University of Aberdeen.

Aberdeen University studies online

. (page 21 of 40)
Online LibraryUniversity of AberdeenAberdeen University studies → online text (page 21 of 40)
Font size
QR-code for this ebook


Health at Alexandria. C.M.G. 17th Oct. 1882; K.C.M.G. 22nd
June 1897. Died, 23rd Feb. 1898.

Mackie, James Ferguson, M.A. 1895.

S. of Alexander M. ; 6. Rothiemay, i8th Mar. 1871.
Head Master, Ternemny Public School, Rothiemay ; Public
School, Strachan, Kincardineshire.

Mackie, William, M.A. 1876; M.B., CM. 1879; M.D. 1881.

S. of William M. ; 6. Fyvie, 29th June 1855.
Milwaukee, Wisconsin, U.S.A.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 329

Mackle, William, ♦M.A. 1878; M.B., CM. 1888; M.D. 1897.

S. of Adam M. ; h. Chapel of Garioch, 28th Apr. 1856.
D.P.H. 1904.
Elgin.

M'Killiain, Robert, CM. 1870.

S. of Basil M*K. ; h. Aberdeen [8th July 1837].
M.B. Mar. Coll. 1858 ; M.D. 1859.
Huntly, Aberdeenshire ; Blackheath, London.

McKilliam, William, M.A. 1867.

S. of Basil McK. ; 6. Old Machar, 20th July 1845.
Minister of Possil Park F.C., afterwards U.F.C., Glasgow. Died,
26th Nov. 1 90 1.

Mackinnon, Andrew Robertson, M.B., CM. 1889 ; M.D. 1893.

S. of Lauchlan M*K. [M.A. Mar. Coll. 1837] ; h. Old Machar,
25th May 1868.

Resident Medical Officer, Warneford Hospital, Leamington. Died,
7th Sep. 1893.

MacKinnon, Archibald Donald, M.B., CM. 1887 ; M.D. 1892.

S. of Rev. Donald M. [D.D. 1886, q.v,'\ ; h. Strath, Isle of Skye,
27th Mar. 1864.

Medical Officer, Imperial British East Africa Co., 1888-91 ; Civil
Surgeon, Cooch Behar, 1893-94; Medical Officer, 1894-97, and Di-
rector of Transport, Uganda Protectorate, 1898-99 ; Medical Officer to
Zanzibar Government. C.M.G., ist Jan. 1900.

Mackinnon, David Reid, *M.B., CM. 1882.

S. of Surgeon General David R. M. [M.B. Mar. Coll. 1843] ; 6.
St. Lucia, W. Indies, 25th July 1861.

F.R.C.S. Eng. 1888.

Assistant Medical Officer, Beth nail House Asylum, London ;
Belize, British Honduras. Died of yellow fever, 4th Oct. 1890.



Digitized by



Google



3^0 ROLL or GRADUATES.

McKinnon, Donald, D.D. 1886.

[S. of Rev. John McK., M.A. King's ColL 1804 ; h. Strath, Skye,
1818.]

M.A. King's CoU. 1834.

Minister of Fearn, Ross-shire, 1845 ; Strath, Skye, 1856. Died
at Kilbride House, Strath, 3rd Jan. 1888. ♦

MacKinnon, Lachlan, M.A. 1875.

S. of Lauchlan M*K. [M.A. Mar. CoH. 1837]; h. Old Machar,
8th May 1855.

Member of the Society of Advocates in Aberdeen, admitted 1878.
Lieutenant-Colonel, commanding ist Volunteer Batt. The Gordon
Highlanders, loth Dec. 1904.

MacKinnon, Nicol, M.B., CM. 1889.

S. of Peter M. ; 6. Strath, Skye, 22nd Aug. 1859.
For a short time at Broadford, Isle of Skye ; but ill health necessi-
tated his relinquishing professional work. Resident in Inverness.

MacKintosh, Alexander iCneas, M.A. 1869.

S. of John MacK. ; 6. Cawdor, 4th Nov. 1848.
Student of Medicine in Edinburgh. Died in London, 29th Mar.
1872.

MacKintosh, Ashley Watson, ♦M.A. 1888 ; ♦M.B., CM. 1893;

♦M.D. 1896.
S. of Rev. James M. [D.D. 1895, q,vJ\ ; 6. Deskford, 8th Apr.
1868.

