University of Aberdeen.

Roll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 online

. (page 19 of 40)
Online LibraryUniversity of AberdeenRoll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 → online text (page 19 of 40)
Font size
QR-code for this ebook


1905.

MacDiarmid, John Duncan, M.A. 1896; *B.L. 1899.

S. of John MacD. ; b. Aberdeen, 22nd May 1876.
Member of the Society of Advocates in Aberdeen, admitted 1901.

Macdonald, Alexander, M.A. 1887.

S. of Cliarles M. ; b. Forgue, lOth Mar. 1856.
Head Master, Crossroads School, Durris, Kincardineshire.

McDonald, Alexander, M.A. 1899.

S. of Donald McD. ; b. Grantown-on-Spey, 25t]i Sep. 1876.
Second Master, Lairdsland Public School, Kirkintilloch, Dumbar-
tonshire.

Macdonald, Allan, M.A. 1864.

S. of Rev. Donald M. [D.D. King's Coll. 1850]; b. Inverness,
1844.

LL.B. Edin. 1871.

Solicitor, Inverness, and Commissioner to the Mackintosh of
Mackintosh. Died, 23rd Dec. 1896.

Macdonald, Allan Fraser, M.A. 1885.

S. of William M. ; b. Elgin, 28th Nov. 1864.
Solicitor, Elgin.

MacDonald, Angus, M.A. 1882.

S. of Angus MacD. ; b. Keig, 12th Mar. 1858.
Minister, U.F.C., Lumphinnans, Fifeshire, 1902.

Macdonald, Angus Murray, M.A. 1883.

S. of Hugh M. ; b. Rogart, 15th Feb. i860.

Minister, F.C., afterwards U.F.C., Towie and Cushnie, Aber-
deenshire, 1891 ; U.F.C., Johnshaven, Kincardineshire, 1904.



304 ROLL OF GRADUATES.

McDonald, Archibald Mclntyre, M.A. 1865.

S. of Alexander McD. [M.A. Mar. Coll. 1799; M.D. Edin.
1806] ; h. Old Machar [23rd Apr.] 1846.

Member of the Society of Advocates in Aberdeen, admitted 1871.

Macdonald, Catherine Frances Mary, *M.A. 1900.

D. of Rev. George M. ; b. Old Machar, 22nd Mar. 1876.
English and Classical Mistress, Academy, Crieff ; Science Mistress,
County School, Llangollen, North Wales.

Macdonald, Charles Cadell, D.D. 1900.

[S. of John Cadell M., M.A., M.D. Glasg. 1828 ; b. Edinburgh,
19th Aug. 1837.]

Alumnus, Edinburgh, 1851-55.

Appointed the first minister of Lady Glenorchy's Church, Edin-
burgh, under its constitution as a quoad sacra parish, 1861 ; minister of
Inverbrothoclc, Forfarshire, 1862 ; New Rothesay, 1876 ; South Kirk,
Paisley, 1877 ; St. Clement's, Aberdeen, 1879.

Macdonald, Coll Reginald, M.B., CM. 1880 ; M.D. 1882.

S. of Hugh M. ; b. Kilmore, 22nd Sep. 1851.
D.P.H. Camb. 1889.
Beith, Ayrshire ; Medical Officer of Health, County of Ayr.

Macdonald, David Mitchell, M.B., Ch.B. 1900.

S. of David M. ; b. Peterhead, nth July 1869.
M.D. 1906.
Dunkeld.

Macdonald, Donald, D.D. 1870.

Born at Rosskeen.
M.A. King's Coll. 1 84 1.

Minister, Presbyterian Church, South Melbourne, Victoria, 1854.
Died in Jan. 1889, aged 69.

Macdonald, Donald George Gordon, M.B., CM. 1886; *M.D. 1893.
S. of Rev. James M. [M.A. King's Coll. 185 1]; b. Daviot,
1 2th Mar. 1864.

Aberdeen ; Salford, Manchester.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 305

Macdonald, Donald James, M.B., CM. 1889.

S. of George M. ; h. Stornoway, 29th Sep. 1859.
D.P.H. 1889.
Stornoway, Lewis.

Macdonald, Donald John, M.B., CM. 1874.

S. of Capt. James McKay M. ; h. Auran2;abad, India, 3rd Apr.
1850.

Surgeon, Indian Medical Service (Bengal), 31st Mar. 1876, until
1880.

