United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 86 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 86 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


, cons, agt — — —



Charles C. Gidney, Jr., cons

Francis E. Townsend, v. c —

Robert E. Riordan, v. c -— —

Robert C. Johnson, Jr., cons

Carl J. Erickson, Jr., v. c

Arthur G. Parsloe, cons — -

Allen P. McNeill, Jr., v. c

Clarence C. Brooks, cons, gen — -

Forrest K. Geerken, cons — -

Easton T. Kelsey, cons

John W. Campbell, cons

Charles K. Ludewig, cons — —

Robert W. Bradbury, cons

Marc L. Severe, cons — —

Lee M. Hunsaker, cons - -

James Hale McGillivray, dir. of library

Alfred A. Pease, v. c — -—_.__

David L. Gilsinn, v. c

John G. Gossett, v. c — - — — ~ —

Robert C. Wysong, v. c

Ellen Gavrxsheff, v. c

George Phillips, v. c

Francisco M. Albizu, cons, agt — — -

Ray H. Crane, v. c



Dec. 28, 1949
Apr. 17, 1951



July 7, 1952
July 1, 1948
Feb. 28, 1952
Nov. 1, 1948

July 17, 1948

June 4, 1947
Mar. 10, 1952
Nov. 4, 1949

July 1, 1952
Aug. 28, 1951




July

Mar.

Nov.

Sept.

Jan.

Jan.

Sept.

Oct.

Feb.

Aug.

Mar.

Sept.

Jan.

July

May

Aug.

Feb.

Aug.

Mar.

Apr.

Mar.

Dec.

May

Sept.



3, 1952

1, 1951

27, 1950

1, 1949

23, 1951
27, 1918
20, 1950

9, 1951
17, 1951
19, 1952
14, 1952

2, 1947

24, 1952

24, 1946
16, 1950
11, 1952

1, 1950

29, 1952

25, 1949

25, 1951

30, 1951

23, 1951

24, 1948

26, 1951



BULGARIA



Severance of diplomatic relations, Feb. 24, 1950.
BURMA, UNION OF



William J. Sebald, A. E. and P

Sidney H. Browne, couns. of emb

Frank N. Trager, econ. commr. (TCA)—

George L. Reed, housing dir. (TCA)

Andrew Vincent Corry, att. ^

Gerald F. Winfield, info, officer (TCA) —
William J. Green, asst. econ. commr.

(TCA).
Isom Deshotels, asst. agri. officer (TCA)-
Thomas E. Posey, econ. adviser (TCA) -
John H. Tallman, asst. econ. commr.

(TCA).
John W. Beckwith, exec, officer (TCA) —

George W. Edman, att

Otto K. Hunerwadel, agri. adviser (TCA) -
George M. Harris, asst. econ. commr.

(TCA).
FredAnnis, architect (TCA)



FSO-5 —
FSS-7 —
FSS-8 —
FSS-6 —
FSO-6 — .
FSS-7 —
FSS-10 -
FSO-1 —
FSO-3 — -
FSO-3 —
FSS-3 —
FSO-4 —
FSS-5 —
FSS-6 — -
FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-8 — -
FSS-8 —
FSO-5 —
FSO-5 —
FSR-5 —
FSS-9 —

FSS-7 —



Apr.


25,


1952


FSO-1


Mar.


10,


1952


FSO-1


July




1952


FSR-1


July




1952


FSS-1


Sept.




1947


FSS-1


July




1952


FSS-1


July




1952


FSS-1


July




1952


FSS-2


July




1952


FSS-1


July




1952


FSS-1


July




1952


FSS-2


May


12,


1950


FSS-2


July




1952


FSS-2


July




1952


FSS-3



July 1, 1952



FSS-2 —



Assigned also to Colombo, Karachi, Katmandu, and New Delhi; resident in New Delhi.



lO



FOREIGN SERVICE LIST: OCTOBER 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



Rangoon (E)- -Continued



(AA, NA, & Air A)



BURMA, UNION OF- -Continued

William W. Burr, agri. research

adviser (TCA).
John M. Deal, plant disease control

adviser (TCA).
Alexander C. Ducat, dir. of tech. and

vocational education (TCA).
Ralph K. Eyster, program operations

officer (TCA).
Albert B. Franklin, 1st sec. ; cons
Mark H. Cornell, asst. info, officer

(TCA).
Cecil G. Bauman, agri. extension

training adviser (TCA).
Richard R. Covell, land capability

specialist (TCA).
Verne E. Davison, aquatic biologist (TCA)
Ira K. Landon, soil conservation

specialist (TCA).
Ernest V. Staker, asst. econ. commr.
(TCA).

