United States. Dept. of State.

Foreign service list (Volume 1952) online

. (page 91 of 113)
Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 91 of 113)
Font size
QR-code for this ebook


FS0-6 -

FSO-6 -
FSO-6 —

FSO-6 -

FSO-6 -
FSO-6 -

FSO-6 -
FSS-9 —
FSS-9 —



4/



FOREIGN SERVICE LIST: OCTOBER 1, 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



U. S. Consulate General
(CG).



GERMANY (fflCOG)— ConUnued

Munich (unless otherwise noted)

Charles W. Thayer, cons. ; principal

officer.
Charles D. Winning, public affairs
officer.

Aldo D'Alessandro, dir.i

Paul H. Pearson, cons. ; exec, officer -

Eric M. Hailing, chief of news unit^

William E. Northey, econ. officer (labor)
Charles Malamuth, ed. in chief

(Russian unit). ^
George E. Vadney, public affairs officer
(Regensburg).

Lucien D. Agniel, info, officer

Floyd W. Rhine, dir. of American Relay

Base.
John R. Hall, radio engineer

(constructing), i
Edward Krukowsky, ed. in chief (Polish

unit).i
Kareel R. E. Pusta, ed. in chief

(Estonian unit).i
Elbert Hugunin, special asst. (public

safety).-^
Kenneth J. MacCormack, asst. cultural

officer (exchanges).
Louis Lowell Bennett, public affairs

officer (Nffrnberg).
Haynes R. Mahoney, Jr., info, officer

(Nurnberg).
Harold C. Patrick, asst. cultural officer

(youth activities).
Joseph B. Laucka, ed. in chief
(Lithuanian unitj.^

Lucy R. Lentz, admin, officer

Martin Ackerman, cultural officer

(Nii'rnberg).
Edward Joseph Joyce, cultural officer
(Regensburg).

Ralph Lewis, asst. cultural officer

Yale Wolf Richmond, asst. cultural

officer (exchanges) (Ntfrnberg).
Frederick L. Roessler, cultural officer
(Bayreuth).

Scott Lyon, cons.; tntell. analyst^

WiUiam O. Hershberger, radio

engineer.!
Herbert C. Brickson, radio engineer

(receiving site). ^
Philip A. Damon, Jr., asst. info.

officer (Regensburg).
Edmund T. Grosselfinger, asst. cultural

officer.
Ethel A. Kuhn, asst. cultural officer

(youth activities).
Carl M. Finley, asst. project engineer -
Robert C. Benedict, exec, asst.^
Kazye V. Grinius, program ed.

(Lithuanian unit). ^
Laszio L. Boros, ed. in chief (Hungarian

unit).^
Nelson Chipchin, program ed. (Russian

unit). !
Hyman Goldstein, asst. disbursing

officer.
Ernest G. Land, asst. info, officer

(radio).
Birger Berg, cultural officer (Ingolstadt)
Kurt Hoffman, asst. info, officer (press)
Ellen Taylor, asst. cultural officer

