United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 90 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 90 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


John J. Lequar, reports and statistics

officer-
Vincent J. Mullins, admin, officer



May 14, 1951



Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

July 16, 1951

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 30, 1949

June 11, 1950
Sept. 7, 1950
Oct. 16, 1949



Oct. 16, 1949 FSS-8



FSR-2 -



FSR-2 - —

FSS-1 —

FSS-2 - -

FSS-2 — -
FSS-2 - -
FSS-3 - -
FSS-3 —
FSS-3 —

FSS-6 —
FSS-7 —
FSS-7 —



Frankfort on the Main (unless otherwise noted)



WiUiam Clark, chief justice

Fred J. Cohn, justice (Nurnberg)

Carl Whitney Fulghum, assoc. justice -

Marc J. Robinson, assoc. justice

H. Lloyd Ericsson, justice (Nurnberg) —
Peter J. Flanagan, justice (Nurnberg) —
Leo M. Goodman, U. S. judge (Munich) -
James York Johnson, U. S. judge

(Stuttgart).

Dewitt White, U. S. judge

Robert L. Guthrie, U. S. judge

Fred Joseph Harris, U. S. judge

(Regensburg).
Carl A. Turmo, U. S. judge (Nurnberg) -
Homer Minnis Lyon, U. S. judge

(Augsburg).
Paul Eugene Madden, U. S. judge

(Heidelberg).

John Joshua Speight, U. S. judge

Wilhelm H. Roberz, U. S. judge (Munich)

John C. Campbell, U. S. judge

Marvin B. Colbert, U. S. judge (Munich)
Ambrose Fuller, U. S. judge (Munich) —

Tench Tilgham Marye, U. S. judge

William R. Reichert, U. S. judge

(Marburg).

John Archer Sabo, dist judge (Berlin)

Peter M. Stupar, U. S. judge (Mannheim)
Alexis S. Basinski, U. S. judge

(Wiirzburg).
Roy Smith Wood, U. S. judge

(Regensburg).



Oct.


16


1949


FSR-1


Oct.


16


1949


FSR-2


Oct.


16


1949


FSR-2


Oct.


16


1949


FSR-2


Nov


13


1949


FSR-2


Nov


21,


1949


FSR-2


Oct.


16,


1949


FSS-2


Oct.


16,


1949


FSS-2


Oct.


30,


1949


FSS-2


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-2


Oct.


16,


1949


FSS-2


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3


Nov.


13,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3


Oct.


16,


1949


FSS-3 -


Oct.


16,


1949


FSS-4 ■


Nov.


21,


1949


FSS-4 -



30



FOREIGN SERVICE LIST: OCTOBER 1 , 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG)— Continued
Frankfort on the Main (unless otherwise noted) - Continued



U.S. Courts for Germany
(use G)- -Continued.



Office of Executive
Director (XD).



Sadie B. Arbuthnot, U. S. judge

Mason S. Lebaron, U. S. judge (Nurnberg)
Harold C. Shannon, dep. admin, officer -

Hanns E. Gleichman, elk. of ct

Charles A. Phillips, legal asst

Lester Adolph Kolste, elk. of ct. (Berlin)
Henry Einstein, clk,of ct. (Nurnberg) —

Manfred Guggenheim, elk. marshal

William F. Wright, elk. marshal

(Nurnberg).
Wiley E. Robinette, elk. marshal

(Regensburg).
John J. Herman, elk. marshal (Munich) -



Oct. 16,
Oct. 16,
Mar. 18,
Oct. 16,
Oct. 16,
Oct. 16,
Nov. 21,
Oct. 16,
Oct. 16,



1949
1949
1951
1949
1949
1949
1949
1949
1949



Oct. 30, 1949
Oct. 16, 1949



Bonn- -Bad Godesberg (unless otherwise noted)



Glenn George WoUe, exec, dir.; att

Theo Elmer Hall, chief of personnel div •
Dwight J. Porter, chief of mgmt. and
budget div.