McDonald, Donald Sinclair, M.B., CM. 1878.

S. of John McD. ; h. Clyne, 14th June 1854.
Inverness ; Brora, Sutherland ; Armadale, Slcye ; Craighouse, Jura.

Macdonald, Duff, *M.A. 1871 ; B.D. 1875.

S. of William M. ; h. Keith, 5th Oct. 1850.

Minister of Pulteneytown, Caithness-shire, 1877 ; Superintendent,
Church of Scotland Mission, East Africa, 1878; Minister of South
Dalziel, Lanarkshire, 1883.

McDonald, George, M.A. 1861 ; B.D. 1870.

S. of Donald McD. ; h. Cromdale, 1838.

Minister of Eddrachillis, Sutherlandshire, 1867 ; Rosskeen, Ross-
shire, 1870.

MacDonald, George, LL.D. 1868.

[S. of George MacD. ; h. Huntly, Aberdeenshire, lOth Dec. 1824.]
M.A. King's Coll. 1845.

Congregational Minister, Arundel, Manchester ; retired from the
ministry. Poet, preacher and novelist. Died at Ashtead, Surrey, i8th
Sep. 1905.

McDonald, George, M.A. 1888.

S. of Alexander McD. ; h. Auchterless, 22nd Oct. 1866.
Head Master, Public School, Ythan Wells, Aberdeenshire ; Aber-
dour, Aberdeenshire. Principal, Government School, Ladybrand, Orange
River Colony.

39



306 ROLL OF GRADUATES.

Macdonald, George, M.B., CM. 1888.

S. of Alexander M. ; h. RaiFord, 12th May 1867.
Ruabon, Denbighshire.

Macdonald, George Bothwell Douglas, M.B., CM. 1887.

S. of James M. [M.D. St. And. 1871] ; h. Cuttaclc, India, i6th
Mar. 1866.

Ichang, China ; TarnaguUa, Victoria ; Yarra Bend Lunatic
Asylum, Victoria ; Goodna Lunatic Asylum, Queensland ; Mur-
willumbah, Tweed River, N.S.W. ; Murchison, Victoria ; Uniondale,
Cape Colony.

Macdonald, George Grant, M.A. 1899.

S. of [Rev.] George Grant M. ; h. Ordiquhill, 13th June 1879.
M.B., Ch.B. (2nd cl. hons.) 1903 ; M.D. (hons.) 1905.
Thompson Travelling Fellow, 1904.

Macdonald, Hector Munro, *M.A. 1886.

S. of Donald M. ; h. St. Cuthbert's [Edinburgh], 19th Jan. 1865.

B.A. (4th Wrangler) Cantab. 1889 ; ist cl. (div. i.) Math. Tripos
Pt. IL 1890. F.R.S. 1901.

Fellow of Clare Coll., Cambridge ; Univ. Lecturer in Mathe-
matics, Cambridge 1899. Professor of Mathematics in the University,
1904, in succession to George Pirie, M.A. 1862 {q.v.).

Macdonald, James, LL.D. 1872.

[Born at Pluscarden, Morayshire, 1826.]
M.A. King's Coll. 1849.

Rector, Academy, Elgin; Academy, Ayr, 1862; Kelvinside
Academy, Glasgow, 1883. Died in Edinburgh, 7th Feb. 1900.

Macdonald, James Falconer, M.A. 1869.

S. of Rev. James M. [Alumnus, King's Coll. 1829-35] ; h.
Glass, 3rd Feb. 1847.

Teacher. Died at Ayr, 9th Nov. 1882.

Macdonald, James Francis, *M.B., CM. 1883.

S. of Charles M. ; b. Grantully, 2 1st May 1857.
Michoacan, Mexico,



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 307

Macdonald, John, M.A. 1867.

S. of Alexander M, ; h. Inveravon, 28th Dec. 1844.
Licentiate of the Church of Scotland. Head Master, Public School,
Drainie, Morayshire.

Macdonald, John, M.A. 1874.

S. of John M. ; h. Loch Carron, 1839.
Alumnus, King's Coll. 1858-60 ; Aberd. 1860-63.

Macdonald, John, M.A. 1875.

