University of Aberdeen.

Roll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 online

. (page 31 of 40)
Online LibraryUniversity of AberdeenRoll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 → online text (page 31 of 40)
Font size
QR-code for this ebook


Smith = Spark, Cecil George.

See Smith, Cecil George.

Smith = Spark, Gerald Spark.

See Smith, Gerald Spark.

Smith = Spark, Henry Asheton.

See Smith, Henry Asheton.

Snaith, Francis, M.B., CM. 1865 ; M.D. 1866.

S. of Frederick S. [M.D. Edin. 1833. B.A. Dubl. 1834]; h.
Holbeach, Lincoln, 7th July 1842.

Boston, Lines. Died there, lOth Feb. 1900.

Snell, George, M.B., CM. 1891 ; M.D. 1893.

S. of George S. ; h. Jersey, 4th July 1 85 1 .

Medical Superintendent, Public Lunatic Asylum, British Guiana ;
Resident Proprietor, Vine Cottage Private Asylum for Ladies, Southall,
Middlesex ; Medical practitioner, Bedford.

Snowball, Thomas, *M.A. 1892 ; M.B., Ch.B. 1897.

S. of Matthew S. ; h. Huntly, 4th Nov. 1872.
Burnley, Lanes.

Sorley, John Tower, *M.A. 1879.

S. of Robert S. ; h. Alford, 12th Jan. 1858.
Member of the Society of Advocates in Aberdeen, admitted 1894.

Sorley, Malcolm Tower, M.A. 1884 ; B.D. 1887.

S. of Robert S. ; h. Alford, 14th Aug. 1862.
Minister of Belhelvie, Aberdeenshire, 1888.

Sorrie, George, M.A. 1872.

S. of George S. ; h. Kintore, 4th Dec. 1854.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 513

Head Master, Public School, Inverkeithny, Banffshire, 1874 ;
Duthil, Inverness-shire, 1874 ; Abernethy, Inverness-shire, 1876 ;
Banchory-Ternan, Kincardineshire, 1881 ; Stonehaven, 1884.

Souper, William, M.A. 1887.

S. of Robert S. ; b. Old Machar, ist Aug. 1861.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Crathie, Aberdeenshire, 1893 5
Presbyterian Church of England, Battersea Rise, London, 1902.

Soutar, John, M.A. 1885.

S. of Frederick S. ; b. Laurencekirk, 31st Aug. 1863.
Missionary, F.C., afterwards U.F.C., to the Jews, Tiberias,
Palestine. Died there, 13th Dec. 1905.

Soutar, Robert, M.B., CM. 1880 ; M.D. 1895.

S. of Thomas S. ; b. Arbuthnott, 8th Jan. 1858.
Montrose, Forfarshire.

Souter, Alexander, *M.A. 1893.

S. of Alexander S. ; b. Perth, 14th Aug. 1873.
B.A. 1st cl. (div. iii.) Class. Tripos, Pt. i., Cantab. 1896 ; 2nd
cl., Pt. ii., 1897. D-Litt. Aberd. 1905.

Lecturer on Palaeography in the University, 1903 ; Yates Professor
of New Testament Exegesis, Mansfield College, Oxford, 1903.

Souter, Charles Henry Joseph, M.B., CM. 1887.

S. of John Clement S. [M.B., CM. 1863 ; M.D. 1869, r^.v.] ;
b. Old Machar, nth Oct. 1864.
Balaklava, S. Australia.

Souter, James, M.A. 1898.

S. of James S. ; b. St. RoUox, 27th Aug. 1874.
M.B., Ch.B. 1902.
Newtyle, Forfarshire.

Souter, John, M.A. 1874 ; M.B., CM. 1887 ; M.D. 1890,

S. of William S. ; b. Rayne, 3rd May 1850.
33



514 ROLL OF GRADUATES.

Head Master of New Deer Central School, 1875-82 ; Medical
practitioner, Burghead, Morayshire, 1888. Died there, 24th Dec.
1895.

Souter, John Clement, M.B., CM. 1863 ; M.D. 1869.

S. of George S. ; h. Birmingham, 5th Nov. 1833.
Nottingham ; Gulgong, N.S.W. ; Maitland, S. Australia ; Min-
laton, Yorke Peninsula, S. Australia ; Parlcside, Adelaide.

Souter, John Francis, M.B., CM. 1889.