Ernest T. WoU, special asst. to dir

Jack Blanchard Minor, For. Ser.

Staff officer; att.
Gerald S. Bushnell, dep. chief of mgmt.

and budget div.
Gerhart Husserl, public affairs officer
(legal adviser) (Frankfort on the Main)
(Replacement Pool).
Jack Henry Lennon, chief of admin, sers.

div.
Bruce L. McDaniel, chief of operating

facilities br.
Hermann R. Habicht, chief of reports br.
(Frankfort on the Main)(Replacement
Pool).
Frantz G. Loriaux, public affairs officer

(Replacement Pool).
Alfred D. Mittendorf, Jr., org. and

methods examiner.
John A. Tierney, budget and fiscal

officer.
Charles M. Ellison, chief of employee

utilization br.
Idar Rimestad, asst. chief of personnel

div.
Emory F. Armstrong, asst. chief of
personnel div.

Joseph T. Bartos, finance officer

Frank W. Blanchette, chief of external

audit br.
Richard Emerson Jones, For. Ser.

Staff officer; att.
Herbert W. Griffin, chief of fiscal sers.

br.
Richard C. O'Brien, dep. dir. of

personnel.
Ralph Oliver Bricker, dep. chief of

sers. div.
Paul K. Morris, org. and methods

examiner.
Raymond Earl Chapman, reports and

statistics officer.
Chase E. Laurendine, communications

engineer.
William J. Monticone, budget and fiscal

officer.
William E. Willey, chief of procurement

and supply section.
Christopher B. Mitchell, supervisory
auditor.



May 9, 1949
Oct. 16, 1949
Nov. 21, 1949

Aug. 24, 1949
Oct. 5, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
June 25, 1950
Oct. 16, 1949

Oct. 30, 1949

Oct. 16, 1949

Apr. 14, 1950

Dec. 23, 1951

Sept. 1, 1949

Sept. 29, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Mar. 23, 1950

July 7, 1952

Aug. 11, 1952

Dec. 5, 1951

Dec. 10, 1951

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Apr. 20, 1950

June 1, 1950



FSS-4
FSS-4
FSS-4
FSS-8
FSS-7
FSS-7
FSS-8
FSS-9
FSS-9 ■

FSS-9 ■

FSS-9 ■



FSR-1-
FSR-2-
FSR-2-

FSS-1-
FSS-1-

FSS-1-

FSS-1 -

FSS-1 -
FSS-1-
FSS-2 -

FSS-2-

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2-

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -
FSS-2-

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-2 -

FSS-3 -

FSS-3-

FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-3 —



$ 7,689
7,689
7,689
6,213
6,087
5,907
5,673
5,619
5,619

5,439

5,079



13, 600
12,200
11,850

10, 550
10, 250

10, 250
10, 250

10, 250
10, 250
10, 250

10,250

9,950

9,950

9,950

9,710

9,710

9,470
9,470

9,470

9, 470 I

9, 470

9, 441

9, 230 1

8,961

8,961

8,961

8,961

8,721



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



GERMANY (HICOG)— Continued
Bonn — Bad Godesberg (unless otherwise noted)



Office of Executive Director
(XD) - Continued.



Charles F. Flinner, accountant

William A. Steinacker, chief of

printing and reproduction.
Carl Emil Westrum, For. Ser. Staff

officer.
Neal E. Kimm, special asst. to chief of
admin, sers. div.

William B. Hussey, special asst

Sara Lena Kruskall, placement officer;

asst. chief of employee utilization br.
Leonard H. Starbird, apartment supt.
(Frankfort on the Main).

Joseph E. Flaherty, budget analyst

Joseph M. Franckenstein, info, and
educational specialist.

Harold W. Graham, admin, officer

Laura Lee Pratt, chief of sers. and

transactions br.
Glenn Joseph Reinsel, chief of internal
audit section.