S. of George M. ; h. Inveravon, 4th July 1845.

Teacher in Elgin, Ayr and Perth Academies, Grammar School,
Aberdeen, and at Logie Buchan, Aberdeenshire ; Kirkmichael, Banff-
shire, and Cabrach, Aberdeenshire. Journalist {Edinburgh Evening
News), 1 895-1 902. Farmer, Kirkton, Echt, Aberdeenshire, 1902.

MacDonald, John, M.A. 1882.

S. of David MacD. ; b. Strathdon, 5th Mar. 1861.
Minister of Northmaven, Shetland, 1889.

Macdonald, John, *M.A. 1887 ; B.Sc. 1891.

S. of Andrew M. ; b. Marnoch, 13th Oct. 1862.
Ph.D. Jena, 1894.

Chemistry Master, George Watson's Coll., Edinburgh ; Rector,
High School, Dunfermline.

McDonald, John, M.B., CM. 1890.

S. of James McD. ; b. Kildrummy, 3rd Sep, 1869.
D.P.H. 1893.
Mercantile marine medical service.

McDonald, John Clark, M.A. 1876.

S. of William McD. ; b. Turriff, 17th Nov. 1852.
Minister of Presbyterian Church, Wagga-Wagga, N.S.W., 1881 ;
Mudgee, N.S.W., 1888; Coonabarabran,^N.S.W., 1893; Orange,

N,S.W,



308 ROLL OF GRADUATES.

Macdonald, John Davidson, M.A. 1869 ; M.B., CM. 1872 ; M.D. 1876.
S. of Rev. James M. [Alumnus, King's Coll. 1829-35]; b.
Glass, 28th Apr. 1848.

Assam, 1873-75. Died at Carlin How, Yorks, nth Sep. 1876.

Macdonald, John Scott, *M.A. 1896.

S. of George Grant M. ; b. Ordiquhill, 27th Jan. 1875.
Minister, Presbyterian Church, Wooloowin, Brisbane, Queensland,
1902.

Macdonald, John Somerled, *M.A. 1891.

S. of Donald C. M. ; b. Kilmuir Easter, 5th Sep. 1871.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Stornoway, 1897 ; U.F. High
Church, Nairn, 1901.

Macdonald, John Stewart, M.A. 1897.

S. of John M. ; b. Lochs, 6th Mar. 1871.
Teacher, Port Ellen, Islay, Argyllshire.

Macdonald, Murdoch, *M.A. 1889.

S. of Angus M. ; b. Keig, i6th Nov. 1864.
Licentiate, F.C., afterwards U.F.C., Keig, Aberdeenshire.

Macdonald, Norman Alexander, M.A. 1887.

S. of James M. [M.D. St. And. 187 1] ; b. Cuttack, India, 29th
Dec. 1867.

Second Lieutenant, Royal Warwickshire Regiment, 22nd Aug.
1888 ; Lieutenant, Indian Staff Corps, 19th July 1890. Killed in
action in Usoga, East Africa, nth Dec. 1897, while serving under his
brother, Colonel Sir James Ronald Leslie Macdonald, K.C.I.E., C.B.,
R.E., who was Alumnus, 1877-80.

Macdonald, Peter, M.A. 1882.

S. of John M. ; b. Stornoway, loth May 1856.
Minister, St. Columba's F.C., Edinburgh, 1884 ; F.C., afterwards
U.F.C., Stornoway, 1895 ; West U.F.C., Glasgow, 1 902,



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 3O9

Macdonald, Peter, *M.A. 1890 ; *M.B., CM. 1894.

S. of Rev. James M. ; h. Oban, i6th Apr. 1870.
Acomb, Yorks.

MacDonald, Peter William, M.B., CM. 1879 ; M.D. 1886.

S. of John MacD. ; b. Glenlivet, Inveravon, 7th Sep. 1856.
Assistant Medical Officer, 1883 ; Medical Superintendent, 1887,
County Asylum, Herrison, Dorchester.

Macdonald, Ronald Cadeli, M.B., CM. 1893.

S. of Rev. Charles C. M. [D.D. 1900, q.v.'] ; h. Inverbrothoclc,
4th July 1868.

M.D. 1904.

Linlithgow ; Foyers, Inverness-shire. Employed as a Civil
Surgeon with South African Field Force, 1901-02 ; and subsequently
with the troops at various stations in England. Canisbay, Caithness,
1905. Champion Chess player in Scotland, 1901.

Macdonald, Stuart, M.B., CM. 1884.