Assistant Physician, Royal Infirmary, Aberdeen.

MacKintosh, Charles Fraser-.

See Fraser-Mackintosh, Charles.

MacKintosh, Donald, M.A. 1865.

S. of William M. ; b. Cawdor, 1844.
Minister, F.C., afterwards St. Kentigern's U.F.C., Lanark, 1870.

MacKintosh, Duncan Davidson, *M.B., CM. 1892.

S. of William M. ; 6. Aboyne, i6th Mar. 1871.
Aboyne, Aberdeenshire.



Digitized by



Google



ONIVEkSttY OF ABERDEfeN. 3^1

Mackintosh, Frank Innes.

Sfe Mackintosh, Frank William Innes.

Mackintosh, Frank William Innes, M.A. 1880 ; M.B., CM. 1884.

S. of Rev. James M. [D.D. 1895, q.v.]; b. Deskford, 17th
Aug. i860.

Swinton, Berwickshire ; Duns, Berwickshire ; Kintore, Aberdeensh.
Before graduating in medicine he ceased to use his second Christian
name of William.

Mackintosh, James, M.A. 1888.

S. of Alexander M. ; b. Glenlivet, 23rd Jan. 1864.
Died, after a long illness, 6th Feb. 1891.

Mackintosh, James, M.A. 1893.

S. of James M. ; 6. Skene, 25th Dec. 1872.
Teacher, Grammar School and Wm. B. Barbour Academy,
Paisley.

Mackintosh, James, D.D. 1895.

[S. of William M. ; b. Ordiquhill, l6th Jan. 1809.]

M.A. King's Coll. 1831.

Minister of Deskford, Banffshire, 1843. ^^^^ *" Aberdeen, lOth
Sep. 1902.
Mackintosh, James Chisholm, M.B., CM. 1888.

S. of Donald M. ; b. Kiltarlity, 7th Feb. 1862.

Inverness. Died, 3rd July 1890.

Mackintosh, John, M.A. 1874.

S. of Donald M. ; 6. Kiltarlity, 22nd Aug. 1853.
Minister of the Church of Scotland, ordained 1879 ; Lecturer in
the General Assembly's Institution, Calcutta, 1879-81 ; Minister of
Amulree, Perthsh., 1883-84 ; Extra mural lecturer (English Literature)
Univ. of Sydney, 1884-96; Minister, Scots Church, Carlisle, 1897
until 1905 when he resigned. Glasgow.

Mackintosh, John, M.A. 1886.

S. of William M. ; b. Aboyne, 30th Sep. 1865.



Digitized by



Google



332 ROLL OP GRADUATES.

Minister of English Presbyterian Church, Heswall, Birkenhead,
1899.

Mackintosht John, LL.D. 1888.

[S. of William M. ; 6. Botriphnie, Banffshire, in Nov. 1833.]
Bookseller and stationer in Aberdeen. Author of the History oj
ClvUhation in Scotland and other works.

Mackintosht Peter, M.A. 1895.

S. of Alexander M. ; 6. Glengarry, ist Aug. 1874.
Solicitor, Inverness.

Mackintosh, William, M.B., CM. 1869.

S. of John M. ; 6. Moy, 30th Nov. 1844.

Surgeon in the employment of the British and African Steam
Navigation Company. Died at sea near Madeira, 6th Dec. 1871, and
was buried in the cemetery at Funchal.

McLactilan, James Edwards Wood, *M.A. 1879.

S. of [Rev.] James McL. [Scot. Episc. Church] ; 6. Edinburgh,
13th May 1856.

Sometime a Master in Morrison's Academy, Crieff; in 1904
resident in London.

McLactilan, William Mackay, M.A. 1882.

S. of Rev. James McL. [M.A. King's Coll. 1854] ; 6. Insch, 19th
Nov. 1 86 1.

Writer to the Signet, admitted 1885. Edinburgh.

McLagan, Alexander Stormonth, *M.B., CM. 1862 ; M.D. 1863.

S. of Rev. James McL. [D.D. St. And. 185 1] ; 6. Kinfeuns, 21st
Sep. 1840.

Afterwards Alexander Stormonth Maclagan Wedderburn of Pearsie,
Forfarshire. Medical Officer of Health for the County of Forfar.

