University of Aberdeen.

Aberdeen University studies online

. (page 20 of 40)
Online LibraryUniversity of AberdeenAberdeen University studies → online text (page 20 of 40)
Font size
QR-code for this ebook


1st cl. Math. Mods. Oxon. 1875.

Merchant in Bombay. Chairman of the Bombay Chamber of
Commerce ; additional Member of the Council of the Governor of
Bombay ; left India, 1896 ; in business in London until 1899, when
he retired. Lecturer in the University on Statistical Methods, 1906.

McDougall, Robert Horsburgh, ♦M.B., CM. 1875.

S. of John McD. ; b. Farr, nth Oct. 1853.
Pathhead, Midlothian. Died, loth Apr. 1876.

Macdougall, William, M.A. 1896.

S. of Alexander M. ; b. Duthil, 13th Apr. 1874.
M.B., Ch.B. Edin. 1901.
Newtown, Wigan ; Christmas Island, Indian Ocean, 1904.

McEwen, Donald, *M.B., CM. 1866.

S. of Rev. John McE. ; 6. Dyke, 26th Aug. 1845.
Joined the medical service of the Army, ist Oct. 1867, and retired
on a gratuity, as a Surgeon-Major, Army Medical Staff, 25th Mar.
1885. Died at Keelby, Lincolnshire, 9th Nov. 1886.



Digitized by



Google



jli feOLL OF GRAtJUAtES.

McEwen, Pinlay Alexander, M.B., CM. 1876.

S. of Angus McE. ; 6. Glasgow, 5th Apr. 1851.
Poolcwe, Ross-shire. Died, loth Oct. 1899.

McEwen, John, *M.A. 1875.

S. of Dugald McE. ; b. Killin, 19th July, 1852.
Teacher, Kenmore, Perthshire; Head Master, Public School,
Kirkwall, Orkney.

Macfarlane, James, M.B., Ch.B. 1900.

S. of James M. ; h. Edinburgh, 22nd Aug. 1872.
D.P.H. 1903.
Aberdeen.

MacParlane, Nell Morrison, M.B., CM. 1889 ; *M.D. 1891.

S. of James MacF. ; 6. Stanley, Perthshire, 19th Jan. 1866.
Leribe, Basutoland, S. Africa.

Macfle, Ronald Campbell, M.A. 1887 ; M.B., CM. 1897.

S. of Ronald C. M. ; 6. St. Nicholas, 27th May 1867.
Medical Superintendent, Sidlaw Sanatorium, Auchterhouse, near
Dundee, 1902-05 ; Dunblane Hydropathic, Perthshire, 1906. Poet.

McQIIlivray, Angus, *M.B., CM. 1889 ; M.D. 1897.

S. of Angus McG. ; 6. Inverness, 13th May 1865.
F.R.S.E. 1897.

Lecturer on Ophthalmology, Univ. of St. Andrews ; Ophthalmic
Surgeon, Royal Infirmary, Dundee.

McQIIlivray, David Alexander, M.A. 1892.

S. of [Rev.] Archibald McG. [M.A. King's Coll. 1855] ; b. Daviot,
14th July 1870.

Editor of the Nottingham Daily Express.

MacQillivray, Paul Howard, LL.D. 1889.

S. of Professor William MacG. [M.A. King's Coll. 1815 ; LL.D.
1844] ; 6. Aberdeen [1834].

M.A. (hon. dist.) Mar. Coll. 1851.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 313

Admitted a Member of the Royal College of Surgeons of England,
1855. Surgeon, Bendigo Hospital, Victoria, 1857. Naturalist. Died
at Bendigo, 9th July 1895.

McQilvray, Archibald, M.A. 1874.

S. of Rev. Archibald McG. ; 6. Keith, 4th May 1851.
The state of his health has prevented his following a profession.

Macsfowan, James Qeorge, M.A. 1866.

S. of Rev. James M. [M.A. Glasg. 1828] ; b. Laurencekirk, 13th
Dec. 1847.

A managing director of the Bedford Petroleum Co., Paris.

McQowan, Robert Qeorge, M.B., CM. 1894.

S. of William M. McG. ; 6. Norwich, 5th Nov. 1873.
M.D. 1901. D.P.H. Lond. 1899.
Manchester.

McQowan, William Stuart, M.A. 1888 ; M.B., CM. 1889.