Thomas H. Callahan, budget analyst

Max L. Shimp, chief of motor

transport section.
John F. Collins, space mgmt. officer —

Robert B. Stitt, procurement officer

Thomas E. Griswold, admin, officer

Margaret E. Booth, placement officer —
George E. Dickerson, real estate officer-
Ronald A. Gaiduk, For. Ser. Staff

officer.
Barnett Morris Rosen, supervisory

auditor.
Thomas A. Gavin, community sers.

officer.
Charles R. Bakey, records administrator.
Milton H. Eshleman, supervisory auditor -

Charles W. Falkner, accountant

Wayne L. Catching, disbursing officer —
DeWitt V. Kiernan, community sers.
officer.

Cecil B. Sanner, supply officer

Elsie C. Haaker, employee relations

officer.
William S. Hoffmann, space mgmt.
officer.

Henry J. Paoli, operations engineer

Robert Whitcomb Heavey, For. Ser.

Staff officer.
Edward J. Dembski, fiscal accountant —
Nell M. Goen, records administrator — ^-
James P. Conley, supervisor of message

center and courier ser.
Ralph Carrol Nichols, motor transport
officer.

David R. Curtin, fiscal accountant

John F. Doyle, Jr., org. and methods
examiner .

George E. Ranslow, supply officer

George R. Jennings, fiscal accountant —
Jerome S. Wrubel, For. Ser. Staff

officer.
Dorothy A. Leadbetter, employee

utilization officer.
Robert H. Bell, plant mgr. (printing
and reproduction) (Frankfort on the
Main).

Montana W. Zbinden, special asst

Gilbert H. Stuenkel, cultural officer

John T. C. Cronley, printing
control officer.



- Continued




Aug. 28
Oct. 13


1950
1951


FSS-3
FSS-4 ■


Oct. 16


1949


FSS-3 ■


Aug. 27


1951


FSS-3 ■


Jan. 15
Oct. 16


, 1952
1949


FSS-4
FSS-4 -


Nov. 29


1949


FSS-5 -


Sept. 11
Oct. 16


1950
1949


FSS-5 -
FSS-4 -


Oct. 16
Oct. 16


1949
1949


FSS-4 -
FSS-4 -


Oct. 16


1949


FSS-4 -


Dec. 2,
Mar. 1,


1949
1950


FSS-4 -
FSS-4 -


Sept. 17,
Nov. 13,
Oct. 16,
Oct. 16,
Oct. 16,
Oct. 16,


1950
1949
1949
1949
1949
1949


FSS-4 -
FSS-4 -
FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -


Nov. 10,


1949


FSS-5 -


Dec. 4,


1950


FSS-6 -


Oct. 16,
Oct. 16,
Dec. 26,
May 31,
Dec. 26,


1949
1949
1950
1950
1950


FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -
FSS-5 -


Mar. 12,
Oct. 16,


1951
1949


FSS-5 -
FSS-5 -


Oct. 16,


1949


FSS-5 -


Jan. 19,
June 10,


1951
1952


FSS-5 -
FSS-5 -


Oct. 16,
May 28,
Sept. 29,


1949
1950
1949


FSS-6 -
FSS-6 -
FSS-6 -


Oct. 16,


1949


FSS-6 -


July 24,
Aug. 14,


1950
1950


FSS-6 -
FSS-6 -


Apr. 6,
Apr. 10,
Nov. 12,


1951
1950
1950


FSS-6 -
FSS-6 -
FSS-6 -


Dec. 11,


1950


FSS-6 -


Aug. 27,


1951


FSS-6 -


Dec. 10,
Oct. 16,
June 25,


1951
1949
1951


FSS-6 -
FSS-7 -
FSS-7 -



rKjnciKjp, ojinviuji L,lSL: OCTOBER 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GERMANY (HICOG)— Continued
Bonn - Bad Godesberg (unless otherwise noted) - Continued



Office of Executive Director
(XD)— Continued.