(info, centers). j



Nov. 28, 1949

Oct. 16, 1949

May 9, 1952
Mar. 17, 1950
May 5, 1952
Oct. 16, 1949
May 1, 1952

Oct. 16, 1949

Mar. 10, 1950
Feb. 17, 1947

Mar. 25, 1952

May 25, 1952

May 29, 1952

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 30, 1949

Apr. 27, 1952

Jan. 3, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

July 18, 1950
Feb. 26, 1949

Apr. 30, 1949

Oct. 16, 1949

Apr. 9, 1951

Aug. 24, 1951

Mar. 30, 1952
Apr. 13, 1952
Apr. 27, 1952

May 16, 1952

May 12, 1952

Nov. 27, 1949

Feb. 28, 1950

Oct. 16, 1949
Nov. 27, 1950
Jan. 8, 1951



FSO-2 -

FSS-1 —

FSR-2 -
FS0-3 -
FSR-3 -
FSO-3 -
FSR-3- -

FSS-3 -

FSS-3 —
FSS-3 —

FSS-3 —

FSS-3 —

FSR-4 -

FSS-4 -

FSS-4 -

FSS-4 —

FSS-4—

FSS-4 —

FSR-4 -

FSS-5 —
FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —
FSS-5 —

FSS-5 —

FSO-4 -
FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —
FSS-5 —
FSS-5 ~

FSS-5 —

FSR-4 -

FSS-6 —

FSS-6 -

FSS-7 —
FSS-6 —
FSS-6 —



$11, 500

11, 130

11,130

10,030

10, 030

9,730

9,130

8,961

8,721
8,481

8,481

8,481

8,463,

8, 1691

8,169]

7, 9291

7,929

7, 689 -

7,5631

7,455
7,455J

7,4551

7,275
7,275

7,275

7,263

7,095 1

7, 095

7, 095 I

7, 095 '.

7, 095 i

7,095
7,095
7,095

7,095

6,963

6,861

6,861

6,807

6,681
6,681



Assigned to American Relay Bases in Europe.



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



U.S. Consulate General
(CG) - Continued.



Category
and class



GERMANY (raCOG)-Continued
Munich (unless otherwise noted)- -Continued



Mason, chief of research



Kathleen C.

unit.

Wendell A. Pike, gen. sers. officer — -
Fillmore F. Hamilton, radio engineer

(transmitting site).i
John E. Kirchner, asst. cultural officer
James Robert Barker, asst. cultural

officer (info. centers)(Regensburg).

Sidney B. Lyman, sr. engineer^

Eric Feiler, pol. officer .-

Vincent R. Hurst, asst. info, officer

(films and exhibits) (Nurnberg).

Thomas G. Tadross, cultural officer

John William Vonier, cultural officer

(Weiden).
Herbert F. Dengler, radio engineer i — .
Sheehey, writer (news



WUliam F
unit).i

George G.
writer, i

Mathias J.



Wynne, operations intell.



Ortwein, v. c; visa officer —

Daniel G. Lenihan, personnel officer

Edward J. Savage, asst. cultural officer

(Nurnberg).
William E. Dietz, asst. cultural officer

(info, centers) (Nurnberg).
Jack C. Andrew, cultural officer

(Straubing).
Joseph T. Kendrick, Jr. , pol. officer -
James R. McDonald, Jr., cultural

officer (Coburg).
Robert M. Allen, cultural officer (Passau)
Robert B. Warner, asst. info, officer

(film) (Regensburg).
Peter F. Brescia, cultural officer

(Erlangen).
James Carrigan, cultural officer (Hof) —
George W. Smith, Jr., 7 adio engineer!
Arthur C. Lillig, v. c; econ. officer -

Anthony J. Oliver, radio engineer^

Bradford H. Wood, radio engineer i

William C. Nagy, radio engineer i

John D Miller, radio engineer^

William E. Symons, radio engineer i —
John M. Thompson, Jr., v. c.;pol.

officer.
Eric G. Lindahl, v. c .; visa off icer -—
William A. Brown, Jr., real estate and
supply officer.

Ira J. Dale, Jr. , radio engineer i

Francis X. Lambert, cultural officer

(Augsburg).
William M. Johnson, Jr., info, officer
(Regensburg).

Sam Moskowitz, v. c. ; visa officer

Curt J. Link, communications officer -
Walter J. Murawsky, radio engineer ^ -.

Earl Buchanan, radio engineer i

Peter N. Saveskie, radio engineer ^

James L. Grant, radio engineer^

Brewster C. Harness, For. Ser. Staff
officer.^

Charles Guy McLellan, radio engineer -
Gerald Goldstein, v. c.;econ. officer -
Harry W. Heikenen, v. c .; public affairs

officer.
Richard E. Snyder, v. c; cons, officer -
Alan G. James, v. c. ; visa officer



Apr. 13, 1952

June 10, 1950
Jan. 1, 1951

Apr. 22, 1952
Oct. 16, 1949

Jan. 17, 1947
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949

Jan. 16, 1951
May 12, 1952

May 22, 1952

May 5, 1948
Oct. 16, 1949
Sept. 27, 1950

Oct. 3, 1950

Nov. 6, 1950

Nov. 7, 1950
Nov. 16, 1950

Nov. 26, 1950
Nov. 29, 1950

Nov. 30, 1950



Dec.