S. of John Clement S. [M.B., CM. 1863 ; M.D. 1869, q.v.] ; h.
Old Machar, nth Sep. [1866].

Lake Cudgellico, N.S.W. ; Uraidla, Adelaide, S. Australia.

Souter, Robert Maitland, M.A. 1897 ; ^-D. 1900.

S. of James S. [M.A. Mar. Coll. 1850] ; h. Slains, 15th Feb. 1874.
Licentiate of the Church of Scotland. Govan.

Souter, William, M.A. 1876.

S. of William S. ; h. Old Machar, 30th Jan. 1855.
Parliament House Clerk to Messrs. Blair and Cadell, W.S., Edin-
burgh.

Southesk, The Rt. Hon. Sir James Carnegie, K.T., 9th Earl of,

LL.D. 1895.
[S. of Sir James C, 5th Bart. ; h. Edinburgh, i6th Nov. 1827.]
LL.D. St. And. 1892.

Restored to the peerage, with the original precedence, by reversal
of Act of Attainder, 1855. Lord-Lieutenant of Kincardineshire,
1849-56. Antiquary and Litterateur. Died at Kinnaird Castle,
Brechin, 2ist Feb. 1905.

Souttar, William Mearns, *M.A. 1861.

S. of William S. [Alumnus, Mar. Coll. 1823-24] ; h. Peterhead
[2 1st Jan.] 1844.

Indian Civil Service (Bengal), 1863. Died in Glasgow, i8th
Dec. 1881,



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 515

Soutter, Andrew, M.A. 1863.

S. of John S. [M.A. Mar. Coll. 1830] ; h. Banff, 17th Mar. 1842.
Minister of Daviot, 1870 ; Echt, 1873.

Souza,

See De Souza.

Spence, Alexander, D.D. 1866.

S. of Rev. William S. [M.A. King's Coll. 1782] ; h. Glenbuclcet,
Aberdeenshire.

M.A. Mar. Coll. 1822.

Minister of St. Clement's, Aberdeen, 1837. Left the Church of
Scotland at the Disruption in 1843, ^^^ became minister, St. Clement's
F.C., Aberdeen. Died, 30th Aug. 1890, aged 85.

Spence, Alexander Forbes, M.A. 1899,

S. of Alexander Dalzell S. ; h. Banff, 28th Apr. 1878.
B.L. 1901.
Passed Law Agents' Examination, 1904. Solicitor, Banff.

Spence, John Shepherd, M.B., CM. 1880 ; M.D. 1882.

S. of William S. ; h. Shoreditch, London, 30th Mar. 1854.
London. Died there, ist Feb. 1898.

Spence, Robert Moir, D.D. 1898.

S. of James S. ; h. Kirkwall, Orkney.
M.A. Mar. Coll. 1846.

Minister of Arbuthnott, Kincardineshire, 1850. Died there, 3rd
Mar. 1903.

Spence, William Charles, M.A. 1883.

S. of William S. ; h. Mortlach, 24th Nov. 1861.
English Master, High School for Girls, Aberdeen ; one of the
English Masters, Academv, Irvine, Ayrshire,



5l6 ROLL OF GRADUATES.

Spence, William Donald, *M.A. 1868.

S. of Alexander S. ; b. Huntly, 2nd Dec. 1848.
Appointed a Student Interpreter in China, 24th Feb. 1869, and
held several Consular appointments there. Barrister-at-Law of the
Middle Temple, called 1883. Died, 25th June 1890.

Spencer, Francis Henry, M.B., CM. 1873 ; M.D. 1876.

S. of Francis S. ; h. Chippenham, Wilts, 19th Mar. 1849.
D.P.H. Camb. 1877.

Surgeon, Army Medical Department, 30th Sep. 1873 ; retired on
half pay, ist Mar. 1879.

Spittal, James, M.A. 1874.

S. of Robert S. ; h. Tillicoultry, 3rd Apr. 1848.
Parish School Master, Echt ; Head Master, Public School, Mony-
muslc ; Public School, Ellon. Died, 3rd Aug. 1896.

Spooner, Frederick Henry, M.B,, CM. 1879 ; M.D. 188 1.

S. of Joseph James S. ; h. Plymouth, 19th June 1853.
London.

Stables, Alexander, M.B., CM. 1893.

S. of George S. ; h. Old Machar, 14th June 1867.
Huclcnall Torlcard, Notts ; Old Aberdeen.

Stables, William Gordon, M.D., CM. 1862.

