United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 62 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 62 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


Lloyd Henry Rooney, trial atty.

(Stuttgart).
Kermit Van Leuven, trial atty.

(Giessen).
Werner Loewenthal, property officer —
Saul Moskowitz, prison officer (Munich) -

Robert H. Heilbrunn, atty

Julius I. Rudolph, Jr. , trial atty.

(Regensbvirg).
WiUiam D. Canfield, trial atty.

(Niirnberg).

Irvin Robbins, trial atty. (Berlin)

Richard C. Sheldon, trial atty.

(Augsburg).
Edward T. Erdington, trial atty.

(Frankfort on the Main).
Ronald Dadamio, trial atty. (Wurzburg) -
Gerald D. Fowlie, trial atty. (Mannheim) -
James L. Greenhill, trial atty.

(Munich).

Marjorie N. Robbins, librarian

Solomon Boock, trial atty. (Bremen) —
William F. Jones, trial atty. (Frankfort

on the Main).
John Lewis Tirmerello, v. c. ; trial

atty. (Stuttgart).
Jerome L. Silverstein, trial atty.

(Frankfort on the Main).

Rudolf F. Bertram, act. dir. of office

of labor affairs.
William Lloyd White, labor economist;

att.

Albert H. Berman, labor economist

Rhea Frances Maxson, labor economist -
S. Earl Grigsby, social economist

(Darmstadt).

Coblenz (unless otherwise noted)



Oct.


16,


1949


Mar


8,


1950


Oct.


27,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16.


1949


Oct.


30,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


30,


1949


May


15,


1950


May


26,


1950


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16.


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Aug.


31,


1950


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Apr.


3,


1950


Oct.


16,


1949


Nov.


17.


1949


Nov.


18.


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Apr.


17,


1950


Jan.


9.


1951


Oct.


16,


1949


Nov.


27,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Apr.


23,


1951



FSS-1
FSS-1

FSS-1

FSS-2 — -

FSS-2
FSS-2
FSS 3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3



$10,250
10, 250

9,950

9,230

9,230
9,230
8,961
8,961
8,961
8,961
8,721



FSS-3 — 8,721



FSS-3 —

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-4 -

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-6 -



FSR-2

FSR-3

FSS-2
FSS-2
FSS-3



8,721
8,721
8,721
8,649
8,649
8,649
8,649

8,169

8,169
7,929
7,929
7,875

7,635

7,635
7,635

7,455

7,455
7,455
7,401

7,221
7,095
7,095

6,681

6,681



11,500

9,730

9,470
9,470
8,481



Col. Earl F. Thomson, commr

Maj. Jester M. Loomis, asst. to chief
Maj. John W. Scott, dep. chief of

materials and tech. br.
Carl H. Nordstrom, chief of scientific

research div.



Oct. 16, 1949



FSR-2 —



11, 500



n



3U



Post



Military Security Board
(MSB)- -Continued. '



U.S. Courts for Germany
(USCG).



FOREIGN SERVICE LIST: JULY 1, 1952



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (HICOG)— Continued
Coblenz (unless otherwise noted)— Continued



Clarence Wendel, special consultant

(Bonn).
Theodore Alfred Rude, dep. chief of in

dustry div.
Ervin H. BramhaU, dep. chief of scientific

research div.
Harry Jan Coster, physical sci. adminis-
trator (Wiesbaden).
Fred S. Perkerson, chemist (Wiesbaden)-
Jacob Fullmer, mil. security officer
(Land Bavaria and Munich)

Henning B. Dieter, mech. engineer

Joseph Rivkin, chemical engineer

Richard Allan Steele, comm. sec

Nils G. Anderson, physical sci. adminis-
trator (Wiesbaden).

Charles Sedgwick, comm. sec

Lawrence P. Fellows, comm. sec

John J. Lequar, reports and staUstics
officer .

Joseph T. Skehan, comm. sec

Vincent J. MuUins, admin, officer



Dec.



Oct.
Dec.
Oct.



Oct.
Oct.

July
Oct.
Oct.
Oct.

June
Sept.
Oct.

Jan.
Oct.