Lionel Landry, att

Webster Eugene Ballance, att

James H. Boulware, att

George H. Crowl, geology prof. (TCA) —
Calvin C. Harrington, asst. econ. commr.

(TCA).
Richard A. Hill, admin, officer (TCA) —
Charles B. McAndrew, medical supply

officer (TCA).
Richard Morse, special projects officer
(TCA).

Marathon Eby High, physics prof

William R. Dalton, admin, asst. (TCA) —
Richard E. Paulson, field observer (TCA)

Denver Dickerson, att

Edward West Burgess, cons — -~

Gerard A. Donohue, asst. att

Alfred W. Wells, 2d sec; v. c

Robert R. Raven, asst. att

Lewis M. Purnell, att

James Raymond Ward, asst. att -

Michael R. Horan, accounting field

observer (TCA).
Alice D. Westbrook, personnel technician-
Virginia C. Stryker, v. c

Ralph H. Redford, att

Adelin C. Rosenfeld, public affairs

officer.
Robert A. Aylward, 2d sec. ; v. c
Paul Vincent Harwood, v. c

Zelma S. Graham, asst. att

Eleanor Glover Bond, asst. att

AlfE. Bergesen, 3d sec. ; v. c

Catherine G. Fleming, sec

Robert T. Crauder, accounting asst.

(TCA).
Robert H. Keene, housing aide (TCA)

Col. William F. Curren, Jr., army att —
Lt. Comdr. William Theodore Lowry,

naval att. and naval att. for air.

Col. James S. Coward, air att

Lt. Col. Glenn J. McGowan, asst. army

att.
Maj. Robert L. F. Tyrrell, asst. air att -
Capt. Charles B. Shackleford, asst. air

att.



July




1952


July




1952


July




1952


July




1952


Feb.
July




1951
1952


July


1,


1952



July 1, 1952

July 1, 1952

July 1, 1952

July 1, 1952

Dec. 5, 1950

May 16, 1950

Feb. 25, 1951

July 1, 1952

July 1, 1952

July 1, 1952

July 1, 1952

July 1, 1952



Sept.

July

July

July

Aug.

Aug.

Nov.

May

July

Feb.

July



2, 1952

1, 1952

1, 1952

20, 1952

8, 1952

20, 1950

15, 1950

22, 1950

1, 1949

8, 1950

1, 1952



Dec. 6, 1950
Jan. 4, 1951
Jan. 31, 1951
Jan. 24, 1951

June 25, 1951
Oct. 30, 1950
Sept. 19, 1948
Jan. 8, 1952
Feb. 21, 1951
Apr. 9, 1952
July 1, 1952

July 1, 1952

Nov. 29, 1951
Mar. 28, 1951

Dec. 21, 1950
Aug. 28, 1951

Jan. 22, 1951
Mar. 14, 1952



FSS-2 — -

FSS-2 - -

FSS-2 - -

FSS-2 —

FSO-3 -"-
FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-3 —
FS3-3 —

FSS-3 - -

FSR-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - -
FSS-4 - —
FSS-4 - -

FSS-4 -
FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -
FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -
FSO-4 -
FSS-6 -
FSO-5 -
FSR-5 -
FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-8 -

FSO-5 -
FSS-9 —
FSS-9 —
FSS-9 —
FSO-6 —
FSS-9 —
FSS-9 —

FSS-9 —



8,481

8,463
8, 169
7,929
7,689
7,689

7,689
7,689

7,689

7,689
7,275
7,095
7,095
6,963
6,501
6,113
6,113
6,087
6,087
6,087

5,907
5,907
5,907
5,673

5,513
5,259
4,899
4,899
4,793
4,719
4,719

4,719



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Phnom Penh (E)



