 1951


FSS-1


May 12, 1951


FSS-1


June 1, 1951


FSS-1


Dec. 26, 1950


FSS-1


Jan. 8, 1951


FSS-1


June 21, 1951


FSS-1


June 24, 1951


FSS-1


July 25, 1951


FSS-1


Jan. 4, 1952


FSS-1


Feb. 25, 1952


FSS-1


Dec. 26, 1950


FSS-2


Mar. 18, 1951


FSS-2


June 7, 1951


FSS-2


June 15, 1951


FSS-2



With Joint Committee on Rural Reconstruction.



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency - Continued



125



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



-Continued -



PHILIPPINES, REPUBLIC OF THE- -Continued

Handle H. Powley, priorities specialist June 15

Clement Orrben, soil conservationist June 25

Clarence O. Saylor, govt, procurement June 25

specialist.

Robert S. Hardie, land tenure specialist July 11

Ray E. Davis, income tax adviser July 16

Paul A. Gantt, animal breeding specialist July 22

John Goltman, hosp. rehabilitation and July 26

supply officer.

Harry W. Marsh, civil ser. specialist July 30

Hendrick Machoian, tax enforcement adviser - Aug. 13

John L. Cooper, farm and rural credit Aug. 20

specialist.

Eric Wilson, irrigation engineer Aug. 27

A. J. Foy Cross, info, officer Sept. 17

August F. Albers, internal distribution Sept. 24

adviser.

William Bass, tobacco tax specialist Sept. 30

Isaac Warren, govt, accountant Nov. 13

William Lawson, manpower utilization Jan. 20

specialist.

Lawrence Doran, agri. extension specialist — Feb. 18

Andrew J. Bellotti, gen. sers. officer Mar. 18

W. T. Ekstrand, excise tax collection Sept. 4

specialist.

Robert McMillan, rural sociologist Sept. 4

James P. Emerson, agri. info, specialist — Sept. 17

Leonard Berlin, cadastral engineer Sept. 26

John J. Greeley, supply officer Sept. 27

Ivan Miles, For. Ser. Staff officer Dec. 3

Irene Murphy, handicraft technician Dec. 27

Vernon Baker, irrigation specialist (econ. ) — Jan. 1

Fred Larson, irrigation specialist (engineer) - Jan. 1

Loren Davis, agronomist (rice) Jan. 2

Beatrice Billings, For. Ser. Staff officer — Mar. 2

Walter Baker, act. supply officer Nov. 10

James B. Havron, field observer Nov. 13

William Taylor, admin, officer Dec. 3

Stanley High, vocational training specialist — Aug. 19

Charles Martin, operations and program Nov. 3

accountant.

Arthur Williams, asst. end-use observer Jan. 24

John H. Risley, handicraft technician July 2

Dominus Davis, info, asst Aug. 19

James Armstrong, admin, accountant Jan. 2

THAILAND

Austin F. Flegal, Jr., chief of mission May 16

Joseph L. Brent, dep. chief of mission Sept. 27

Robert Weber, program plaiming officer June 19

Oliver P. Riker, minerals adviser Sept. 21

Henry N. Cooper, controller Aug. 27

Anthony Bisgood, industry officer Oct. 3

Walter H. Daub, highway constr. engineer — Oct. 1

Emerson Waldman, info, officer Dec. 26

Earl Hutchinson, education officer Feb. 17

Herberts. Thomson, Jr., exec, officer Feb. 25

Dewey T. Jones, requirements officer Jan. 21

Richard Pringle, agri. economist Mar. 25

Carl Leveau, agri. officer Apr. 15

Stanley Phillippi, irrigation specialist Apr. 15

Robert Burton, agri. production specialist - May 10

Rene Guillou, agri. engineer June 21

John Creighton, entomologist July 6

William E. Harris, exec. asst. to health Feb. 8
officer.