S. of William McG. ; b. Aberlour, 15th July 1865.
D.P.H. 1889; M.D. 1903.

Manchester ; served as a Civil Surgeon with South African Field
Force, 1901-02.

MacQregor, Alexander, ♦M.B., CM. 1878; M.D. 1885.

S. of Donald MacG. ; 6. Invergordon, 6th June 1854.
Medical Electrician, Royal Infirmary, Aberdeen ; Assessor in the
University Court, nominated by the Rector, 1893-96; the first Com-
manding Officer of the Aberdeen Division Volunteer Medical Staff
Corps, now Aberdeen Companies of the Royal Army Medical Corps
(Volunteer) ; Physician, North London Hospital for Consumption
and Diseases of the Chest. Died in London, 12th Apr. 1902.

MacQresror, Alexander Qibson, M.B., CM. 1877 ; M.D. 1879.

S. of Rev. Roderick MacG. ; b, Canisbay, i8th Aug. 1853.
Wilsden, Yorks ; Bradford, Yorks ; Canisbay, Caithness.



Digitized by



Google






314 ROLL OF GRADUATES.

McOresror, Charles, M.A. 1861 ; D.D. 1893.

S. of William McG. ; b. Cromdale, 1839.

Minister of Ardoch, Perthshire, 1869 > Dornoch, Sutherlandshire,
1874; East Parish of St. Nicholas, Aberdeen, 1877; Lady Tester's
Church, Edinburgh, 1880.

McGregor, Charles, ♦M.A. 1896.

S. of John McG. ; b. Aberdeen, 28th June 1873.
Lecturer, Church of Scotland Training Coll., Aberdeen.

McGregor, Duncan, M.A. 1866.

S. of James McG. ; b. Fortingall, 17th Dec. 1843.
M.B., CM. Edin. 1870. LL.D. Aberd. 1905.
Professor of Mental Science, Univ. of Otago, 1 87 1-86. Inspector-
General of Hospitals and Asylums, Wellington, N.Z.

McGregor, Duncan, M.A. 1878.

S. of Robert McG. ; b. Inverness, 15th Aug. 1855.
Minister of Torphins, Aberdeenshire, 1884.

MacGregor, George Robert, M.B., CM. 1876 ; M.D. 1883.

S. of Rev. Roderick MacG. ; b. Canisbay, 14th June 1855.
Bingley, Yorlcs. Died there, 22nd Feb. 1902. In the Medical
Register^ the date of his M.D. degree was erroneously given as 1884.

McGregor, Robert, *M.A. 1864.

S. of Alexander McG. ; 6. Logierait, 1841.
Minister, F.C., Monifieth, Forfarshire, 1871 ; Augustine F.C.,
Glasgow, 1877 ; Rector, Nithside Academy, Dumfries, 1884.

Macgregor, Williani, M.B., 1872; M.D. 1874; LL.D. 1895.

S. of John M. ; b. Towie, 20th Oct. 1846.

D.Sc. (Hon.) Cantab. 1895 ; LL.D. Edin. 1902.

Chief Medical Officer, Fiji, 1875 ; Receiver-General and Ad-
ministrator of the Government, Fiji ; Acting High Commissioner and
Consul-General for the Western Pacific ; Administrator of British New
Guinea, 1888; Lieutenant-Governor, 1 895 ; Governor of Lagos, 1 899 ;



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 3^5

Governor of Newfoundland, 1904. C.M.G. 24th May 1881 ;
K.C.M.G. 24th May, 1889 ; C.B. (civil) 22nd June 1897.

Mac^re^or, William Reith, M.A. 1897.

S. of Richard M. ; b. Banchory-Ternan, 29th June 1875.
Assistant Master, Central Public School and Pupil Teachers' In-
stitute, Aberdeen, 1899.

McQri^or, Henry James, M-B., Ch.B- 1898.

S. of James McG. ; b. Aberdeen, 26th June 1877.
D.P.H. 1899.

Lieutenant, Royal Army Medical Corps, 29th Nov. 1900 ; Cap-
tain, 29th Nov. 1903.

McHardy, Charles Forbes, M.A. 1881.

S. of Charles McH. ; b. Strathdon, ist July i860.

Chief of Gold Escort, Temora, N.S.W. ; Mining Registrar and
Chief of Police, Wyalong, N.S.W. ; Superintendent of Police, Goul-
burn, N.S.W.