Ottawa, Ontario (E)



(AA, NA, & Air A)



Calgary, Alberta (C)

Edmonton, Alberta (C) -
Jalifax, Nova Scotia (CG)-



lamilton, Ontario (C) ■
ilontreal, Quebec (CG) ■



Jiagara Falls, Ontario (C) -



Quebec, Quebec (C)

tegina, Saskatchewan (C)



CAMBODIA, KINGDOM OF '■



Donald R. Heath, A. E. and P. ^
Joseph J. Montllor, 2d sec. ; cons
George E. Olcott, att



CANADA

Stanley Woodward, A. E. and P

Don C. Bliss, couns. of emb. with

personal rank of minister.
Paul O. Nyhus, att

Woodbury WiUoughby, couns. of emb

John H. Morgan, couns. of emb

Mervyn V. Pallister, att

Frederick E. Farnsworth, 1st sec. ; cons-
Richard E. Klelnhans, 1st sec. ; cons -

Joseph Godson, att

Albert E. Pappano, 2d sec. ; cons

Ellen C. Wilson, att

George A. Berkley, v. c

H. Mason Wade, asst. att

Norman J. Bentley, asst. att

John Patrick Walsh, 2d sec. ; v. c

Georges. Vest, 2d sec; v. c

Thomas A. Kelly, v. c

William Louis Rodman, asst. att

Shirley Mae Green, admin, asst

Ruth L. Buchholz, sec . -

Norman E. Lamb, V. c

Margaret L. Woon, pol. asst

Helen E. Geen, disbursing officer

Col. Francis J. Graling, army att
Capt. Francis Hartt Gardner, naval att.

and naval att. for air.

Col. Mayhue D. Blaine, air att

Lt. Col. Thomas R. Clarkin, asst. army

att.
Lt. Stokes Lybrand Sharp, asst. naval

att. and asst. naval att. for air.

Col. Jack Bollerud, asst. air att

Lt. Col. Eugene W. Green, asst. airatt-
Lt. Col. William L. Tudor, asst. air att-