McLagan, Joseph Robert, M.A. 1870.

S. of Rev. James McL. [D.D. St. And. 1851] ; b. Old Machar,
1 6th Oct. 1850.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 333

Afterwards Joseph Robert Maclagan Wedderburn. Writer to the
Signet, admitted 1876. Edinburgh.

McLagan, Lawrence Craigie, M.A. 1865.

S. of Rev. James McL. [D.D. St. And. 1851] ; b. Old Machar,
6th Sep. 1846.

Afterwards Lawrence Craigie Maclagan Wedderburn. Minister,
F.C., afterwards U.F.C., Madderty, Perthshire, 1874.

McLarent Qeorge, *M.A. 1879.

S. of James McL. ; b. Coull, 27th Jan. i860.
Entered Home Civil Service, 1883 ; Clerk in Secretary's Office,
Post Office, London.

McLaren, James, M.A. 1884.

S. of Alexander McL. ; b. Glenrinnes 27th Dec. i860.
Head Master, Mey Public School, Canisbay, Caithness-shire, 1884 ;
Public School, Alness, Ross-shire, 1892.

McLaren, John, M.A. 1897.

S. of Peter McL. ; b. Comrie, 29th Aug. 1868.
Teacher, Secondary Department, Public School, Leven, Fifeshire ;
Higher Grade Department, Trinity Academy, Leith, 1903.

McLaren, Mitchell Leslie Stoddart, M.A. 1862.

S. of John McL. ; 6. Old Machar, 1843.

Sugar Merchant, Emigration and Commission Agent (John Sheed
& Co.), Aberdeen. Died at Fernielee, Murtle, parish of Peterculter,
Aberdeenshire, 7th June 1904.

McLaren, William, *M.A. 1890 ; *B.Sc. 1897.

S. of James McL. ; b. Coull, i8th May 1867.
Rector, Miller Institution, Thurso.

M*Lauchlan, Thomas, LL.D. 1864.

[S. of James M*L., M.A. King's Coll. 1791 ; b, Moy, Inverness-
shire, 29th Jan. 1 8 16.]



Digitized by



Google



334 ROLL OF GRADUATES.

M.A. King's CoU. 1833.

Minister of Moy, Inverness-shire, 1838. Left the Church of Scot-
land at the Disruption, 1843 > Minister, F.C., Dores, Inverness-shire,
1844 ; Gaelic F.C., Edinburgh, 1849. Gaelic Scholar ; edited Book of
the Dean of Lismore^ 1 862. Moderator of the General Assembly of the
F.C., 1876. Died in Edinburgh, 21st Mar. 1886. (Diet, of National
Biographyy xxxv., 195, and Dr. Thomas M^Lauchlan^ by William Keith
Leask, M.A. 1877, q,v.).

McLean, Alexander, M.A. 1868.

S. of Kenneth McL. ; 6. Grange, loth May 1846.
Student of Divinity in the University. Died at Grange, Banflfehire,
2 1st Jan. 1876.

McLean, Alexander, M.A. 1879; M.B., CM. 1882.

S. of Robert McL. ; h. Coull, loth Nov. 1857.
Died at Sale near Melbourne, Victoria, in Apr. 1889.

Maclean, Alexander, M.B., CM. 1884; M.D. 1885.

S. of William M. ; h. Thurso, 6th July 1832.

F.R.C.S. Edin. 1882.

At the date of graduation was a Surgeon- Major, retired with the
honorary rank of Deputy-Surgeon-General, Army Medical Department,
having joined the medical service of the Army, 7th April 1854, and
retired nth Apr. 1879. Thurso, Caithness. A well known "land
reformer'' in the Highlands. Died, 17th Feb. 1898.

Maclean, Archibald, M.D., CM. 1862.

S. of Rev. Alexander M. [D.D. Glasg. 1842] ; 6. St. Andrews,
New Brunswick, ist Jan. 1839.

Muirkirk, Ayrshire. Died, 12th Mar. 1871.

Maclean, Charles, M.B., CM. 1867.

S. of Rev. Alexander M., D.D. [Glasg. 1842]; 6. Edinburgh,
29th Jan. 1846.

Assistant Surgeon (act.) R.N., 7th Sep. 1868 ; resigned 14th Feb.
1870. Oxford, Nova Scotia ; Ucluelet, British Columbia.