Apr.
Nov.
Sept.
Nov.
Apr.
Apr ■
June
Apr.



1, 1950
28, 1951
19, 1948
21, 1949
27, 1949
17, 1950
16, 1951

9, 1952
13, 1949



^Assigned to American Relay Bases in Europe.



Nov. 2, 1948
Oct. 16, 1949

Aug. 8, 1951
Feb. 27, 1950

June 7, 1950

July 27, 1950
Dec. 28, 1949
Sept. 15, 1950
Jan. 14, 1951
Apr. 17, 1951
May 20, 1951
May 23, 1952

Sept. 5, 1952
Apr. 21, 1950
July 23, 1950

Sept. 27, 1950
Mar. 18, 1951



FSR-5 -

FSS-6 —
FSS-6 —

FSS-6 —
FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 -

FSS-7 —
FSR-5.-

FSR-5 -

FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSO-5 —

FSS-8 —
FSS-8 —

FSS-9 —
FSO-5- -

FSO-5- -
FSO-5.-
FSS-8 ~
FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 —
FSS-8 —

FSS-8 —
FSO-6 -
FSO-6—

FS0-6 -
FSO-6 -



44



FOREIGN SERVICE LIST: OCTOBER 1 , 1952



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



U.S. Consulate General
(CG) - Continued.



Land Commissioner for
Bavaria (LCB).



U.S. Consulate General
(CG).



GERMANY (fflCOG)— Continued

Munich (unless otherwise noted) — Continued

Daniel Sprecher, v. c.;econ. officer
John W. Black, v. c. ; passport and

citizenship officer.

Roland F. Haney, cultural officer

Wayne K. Brenengen, v. c. ; cons, officer

Claude F. Wiggins, admin, officer •»

Robert P. Ball, asst. info, officer

Charles C. Osann, radio engineer^

William N. Turpin, v. c. ; pol. officer —
George C. Moore, cultural officer

(Wurzburg).

Mary E. Melette, personnel officer

Robert R. Ferris, v. c. ; visa officer —
Curtis W. Bartholomew, admin, officer

(Regensburg).

William G. Jones, jr. engineer ^

Robert R. Bruce, v. c. ; visa screening

officer.
Thomas G. Chadbourne, radio engineer ^
Albert H. Hamilton, asst. info, officer —

James B. Scott, radio engineer '

Emmett J. Murphy, radio engineer

William P. E. Graves, v. c; visa

officer.
Henry Lee, Jr., v. c. ; visa officer

Anthony Edmund Sega, resident officer

(WUrzburg).
Hans Peter Thomsen, resident officer

(Coburg).
Everett W. Schoening, resident officer

(Berchtesgaden).
Richard C. Simpkins, exec, asst



May 23,


1950


Sept. 27,


1950


Oct. 4,


1950


Dec. 8,


1950


Jan. 18,


1951


Apr. 16,


1951


July 8,


1951


May 31,


1950


Sept. 27,


1950


July 25,


1947


Apr. 18,


1950


Sept. 11,


1950


Oct. 7,


1950


June 27,


1951


Dec. 16,


1951


Mar. 4,


1952


June 4,


1952


Aug. 25,


1952


Sept. 29,


1950


Sept. 5,


1951


Oct. 16,


1949


Oct. 16,


1949


Oct. 16,


1949


Sept. 27,


1950



Stuttgart (unless otherwise noted)

John Orth Riedl, public affairs officer

(Freiburg).
Stuart L. Hannon, public affairs officer —
Paul A. Neuland, mil. liaison officer —
Newton S. Friedman, econ. officer (labor)

Payne Templeton, cultural officer

Fentress Gardner, cultural officer

(Karlsruhe).
James Edmond Hurley, public safety

officer.
Tom A. Noonan, cultural officer

(Mannheim).

