United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 7 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 7 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


William O. Soderstrum, budget and fiscal

officer.
Hyman Goldstein, budget and fiscal officer

(Munich).
Neil M. Goen, records administrator —
Aloysius J. Warnecki, budget and fiscal

officer (Stuttgart).
James P. Conley, courier ser. supervisor
Robert J. Comings, budget and fiscal

officer (Berlin).

William S. Hoffman, admin, officer

Ralph Carrol Nichols, transportation

officer.
Wendell A. Pike, org. and methods

examiner.

David R. Curtin, fiscal accountant

John F. Doyle, Jr., org. and methods

examiner.
George E. Ranslow, stock control officer-
Thomas Gikas, finance officer

Beatrice M. Dimeo, classification officer.
Guy Purdy Timboe, employee sers.

officer.
Helen H. Brumbaugh, employee relations

officer.

Martha Ann Gans, placement officer

Elsie C. Haaker, employee relations

officer.
Magdalen Ann Stocker, placement officer-
Dorothy E. Wiesinger, info, specialist -
Hampton E. Brown, placement officer —
Bernard W. Lewis, classification officer-
John T. C. Cronley, printing specialist -
W. Lawrence Young, records administra-
tor.
Daniel G. Lenihan, chief of transactions

br.j v.c.
Nathan H. Heubeck, records administrator
Kenneth E. Payne, admin.officer (Bonn)
George R. Jennings, budget and fiscal

officer (Bremen).
Hugh O. Capps, employee relations

officer.
S. Rowland Burk, resident officer; v.c.

(Kassel).
John D. Healy, resident officer

(DUlenburg).
Egon E. Week,

(Stuttgart).
Neil Goedhard, resident officer (Hanau) -
Jerome S. Wrubel, security technician -
Robert M. Allen, resident officer

(Stuttgart) .
David K. Peet, resident officer (Munich) -
John W. Kennedy, resident officer

(Munich).
Robert B. Warner, resident officer

(Wiesbaden).



resident officer



May 31
Dec. 26
Jan. 19
Mar. 12
May 21
Oct. 30



Oct. 16
Oct. 16

Nov. 27

May 28
Dec. 26

Sept. 29
Oct. 16

Oct. 16
Oct. 16

Jvme 10

July 24
Aug. 14

Apr. 6
Oct. 16
Feb. 6
Oct. 16

Oct. 16

Oct. 16
Oct. 16

Oct. 16
Oct. 16
Jan. 4
Jime 1
June 25
Feb. 23

Oct. 16

Jan. 26
Mar. 8
Apr. 10

Aug. 30

Sept. 17

Sept. 27

Sept. 27

Oct. 1

Nov. 12
Nov. 26

Nov. 29
Dec. 8



1950
1950
1951
1951
1951
1949



1949
1949

1949

1950
1946

1949
1949

1949
1949

1950

1950
1950

1951
1949
1950
1949

1949

1949
1949

1949
1949
1950
1950
1951
1949

1949

1950
1950
1950

1950

1950

1950

1950

1950
1950
1950

1950
1950



Dec. 8, 1950



FSS-5





$ 7,095


FSS-5





7,095


FSS-5





7,095


FSS-5





7,095


FSS-5





7,095


FSS-7


-


6,807


FSS-6




6,681


FSS-6


-


6,681


FSS-6





6,681


FSS-6


__


6,681


FSS-6


-


6,501


FSS-6


__


6,501


FSS-6


"


6,501


FSS-6





6,501


FSS-6


-


6,501


FSS-6





6,501


FSS-6


__


6,501


FSS-6


-


6,501


FSS-6


__


6,501


FSS-7





6,447


FSS-7





6,447


FSS-7


-


6,267


FSS-7





6,087


FSS-7





6,087


FSS-7


-


6,087


FSS-7


__


6,087


FSS-7





6,087


FSS-7


-


6,087


FSS-7





6,087


FSS-7





6,087


FSS-7





5,907


FSS-7





5,907


FSS-7


__


5,907


FSS-7





5,907


FSS-7


-


5,907


FSS-7





5,907


FSS-7





5,907


FSS-7





5,907


FSS-7





5,907


FSS-7


__


5,907


FSS-7


-


5,907


FSS-7





5,907


FSS-7


__


5,907


FSS-7


-


5,907



FSS-7 —



5,907



38



FOREIGN SERVICE LIST: JANUARY 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (HICOG)— Continued
Frankfort on the Main (unless otherwise noted) — Continued



Office of Administration
(A) - Continued.