S. of William M. ; b. Elgin, 14th Apr. 1861.
Major, Royal Army Medical Corps, 5th Feb. 1899, having joined
the medical service of the Army, 5th Feb. 1887.

Macdonald, Thomas Chalmers, M.A. 1867.

S. of [Rev.] John M. [M.A. King's Coll. 1824] ; h. Calcutta,
15th Jan. 1847.

F.C. divinity student. Died at Elgin, 14th June 1870.

McDonald, Walter Qowans, M.A. 1881.

S. of Alexander McD. ; 6. Pitsligo, 30th Apr. 1858.
Minister of Towie, Aberdeenshire, 1885. Died there, 12th
May 1888.

Macdonald, William, *M.A. 1861.

S. of Alexander M. ; b. Rafford, 1840.

In 1862 gained an appointment in the Indian Civil Service, but
never joined that service. Head Master, Grammar School, Berwiclc-
on-Tweed, 1876-81. Afterwards in Canada and San Francisco.



310 ROLL OF GRADUATES.

McDonald, William, M.B., CM. 1866 ; M.D. 1882.

S. of Donald McD. ; b. Cromdalc, 13th Sep. 1840.
Inverness ; Blue Cliffe, Cape Colony. Died at Blue ClifFe, 23rd
June 1904.

Macdonald, William, M.A. 1896.

S. of John M. ; b. in India, 12th Oct. 1870.
Licentiate F.C., afterwards U.F.C., 1 899. Huntly, Aberdeenshire.

Macdonald, William, M.B., CM. 1899.

S. of Duncan M. ; b. Inverness, 19th Nov. 1868.
Liverpool.

McDonald, William Christie, *M.A. 1884.

S. of James McD. ; b. Kildrummy, I2th Jan. 1864.
B.A., 2nd cl. (div. i) Class. Tripos, Cantab. 1887.
In 1890 went to Australia in search of health ; but returned home
and died at Kildrummy, Aberdeenshire, 31st Jan. 1896.

Macdonald, William Dallas, M.A. 1863.

S. of James M. ; b. Huntly, 1843.
Teacher. Died at Huntly, i6th Oct. 187 1.

Macdonald, William John, M.A. 1876.

S. of J. M. ; b. Barvas, 27th Sep. 1854.

Minister, F.C., Killin, Perthshire, 1881 ; St. Brycedale, F.C.,
afterwards U.F.C., Kirkcaldy. Died at Cupar-Fife, 23rd June 1902.

McDonald, William Mortimer, *M.A. 1895.

S. of David McD. ; b. Turriff, 12th Nov. 1873.
Minister U.F.C., Foveran, Aberdeenshire, 1903.

Macdonell, Alexander, *M.A. 1872.

S. of James M. ; b. Inverness, 20th Jan. 1852.

1st cl. Math, Mods. Oxon. 1875 ; 1st cl. Sc. Math, et Phys.
1877; 1st cl. Sc. Nat., B.A. 1878.

Indian Educational Service, which he entered 30th Aug, 1879.
Inspector of Schools, Bengal, 1901.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. jll

Macdonell, George Paul, *M.A. 1875.

S. of James M. ; h. Rhynie, 2nd Jan. 1855.

Barrister-at-Law of Lincoln's Inn, called 1882. Died near Hasle-
mere, Surrey, whilst on a visit there, 9th June 1895.

Macdonell, James Alexander, M.B., CM. 1882; M.D. 1892.

S. of John M. ; b. Mortlach, 13th Sep. 1854.
Westport, N.Z. Hastings, N.Z.

Macdonell, John, *M.A. 1865; LL.D. 1892.

S. of James M. ; h. Brechin, nth Aug. 1845.

Barrister-at-Law of Middle Temple, called 1873 ; Master of the
Supreme Court of Judicature, 1889 ; Quain Professor of Com-
parative Law, University Coll., London, 1901. C.B. (civil) 21st
May 1898 ; Knight-Bachelor, created i8th Dec. 1903.

Macdonell, William Robert, *M.A. 1872 ; LL.D. 1895.

S. of John M. ; b. Mortlach, i6th Oct. 1852.

1st cl. Math. Mods. Oxon. 1875.

Merchant in Bombay. Chairman of the Bombay Chamber of
Commerce ; additional Member of the Council of the Governor of
Bombay ; left India, 1896 ; in business in London until 1899, when
he retired. Lecturer in the University on Statistical Methods, 1906.

