University of Aberdeen.

Roll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 online

. (page 21 of 40)
Online LibraryUniversity of AberdeenRoll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 → online text (page 21 of 40)
Font size
QR-code for this ebook


S. of John McL. ; b. Caputh, 5th June i860.
D.Sc. 1903.
Mathematical Master, Grammar School, Aberdeen, 1891.

MacLeod, Donald, M.A. 1880,

S. of William M. MacL. ; b. Tongue, 21st May 1858.
Teacher, Broughty Ferry, Forfarshire.



338 ROLL OF GRADUATES.

McLeod, Donald, M.A. 1883.

S. of Malcolm McL. ; b. Lochs, 13th Nov. 1854.

Under-master, WyclifFe Coll., Stonehouse, Gloucestershire ;
Minister, Canadian Presbyterian Church (employed in North-West
Territories), 1894 ; Little Narrows, Cape Breton, Canada, 1897.

McLeod, Donald, D.D. 1887.

[S. of Rev. John McL., Minister of Laggan, Inverness-shire ; b.
Fort William, 21st July 1839.]

M.A. King's Coll. 1858.

Minister of Fort Augustus, Inverness-shire, 1861 ; Dornoch, 1863 '
New Kirk, Dumfries, 1866 ; Old Kirk, Montrose, 1868 ; St. Mark's,
Dundee, 187 1 ; Jedburgh, 1877 ; Crown Court, London, 1881 ; St.
Columba's, London, 1884 ; retired 1901.

McLeod, Duncan, M.A. 1890.

S. of Malcolm McL. ; b. Lochs, 7th Aug. 1864.
Minister, Canadian Presbyterian Church (employed in North- West
Territories), 1894 ; Hampden, Quebec, 1899 ; U.F.C., Carloway,
Isle of Lewis, Ross-shire, 1903.

Macleod, John, *M.A. 1891.

S. of Alexander M. ; b. KilmaUie, 25th Mar. 1872.

Minister, Free Presbyterian Church of Scotland, Ullapool, Cro-
marty, 18' Tignabruaich, Argyllshire, 1901 ; Clerk of Synod of
the Free Presbyterian Church of Scotland, 1897. Joined the F.C.
1905, and appointed by the General Assembly of that body. Professor
of New Testament Exegesis, in the New College, Edinburgh, 1906.

McLeod, John Balmain, M.D., CM. 1863.

S. of Rev. John McL. ; b. Fort William, 25th Dec. 1840.
Galston, Ayrshire ; Physician, Dundee Royal Infirmary. Died,
9th Mar. 1893.

Macleod, John James Rickard, *M.B., Ch.B. 1898.

S. of Rev. Robert M. ; b. Dunkeld, 6th Sep. 1876.
D.P.H. Camb. 1902.

Demonstrator of Physiology, London Hospital Medical College ;
Professor of Physiology, Western Reserve University, Cleveland, Ohio,
1903.



UNIVERSITV OF ABERDEEN. 339

MacLeod, John Macleod Hendrie, M.B., CM. 1894 ; *M.D. 1898.

S. of John Balmain MacL., M.D. [CM. 1863, q.v.] ; b. Galston,
Ayrshire, 4th Sep. 1870.

M.A. St. And. 1890.

Assistant Physician for Diseases of the Skin, Charing Cross Hos-
pital, London.

M'Leod, Kenneth, LL.D. 1892.

[S. of Rev. Norman M'L. ; b. Trumisgarry, Inverness-shire, 23rd
• July 1840.]

M.A. Mar. Coll. 1857. M.D. Edin. 1861. F.R.C.S. Edin. 1880,
Eng. 1900.

Lieutenant-Colonel and Honorary Colonel retired, Indian Medical
Service (Bengal), which service he joined 31st Mar. 1865, and retired
1 6th Apr. 1892. Professor of Clinical and Military Medicine (with
the temporary rank of Colonel), Army Medical School, afterwards
Royal Army Medical College, from 1st Aug. 1897 to 22nd Aug. 1905.
Honorary Physician to the King, and granted the honorary rank of
Colonel, 2nd May 1906.

Macleod, Kenneth, M.A. 1894.

S. of Kenneth M. ; b. Knock, i6th May 1868.
Minister, U.F.C., Kincardine, Ross-shire, 1902.

Macleod, Malcolm, M.A. 1900.

