United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 75 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 75 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


Category
and class



PHIUPPDMES, REPUBLIC OF THE - Continued



Otto Lichtner, industry specialist

Frank Miller, education specialist

Golda Stander, social welfare officer

A. C. Walker, requirements officer

Arthur Raper, social sci. adviser

Foster Knight, customs specialist

Robert B. Curtis, dep. controller

Ronald D. Stevenson, minimum wage

specialist.
Winslow L. Gooch, forest products utiliza-
tion specialist.

Randle H. Powley, priorities specialist

Clement Orrben, soil conservationist

Clarence O. Saylor, govt, procurement

specialist.

Roberts. Hardie, land tenure specialist

Ray E. Davis, income tax adviser

Paul A. Gantt, animal breeding specialist —
John Goltman, hosp. rehabilitation and

supply officer.

Harry W. Marsh, civil ser. specialist

Hendrick Machoian, tax enforcement adviser -
John L. Cooper, farm and rural credit

specialist.

Eric Wilson, irrigation engineer

August F. Albers, internal distribution

adviser.

William Bass, tobacco tax specialist

Isaac Warren, govt, accountant

Ivan Miles, fertilizer distribution specialist -
William Lawson, manpower utilization

specialist.
Lawrence Doran, agri. extension specialist -
Wilford Wright, strategic mineral survey

constructor.
Anthony Luchek, labor education specialist -

Alec Sheard, industry economist

Donald DeLeon, coconut specialist

Andrew J. Bellotti, gen. sers. officer

W. T. Ekstrand, excise tax collection

specialist (fiscal).

Robert McMillan, rural sociologist

James P. Emerson, agri. info, specialist —

Leonard Berlin, cadastral engineer

John J. Greeley, supply officer

Irene Murphy, handicraft technician

Vernon Baker, irrigation specialist (econ. ) —
Fred Larson, irrigation specialist (engineer)-

Loren Davis, agronomist (rice)

Beatrice Billings, home economics extension

specialist.

Harper Johnson, rural youth specialist

Lawrence Wilsev, pro-am analyst

Sophie Balicka, labor statistician

James A. Robinson, animal husbandman —

Frank Wilder, act. asst. info, adviser

William W. Staley, mining sch. engineer

Walter Baker, act. supply officer

Henry Singer, asst. audio visual specialist -

James B. Havron, field observer

William Taylor, admin, officer

Stanley High, vocational training specialist

(trade).
Charles Martin, operations and program

accountant.