Alan H. Dodds, resident officer

(Wiesbaden).
Dorothy A. Leadbetter, placement officer-
Hall ward A. Danielsen, placement officer-
James B. Peabody, resident officer

(Wiesbaden) .
Arvin M. Kramish, resident officer

(Wiesbaden) .
Wilbert B. Dubin, resident officer

(Stuttgart) .

John H. Daschbach, admin, officer

Harry R. Swanson, chief of travel br

Virginia C. Darce, interior decorator —
Adolph V. Mitterer, motor pool supervisor
Mary H. Anderson, payroll supervisor -
Ruth M. Cannon, org. and methods

examiner.
Donald Hodson, dep. chief of travel br —

James D. Smith, property officer

Margaret P. Welsh, billeting officer

Domingo A. Monteiro, local payroll

procedures officer.
Stanley S. Chowaniec, communications

technician.
George J. Warren, communications

supervisor.

Charles H. Shaller, constr. engineer

Margaret E. Manning, asst. budget analyst

Martin Levey, billeting officer

John L. Smith, voucher audit supervisor -
Gustav H. Fagerholm, chief of graphic

section.
Alfred C. Chadbourn, gen. sers. officer -
Wesley F. Hawes, property accounting

officer.

Frederick C. Whetzel, depot supt

Thaddeus A. Herrick, Jr., admin, asst.;

V. c.
William P. Harris, resident officer

(Stuttgart) .

Clifford J. Quinlan, admin, asst

Isidore Edelmann, correspondence control

supervisor.
Marie C.Gravener, placement technician -
John W. Black, resident officer

(Stuttgart).
Benjamin R. Moser, resident officer

(Wiesbaden).
Richard C. Simpkins, resident officer

(Stuttgart).
Peter A. Seip, resident officer

(Stuttgart).
Gordon G. Heiner, 3d, admin, asst.

(Wiesbaden).
Spencer P. Miller, Jr. , org. and methods

examiner.
Mary A. Kellogg, employee sers. tech-
nician.
Hazel L. S. Medlock, disbursing officer -
Edwin Howard Rohde, resident officer

(Darmstadt).
Richard J. Pond, communications ser.

officer (Bonn).
Edward R. Foley, communications super-
visor.

Donald E. Spencer, supply asst

Nora E. Wittliff, employee sers. tech-
nician.



Dec. 11, 1950



Dec. 11,

Jan. 3,

Jan. 15,

Jan. 18,

Feb. 13,

Feb. 18,

May 1,

June 13,

Feb. 21,

Feb. 12,

Oct. 16,

Oct. 16,

Oct. 16,

Oct. 16,

Jan. 18,

Feb. 4,

Aug. 9,

Aug. 14,

Aug. 15,

Oct. 9,

Nov. 11,

Nov. 13,

Jan. 8,

Jan. 10,

Apr. 9,

May 25,



1950
1951
1950

1951

1951

1951
1951
1951
1951
1950
1949

1949
1949
1949
1950

1950

1950

1950
1950
1950
1950
1950

1951
1951

1951
1950



Sept. 27, 1950



Nov. 30,
Oct. 16,

Oct. 16,
Sept. 27,

Sept. 27,

Sept. 27,

Sept. 29,

Nov. 24,

Dec. 7,

Jan. 17,

Apr. 24,
June 21,

July 1,

Oct. 16,

Oct. 16,
Oct. 16,



1950
1949

1949
1950

1950

1950

1950

1950

1950

1947

1948
1949

1949

1949

1949
1949



FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-9 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 ~

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —
FSS-8 —

FSS-8 —
FSO-6 —

FSO-6 —

FSO-6 -

FSS-9 —

FSS-9 —
FSO-6 —

FSO-6 —

FSO-6 —

FSO-6 —

FSO-6 —

FSO-6 —

FSS-9 —

FSS-9 —
FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —
FSS-9 —



POSTS OF ASSIGNMENT



39



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG) - Continued
Frankfort on the Main (unless otherwise noted)- -Continued



ce of Administration
\) — Continued.



ice of General Counsel
3C).