S. of Kenneth M. ; b. Valtos, Uig, 15th Aug. 1877.
Head Master, Valtos Public School, Parish of Uig, Island of Lewis,
Ross-shire.

McLeod, Patrick Brodie Henderson, M.B.,C.M. 1876; M.D. 1879.

S. of William McL. ; b. Strathy, Sutherlandshire, 31st Dec. 1840.
D.P.H. 1891.
New Deer, Aberdeenshire.

McLeod, Peter, *M.A. 1892; B.Sc. 1894.

S. of John McL. ; b. Clunie [Perthshire], 31st Mar. 1872.
Mathematical and Science Master, Hillhead High School, Glasgow,
1899.



340 ROLL OF GRADUATES.

Macleod, Roderick, M.A. 1895.

S. of John M. ; h. Lochbroom, 20th Mar. 1870.

In charge of Secondary Department, Public School, Stoer, Suther-
landshire, 1895 ; Head Master, Achiltibuie Public School, Lochbroom,
Ross-shire, 1901 ; Principal, Government School, Onverwacht, Trans-
vaal Colony, 1903.

McLintock, John Robert, M.B. i860; *C.M. 1861 ; M.D. 1866.

S. of James McL. ; h. Dumbarton, 1836.
Church Stretton, Salop. Died, 25th Mar. 1883.

Macmahon, John Ross, M.B., CM. 1895.

S. of John M. ; b. Liverpool, 13th Oct. 1872.
Blackheath, London ; Kensington, London.

McMillan, Alexander, M.A. 1898.

S. of Evan McM. ; h. Glenurquhart, 30th May 1876.
Master, Secondary Department, Public School, Lybster, Caithness.

McMillan, Andrew, M.D., CM. 1863.

S. of Alexander McM. ; h. Auchtergaven, 9th Nov. 1838.
Stanley, Perthshire ; Perth.

McMillan, Donald, M.A. 1876.

S. of John McM. ; h. Kintail, i8th Feb. 1857.
Principal of Clifton Bank School, St. Andrews ; retired, resident
at Newton of Falkland, Fifeshire.

McMillan, Donald, M.A. 1887.

S. of Duncan McM. ; h. Old Machar, 7th Dec. 1866.
Minister of Careston, Forfarshire, 1892 ; Prestonfield Church,
Edinburgh, 1904.

McMillan, John Ramsay, *M.A. 1886.

S. of James McM. ; h. Chapel of Garioch, nth Nov. 1865.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Fettercairn, Kincardineshire,
1892.



tJNIVP:RSITY OF ABERDEEN. 34!

Macmillan, Thomson, M.A. 1890.

S. of Rev. John M. [M.A. King's Coll. i860] ; b. Madras, 4th
Oct. 1868.

Missionary of the Presbyterian Church of South Australia, at
Whitesands, Tanna, New Hebrides, 1895.

MacMunn, John, M.B., CM. 1878; M.D. 1880.

S. of James MacM. ; h. Wolverhampton, 25th Jan. 1855.
Long Eaton, Derbyshire. Died, 21st July 1890.

M'Murtrie, John, D.D. 1890.

[S. of John M'M. ; b. Ayr, i6th Dec. 1831.]
B.A. Edin. 1854; M.A. 1856. F.R.S.E. 1893.
Minister of Mains and Strathmartin, Forfarshire, 1858 ; St. Ber-
nard's, Edinburgh, 1866-85. Convener of the Foreign Mission Com-
mittee of the Church of Scotland, 1885. Moderator of the General
Assembly, 1904.

Macnaughton, John, t^-A. 1881.

S. of Alexander M. ; b. Kenmore, 28th Jan. 1858.

Licentiate of the Church of Scotland. Professor of Greek, Queen's
Coll. and Univ., Kingston, Canada ; Professor of Greek, M'Gill
Univ., Montreal, 1903.

Maconachie, Alexander, *M.A. 1882.

S. of Rev. James M. ; b. Hamilton, 30th May 1861.
Barrister-at-Law of Gray's Inn, called 1897.

Maconachie, George Archibald, M.B., CM. 1866; M.D. 1872.