McDougall, Robert Horsburgh, *M.B., CM. 1875.

S. of John McD. ; b. Farr, nth Oct. 1853.
Pathhead, Midlothian. Died, loth Apr. 1876.

Macdougall, William, M.A. 1896.

S. of Alexander M. ; b. Duthil, 13th Apr. 1874.
M.B., Ch.B. Edin. 1901.
Newtown, Wigan ; Christmas Island, Indian Ocean, 1904.

McEwen, Donald, *M.B., CM. 1866.

S. of Rev. John McE. ; b. Dyke, 26th Aug. 1845.
Joined the medical service of the Army, 1st Oct. 1867, and retired
on a gratuity, as a Surgeon-Major, Army Medical Staff, 25th Mar.
1885. Died at Keelby, Lincolnshire, 9th Nov. 1886.



312 ROLL OF GRADUATES.

McEwen, Finlay Alexander, M.B., CM. 1876.

S. of Angus McE. ; b. Glasgow, 5th Apr. 1 851.
Poolewe, Ross-shire. Died, loth Oct. 1899.

McEwen, John, *M.A. 1875.

S. of Dugald McE. ; h. Killin, 19th July, 1852.
Teacher, Kenmore, Perthshire ; Head Master, Public School,
Kirkwall, Orkney.

Macfarlane, James, M.B., Ch.B. 1900.

S. of James M. ; b. Edinburgh, 22nd Aug. 1872.
D.P.H. 1903.
Aberdeen,

MacFarlane, Neil Morrison, M.B., CM. 1889 ; *M.D. 1891.

S. of James MacF. ; b. Stanley, Perthshire, 19th Jan. 1866.
Leribe, Basutoland, S. Africa.

Macfie, Ronald Campbell, M.A. 1887 ; M.B., CM. 1897.

S. of Ronald C. M. ; h. St. Nicholas, 27th May 1867.
Medical Superintendent, Sidlaw Sanatorium, Auchterhouse, near
Dundee, 1902-05 ; Dunblane Hydropathic, Perthshire, 1906. Poet.

McQillivray, Angus, *M.B., CM. 1889; M.D. 1897.

S. of Angus McG. ; b. Inverness, 13th May 1865.
F.R.S.E. 1897.

Lecturer on Ophthalmology, Univ. of St. Andrews ; Ophthalmic
Surgeon, Royal Infirmary, Dundee.

McQillivray, David Alexander, M.A. 1892.

S. of [Rev.] Archibald McG. [M.A. King's Coll. 1855] ; b. Daviot,
14th July 1870.

Editor of the Nottingham Dail]i Express.

MacQillivray, Paul Howard, LL.D. 1889.

S. of Professor William MacG. [M.A. King's Coll. 1815 ; LL.D.
1844]; b. Aberdeen [1834].

M.A. (hon. dist.) Mar. Coll. 1851.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 313

Admitted a Member of the Royal College of Surgeons of England,
1855. Surgeon, Bendigo Hospital, Victoria, 1857. Naturalist. Died
at Bendigo, 9th July 1895.

McQilvray, Archibald, M.A. 1874.

S. of Rev. Archibald McG. ; b. Keith, 4th May 1851.
The state of his health has prevented his following a profession.

Macgowan, James George, M.A. 1866.

S. of Rev. James M. [M.A. Glasg. 1828] ; h. Laurencekirk, 13th
Dec. 1847.

A managing director of the Bedford Petroleum Co., Paris.

McQowan, Robert George, M.B., CM. 1894.

S. of William M. McG. ; b. Norwich, 5th Nov. 1873.
M.D. 1901. D.P.H. Lond. 1899.
Manchester.

McGowan, William Stuart, M.A. 1888; M.B., CM. 1889.

S. of William McG. ; b. Aberlour, 15th July 1865.
D.P.H. 1889; M.D. 1903.

Manchester ; served as a Civil Surgeon with South African Field
Force, 1901-02.

MacGregor, Alexander, *M.B., CM. 1878; M.D. 1885.

S. of Donald MacG. ; b. Invergordon, 6th June 1854.

Medical Electrician, Royal Infirmary, Aberdeen ; Assessor in the
University Court, nominated by the Rector, 1893-96 ; the first Com-
manding Officer of the Aberdeen Division Volunteer Medical Staff
Corps, now Aberdeen Companies of the Royal Army Medical Corps
(Volunteer) ; Physician, North London Hospital for Consumption
and Diseases of the Chest. Died in London, 12th Apr. 1902.