Howard Van Arsdale, printing supervisor.
Edwin C. Pancoast, resident officer

(Dieburg).

Charlotta Heubeck, travel asst

Eugene E. Morris, garage supt

Ruth D. McDonough, nurse

Ramon M. Gibson, asst. communications

officer.
James S. Waddington, admin, officer —
Frederick C. Bealke, Jr., procedures

technician.
Edward E. Masters, resident off icer

(Stuttgart).
Kennedy B. Schmertz, resident officer

(Wiesbaden).
Pratt Byrd, admin asst. (Bremen)

Robert R. Bowie, gen. counsel

Eli W. DeBevoise, gen. counsel

Grant W. Kelleher, asst. gen. counsel -
Forrest S. Hannaman, chief of legal ad-
vice div.

Sidney H. Willner, atty

Worth Byrd McCauley, chief atty

Frederick G. Hulse, dep. chief of admin.

of justice div.

Stanley A. Disney, atty

S. Houston Lay, special asst

Walter E. Menke, dep. chief of legislation

div.

Joachim Von Elbe, legal officer

Joseph E. McDowell, atty.; dep. div. chief
Joseph W. Bishop, special asst. to gen.

counsel.

Richard C. Hagan, prison officer

Gerhart Husserl, legal officer

Jacob I. Karro, asst. chief of legal advice

div.
Knox Lamb, special asst. to gen. counsel-
Edmund Heinz Schwenk, legal officer —

Randolph H. Newman, atty

Richard H. Lansdale, legal officer

Henry F. Waldstein, atty

Herbert L. Sultan, atty

Anthony H. Bergson, atty

Harry Gaberman, atty; investigator

Edgar Martin Gerlach, prison officer

Hardy Campbell Lee, atty

Richard A. Ruppert, trial atty

John Sexton James, Jr., atty

Paul James Gernert, prison officer

(Bad-Nauheim).
Wallace Lawrence, prison officer

(Bad-Nauheim).
Donald C. Noggle, trial atty. (Munich) -
Lloyd Henry Rooney, trial atty. (Stuttgart)-

William A. Acton, cml. specialist

Thomas C. Lancian, asst. chief atty —

Paul Eugen Moeller, atty

James F. Tierney, cml. specialist —

William Irving Hart, atty

William Blitz, business economist

William Fred Johnston, trial atty

Harold Edwin Kuhn, atty

Werner Loewenthal, property officer ' -
Saul Moskowitz, prison officer

(Munich).



May 16, 1950
June 8, 1950

June 21, 1950
July 27, 1950
Dec. 16, 1950
Jan. 5, 1951

Jan. 8, 1951
Jan. 31, 1951

Sept. 27, 1950

Nov. 30, 1950

Feb. 20, 1951

Jan. 26, 1950

June 6, 1951

Jan. 23, 1950

Oct. 16, 1949

Jan. 23, 1950
Oct. 16, 1949
Nov. 21, 1949

Sept. 4, 1950
Mar. 21, 1950
Oct. 16, 1949



Oct.
Jan.
May

Oct.
Oct.
Oct.

Oct.
Oct.
Mar,
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
May
Oct.



16, 1949

24, 1950

23, 1950

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

8, 1950

16, 1949

27, 1949
30, 1949
16, 1949
16, 1949
16, 1949
16, 1949
16, 1949

28, 1950
16, 1949



Oct. 16, 1949



Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.