U.S. Commander Berlin - -



Nathan H. Heubeck, communications

officer (asst. chief).
Walter A. Galling, asst. cultural

officer (exchanges).
Bernard W. Lewis, classification analyst

Harry R. Swanson, travel officer

Robert D. Hodgson, map and pub.
procurement officer.

Margaret P. Welsh, apartment supt

George J. Warren, communications

supervisor.
Oliver T. Field, asst. Ubrary control

officer.
Mary H. Anderson, payroll supervisor -

Genevieve J. Birlauf, ed. asst

Ruth M. Cannon, org. and methods

examiner .
Edward R. Pilli, procurement officer -
Stanley S. Chowaniec, communications

technician.
John L. Smith, voucher audit supervisor -
William N. Harben, asst. pubs.

procurement officer.
Howard Van Arsdale, asst. plant mgr.
(Frankfort on the Main).

Ruth McDonough, supervisory nurse

Ramon M. Gibson, supervisor of message

center and courier ser.
James S. Waddington, personnel asst —

Isidore Edelman, records supervisor

Spencer P. Miller, Jr., org. and methods
examiner.

Donald E. Spencer, supply asst

Charlotta Heubeck, travel asst.
(Frankfort on the Main).

Eugene E. Morris, garage supt

Edward R. toley, communicaUons
supervisor.

Bryce M. Gerlach, reports officer

Erna J. Gundrimi, travel specialist

Joseph J. Prantl, claims and records

officer.
Evelyn M. Hardoin, disbursing officer -
Robert Deeping, procurement and supply

officer.
Everett E. MiUer, motor transport

officer (Frankfort on the Main).
Andrew C. Hatch, depot supt

Berlin



Jan. 26, 1950

Apr. 30, 1950

June 1, 1950
May 1, 1951
July 14, 1952

Oct. 16, 1949
Aug. 9, 1950

Oct. 16, 1949

Feb. 12, 1950
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Feb. 4, 1950

Nov. 11, 1950
Feb. 23, 1950

May 15, 1950

Dec. 16, 1950
Jan. 5, 1951

Jan. 8, 1951
Oct. 16, 1949
Dec. 7, 1950

Oct. 16, 1949
June 21, 1950

July 27, 1950
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Nov. 11, 1949
May 28, 1950

Aug. 22, 1950

Feb. 16, 1951



Maj. Gen. Mathewsen, U. S. comdr — -
Cecil B. Lyon, dir. of Berlin element -
David M. Maynard, dep. dir. of Berlin

element.
William John C. Egan, chief at public

affairs div.

Robert B. Streeper, cons, gen

W. Wallace Kirkpatrick, gen. counsel

(Berlin).
Caesar J. Scavarda, chief of public

safety div.
Stephen C. Brown, chief of econ. affairs
div.

Paul P. Roudakoff, protocol officer

Donald S. Spigler, finance officer (MSA) -
Charles Albert Dix, econ. officer

(transportation).
Herbert N. Higgins, chief of industry br -
Robert C. Creel, chief of pol. affairs div-



June 11, 1951
Oct. 9, 1951

Nov. 2, 1949

June 6, 1950
Apr. 2, 1950

Jan. 2, 1951

May 11, 1951

Oct. 16, 1949
Mar. 7, 1951
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Aug. 23, 1951



FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-8 —

FSS-8 —
FSS-9 —
FSS-8 —

FSS-8 —
FSS-8 —

FSS-8 —
FSO-5 -

FSS-8 —

FSS-8 —
FSS-8 —

FSS-8 —
FSS-9 —
FS0-6 -

FSS-9 —
FSS-9 —

FSS-9 —
FSS-9 —

FSS-9 —
FSS-9 —
FSS-9 —

FSS-9 —
FSS-9 —

FSS-9 —

FSS-9 —



FSO-1-
FSO-2

FSR-2.