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 335

Maclean, Evan, M.A. 1870.

S. of Donald M. ; b. Urquhart, loth Dec. 1844.
Licentiate, F.C., 1876, and did not join the U.F.C. Glen
Urquhart, Inverness-shire.

Maclean, Qeorjre, ♦M.B., CM. 1862.

S. of Rev. Alexander M. [D.D. Glasg. 1842]; b. St. Andrews,
New Brunswick, i8th Jan. 1841.

M.A. Mar. Coll. 1859.

Joined the medical service of the Royal Navy, 4th Aug. 1862,
and retired as an Inspector-General of Hospitals and Fleets, R.N., ist
Aug. 1900.

McLean, Qeorsre, M.A. 1895.

S. of John McL. ; 6. Bellie, 19th Jan. 1874.
Teacher of Mathematics, Castle Douglas, 1897; Assistant Master,
Grove Academy, Droughty Ferry, 1900.

McLean, James, M.A. 1893.

S. of John McL. ; 6. Bellie, 25th Nov. 1870.
Head Master, Public School, Strachan, Kincardineshire ; Public
School, Towie, 1902; Public School, Lumphanan, 1906, both in
Aberdeenshire.

Maclean, John, M.A. 1878.

S. of John M. ; 6. Tarland, 3rd Feb. 1859.

Sometime Student of Medicine. Died at Johannesburg, Transvaal,
9th May 1903.

Maclean, John Cassilis Birkmyre, M.A. 1868 ; ♦M.B., CM. 1871.

S. of Rev. Alexander M. [D.D. Glasg., 1842] ; b. Kiltearn,
29th Aug. 1849.

Inspector-General of Hospitals and Fleets, R.N., 5th Dec. 1903,
having joined the medical service of the Royal Navy, 30th Mar. 1872.

McLean, John Dawson, M.A. 1892 ; B.D. 1893.

S. of Rev. Alexander McL. ; b. Strachan, 22nd July 1870.
Minister of St. Modan's, Falkirk, 1899 ; Maryton, Forfarshire,
1905.



Digitized by



Google



336 ROLL OF GRADUATES.

McLean, Robert, M.A. 1869.

S. of Robert McL. ; b. Coull, 1 8th Apr. 1848.

Licentiate of the Church of Scotland (by Presbytery of Kincardine
O'Neil). Head Master, Public School, Lumphanan, Aberdeenshire.
Died there, 25th July 1905.

MacLean, William, *M.A. 1882.

S. of John MacL. ; 6. Bellie, 4th Apr. 1859.
Head Master, Public School, Portsoy, Banffshire.

Maclennan, Andrew Anderson, M.B., CM. 1884.

S. of James M. ; b. Ardersier, 14th Apr. 1863.
Lerwick, Shetland.

McLennan, Farquhar, M.B., Ch.B. 1898.

S. of Alexander McL. ; 6. Lochcarron, 29th Sep. 1872.
Lieutenant, Royal Army Medical Corps, 25th Apr. 1900 ; Cap-
tain, 25th Apr. 1903.

Maclennan, Felix Pryor, M.B., CM. 189L

S. of Donald M. ; b. Contin, i6th Apr. 1865.
Lochinver, Sutherlandshire.

MacLennan, Qeor^^e Robert, M.A. 1888.

S. of John MacL. ; b. Urray, 2nd Oct. 1864.
Minister of Coll, Argyllshire, 1895 ; St. Oran*s (Gaelic) Church,
Edinburgh, 1897.

MacLennan, John, M.B., CM. 1895.

S. of Alexander MacL. ; 6. Lochalsh, 22nd Sep. 1871.
Thurso, Caithness.

McLennan, John Fer^^uson, LL.D. 1874.

[S. of John McL. ; 6. Inverness, 14th Oct. 1827.]
M.A. Kings Coll. 1849. 25th Wrangler, Cantab. 1853.
Member of the Faculty of Advocates, admitted 1 857. Sociologist ;
author of Primitive Marriage^ 1865. Died at Hayes Common, Kent,
1 6th June 1881. (Diet, of National Biography y xxxv., 210.)



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 337

McLennan, John Persruson, *]VI.A. 1875.