MacGregor, Alexander Gibson, M.B., CM. 1877; M.D. 1879.

S. of Rev. Roderick MacG. ; b. Canisbay, i8th Aug. 1853.
Wilsden, Yorks ; Bradford, Yorks ; Canisbay, Caithness.



314 Roll of graduates,

McGregor, Charles, M.A. 1861 ; D.D. 1893.

S. of William McG. ; h. Cromdale, 1839.

Minister of Ardoch, Perthshire, 1869 ; Dornoch, Sutherlandshire,
1874; East Parish of St. Nicholas, Aberdeen, 1877; Lady Yester's
Church, Edinburgh, 1880.

McGregor, Charles, *M.A. 1896.

S. of John McG. ; h. Aberdeen, 28th June 1873.
Lecturer, Church of Scotland Training Coll., Aberdeen.

McGregor, Duncan, M.A. 1866.

S. of James McG. ; h. Fortingall, 17th Dec. 1843.
M.B., CM. Edin. 1870. LL.D. Aberd. 1905.
Professor of Mental Science, Univ. of Otago, 1871-86. Inspector-
General of Hospitals and Asylums, Wellington, N.Z.

McGregor, Duncan, M.A. 1878.

S. of Robert McG. ; h. Inverness, 15th Aug. 1855.
Minister of Torphins, Aberdeenshire, 1884.

MacGregor, George Robert, M.B., CM. 1876; M.D. 1883.

S. of Rev. Roderick MacG. ; 6. Canisbay, 14th June 1855.
Bingley, Yorks. Died there, 22nd Feb. 1902. In the Medical
Register^ the date of his M.D. degree v/as erroneously given as 1884.

McGregor, Robert, *M.A. 1864.

S. of Alexander McG. ; h. Logierait, 1841.

Minister, F.C., Monifieth, Forfarshire, 1871 ; Augustine F.C.,
Glasgow, 1877 ; Rector, Nithside Academy, Dumfries, 1884.

Macgregor, William, M.B., 1872; M.D. 1874; LL.D. 1895.

S. of John M. ; h. Towie, 20th Oct. 1846.

D.Sc. (Hon.) Cantab. 1895 ; LL.D. Edin. 1902.

Chief Medical Officer, Fiji, 1875 ; Receiver-General and Ad-
ministrator of the Government, Fiji ; Acting High Commissioner and
Consul-General for the Western Pacific ; Administrator of British New
Guinea, 1888; Lieutenant-Governor, 1895; Governor of Lagos, 1899;



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 315

Governor of Newfoundland, 1 904. C.M.G. 24th May 1881 ;
K.C.M.G. 24th May, 1889 ; C.B. (civil) 22nd June 1897.

Macgregor, William Reith, M.A. 1897.

S. of Richard M. ; h. Banchory-Ternan, 29th June 1875.
Assistant Master, Central Public School and Pupil Teachers' In-
stitute, Aberdeen, 1899,

McQrigor, Henry James, M.B., Ch.B. 1898.

S. of James McG. ; b. Aberdeen, 26th June 1877.
D.P.H. 1899.

Lieutenant, Royal Army Medical Corps, 29th Nov. 1900 ; Cap-
tain, 29th Nov. 1903.

McHardy, Charles Forbes, M.A. 1881.

S. of Charles McH. ; b. Strathdon, ist July i860.
Chief of Gold Escort, Temora, N.S.W. ; Mining Registrar and
Chief of Police, Wyalong, N.S.W. ; Superintendent of Police, Goul-
burn, N.S.W.

McHardy, Donald Chisholm, M.B., CM. 1894.

S. of James McH. ; b. Burghead, 29th Jan. 1857.
Colinsburgh, Fife.

McHardy, Francis, M.A. 1897 ; *B.D. 1900.

S. of John McH. ; b. Ordiquhill, 30th Nov. 1873.
Minister of West Church, Galashiels, 1903.

McHardy, James Cameron, M.A. 1893 ; B.D. 1897.

S. of William McH. ; b. Kirkmichael, i6th Jan. 1872.
Minister of Rhynie, Aberdeenshire, 1900.

McHardy, Thomas, M.B., CM. 1889.