28, 1950

16, 1949

4, 1950

16, 1949

16, 1949
16, 1949



16,


1951


16,


1949


16,


1949


30,


1949


11,


1950


7,


1950


16,


1949


15,


1951


16,


1949



Frankfort on the Main (unless otherwise noted)



WiUiam Clark, chief jusUce

Fred J. Cohn, justice (Nurnberg)

Carl Whitney Fulghum, assoc. jusUce -

Marc J. Robinson, assoc. justice

H. Lloyd Ericsson, jusUce (Nurnberg) -.
Peter J. Flanagan, jusUce (NUrnberg) - .
LeoM. Goodman, U.S. judge (Munich) -
James York Johnson, U. S. iudee
(Stuttgart).

Dewitt White, U.S. judge

Robert L. Guthrie, U.S. judge

Fred Joseph Harris, U.S. judge

(Regensburg).
Carl A. Turmo, U.S. judge (Nflrnberg) -
Homer Minnis Lyon, U.S. judge

(Augsburg).
Paul Eugene Madden, U. S. judge
(Heidelberg).

John Joshua Speight, U.S. judge —

Wilhelm H. Roberz, U.S. judge
(Munich).

John C. Campbell, U.S. judge

Ambrose Fuller, U.S. judge (Munich) —

Tench TUgham Marye, U. S. judge

WiUiam R. Reichert, U.S. judge

(Marburg).
John Archer Sabo, dist. judge (Berlin) -
Peter M. Stupar, U. S. judge
(Mannheim)

U.S. judge (Munich) -
U. S. judge



Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Nov.


13,


1949


Nov.


21,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949



Oct. 30, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949



FSR-2

FSS-1

FSS-1

FSS-2

FSS-2
FSS-3

FSS-2

FSS-3 ■

FSS-3 ■

FSS-3 •

FSS-6 -

FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-8 -
FSS-8 -



FSR-1

FSR-2

FSR-2

FSR-2

FSR-2

FSR-2

FSS-2

FSS-2



FSS-2
FSS-3
FSS-2



Oct. 16, 1949 FSS-2
Oct. 16, 1949 FSS-3

Oct. 16, 1949



S. judge (Regensburg)
U. S. judge



Marvin B. Colbert,

Alexis S. Basinskl,
(Wiirzburg).

Roy Smith Wood, U

Sadie B. Arbuthnot,
(Stuttgart).

Mason S. Lebaron U.S. judge (Nurnberg)-
Joseph Morse Mandell, judge (Munich) -
Harold C. Shannon, dep. admin, officer -

Hanns E. Gleichman, elk. of ct

Hans Lamm, interpreter (Nurnberg) —

Charles A. Phillips, legal asst - -

Lester Adolph Kolste, elk. of ct. (Berlin)-
Henry Einstein, elk. of ct. (Nurnberg) -



Oct. 16, 1949
Nov. 13, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Nov. 21, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Mar. 18, 1951
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Nov. 21, 1949



FSS-3 —I 9,201



FSS-3
FSS-3



FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-4

FSS-4
FSS-4

FSS-4
FSS-4 ■
FSS-5 ■
FSS-8 -
FSS-8 -
FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-8 -



8,961
8,961
8,961
8,961

8,961
8,961

8,721
7,929

7,929
7,689

7,689
7,689
7,095
6,213
6,213
6,087
5,907
5,673



POSTS OF ASSIGNMENT



35



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG)- -Continued
Frankfort on the Main (unless otherwise noted)- -Continued



Manfred Guggenheim, elk. marshal

William F. Wright, elk. marshal

(Niirnberg).
Riehard A. Wolf, elk. marshal

(Stuttgart).
Wiley E. Robinette, elk. marshal

(Regensburg).
John J. Herman, elk. marshal (Munieh) -



Nov. 13
Oet. 30
Oet. 16
Bonn- -Bad Godesberg (unless otherwise noted)



Oct. 16
Oct. 16



Glenn George Wolfe, exec. dir. ; att

Theo Elmer Hall, chief of personnel div -
Fletcher D. Mitchell, Jr., chief of fiscal

sers. br.
Dwight 3. Porter, chief of mgmt. and bud-
get div.
Thomas I. Carolan, chief of admin, sers.

div.