Cyrus B. Follmer, cons

Ralph W. McMahon, v. c

Carl O. Hawthorne, cons —

Arthur B. Corcoran, v. c

Cabot Coville, cons, gen —

Casimir T. Zawadzki, cons —

Robert A. McKinnon, v. c —

Perry N. Jester, cons, gen —

Richard P. Butrick, cons, gen

Albert W. Scott, cons

Albert E. Clattenburg, Jr., cons
Andrew E. Hanney, cons —

Virginia Ellis, v. c

Leland C. Altaffer, v. c

Herman Lindstrom, v. c

Xavier W. Filers, v. c

M. Louise Schaffner, v. c —
Charles F. Stoppani, v. c —

Louise P. O' Grady, v. c

Lillian P. Royston, sec

Delano McKelvey, cons

William H. Brown, v. c

Ralph G. Saucedo, v. c

Ernest de W. Mayer, cons

Dorothy M. Barker, v. c

Eugene H. Johnson, cons



June 29


1950


FSO-CM


Apr. 28


1952


FSO-4 —


Apr. 10


1951


FSS-6 -


May 23


1950




Jan. 5


1950


FSO-1 -


Feb. 4


1952


FSO-1 -


Nov. 3


1949


FSO-2 —


Nov. 22


1950


FSO-2 -


Mar. 15


1952


FSS-1 -


Mar. 19


1951


FSO-3 —


June 1,


1951


FSO-3 —


June 1,


1950


FSR-3 —


July 17,


1952


FSO-4 -


Sept. 12,


1949


FSS-5 —


Feb. 1,


1951


FSS-6 —


Apr. 5,


1951


FSR-5 —


May 29,


1951


FSS-7 —


Jan. 12,


1950


FSO-5 -


Mar. 11,


1952


FSO-5 -


May 8,


1950


FSS-8 —


Nov. 27,


1951


FSS-8 —


July 24,


1950


FSS-9 —


Jan. 28,


1952


FSS-9 -


Jan. 11,


1950


FSS-9 —


June 14,


1952


FSS-9 -


Aug. 15,


1952


FSS-9 —


Apr. 10,


1950




July 19,


1950




May 23,


1952




Nov. 15,


1950




Apr. 11,


1951




Mar. 9,


1951




Apr. 26,


1950




July 7,


1952




Feb. 1,


1951


FSS-6 —


Jan. 29,


1952


F3S-9 -


Apr. 6,


1951


FSS-6 —


May 10,


1927


FSS-11 -


June 29,


1950


FSO-2 -


Dec. 22,


1949


FSS-7 —


Mar. 28,


1951


FSO-5 —


Aug. 1,


1950


FSO-2 —


Apr. 1,


1952


FSO-CM


July 12,


1951


FSO-2 —


Mar. 19,


1951


FSO-3 —


May 8,


1951


FSO-4 -


Feb. 10,


1950


FSS-6 -


Aug. 11,


1952


FSS-7 —


Sept. 1,


1949


FSS-7 —


Apr. 16,


1951


FSS-7 —


Sept. 8,


1950


FSO-5 —


Jan. 15,


1951


FSS-8 —


Jan. 10,


1928


FSS-9 -


Oct. 15,


1950


FSS-9 -


Aug. 16,


1949


FSO-5 -


July 31,


1937


FSS-9 —


June 30,


1950


FSS-10 -


Nov. 20,


1950


FSO-3 —


Aug. 31,


1951


FSO-5 —


Oct. 9,


1950


FSS-6 -



^The staff at Sa'igon, Vietnam, is accredited also to the Kingdoms of Cambodia and Laos; resident
aigon. See p. 98 .
^Accredited also to the Kingdom of Laos and State of Vietnam; resident in SaYgon.



12



FOREIGN SERVICE LIST: OCTOBER 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



St. John, New Brunswick

(C).
St. John's, Newfoundland

(CG).

Toronto, Ontario (CG)



Vancouver, British Colum-
bia (CG).



Victoria, British Columbia

(C).
Windsor, Ontario (C)



Winnipeg, Manitoba (CG)



Colombo (E)



(NA)



CANADA - Continued

George M. Graves, cons

Warren L. Swope, v. c

Horatio Mooers, cons, gen

Ellis A. Bonnet, cons

A. Hugh Douglas, Jr., v. c

George J. Haering, cons, gen

Adrian B. Colquitt, cons

Frederick A. Bohne, cons —

Robert William Harding, cons

George F. Bogardus, cons

John Pazourek, constr. supervisor

Mildred V. Deike, v. c —

Dorothy T. Brown, v. c

Vernon V. Hukee, v. c -—

Frank A. Tinker, v. c

Borrie Irwin Hyman, v. c

Waldo H. Heinrichs, Jr., v. c

Robert Lacy Smyth, cons, gen

James E. Callahan, cons

Nelson P. Meeks, cons

Hogan F. Buford, v. c

Arthur Potter Allen, v. c

Frederick W. Hinke, cons

Philip G. Cottell, v. c

Robert J. Cavanaugh, cons

Charles C. Sundell, cons

Levi Pease Smith, Jr., v. c

Ralph C. Fratzke, v. c

John C. Pool, cons, gen

Mulford A. Colebrook, cons

Eugene L. Padberg, Jr., cons

Joseph W. Sowell, v. c

CEYLON

Joseph C. Satterthwaite, A. E. and P -
Bernard A. Gutler, couns. of emb

Myron L. Black, 1st sec; cons

Andrew Vincent Corry, att. ^

Leslie L. Rood, 1st sec

Argus J. Tresidder, att

Bruce B. Palmer, att

James Walker Alley, radio engineer

Edward H. Park, radio engineer

Harold Goldstein, librarian

Rajfmond John Becker, 2d sec. ; v. c

Robert L. Gordon, asst. att

Theodore L. Eliot, Jr., 3d sec. ; v. c -
William M. Kahmann, 3d sec; v. c
Leaman R. Hunt, admin, officer

Comdr. Samuel Nixdorff, naval att. and

naval att. for air.
Lt. Comdr. Mahlon Joseph Williams,

asst. naval att. and asst. naval att. for

air.