16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

30, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949



FSS-9
FSS-9

FSS-9
FSS-9
FSS-9
FSS-9

FSS-9
FSS-9

FSO-6

FSO-6

FSO-6

FSR-1
FSR-1
FSR-2
FSR-2

FSR-2
FSR-2
FSS-1

FSS-1
FSS-1
FSS-1

FSS-1
FSS-1
FSS-1

FSS-1
FSS-1
FSS-1

FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-4

FSS-4

FSS-4
FSS-4
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-4
FSS-4
FSS-4
FSS-4
FSS-4



$4,719
4,719

4,719
4,719
4,719
4,719

4,719
4,719

4,593

4,593

4,393

14, 300
14, 300
11,500
11,150

11,150
11,130
11,130

11,130
10, 550
10,250

10, 250
10, 250
10,250

9,950
9,950
9,950

9,950
9,950
9,950
9,230
9,230
9,230
8,721
8,721
8,721
8,721
8,721
8,721
8,649

8,649

8,649
8,649
8,481
8,481
8,481
8,481
8,481
8,409
7,929
7,929
7,929
7,929



Assigned also to Office of Economic Affairs.



40



FOREIGN SERVICE LIST: JANUARY 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (HICOG) - Continued
Frankfort on the Main (unless otherwise noted) - Continued



Office of General Counsel
(GC)- -Continued.



Military Security Board
(MSB).



Kermit Van Leuven, trial atty. (Marburg) -

Elizabeth K. Lange, atty

Cyril C. Means, atty

Robert H. Heilbrunn, atty

Julius I. Rudolph, Jr., trial atty.

(Regensburg).
Jim Stanley Phelps, trial atty. (Bremen) -
Richard C. Sheldon, trial atty. (Augsburg).
William D. Canfield, trial atty. (Nurnberg)

Irvin Robbins, trial atty. (Berlin)

James L. Greenhill, trial atty. (Munich) -

Edward T. Edrington, trial atty

Ronald Dadamio, trial atty. (Wiirzburg) -
Gerald D. Fowlie, trial atty. (Mannheim).
Albert B. Osborne, trial atty. (Ansbach) -

Marjorie N. Robbins, librarian

Fred A. Tappan, trial atty

Joseph Peter Friske, trial atty

Wallace G. Dempsey, atty

Solomon Boock , trial atty. (Munich)

Tom Lucian Davis, atty

Elmer H. Groth, trial atty. (Augsburg) -

William F. Jones, trial atty

George W. Oliphant, trial atty.

(Regensburg).
Clarence E. Vores, trial atty. (Heidelberg)

Ernst M. Lampe, atty

Edward Quintin Carr, Jr., atty

John Lewis Tinner ello, trial atty. ; v.c.

(Stuttgart).
Jerome L. Silverstein, asst. dist. atty.

(Kassel).

Carla Helen Eddy, legal asst

Freda Barker, admin, officer

Francis D. Murnaghan, Jr., atty

Alexander M. Bickel, legal officer

William J. Schrenk,Jr., atty

Donald A. Wehmeyer, atty

Coblenz (unless otherwise noted)

Col. Earl F. Thomson, dep. commr.

(Berlin).
Carl H. Nordstrom, chief of scientific

research div.
Justin M. Kelly, chief of industrial div —
Clarence Wendel, special consultant

(Frankfort on the Main).
Theodore Alfred Rude, chemical engineer -
Ervin H. Bramhall, dep. chief of scientific

research div.
Lionel L. Brunton, engineer (gen. )

(Wiesbaden).
Carley H. Paulsen, engineer (Hamburg) —
Harry Jan Coster, physical sci. admin-
istrator (Berlin).
Fred S. Perkerson, chemist

(Wiesbaden).

John Yule, engineer (Hamburg)

Victor L. Billings, chief of patents br —

John C. Barrett, metallurgist

Rudolph M. Langer, physicist (Wiesbaden)-

Earl F. Kiernan, elect, engineer

Henning B. Dieter, mechanical engineer -

Joseph Rivkin, chemical engineer

Josephs. Korfanty, industrial specialist -

Theodore L. Morris, elect. engineer

Donald M. Pearson, mechanical engineer
Richard Allan Steele, comm. sec



Oct.