Ernest T. Wolf, special asst. to dir

Leslie A. Grant, pol. officer

Jack Blanchard Minor, For Ser. Staff

officer; att.
Gerhart Husserl, public affairs officer

(legal adviser) (Frankfort on the Main).
Jack Henry Lennon, special asst. to dir -
Edward J. Sheppard, chief of communica-
tions br.
Bruce L. McDaniel, chief of operating

facilities br.
Hermann R. Habicht, chief of reports br.

(Frankfort on the Main).
Gerald S. Bushnell, dep. chief of mgmt.

and budget div.
Alfred D. Mittendorf, Jr., org. and

methods examiner.
John A. Tierney, budget and fiscal officer-
Charles M. Ellison, chief of employee

utilization br.
Idar Rimestad, asst. chief of personnel

div.
Emory F. Armstrong, asst. chief of

personnel div .

Joseph T. Bartos, finance officer

Frank W. Blanchette, chief of external

audit br.
Richard E. Jones, For. Ser. Staff officer ,

att. (Frankfort on the Main).
George L. Simonson, org. and methods

examiner.
Ralph Oliver Brieker, asst. chief of

admin, sers. div.

Merrill M. Blevins, admin, officer

Paul K. Morris, org. and methods

examiner.
Raymond Earl Chapman, map and pubs.

procurement officer.
Chase E. Laurendine, communications

engineer.
William J. Monticone, budget and fiscal

officer.
William E. WiUey, chief of procurement

and supply section (Frankfort on the

Main).
Floyd E. Masten, map and pubs, procure-
ment officer.

Frank M. Bryan, budget officer

John Francis Rieger, For. Ser. Staff

officer.



May 9
Oct . 16
Oct. 16



Nov. 21

Jan. 30

Aug. 24
Oet. 16
Oct. 5



Oct. 16, 1949



Oct. 16
Oct. 16

June 25

Oct. 16

Oct. 16

Oct. 16

Apr. 14
Dee. 23

Sept.

Sept. 29,

Oct. 16
Oct. 16

Mar. 23

Oct. 28

Dec. 5

Nov. 5
Dec. 10

Oct. 16

Oct. 16

Oet. 16

Apr. 20

Apr. 6

Oct. 16
Oet. 16



1949
1949

1949

1949

1949



1949
1949
1949

1949

1950

1949
1949
1949



1949
1949

1950

1949

1949

1949

1950
1951

1949

1949

1949
1949

1950

1949

1951

1951
1951

1949

1949

1949

1950

1951

1949
1949



FSS-9





$ 5,619


FSS-9





5,619


FSS-9


...


5,619


FSS-9


...


5,439


FSS-9





5,079


FSR-1




13,600


FSR-2





11, 500


FSR-2


— -


11,500


FSR-2


— -


11, 500


FSR 2


...


11, 500


FSS-1


...


10, 550


FSS-1





10, 550


FSS-1





10, 250


FSS-1


-..


10,250


FSS-1


...


10, 250


FSS-1


- -


10,250


FSS-1


...


10, 250


FSS-2


— .


10, 250


FSS-1


„.


9,950


FSS-2


...


9,950


FSS-2





9,950


FSS-2





9,950


FSS-2


...


9,470


FSS-2


...


9,470


FSS-2





9,470


FSS-2


- —


9,470


FSS-2


...


9,470


FSS-3


...


9,441


FSS-3


— .


9,441


FSS-2


...


9,230


FSS-2


...


9,230


FSS-3


...


8,961


FSS-3


...


8,961


FSS-3


...


8,961


FSS-3





8,961



FSS-3 —

FSS-3 -
FSS-3 -



8,961

8,721
8,721



36



FOREIGN SERVICE LIST: JULY 1, 1952



Post






Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salar;



GERMANY (fflCOG)— Continued
Bomi - Bad Godesberg (unless otherwise noted) - Continued



Office of Executive Director
(XD) - Continued.



Mitchell, supervisory



Christopher M
auditor.

Charles F. Flinner, accountant

William A. Steinacker, chief of printing

and reproduction section.
Carl Emil Westrum, For. Ser. Staff of-
ficer.
Neal E. Kimm, special asst. to chief of

admin, sers. div.
Leonard H. Starbird, apartment supt.
(Frankfort on the Main).