Mar. 26


1952


Mar. 31


1952


Apr. 10


1952


Apr. 10


1952


May 5


1952


Mar. 18


1951


May 7


1951


June 7


1951


June 17


1951


June 15


1951


June 25


1951


June 25


1951


July 11


1951


July 16


1951


July 22


1951


July 26


1951


July 30


1951


Aug. 13


1951


Aug. 20


1951


Aug. 27


1951


Sept. 24


1951


Sept. 30


1951


Nov. 13


1951


Dec. 3


1951


Jan. 20


1952


Feb. 18


1952


Apr. 23


1952


Apr. 24


1952


Apr. 24


1952


May 11


1952


Mar. 18


1951


Sept. 4


1951


Sept. 4


1951


Sept. 17


1951


Sept. 26


1951


Sept. 27


1951


Dec. 27


1951


Jan. 1


1952


Jan. 1


1952


Jan. 2


1952


Mar. 2,


1952


Mar. 15,


1952


Apr. 2,


1952


Apr. 14


1952


Apr. 26,


1952


June 9,


1952


June 12


1952


Nov. 10


1951


Nov. 10,


1951


Nov. 13,


1951


Dec. 3,


1951


Aug. 19,


1951


Nov. 3,


1951



FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2

FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-4
FSS-4
FSS-5
FSS-5
FSS-5

FSS-6



I20



FOREIGN SERVICE LIST: JULY 1, 1952
Mutual Security Agency — Continued



Post


Name and title


Assignment
to post


Category
and class


Manila (M)- -Continued


PHILIPPINES, REPUBUC OF THE - Continued

Arthur Williams, asst. end-use observer

John H. Risley, handicraft technician


Jan. 24, 1952
July 2, 1951
Aug. 19, 1951
Mar. 19, 1952
Jan. 21, 1952

May 16, 1951
Sept. 27, 1950
June 19, 1951
Sept. 21, 1950
Aug. 27, 1950
Oct. 3, 1950
Oct. 1, 1951
Dec. 26, 1951
Feb. 17, 1952
Feb. 25, 1950
Jan. 21, 1951
Mar. 25, 1951
Apr. 15, 1951
Apr. 15, 1951
May 10, 1951
June 21, 1951
July 6, 1951
Apr. 23, 1952
Feb. 8, 1951

Mar. 18, 1951
June 22, 1951
May 13, 1951

June 25, 1951
Oct. 1, 1951

Sept. 3, 1951

Oct. 22, 1950
July 8, 1951
July 21, 1951

Aug. 19, 1951
Mar. 18, 1951
Mar. 25, 1951
May 13, 1951
May 13, 1951
Sept. 3, 1951
May 8, 1951
Oct. 1, 1951

July 21, 1951
Aug. 5, 1951

Aug. 31, 1951
Oct. 11, 1951
June 27, 1950
Aug. 29, 1950
Apr. 2, 1951
Sept. 14, 1951

Oct. 4, 1951


FSS-6

FSS-7
FSS-7


Bangkok (M)


Frankie Hansel, health education specialist -
James Armstrong, admin, accountant

THAILAND

Austin F. Flegal, Jr., chief of mission

Joseph L. Brent, dep. chief of mission

Robert Weber, program planning officer

Oliver P. Riker, minerals adviser


FSS-8
FSS-9

FSR-1
FSS-1
FSS-1
FSS-1






FSS-1




Walter H. Daub, highway constr. engineer


FSS-1
FSS-1






FSS-1




Herberts. Thomson, Jr., exec, officer

Dewey T. Jones, requirements officer


FSS-2
FSS-2
FSS-2






FSS-2




Stanley Phillippi, irrigation specialist

Robert Burton, agri, production specialist - -


FSS-2
FSS-2
FSS-2






FSS-2




John Williamson, animal disease specialist - -
William E. Harris, exec. asst. to health
officer.


FSS-2
FSS-3

FSS-3




Flournoy H. Coles, Jr., economist

Robert Munyon, farm supt. and business
mgr.

Howard Ream, field crop specialist

Henry G. Quedens, highway equipment main

engineer.
William E. Bembower, asst. agri. produc-
tion specialist.
Harry L. Harting, field investigator


FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-3

FSS-4

FSS-5
FSS-5




William M. Kirkpatrick, farm equipment shop

foreman.
Joseph R. Thysell, asst. plant breeder


FSS-6

FSS-6
FSS-8




Antone J. Olejniczek, program accountant —

Darwin D. Solomon, rice production asst

Theodore Plaister, livestock production asst -

Erwin R. Brooks, rice production asst

Karl J. Schneider, field admin, asst


FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-8
FSS-9
FSS-9


Tr^tvn fTJI\ ... -_.-


TOKYO FIELD OFFICE

George L. Artamonoff, dir. of office

Russell R. Lord, industrial specialist

VIETNAM, STATE OF

David Williamson, chief of mission

John Tobler, dep. chief of mission


FSR-1




FSS-2




FSR-1

FSS-1
FSS-1










FSS-1




Cornelius W. O'Leary, chief of industry and

public works office.
Frank Roseberry, econ. and finance officer —


FSS-1
FSS-1



POSTS OF ASSIGNMENT
Mutual Security Agency- -Continued



Name and title



Assignment
to post



121



Category
and class



VIETNAM, STATE OF— Continued

Rene Peer, controller

Wilmarth Starr, education officer

Herman Joe Holiday, relief off icer (Hano'i) - ■
Paul H. Allen, extension ser. specialist

John W. Patton, veterinary officer

Randall SteUy, agri. economist

Harry E. Timmis, fisheries specialist

C. W. Biddle, adviser on credit inst

William Kirby, port waterway engineer

Christopher B. Garnett, Jr., exec, officer -■
Henry Trepagnier, special asst. to chief

(Cambodia and Laos).
Henry M. Pascal, audio visual specialist - ■

John W. Donovan, radio officer

Charles Mann, requirements specialist

Malcolm Gaar, vocational agri. training
officer.

