United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 85 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 85 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


Political Division



Economic Division



Llewellyn E. Thompson, Jr., U.S. high

commr. ; A. E. and P.
Walter C. Dowllng, couns. of emb. ; dep.

high commr. with personal rank of

minister.
Wolfgang Lehmann, asst. liaison officer -

Clarence Vieira, statistical analyst

Jacob Schiffman, statistical analyst

Carroll M. Terry, 1st sec. ; cons

Coburn Kidd, 1st sec. ; dir. of pol. div —
Horace G. Torbert, Jr., 1st sec. ; cons. ;

pol. officer.
Louis E. Page, chief of internal affairs

br.; att.
Robert Gardner McGregor, chief of dis-
placed persons br. ; 1st sec. ; cons.
Clifton P. English, 2d sec. ; cons. ; pol.

officer.
Findley Burns, Jr. , 2d sec. ; cons. ; pol.

officer.
Arthur A. Compton, 2d sec. ; pol. officer-
George L. Warren, Jr. , att. ; migration
officer (PEP).i

Joe B. Cox, V. c; pol. officer

William Edward Balazs, att. ; pol. officer-
Charles E. Varney, pol. officer

Johannes Imhof, v. c.;pol. analyst
Catherina Van Lier Ribbink, sr. migra-
tion specialist (PEP).
Charles W. Russell, supply and sers.

officer.
William Kurylchek, displaced persons

officer (Salzburg).
Spencer Eugene Roberts, att. ; pol. officer
William Friedman, 2d sec. ; pol. officers-
Robert Lester Addis, asst. att. ; pol.
asst.

Ben H. Thibodeaux, couns. of emb. for

econ. affairs; dir. of econ. div.
Milton M. Turner, civil air att. ; chief of

civil aviation br.
Herman B. Brotman, labor officer; chief

of labor and social admin, br.
Gardner E. Palmer, 1st sec. ; cons. ;

chief of econ. policy and financial br.

(MSA).
Frank Neill Rush, chief of communica-
tions br.
Frank P. Butler, 1st sec. ; cons. ; econ.

officer.
Irwin Morris Tobin, For. Ser. officer —
Henry Clay Lint, att. ; econ. officer
Ernst A. Van Es, econ. officer; chief of

transportation br.
Clinton L. Olson, 2d sec. ; cons. ; liaison

officer.
James Parker Wilson, v. c. ; econ.

officer.

Mary S. Olmsted, 2d sec. ; cons

Frans Spelman, econ. officer

GizeUa I. Huber, econ. officer

William S. Krason, asst. att. ; econ.

officer.
Leo Alfred Yanke, asst. att. ; econ. officer.
Robert W. Clifton, civil aviation officer -
Earl L. Hart, agri. officer



July 17, 1952
May 1, 1949



July 2, 1951
Oct. 16, 1950
Nov. 7, 1951

Mar. 7, 1951
June 5, 1950
Aug. I, 1951

Aug. 17, 1952

Mar. 6, 1952

Nov. 8, 1950

July 1, 1951

Jan. 18, 1951
Aug. 1, 1952

Aug. 18, 1952
Aug. 26, 1952
July 7, 1952
Feb. 7, 1950
Jan. 2, 1952

June 16, 1952

Oct. 16, 1950

Sept. 12, 1950
Jan. 15, 1951
June 18, 1951

Nov. 8, 1950
Nov. 17, 1950
Oct. 16, 1950
Dec. 8, 1950

Feb. 15, 1951

Aug. 15, 1952

June 18, 1952
Apr. 16, 1950
Apr. 25, 1952

May 11, 1948

Aug. 19, 1952

Dec. 3, 1951
Oct. 16, 1950
May 9, 1950
Aug. 15, 1951

May 9, 1950
Oct. 16, 1950



FSO-1
FSO-1



FSS-5 —
FSS-7 —
FSS-9 —

FSO-3 —
FSR-3 —
FSO-3 —

FSS-2 —

FSO-3 —

FSO-4 — -

FSO-4 —

FSO-4 —
FSR-4 —

FSS-6 —
FSS-6 —
FSS-6 —
FSS-6 —
FSS-6 —

FSS-6

FSS-7 —

FSS-7 —
FSO-5 —
FSS-9 —

FSO-1 — ■
FSR-1 —
FSS-2 — ■
FSO-3 —

FSS-2 —
FSO-3 —

FSO-3 —

FSS-4 —
FSS-4 —

FSO-4 —

FSS-6 —

FSO-4 —
FSS-6 —
FSS-7 —
FSS-6 —

FSS-7 —
FSS-8 —



Oct. 16, 1950 I FSS-9



s Resident in Wels.



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



Economic Division-
Continued.



Public Affairs Division



Legal Division



AUSTRIA (E AND USCOA)— Continued
Vienna- -Continued

Elizabeth V. Spielmann, econ. asst

Frederic L. Chapin, 3d sec. ; v. c. ;
econ. officer.