McHardy, Donald Chisholm, M.B., CM. 1894.

S. of James McH. ; b. Burghead, 29th Jan. 1857.
Colinsburgh, Fife.

McHardy, Francis, M.A. 1897 ; •B.D. 1900.

S. of John McH. ; 6. Ordiquhill, 30th Nov. 1873.
Minister of West Church, Galashiels, 1903.

McHardy, James Cameron, M.A. 1893 ; B.D. 1897.

S. of William McH. ; b. Kirkmichael, i6th Jan. 1872.
Minister of Rhynie, Aberdeenshire, 1900.

McHardy, Thomas, M.B., CM. 1889.

S. of James McH. ; b. Burghead, 23rd Nov. 1865.
CuUen, Banffshire.

McHardy, William, M.A. 1883 ; B.D. 1886.

S. of James McH. ; b. Strathdon, 20th Jan. 1862.
Minister of Boddam, Aberdeenshire, 1901.



Digitized by



Google



31 6 ROLL OF GRADUATES.

Machray, Robert, LL.D. 1865.

[S. of Robert M., M.A. Mar. Coll. 1822 ; b. Aberdeen, 1831.]

M.A. King's Coll. 1851. B.A. Cantab. (34th Wrangler) 1855 ;

M.A. 1858; D.D. 1865. D.D. Manitoba, 1883. D.D.Durham,

1888. D.C.L. Trinity University, Toronto, 1893. ^'^' O^on.

1897.

2nd Bishop of Rupert's Land, 1865 ; ist Archbishop of Rupert's
Land, and Primate of all Canada, 1893 ; Prelate of the Order of St.
Michael and St. George, 1893 ; Chancellor of the Univ. of Manitoba,
1877. Died at Winnipeg, Manitoba, 9th Mar. 1904.

Machray, Robert Smith, M.A. 1893 ; B.L. 1898.

S. of Alexander M. ; b. Old Machar, 20th Apr. 1871.
2nd Lieutenant, Royal Artillery, 25th Apr. 1900 ; Lieutenant,
3rd Apr. 1 90 1.

Macinnes, Alexander.

See Macinnes, Alexander Morrison Ferguson.

Macinnes, Alexander Morrison Fersfuson, M.A. 1891 ; B.D. 1895.

S. of Angus M. ; 6. Duirnish, 26th Oct. 1866.
After graduation he discontinued the use of the names Morrison
Ferguson. Minister, F.C., afterwards U.F.C., North Knapdalc,
Argyllshire, 1896.

Mclnnes, Ansfus, *M.A. 1870 ; *B.D. 1873.

S. of John McL ; 6. Birse, 27th Apr. 1849.
Minister of Clunie, Perthshire, 1874. Died, 29th Sep. 1890.

Macinnes, Donald, M.A. 1887 ; B.D. 1895.

S. of Angus McI. ; b. Portree, 4th Jan. 1862.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Glenmoriston, Inverness-shire,
1895.

Mclnnes, Qeorge, M.A. 1867 ; B.D. 1871 ; D.D. 1899.

S. of John McL ; 6. Birse, 22nd Oct. 1846.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 317

Minister of Tongland, Kirkcudbrightshire, 1875 ; St. David's
Presb)rterian Church, Ashfield, Sydney, N.S.W., 1880 ; Moderator of
the General Assembly of the Presbyterian Church of N.S.W., 1894.

Mclnnes, James, M.D. 1861.

S. of John McI. ; b. Aberdeen, 1836.
M.B. Mar. Coll. 1859.

Assistant Surgeon, R.N., 7th Sep. 1859. Died in Aberdeen,
28th Dec 1865.

Mcintosh, Donald Cameron, *JVl.A. 1890.

S. of Alexander McI. ; b. Abernethy, 13th Jan. 1868.
F.R.S.E. 1902. B.Sc. Aberd. 1906.

Teacher in George Watson's College for Boys, Edinburgh, 1890-
99 ; Head Mathematical Master, the Edinburgh Ladies* Coll., 1899.

Mcintosh, Husrh, M.A. 1869.

S. of Hugh McI. ; 6. Inverness, 27th Nov. 1840.
F.C. Minister, Gartly, Banffshire, 1872 ; London Road F.C.,
Glasgow, 1877 ; Presbyterian Church of England, Brockley, London,
1881.