S. of William S. ; h. Marnoch, Banffshire, May 1837.
Surgeon, retired, R.N., having joined the medical service of the
Royal Navy, 19th Jan. 1863, and retired 9th June 187 1. Novelist.

Stalker, John, M.A. 1883.

S. of James S. ; /;. Old Machar, 5th Aug. 1857.
Minister, F.C., afterwards U.F.C., Blairdaff, Aberdeenshire, 1887.

Stark, James, D.D. 1895.

[S. of William S. ; h. Glasgow, 24th Dec. 1838.]
Alumnus, Edin. 1860-64.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 517

Congregational Minister, Elgin, 1864 ; Dairy, Edinburgh, 1872 ;
Belmont Street Church, Aberdeen, 1877 ; Bon-Accord Church, Aber-
deen, 1905.

Stark, William, M.A. 1889.

S. of Rev. James S. [D.D. 1895, q.v.] ; h. Elgin, 31st Dec. 1868.

Congregational Minister, Leek, Staffs, 1893 ; Peterhead, 1899 ;
Walthamstow, Essex, 1903 to 1905, when he resigned his charge on
account of ill-health.

In 1894, adopted the surname of Aylmer-Stark.

Steel, James, D.D. 1895.

Vicar of Heworth, Co. Durham, 1877.
Steel, William Dyne, M.B., CM. 1881 ; M.D. 1883.

S. of Samuel Hopkins S. [M.B. Lond. 1845] ; b. Abergavenny,
Monmouth, 7th Mar. 1855.

Licentiate in Sanitary Science, Durham, 1889.

Abergavenny, Wales.

Steele, Andrew, M.A. 1876.

S. of Joseph S. ; b. Old Machar, 8th Aug. 1854.
Head Master, Public School, Abernethy, Inverness-shire.

Stenhouse, John Hutton, M.B., CM. 1886.

S. of John S. ; b. Greenock, 22nd Aug. 1865.
Fleet Surgeon, R.N., 28th Feb. 1903, having joined the medical
service of the Royal Navy, 28th Feb. 1887.

Stephen, Arthur, M.A. 1864 ; *M.B., CM. 1867.

S. of Arthur S. ; b. St. Cyrus, 27th Dec. 1843.
Joined the Indian Medical Service (Bengal), 30th Sep. 1867, and
retired as a Colonel, 19th May 1899.

Stephen, Arthur, M.A. 1867.

S. of Arthur S. [Alumnus, King's Coll. 1824-28] ; b. Glass, 29th
July 1844.

Priest in charge. Episcopal Church, Dalbeattie, Kirkcudbright-
shire, 1899.



Sl8 ROLL OF GRADUATES.

Stephen, Charles, M.A. 1875.

S. of Alexander S. ; h. Tarves, 22nd June 1854.

Ordained as a minister of the Presbyterian Church of Canada by
Presbytery of Calgary, Canada, 1891 ; afterwards Minister of Church
of Scotland ; Acting Chaplain (Presbyterian) to the Forces at Aldershot,
1903.

Stephen, George, M.A. 1867 ; B.D. 187 1.

S. of Arthur S. [Alumnus, King's Coll. 1824-28] ; h. Glass, 22nd
Mar. 1846.

Minister of the first charge, Culross, Perthshire, 1874 ; resigned
1904.

Stephen, George, M.B., CM. 1896.

S. of John S. ; h. Logie-Buchan, 25th June 1872.
M.D. 1903.



Stephen, Henry, *M.A. 1870.

S. of Samuel S. ; h. Auchindoir, 30th July 1847.
Classical Master, The Institution, Dollar. Missionary, F.C., after-
wards U.F.C., Calcutta, and Lecturer in the DufF College there.

Stephen, James, *M.A. 1869 ; M.B., CM. 1872 ; M.D. 1876.

S. of Arthur S. ; h. St. Cyrus, 3rd Jan. 1849.
Peterhead, Aberdeenshire.

Stephen, James Alexander, M.A. 1868.

S. of Rev. George S. [Alumnus, King's Coll. 1824-28] ; h.
Fordyce, 17th Nov. 1847.

Law Agent, Keith, Banffshire.

Stephen, James Alexander, M.A. 1895 ; M.B., Ch.B. 1899.