CHILE



Dec. 4


1951


Jan. 16


1951


Nov. 20


1950


Nov. 21


1950


Apr. 14


1950


Nov. 23


1951


May 31


1951


Jan. 16


1920


Jan. 1


1928


Mar. 16


1950


July 24


1952


Apr. 19


1948


Aug. 2


1952


Nov. 21


1950


July 23


1952


Aug. 20


1952


Nov. 21


1951


Mar. 22


1950


Aug. 2


1949


May 5


1925


Apr. 4


1952


Feb. 24


1950


Sept. 8


1950


May 24


1952


Jan. 10


1950


Dec. 10


1940


Oct. 24


1949


Dec. 30


1950


July 8


1952


Aug. 21


1950


Mar. 16


1950


Sept. 10


1945



Santiago (E)



for



June 22,


1939




Nov. 29,


1949


FSO-1


Oct. 8,


1949


FSR-2


Dec. 27,


1950


FSS-1


June 5,


1950


FSS-2


Apr. 3,


1950


FSO-3


July 1,


1949


FSO-3


Feb. 18,


1952


FSO-4


June 6,


1952


FSO-4



FSO-4 -
FSS-8 -
FSO-3 -
FSO-4 -
FSS-10
FSO-1 -
FSO-4 -
FSS-4 -
FSS-5 -
FSO-4 -
FSS-6 -
FSS-8 -
FSS-8 -
FSO-5 -
FSO-6 -
FSO-6 -
FSO-6 -
FSO-1 -
FSS-3 -
FSS-3 -
FSS-7 -
FSO-5 -
FSO-2 -
FSS-8 -
FSO-3 -
FSS-6 -
FSO-5 -
FSS-8 -
FSO-3 -
FSO-4 -
FSO-4 -
FSS-9 -



Sept.


22,


1949


May


25,


1951


Sept.


20,


1950


Sept.


4,


1947


July


9,


1952


Apr.


2,


1949


June


6,


1951


June


15,


1951


Aug.


10,


1951


Sept.


17,


1951


June


1,


1950


Aug.


25,


1952


July


31,


1950


Feb.


16,


1951


May


1,


1951


June


6,


1952


Nov.


13,


1950



Claude G. Bowers, A. E. and P
Carlos C. Hall, couns. of emb
H. Gerald Smith, couns. of emb.

econ. affairs.
Robert Gordon Glover, cml. att —

Warren H. McKenney, att. ^

Philip M. Davenport, 1st sec. ; cons
Charles Allan Stewart, 1st sec. ; cons
Overton G. Ellis, Jr. , 2d sec. ; cons
Hector C. Adam, Jr., 2d sec; cons

^Assigned also to Karachi, Katmandu, New Delhi, and Rangoon; resident in New Delhi.
Assigned also to Bogota, Buenos Aires, Lima, Montevideo, Quito, and Rio de Janeiro.



FSO-1







FSO-2





11,500


FSO-2





11,130


FSS-1





10,550


FSO-3


...


9,130


FSR-3





9,130


FSS-4





7,929


FSS-4





7,689


FSS-5





7,275


FSS-7





5,907


FSO-5





5,313


F3S-8





5,313


FSO-6





4,793


FSO-6





4,793


FSS-9





4,719




...





POSTS OF ASSIGNMEhfT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Santiago (E) — Continued



(AA, NA, & Air A)



Concepcion (CA)

Antofagasta (C)

Valparaiso (C)

Cruz Grande, Coquim-
bo (CA).