FSO-2 -

FSS-1 ■

FSS-1 -

FSO-3 -

FSS-2 -
FSS-2 -
FSS-2 -

FSS-2 -
FSO-3 -



$ 6,087

6,087

6,087
6,087
6,087

5,907
5,907

5,673

5,673
5,619
5,493

5,493
5,493

5,493
5,313

5,313

5,313
5,313

5,313
5,079
4,993

4,899
4,899

4,899
4,719

4,719
4,719
4,719

4,719
4,719

4,719

4,719



13, 200

12, 550

11,850

11, 500
10, 550

10,250

10, 030

9,950
9,710
9,470

9,470
9,430



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



U.S. Commander
Berlin — Continued.



GERMANY (HICOG)— Continued

Berlin- -Continued

N. Spencer Barnes, chief of eastern
affairs div.

Louis Mark, Jr. , program analyst

Arthur A. Birnkrant, asst. gen. counsel -
Herbert Waldon Baker, labor economist -
Lawrence P. Bachmann, asst. info.

officer (films).
Claude E. Broom, public safety officer -
Henry Kenneth Dreman, trade officer —
Edward B. Maguire, industrial specialist
Bryant Buckingham, cons. ; cons. officer-
Carl G. Anthon, educational adviser
(higher education).

Elmer Cox, info, officer

Karl F. Mautner, pol. officer (liaison) -
James C. Flint, asst. cultural officer -
Robert Olaf Waring, admin, officer;

V. c.
Joseph A. Angotti, budget and fiscal

officer.
Charles E. Hulick, Jr., chief of pol. br -
Donald H. Feick, U. S. sec. (Berlin

element).
Nathan A. Levin, interpreter; translator

(Russian).
Helen B. Nixon, asst. cultural officer —
Thomas W. McElhiney, chief of econ.
affairs.

Norman K. Pratt, exec, officer

Marion Skeen Coleman, press and pubs.

officer.
Robert E. Hasting, program analyst —
Benjamin Wald, interpreter; translator
(Russian) .

John A. McKesson 3d, econ. officer

James S. Sutterlin, pol. officer

George J. Lambert, public safety officer-
Christopher A. Legge, cultural affairs

adviser.
Robert J. Comings, budget and fiscal

officer.
Stefan Peter Munsing, asst. cultural

officer.
William F. Keefe, asst. info, officer —
Walter C. Stelt, public safety officer —
Eugenie Zawadzki, pubs, procurement

officer.
Michael B. Lustgarten, admin, liaison

officer.
William E. MacFarlane, personnel off icer
Harry L. Anderson, communications

sers. officer; v. c.
Bettine S Mercer, interpreter (French) -

Marion K. Mitchell, pol. officer

Raymond M. Bailey, asst. cultural
officer.

Alan H. Dodds, asst. U. S. sec

Thomas R. McCabe, cultural affairs

adviser (exchanges).
Albert W. Stoffel, v. c; econ. officer -
Patrick R. Thomas, gen. sers. officer;

chief of operating facilities br.
Eugene V. McAuliffe, exec. asst. ; v. c -
Gregory Henderson, v. c.;dep. chief;
operations officer.