Vincent O. Anderson, info, officer

Raymond Lascoe, cultural officer (Ulm) -
Nathan R. Preston, mil. liaison officer —
Donald A. Dumont, cons.jexec. officer -
Margaret M. Blewett, asst. cultural

officer (women's affairs).
William A. Lovegrove, asst. cultural

officer.
Anna E. Brauer, asst. info, officer

(films and exhibits).
Ralph H. Stutzman, cultural officer

(Karlsruhe).
Gabriella E. MetcaU, asst. cultural

officer (info, centers)
Bela Zempleny, asst. info, officer (radio)
William P. McEneaney, admin, officer -
Naomi Huber, asst. cultural officer (info.

centers) (Mannheim).

Carvel Painter, econ. officer

Myron H. Schraud, cons. ; visa officer -



Oct. 16, 1949

Oct. 28, 1949

Apr. 17, 1950

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Oct. 16, 1949
Aug. 31, 1951
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Apr. 30, 1951

May 28, 1951

June 12, 1951

Oct. 16, 1949
Dec. 31, 1951
Oct. 28, 1949

Dec. 11, 1949
Nov. 6, 1950



FSO-6 .
FSO-6-

FSO-6
FSS-9 ■
FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 ■
FSO-6
FSO-6.

FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 ■

FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 -
FSS-9 -
FSO-6.

FSO-6.

FSS-5 -

FSS-5 -

FSS-7 -

FSO-6-



FSS-1 —

FSS-1 —
FSS-2 —
FSS-2 —
FSS-2 —
FSS-3 —

FSS-4 —

FSS-3 —

FSS-4 —
FSS-5 -
FSS-5 —
FSO-4 -
FSS-5 —

FSS-5 -

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-6 —
FSS-6 —
FSS-7 —

FSS-7 —
FSS-7 —



$ 4, 993
4,993



^Assigned to American Relay Bases in Europe.



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



U.S. Consulate General
(CG)— Continued.



rand Commissioner for
Hesse (LCH).



ffice of Supervisory
Consul General.



Consular Section (Bonn)-
. S. Consulate General (CG)



GERMANY (HICOG)— Continued

Stuttgart (unless otherwise noted) - Continued



Forrest N. Daggett, v. c. ; pol and econ.

office! .
Terrence F. Catherman, cultural officer

(Heidelberg).
George D. Henry, Jr., asst. cultural

officer.

Theodore A. Schulz, gen. analyst

Woodward Romine, pol. officer; v. c —
Robert C. Brewster, v. c.;pol. officer -
Wallace Chmielewski, gen. sers. officer-
Richard T. Foose, cultural officer

(Ingolstadt).
Howard F. Newsom, v. c; cons. officer-
Harold L. Henrikson, v. c. ; visa officer -
William P. Harris, cultural officer

(Heilbronn).
Kathleen R. Beard, personnel officer —
Charles M. Kille, transportation officer -
Harold C. Swope, v. c.jcons. officer -
Richard R. Selby, Jr., v. c.;asst.

cultural officer (exchanges)(Freiburg).
Kennedy B. Schmertz, cultural officer

(Tubingen).

Edward K. Gunn, v. c .; visa off icer

Henry T. Van Buren, v. c. ; visa

screening officer.
Marie A. Johnson, v. c. ; visa officer —
Joseph A. Livornese, econ. officer

Wiesbaden (unless otherwise noted)



July 10, 1950

Nov. 26, 1950

Oct. 3, 1950

Oct. 28, 1951
Aug. 28, 1950
Oct. 10, 1951
Oct. 16, 1949
Feb. 21, 1950

June 12, 1950
June 19, 1950
Sept. 27, 1950

July 18, 1950
Feb. 20. 1951
Apr. 15, 1950
Aug. 6, 1950

Nov. 30, 1950

July 9, 1950
July 23, 1950

July 26, 1950
May 27, 1952



Roland C. Shaw, resident officer Sept.