S. of Malcolm McL. ; b. Inverness, 3rd Oct. 1855.
B.L. Edin. 1878; LL.B. 1879.

Member of the Faculty of Advocates, admitted 1881. King's
Counsel, 1905. Sheriff of Caithness, Orkney and Zetland, 1905.

Maclennan, John Norman, M.A. 1893.

S. of Colin M. ; 6. Lochcarron, 27th Oct. 1868.
Minister of Ballachulish, Inverness-shire, 1901.

Maclennan, John Norman Emslle, M.B., CM. 1883.

S. of Rev. John Aulay M. ; b. Rathven, loth Sep. 1859.
Sydney, N.S.W. ; Young, N.S.W.

McLennan, Kenneth, M.A. 1896.

S. of Alexander McL. ; 6. Abernethy [Inverness-shire] loth Mar.

1873.

B.D. 1903.

Classical Master, Nicolson Institution, Stornoway. Minister

U.F.C., Insch, Aberdeenshire, 1904.

MacLennan, Roderick, *M.A. 1885.

S. of Alexander MacL. ; 6. Kingussie, 4th Aug. 1862.
Rector, Grammar School, Grantown-on-Spey.

MacLennan, Roderick Murdoch, *M.A. 1888; *M.B., CM. 1891.

S. of John MacL. ; b. Urray, i8th June 1867.
Forres, Morayshire ; Thurso, Caithness.

McLeod, Charles, *M.A. 1883.

S. of John McL. ; b. Caputh, 5th June i860.
D.Sc. 1903.
Mathematical Master, Grammar School, Aberdeen, 1891.

MacLeod, Donald, M.A. 1880.

S. of William M. MacL. ; b. Tongue, 21st May 1858.
Teacher, Broughty Ferry, Forfarshire.



Digitized by



Google



338 ROLL OF GRADUATES.

McLeod, Donald, M.A. 1883.

S. of Malcolm McL. ; b. Lochs, 13th Nov. 1854.

Under-master, WycliflFe Coll., Stonehouse, Gloucestershire ;
Minister, Canadian Presbyterian Church (employed in North-West
Territories), 1894 5 Little Narrows, Cape Breton, Canada, 1897.

McLeod, Donald, D.D. 1887.

[S. of Rev. John McL., Minister of L^iggan, Inverness-shire ; 6.
Fort William, 21st July 1839.]

M.A. King's CoU. 1858.

Ministerof Fort Augustus, Inverness-shire, 1861 ; Dornoch, 1863 >
New Kirk, Dumfries, 1866 ; Old Kirk, Montrose, 1868 ; St. Mark's,
Dundee, 1871 ; Jedburgh, 1877 ; Crown Court, London, 1881 ; St.
Columba's, London, 1884 ; retired 1901.

McLeod, Duncan, M.A. 1890.

S. of Malcolm McL. ; 6. Lochs, 7th Aug. 1864.
Minister, Canadian Presbjrterian Church (employed in North- West
Territories), 1894; Hampden, Quebec, 1899; U.F.C., Carloway,
Isle of Lewis, Ross-shire, 1903.

Macleod, John, *M.A. 1891.

S. of Alexander M. ; 6. KilmalHe, 25th Mar. 1872.

Minister, Free Presbyterian Church of Scotland, Ullapool, Cro-
marty, 1897 > Tignabruaich, ArgyUshire, 1901 ; Clerk of Synod of
the Free Presbyterian Church of Scotland, 1897. Joined the F.C.
1905, and appointed by the General Assembly of that body. Professor
of New Testament Exegesis, in the New College, Edinburgh, 1906.

McLeod, John Balmain, M.D., CM. 1863.

S. of Rev. John McL. ; b. Fort William, 25th Dec. 1840.
Galston, Ayrshire ; Physician, Dundee Royal Infirmary. Died,
9th Mar. 1893.

Macleod, John James Rickard, *M.B., Ch.B* 1898.

S. of Rev. Robert M. ; b. Dunkeld, 6th Sep. 1876.
D.P.H. Camb. 1902.

Demonstrator of Physiology, London Hospital Medical College ;
Professor of Physiology, Western Reserve University, Cleveland, Ohio^
1903.



Digitized by



Google



UNIVERSITV OF ABERDEEN. 339

MacLeod, John Macleod Hendrie, iVI.B., CM. 1894 ; *M.D. 1898.