Nov.
July
Aug.
Oct.

Nov.
Apr.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Nov.
Nov.
Oct.
Oct.
Oct.
Nov.
May
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.

Oct.
June
Jan.
Apr.

Jan.

Oct.

Oct.

Mar.

Aug.

July

June



16,


1949


16,


1949


23,


1950


31,


1950


16,


1949


22,


1949


3,


1950


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


IVi


1949


18,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


21,


1949


1,


1950


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


29,


1950


16,


1950


17,


1950


9,


1951


16,


1949


16,


1949


10,


1950


13,


1950


31,


1950


19,


1951



FSS-4 —

FSS-4 -

FSS-4 —

FSS-4 —

FSS-5 ~

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-6 -

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-8 —



Oct.


16,


1949


FSR-2 -


11,500


Nov.


19,


1949


FSR-2 —


11,130


Dec.


28,


1950


FSR-2 —


11,130


Oct.


16,


1949


FSS-2 -


10, 250


Dec.


4,


1950


FSS-1 -


9,950


Oct.


16,


1949


FSS-2 —


9,950


Oct.


16,


1949


FSS-2 -


9,710


Oct.


16,


1949


FSS-2 —


9,470


Oct.


16,


1949


FSS-2 —


9,470


Oct.


16,


1949


FSS-3 -


9,441


Oct.


16,


1949


FSS-2 —


9,230


June


19,


1950


FSS-2 —


9,230


Sept.


24,


1950


FSS-2 —


9,230


Apr.


8,


1951


FSS-2 —


9,230


July


16,


1951


FSS-2 —


9,230


Oct.


16,


1949


FSS-3 —


8,961


Oct.


16,


1949


FSS-3 —


8,721


Oct.


16,


1949


FSS-3 —


8,721


Oct.


16,


1949


FSS-3 —


8,721


Oct.


16,


1949


FSS-3 —


8,721



POSTS OF ASSIGNMENT



41



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



tary Security Board
ISB)- -Continued.



. Courts for Germany
ISCG).



GERMANY (HICOG) - Continued
Coblenz (unless otherwise noted) - Continued



Nils G. Anderson, physical sci. admin-
istrator (Wiesbaden).
Kenneth M. Harnett, physicist; meteorol-
ogist (Wiesbaden).

Edward William Rapp, metallurgist

James Burns Zahner, cml. specialist -
George W. Brossard, patents examiner -
Edward Sydney Jones, engineer (gen. )
(Hamburg).

Farris Mansour, investigator

Charles Sedgwick, comm. sec

Leon Alchevsky, interpreter; translator -•

Lawrence P. Fellows.comm. sec

Joseph T. Skehan, comm. sec

John J. Lequar, reports and statistics

officer .
Vincent J. Mullins, admin, officer

Niirnberg (unless otherwise noted)

William Clark, chief justice

(Frankfort on the Main).
Fred J. Cohn, justice

Carl Whitney Fulghum, assoc. justice

(Frankfort on the Main).

Justin W. Harding, assoc. justice

Marc J. Robinson, assoc. justice

(Frankfort on the Main).

H. Lloyd Ericsson, justice

Peter J. Flanagan, justice

Leo M. Goodman, chief dist. judge

(Munich).
James York Johnson, dist. judge

(Stuttgart).
Dewitt White, chief presiding dist. judge

(Frankfort on the Main).
Robert L. Guthrie, dist. judge (Bremen) -
Homer Minnis Lyon, dist. judge

(Augsburg) .
Paul Eugene Madden, dist. judge

(Mannheim).
John Joshua Speight, dist. judge

(Frankfort on the Main).
Wilhelm H. Roberz, dist. judge

(Munich).
JohnC. Campbell, dist. judge (Marburg)-
Marvin B. Colbert, dist. judge (Munich) -
Ambrose Fuller, dist. judge (Munich) -
Justus John Geist, dist. judge (Stuttgart)-
Fred Joseph Harris, dist. judge

(Regensburg).
Tench Tilgham Marye, dist. judge

(Frankfort on the Main).
William R. Reichert, dist. judge (Marburg)
John Archer Sabo, dist. judge (Berlin) -
Peter M. Stupar, dist. judge (Mannheim)-

Carl A. Turmo, dist. judge

Alexis S. Basinski, dist. judge

(Wurzburg).
Marshall J. Herro, magistrate sr.