S. of James McH. ; b. Burghead, 23rd Nov. 1865.
CuUen, Banffshire.

McHardy, William, M.A. 1883 ; B.D. 1886.

S. of James McH. ; b. Strathdon, 20th Jan. 1862.
Minister of Boddam, Aberdeenshire, 1901.



3l6 ROLL OF GRADUATES.

Machray, Robert, LL.D. 1865.

[S. of Robert M., M.A. Mar. Coll. 1822 ; b. Aberdeen, 1831.]

M.A. King's Coll. 1 85 1. B.A. Cantab. (34th Wrangler) 1855 ;

M.A. 1858 ; D.D. 1865. D.D. Manitoba, 1883. D.D. Durham,

1888. D.C.L. Trinity University, Toronto, 1893. D.D. Oxon.

1897.

2nd Bishop of Rupert's Land, 1865 5 ist Archbishop of Rupert's
Land, and Primate of all Canada, 1893 ; Prelate of the Order of St.
Michael and St. George, 1 893 ; Chancellor of the Univ. of Manitoba,
1877. Died at Winnipeg, Manitoba, 9th Mar. 1904.

Machray, Robert Smith, M.A. 1893 5 B.L. 1898.

S. of Alexander M. ; h. Old Machar, 20th Apr. 1871.
2nd Lieutenant, Royal Artillery, 25th Apr, 1900 ; Lieutenant,
3rd Apr. 1 90 1.

Macinnes, Alexander.

See Macinnes, Alexander Morrison Ferguson.

Macinnes, Alexander Morrison Ferguson, M.A. 1891 ; B.D. 1895.

S. of Angus M. ; h. Duirnish, 26th Oct. 1866.

After graduation he discontinued the use of the names Morrison
Ferguson. Minister, F.C., aftervi^ards U.F.C., North Knapdale,
Argyllshire, 1896.

Mclnnes, Angus, *M.A. 1870 ; *B.D. 1873.

S. of John McL ; h. Birse, 27th Apr. 1849,
Minister of Clunie, Perthshire, 1874. Died, 29th Sep. 1890.

Macinnes, Donald, M.A. 1887 ; B.D. 1895.

S. of Angus McL ; b. Portree, 4th Jan. 1862.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Glenmoriston, Inverness-shire,
1895.

Mclnnes, George, M.A. 1867 ; B.D. 187 1 ; D.D. 1899.

S. of John McL ; b. Birse, 22nd Oct. 1846.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 317

Minister of Tongland, Kirkcudbrightshire, 1875 ; St. David's
Presbyterian Church, Ashfield, Sydney, N.S.W., 1880 ; Moderator of
the General Assembly of the Presbyterian Church of N.S.W., 1894.

Mclnnes, James, M.D. 1861.

S. of John McI. ; b. Aberdeen, 1836.
M.B. Mar. Coll. 1859.

Assistant Surgeon, R.N., 7th Sep. 1859. Died in Aberdeen,
28th Dec. 1865.

Mcintosh, Donald Cameron, *M.A. 1890.

S. of Alexander McI. ; h. Abernethy, 13th Jan. 1868.
F.R.S.E. 1902. B.Sc. Aberd. 1906.

Teacher in George Watson's College for Boys, Edinburgh, 1890-
99 ; Head Mathematical Master, the Edinburgh Ladies' Coll., 1899.

Mcintosh, Hugh, MA. 1869.

S. of Hugh McI. ; &. Inverness, 27th Nov. 1840.
F.C. Minister, Gartly, Banffshire, 1872 ; London Road F.C.,
Glasgow, 1877 ; Presbyterian Church of England, Brockley, London,



Mcintosh, John, MA. 1881.

S. of Donald McI. ; h. Latheron, 17th Dec. 1853.
Minister, Presbyterian Church, Hay, N.S.W., 1888 ; Werribee,
Victoria, 1895.

M'Intyre, John, LL.D. 1865.

[S. of Rev. Duncan M'L, M.A. King's Coll. 1779.]
M.A. King's Coll. 18 16.

Minister of Kilmonivaig, Inverness-shire, 1828. Gaelic Scholar.
Died 29th June 1870, in the 77th year of his age.

Maciver, Donald, *^A. 1875.