S. of James M. ; b. Towie, 7th Sep. 1843.

Joined the Indian Medical Service (Bombay), 1st Apr. 1867, and
retired as a Brigade-Surgeon-Lieutenant-Colonel, 22nd June 1897.
Lecturer on Tropical Medicine in the University, 1899.

McPetrie, James Duncan, *M.A. 1895.

S. of William McP. ; b. Huntly, 28th Dec. 1875.
Classical Master, High School, Brechin, 1897 ; Bell-Baxter School,
Cupar-Fife ; English and Classical Master, High School, Kirkcaldy.



342 ROLL OF GRADUATES.

Macphail, Simeon Ross, *M.A. 1861 ; D.D. 1900.

S. of George M. ; b. Forres, 1839.

Minister, F.C, Forfar, 1866 ; Free High Church, Elgin, 1869;
Great Hamilton Street F.C, Glasgow, 1878 ; English Presbyterian
Church, Canning Street, Liverpool, 1880. Moderator of the Synod of
the Presbyterian Church of England, 1903.

McPherson, Alexander, M.B., CM. 1876; M.D. 1878.

S. of James McP. ; b. GlenUvet, Banffshire, 21st May 1852.
Haslingden, Lanes. Died, 23rd May 1890.

McPherson, Alexander, M.A. 1879.

S. of Edward McP. ; b. St. Nicholas, 7th Feb. 1873.

B.D. 1903.

Teacher, Grammar School, Guisborough, Yorlcs ; Public School,
Mauchline, Ayrshire ; Hopeman, Morayshire ; Turriff, Aberdeenshire.
Licentiate of the Church of Scotland (by Presbytery of Aberdeen), 1903.
Edinburgh.

Macpherson, Andrew, *M.A. 1866.

S. of George M. [M.A. Mar. Coll. 1827]; b. Huntly, I2th
Oct. 1846.

Member of the Society of Advocates in Aberdeen, admitted 1871.
Huntly; Aberdeen. Died in Aberdeen, 4th March 1905.

McPherson, Charles Smith, M.A. 1879.

S. of John McP. ; b. Mortlach, lOth May 1859.
Head Master, Public School, Aberlour, 1882 ; Rector, Banff
Academy, 1902.

Macpherson, Donald, M.A. 1889.

S. of Alexander M. ; b. Kingussie, 27th Nov. 1865.
Head Master, Central School, Stronsay, Kirkwall ; Public School,
Strath of Appin, Argyllshire, 1899.

Macpherson, Duncan, D.D. 1880.

[S. of Rev. Prof. Robert M., D.D. King's Coll. 1852; b.
Ardersier, Inverness-shire, 17th May 1837.]



UNIVERSltY OF ABERDEEN. 343

M.A. King's Coll. 1855.

Senior Chaplain (Church of Scotland), Indian Ecclesiastical Estab-
lishment (Bombay), having been appointed to that service in i860.
Died at Bombay, 6th Aug. 1881.

McPherson, George, M.A. 1870.

S. of James McP. ; b. Turriff, 1 6th Oct. 1845.
Assistant Master in Latin and English, The Institution, Dollar,
1870-71 ; Classical and English Master, La Martiniere Coll., Calcutta,
1872-84 ; retired, Edinburgh.

Macpherson, George Cook, M.A. 1900.

S. of Robert M. [M.A. 1869 ; B.D. 1872, q.v.] ; b. Newton-on-
Ayr, nth Mar. 1880.

B.D. 1904.

When a Student of Divinity in the University, he served as a
Corporal in the 3rd Volunteer Batt. Seaforth Highlanders, in the war
with the Boers, 1901. Minister of the Church of Scotland, appointed
by the Colonial Committee of the Church a Chaplain in India, 1904.

Macpherson, George Morison, LL.D. 1887.

[S. of Rev. Prof. Robert M., D.D. King's Coll. 1852 ; b.
Ardersier, Inverness-shire, 13th Apr. 1840.]

M.A. (1st cl. Class, and 2nd cl. Sc. Intell. et Mor.), King's Coll.
1858.

Indian Civil Service (Bombay), appointed i860 ; retired. May
1895. Barrister-at-Law of Lincoln's Inn, called 1873. Resident at
Boulogne-sur-mer.

Macpherson, James, M.B., CM. 1895.

S. of Robert M. ; b. Grassington, Yorks, 29th Nov. 1874.
Stalybridge, Cheshire.

Macpherson, James Rose, M.A. 1872 ; *B.D. 1875.