^cfntiosh, John, M.A. 188 1.

S. of Donald McI. ; b. Latheron, 17th Dec. 1853.
Minister, Presbyterian Church, Hay, N.S.W., 1888 ; Werribee,
Victoria, 1895.

*>•! «^3,re, John, LL.D. 1865.

[S. of Rev. Duncan M'L, M.A. King's Coll. 1779.]
M. A. King's Coll. 18 16.

Minister of Kilmonivaig, Inverness-shire, 1828. Gaelic Scholar.
Died 29th June 1870, in the 77th year of his age.

^^ct^^^r^ Donald, ♦M.A. 1875.

S. of John M. ; b. Fodderty, loth Oct. 1852.
Missionary of the Presbyterian Church of England, Swatow, China,



Digitized by



Google



3l8 ROLL OF GRADUATES.

Maciver. Donald Munro, M-B., Ch.B. 1898.

S. of Alexander M. M. ; b. Stornoway, 29th May 1875.
Petrusville, Cape Colony.

Mackay, Alexander, LL.D. 1865.

[S. of Murdoch M. ; b. Thurso, ifth Nov. 181 5.]

M.A. King's CoU. 1840.

Minister, F.C., Rhjmie, Aberdeenshire, 1844-67, when he resigned
and went to live in Edinburgh, thence in 1878 to Ventnor, Isle
of Wight. Educational writer. Died at Ventnor, 31st Jan. 1895.
(Diet, of National Biography^ Supplement iii. 124.)

McKay, Alexander, M.A. 1872.

S. of John McK. ; b. Bellie, 22nd Feb. 1848.
Minister of Botriphnie, Banflfshire, 1879.

M'Kay, Alexander.

See Mackay, Alexander Will.

Mackay, Alexander Morrice, *M.A. 1895.

S. of Robert Whyte M. ; b. Old Machar, 6th Sep. 1875.
1st cl. (div. i) Moral Sc. Tripos, Pt. I., Cantab. 1897 5 B-^. ist
cl. Pt. II. 1898. LL.B. Edin. (dist.) 1902.

Member of the Faculty of Advocates, admitted 1902. Examiner
in Law in the University, 1904. Edinburgh.

Mackay, Alexander Will, M.A. 1884; M.B., CM. 1889.

S. of Alexander M. ; b. St. Nicholas, 22nd Nov. 1863.

Inverness. In the University records his name is entered on
matriculation and graduation in Arts, as Alexander M*Kay. In the
Medical Register the date of his M.B. and CM. degrees is wrongly
given as 1890.

Mackay, Alfred, M.B., CM. 1886.

S. of John R. M. ; 6. on shipboard in Irish Sea ; ist July 1865.
Parlaston, Staflfs. Died, 30th Mar. 1900,



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 319

McKay, Donald, M.A. 1895.

S. of Donald McK. ; b. Mortlach, 13th Jan. 1870.
M.B., Ch.B. 1904.
Middleton, Lanes.

Mackay, George, D.D. 1878.

[S. of Alexander M. ; b. Reay, Caithness-shire, 1796.]

Alumnus, King's Coll. 1815-16 and 18 18-21.

Minister of Clyne, Sutherlandshire, 1828; left the Church of
Scotland at the Disruption in 1843 5 Minister of Free North Church,
Inverness, 1845. Died at Inverness, 27th June 1886.

McKay, George Shiach, M.A. 1898.

S. of Donald McK. ; b. Dufftown, 19th June 1875.
M.B., Ch.B. 1902.
Oldhill, Staffs.

Mackay, James.

See Aberigh-Mackay, James.

McKay, James, M.B., Ch.B. 1898.

S. of James McK. ; b. Boharm, 28th July 1874.
Towie, Aberdeenshire ; Ilford, Essex ; Manchester.

MacKay, James Cunningham, M.A. 1876 ; B.D. 1879.

S. of Rev. Murdoch MacK. [M.A. King's Coll. 1840] ; b. Fordyce,
8th Feb. 1856.

Minister of Kirkmichael, Perthshire, 1884.

MacKay, James Henderson, M.A. 1896; M.B., Ch.B. 1899.

S. of David Moir MacK. ; b. Aberdeen, 13th Dec. 1875.
Wrexham, N. Wales.

Mackay, James Macdonald, M.B., CM. 1891.