S. of John Balmain MacL., M.D. [CM. 1863, ^•'^•J > ^' Galston,
Ayrshire, 4th Sep. 1870.

M.A. St. And. 1890.

Assistant Physician for Diseases of the Skin, Charing Cross Hos-
pital, London.

M'Leod, Kenneth, LL.D. 1892.

[S. of Rev. Norman M*L. ; b. Trumisgarry, Inverness-shire, 23rd
July 1840.]

M.A.Mar.CoU. 1857. M.D. Edin. 1861. F.R.C.S. Edin. 1880,
Eng. 1900.

Lieutenant-Colonel and Honorary Colonel retired, Indian Medical
Service (Bengal), which service he joined 31st Mar. 1865, ^^^ retired
1 6th Apr. 1892. Professor of Clinical and Military Medicine (with
the temporary rank of Colonel), Army Medical School, afterwards
Royal Army Medical College, from ist Aug. 1897 to 22nd Aug. 1905.
Honorary Phjrsician to the King, and granted the honorary rank of
Colonel, 2nd May 1906.

Macleod, Kenneth, M.A. 1894.

S. of Kenneth M. ; b. Knock, i6th May 1868.
Minister, U.F.C., Kincardine, Ross-shire, 1902.

Macleod, Malcolm, M.A. 1900.

S. of Kenneth M. ; b. Valtos, Uig, 15th Aug. 1877.
Head Master, Valtos Public School, Parish of Uig, Island of Lewis,
Ross-shire.

McLeod, Patrick Brodie Henderson, M.B.,C.M. 1876 ; M.D. 1879.

S. of William McL. ; b. Strathy, Sutherlandshire, 31st Dec. 1840.
D.P.H. 1891.
New Deer, Aberdeenshire.

McLeod, Peter, ♦M.A. 1892; B.Sc. 1894.

S. of John McL. ; b. Clunie [Perthshire], 31st Mar. 1872.
Mathematical and Science Master, Hillhead High School, Glasgow,
1899.



Digitized by



Google



340 ROLL OF GRADUATES.

Macleod, Roderick, M.A. 1895.

S. of John M, ; b. Lochbroom, 20th Mar. 1870.

In charge of Secondary Department, Public School, Stoer, Suther-
landshire, 1895 ; Head Master, Achiltibuie Public School, Lochbroom,
Ross-shire, 1901 ; Principal, Government School, Onverwacht, Trans-
vaal Colony, 1903.

McUntock, John Robert, M.B. i860; *C.1A. 1861 ; M.D. 1866.

S. of James McL. ; b, Dumbarton, 1836.
Church Stretton, Salop. Died, 25th Mar. 1883,

Macmahon, John Ross, M.B*, CM. 1895.

S. of John M. ; b. Liverpool, 13th Oct. 1872.
Blackheath, London ; Kensington, London.

McMillan, Alexander, M.A. 1898.

S. of Evan McM. ; b. Glenurquhart, 30th May 1876.
Master, Secondary Department, Public School, Lybster, Caithness.

McMillan, Andrew, M.D., CM. 1863.

S. of Alexander McM. ; b. Auchtergaven, 9th Nov. 1838.
Stanley, Perthshire ; Perth.

McMillan, Donald, M.A. 1876.

S. of John McM. ; b. Kintail, i8th Feb. 1857.
Principal of Clifton Bank School, St. Andrews ; retired, resident
at Newton of Falkland, Fifeshire.

McMillan, Donald, M.A. 1887.

S. of Duncan McM. ; b. Old Machar, 7th Dec. 1866.
Minister of Careston, Forfarshire, 1892; Prestonfield Church,
Edinburgh, 1904.

McMillan, John Ramsay, *M.A. 1886.

S. of James McM. ; b. Chapel of Garioch, nth Nov. 1865.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Fettercairn, Kincardineshire,
1892.



Digitized by



Google



UNlVEiRSlTY OP ABERDEEN. J4t

Macmillan, Thomson, M.A. 1890.

S. of Rev. John M. [M.A. King's Coll. i860] ; 6. Madras, 4th
Oct. 1868.

Missionary of the Presbyterian Church of South Australia, at
Whitesands, Tanna, New Hebrides, 1895.

MacMunn, John, M.B., CM. 1878 ; M.D. 1880.