S. of Robert S. [M.A. 1864, q.v.] ; b. St. Andrews-Lhanbryd,
29th June 1873.
D.P.H. 1900.
Elgin.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 519

Stephen, John, M.A. 1893.

S. of John S. ; b. Fordyce, 31st May 1867.
Farmer, Newmills of Boyne, Coriihill, Banffshire.

Stephen, John Hector, *B.Sc. 1900.

S. of John H. S. ; b. Aberdeen, 24th June 1879.
M.B., Ch.B. (2nd cl. hons.) 1902.
Banff.

Stephen, Lessel Philip, M.A. 1895 ; *M.B., Ch.B. 1899.

S. of James S. ; b. Inverurie, 20th July 1874.
Lieutenant, Indian Medical Service, 27th Jan. 1900 ; Captain,
27th Jan. 1903.

Stephen, Robert, M.A. 1864.

S. of John S. ; b. Fordyce [26th Oct.] 1843.
Parish School Master, Auchindoir, Aberdeenshire, 1866 ; Head
Master, Public School, St. Andrew^s-Lhanbryd, Morayshire, 1871.

Stephen, Roderick Morison, *M.A. 1881.

S. of George S. ; b. Stornoway, 25th May 1861.
Licentiate, F.C., afterwards U.F.C., 1888. Edinburgh.

Stephen, William, M.A. 187 1 ; B.D. 1879.

S. of Alexander S. ; b. Tarves, loth Dec. 1846.
Minister of Garvock, Kincardineshire, 1877.

Stephen, William, M.A. 1891 ; B.D. 1894.

S. of Alexander S. ; b. Old Deer, 26th May 1868.
Minister of Inverkeithing, Fifeshire, 1897.

Stephen, William, D.D. 1897.

S. of William S. ; b. Catterline, Kincardineshire [9th Jan. 1834].
Alumnus, Mar. Coll. 1852-53.

Incumbent, afterwards Rector, Episcopal Church, Dumbarton,
1858. Died at Dumbarton, i8th Aug. 1901.



520 ROLL OF GRADUATES.

Stephen, William Duguid, *M.A. 1864.

S. of Arthur S. [Alumnus, King's Coll. 1824-28] ; b. Glass, 28th
June 1842.

B.A. (4th Wrangler) Cantab. 1870 ; M.A. 1873.

Fellow of Corpus Christi Coll., Cambridge, 1871-74 ; Mathe-
matical Lecturer there, 1871-76. Rector of Little Wilbraham,
Cambridgeshire, 1876 ; Landbeach, Cambridgeshire, 1887.

Stephen, William Henderson, M.B., CM. 1891.

S. of Robert S. ; h. Newhills, 17th Mar. 1867.
Rishton, Lanes ; Smethwick, Staffs.

Stephenson, Charles William Thomson, M.B., CM. 1890.

S. of William S., Prof, [of Midwifery, 1875] ; b. Edinburgh, lOth
Mar. 1868.

Surgeon, mercantile marine medical service. Died at Bingley,
Yorlcs, 9th Dec. 1894.

Stephenson, Robert Ben Tydd, M.B., CM. 1886 ; M.D. 1899.

S. of William S., Prof, [of Midwifery, 1875] ; b. Edinburgh, 6th
Apr. 1865.

D.P.H. 1889.
British Guiana.

Stericker, William, M.B., CM. 1879 ; M.D. 1886.

S. of Cass S. ; b. Brompton, Yorks, 20th July 1848.
London ; Sevenoaks, Kent ; East Croydon.

Stevens, Alfred Felix, M.B., CM. 1874 ; M.D. 1878.

S. of George S. ; b. Strood, Kent, 26th Apr. 1850.
London.

Stevenson, Edgar, M.B., CM. 1889 ; *M.D. 1892.

S. of Louis R. S. ; b. King's Norton, Worcestershire, 15th Mar.
1867.

Birkenhead ; Liverpool.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 521

Stevenson, George, ^-A. 1879.

S. of James S. [M.D. Edin. 1848] ; b. Paddiiigton, Middlesex,
27th Feb. 1857.

Member of the Royal College of Surgeons of England, and
Licentiate of the Society of Apothecaries of London, admitted 1886.
London. Died there, 3rd Sep. 1892.

Stevenson, Harold, M-A. 1891.

S. of Archibald S. ; b. S. Shields, Durham, 7th July 1869.
Tea Planter, Ceylon.

Stewart, Alexander, M-A. 1870.