S. of Alexander M. ; 6. Creich, 24th Feb. 1864.
Fortrose, Ross-shire. Died, ist Aug. 189^1..



Digitized by



Google



320 ROLL OF GRADUATES.

Mackay, John, M.B. 1875 ; M.D. 1879.

S. of George M. ; b. Tongue, 6th Sep. 1846.
Aberfeldy, Perthshire.

MacKay, John, M.A. 1878.

S. of Thomas MacK. ; b. Inverness, 14th Dec. 1856.
Law Agent, West Maitland, Northumberland County, N.S.W.

Mackay, John, M.A. 1889.

S. of John M. ; b. Knock, 15th Oct. 1862.
Minister, F.C., Eddrachillis, Sutherlandshire, 1894 ; F.C., after-
wards U.F.C., Kinloch, Lewis, 1896.

Mackay, John, M.A. 1893.

. S. of James M. ; b. Forgue, 3rd Nov. 1869.
Teacher, Damacre Road Public School, Brechin, 1893 » Grammar
School, Campbeltown, 1896; Lecturer on Science and Mathematics,
F.C., afterwards U.F.C., Training Coll., Aberdeen, 1896.

Mackay, John Maclachlan, *M.A. 1899.

S. of Donald M. ; b. Kingussie, 28th June 1876.
LL.B. Edin. 1903.
Member of the Faculty of Advocates, admitted 1 904. Edinburgh.

Mackay, Neil, M.A. 1889.

S. of George M. ; 6. Thurso, 13th Jan. 1865.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Croick, Ross-shire, 1895.

Mackay, Robert, M.A. 1881.

S. of George M. ; b. Wick, nth Apr. 1856.
Incumbent, afterwards Rector, Episcopal Church, Longside, 1885.

Mackay, Thomas, M.A. 1887.

S. of George M. ; b. Dornoch, 17th May 1863.
Minister, Presbyterian Church of England, Pendleton, Manchester,
1896.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 32 1

McKay, Thomson, M.A. 1871 j B.D. 1875.

S. of Donald McK. ; b. Durness, igtii Apr. 1848.
Minister of Tongue, Sutherlandshire, 1875 ; Strath, Isle of Skye,
1888. Died at Kilbride House, Strath, 5th Feb. 1904.

Mackay, William, M.A. 1873.

S. of Alexander M. ; h. Deslcford, ist Feb. 185 1.
Head Master, West End School, Elgin, 1875 ; Rector of Rothesay
Academy, 1879. Died, 9th July 1898.

Mackay, William, M.A. 1880.

S. of Thomas M. ; h, Inverness, 15th Apr. 1861.
M.B., CM. Edin. 1885.
Victoria, N.S.W. ; Hendon, London.

MacKay, William, M.A. 1897.

S. of Robert Whyte MacK. ; b, Aberdeen, 4th May 1877.
B.L. 1 90 1.
Member of the Society of Advocates in Aberdeen, admitted 1905.

Mackay, William, M.A. 1898.

S. of Alex. M. ; b, Cromarty, 30th Mar. 1 861.
Assistant Teacher, Bracoden Public School, parish of Gamrie,
Banffshire.

McKesr^ie, William Donald, *M.A. 1890.

S. of James McK. ; 6. Old Machar, 20th Jan. 1870.
Canning Coll., Lucknow. Died at Naini Tal, India, 30th May
1892.

McKendrick, John Gray, ♦M.D., CM. 1864 ; LL.D. 1882.

S. of James McK. ; 6. Old Machar, 12th Aug. 1841.
F.R.C.P. Edin. 1872. F.R.S.E. 1873. F-R-S- 1884.
Professor of Physiology, Univ. of Glasgow^, 1876 ; resigned, 1906.

McKenzie, Alexander, *M.A. 1877.

S. of Murdoch McK. ; b. Mortlach, 25th July 1854.
21



Digitized by



Google



322 ROLL OF GRADUATES.

B.D. Edin. i88o.

Minister of Coull, Aberdeenshire, 1882.

Mackenzie, Alexander Ford, M.B., CM. 1888.

S. of Alexander M. ; b. Forres, 29th July 1867.
D.P.H. 1888.

Nottingham ; Clanwilliam, Cape Colony ; Middelburg, Trans-
vaal.