S. of James MacM. ; b. Wolverhampton, 25th Jan. 1855.
Long Eaton, Derbyshire. Died, 21st July 1890.

M'Murtrie, John, D.D. 1890'

[S. of John M*M. ; b. Ayr, i6th Dec. 1831.]
B.A. Edin. 1854; M.A. 1856. F.R.S.E. 1893.
Minister of Mains and Strathmartin, Forfarshire, 1858 ; St. Ber-
nard's, Edinburgh, 1866-85. Convener of the Foreign Mission Com-
mittee of the Church of Scotland, 1885. Moderator of the General
Assembly, 1904.

Macnau^hton, John, fM.A. 1881.

S. of Alexander M. ; b. Kenmore, 28th Jan. 1858.

Licentiate of the Church of Scotland. Professor of Greek, Queen's
Coll. and Univ., Kingston, Canada ; Professor of Greek, M*Gill
Univ., Montreal, 1903.

Maconachie, Alexander, *M.A. 1882.

S. of Rev. James M. ; b. Hamilton, 30th May 1 86 1.
Barrister-at-Law of Grays Inn, called 1897.

Maconachie, Qeor^e Archibald, M.B., CM. 1866 ; M.D. 1872.

S. of James M. ; b, Towie, 7th Sep. 1843.

Joined the Indian Medical Service (Bombay), 1st Apr. 1867, ^"^
retired as a Brigade-Surgeon-Lieutenant-Colonel, 22nd June 1897.
Lecturer on Tropical Medicine in the University, 1899.

McPetrie, James Duncan, *M.A. 1895.

S. of William McP. ; b. Huntly, 28th Dec. 1875.
Classical Master, High School, Brechin, 1897 ; Bell- Baxter School,
Cupar-Fife ; English and Classical Master, High School, Kirkcaldy.



Digitized by



Google



34^ kOLL OF GRAi)UATEl5.

Macphail, Simeon Ross, *M.A. 1861 ; D.D. 1900.

S. of George M. ; b. Forres, 1839.

Minister, F.C., Forfar, 1866 ; Free High Church, Elgin, 1869;
Great Hamilton Street F.C., Glasgow, 1878 ; English Presbyterian
Church, Canning Street, Liverpool, 1880. Moderator of the Synod of
the Presbyterian Church of England, 1903.

McPherson, Alexander, M.B., CM. 1876 ; M.D. 1878.

S. of James McP. ; b. Glenlivet, Banffshire, 2ist May 1852.
Haslingden, Lanes. Died, 23rd May 1890.

McPherson, Alexander, M.A. 1879.

S. of Edward McP. ; 6. St. Nicholas, 7th Feb. 1873,

B.D. 1903.

Teacher, Grammar School, Guisborough, Yorlcs ; Public School,
Mauchline, Ayrshire ; Hopeman, Morayshire ; TurrifF, Aberdeenshire.
Licentiateofthe Church of Scotland (by Presbytery of Aberdeen), 1903.
Edinburgh.

Macpherson, Andrew, *M.A. 1866.

S. of George M. [M.A. Mar. Coll. 1827] > ^- Huntly, 12th
Oct. 1846.

Member of the Society of Advocates in Aberdeen, admitted 1871.
Huntly; Aberdeen. Died in Aberdeen, 4th March 1905.

McPherson, Charles Smith, M.A. 1879.

S. of John McP. ; 6. Mortlach, loth May 1859.
Head Master, Public School, Aberlour, 1882; Rector, Banff
Academy, 1902.

Macpherson, Donald, M.A. 1889.

S. of Alexander M. ; b. Kingussie, 27th Nov. 1865.
Head Master, Central School, Stronsay, Kirkwall ; Public School,
Strath of Appin, Argyllshire, 1 899.

Macpherson, Duncan, D.D. 1880.

[S. of Rev. Prof. Robert M., D.D. King's Coll. 1852 ; h,
Ardersier, Inverness-shire, 17th May 1837.]



Digitized by



Google



UNIVERSITY OF ABERDEEN. J4J

M.A. King's Coll. 1855.

Senior Chaplain (Church of Scotland), Indian Ecclesiastical Estab-
lishment (Bombay), having been appointed to that service in i860.
Died at Bombay, 6th Aug. 1881.