(Stuttgart).
Harold L. Schwartz, ■ magistrate sr.

(Munich).
Roy Smith Wood, magistrate (Marburg) -
Carlisle Durfee, magistrate sr.

(Ansbach).
Mason S. Lebaron, magistrate (Ansbach)-
WiUiam A. Jacobsen, magistrate
(Stuttgart).



Oct.


30,


1949


Oct.


16,


1949


Feb.


14,


1950


Oct.


16,


1949


Nov.


13,


1949


Nov.


17,


1949


Mar


1,


1950


June 11,


1950


Oct.


30,


1949


Sept


7,


1950


Jan.


15,


1951


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949



Oct.

Oct.
Oct.

Oct.
Oct.

Nov.
Nov.
Oct.

Oct.

Oct.

Oct.
Oct.

Oct.

Oct.

Nov.

Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.



16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949


27,


1949


21,


1949


16,


1949


16,


1949


30,


1949


16,


1949


16,


1949


16,


1949



16, 1949

13, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949



Oct. 16, 1949



Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.

Oct.

Oct.

Nov.
Oct.

Oct.
Oct.



16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

21, 1949

16, 1949

16, 1949

30, 1949



FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-6 -

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-8 -

FSS-9 —



FSR-1 —

FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -
FSR-2 -

FSR-2 -
FSS-1 -
FSS-2 -■

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-3 -•
FSS-3 -■

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-3 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -



$ 8,721

8,481

8,481
7,095
7,095
7,095

6,681
6,501
6,267
5,907
5,313
4,719

4,719



13, 200

11,150
11,150

11,150
11,150

11, 150

11,130

9,710

9,470

9,470

9,441
8,961

8,961

8,961

8,961

8,721
8,721
8,721
8,721
8,721

8,721

8,721
8,721
8,721
8,721
7,635

7,635

7,635

7,635
7,275

7,275
7,275



42



FOREIGN SERVICE LIST: JANUARY 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



U. S. Courts for Germany
(USCG)- -Continued.



Eastern Element (EE)



U.S. Consulate (C)



GERMANY (fflCOG) —Continued
Niirnberg (unless otherwise noted) - Continued



Claudio Delitala, magistrate (Munich) —
Harry S. Green, magistrate (Bremen) -
George H. Scannell, magistrate

(Regensburg).
Sadie B. Arbuthnot, magistrate

(Wurzburg).
Joseph Morse Mandell, magistrate

(Munich).
Herman Piatt, magistrate (Augsburg) — .
William F. Wright, magistrate (Munich) -
Oscar G. Anderson, magistrate

(Frankfort on the Main).
Harold C . Shannon, magistrate
(Frankfort on the Main).

Hans Lamm, interpreter

Hanns E. Gleichman, elk. of ct.

(Franldort on the Main).
Theresa S. Steuer, interpreter
(Frankfort on the Main).

Samuel S. Horn, interpreter

Charles A. Phillips, legal asst.
(Frankfort on the Main).

Henry Royal Carley, elk. marshal

Anne Daniels, shorthand reporter

(Frankfort on the Main).
Lester Adolph Kolste, elk. marshal

(Berlin).
Richard A. WoU, elk. marshal

(Stuttgart).
Pauline K. Leonard, shorthand reporter

(Frankfort on the Main).
Cora J. Walker, admin, officer
(Frankfort on the Main).