Jean Steffee, shorthand reporter

Moncrieff J. Spear, pol. officer

Warren A. Kelsey, pol. officer

Jack B. Button, v. c. ; visa officer



Aug. 28


1951


FSO-3


Oct. 16
Oct. 16
Oct. 16
Oct. 16


1949
1949
1949
1949


FSS-2
FSS-3
FSS-3
FSS-3


Oct. 6
Oct. 16,
Dec. 27,
Apr. 5,
Oct. 16,


1950
1949
1951
1948
1949


FSS-3
FSS-4
FSS-4
FSO-4
FSS-4


Oct. 16
Oct. 16
Dec. 24

May 1


1949
1949
1950
1951


FSS-4
FSS-4
FSS-4
FSS-4


Oct. 16,


1949


FSS-5


May 4
Oct. 16,


1951
1949


FSO-4
FSS-5


Oct. 16,


1949


FSS-5


Feb. 13,
Apr. 1,


1951
1952


FSS-5
FSO-4


May 27,
Oct. 16,


1952
1949


FSO-4
FSS-6


Dec. 13,
Jan. 22,


1951
1951


FSS-5
FSS-6


June 15,
July 16,
Oct. 16,
Oct. 16,


1951
1951
1949
1949


FSO-4
FSO-4
FSS-6
FSS-6


Oct. 16,


1949


FSS-6


Oct. 16,


1949


FSS-6


Feb. 6,
Jan. 28,
Apr. 30,


1950
1951
1946


FSS-6
FSS-6
FSS-6


Oct. 16,


1949


FSS-6


July 31,
Oct. 16,


1950
1949


FSS-6
FSS-7 •


Oct. 16,
Mar. 19,
Dec. 1,


1949
1947
1950


FSS-7 -
FSS-7 -
FSS-7 ■


Dec. 11,
May 29,


1950
1951


FSS-7 -
FSS-7 -


June 23,
Oct. 16,


1950
1949


FSO-5 ■
FSS-7 -


May 11,
June 30,


1948
1950


FSO-5-
FSO-5-


Oct. 16,
Aug. 23,
Oct. 29,
July 18,


1949
1950
1950
1951


FSS-9 -
FSO-5 -
FSO-5 -
FSO-5-



i v^iui.uin ojiiwu^r, ijiox: UUTUBKH 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary!



U.S. Commander
Berlin- -Continued .



U.S. Consulate General
(CG).



U.S. Consulate General
(CG).



GERMANY (HICOG)— Continued

Berlin - Continued

James R. Ruchti, pol. officer

Edgar E. Garwood, Jr., v. c; citizen-
ship and passport officer.
Paul J. Artemis, translator (French) - -
Harold C. Roser, Jr., v. c; info, officer

Jacob N. Myerson, program analyst

Clifford J. Quinlan, cml. specialist

Frank L. Heffelman, ct. reporter

Nicholas G. Andrews, v. c.;notarials
officer.

Marion A. Baldwin, pol. officer

Gordon G. Heiner, 3d, info, officer

Herman T Skofield, v. c. ; visa officer -
Munro P. Jones, procurement officer —

Lawrence C. MitcheU, pol. analyst

Robert T. Von Der Lieth, info, officer —
Edwin Howard Rohde, v. c. ; visa officer
Lieselotte Jung, interpreter (German) -
Oscar L. Cassels, v. c. ; visa officer —
Heyward Isham, econ. officer

Bremen (unless otherwise noted)



May 27, 1952
Apr. 22, 1948

Aug. 30, 1950
July 3, 1950
Aug. 11, 1950
Mar. 18, 1951
Oct. 16, 1949
Aug. 11, 1950



Sept.

Nov.

Feb.

Oct.

Mar.

Oct.

June

Oct.

Jan.

Aug.



27, 1950

24, 1950

13, 1951

16, 1949

8, 1950

27, 1950

21, 1949

16, 1949

5, 1951

4, 1950



Edward D. McLaughlin, cons, gen.;

principal officer.
Richard C. Wooton, asst. cultural affairs
officer.

Howard W. Calkins, info, officer -

Philip F. Dur, politico-econ. officer

Albert E. Carter, public affairs officer -
Robert L. Marshall, Jr., admin, officer
Paul D. Bethel, asst. cultural officer -

Arthur D. Foley, pol. officer

Domingo A. Monteiro, budget and fiscal
officer.