(Frankfort on the Main).
Robert LeRoy Ouverson, resident officer Feb.

(Darmstadt).
J. Robert Wilson, analyst (sociological) - Aug.



17, 1950
24, 1950
20, 1950



Frankfort on the Main (unless otherwise noted)

May



Albert M. Doyle, cons. gen. ; principal

officer.
Clarence J. Mcintosh, cons, officer

Hugh N. Whitaker, v. c. ; chief of
cons, section (Bonn).

Albert M. Doyle, cons. gen. ; principal

officer.
Max R. Grossman, public affairs officer -

Eugene Robert Fair, cultural officer

Joseph I. Taylor, econ. officer (labor) —
William J. Moran, mil. liaison officer -
WUliam C. Rhyne, public affairs officer

(Kassel).
Byron B. Snyder, cons. ; exec, officer —

Glenn R. Parson, info, officer

Jesse W. Callahan, public safety officer -
Paul Gene Lutzeier, dep. public affairs

officer.
Paul Goetz, econ. officer (Wiesbaden) -
James Edward Boyle, cultural officer

(Kassel).
Betsy Knapp, asst. cultural officer

(women's affairs).
Benno Hugh Selcke, Jr. , cultural officer

(Marburg).
John Robert Harris, asst. cultural

officer (exchanges).
Thomas J. Duffield, Jr., chief of reports

section.



Sept.
Mar.

May

Oct.
Oct.
Oct.
Oct.
Oct.

May
Oct.
Oct.
Oct.

Aug.
Oct.

Oct.

Oct.

Oct.

Feb.



8,


1950


19,


1951


25,


1952


8,


1950


22,
16,
16,
16,
16,


1951
1949
1949
1949
1949


16,
16,
16,
16,


1949
1949
1949
1949




^



20, 1951
16, 1949

16, 1949

16, 1949

16, 1949

4, 1952



FSO-5-

FSS-7 -

FSS-7 -

FSS-7 -
FSS-9 -
FSO-5-
FSS-8 -
FSO-6-.

FS0-6 -

FSO-6-

FS0-6-.

FSS-9 -
FSS-9 -
FSO-6 -
FSO-6 -

FSO-6- -

FSS-9 -
FSS-9 -

FSS-9 -
FSS-9 —



FS0-6 -
FS0-6 -
FSO-6- -

FSO-1 -
FSS-6 —
FS0-4 -

FSO-1 -

FSS-1 —
FSS-2 —
FSS-2 —
FSS-2 —
FSS-3 —

FSO-3 -
FSS-3 —
FSS-4 —
FSS-3 —

FSS-4 —
FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSS-5 —

FSO-4 -



Ub



FOREIGN SERVICE LIST: OCTOBER 1, 1952



Post



Name and title



Assigfnment
to post



Category
and class



Salary



U.S. Consulate General
(CG) - ConUnued.



GERMANY (mCOG)— Continued
Frankfort on the Main (unless otherwise noted) - Continued



Robert R. Bliss, Sr., budget and fiscal

officer.
Edward Maurice Edwin, asst. info.

officer (press).
Hans Nathan Tuch, asst. cultural officer

(info, centers).
James Garret Rogers, info, officer

(Coblenz).
John N. von der Lieth, v. c. ; passport

and citizenship officer.
James P. Parker, v. c. ; visa officer -
Sophie H. Bernard, cultural officer

(Coblenz).
Gilbert I. Laskowski, asst. info, officer

(films and exhibits).
Clarence J. Mcintosh, cons, officer —
Walter A. Sheets, Jr. , asst. info, officer

(Coblenz).
Fritjof Jonassen, cultural officer

(Giessen).
S. Rowland Burk, cultural officer

(Darmstadt).
Cecil F. Von Rospach, asst. info.

officer (press).
Paul R. PhUlips, info, officer (Kassel) -
Herbert S. Weast, v. c; econ. officer

(Wiesbaden).
William Walter Phelps, Jr. , v. c. ;

property protection officer.
Jean E. Zimmermann, v. c. ; visa officer
John D. Healy, cultural officer

(Eschwege).
Donald Brennen Hall, cultural officer
(Fulda).