CHILE - Continued

Emery R. Kiraly, att

Donald C. Marelius, att

Ned C. Fahs, att

Isabelle W. Entrikin, asst. att

Robert E. Neprud. asst. att

Thomas C. Smith, v. c

Arthur J. Romero, cons

Maurice J. Broderick, 2d sec. ; v. c
Hyman Bloom, cons

John B. Brady, asst. att

James Maish, Jr., asst. att

George E. Wolcott, asst. att

David S. McMorris, 2d sec. ; v. c

John C. Stoddard, v. c

Sidney N. Milliken, asst. att

James D. McLaughlin, econ. asst

Margarite H. Tanck, v. c

Roy R. Hermesman, v. c

James E. Officer, asst. att

Cora M. Smith, admin, asst

Marcia N. Lindgren, sec •

Col. Clarence W. Bennett, army att
Capt. William Vincent Deutermann, naval

att. and naval att. for air.

Col. William E. Ross, air att

CWO Winfield W. Bitting, asst. army att-
Col. Charles H. Roadman, asst. air

att.^
Maj. Leonard E. Pratt, asst. air att
Maj. Arthur D. Gaston, asst. air att

Cortlandt Rugless Sweet, cons, agt

Mansfield McMahan, v. c

Louis H. De Armas, v. c

Richard M. de Lambert, cons, gen

Samuel H. Young, v. c

Frank T. Rueter, cons, agt



Feb.


4,


1952


FSS-5


Mar.


28,


1952


FSS-5


May


16,


1950


FSS-5


July


14,


1952


FSR-5


June


18,


1952


FSR-5


Aug.


27,


1952


FSS-7


Oct.


13,


1947


FSS-8


Sept


22,


1951


FSO-5


Feb.


6,


1952


FSS-7


June


12.


1952


FSS-7


May


2,


1946


FSS-7


Nov.


17,


1951


FSS-7


Dec.


19,


1949


FSO-5


Nov.


30,


1949


FSS-8


Oct.


16,


1933


FSS-9


Apr.


1,


1944


FSS-9


Nov.


13,


1950


FSS-9


May


31,


1951


FSS-9


July


1,


1951


FSS-9


Dec.


18,


1951


FSS-9


Sept


28,


1951


FSS-9


Feb.


21,


1950




Apr.


8,


1952




Dec.


7,


1950





Dec.


7,


1949




Aug.


20,


1951





Aug.


12,


1950




Feb.


14,


1951




Nov.


25,


1950





July


16,


1951


FSS-10


Feb.


6,


1951


FSS-10


Feb.


28,


1950


FSO-3


Dec.


13,


1950


FSS-8


July


16,


1933





CHINA



Taipei,

(E)-.



Taiwan (Formosa)



(AA, NA, & Air A)



Karl L. Rankin, charge d'affaires ad in-
terim; minister; cons. gen.

Howard P. Jones, couns. of emb

Robert Bailey Elwood, 1st sec

Robert W. Rinden, 1st sec. ; cons

Joseph W. Vander Laan, att

Josiah W. Bennett, public affairs officer -

John T. Houbelt, info, officer

Edward Stansbury, att. (Kaohsiung)

Edward J. Conlon, att

John D. Congleton, public affairs officer
(Tainan).

Armand I. Vallieres, asst. att

Richard T. Ewing, 2d sec; v. c

Harold G. McConeghey, v. c

Walter E. Jenkins, Jr., 2d sec. ; v. c —

Waldemar A. Olson, v. c

Ralph M. Kearney, disbursing officer -
James R. Johnston, 3d sec. ; v. c
William Ackerman Buell, Jr., 3d sec. ;
V. c.



Col. JohnH. Lattin, army att

Capt. Henry Thompson Jarrell, naval

att. and naval att. for air.
Col. Shepler Ward FitzGerald, air att
Lt. Col. John Sewance Baskin, asst.

army att.



Aug. 8, 1950



Aug.

June

Jan.

June

Nov.

Mar.

Feb.

Feb.

July

Dec.

June

Sept.

June

Dec.

Jan.

Apr.

Jan.