Mackenzie, Alexander Herl>ert, *M.A. 1887.

S. of Alexander M. ; b. Row, 3rd Apr. 1867.
B.A. (21st Wrangler) Cantab. 1890.

Professor of Mathematics, Victoria Coll., Stellenbosch, Cape
Colony.

Mackenzie, Alexander William, M.A. 1874 ; M.B., CM. 1876.

S. of Rev. Alexander M. [M.A. King's Coll. 1859] ; b. Logie-
Easter, 23rd Oct. 1853.

Joined the Indian Medical Service (Bengal), 31st Mar. 1877, and
retired as a Lieutenant-Colonel, 31st Jan. 1903.

Mackenzie, An^us, M.A. 1891.

S. of Donald M. ; b. Carloway, i6th Sep. 1866.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Croy, Inverness-shire, 1896.

Mackenzie, Charles Gordon, ♦M.A. 1896.

S. of [Rev.] James M. [D.D. 1895, q.v.] ; b. Aboyne, i6th June
1875.

B.D. Edin. 1899.

Minister-elect of Methlick, Aberdeenshire, Aug. 1906.

Mackenzie, Donald, M.B., CM. 1899.

S. of Roderick M. ; b. Urray, 23rd Aug. 1869.
Broadford, Isle of Skye ; Ullapool, Ross-shire.

Mackenzie, Duncan, M.A. 1895.

S. of Duncan M. ; b. King Edward, 28th Feb. 1872.
He^d Master, Church of Scotland Normal School, Aberdeen, 1898.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 323

McKenzie, Duncan John, M.B., CM. 1872 ; M.D. 1874.

S. of Hector McK. ; b. Gairloch, 21st Dec. 1846.
Glossop, Derbyshire.

Mackenzie, Qeorge, M.A. 1887 ; B.D. 1889.

S. of George M. ; 6. Inverness, 31st Aug. 1864.
Minister of Ettrick, Selkirkshire, 1894.

Mackenzie, Husrh Skinner, *M.A. 1899.

S. of [Rev.] James S. M. [M.A. King's Coll. 1853] ; b. Aberdeen,
27th Aug. 1878.
B.D. 1904.

Minister of the Church of Scotland, Naauwpoort, Cape Colony,
1905.

Mackenzie, Hur Libertas, D.D. 1899.

[S. of Thomas M. ; b. Inverness, 22nd Feb. 1833.]
M.A. King's Coll., 1854.

Missionary of the English Presbyterian Church in China, i860.
Died at Swatow, South China, 29th Dec. 1899.

Mackenzie, James, B.D. 1868.

S. of James M. ; b. Monquhitter, 1834.
M.A. Mar. Coll. 1859.

Licentiate of the Church of Scotland. Parish School Master,
Old Meldrum, Aberdeenshire. Died, 23rd Aug. 1874.

Mackenzie, James, D.D. 1895.

[S. of James M. ; b. Montrose, 30th Nov. 1834.]
M.A. St. And. 1856.

Minister of Aboyne, Aberdeenshire, 1861 until 1902, when he
retired. Resident at West Cults, near Aberdeen.

McKenzie, John, ♦M.A. 1873.

S. of Murdoch McK. ; b. Mortlach [17th Feb. 1852].
Classical Master, Gordon's Hospital, Aberdeen j Rector of Madras
College, St. Andrews,



Digitized by



Google



324 ROLL OF GRADUATES.

Mackenzie, John* M.B., CM. 1885.

S. of Alexander M. ; b. Ardersier, 14th Mar. 1863.
Linlithgow ; Duns, Berwickshire.

McKenzie, John, M.A. 1896 ; M.B., Ch.B. 1900.

S. of Archibald McK. ; b. Aberdeen, 4th Oct. 1876.
Lieutenant, Royal Army Medical Corps, ist Sep. 1902 ; Captain,
1st March 1906.

Mackenzie, Jotin Alexander, M.B., CM. 1877 > ^'O. 1890.

S. of Rev. D. S. M. [Alumnus, King's Coll., 1842-46] ; 6. Gair-
loch [Ross-shire] 28th Aug. 1854.

Bolton, Lanes ; London. Died in Bombay, 25th Sep. 1904.

Mackenzie, Jotin Alexander, M.A. 1899.

S. of John M. ; b. Lonmay, nth Apr. 1878.

M.B., Ch.B. 1903 ; Ch.M. (hons.) 1905.