Abbott Judd, v. c; admin, officer

J. Ned Holmes Burford, asst.

cultural officer (info, centers) (Kassel).
Earl H. Luboeansky, act. cultural
officer.

Pierson M. Hall, v. c. ; visa officer

Priscllla Holcombe, v. c; pol.

officer (Wiesbaden).
Martin Schiffer, procurement and real
estate officer.

Charles Thomas Butler, pol. officer

Robert M. Forcey, asst. cultural
officer (exchanges) (Coblenz).

John C. Mallon, v. c. ; visa officer

Orme Wilson, Jr., v. c.;econ. officer -
Robert J. Wilson, v. c; pol. officer -—
Max E. Hodge, v. c; asst. cultural

officer (rural youth).
Thomas W. Carroll, asst. cultural
officer (info, centers) (Coblenz).
David R. Kravitz, procurement and

supply officer.
Joseph F. Starkey, cultural officer

(Hanau) .
Edward E. Masters, mU. liaison officer -

Leonard M. Lewis, cultural officer

William A. Helseth, v. c. ; visa officer -
Henry Lee, Jr. , v. c. ; visa screening
officer.



Oct. 28, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Nov. 16, 1945

May 6, 1948
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Sept. 19, 1951
Oct. 16, 1949

Oct. 28, 1949

Aug. 14, 1950

Sept. 7, 1950

Sept. 27, 1950
Dec. 22, ::50

June 8, 1951

Dec. 25, 1949
Sept. 27, 1950

Oct. 16, 1949

Apr. 20, 1950
Oct. 16, 1949

Feb. 23, 1950

June 12 1950
June 12, 1950

Oct. 16, 1949

Feb. 23, 1950
July 27, 1950

Aug. 9, 1950
Mar. 18, 1951
June 12, 1950
Sept. 5, 1951

Aug. 29, 1950

July 2, 1951

Sept. 5, 1950

Sept. 27, 1950
Mar. 30, 1951
Feb. 20, 1951
Sept. 5, 1951



FSS-6 -

FSS-5 -

FSS-5 —

FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —
FSS-6 —

FSS-6 —

FSS-6 —
FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FSS-7 —

FS0-5 -
FS0-5 -

FSO-5 -

FSS-7 —
FSS-7 —

FSS-8 —

FSO-5 -
FSS-8 —

FS0-5 -

FSO-5 -
FSO-5 -

FSS-8 —

FS0-6 -
FSO-6 -

FSO-6 -
FS0-6 -
FSO-6 -
FSO-6 -

FSS-9 -

FSS-9 -

FSO-6 -

FSO-6 -
FSS-9 —
FSO-6.-
FSO-6 -



$ 7,221

7,095

7,095

6,861

6,501

6,501
6,501

6,501

6,501
6,267

6,267

6,087

6,087

6,087
5,913

5,913

5,907
5,907

5,673

5,513
5,493

5,313

5,313
5,313

5,313

5,093
5,093

5,093
5,093
4,993
4,993

4,899

4,899

4,793

4,793
4,719
4,593
4,393



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Sala



DiJsseldorf:

Office of Economic Affairs
(E).



Office of General Counsel
(GO).

Office of Executive Director
(XD).

Essen:

Office of Economic Affairs
(E).

Bad Salzuflen:

Office of Political Affairs
(PA).



Office of Political Affairs
(PA).



GERMANY (HICOG)- -Continued
(Outside of U. S. Zone)
British Zone



Newell H. Orr, cml. specialist (MSA)
Aura Claire Hall, U. S. chm

William G. Daniels, industrial

specialist.
Ferdinand J. Fallin, admin, officer -

William P. Abbey, atty

Frederick G. Corneel, atty

Joseph H. Raymond, Jr., v. c.;visa
officer.