S. of John M. ; h. Fodderty, lOth Oct. 1852.
Missionary of the Presbyterian Church of England, Swatow, China,



3l8 ROLL OF GRADUATES.

Maciver, Donald Munro, M.B., Ch.B. 1898.

S. of Alexander M. M. ; h. Stornoway, 29th May 1875.
Petrusville, Cape Colony.

Mackay, Alexander, LL.D. 1865.

[S. of Murdoch M. ; h. Thurso, 15th Nov. 18 15.]

M.A. King's Coll. 1840.

Minister, F.C., Rhynie, Aberdeenshire, 1844-67, when he resigned
and went to live in Edinburgh, thence in 1878 to Ventnor, Isle
of Wight. Educational writer. Died at Ventnor, 31st Jan. 1895.
(Z)/V/. of National Biography^ Supplement iii. 124.)

McKay, Alexander, M.A, 1872.

S. of John McK. ; h. Bellie, 22nd Feb. 1848.
Minister of Botriphnie, Banffshire, 1879.

M'Kay, Alexander.

See Maclcay, Alexander Will.

Mackay, Alexander Morrice, *M.A. 1895.

S. of Robert Whyte M. ; h. Old Machar, 6th Sep. 1875.

1st cl. (div. i) Moral Sc. Tripos, Pt. I., Cantab. 1897 '■> ^'^- ^^t
cl. Pt. II. 1898. LL.B. Edin. (dist.) 1902.

Member of the Faculty of Advocates, admitted 1902. Examiner
in Law in the University, 1904. Edinburgh.

Mackay, Alexander Will, M.A. 1884; M.B., CM. 1889.

S. of Alexander M. ; h. St. Nicholas, 22nd Nov. 1863.

Inverness. In the University records his name is entered on
matriculation and graduation in Arts, as Alexander M'Kay. In the
Medical Register the date of his M.B. and CM. degrees is wrongly
given as 1890.

Mackay, Alfred, M.B., CM. 1886.

S. of John R. M. ; h. on shipboard in Irish Sea ; 1st Julv 1865.
Darlaston, Staffs, Died, 30th Mar. 1900.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 319

McKay, Donald, M.A. 1895.

S. of Donald McK. ; h. Mortlach, 13th Jan. 1870.
M.B., Ch.B. 1904.
Middleton, Lanes.

Mackay, George, D.D. 1878.

[S. of Alexander M. ; h. Reay, Caithness-shire, 1796.]

Alumnus, King's Coll. 18 15-16 and 18 18-21.

Minister of Clyne, Sutherlandshire, 1828 ; left the Church of
Scotland at the Disruption in 1843 '■> Minister of Free North Church,
Inverness, 1845, Died at Inverness, 27th June 1886.

McKay, George Shiach, M.A. 1898.

S. of Donald McK. ; h. Dufftown, 19th June 1875.
M.B., Ch.B. 1902.
Oldhill, Staffs.

Mackay, James.

Si'i' Aberigh-Mackay, James.

McKay, James, M.B., Ch.B. 1898.

S. of James McK. ; h. Boharm, 28th July 1874.
Towie, Aberdeenshire ; Ilford, Essex ; Manchester.

MacKay, James Cunningham, M.A. 1876; B.D. 1879.

S. of Rev. Murdoch MacK. [M.A. King's Coll. 1840] ; b. Fordyce,
8th Feb. 1856.

Minister of Kirkmichael, Perthshire, 1884.

MacKay, James Henderson, M.A. 1896; M.B., Ch.B. 1899.

S. of David Moir MacK. ; h. Aberdeen, 13th Dec. 1875.
Wrexham, N. Wales.

Mackay, James Macdonald, M.B., CM. 1891.

S. of Alexander M. ; h. Creich, 24th Feb. 1864.
Fortrose, Ross-shire. Died, 1st Aug. 1894.



320 ROLL OF GRADUATES.

Mackay, John, M.B. 1875 ; M.D. 1879.

S. of George M. ; b. Tongue, 6th Sep. 1846.
Aberfeldy, Perthshire.

MacKay, John, M.A. 1878.

S. of Thomas MacK. ; b. Inverness, 14th Dec. 1856.
Law Agent, West Maitland, Northumberland County, N.S.W.

Mackay, John, M.A. 1889.

S. of John M. ; b. Knock, 15th Oct. 1862.



Online LibraryUniversity of AberdeenRoll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 → online text (page 19 of 40)