House Surgeon, Infirmary, Oldham.

The first, and until 25th July 1906, the only graduate in the
University promoted to the higher surgical degree of Master of Surgery
(Ch.M.).

Mackenzie, Kenneth Alexander, LL.D. 1887.

S. of Rev. John M. [M.A. King's Coll. 1797 ; b. Manse of
Lochcarron, 19th July 1829].

Alumjius, Mar. Coll. 1846-50.

Minister of Lochcarron, Ross-shire, 1856 ; Kingussie, Inverness-
shire, 1867.

MacKenzie, Mackintosh Mackay, *M.A. 1896.

S. of [Rev.] Roderick MacK. [M.A. Edin. 1865] ; ^- Harris, 25th
Dec. 1874.

Classical Master, Robert Gordon's Coll., Aberdeen. Died at
Maryburgh F.C. Manse, Ross-shire, 17th Nov. 1899.

Mackenzie, Myra, M.B., Ch.B. 1900.

D. of William M. ; 6. Auchtergaven, 13th Apr. 1876.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 325

House Physician and Surgeon, Royal Aberdeen Hospital for Sick
Children ; House Surgeon, East-end Branch, Free Hospital for Sick
Children, Sheffield ; Resident Medical Officer, Bucknall Hospital,
Stoke-on-Trent ; Medical practitioner, Hanley, Staffs. Miss Mac-
kenzie was the first woman to graduate in medicine at Aberdeen.

Mackenzie, Niel Kennedy* M.A. 1880.

S. of Rev. Ewen M. [M.A. King^s Coll. 1836] ; 6. Kirkhill
[Inverness-shire] 9th June 1855.

Minister of Alves, Morayshire, 1884 ; Longforgan, Perthshire,
1885.

Mackenzie, Norman, *M:A. 1894.

S. of Alexander M. ; b. Poole we, 2nd Feb. 1873.
Minister, U.F.C., Whiting Bay, Isle of Arran, 1901.

Mackenzie, Patrick Alison, M.A. 1881.

S. of Rev. Ewen M. [M.A. King's Coll. 1836]; b. Kirkhill
[Inverness-shire] i8th Mar. 1861.

Stock Exchange, London ; afterwards studied Divinity at Edin-
burgh ; Licentiate of Church of Scotland. Died at Coatbridge, i8th
Nov. 1896.

Mackenzie, Peter, D.D. 1875.

[S. of Rev. John M., M.A. King's Coll. 1797 ; b. Conon Bank,
Urray, Ross-shire, 30th Nov. 18 18.]
M.A. King's Coll. 1828.
Minister of Urquhart, Ross-shire, 1843. i^ied, I2th Oct. 1890.

Mackenzie, Stephen, ♦M.B.. CM. 1873; M-^- ^875.

S. of Stephen M. ; 6. Leytonstone, Essex, 13th Oct. 1844.

F.R.C.P. Lond. 1879.

Senior Physician, London Hospital ; formerly Lecturer on the Prin-
ciples and Practice of Medicine, London Hospital Medical School.
Knight Bachelor, created 26th June 1903.

Mackenzie, Thomas Robertson, M.A. 1898.

S. of A. Marshall M. ; 6. Aberdeen, 6th Aug. 1877.



Digitized by



Google



p6 kOLL OP CkADUATES.

B.L. 1 90 1.
Solicitor, Elgin.

McKenzie, William, M.A. 1881 ; M.B.. CM. 1883.

S. of George McK. ; b. Elgin, 29th Apr. 1859.

Bristol.
Maclcenzie, William Leslie, ♦M.A. 1883 ; ♦M.B., CM. 1888 ; ♦M.D. 1895.

S. of James M. ; 6. Logie-Easter, 30th May 1862.
D.P.H. (with credit) 1890. F.R.S.E. 1904.
Medical Inspector, afterwards Medical Member of the Local
Government Board for Scotland. Edinburgh.

Maclcenzie, William Tuach.

Sre Tuach-Maclcenzie.

McKerron, Patrick, M.A. 1886.

S. of Rev. Robert McK. [M.A. King's Coll. 1853]; b. Drainie,
25th Feb. 1865.

Drowned while bathing at St. Brieuc, Brittany, 17th Aug. 1886.