S. of Rev. Prof. Robert M., D.D. [King's Coll. 1852] ; b. Old
Machar, 7th Jan. 1853.

Minister of Kinnaird, Perthshire, 1879 ; Dingwall, 1898.

McPherson, James Stewart, M.A. 1889.

S. of John McP. ; b. Mortlach, i8th Sep. 1867.



344 ROLL OF GRADUATES.

Head Master, Public School, New Elgin, 1890 ; Public School,
Ythanwells, Aberdeenshire, 1896.

Macpherson, James Thornton, M.B., CM. 1887.

S. of William M. ; h. Old Machar, 25th Dec. 1859.

M.D. 1905.

Manchester.

Macpherson, John, M.B., CM. 1865.

S. of Andrew M. ; b. Huntly, 30th Apr. 1842.
Assistant Surgeon, Indian Medical Service (Madras), 31st Mar.
1866. Died in Madras, 7th Apr. 1871.

McPherson, John, M.B., Ch.B. 1899.

S. of Hugh McP. ; h. Maryculter, 15th Jan. 1872.
Halifax, Nova Scotia ; Salina Crux, Oaxaca, Mexico.

MacPherson, John Bisset, M.A. 1892,

S. of Angus MacP. ; h. Logierait, 24th Aug. 1869.
Minister, Maxwell F.C., afterwards U.F.C., Kilmaurs, Ayrshire,
1898.

Macpherson, John Gordon Smith, M.B., CM. 1898.

S. of Robert M. [M.B.,C.M. 1868 ; M.D. 1880, q.v.] ; h. Gras-
sington, Yorks, 23rd Aug. 1876.
Banff.

McPherson, John Grant, M.A. 1893.

S. of John McP. ; h. Advie, 20th Sep. 1871.

Teacher, Public School, Buckie, Banffshire ; Head Master, Public
School, Tomintoul, Banffshire, 1905.

McPherson, Joseph McKenzie, M.A. 1895 ; *B.D. 1899.

S. of Neil McP. ; h. Aberdour, lOth Aug. 1875.
Minister of Birsay, Orkney, 1900 ; Newmill, Banffs., 1906.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 345

MacPherson, Michael James, M.A. 1887 ; B.D. 1893.

S. of Peter MacP. ; b. Cromdale, 12th Sep. 1863.
Minister of Bourtie, Aberdeenshire, 1896,

Macpherson, Norman, LL.D. 1865.

[S. of Hugh M., Professor of Hebrew and Greek, and Sub-Princi-
pal, King's Coll., 1793-1854 ; b. Old Aberdeen, 13th June 1825.]

M.A. King's Coll. 1842.

Member of the Faculty of Advocates, admitted 185 1. Professor
of the Law of Scotland, Univ. of Edinburgh, 1865-87. Retired,
Edinburgh.

McPherson, Robert, M.B., CM. 1868 ; M.D. 1880.

S. of James McP. ; b. Invcravon, 27th Dec. 1847.
Stalybridge, Cheshire. Died, nth Feb. 1895.

Macpherson, Robert, *M.A. 1869; B.D. 1872.

S. of Prof Robert M., D.D. [King's Coll. 1852] ; b. Forres, 2nd
Nov. 1850.

D.D. 1904.

Minister of Newton-on-Ayr, 1877 ; Elgin, 1881.

Macpherson, William Mearns, *M.A. 1861 ; D.D. 1900.

S. of Rev. Prof Robert M., D.D. [King's Coll. 1852] ; 6.
Ardersier, 1842.

Minister of Kennethmont, Aberdeenshire, 1866 ; Monymusk,
Aberdeenshire, 1868.

Macquarrie, Ian, M.B., CM. 1898.

S. of [Rev.] Alexander J. M. [M.A. Edin. 1871] ; b. Edinburgh,
15th Oct. 1872.

Aspatria, Cumberland ; Mealsgate, Cumberland.

McQueen, Alexander Dalrymple, M.B., Ch.B. 1898.

S. of Rev. Andrew McQ. [M.A. Glasg. 1870 ; B.D. 1872] ; b.
Aberdeen, 1 0th Oct. 1876.

Blackheath, Worcestershire.



346 ROLL OF GRADUATES.

Macqueen, William Brown, M.A. 1889.