Joseph E. Flaherty, budget analyst

Joseph M. Franckenstein, info, and
education specialist (Frankfort on the
Main).

Harold W. Graham, admin, officer

Sara Lena Kruskall, placement officer;
asst. chief of employee utilization br.
Laura Lee Pratt, chief of sers. and

transactions br.
Glenn Joseph Reinsel, chief of internal

audit section.
Henrietta Klebe, chief of regulations and

procedures br.
Thomas H. Callahan, budget analyst

(Frankfort on the Main).
Max L. Shimp, chief of motor transport

section.
John F. Collins, chief of space mgmt.
section.

Robert B. Stitt, procurement officer

Margaret E. Booth, placement officer — -
Ronald A. Gaiduk, For. Ser. Staff officer.
Joseph C. O'Connell, budget and fiscal

officer (Munich).
Barnett Morris Rosen, supervisory

auditor.
Thomas A. Gavin, community sers.

officer.
Charles R. Bakey, records administrator -
George E. Dickerson, real estate officer-
Milton H. Eshleman, supervisory auditor .

DeWitt V. Kiernan, apartment supt

Cecil B. Banner, supply officer

(Frankfort on the Main).
Viola C. Ames, policy and regulations

officer.
Robert R. Bliss, Sr. , budget and fiscal
officer (Frankfort on the Main).

Charles W. Falkner, accountant

Elsie C. Haaker, employee relations

officer.
William S. Hoffmann, space mgmt. officer

(Frankfort on the Main).
Wayne L. Catching, disbursing officer -

Henry J. Paoli, operation engineer

■Edward J. Dembski, fiscal accountant —
Ralph Carrol Nichols, asst. chief of motor

transport section.
Hyman Goldstein, budget and fiscal officer

(Munich).
Neil M. Goen, records administrator - -
John F. Doyle, Jr. , org. and methods

examiner.
George E. Ranslow, stock control officer -
James P. Conley, courier ser. supervisor
Wendell A. Pike, org. and methods
examiner.



June 1, 1950

Aug. 28, 1950

Oct. 13, 1951

Oct. 16, 1949

Aug. 27, 1951

Nov. 29, 1949

Sept. 11, 1950

Oct. 16, 1949



Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Nov. 8, 1949

Dec. 2, 1949

Mar. 1, 1950

Sept, 17, 1950

Nov. 13, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Nov. 10, 1949

Dec. 4, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Dec. 26, 1950

Mar. 12, 1951

May 11, 1951

Oct. 30, 1949



Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949



FSS-3 - —

FSS-3 -
FSS-4 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-4 -



Oct. 16, 1949

May 31, 1950

Jan. 19, 1951

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Nov. 27, 1949

May 28, 1950
Aug. 14, 1950

Apr. 6, 1951
Sept. 29, 1949
June 10, 1950



FSS-4
FSS-4

FSS-4

FSS-4

FSS-4

FSS-4

FSS-4

FSS-4

FSS-4
FSS-5
FSS-5
FSS-5

FSS-5

FSS-6 •

FSS-5 ■
FSS-5 ■
FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-6 -

FSS-5 -
FSS-5 -



$ 8, 721

8,721
8,649

8,481

8,481

8,115

8,115
7,929



FSS-5 -

FSS-5 -.

FSS-5 -

FSS-6 -

FSS-6 -■

FSS-8 -

FSS-6 —
FSS-6 —

FSS-6 -
FSS-6 -
FSS-6 -



7,929
7,929

7,929

7,929

7, 929-

7,929

7,929

7,929

7,689
7,455
7,455
7,455

7,455

7,401

7,275
7,275
7,275
7,275
7,275

7,275

7,221

7,095
7,095

7,095

7,095
7,095
6,681
6,681

6,681

6,681
6,681

6,681
6, 501
6,501



POSTS OF ASSIGNMENT



37



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG)— Continued
Bonn- -Bad Godesberg (unless otherwise noted) - Continued



David R. Curtln, fiscal accountant

Jerome S. Wrubel, For. Ser. Staff

officer.
Robert H. Bell, plant mgr.