William H. Hale, 1st sec. ; dir. of public

affairs div.
Ernest Wilder Spaulding, 1st sec. ;

cultural affairs officer.
Laurence P. Dalcher, info, officer
Joseph M. Roland, cultural affairs officer
Chester H. Opal, public affairs officer -
Sanford S. Marlowp, admin, officer
John H. Richardson, att. ; public affairs

officer.
Laughlin Austin Campbell, info, officer -
Bert S. Fielden, admin, officer, Wiener
Kurier .

Henry W. A. Reinert, press officer

Harry J. Skornia, att. ; radio officer

Edward F. Crofut, graphics officer —

Carl H. Peterson, info, officer

Angelo Fisher Eagon, info, center officer

Earle O. Titus, cons. (Innsbruck)

Paul A. Shinkman, regional public
affairs officer.

Halbert T. Cupps, radio engineer

Bernard Joseph McGuigan, info, officer—
Heinrich Bernard Siemer, public affairs

officer (Linz).
Robert B. Graham, Jr., press officer -
Ernst H. Haeusserman, films officer

David C. Levine, press officer

Yoichi Robert Okamoto, info, officer

W. Stuart Green, admin, officer

Rasrmond Leon Novarine, youth activities

officer.
Jesse George Murray, pubs, officer
Opal Hall, asst. exchange officer
Leonard S. Lieberman, pol. officer

Alban Peterson, admin, officer

Gordon M. Messing, asst. att. ; asst.

public affairs officer.
Raymond Allen Grossman, youth activ-
ities officer.
Jackson Thomas Hammons, wire ser.

supervisor.
William J. Hood, asst. att.; pol. officer -
Daniel Lesser, cultural affairs officer

(Linz).
William Lloyd Stearman, info, asst
William Musgrave Moore, info, officer —

Herman Stein, reports officer

Arthur A. Bardos, radio officer

Warren M. Robbins, cultural affairs

officer.
John H. Althen, reporter
Denise Abbey, women's affairs officer -
Robert M. S. MacDonald, accounting

officer.
Fritz H. Giesecke, reports analyst
Theresa A.Druml, cultural affairs officer
Tam Deering, youth activities officer ' -
Margaret Mary Johnson, reports officer -
Andreas Heuser, info, officer

Jeremiah J. O'Connor, dir. of legal div -
Walter Q. Loehr, chief of legal advice br-
Albert Loewy, chief of Austrian affairs br-
David S. Harrison, chief of justice br -
Joseph T. Simon, chief of legal advice br-

John M. Custer, atty

Eric Given, property officer



Oct. 1, 1945
May 29, 1952



Dec. 16, 1950

Dec. 27, 1948

Mar. 3, 1952
Nov. 8, 1950
Jan. 5, 1952
June 13, 1952
Apr. 24, 1947

Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

May 31, 1951

Apr. 13, 1951

Dec. 4, 1950

Apr. 10, 1952

Jan. 23, 1952

Mar. 1, 1951

July 1, 1951
Oct. 16, 1950
Jan. 25, 1952

Apr. 5, 1951
Oct. 16, 1950
Dec. 1, 1950
Dec. 21, 1950
Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950

Apr. 19, 1951
Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950
Nov. 13, 1947

Oct. 16, 1950

Oct. 16, 1950

Feb. 3, 1951
Nov. 20, 1950

Oct. 16, 1950

Oct. 30, 1950

Dec. 11, 1950

June 3, 1951

Nov. 27, 1951

Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950
June 9, 1952

Jan. 10, 1951
Jan. 6, 1952
Oct. 16, 1950
Oct. 16, 1950
Apr. 23, 1951



Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.



16, 1950
16, 1950
16, 1950
16, 1950
16, 1950
16, 1950
16, 1950



F3S-9
FSO-6



$ 4,719
4,393



FSR-2 —

FSR-2 — -

FSR-3 - —
FSR-3 - -
FSR-3 - -
FSR-3 — -
F3S-2 - -

FSS-2 —
FSS-2 —

FSS-2 — -
FSS-2 —
FSR-4 - —
FSS-3 —
FSR-4 —
FSS-4 —
FSR-4 - -

FSS-4 -
FSS-4 —
FSS-4 - .

FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-6 —
FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 - —
FSS-8 —

FSS-7 — -
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 — -
FSS-7 —

FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 - -

FSS-8 — -

FSS-8 —

FSS-9 - -

FSS-9 —

FSS-9 —

FSR-2 - -
FSS-2 - —
FSS-2 — -
FSS-2 —
FSS-3 — -
FSS-3 —
FSS-6 —



11, 500

11,500

10,030
9,730
9,730
9,730
9,230

9,230
9,230

9,230
9,230
8,763
8,481
8,463
8,169
8,163

7,929
7,689
7,689

7,275
7,095
7,095
7,095
6,681
6,681

6,501
6,447
6,267
6,267
6,087

6,087

6,087

6,087
6,033

5,907
5,907
5,907
5,907
5,907

5,673
5,493
5,493

5,313
5,313
5,259
5,259
4,719

11,850
10, 250
10, 250
9,710
8,961
8,481
6,501



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Quadripartite Secretariat -



Consular Division



Administration Division



AUSTRU (E AND USCOA) - Continued

Vienna- -Continued
Halvor O. Ekern, dir. of Quadripartite
Secretariat.