7, 1951

17, 1952
4, 1951

23, 1952
15, 1951
26, 1951

18, 1952

19, 1952
3, 1952

17, 1951
25, 1951
28, 1951
30, 1952
12, 1950
25, 1952
2, 1951
2, 1952



Feb. 27, 1952
Oct. 22, 1951

Jan. 28, 1952
July 28, 1952



FSO-CM

FSO-2 —
FSO-3 —
FSO-3 —
FSS-3 — .
FSS-3 —
FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-7 —

FSS-7 —
FSO-5 —
FSS-9 —
FSO-5 —
FSS-8 —
FSS-9 —
FSO-6 —
FSO-6 —



■"^ Assigned to Asunci6n, Buenos Aires, and Santiago; resident in Buenos Aires.



Post



Taipei, Taiwan (Formosa)
(E) - Continued.

(AA, NA, & Air A) —
Continued.



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



CHINA— Continued

Maj. Arthur E. Keller, asst. army att -
Capt. Roy R. Van Dusen, Jr., asst.

army att.
Capt. David Erlenkotter, asst. army att -
Comdr. Roland Walker Kenney, asst.

naval att. and asst. naval att. for air.
Lt. Col. Ernest Edward Pegau, asst.

naval att. and asst. naval att. for air.
Lt. Comdr. Robert Henry Smith, asst.

naval att. and asst. naval att. for air.
Lt. William Thomas Brown, Jr., asst.

naval att. and asst. naval att. for air.
Lt. Walter Franklin Zartman, asst. naval

att. and asst. naval att. for air.
Lt. Frederick Sasscer Gore, asst. naval

att. and asst. naval att. for air.
Lt. Col. Albert L. Betz, asst. air att - -
Lt. Col. Lucius R. Holbrook, Jr., asst.

air att.
Lt. Col. Charles E. Phipps, asst. air att
Maj. Stephen J. Welsh, asst. air att
Capt. Raymond E. White, asst. air att -



Nanking (E), closed Mar. 5, 1950.
Canton, Kwantung (CG), closed Aug. 24, 1949.
Chungking (C), closed Nov. 19, 1949.
Dairen, Liaoning (C), closed Oct. 21, 1949.
Hankow, Hupeh (CG), closed Dec. 5, 1949.
Kunming, Yunnan (C), closed Dec. 10, 1949.
Mukden, Liaoning (CG), closed Dec. 6, 1949.
Peiping, Hopeh (CG), closed Apr. 10, 1950.
Shanghai, Kiangsu (CG), closed Apr. 25, 1950.
Tientsin, Hopeh (CG), closed Apr. 14, 1950.
Tihwa, Sinkiang (C), closed Sept. 27, 1949.
Tsingtao, Shantung (CG), closed Jan. 23, 1950.



July 20, 1950
Oct. 3, 1950

Apr. 29, 1952
Aug. 13, 1951

May 23, 1952

Jan. 9, 1952

Aug. 31, 1951

Apr. 4, 1952

Apr. 10, 1952

July 22, 1950
Apr. 14, 1951

Apr. 29, 1952
Dec. 15, 1950
June 4, 1951



Bogota (E)



(AA & Air A)



Barranquilla (C)



COLOMBIA

Capus M. Waynick, A. E. and P

Clarence E. Birgfeld, couns. of emb
Thomas S. Campen, couns. of emb. for
econ. affairs.

Warren H. McKenney, att. ^

Lester Ziffren, 1st sec

Givon Parsons, 2d sec. ; cons

John E. Guiney, Jr., att

Carl E. Moore, att

J. William Henry, 2d sec; v. c

William Kane, cons. ; asst. att

Richard F. Lankenau, 2d sec; v. c

Williams Beal, 2d sec; v. c

Michael A. DeMarco, asst.
Edward P. Kardas, v. c
William D. Craig, 2d sec.