S. of Alexander M. ; h. Inverallan, 22nd Sep. 1866.
Teacher, Keith ; StirHng ; Sciennes School, Edinburgh. Died
in Edinburgh, 28th Sep. 1901.

MacQuibban, Charles Mitchell, M.B. 1861 ; M.D., CM. 1883.

S. of George MacQ. ; h. Old Machar, 27th June 1834.
Aberdeen ; appointed Assistant Surgeon, Royal Aberdeenshire
Highlanders (Militia), 19th Feb. 1864 ; retired as Surgeon-Lieutenant-
Colonel, 3rd (Mihtia) Battalion Gordon Highlanders, 27th June 1899.

McRae, Alexander Edward, M.B., CM. 1866 ; M.D. 1872.

S. of John McR. ; h. Drainie, i6th Mar. 1842.
Fettercairn, Kincardineshire ; Penicuick, Midlothian. Died, 20th
Apr. 1882.

McRae, Donald, M.A. 1878.

S. of John McR. ; h. Lochalsh, 15th June 1850.
Master, Inverasdale Public School, Poolewe, Ross-shire. Died,
15th Mar. 1897.

Macrae, Donald, B.D. 1890.

S. of Donald M. ; h. Janetown, Loch Carron, lOth Jan. 1864.
M.A. St. And. 1887.

Minister of Lairg, Sutherlandshire, 1890 ; Edderton, Ross-shire,
1901.

Macrae, Duncan.

See Macrae, Duncan Mackenzie.

Macrae, Duncan, M.A. 1895.

S. of Finlay M. ; h. Lochalsh, 5th Aug. 1873.
Principal, Government School, Vrede, Orange River Colony, 1903.

Macrae, Duncan Mackenzie, M.A. 1873.

S. of Angus M. ; h. Contin, 28th Oct. 1847.
Minister, F.C., Helmsdale, Sutherlandshire, 1878; F.C., after-



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 347

wards U.F.C., Balquhidder, Perthshire, 1886. When at College he
did not use his second baptismal name, and in the University records
his name appears as Duncan Macrae.

McRae, Farquhar, M.A. 1868.

S. of John McR. ; h. Kintail, 1st Aug. 1 840.

Minister, Presbyterian Church, West Williams, Ontario, 1878 ;
M'Gregor, Manitoba; Burnside, Manitoba, Canada, 1894.

MacRae, Farquhar, M.B., CM. 1886.

S. of John MacR. ; h. Urray, 20th Oct. 1862.
D.P.H. 1894.
Glenelg, Inverness-shire ; Alness, Ross-shire.

MacRae, Farquhar, M.B., CM. 1887.

S. of James MacR. ; h. Lochalsh, Ross-shire, 14th Nov. 1855.
Medical Officer, Rio Tinto Copper Mines, Huelva, Spain ; London.

Macrae, Godfrey Alexander, M.B., CM. 1864.

S. of Rev. Finlay M. [M.A. King's Coll. 1812] ; h. North Uist,
1st Oct. 1840.

Strontian, Argyllshire ; North Uist. Died in Edinburgh, 20th
May 1884.

McRae, James, M.A. 1886; M.B., CM. 1889; M.D. 1897.

S. of John McR. ; b. Old Deer, 22nd May 1863.
D.P.H. 1901.

Served as a Civil Surgeon with South African Field Force, during
the war with the Boers. London.

MacRae, John, M.A. 1880.

S. of Donald MacR. ; h. Lochcarron, 25th July 1856.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Aberfeldy, Perthshire, 1884.

McRae, John, *M.A. 1891.

S. of Roderick McR. ; h. Inverness, 30th Dec. 1867.
Head Master, Public School, Duthil, Inverness-shire, 1893.



348 Roll of graduates.

McRae, William, *M.A. 1862; *M.B., CM. 1866.

S. of Rev. John McR. ; b. Pictou, Nova Scotia, nth May 1841.

Surgeon Major, Indian Medical Service (Madras), 1st Apr. 1879,

which service he joined ist Apr. 1867. ^^^^ '^^ Yercand, nth

July 1885.

MacRitchie, David, M.B., CM. 1889.

S. of David MacR. ; b. Inverness, 13th Oct. i86i.
Huntingdon. Died there, 12th Feb. 1906.

MacRitchie, Donald, M.B., CM. 1875.