Michael A. Farrell, U. S. sec

Alexander Bloomfield, chief translator;
interpreter.

Leon Kibort, asst. U. S. sec

Alexander H. Yacoby, translator; inter-
preter.
Tatiana V. S. Miloslavsky, translator;

interpreter.
Hugh S. Bennett, translator; interpreter -

William C. Affeld, Jr. , 1st sec. ; cons. ;

chief of cons. div.
Paul Joseph Hoylen, v. c. ; visa officer —

Jack C. Spinx, v. c -

Roberts. Houston, Jr., 3d sec. ; v. c —
Ruth R. Grabiel, v. c. ; visa officer
Eleanor R. Borrowdale, v. c; visa

officer.
Edward M. Harper, 3d sec; v. c



Orville H. Transtrum, att. ; dir. of

admin, div.
Abe S. Ashcanase, chief of mgmt. and

reports staff.
Lorant B. Berz, att. ; regional super-
visor of constr. ^
Alan O. Johnson, gen. sers. officer
John Stuart Barry, chief of civilian

supply br.
William G. Magee, budget and fiscal

officer.
Frederick Irving, budget and mgmt. officer

John J. Janke, auditor

Victor H. Loftus, cons -—

Warren G. Hall, chief of admin, com-
munications section.
Philip M. Oliver, personnel technician —

Bernell F. Gould, accountant

Gerard John Rothlein, att. ^

James H. Flower, chief of bldg. and

housing mgmt. staff.
John Ward Dalton, supervisor of voucher

section.
Margaret A. Gerber, employee relations

and sers. officer.
Harry Felnstein, classification officer -
Anthony John Dreape, supply officer
Arthur Martin Schechter, supply officer —

Maurice E. Trout, att

Patricia C. Moore, placement officer —
Robert Harlan Rose, bldg. supt

Homer Vance, supply officer

Frank England, special asst

William J. Epstein, auditor

Mary Jane Porter, asst. chief of com-
munications section.
William H. Hardage, communication

supervisor.
James H. Spitler, v. c. ; accounting asst-
Helen J. L. Skouland, records admin-
istrator.
Nual Herbert Jones, bldg. maintenance

supervisor.
Theodore Chariott, asst. constr. super-
visor.
Eleonora E. Krause, accountant

^Assigned also to Belgrade, Bucharest, Budapest, Praha, and Warsaw.
Assigned also to Trieste.



Oct.


16,


1950


July


17,


1952


Oct.


16,


1950


Oct.


16,


1950


Oct.


16,


1950


Oct.


16,


1950


Oct.


16,


1950


July


6,


1951


Jan.


23,


1952


Mar


26,


1951


Jan.


2,


1951


Feb.


4,


1950


Oct.


18,


1951


Nov.


29,


1951


Apr.


27,


1950


Oct.


16,


1950


Mar


21,


1950


Oct.


18,


1950


July


16,


1951


Oct.


16,


1950


July


23,


1952


Nov.


22,


1950


May


22,


1951


Oct.


30,


1950


June


14,


1950


Oct.


16,


1950


Oct.


2,


1950


Oct.


16,


1950


Oct.


30,


1950


Oct.


30,


1950


Aug.


18,


1952


July


16,


1961


Oct.


1.


1950


Mar


17,


1952


Oct.


30,


1949


Sept.


17,


1950


Oct.


16,


1950


Oct.


20,


1950


June 23,


1952


Feb.


10,


1946


Feb.


19,


1952


Aug.


24,


1951


Nov.


14,


1950


Jan.


26,


1951


July


2,


1951


Oct.


16,


1950



FSS-3 —

FSS-5 —
FSS-6 —

FSS-8 - -
FSS-8 — -

FSS-8 —

FSS-8 — -

FSO-3 -

FSS-8 —
FSS-7 —
FSO-6 —
FSS-9 —
FSS-9 —

FSO-6 —

FSR-2 —

FSS-2 — -

FSS-3 - —

FSS-3 —
FSS-3 —

FSS-3 -

FSR-4 —
FSS-4 —
FSS-6 —
FSS-5 —

FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-6 —
FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —
FSS-6 —
FSS-7 —

FSS-7

FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-9 —
FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-8 —

FSS-9 - —



ruKimjiN atKviCJi L.ISI: uuiUBJiK 1, ly&^J



Post



Name and title



Administration Division- -
Continued.






Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 85 of 113)