S. of Hugh S. ; b. Aberlour, 27th May 1846.
Divinity Student. Died at Elgin, after several years illness, 28th
Aug. 1880.

Stewart, Charles, ^-A- 1880.

S. of George S. ; b. Monymusk, 1 0th Sep. 1857.
Head Master, Public School, Tough, Aberdeenshire.

Stewart, Charles, ^-A- 1883.

S. of James S. ; b. Kirkmichael, i6th Nov. 1859.
Master in Robert Gordon's College, Aberdeen, 1883; Head
Master, 1901.

Stewart, Charles, LL.D. 1899.

[S. of Thomas Antony S. ; b. Plymouth, i8th May 1840.]
F.R.S. 1896.

Professor of Comparative Anatomy and Physiology, and Conser-
vator of the Museum of the Royal Coll. of Surgeons of England.

Stewart, David, ^A. 1869.

S. of David S. ; b. Logie-Coldstone, i8th Apr. 1849.
Member of the Society of Advocates in Aberdeen, admitted 1873.
Died, 8th Feb. 1888.



522 ROLL OF GRAbUATfiS.

Stewart, David, M.A. 1885.

S. of Alexander S. ; b. Mortlach, 15th July 1864.
Head Master, Public School, Glenlivet, Banffshire, 1890 ; Public
School, Aberchirder, Banffshire, 1894.

Stewart, David, LL.D. 1895.

S. of John S. ; b. Aberdeen, 1835.

M.A. King's Coll. 1855.

Of Banchory-Devenick and Leggart, Kincardineshire. Manufac-
turer in Aberdeen ; Lord Provost of Aberdeen, 1889-95, during which
period he was ex officio a member of the University Court ; Assessor in
the University Court, nominated by the Rector, 1896 to 1900. Knight
Bachelor, created 6th June 1896.

Stewart, David Brown Douglas, M.A. 1882.

S. of [Sir] David S. [LL.D. 1895, q.v.'\ ; b. Old Machar, 3rd
Aug. 1862.

Manufacturer, Aberdeen.

Stewart, Donald, M.A. 1881.

S. of Charles S. ; b. Crathie, 13th Jan. i860.
Minister of Finzean, Aberdeenshire, 1892. Died at Birse, 29th
May 1900.

Stewart, Sir Donald Martin, Q.C.B., LL.D. 1881.

[S. of Robert S. ; b. at Pleasant, near Forres, Morayshire, ist
Mar. 1824.]

Alumnus, King's Coll. 1839-40. D.C.L. Oxon. 1891.

Field-Marshal in the Army, 26th May 1894, having joined the
H.E.LC.S. (Bengal) as an Ensign, 12th Oct. 1840 ; Commander-in-
Chief, East Indies, 1881-85 ; Governor, Royal Hospital, Chelsea, 1895.
C.B. (mil.), 14th Aug. 1868 ; K.C.B. (mil.), 25th July 1879 ; G.C.B.
(mil.), 2ist Sep. 1880 ; CLE., 24th May 1881 ; Baronet, created
nth June 1881 ; G.C.S.L, 7th Dec. 1885. Died at Algiers, 26th
Mar. 1900. [Diet, of National Biograph\^ Supplement iii., 357,
and An Account of his Life^ etc.^ by G. R. Elsmie, C.M.G. [LL.D.
Aberd. 1903], London, 1903.) Memorials to him in St. Paul's Ca-
thedral, the Royal Hospital, Chelsea, and in corridor of the University
Library at King's Coll.



UNIVERSITY OV ABERDEEN. 523

Stewart, Duncan, *M.A. 1897.

S. of Rev. Donald S. [M.A. King's Coll. 1857] ; b. King Ed-
ward, 23rd July 1877.

Assistant Master, Secondary Department, Public School, Ullapool,
Ross-shire.

Stewart, Frederick, LL.D. 1879.

S. of James S, ; b. Rathen, Aberdeenshire, 1836.
M.A. King's Coll. (ist cl. Sc. Intell. et Mor.) 1859.
H.M. Inspector of Schools, Hong-Kong ; afterwards Colonial
Secretary there. Died at Hong-Kong, 30th Sep. 1889.

Stewart, George, *M.A. 1897.

S. of Robert S. ; b. Aboyne, 9th Sep. 1874.

B.Sc. 1 90 1.