Arthur F. Rail, asst. att

Lewis Marion White, 3d sec. ; v. c
Florence B. Grob, gen. sers. officer —

Lt. Col. Leland R. Drake, army att
Lt. Col. Harold C. Kirkpatrick, air att. ^.
Maj. Vincent A. Braun, asst. air att. "^ -
Capt. Robert D. Milholland, asst. air

att. ^
Capt. John A. Callahan, asst. air att. ^ -

Douglas Flood, cons

John W. Fisher, v. c



att



V. c



July 28, 1951
June 29, 1951
Oct. 22, 1951



June 5,
Dec. 29,
Aug. 31,
Feb. 6,
Nov. 1,
Jan. 15,
Aug. 28,
Feb. 14,
Dec. 5,
Apr. 26,
Apr. 26,
June 22,
Aug. 11,
Nov. 15,
Aug. 30,



1950
1951
1950
1952
1951
1951
1951
1951
1951
1951
1951
1952
1952
1951
1943



Dec. 8, 1950
June 2, 1952
July 8, 1952
Feb. 13, 1951

Feb. 15, 1951

Oct. 13, 1951
Dec. 4, 1950



FSO-2
FSO-2

FSS-2
FSR-3
FSO-4
FSS-6
FSS-6 ■
FSO-5
FSS-7 •
FSO-5 •
FSO-5 ■
FSR-5 ■
FSS-8 ■
FSO-5 ■
FSS-8 -
FSO-6 -
FSS-9 -



FSO-4
FSO-5



^Assigned also to Buenos Aires, Lima, Montevideo, Quito, Rio de Janeiro, and Santiago
Assigned also to Caracas and Quito; resident in Caracas. oanii^eo.



$11,500
11,130

10,250
9,130
6,963
6,861
6,501
6,313
6,267
6,113
6,113
5,513
5,493
5,313
5,313
4,793
4,719



8,763
5,313



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Barranquilla (C) — Continued
Cali (C)



Buenaventura (CA)
Medellui (C) — ■



San Jos^ (E)



(AA, NA, & Air A)



Golfito (CA) -
Port Liin6n (CA)
Puntarenas (CA)

Habana (E)



COLOMBIA- -Continued

George H. Strunz, v. c — - —

Frangois M. Dickman, v. c

Robert Janz, cons

Hugh E. Veltman, v. c

Bruno M. Trevino, v. c — — —

Robert R. Early, cons, agt

William Clarke Vyse, cons

William D. Broderick, v. c

COSTA RICA

Philip B. Fleming, A. E. and P

Philip P. Williams, 1st sec. ; cons

Edward Livingston Tanner, att. '

Frederick J. Cxmningham, 2d sec. ; cons -

Henry H. McGeorge, att

John B. Crume, 2d sec. ; cons

Alex A. Cohen, att. ; cons

Paul Bennett Carr, v. c

Thomas Anthony Brady, v. c

William Perry Stedman, Jr. , 2d sec. ;

V. c.
Kenneth W. Vittetoe, v. c - — — - —

Leona L. Kempainen, admin, asst
Doris T. Aragon, cultural affairs asst —

Col. Charles B. Layton, army att.^
Capt. William Kirten, Jr. , naval att. and

naval att. for air. ^

Col. Vernon P. Martin, air att.'

Lt. Comdr. Joseph Merit TuUy, Jr. ,

asst. naval att. and asst. naval att. for

air. 5
Lt. Col. Theodore J. McAdam, asst. air

att.*
Maj. Manuel J. Chavez, Jr. ,asst. air att. *

John G. SpUler, cons, agt — - —

Wallace B. Clark, cons, agt — - — —
John J. Hand, cons, agt

CUBA

Willard L. Beaulac, A. E. and P
Harold M. Randall, couns. of emb. for

econ. affairs.
Paul J. Reveley, 1st sec; cons, gen

Guy Louis Bush, att

Earl T. Grain, 1st sec. ; cons

Davids. Green, att

Frederic C. Fornes, Jr., 1st sec. ; cons-
Jacob Canter, att

Irvin S. Lippe, att

Thomas Harold Englesby, att — - -

Chester E. Davis, att

Raymond Lee Harrell, att. '

Thomas M. Reid, att

Ben Zweig, cons - — —

Richard G. Gushing, att

Rudolph E. Gomez, att

Robert J. McArdle, supervisor of constr-

Edwin M. Terrell, asst. att

Edward C. Webster, Jr. , cons —

Frederick D. Leatherman, asst. att



May


5,


1950


Nov.


26,


1951


Apr.


20,


1949


Feb.


29,


1952


Feb.


19.


1951


July


24,



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 86 of 113)