Orville Hosmer, irrigation engineer

Martin J. Berrigan, jr. highway technician -
Kingsley Eckert, asst. exec, officer, public
health.

Leslie Boyd, field observer (Hanoi)

Byron H. C. Ross, field observer

A. Kelly Shelton, admin, asst

Virgil Isbell, sawmill engineer (heavy equip-
ment).
Francis X. Gordon, engineering analyst

Allen House, asst. media specialist

Jacob Crane, field observer

Everett Reese, photo lab. technician

Betsy Arminger, admin, asst

Edna M. Miencier, accounting asst

Robert Lee Williams, admin, asst. (Hanoi) -

Elsie Voigt, accounting asst

Agnes MacKay, asst. media specialist
(graphic).



Oct. 9,


1951


May 21,


1952


Jan. 15,


1951


Mar. 19,


1951


Mar. 9,


1951


Oct. 1,


1951


Oct. 1,


1951


Apr. 10,


1952


Apr. 13,


1952


Apr. 24,


1952


May 17,


1950


Aug. 1,


1950


Jan. 2,


1951


Apr. 15


1951


Oct. 15,


1951


Jan, 2


1952


Feb. 19


1952


Mar. 30


1952


June 2


1950


Oct. 16


1950


Aug. 5


1951


Sept. 17


1951


June 18


1951


Oct. 2


1951


Aug. 20


1951


Aug. 1


1951


Nov. 21


1950


Mar. 5


1951


Apr. 19


1951


May 26


1951


Aug. 23


1951



FSS-1
FSS-1
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-2
FSS-3

FSS-3
FSS-3
FSS-3
FSS-3

FSS-3
FSS-3
FSS-3

FSS-4
FSS-5
FSS-5
FSS-5

FSS-6
FSS-6
FSS-7
FSS-8
FSS-9
FSS-9
FSS-9
FSS-9
FSS-9



122



FOREIGN SERVICE LIST: JULY 1, 1952

CLASSIFICATION OF FOREIGN SERVICE OFFICERS

FOREIGN SERVICE OFFICERS OF CLASS OF CAREER MINISTER



Name



Caffery, Jefferson

Dunn, James Clement

Palmer, Ely E

Wiley, John C

Davis, Monnett B

Simmons, John F

Wadsworth, George

Murphy, Robert D

Warren, Avra M

Pinkerton, Lowell C

Thurston, Walter

Beaulac, Willard L

Briggs, Ellis O

Cole, Felix

Tlttmann, Harold H. , Jr.