Assistant Master, Burgh Grammar School, Campbeltown, Ar-
gyllshire ; Science and Mathematical Master, Higher Grade School,
Cambuslang, Lanarkshire, 1904.

Stewart, George Irvine Thompson, M.A. 1893 ; M.B., CM. 1896 ;

*B.Sc. 1899.
S. of [Sir] David S. [LL.D. 1895, q.v.] ; b. Old Machar, 23rd
May 1872.

Gillingham, Dorset.

Stewart, James, M.A. 1886.

S. of John S. ; b. Botriphnie, 6th Mar. i860.
Assistant School Master, Farr, Sutherlandshire ; Teacher, Lord
Cullen's Endowed School, Monymusk, Aberdeenshire, 1886-89. Died
at Cornhill, parish of Ordiquhill, Banffshire, iith Jan. 1892.

Stewart, James Allan, M.A. 1874.

S. of James S. ; b. Newhills, 6th Sep. 1852.
North of Scotland Bank, Aberdeen.

Stewart, John, M.A. 1861.

S. of Joseph S. ; b. Crathie, 1 2th Oct. 1839.



5^4 ROLL OF GRADUATES.

Minister of Blackburn Mission Station, Linlithgowshire, 1877 ;
Grassmarket Mission (New Greyfriars Parish), Edinburgh, and Elder
Street Church, Edinburgh ; Bridgegate Church, Glasgow, 1882.

Stewart, John, M.A. 1875.

S. of James S. ; b. Inverurie, 29th Feb. 1852.
Head Master, Public School, Kinloss, Morayshire.

Stewart, Peter Kennedy, *M.A. 1898.

S. of John S. ; b. Kingussie, nth Jan. 1876.
Teacher, Beorsden Public School, Glasgow. Head Master, Public
School, Kininmonth, Aberdeenshire, 1905.

Stewart, Robert, M.A. 1895.

S. of Robert S. ; b. Old Machar, 4th Jan. 1873.
Teacher, Burgh Academy, Kilsyth, Stirlingshire, 1897 ; Martyrs'
Public School, Glasgow, 1902 ; Central School, Aberdeen, 1905.

Stewart, Thomas Anderson, *M.A, 1867 ; LL.D. 1890.

S. of James S. ; b. Inverness, 26th Sep. 1846.

Senior Classical Master, George Watson's Coll., Edinburgh, 1870.
One of H.M. Chief Inspectors of Schools for Scotland, 1874 ; Senior
Chief Inspector and Inspector of Training Colleges in Scotland,
Edinburgh, 1899. Died in Edinburgh, 26th Sep. 1904.

Stewart, Sir Thomas Grainger, LL.D. 1897.

[S. of Alexander S. ; b. Edinburgh, 1837.]

M.D. Edin. 1858. F.R.C.P. Edin. 1861. M.D. (Hon.) R.U.I.
1887. F.R.C.P.L (Hon.) 1887; M.D. (Hon.) Dub. 1892. F.R.S.E.
1866.

Professor of Practice of Medicine and Clinical Medicine, Univ. of
Edinburgh, 1876 ; Physician in ordinary to H.M. the Queen in Scot-
land. Knight Bachelor, created i8th July 1894. Died, 3rd Feb.
1900.

Stewart, William, M.A. 1868.

S. of Alexander S. ; b. CuUen, l6th Nov. 1845.
Sometime Teacher, Ravenswing Coll., Blackburn, Lanes, and
afterwards at Mintholme Coll., Preston.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 525

Stewart, William Allan, M.A. 1875 ; M.B., CM. 1883.

S. of James S. ; b. Newhills, lOth Oct. 1853.
Oldham, Lanes. Died at Glenridding, Westmorland, 14th Oct.
1904.

Stewart, William Dyce, M.A. 1885.

S. of [Sir] David S. [LL.D. 1895, r^.v.] ; b. Old Machar, 28th
Oct. 1864.

Manufacturer, Aberdeen.

Stewart, William Henry, M.B., CM. 1864 ; M.D. 1885.

S. of Rev. James S. [M.A. King's Coll. 1824] ; b. Abernethy
[Inverness-shire] 31st May 1842.

Joined the medical service of the Roval Navy, 20th Feb. 1865,
and retired with the honorary rank of Deputy Inspector-General of
Hospitals and Fleets, R.N., 31st May 1897. Died at Rugby, 28th
Mar. 1902.