S. of David MacR. ; b. Inverness, 28th Apr. 1853.
Huntingdon.

McRobbie, John Strachan, M.B., CM. 1863 ; M.D. 1868.

S. of Peter McR. ; b. Old Machar, 1838.
Aberdeen. Died, 28th Jan. 1903.

McRobbie, William, M.A. 1869.

S. of Alexander McR. ; b. Kincardine O'Neil, 19th Aug. 1849.
Minister, F.C., Aberdour, Aberdeenshire, 1875 ; F.C., afterwards
U.F.C., Leslie and Premnay, Aberdeenshire, 1878.

McRobert, Henry Gray, M.B., CM. 1878.

S. of William McR. [M.A. King's Coll. 1844]; b. Leochel-
Cushnie, 3rd Feb. 1856.

Westray, Orkney. Died, i8th Feb. 1884.

McRobie, James, M.A. 1888.

S. of William McR. ; b. Fordyce, 17th June 1868.

LL.B. (dist.) Edin. 1894.

Qualified as a Law Agent in Scotland, Jan. 1893 ; Principal,
Lady Frere School, Cape Colony, until 1900 ; Solicitor, Buckie, Banff-
shire, 1900-01. Served as a Non-Commissioned Officer in the Scottish
Horse in the Boer War, Jan. 1 901 until peace was declared in 1902.
Krugersdorp, Transvaal.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 349

Macrobin, Andrew Arthur, M.A. 1863 ; *iH.B., CM. 1866.

S. of John M., M.D. [Edin. 1827, Professor of Practice of Medi-
cine] ; b. Old Machar, 1st Feb. 1844.

Lieutenant-Colonel, retired, Army Medical Staff, having joined
the medical service of the Army, 31st Mar. 1868, and retired 13th
Apr. 1898.

McTavish, Peter, M.A. 1874.

S. of James McT. ; b. Dull, 17th Aug. 1848.
Died at Auchnafauld, Glenquoich, parish of Dull, Perthshire, 19th
March 1875.

MacVine, John William, M.B., CM. 1890.

S. of William MacV. ; b. Halifax, Yorks, I2th Mar. 1856.
London.

McWilliam, Alexander, M.A. 1876; M.B., CM. 1880.

S. of Alexander McW. ; b. Gartly, 20th Apr. 1855.
Resident Medical Superintendent, Heigham Hall Asylum, Norwich,
1 896- 1 904 ; Norwich,

MacWilliam, George, M.A. 1884.

S. of James MacW. ; b. Boharm, 26th Oct. 1859.
Minister of Crawfordjohn, Lanarkshire, 1893.

McWilliam, John, *M.A. 1872.

S. of Arthur McW. ; b. Aberlour, 19th June 1850.
Head Master, Public School, Insch, Aberdeenshire, 1875-95.
Sub-editor of Evening; Gazette^ Aberdeen.

MacWilliam, John Alexander, *M.B., CM. 1880 ; *M.D. 1882.

S. of William MacW. ; b. Kiltarlity, 31st July 1857.
Assistant Professor of Physiology, Univ. Coll., London ; Regius
Professor of Physiology in the University, 1886.

MacWilliam, Robert, *M.A. 1873.

S. of James MacW. ; b. Boharm, 17th Oct. 1 851.
School Master, Monymusk, Aberdeenshire ; lecturer in Church



350 ROLL OF GRADUATES.

of Scotland Training Coll., Aberdeen ; Principal, Gill Coll., Somerset
East, Cape Colony. Died at Wimbledon, loth May 1903.

McWillie, John George, M.B., CM. 1896.

S, of William McW. ; b. New Aberdour, Aberdeenshire, 8th
Sep. 1873.

D.P.H. 1899.
Hull.

Maguire, Charles Evans, M.B., CM. 1893 ; M.D. 1899.

S. of Edward J. M. ; h. Tain, 19th Nov. 1871.
Assistant Colonial Surgeon, Lagos ; District Medical Officer,
Southern Nigeria, W. Africa ; Colonial Medical Service, Fiji.

Maguire, Ernest Colwell, *M.B., CM. 1891 ; M.D. 1896.

S. of Edward J. M. ; b. Tain, 31st Mar. 1869.
Brighton.

Maguire, Frederick Edward, *M.A. 1888.