Wprren, Fletcher

Chapin, Selden

Childs J. Rives

Flack, Joseph

Gallman, Waldemar J -

Henderson, Loy W

Kennan, George F

Reber, Samuel, Jr

Stanton Edwin F

Vincent, John Carter

Allen, George V

Johnson, Herschel V

Matthews, H. Freeman —
Butter worth, W. Walton - -

Cochran, H. Merle

Daniels, Paul C

Donnelly, Walter J

Harrington, Julian F

Heath, Donald R

Jacobs, Joseph E

Keeley, James Hugh. , Jr -

Macatee, Robert B

Merrell, George R

Muccio, John J —

Nufer, Albert F

Ravndal, Christian M '■

Schoenfeld, RudoU E

Ackerman, Ralph H

Bohlen, Charles E

Bursley, Herbert S

Butrick, Richard P

Cabot, John M

Rankin, Karl L

Travers, Howard K

Clark, Lewis

Hickerson, John Dewey —

Plitt, Edwin A

Holmes, Julius C

Peurifoy, John E

Riddleberger, James W

Miller, Raymond C



Date of

appointment

to present

class



7 24

10 29
6 37
6 37

11 39
11 39
11 39

8 40
8 40

41
41



5
5
10 42



43
43
43
43
45



12 45
5 45



45
45
45
45



12 45

12 45

11 46

11 46

11 46

11 47

11 47

11 47

7 47

8 47
11 47
11 47
11 47

8 47

7 47

11 47



47
47



11 47
10 48



48
48
48
48



10 48

10 48

10 49

10 49

10 49

3 50



50
50



10 51



Date of
entry in
Foreign
Service



3

9
12
7
2
9



11

19

10

15

17

16

16

17

6 20

9 17

3 17

10 21

9 25



1

11



15

20



10 21

7 43
10 23

8 16



1

5
6
7
7
3
9

11
6

10



11
8
8
3

11



4
11



22
22
26
26
21
24
30



11 20



24
28
14
27
24
21
20
15
21
18



12 21
8 21
10
20
16
23
29
16



10 21
9 26
8 27
8 19
25
20



9
7

11 21
9 48



49
29



12 44



FOREIGN SERVICE OFFICERS OF CLASS ONE



Lockett, Thomas H -

Steere, Loyd V

Nester, Alfred T

Taylor, Clifford C -
Gray, Cecil Wayne - ■
Culbertson, Paul T -
Gumming, HughS.,Jr

Donovan, Howard

Lawson, Edward B -•
Perkins, Warwick - ■

Shantz, Harold

Villard, Henry S



44
44



12 45
12 45



46
47
47
47
47
47



12 47
7 47



7
7
11
11
6
3
7



33
39
19
30
23
47
47



10 21

11 27
10 24
10 21

7 47



Name



2d



Herve J



Bliss, Don C

Brooks, Clarence C
Crocker, Edward S. ,

Preston, Austin R

Satterthwaite, Joseph C -■

Shaw, George P

Achilles, Theodore C —

Bailey, John W. Jr

Cannon, Cavendish W -

Chapin, Vinton

Cochran, William P. , Jr

Doyle, Albert M

Drew, Gerald A

Fox, Homer S

Haering, George J

Hare, Raymond A

Keith, Gerald
L' Heureux,

Lyon, Frederick B

Mallory, Lester DeWitt —

Millard, Hugh

MiHs, Sheldon T -

Minor, Harold B

Smyth, Robert Lacy

Wailes, Edward T

Barbour, Walworth

Beam, Jacob D

Bohan, Merwin L

Bonbright, James C. H - ■

Bonsai, Philip W

Byington, Homer M. , Jr -■

Drumright, Everett F

Durbrow, Elbridge

Flake, Wilson C

Jones, John Wesley

Kohler, Foy D

Merchant, Livingston T -
Moose, James S. , Jr

Penfield, James K

Sebald, William J

Thlbodeaux, Ben H

Thompson, Llewellyn E . ,
Jr.

Ward, Angus

Winters, George H

Woodward, Robert F

Adams, Ware

Allison, John M

Baldwin, Charles F

Browne, Sidney H

Burrows, Charles R

Davies, John P. , Jr

Dawson, Owen L

Dowling, Walter C

Elbrick, C. Burke

Ferris, Walton C

Foster, Andrew B

Haselton, Norris S

Johnson, U. Alexis

Jones, George Lewis, Jr -

Lyon, Cecil B

Nyhus, Paul O

Page, Edward, Jr

Russell, Francis H

Smith, Donald W

Snow, William, P

Sprouse, Philip D

Stevens, Francis Bowden,
Jr.