McPherson, Qeor^e, M.A. 1870.

S. of James McP. ; 6. Turriff, i6th Oct. 1845.

Assistant Master in Latin and English, The Institution, Dollar,
1870-71 ; Classical and English Master, La Martiniere Coll., Calcutta,
1872-84 ; retired, Edinburgh.

Macpherson, Qeor^e Cook, M.A. 1900.

S. of Robert M. [M.A. 1869 ; B-D. 1872, q.v.] ; 6. Newton-on-
Ayr, nth Mar. 1880.

B.D. 1904.

When a Student of Divinity in the University, he served as a
Corporal in the 3rd Volunteer Batt, Seaforth Highlanders, in the war
with the Boers, 1901. Minister of the Church of Scotland, appointed
by the Colonial Committee of the Church a Chaplain in India, 1904.

Macpherson, Qeor^e Morison, LL.D. 1887.

[S. of Rev. Prof. Robert M., D.D. King's Coll. 1852 ; b.
Ardersier, Inverness-shire, 13th Apr. 1840.]

M.A. (ist cl. Class, and 2nd cl. Sc. Intell. et Mor.), King's Coll.
1858.

Indian Civil Service (Bombay), appointed i860; retired. May
1895. Barrister-at-Law of Lincoln's Inn, called 1873. Resident at
Boulogne-sur-mer.

Macpherson, James, M.B., CM. 1895.

S. of Robert M. ; b. Grassington, Yorks, 29th Nov. 1874.
Stalybridge, Cheshire.

Macpherson, James Rose, M.A. 1872 ; *B.D. 1875.

S. of Rev. Prof. Robert M., D.D. [King's Coll. 1852] ; b. Old
Machar, 7th Jan. 1853.

Minister of Kinnaird, Perthshire, 1879 ; Dingwall, 1898.

McPherson, James Stewart, M.A. 1889.

S. of John McP. ; b. Mortlach, i8th Sep. 1867.



Digitized by



Google



344 i^OLL OF GRADUATES.

Head Master, Public School, New Elgin, 1890 ; Public School,
Ythan wells, Aberdeenshire, 1896.

Macpherson, James Thornton, M.B., CM. 1887.

S. of William M. ; b. Old Machar, 25th Dec, 1859.

M.D. 1905.

Manchester.

Macpherson, John, M.B., CM. 1865.

S. of Andrew M. ; b. Huntly, 30th Apr. 1842.
Assistant Surgeon, Indian Medical Service (Madras), 31st Mar.
1866. Died in Madras, 7th Apr. 1871.

McPherson, John, M.B., Ch.B. 1899.

S. of Hugh McP. ; b. Maryculter, 15th Jan. 1872.
Halifax, Nova Scotia ; Salina Crux, Oaxaca, Mexico.

MacPherson, John Bisset, M.A. 1892.

S. of Angus MacP. ; b. Logierait, 24th Aug. 1869.
Minister, Maxwell F.C., afterwards U.F.C., Kilmaurs, Ayrshire,
1898.

Macpherson, John Gordon Smith, M.B., CM. 1898.

S. of Robert M. [M.B.,C.M. 1868 ; M.D. 1880, q.v.] ; 6. Gras-
sington, Yorks, 23rd Aug. 1876.
Banff.

McPherson, John Grant, M.A. 1893.

S. of John McP. ; b. Advie, 20th Sep. 1871.
Teacher, Public School, Buckie, Banffshire ; Head Master, Public
School, Tomintoul, Banffshire, 1905.

McPherson, Joseph McKenzie, M.A. 1895 ; *B.D. 1899.

S. of Neil McP. ; b. Aberdour, loth Aug. 1875.

Minister of Birsay, Orkney, 1900 ; Newmill, Banfis., 1906.



Digitized by



Google



Ul^tVERStTV OF ABERDEEN. 345

MacPherson, Michael James, M.A. 1887 ; B.D. 1893.

S. of Peter MacP. ; b. Cromdale, I2th Sep. 1863.
Minister of Bourtie, Aberdeenshire, 1896.

Macpherson, Norman, LL.D. 1865.

[S. of Hugh M., Professor of Hebrew and Greek, and Sub-Princi-



Online LibraryUniversity of AberdeenAberdeen University studies → online text (page 21 of 40)