1951
1951
1951



1951
1951
1951
1951

1951
1951
1951

1951
1951
1951

1951
1951
1952

1952
1951
1951

1951
1951
1951
1951
1951
1951
1952
1952
1952
1952
1951
1951
1951
1951
1951

1952
1951
1951
1952



1951
1950
1951
1950
1950
1950
1951
1951
1952
1950
1951
1951
1951
1951
1951
1951
1951
1951



FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-2
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-2
FSS-4
FSS-5
FSS-5
FSS-6
FSS-6

FSS-6
FSS-7
FSS-7
FSS-9



FSR-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-3



126



Post



FOREIGN SERVICE LIST: APRIL 1, 1952
Munial Security Agency- -Continued



Name and title



Assignment
to post



Bangkok (M) - Con-
tinued.



Tokyo (M)



Saigon (M)



THAILAND- -Continued

Earl R. Ewin, railroad shop supt

Flournoy H. Coles, Jr., economist
Robert Munyon, farm supt. anu business

mgr.
Howard Ream, field crop specialist
Henry G. Quedens, highway equipment main

engineer.
William £. Bembower, asst. agri. produc-
tion specialist.
Harry L. Harting, field investigator

Delmas Fulcher, admin, officer

William M. Kirkpatrick,

foreman.
Joseph R. Thysell, asst
Mabel Wright, librarian
Antone J. Olejniczek, program accountant -
Darwin D. Solomon, rice production asst
Theodore Plaister, livestock production asst
Erwin R. Brooks, rice production asst —
Karl J. Schneider, field admin, asst —
John J. Doyle, admin, accountant



farm equipment shop
plant breeder



TOKYO FIELD OFFICE

George L. Artamonoff, dir. of office
Russell R. Lord, industrial specialist



VIETNAM, STATE OF

David Williamson, chief of mission

John Tobler, dep. chief of mission

Leo Hochstetter, info, officer

Harold Schwartz, agri. officer

Kurt Falk, dir. of operations

Cornelius W. O'Leary, chief of inaustry and
public works office.

Frank Roseberry, econ. and finance officer

Rene Peer, controller

Paul H. Allen, extension ser. specialist

John W. Patton, veterinary officer

Randall Stelly, agri. economist

Harry E. Timmis, fisheries specialist

Henry Trepagnier, special asst. to chief

(Cambodia and Laos) .
Henry M. Pascal, special asst. to chief
(Cambodia and Laos).

John W. Donovan, radio officer

Herman Joe Holiday, relief officer (Hanoi) - -
Charles Mann, requirements specialist —
Malcolm Gaar, vocational agri. training
officer.

Orville Hosmer, irrigation engineer

Martin J. Berrigan, jr. highway technician -

Leslie Boyd, field observer (Hanoi)

Byron H. C. Ross, fiela observer

A. Kelly Shelton, admin, asst

Virgil Isbell, sawmill engineer (highway
equipment).

John Currie, sawmill engineer

John L. Hedges, asst. info, officer

Francis X. Gordon, engineering analyst

Allen House, asst. media specialist

Jacob Crane, field observer

Everett Reese, photo lab. technician

Betsy Arminger, admin, asst

Edna M. Miencier, accounting asst

Robert Lee Williams, adinin. asst. (Hanoi) -

Elsie Voigt, accounting asst

Agnes MacKay, asst. media specialist (graphic)