Thompson, Tyler

Trimble, William, C



Date of

appointment

to present

class



48
48



4 48



48
48



4 48



49
49



4 49



4 49


7


4 49


5


4 49


5


4 49


8


4 49


6


4 49


10


4 49


4


4 49


2


4 49


1


4 49


12


4 49


6


4 49


6


4 49


10


4 49


11


4 49


8


4 49


10


5 50


6


5 50


6


8 50




5 50


7


5 50


3


5 50


12


5 50


12


5 50


4


5 50


12


5 50


12


5 50


12


5 50


10


5 50


1


5 50


4


5 50


12


5 50


1


5 50


1


5 50


3


5 50


3


5 50


12


6 51


11


6 51


4


6 51


4


6 51


7


6 51


2


6 51


12


6 51


1


6 51


12


6 51


1


6 51


5


6 51


10


6 51


10


6 51


10


6 51


7


6 51


12


6 51




6 51


11


12 51


12


6 51


8


6 51


10


6 51


9


6 51


6


6 51


8


6 51


6



CLASSIFICATION OF FOREIGN SERVICE PERSONNEL



123



, Jr



ard



Jr —

2d -
Mills



>rick -



Date of

appointment

to present

class



6 51
6 51



51
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52
52



Date of
entry In
Foreign
Service



29
28



8 27

5 21

3 42

8 23

2 32

10 28



20
27
38



11 36



28
26
30



8 31

10 35

10 35
12 31

2 47

11 36



29
37
30
52



12 21

6 42

10 35

12 30



iaCE OFFICERS OF CLASS TWO



tt —
-rail



, Jr-



:d



iry H -
Jr

isaway -



45
45
45
46
46
46
46
47
47
47
47



10 47



5


47


3


29


5


47


9


41




47


2


43




48


7


27




48


5


28




48


8


29




48


5


22




48


5


20




48


10


24




48


8


30




48


10


28




48


8


30




48


5


28




48


12


30




49


10


42




49


10


35




49


5


26




49


10


24




49


7


48




49


3


29




49


9


25




49


11


29




49


4


30




49


9


49




49


11


29




49


3


29




49


1


28




49


10


23



7 39

27

10 23

10 21

1 16

2 23
7 26

6 27
1 29

7 25
5 26

10 47



Name



Hinke, Frederick W

Huddleston, John F

LaMont, George D

Maleady, Thomas J

Maney, Edward S

Meyer, Paul W

Smith, Horace H

Strom, Carl W

Styles, Francis H

Timberlake, Clare H

Aguirre, Stephen E

Bishop, Max Waldo

Byrd, Richard W

Childs, Archie W

Cottam, Howard R

Emmerson, John K

Flood, Francis A

Fowler, William A

Frank, Laurence C

Hill, Heyward G •

Kuykendall, C. Porter - -
McConaughy, Walter P -•

Mokma, Gerald A

Satterthwaite, Livingston

Stebbins, Henry E

Trueblood, Edward G - ■

Turkel, Harry R

Willoughby, Woodbury - ■

Ailshie, William K

Barber, Willard F

Bartlett, Frederic P

Berry, Burton Y

Birgfeld, Clarence E - •

Blake, Ralph J

Boernstein, Ralph A

Bond, Niles W

Bourgerie, Elmer H

Brown, Aaron S

Brown, Robert Y

Childs, Prescott

Courand, Claude

Coville, Cabot

Elting, Howard, Jr

Gaspard, Jerome T
Gilmore, Eugene A.

Gufler, Bernard A

Gullion, Edmund A

Hadraba, Theodore J

Hamlin, John N

Hart, Parker T

Henderson, James E

Higgs, L. Randolph

Hopkins, John A

Hughes, Morris N

Jandrey, Fred W

Jester, Perry N

Jones, Howard P

Keeler, Erwin P

Kilcoin, WiUiam L

Kuniholm, B. E

Lane, Rufus H. , Jr

Mallon, Patrick

Mattison, Gordon H

McLaughlin, Edward D - ■
Memminger, Robert B -•

Morgan, George A

Morgan, John H

Morris, Brewster H

Newbegin, Robert

Ockey, William C ■

Parsons, MarselisC, Jr-
I Perkins, Troy L



Jr



Date of

appointment

to present

class



4
4
4
4
4
4
4
4
4
4
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
9
6



49
49
49
49
49
49
49
49
49
49
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
50
51