Arvid G. Holm, v. c. ; visa officer

Elizabeth Deans, cultural officer

(Bremerhaven).
Ernest E. Ramsaur, Jr., v. c; pol.

officer.
Charles A. Lemmo, gen. sers. officer;

dispatch agt.
Jerome K. Holloway, Jr., v. c; pol.

officer.
Benjamin R. Moser, screening officer —
John W. Simms, v. c. ; passport and

citizenship officer.
Arthur R. Day, v. c; screening officer -
Gertrude Meyers, v. c. ; visa officer - -
Joseph Bartolino, asst. admin, officer —
Jack M. Smith, Jr., v. c; cons, officer
Archibald K. Smith, asst. cultural

officer (exchanges).
Edwin C. Pancoast, v. c; asst. info.

officer.
Melville E. Blake, Jr., v. c; cons.

officer.
Pratt Byrd, v. c; econ. officer

Dusseldorf (unless otherwise noted)

LaVerne Baldwin, cons, gen

Meyer Bernstein, labor officer

Leon A. Shelnutt, cultural officer -

Robert P. Chalker, cons. ; exec, officer -
Edward T. Lampson, cons.; pol. officer
Victor G. Cronthall, asst. cultural

officer (exchanges).

Peter Roberts, info, officer

Edick Al Anderson, Jr., cultural

officer (info, centers) (Essen).



Mar. 27, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Apr. 2, 1951
Sept. 27, 1951
Oct. 16, 1949
Oct. 1, 1950
Jan. 20, 1952
Jan. 18, 1950

Sept. 19, 1951
Mar. 5, 1951

Nov. 27, 1950

June U, 1947

July 19, 1950

Sept. 27, 1950
Sept 27, 1950

Feb. 20, 1951
Dec. 18, 1946
Oct. 16, 1949
Feb. 27, 1950
Apr. 21, 1949

June 8, 1950

Jan. 16, 1951

Feb. 20, 1951



May


4,


1950


Feb.


8,


1950


Oct.


16,


1949


May


2.


1951


July


31,


1951


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949


Oct.


16,


1949



FSO-5-
FSS-8 ■

FSS-8 -
FSO-6.
FSO-6-
FSO-6-
FSS-9 -
FSO-6.

FSO-6 -
FSO-6-
FSO-6 -
FSS-9 -
FSO-6 -
FSO-6 -
FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 -
FSO-6 -



FSO-2-

FSS-3 -

FSS-4 -
FSO-4-
FSO-4-
FSS-6 -
FSS-7 -
FSO-5-
FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-8 -

FSO-5 -

FSS-8 -

FSO-5 -

FSO-6 -
FSO-6 -

FSO-6 -

FSS-9 —
FSS-9 —
FSO-6 —
FSS-9 -

FSS-9 —

FSS-9 —

FSO-6 —



FSO-2
FSS-2 -
FSS-2 -
FSO-3-
FSO-3.
FSS-5 -

FSS-4 .
FSS-6 -



$ 5,313
5,313

5,313
5,093
5,093
5,093
5,079
4,993

4,993
4,993
4,993
4,899
4,793
4,793
4,719
4,719
4,719
4,593



11, 500

8,721

8,169
8,163
7,863
6,861
6,087
5,913
5,907

5,907
5,853

5,513



5,493
5,313

4,993
4,993

4,993
4,899
4,899
4,793
4,719

4,719

4,719

4,593



12, 200
9,710
9,230
9, 130
9,130
8,115

7,929
7,401



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



U. S. Consulate General
(CG)— Continued.



J. S. Consulate General
(CG).



GERMANY (HICOG)— Continued
Dusseldorf (unless otherwise noted) - Continued



officer -



Egon E. Week, asst. info, officer

(films and exhibits).
Wilbert B. Dubin, asst. info, officer

(press).

Thomas D. Kingsley, v. c

Roberta B. Diggs, v. c

Parker D. Wyman, pol. officer

Frederic H. Behr, v. c. ; ec_-.
Stephen B. Hult, cultural officer
William E. Schaufele, Jr., labor affairs

officer.