Mar. 18, 1951


FSS-3


June 22, 1951


FSS-3


May 13, 1951


FSS-3


June 25, 1951


FSS-3


Oct. 1, 1951


FSS-3


Sept. 3, 1951


FSS-4


Oct. 22, 1950


FSS-5


July 8, 1951


FSS-5


July 21, 1951


FSS-6


Aug. 19, 1951


FSS-6


Mar. 18, 1951


FSS-8


Mar. 25, 1951


FSS-8


May 13, 1951


FSS-8


May 13, 1951


FSS-8


Sept. 3, 1951


FSS-8


May 8, 1951


FSS-9


Oct. 1, 1951


FSS-9


July 21, 1951


FSR-1


Aug. 5, 1951


FSS-2


Aug. 31, 1951




Oct. 11, 1951


FSR-1


June 27, 1950


FSS-1


Aug. 29, 1950


FSS-1


Apr. 2, 1951


FSS-1


Sept. 14, 1951


FSS-1


Oct. 4, 1951


FSS-1


Oct. 9, 1951


FSS-1


Mar. 19, 1951


FSS-2


Mar. 9, 1951


FSS-2


Oct. 1, 1951


FSS-2


Oct. 1, 1951


FSS-2


May 17, 1950


FSS-3


Aug. 1, 1950


FSS-3


Jan. 2, 1951


FSS-3


Jan. 15, 1951


FSS-3


Apr. 15, 1951


FSS-3


Oct. 15, 1951


FSS-3


Jan. 2, 1952


FSS-3


Feb. 19, 1952


FSS-3


June 2, 1950


FSS-4


June 2, 1950


FSS-5


Aug. 5, 1951


FSS-5


Sept. 17, 1951


FSS-5


Jan. 2, 1952


FSS-5


Nov. 6, 1950


FSS-6


June 18, 1951


FSS-6


Oct. 2, 1951


FSS-6


Aug. 20, 1951


FSS-7


Aug. 1, 1951


FSS-8


Nov. 21, 1950


FSS-9


Mar. 5, 1951


FSS-9


Apr. 19, 1951


FSS-9


May 26, 1951


FSS-9


Aug. 23, 1951


FSS-9



INDEX OF PERSONS



in G -

;e

1 A

ill W

am P

iir S

ge M

rtC

;r

•tie

)dger C

nuel

eodore C
od Bishop
)avid K

(lartin

talph H

arret O. , Jr

itin

. L

im A

es W. , Jr

bald

r C, Jr - ■
J. C

■les C, Jr •
•les Wesley

de M

in M

'esley, Jr

r

ard H

;rt W

) C -

e

;ith E

•t Lester

achel

ie Aileen

t Weston - ■

irne

lel H. B —
am C. , Jr -•

en D

phen E

Gordon

;rt S •

rd P

iam K

I. Gardner
rhomas W
lara Ann

ist F

hur Stanley
ecil Viggo
icisco M

jeon

rold F

ohn W. , Jr

tobert

"homas Ley
Alexander I

non S

! A. M

•d —

-ed P
r B



Page

52

4

88,98

14

104
92
64

118
55
30
75
29
55
69
23
44
16
86
99
26
34
99
62
84
24
22
30

123
80
17
68
92
58

106
59
90
17
3
42
67
89
87

118
5
44
78
71
98

120
77
21

107
1

125

7

16

9

39

117
29

106
18
62
15

106
99
22
99



Allen, Arthur Potter
Allen, Doris H

Allen, Eleanor W

Allen, Francis O

Allen, George V

Allen, Mildred E

Allen, Patten D

Allen, Paul H - •

Allen, Richard F

Allen, Robert M

Allen, Rutillus H

Allen, Thomas Gardner

Allen, William G

Alley, James Walker

Allison, John M

Allport, Mildred B

Alsberg, George M

Alsterlund, Norah

Altaffer, Leland C

Altaffer, Maurice W

Altbaier, Curtis Henry

Althen, John H -■

Amateis, Roland P

Ames, Viola C

Amory, James F

Amott, John Crider
Anderberg, Edward, Jr
Andersen, Henry Testman
Andersen, Margaret E
Anderson, Charles A
Anderson, Charles William
Anderson, Daniel V
Anderson, Dorothy May
Anderson, Edick Al, Jr

Anderson, Edward

Anderson, Edward Cecil
Anderson, Einar Thure

Anderson, Eugenie

Anderson, France, Jr

Anderson, Harry L

Anderson, Hilda M

Anderson, James F

Anderson, Lydia D

Anderson, Mary H

Anderson, Nels

Anderson, Nils G

Anderson, Orville C

Anderson, Robert

Anderson, Robert N

Anderson, Ruth S

Anderson, Stewart G

Anderson, Vincent O
Anderson, W. Stratton, Jr
Anderson, William O

Andrew, Jack C

Andrews, George D

Andrews, Joseph B., Jr -
Andrews, Nicholas G —

Andrews, Richard B

Angell, Keith E

Anglemyer, Mary

Angotti, Joseph A



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 50 of 113)