10 51
6 51



51
51



6 51
6 51



51
51
51
51
51
51
51



6 51
6 51
6 51
6 51
6 51
6 51
6 51
6 51
51
51
51
51
51
51
51
51
51
51
51
51



6 51
6 51



51
51
51
51
51
51
51



Date of
entry In
Foreign
Service



2 23

10 23
8 27

11 22

6 23
4 24

10 28

10 35

7 37

12 30
7 15

10 35

10 35
7 39

11 44
10 35



47
45
45
30
20



12 30

6 26

1 32

2 29
5 28

3 47
11 49
11 29
10 50

3 47



28
45



11 29
11 16



39
47
37
28



10 24
1 43



26
31



11 44

3 47

11 29
7 37

34

7 24

7 38

12 31
12 31

3 44

10 23

8 31
8 27
8 48

24



48
28



10 24
12 31



37
39



6 51



10 35
4 47
9 25

11 36
4 30

10 47

10 35

8 31



124



FOREIGN SERVICE LIST: JULY 1, 1952



Name



Pigott, C. Montagu

Reveley, Paul J

Ringwalt, Arthur R

Ronhovde, Andreas G

Scott, Albert W

Splnks, Charles Nelson —

Streeper, Robert B

Tenney, E. Paul

Thayer, Charles W

Thomas, Sheldon

van den Arend, Frederlk -

Wallner, Woodruff

Wells, Milton K

Wharton, Clifton R

Wilson, Evan M

Allen, Patten D

Bernbaum, Maurice M —

Black, Myron L

Brown, James E., Jr

Campen, Thomas S

Costanzo, Joseph B

Davis, Richard H

Deak, Francis

Donovan, Andrew, E., 2d -

Espy, James

Hale, Robert F

Harvey, Constance R

Jones, J. Jefferson, 3d —

Kidder, Randolph A

King, Nat B

Knight, Ridgway B

Kocher, Eric

Kretzmann, Edwin M. J -

Krieg, William L

Laukhuff, Perry

Lynch, Andrew G

Mann, Thomas C

Melby, John Fremont

Molesworth, Kathleen

O'Donnell, Charles P

O'Shaughnessy, Elim

Oechsner, Frederick C —

Palmer, Joseph, m2d

Rice, Edward E

Thurston, Ray L

Tuthill, JohnW

Weil, T. Eliot

Wilkins, Fraser



Burt, Joseph F

Hlnkle, Eugene M

de Lambert, Richard M —

Roberts, Quincy F

Somerville, James

Washington, S. Walter

Andrews, George D ,

Berger, David C

Callanan, Leo J

Dahl, Basil D

Flnley, Harold D

Lord, John H

Robinson, Thomas H

Wendelin, Eric C

Carr, Robert M

Gantenbein, James W —

Ives, J. Winsor

Leverlch, Henry P

Ocheltree, John B

Ragland, Joseph P

Sapplngton, James C, 3d-



Date of

appointment

to present

class



6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51



51
51



6 51
6 51



51
51
51



6 51
6 51



52
52
52
52
52
52
52



1 52



Date of
entry in
Foreign
Service



42
24
28
47



1 20



48
24



10 35

3 34

3 25

10 23

10 35

1 32

3 25

7 37

10 45

11 36
10 45

8 28



35
46
38
45



2


52


6


31


2


52


10


35


2


52


11


39


2


52


4


30


2


52


3


41


2


52


3


38


2


52


6


47


2


52


7


41


2


52


8


47


2


52


7


48


2


52


3


38


2


52


7


37


2


52


2


27


2


52


7


42


2


52


7


37


2


52


7


39


2


52


3


48


2


52


7


37


3


52


2


52


2


52


11


39


2


52


10


35


2


52


7


37


2


52


7


40


2


52


10


35


2


52


7


40


OF CLASS


5 TM


REE


11


43


4


20


11


43


9


25


7


44




15


7


44


5


15


7


44


7


39


7


44


5


26


12


45


8


27


5


45


5


20


5


45


8


23


5


45


4


26


5


45


9


20


5


45


3


20


5


45


5


22


12


45


12


31


11


46


11


46


5


46


10


29


5


46




25


5


46


6


31


5


46


12


30


11


46


10


24


5


46


12


44



Name



Warner, Carlos J

Clattenburg, Albert E.,

Jr.