Clifford K. Burke, cml. specialist (MSA).
James R. Riley, financial specialist



Jean Joseph Chenard, chief of combined

travel bd.
Richard N. Armstrong, travel control

officer.

John R. Callender, staff sec

Herbert J. Pratt, travel control officer
Eugene Rodman Sutton, investigator —

Marcel Van Essen, investigator

Rosalie S. Murray, investigator

(Outside of Germany)

Warsaw

Marion Houser Basham, entries permit
officer; asst. att.

Salzburg

Vitaly M. Sakouta, permit officer



May 30, 1950
Oct. 30, 1949
Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

July 23, 1952
Dec. 27, 1949

Feb. 23, 1950



Jan. 2, 1950
May 11, 1949



Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Dec. 7, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949

Oct. 16, 1949



FSR-2 -
FSS-1 -
FSS-2 —

FSS-8 —

FSS-3 —
FSS-7 -

FS0-6 -



FSS-3
FSS-3



FSS-2 —

FSS-4 —

FSS-6 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-7 —
FSS-9 —



Oct. 30, 1949 FSS-6 —



$11,
10,
10,

5,

8,
5,



Oct. 16, 1949



FSS-7 —



8,

6,
6,
6,
6,
5,



6,



6,



rwriciuiN ojL«vi(_l!. i^is 1 : UU lOtSER 1, 1952



Post



London (E)



Name and title



Assignment
to post



Category
and class



Salary



GREAT BRITAIN AND NORTHERN IRELAND



Walters. Gifford, A. E. and P

Julius C. Holmes, minister

John W. Gunter, U. S. alt. rep. on Tri-
partite Commn. on German Debts with
personal rank of minister.
Thomas Bayne Wilson, regional dir. of
DMPA with personal rank of minister.
John W. Bailey, Jr. , couns. of emb. ;

cons. gen.
James K. Penfield, couns. of emb

Hans Thacher Clarke, att

Ben T. Moore, 1st sec

Eric Englund, att

Winthrop G. Brown, couns. of emb
Robert D. Scott, financial adviser on
Tripartite Commn. on German Debts.

James Douglas, att. (DMPA)

Benjamin M. HuUey, 1st sec; cons

Jack C. McDermott, 1st sec

Daniel DeBardeleben, att -

Merritt Kirk Ruddock, att

Robert G. Hooker, Jr., 1st sec

Arthur R. Ringwalt, 1st sec; cons

John Wilmot Mann, att. ^ -— .— »

Richard D. Kearney, gen. counsel

Joseph Palmer, 2d, 1st sec. ; cons

Harold H. Cooper, att

Edwin George Moline, att

Edward Dale Lynton, att. (DMPA)
Charles Raymond Crone, asst. to regional
dir. (DMPA).

Henry Prager, att. 2 ...

Clement J. Sobotka, att. (NATO)

John M. Patterson, exec, officer

WiUiam K. Hitchcock, att. ^

Andrew C. Fleming, att. *

WiUiam O. Vanderburg, att. (DMPA) -

Leo Francis Centner, att — —

Clarence A. Botsford, att. (DMPA)

Larkin H. Farinholt, att

William A. Underwood, att. (DMPA)

Enzo De Chetelat, att. (DMPA)

Douglas Jenkins, Jr. , 1st sec. ; cons —

Paul C. Hutton, 1st sec ; cons

F. Patrick KeUy, att. (NATO)

WiUiam Harry J. Mclntyre, att

Beverley T. Nelson, constr. supervisor -
J. David Linebaugh, att

Richard Porter Taylor, att .

Peter Abeille, att

Thomas Patrick CarroU, att

Richard S. Jessup, att. (DMPA)

Robert G. Miner, For. Ser. officer
Hartley P. Gordon, 1st sec. ; cons

Robert Eisenberg, att

Ray Steiner Cline, att

WiUiam Kling, 1st sec. ; cons

Raymond F. Courtney, 1st sec; cons —
WiUiam F. Busser, 1st sec; cons

Barrett Parker, att

Leonard Roy Greenup, att

John L. Nolan, att .