(printing and reproduction) (Frankfort

on the Main).
Montana W. Zbinden, admin, officer —
Helen H. Brumbaugh, employee relations

officer.
Daniel G. Lenihan, employee relations

officer; v. c.
Bernard W. Lewis, classification analyst -
Hugh O. Capps, Jr. , employee relations

officer.
Dorothy A. Leadbetter, placement tech-
nician.
Harry R. Swanson, chief of travel section -
John T. C. Cronley, printing specialist -

Margaret P. Welsh, billeting officer

Nathan H. Heubeck, communications

officer (asst. chief).
Walter A. Galling, cultural officer

(SchwUbisch Gmund).
George J. Warren, communications

supervisor.
Alfred C. Chadbourn, gen. sers. officer -
Oliver T. Field, cultural affairs adviser-
Mary H. Anderson, payroll supervisor -
Ruth M. Cannon, org. and methods

examiner .
John L. Smith, voucher audit supervisor -
William N. Harben, asst. pubs, procure-
ment officer.
Thomas F. Hoctor, org. and methods

examiner (Frankfort on the Main).
Stanley S. Chowanlec, communications

technician.
Howard Van Arsdale, asst. plant mgr.

(Frankfort on the Main).

Ruth D. McDonough, nurse

Ramon M. Gibson, message center and

courier ser. supervisor.
James S. Waddington, personnel asst —
Thaddeus A. Herrick, Jr., admin, asst.;

V. c.
Harold L. Henrikson, v. c. ; visa officer

(Stuttgart).
Isidore Edelman, records supervisor —

Eugene E. Morris, garage supt

Spencer P. Miller, Jr., org. and methods

examiner.
Archibald K. Smith, asst. cultural officer

(Bremen).

Bryce M. Gerlach, reports officer

Erna J. Gundrum, travel specialist

Joseph J. Prantl, property and claims

officer (automotive).

Donald E. Spencer, supply asst

Evelyn M. Hardoin, asst. chief of dis-
bursement section.
Robert Deeping, community sers. officer-
Chaxlotta Heubeck, travel asst. (Frankfort

on the Main).
Everett E. Miller, motor pool supervisor

(Frankfort on the Main).
Frederick C. Bealke, Jr., procedures

technician.



July 24, 1950
Nov. 12, 1950

Aug. 27, 1951



Dec. 10
Oct. 16

Oct. 16

June 1
Aug. 30

Dec. 11

May 1
June 25
Oct. 16
Jan. 26

Apr. 30

Aug. 9

Jan. 8

Oct. 16

Feb. 12

Oct. 16

Nov. 11
Feb. 23

Feb. 27

Feb. 4

May 15

Dec. 16
Jan. 5

Jan. 8

May 25

June 19

Oct. 16
July 27
Dec. 7

Apr. 21

Oct. 16
Oct. 16
Oct. 16

Oct. 16
Nov. 11

May 28
June 21

Aug. 22

Jan. 31



1951
1949

1949

1950
1950

1950

1951
1951
1949
1950

1950

1950

1951
1949
1950
1949

1950
1950

1950

1950

1950

1950
1951

1951
1950

1950

1949
1950
1950

1949

1949
1949
1949

1949
1949

1950
1950

1950

1951



FSS-6
FSS-6

FSS-6



$ 6, 501

6,501

6,501



FSS-6 —
FSS-7 - —

FSS-7 —

FSS-7 — -
FSS-7 - -

FSS-7 — -

FSS-7 —

FSS-7 - -

FSS-7 — -

FSS-7 —

FSS-7 — -

FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-8 -
FSS-8 -
FSS-8 -

FSS-8 -
FSO-5 -

FSO-5 -

FSS-8 -

FSS-8 -

FSS-8 -
FSS-8 -

FSS-8 -
FSO-6 -

FSO-6 -

FSS-9 -
FSS-9 -
FSO-6 -

FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -

FSS-9 -



6,501
6,087

7,087

6,087
6,087

6,087

6,087
6,087
5,907
5,907

5,907

5,907

5,907
5,673
5,673
5,493

5,493
5,313

5,313

5,313

5,313

5,313
5,313

5,313
5,093

5,093

4,899
4,899
4,793

4,719

4,719
4,719
4,719

4,719
4,719

4,719
4,719

4,719

4,719



38



FOREIGN SERVICE LIST: JULY 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (fflCOG)— Continued
Bonn - Bad Godesberg (unless otherwise noted)— Continued



Office of Executive Director
(XD)— Continued.