S. of Edward James M. ; b. Tain, 6th May 1867.
Incapacitated for employment owing to ill-health ; resident in
Aberdeen.

Main, Andrew, M.A. 1900.

S. of Andrew M. ; b. Fetteresso, 17th Aug. 1872.

Assistant Master, Public School, Stonehaven, Kincardineshire ;
Grey College, Bloemfontein ; Head Master, Government School,
Senekal, Orange River Colony.

Mair, Alexander Hunter, M.A. 1864 ; M.B., CM. 1867.

S. of [Rev.] James M. [M.A. Mar. Coll. 1818] ; b. Savoch, 26th
Jan. 1846.

Morriston, Glamorganshire ; Woodstock, Oxon.

Mair, Alexander William, *M.A. 1893.

S. of Charles M. ; b. Grange, 9th June 1875.
1st cl. (div. I) Class. Tripos, Pt. L, Cantab. 1896 ; B.A. ist cl,
?t, II. i8q8,



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 35 1

Fellow and Classical Lecturer, Caius Coll., Cambridge ; Professor
of Greek, Univ. of Edinburgh, 1903.

Mair, Edward, *M.B., CM. 1870.

S. of John M. ; b. Ellon, 3rd July 1847.

Joined the Indian Medical Service (Bengal), 31st Mar. 1874, and
retired as a Lieutenant-Colonel, 3rd July 1902.

Mair, George, M.D. 1867.

S. of John M. ; h. Turriff, Aberdeenshire, 26th Oct. 1836.

M.A. Mar. Coll. 1856 ; M.B., CM. i860, being one of the
only two who ever received the degree of Master of Surgery from
Marischal College.

Joined the medical service of the Royal Navy, 4th Aug. i860,
and retired as a Fleet Surgeon, R.N., 20th July 1887.

Mair, Gilbert Robertson, *M.A. 1900.

S. of Charles M. ; h. Grange, 2nd Aug. 1877.
1st cl. (div. 3) Class. Tripos, Pt. L, Cantab. 1904.
Senior Sophister, Gonville and Caius Coll., Cambridge, 1904.

Mair, James, *M.A. 1890.

S. of Charles M. ; h. Grange, 4th Mar. 1869.

Master, Secondary Department, Wishaw Public School, Lanark-
shire ; Rector, Banff Academv, 1900-02. Student of Law, Univ. of
Edinburgh.

Mair, John, M.A. 1868.

S. of Charles M. ; b. Turriff, 1st Mar. 1846.
Head Master, Largie Public School, Insch, Aberdeenshire, 1876-
87. Resident at Turriff, Aberdeenshire ; Newburgh, Aberdeenshire.

Mair, John, *M.A. 1884.

S. of Charles M. ; h. Huntly, 30th June 1863.
Licentiate of the Church of Scotland (by Presbytery of Strathbogie),
1887 ; Head Master, Public School, Keith, Banffshire, 189^,



352 ROLL OF GRADUATES.

Mair, William, D.D. 1885.

S. of Rev. James M. [M.A. Mar. Coll. 1818 ; h. New Deer, ist
Apr. 1830].

M.A. Mar. Coll. 1849.

Minister of Lochgelly, 1861 ; Ardoch, 1865 ; Earlston, 1869
until 1903, when he retired. Moderator of the General Assembly of
the Church of Scotland, 1897.

Maitland, William, *B.Sc. 1900.

S. of William M. ; h. NewhiUs, 28th May 1877.
Demonstrator in Chemistry, Univ. Coll., Sheffield. First " Re-
search " Fellow in the University, 1904 ; at Univ. of Breslau, 1905.

Malcolm, John, M.B., CM. 1886.

S. of George M. ; h. Kemnay, 2nd Mar. 1865.

Helensburgh, N.S.W. ; served as a Civil Surgeon with South
African Field Force, 1901-02 ; Cradock, Cape Colony ; resident at
Kemnay, Aberdeenshire, not in practice, 1905.

In the Medical Register the date of his degrees is erroneously
given as 1885.

Malcolm, William, M.A. 1864.

S. of Andrew M. [M.A. King's Coll. 1824] ; /;. Leochel-Cushnie,
1846.

B.A. (7th Wrangler) Cantab. 187 1.
Died at Torquay, I2th Nov. 1872.