Henri Francis Bauer, att. ^



Nov. 29, 1950
Sept. 13, 1948
May 23, 1951



Apr. 18, 1952

Mar. 15, 1949

July 18, 1950
July 9, 1951
June 5, 1950
Feb. 15, 1952
June 13, 1952
Sept. 5, 1951



May
Apr.
Sept.
Nov.



1952
1951
1950
1949



1,

6,

11,

1,

Nov. 18, 1949
Dec. 21, 1951
July 1, 1949
Apr. 10, 1951
June 28, 1951
May 2, 1949
Oct. 12, 1951
Jan. 4, 1952
May 20, 1952
June 9, 1952



Nov. 8, 1950
Feb. 21, 1949
June 13, 1952
June 26, 1952
Aug. 9, 1950
May 19, 1952
Sept. 16, 1948
May 20, 1952
June 13, 1951
May 20, 1952
May 20, 1952
Apr. 11, 1950
Apr. 21, 1950
Mar. 2, 1950
Jan. 22, 1946
June 13, 1946
Aug. 6, 1950
Mar. 15, 1947
July 1, 1948
Aug. 21, 1951
May 20, 1952
Dec. 3, 1951
Feb. 29, 1952
Apr. 23, 1951
Oct. 1, 1951
June 18, 1948
Feb. 9, 1950
Apr. 7, 1950
Nov. 1, 1948
Aug. 15, 1949
Mar. 7, 1952
Mar. 19, 1951



FSO-CM -
FSR-1 —



FSR-1 —

FSO-1 —

FSO-1 —
FSR-1 —
FSR-1 —
FSR-1 —
FSR-1 —
FSR-2 - —

FSR-2 —
FSO-2 — -
FSR-2 —
FSR-2 —
FSR-2 —
FSR-2 —
FSO-2 —
FSR-2 —
FSR-2 —

FSO-3

FSR-2 —
FSR-2 —
FSR-2 —
FSR-2 —



^Assigned also to Ankara, Athens, Berll



FSR-3 —
FSR-3 —
FSR-3 —
FSR-3 —
FSS-1 —
FSS-1 —
FSS-1 —
FSS-1 —
FSR-3 —
FSR-3 —

FSS-1

FSO-3 —
FSO-3 —
FSR-3 —
FSS-2 —
FSS-2 —

FSS-2

FSS-2 —
FSS-2 —
FSS-2 - —
FSS-2 —
FSO-3 —
FSO-3 —
FSR-3 —
FSR-3 —
FSO-3 —
FSO-3 —
FSO-3 —
FSR-3 —
FSR-3 —
FSR-3 —
FSR-4 —



$14,300
14,300



14, 300

14, 000

13, 600
13, 200
12,800
12,800
12, 800
12, 700

12, 700
12, 200
12,200
11,850
11,850
11,850
11,500
11, 500
11, 500
11, 130
11, 130
11, 130
11,130
11, 130

11,030
10, 930
10,930
10,930
10, 850
10, 850
10,250
10,250
10, 030
10, 030
9,950
9,730
9,730
9,730
9,710
9,710
9,710
9,470
9,470
9,470
9,470
9,430
9,430
9,430
9,430
9,130
9,130
9,130
9,130
9,130
9,130
8,863



Main, Helsinki, Oslo, Paris, -Rom";; StocZll"'-^^ -"''''' '''''°' Copenhagen, Dublin



^ss^gned also to Ankara, Athens, i^^rraSsrSS^n, Dublin, Frankfort



Frankfort on the



fans, Rome, Stockholm, and The Hague.



on the Main,



and The Hague.
Helsinki, Lisbon, Madrid, Oslo,



POSTS OF ASSIGNMENT



Post



Name and title



Online LibraryUnited States. Dept. of StateForeign service list (Volume 1952) → online text (page 91 of 113)