U.S. Commander Berlin



Andrew C. Hatch, depot supt. (Frankfort
on the Main).

Berlin

Maj. Gen. Mathewson, U.S. comdr

Cecil B. Lyon, dir. of Berlin element - -
David M. Maynard, dep. dir. of Berlin

element.
Ray W. Smith, chief of econ. affairs div -
William John C . Egan, chief of public
affairs div.

Robert B. Streeper, cons, gen

W. Wallace Kirkpatrick, gen. counsel - -
Caesar J. Scavarda, chief of public safety
div.

Paul P. Roudakoff, protocol officer

Stephen C. Brown, trade analyst

Donald S. Spigler, finance officer (MSA) -
Charles Albert Dix, econ. officer (trans-
portation).
Herbert N. Higgins, chief of industry br -

Louis Mark, Jr., program analyst

Arthur A. Birnkrant, asst. gen. counsel -
Robert C. Creel, chief of pol. affairs div -
N. Spencer Barnes, chief of eastern af-
fairs div.
Herbert Waldon Baker, labor economist -

Maxwell S. McKnight, exec, sec

Lawrence P. Bachmann, film officer

Joseph P. McNulty, property officer

Claude E. Broom, public safety officer - -

Henry Kenneth Dreman, trade officer

Harry B. Wyman, education adviser

Peter Stanne, public welfare adviser

Edward B. Maguire, industrial specialist -

Elmer Cox, press officer

Bryant Buckingham, cons

Alberts. Carter, chief of program

and policy br. ; cons.
Carl G. Anthon, education adviser (higher

education).
Karl F. Mautner, pol. officer (liaison) -
James C. Flint, community activities

adviser.
Robert Olaf Waring, admin, officer; v. c
Joseph A. Angotti, budget and fiscal officer
Nathan A. Levin, interpreter; translator
(Russian).

Evan Agustus Taylor, U.S. sec

Charles E. Hulick, Jr., chief of pol. br -
Marion Skeen Coleman, press and pubs.

officer.
Helen B. Nixon, youth and community
activities adviser.

Robert E. Hastings, program analyst

Benjamin Wald, interpreter; translator
(Russian).

John A. McKesson, 3d, econ. officer

James S. Sutterlin, pol. officer

Norman K. Pratt, pol. officer

George J. Lambert, public safety officer -
Christopher A. Legge, cultural affairs

adviser.
Robert J. Comings, budget and fiscal
officer.

William F. Keefe, press officer

Walter C. Stelt, public safety officer



Feb. 16, 1951



June 11,
Oct. 9,

May 14,
Nov. 2,

June 6,
Apr. 2,
Jan. 2,

Oct. 16,
May 11,
Mar. 7,
Oct. 16,

Oct. 16,
Oct. 16,
Oct. 16,
Aug. 23,
Aug. 28,



1951
1951

1951
1949

1950
1950
1951

1949
1951
1951
1949

1949
1949
1949
1951
1951



Oct.


16,


1949


Dec


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


6,


1950


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Dec.


27,


1951


Oct.


16,


1949


Apr.


5,


1948


Sept. 27,


1951



Oct. 16, 1949



Oct. 16,
Dec. 24,

May 1,
Oct. 16,
Oct. 16,

Oct. 16,
May 4,
Oct. 16,



1949
1950

1951
1949
1949

1949
1951
1949



Feb. 13, 1951



Dec. 13,
Jan. 22,

June 15,
July 16,
May 27,
Oct. 16,
Oct. 16,



1951
1951

1951
1951
1952
1949
1949



Oct. 16, 1949



Feb. 6,
Jan. 28,



1950
1951



FSS-9



FSO-1
FSO-2

FSR-2
FSR-2

FSO-2
FSS-1
FSS-1

FSS-2
FSO-3
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-3
FSO-3
FSO-3 ■