Stewart, William Lemmon, M.A. 1874 ; M.B., CM. 1877 ; M.D.

1879.
S. of James S. ; b. CuUen, 8th July 1852.
Portsoy, Banffshire ; Aberdeen.

Stewart, William Robert, M.A. 1891.

S. of William F. S. ; b. Rathven, 14th May 1 87 1.
Minister, F.C., afterwards U.F.C, Slamannan, Stirlingshire, 1898.

Still, George Cardno, M.B., CM. 1883.

S. of Thomas S. [M.A. King's Coll. 1854] ; b. Inverurie, 24th
Aug. 1862.

Shepshed, Leicestershire ; Harrogate, Yorks ; East Twickenham,
Middlesex.

Still, James Ironside, M.A. 1877.

S. of William S. ; b. Kintore, 2nd June 1854.
Minister, F.C., afterwards U.F.C, Banchory-Devenick, Kincar-
dineshire, 1884.



526 ROLL OF GRADUATES.

Still, Thomas Chalmers, M.A. 1881.

S. of Thomas S. [M.A. King's Coll. 1854] ; ^- Inverurie, lOth
Feb. 1861.

Minister, F.C., afterwards U.F.C., Pencaitland, Haddingtonshire,
1891.

Stirling, Hugh, *M.A. 1863.

S. of Rev. James S. ; h. Old Machar, 30th Aug. 1843.

Solicitor in London, admitted 1867 ; of the firm of Murray,
Hutchins, Stirling & Murray.

Stirling, The Hon. Sir James, LL.D. 1887.

[S. of Rev. James S. ; h. Old Machar, 3rd May 1836.]
M.A. King's Coll. 1855. B.A. (Senior Wrangler) Cantab, i860 ;

M.A. 1863. F.R.S. 1902.

Barrister-at-Law^ of Lincoln's Inn, called 1862. Judge of the

Chancery Division of the High Court of Justice, 1886 ; a Lord

Justice of Appeal, 1900 until 1906, when he resigned. P.C. 1900.

Knight Bachelor, created 26th Nov. 1886.

Stoddart, Qeorge, M.A. 1900.

S. of George S. ; h. Old Machar, 7th Nov. 1878.
M.B., Ch.B. 1903.
Dyce, Aberdeenshire.

Stokes, George Gabriel, LL.D. 1886.

[S. of Rev. Gabriel S. ; b. Slcreen, Co. Sligo, 13th Aug. 18 19.]
B.A. (Senior Wrangler) Cantab. 1841 ; M.A. 1844 ; LL.D.

1888 ; Sc.D. 1888. M.A. [ad eund.) Oxon. 1853 ; D.C.L. 1855.

LL.D. Dubl. 1865 ; Edin. 1871. F.R.S. 1851. F.R.S.E. (Hon.)

1864.

Lucasian Professor of Mathematics, Cambridge, 1849 ; M.P. for

Univ. of Cambridge, 1887-92. Secretary, Royal Society, 1854-85 ;

President, 1885-90. Burnett Lecturer, Aberdeen, 1883-86. Baronet,

created 6th July 1889. Died, ist Feb. 1903.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 527

Storie, William Smitli, M.A. 1880.

S. of Rev. Archibald S. ; h. Culsalmond, 4th Feb. i86i.
Licentiate of the Church of Scotland (by Presbytery of Garioch,
Aberdeenshire), 1883 ; but resigned that position in 1892. Resident
in Edinburgh.

Stormonth, Peter, ^^-A. 1885.

S. of WilHam S. ; h. Old Machar, 3rd Nov. 1865.
Assistant Master, Robert Gordon's Coll., Aberdeen, 1888 ;
Rothesay Academy, 1896 ; Commercial Public School, Dunfermline,
1898.

Stott, Robert, M.A. 1861.

S. of Rev. John S. [M.A. Mar. Coll. 1819] ; h. Fyvie [6th Oct.]

1843-

Head Master, St. Andrew's School, St. John's, Newfoundland,

1862-76. Farmer, Clonlard, Duncannon, Waterford, Ireland.

Stott, William Gordon, M.A. 1881 ; M.B., CM. 1885.

S. of Rev. John S. [M.A. Mar. Coll. 1819] ; h. Fyvie, 19th Aug.
i860.

Fleet Surgeon, R.N., 17th Aug. 1903, having joined the medical
service of the Royal Navy, 17th Aug. 1887.