McKerron, Robert Gordon, ♦M.A. 1884 ; ♦M.B., CM. 1888 ; ♦M.D. 1898.

S. of Rev. Robert McK. [M.A. King's Coll. 1853] ; b. Drainie,
24th Nov. 1862.

D.P.H. 1890.

University Assistant (Midwifery), appointed 1 892 ; Senior Physician,
Royal Aberdeen Hospital for Sick Children.

Maclcessacic, Peter, B.Sc. 1892 ; M.B., Ch.B. 1896.

S. of John M. ; 6. Kinloss, 4th Aug. 1872.

Captain, Royal Army Medical Corps, 28th July 1900, haviiig
joined the medical service of the Army, 28th July 1897.

He was the first to receive from the University the degree of
Bachelor of Surgery (Ch.B.), which was substituted for that of Master
in Surgery (CM.), as the minor surgical degree to be taken with that
of Bachelor of Medicine.

Maclcessacic, Robert Jolin, M.A. 1899.

S. of Robert H. M. ; 6. Kinloss, i8th Jan. 1879.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 327

M.B., Ch.B. Edin. 1904.

Junior House Physician, Royal Infirmary, Edinburgh, 1904-05.

Mackie, Alexander, M.A. 1875.

S. of James M. ; b. Mortlach, 9th May 1848.
Farmer, Upper Auchinreath, Enzie, Fochabers, until 1894. Resi-
dent, Glenrinnes, Banffshire ; Elgin.

Mackie, Alexander, tM.A. 1876.

S. of Joseph M. ; b. Turriff, nth Sep. 1855.
Principal, Albyn Place School, Aberdeen.

Mackie, Alexander Hendry, M.A. 1889; M.B., CM. 1895 ; ♦M.D. 1900.
S. of Rev. James M. [M.A. King's Coll. 1839] ; b. Buckie, 12th
Aug. 1867.
Derby.

Mackie, Alfred Alexander, M.B., CM. 1882.

S. of Joseph M. ; b. Old Machar, 27th July i860.
St. John's, Antigua, West Indies.

Mackie, Charles, M.A. 1877.

S. of John M. ; 6. Newhills, 7th Mar. 1852.
Minister of Drumoalc, Aberdeenshire, 1883.

Mackie, Charles James, M.A. 1894.

S. of George M., M.D. [1867, g.v.] ; b. Insch, 3rd Oct. 1871.
Solicitor, Aberdeen.

Mackie, David, ♦M.D., CM. 1862.

S. of Adam M. ; b. Fyvie, i8th Oct. 1836.
M.A. King's Coll. 1856.

Joined the medical service of the Army, ist Oct. 1862, and retired
as a Surgeon Major with the honorary rank of Brigade Surgeon,
Army Medical Department, ist Oct. 1882.

Mackie, Qeorge, M.A. 1861.

S. of James M. ; b. Turriff, 1842.



Digitized by



Google



328 ROLL OF GRADUATES.

Became an invalid soon after leaving College. Died in Aberdeen,
i6th Nov. 1873.

Mackte, Qeorge, M.D. 1867.

S. of Adam M. ; b. Fjrvie, Aberdeenshire.
M.B. Mar. Coll. 1847.
Insch, Aberdeenshire. Died, 3rd Nov. 1886, aged 60 years.

Mackie, George, M.B.. CM. 189L

S. of George M., M.D. [1867, q,v,]; b. Insch, 7th Nov. 1869.
Shifhal, Salop ; Wellington, Salop.

Mackie, George Monro, *M.A. 1875.

S. of [Rev.] James M. [M.A. King's Coll. 1839] ; b. Banchory-
Ternan, 27th Oct. 1853.
D.D. 1901.
Missionary of the Church of Scotland to the Jews, Beyrout, Syria.

Mackie, James, M.A. 1880.

S. of Donald M. ; b. Tyrie, i6th Dec. 1853.
Minister of Advie, Morayshire, 1882 ; Assistant Minister, 1888,
Minister, 1904, Eastwood, Renfrewshire.

Mackie, James, C.M.G., LL.D. 1889.

S. of Alexander M. ; 6. New Deer, Aberdeenshire [20th Apr.
1838].

M.B. Mar. Coll. i860.

Surgeon to H.M. Consulate and British Delegate to Board of



Online LibraryUniversity of AberdeenAberdeen University studies → online text (page 20 of 40)