FSS-3 ■
FSS-3 -
FSS-3 -
FSS-3 ■
FSS-3 -
FSS-4 -
FSS-4 -
FSS-4 -
FSS-4 -
FSS-4 -
FSO-4 -
FSO-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -
FSS-4 -

FSS-4 -
FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -
FSO-4 -
FSS-6 -

FSS-5 -

FSS-5 -■
FSS-6 -■

FSO-4 -
FSO-4 -
FSO-4 -
FSS-6 -
FSS-6 —

FSS-6 -

FSS-6 -
FSS-6 —



7,095

7,095
7,041

6, 963
6,963
6,963
6,861
6,861

6,681

6,681
6,681



POSTS OF ASSIGNMENT



39



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG)— Continued
Berlin- -Continued

Michael B. Lustgarten, admin, liaison

officer.
Stefan Peter Munsing, cultural affairs

adviser.
Eugenie Zawadzki, pubs, procurement

officer.
WiUiam E. MacFarlane, personnel officer
Bettine S. Mercer, interpreter (French) -

Marion K. Mitchell, pol. officer

Harry L. Anderson, communications sers.

officer; v. c.
Raymond M. Bailey, youth activities

adviser.

Alan H. Dodds, asst. U.S. sec

Patrick R. Thomas, gen. sers. officer

(chief of operating facilities br.)
Thomas R. McCabe, cultural affairs

adviser (exchanges).
Albert W. Stoffel, v. c.;econ. officer -

Jean Steffe, shorthand reporter

Eugene V. McAuliffe, exec. asst. ; v. c -
Gregory Henderson, v. c. ; dep chief;

operations officei;.

Moncrieff J. Spear, pol. officer

Warren A. Kelsey, pol. officer

Jack B. Button, v. c

Edgar E. Garwood, Jr., v. c

Paul J. Artemis, translator (French) —
Harold C. Roser, Jr., v. c.;info. officer

Frank L. Heffelman, ct. reporter

Edward J. Krache, Jr., v. c

Jacob N. Myerson, program analyst —

Clifford J. Quinlan, cml. specialist

Munro P. Jones, procurement officer —

Martha C. Mautner, pol. officer

Nicholas G. Andrews, v. c

Marion A. Baldwin, pol. officer

Gordon G. Heiner, 3d, info, officer —

Herman T. Skofield, v. c

Edwin Howai-d Rohde, v. c

Lieselotte Jung, interpreter (German) —

Oscar L. Cassels, v. c

Lawrence C. MitcheU, pol. analyst

Robert T. Von Der Lieth, info, officer —
Heyward Isham, econ. officer

Bremen (unless otherwise noted)

Edward D. McLaughlin, cons. gen. ;

principal officer.
Allen Y. King, public affairs officer —
Richard C. Wooton, asst. cultural affairs

officer.

Howard W. Calkins, info, officer

Philip F. Dur, politico-econ. officer —
Herbert T. Schuelke, cultural officer —
Robert L. Marshall Jr., admin, officer -
Paul D. Bethel, asst. cultural officer - —
Domingo A. Monteiro, budget and fiscal

officer.
Elizabeth Deans, cultural officer

(Bremerhaven).
Ernest E. Ramsaur, Jr. , v. c. ; pol.

officer.
Charles A. Lemmo, gen. sers. officer;

dispatch agt.

Arvid G. Holm, v. c .; visa officer

Jerome K. Holloway, Jr., v. c; pol

officer.



Oct. 16, 1949


FSS-6 - -


$ 6, 501


Oct. 16, 1949


FSS-6 —


6,501


Apr. 30, 1950


FSS-6 -


6,501


July 31, 1950


FSS-6 —


6,501


Oct. 16, 1949


FSS-7 — -


6,267


Mar. 19, 1947


FSS-7 — -


6,087


Oct. 16, 1949


FSS-7 —


6,087


Dec. 1, 1950


FSS-7 —


6,087


Dec. 11, 1950


FSS-7 — -


6,087


Oct. 16, 1949


FSS-7 —


5,907


May 29, 1951


FSS-7 —


5,907


June 23, 1950


FSO-5 —


5,713



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 62 of 113)