Henry Einstein.clk. of et

Manfred Guggenheim, elk. marshal

(Frankfort on the Main).
Floyd Wilbur King, elk. marshal

(Mannheim).
Wiley E. Robinette, elk. marshal

(Regensburg).
Helen Louise Eyler, elk. marshal

(Bremen).
John J. Herman, elk. marshal (Munich) -
Margaret I. Hawk, elk. marshal

(Frankfort on the Main).
Marshall Prentice, elk. of et. (Wiirzburg)

Berlin (unless otherwise noted)

George A. Morgan, dir. of Eastern
Element.

Anthony Geber, chief of econ. div

Charles E. Huliek, Jr., chief of pol. div-

Marion K. Mitchell, pol. officer

Albert W. Stoffel, v. c; econ. officer —

Moncrieff J. Spear, pol. officer

Lawrence C. Mitchell, pol. analyst

Heyward Isham, econ. officer



Nov. 13, 1949
Nov. 22, 1949
Nov. 30, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Jan. 8, 1951

Mar. 18, 1951

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Nov. 22, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 15, 1949

Oct. 16, 1949

Nov. 13, 1949



Nov


18,


1949


Oct.


30,


1949


Nov


21,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


30,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


18,


1950



Robert B. Streeper, cons. gen. ; principal June 6, 1950
officer.

Bryant Buckingham, cons.; exec, officer- Apr. 5, 1948

Robert A. Brown, v. c. ; admin, officer - Jan. 20, 1950

Harold C. Roser, Jr., v. c. ; econ. officer July 3, 1950

Edward J. Krache, Jr., v. c. ; citizenship July 20, 1950

and passport officer.

Nicholas G. Andrews, v. c.; visa screen- Aug. 11, 1950

ing officer.



Mar. 27, 1950

Oct. 16, 1949
May 4, 1951
Mar. 19, 1947
June 23, 1950
Aug. 23, 1950
Nov. 17, 1950
Aug. 4, 1950



FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -

FSS-6 —

FSS-8 —
FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —
FSS-7 —

FSS-9 —
FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-8 —

FSS-8 —
FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 -

FSS-9 —
FSS-9 —

FSS-9 -



FSO-2 —

FSS-2 —
FSO-4 —
FSS-7 -
FSO-5 —
FSO-6 —
FSO-6 —
FSO-6 —

FSO-2 —

FSO-4 —
FSS-8 —
FSO-6 —
FSO-6 —

FSO-6 —



5,259

5,259

4,899

4,899
4,719

4,719



11,130

9,230
6,963
5,907
5,713
4,993
4,593
4,393

11,130

7,863
5,313
5,093
4,993

4,793



POSTS OF ASSIGNMENT



43



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



Commander Berlin -



GERMANY (HICOG) - Continued
Berlin — Continued

Herman T. Skofield, v. c. ; visa screen-
ing officer.

Edgar E. Garwood, Jr., v. c. ; notarial
and property protection officer.

Maj. Gen. Mathewsen, U.S. comdr

Cecil B. Lyon, dep. dir. of Berlin

element.
Ray W. Smith, chief of econ. affairs

div.
William John C. Egan, chief of public

affairs div.
W. Wallace Kirkpatrick, chief of legal

affairs div.

Clark Denney, intell. officer

Wesley F. Pape, gen. counsel

Rebecca G. Wellington, chief of pol.

affairs div.
Caesar J. Scavarda, chief of public

safety div.

Leon Judah Steck, program analyst

Wilmer M. Froistad, public welfare

adviser.
Herbert N. Higgins, chief of industry br -

Abe Kramer, labor economist

Donald S. Spigler, finance officer (ECA) -

Arthur H. Stroh, trade analyst

Charles Albert Dix, econ. officer (trans-
portation).
Arthur A. Birnkrant, asst. gen. counsel -
Owen Sayre Curran, chief of mil. security

div.

Louis Mark, Jr., program analyst

Joseph P. McNulty, property officer

Maxwell S. McKnight, exec, sec

Henry Kenneth Dreman, trade officer —

John Bode, finance officer

John H. Gayer, industrial specialist

Claude E. Broom, public safety officer —
Charles B. Robson, chief of education and

cultural relations br.
Christopher B. Garnett, Jr. , community



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 7 of 113)