Stout, George Frederick, LL.D. 1899.

[S. of George S. ; h. South Shields, 6th Jan. 1859.]

1st cl. Class. Tripos, Pt. i., Cantab. 1881 ; 1st cl. Class. Tripos,

Pt, ii., 1882 ; B.A. 1st cl. Moral Sciences Tripos, 1883 ; M.A. 1886.

Fellow of St. John's Coll., Cambridge, 1884 ; University Lecturer

at Cambridge in the Moral Sciences, 1894; Anderson Lecturer in

Comparative Psychology at Aberdeen, 1896 ; Wilde Reader in Mental

Philosophy, Oxford, 1898 ; Professor of Logic and Metaphysics at St.

Andrews, 1903.

Strachan, Elizabeth Stephen, M.A. 1898.

D. of John S. ; h. Fyvie, 30th Jan. 1873.
Sometime Teacher. Resident in London,



528 ROLL OF GRADUATES.

Strachan, James, *M.A. 1883.

S. of John S. ; b. Fyvie, 1st May 1863.

Minister, F.C., afterwards U.F.C., St. Fergus, Aberdeenshire,
1890 ; Belgrave Presbyterian Church of England, London, 1903.

Strachan, James, *M.A. (April), *B.Sc. (July) 1899.

S. of James S. ; b. Aberdeen, 29th Sep. 1879.
7th Wrangler, Cantab. 1901 ; B.A. 1st cl. Nat. Sc. Tripos, Pt.
ii. (Physics), 1902.

Mathematical Master, Royal Naval Coll., Osborne, Isle of Wight.

Strachan, James Milne, M.A. 1900.

S. of William S. ; h. St. Fergus, 14th May 1877.

First Assistant Master, Public School, Dunblane, 1900 ; Master
of Secondary Department, Public School, Cromarty, 1902 ; First
Assistant Master, Public School, Aberlour, Banffshire, 1904.

Strachan, John, *M.A. 1881 ; LL.D. 1900.

S. of James S. ; b. Keith, 31st Jan. 1862.

1st cl. (div. i.) Class. Tripos, Pt. i., Cantab. 1883 ; B.A. ist cl.,
Pt. ii., 1885.

Fellow of Pembroke Coll., Cambridge, 1886 ; Professor of Greek,
1885, and of Comparative Philology, 1889, Owen's Coll., afterw^ards
Victoria University of Manchester.

Strachan, John, M.A. 1882.

S. of George S. ; b. Ellon, 31st Mar. 1856.
Rector, Episcopal Church, Cruden, Aberdeenshire, 1893.

Strachan, Robert, *M.A. 1885 ; B.D. 1893.

S. of John S. ; b. Fyvie, 4th Apr. 1865,
Missionary, F.C., afterwards U.F.C., Wilson College, Bombay.

Strachan, Robert Harvey, *M.A. 1893.

S. of Robert H. S. ; h. Old Machar, 7th Feb. 1873.
Minister, U.F.C., East Wemyss, Fifeshire, 1901 ; Elie, Fifeshire,
1904.



UNIVERSITY OF ABERDEEN. 529

Strahan, Alexander Bannerman, M.B., CM. 1868.

S. of Rev. William D. S. [M.A. King's Coll. 1826] ; h. Rathen>
5th July 1842.

Joined the Indian Medical Service (Bengal), ist Oct. 1869, and
retired as a Surgeon-Lieutenant-Colonel, iith Feb. 1895.

Strahan, Sir Georsre Cumine, K.C.M.Q., LL.D. 1881.

S. of Rev. William D. S. [M.A. King's Coll. 1826 ; b. Fraser-
burgh, 9th Dec. 1838.]

M.A. (hon. dist.) Mar. Coll. 1856.

Joined the Royal Artillery as a Lieutenant, ist Oct. 1857, ^"^
retired with the rank of Major, 26th Jan. 1878. Governor of the
Gold Coast, 1874-76 ; of Barbadoes and the Windvi^ard Islands, 1876-
80 ; of Tasmania, 1880-86. C.M.G. 28th May 1875 ; K.C.M.G.
28th May 1880. At the date of his death, which occurred at Bourne-



Online LibraryUniversity of AberdeenRoll of the graduates of the University of Aberdeen, 1860-1900 → online text (page 31 of 40)