Malpas, Douglas Dent, M.B., CM. 1878 ; M.D. 1881.

S. of Rev. Henry M. [M.A. Oxon. 1848] ; b. Gloucester, 23rd
Nov. 1 85 1.

Biarritz, France.

Mann, Alexander, *M.A. 1861.

S. of Alexander M. ; h. Forgue, 1836.

School Master, Boyndie, Banffshire, 1865-73 '■> ^^^^ Master,
Public School, Rothiemay, Banffshire, 1873-82 ; afterwards Science
Teacher, Edinburgh ; retired, Edinburgh,



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 353

Mann, Charles Francis Grant, M.B., CM. 1889.

S. of Alexander M. ; h. Nairn, 4th Mar. 1865.
Washington, Co. Durham. Died, 29th May 1904.

Manning, Leslie Samuel, M.B., CM. 1887.

S. of Samuel M. ; h. Christchurch, N.Z., 8th Apr. 1862.
Christchurch, N.Z.

Mansel, Edward Longueville, M.B., CM. 1894 ; M.D. 1896.

S. of Robert S. M. ; b. East Barnet, Herts, 17th Feb. 1868.
Served as a Civil Surgeon with South African Field Force, 1900-02 ;
Swatow, China.

Mansfield, Cyril James, M.B., CM. 1883 ; M.D. 1896.

S. of Edward M. ; h. Highnam, Gloucester, 19th June 1 861.
Fleet Surgeon, R.N., 20th Aug. 1901, having joined the medical
service of the Royal Navy, 20th Aug. 1885.

Mansie, James, M.A. 1890 ; M.B., CM. 1897.

S. of John M. ; h. St. Nicholas, 2nd Nov. 1868.
London.

Mansie, John, M.A. 1889.

S. of John M. ; b. St. Nicholas, 6th Nov. 1861.
Minister, U.P. Church, afterwards U.F.C., Alexandria, Dum-
bartonsliire, 1897 ; Tay Square U.F.C., Dundee, 1905.

Manson, David, *M.D., CM. 1862.

S. of Alexander M. ; b. Old Meldrum, 13th May 1838.
M.A. King's Coll. 1859.
StrathpeflFer, Ross-shire. Died, 9th May 1884.

Manson, David, M.B., CM. 1870 ; M.D. 1872.

S. of John M. ; h. Old Meldrum, 14th July 1847.
Amoy, China. Died at Foochoo, China, 1st Apr. 1878.

Manson, John, M.A. 1876.

S. of John M. 5 b. Peterhead, loth Sep. 1855.
2^



354 ROLL OF GRADUATES. .

Fellow of the Faculty of Actuaries in Scotland, 1889 ; Scottish
Widows' Fund and Life Assurance Society, Edinburgh.

Manson, Patrick, *M.B., CM. 1865 ; ^D. 1866 ; LL.D. 1886.

S. of John M. ; h. Old Meldrum, Aberdeenshire, 3rd Oct. 1844.

F.R.C.P. Lond. 1895. F.R.S. 1900. D.Sc. Oxon. 1904.

Dean and Lecturer on Medicine, Coll. of Medicine for Chinese,
Hong-kong ; Lecturer on Tropical Diseases, St. George's Hospital,
Charing Cross Hospital and London School of Tropical Medicine ;
Medical Adviser to the Colonial Office. C.M.G. ist Jan. 1900.
K.C.M.G. (for special services in connection with tropical diseases)
26th June 1903.

Margach, Archibald, M.A. 1866.

S. of Peter M. ; h. Knockando, 1834.
Schoolmaster, Ad vie, Morayshire, 1866. Died, 2nd Nov. 1871.

Marnoch, John, M.A. 1888; *M.B., CM. 1891.

S. of James M. ; b. St. Nicholas, 23rd May 1867.
Surgeon and Lecturer on Clinical Surgery, Royal Infirmary, Aber-
deen.

Marr, Alexander, *M.A. 1897; *B.Sc. 1898.

S. of Alexander M. ; h. Aberdeen, 17th Apr. 1876.
Indian Civil Service (Bengal), appointed after examination of 1899,

Marr, Colin Forbes, M.B., Ch.B. 1900.



Online LibraryUniversity of AberdeenRoll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 → online text (page 21 of 40)