Howard Hill, v. c.;econ. officer

Sidney V. Suhler, v. c; cons, affairs

officer.
Samuel C. Brown, v. c. ; visa officer
Eugene A. T. Luebker, asst. cultural

officer (exchanges).
Anna Gustavs, v. c; visa screening
officer.

Hamburg (unless otherwise noted)



gen.



Clare H. Timberlake, cons
principal officer.

Halleck L. Rose, cons. ; pol. officer

Levan Roberts, cultural officer

Francis C. Lindaman, public affairs

officer (Hannover).
Russell L. Wise, exchange officer

(Hannover).
Horace Y. Edwards, asst. cultural

officer (exchanges).
John E. Devine, public affairs officer —
Elizabeth A. Wilson, asst. cultural
officer (info. centers)(Hannover).

Fred P. Treitz, labor officer

Way land B. Waters, v. c.;econ. officer -
Wallace W. Littel, cultural officer

(Hannover).
Karl F. Brauckmann, cultural officer

(info, centers).
Ernest J. Colton, asst. info, officer

(press).
Richard T. Hamilton, asst. info, officer -
John G. Kormann, into, officer

(Hannover).
James B. Peabody, cultural officer

(info, centers).
Bruce M. Lancaster, v. c; econ. officer

Jack Graf, cultural officer (Kiel)

Frank E. Maestrone, v. c; pol. officer -

John M. Perry, v. c; pol. officer

Robert A. Brown, v. c; admin, officer -
Lawrence P. Ralston, pol. officer; v. c -
Mary Adelaide Roberts, v. c; citizen-
ship and passport officer.
Henry L. Heymann, v. c. ; chief of visa

section.
Douglas V. Bryan, v. c.
Grant E. Mouser, 3d, v.

(Hannover).
Frank J. Curtis, Jr., v. c. ; citizenship
and passport officer.

Francis J. Meehan, info, officer

Kempton Jenkins, asst. info, officer

(Hannover).
Lowell B. Laingen, v. c. ; visa officer -

Joseph M. Swing, v. c. ; visa officer

Paul K. Stahnke, v. c; pol. officer (Kiel)



; econ. officer -
c. ; pol. officer



Sept. 27, 1950

Dec. 1, 1950

June 7, 1952
Oct. 16, 1949
July 31, 1952
July 30, 1951
Dec. 13, 1951
Sept. 29, 1950

Aug. 8, 1950
Aug. 20, 1950

Feb. 20, 1951
Sept. 17, 1951

Oct. 3, 1951



Feb. 12, 1952

Feb. 14, 1M9
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

July 6, 1952
Oct. 16, 1949

June 3, 1951
Mar. 9, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Sept. 27, 1950
Sept. 27, 1950

Jan. 16, 1951

Feb. 27, 1950
Oct. 16, 1949
Jan. 25, 1949
Mar. 21, 1949
Jan. 20, 1950
June 12, 1950
July 17, 1947

July 26, 1950

Aug. 20, 1950
Sept. 17, 1950

Nov. 26, 1950

Feb. 7, 1951
Jan. 12, 1950

Feb. 21, 1951
Aug. 22, 1950
Mar. 29, 1951



FSS-7 ■

FSS-7 •

FSO-5-
FSS-7 -
FSO-5-
FSO-5-
FSS-8 -
FSO-6-

FSO-6-
FSO-6.

FSO-6-
FSS-9 -

FSS-9 -



FSO-2- -

FSO-3 - -
FSS-3 —
FSS-3 —

FSS-5 —

FSS-4 —

FSO-4 - -
FSS-5 —

FSS-5 —
FSO-4 -
FSS-6 —

FSS-7 ~

FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-7 —

FSO-5 —
FSS-8 —
FSO-5 -
FSO-5- -
FSS-8 —
FSO-5- -
FSS-8 —



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 90 of 113)