Cleveland, Robert G

Conkright, William A -

Curren, Ralph B

Edgar, Donald D

Ireland, Philip W

Little, Charles J

Lockling, William B

Plakias, John N

Simpson, Robert Smith -

Alexander, Robert

Anderson, Daniel V

Connell, Richard M

Deming, Olcott H

Fales, Herbert P

Gardiner, John P

Goodwin, Ellis M

Jones, Owen T

Kerr, Peyton

Martindale, Robert C —

Pool, John C

Roper, George S

Smith, Harry Leroy —

Sleeves, John M

Stone, John F

Taylor, Robert M

Terry, Carroll M

Touchette, Joseph I

Welch, RoUand

Wright, Thomas K

Adair, Charles W. , Jr —

Benson, Barry T

Bragonier, Reginald

Brown, Stephen C

Clark, Harlan B

Connelly, Bernard C

Cowles, Leon L

Grain, Earl T

Dow, Edward A. , Jr —
Flournoy, William E., Jr
Gatewood, Richard D —
Harrison, Landreth M -
Hawkins, Richard H. Jr -
Hohenthal, Theodore J -

Maffitt, Edward P

Melbourne, Roy M

Mellen, Sydney L. W

Ordway, John

Palmer, Gardner E —

Pasquet, Maurice

Pearson, Paul H

Smith, Walter -

Thomasson, David A —

Warner, Gerald

Wells, H. BarUett

Yearns, Kenneth J

Acly, R. Austin

Anderson, Orville C

Anderson, W. Stratton, Jr

Belton, William

Blake, M. Williams

Boonstra, Clarence A —

Boswell, William O

Cunningham, H. Francis,

Jr.

Fisk, Ernest H

Fornes, Frederic C, Jr -

Freeman, Fulton

Freers, Edward L

Gaudin, Daniel, Jr



Date of


Dat


appointment


enti


to present


For


class


Ser


5


46


5


10


47


4


3


47


3


9


47


10


8


47


1


11


47


11


8


47


11


6


47


5


6


47


10


11


47


3


6


47


12


6


48


6


4


48


6


6


48


7


4


48


4


4


48


7


7


48


7


7


48


9


3


48


9


7


48


7


7


48


7


4


48


4


6


48


10


3


48


3


6


48


6


4


48


6


4


48


12


7


48


7


4


48


11


4


48


12


3


48


3


4


49


8


4


49


2


4


49


12


4


49


11


4


49


7


4


49


6


4


49


3


4


49


2


4


49


1


4


49


6


4


49


10


4


49


7


4


49


3


4


49


12


4


49


5


4


49


7


10


49


1


4


49


10


2


49


1


4


49


6


4


49




4


49


7


4


49


6


4


49


12


4


49


12


4


49


12


5


50


12


10


50


10


5


50


7


5


50


10


5


50


10


5


50


3


5


50


2


5


50


3


5


50


7


5


50


11


5


50


3


5


50


2


5


50


12



CLASSIFICATION OF FOREIGN SERVICE PERSONNEL



125



Date of

appointment

to present

class



50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

50

51

51

51



6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

12 51

6 51

6 51



51
51
51
51
51
51
6 51
6 51
6 51
6 51



6
6
6
6
6
6
6
6
6
6



51
51
51
51
51
51
51
51
51
51



6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

6 51

12 51

6 51



Date of
entry in
Foreign
Service



7 30
11 42



38
36
30



8 31



4


40


4


40


12


30


12


31


1


19


1


31


12


31


7


28


3


41


10


29


12


31


2


39


11


20


9


35


7


39


11


36


1


45


11


36


9


31


6


40


12


29


10


45


1


46


10


44


12


31



7 42

8 31
7 41



47
40



10 44



49
39
45
46



10 47

9 47

10 35

7 38

9 51

9 44

10 35

2 45

12 31

2 41



41
40
34
41
38
8 25
10 45



31
48



11 29

12 20
11 31
10 28

4 48



12


30


1


20


5


48


12


31


7


29


3


41



Name



Date of

appointment

to present

class



McSweeney, John M

Mein, John Gordon

Miner, Robert G

Minnigerode, H. Gordon

Owsley, Charles H

Paddockj Paul

Paxton, J. Hall - ■

Potter, Kennett F

Ramsey, Henry C

Rose, Halleck L

Rowell, Edward J

Rubottom, Roy Richard,

Jr.
Rutherford, M. Robert -
Service, Richard M —

Sims, Harold

Smith, Henry T



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 75 of 113)