eBooksRead.com books search new books
W. R. (William Retlaw) Williams.

The parliamentary history of the county of Worcester : including the city of Worcester, and the boroughs of Bewdly, Droitwich, Dudley, Evesham, Kidderminster, Bromsgrove and Pershore, from the earliest times to the present day, 1213-1897 ; with biographical and genealogical notices of the members online

. (page 18 of 20)
Online LibraryW. R. (William Retlaw) WilliamsThe parliamentary history of the county of Worcester : including the city of Worcester, and the boroughs of Bewdly, Droitwich, Dudley, Evesham, Kidderminster, Bromsgrove and Pershore, from the earliest times to the present day, 1213-1897 ; with biographical and genealogical notices of the members → online text (page 18 of 20)
Font size
QR-code for this ebook

and for Granard (in the last Irish Parliament) 1 798-1800, succ. his
father as 2nd Lord Lyttelton 14 Sept. 1808, and was High Steward of
Bewdley from 1808 till his death unm. 12 Nov. 1828.

1796. May 30. Miles Peter Andrews. T.

Of Gower Street, London, 2nd son of a respectable London
merchant, b. 1742, and was educ. in Holland with a view of being sent
in a commercial capacity to the Levant, but on returning to England,
and succeeding his elder brother in his share of the great Gunpowder
Mills at Dartford, he became possessed of an ample fortune, and turned
his thoughts towards the drama. He composed a number of prologues
and epilogues, and brought out The Election, a musical interlude,
Belphegor, and several other popular pieces on the stage. He was a
partner in Pigou, Andrews, and Wilkes, Lt.-Col. Cdt. St. Martin's (or
Prince of Wales') Volunteers in 1806, a director of the Cilobe Insurance
Co. in 1813. and sat for Bewdley 1796 till his death in Cleveland Row
18 July 18 1 4, aged 72, leaving property worth ;!^ 100,000. In 1801 he
gave ^3000 towards building Bewdley Bridge, which cost ^11,000.
According to the extraordinary custom in the Borough at the time,
whereby the Member openly paid for his seat. Mr. Andrews presented
;;^iooo to Bewdley in 1807, and ;,^2ooo in 1808. {Corporation Accounts).
His friend Thomas 2nd Lord Lyttelton (see 176S) left him ^2000.

1802. July 8. The same, rc-el. 3 Nov. 1S06, 8 May 1807,9
Oct. 1812.

1 8 14. Aug. 3. Charles Edward Wilsonn. T.

vice Andrews dec. Mr. Wilsonn was of Bognor, Sussex, and sat for
Bewdley 1814-18. He was app. Receiver General of the Commutation
Tax on wheels and carriages March 1785, and held that post in 1800,



Members for Bewdley. 175

but res. it before 181 3. He was chosen a director of the Globe
Insurance Co. 1814, and died before 1830. His widow d. July 1835,
aged 80.

1 81 8. June 19. Wilson Aylesbury Robarts. T.

Of Bewdley, younger but only surviving son of Wilson Aylesbury
R. of that place, b. (?i76o or 23 June 1761), matric. Ch. Ch. Oxon 13
Feb. 1778, aged 17, was J. P. co. Warwick, Bailiff of Bewdley 1809,
1812, 1815, M.P. 1818-32, J.P. and D.L. co. Wore, H.S. 1837, and
d.s.p. at Bewdley 28 Nov. 1853, aged 93, bur. at Dowles 6 Dec. His
brother Rev. Thomas Aylesbury Robarts died Vicar of Hagley in 1803,
aged 27.

1820. March 10. The same, re-el. 12 June 1826, 2 Aug.
1830, 2 May 1831.

1832. Dec. 12. Sir Thomas Edward Winnington Bart. W.
See the County 1820.

1835. Jan. 5. The same.

1837. July 24. Thomas Edward Winnington. W.

Of Stanford Court, eldest son of the last Member Sir T. E.
Winnington (see Co. 1820), whom he succ. as 4th Bart. 22 Sept. 1839,
b. at Moseley Hall 11 Nov. 181 1, educ. at Eton, matric. Ch. Ch. Oxon
27 May 1830, B.A. 1833, and m. 21 June 1842 Anne Helena, eldest
dau. of Sir Compton Domvile ist Bart., of Templeogue and Santry
House, CO. Dublin. He was M.P. Bewdley 1837-47 when defeated, and
1852-68, H.S. CO. Wore. 1851, Dep. Lieut., patron of 4 livings, and d.
13 June 1872.

1841. June 30. Sir T. E. Winnington. W. 173.
R. Monteith. T. 168.

1847. July 30. Thomas James Ireland T. 160.

Sir T, E. Winnington W. 158.

On petition Mr. Ireland was unseated 1848. He was of Owsden
Hall, Newmarket, Suffolk, only son of Thomas Ireland, b. 1792, B.A.
E^mmanuel Coll. Camb. 1814, M.A. 1817, m. 17 Feb. 1829 Elizabeth,
yst. dau. of Sir Wm. Earle Welby 2nd Bt. M.P., of Denton Hall,
Grantham, was J.P. and D.L. Suffolk, M.P. Bewdley 1847-8 when uns.,
and d. in London 2 July 1863, aged 71.

1848. April 18. Viscount Mandeville. C. 171.

Hon. S. Lytielton. L. 156.

vice Ireland whose election was declared void. Hon. Spencer Lyttelton
was b. 18 June i8i8, 2nd son of W. H. 3rd Lord Lyttelton (see Co.



176 Members for Bewdlf.y.

1806), and m. 10 Aug. 1848 Henrietta, dau. and co-heir of Fred.
Hamilton Cornewall, of Delbury Hall, Salop. He was 7 years in the
Royal Navy, then Lieut Scots Fusilier Guards 1839-41, attached to the
Legation at St. Petersburgh for a short time in 1847, Marshal of
the Ceremonies to the Queen 1847-77, app. D.L. co. Wore, and d.
4 Feb. 1889.

William Drogo Montagu, commonly called Viscount Mandeville,
of Kimbolton Castle, co. Hunts, eldest son of George 6th Duke of
Manchester, was b. 15 Oct. 1823. educ. at R. Mil. Coll. Sandhurst,
became Ensign nth Foot 3 Dec. 1841, Ensign and Lieut, ist Grenadier
Guards 21 Jan. 1842, Lieut, and ("apt. i Dec. 1846, retired 1850, was
Aide-de camp to Sir Peregrine Maitland, Gov. of Cape Colony, 1843-6,
a Lord of the Bedchamber to Prince Albert March to Dec. 1852, D.L.
Hunts 28 Feb. 1851, Major Huntingdon .Militia 17 Aug. 1852 to 4 Feb.
1880, (Hon. Lieut. -Col. 7 Dec. 1870), Major Hunts Light Horse
Volunteers 1861, Lt.-Col. thereof 8 June 1865-81, Hon. Col. i July 18S1,
J. P. Hunts and co. Armagh, unsucc. cont. Westminster 1847, M.P.
Bewdley 1848 to May 1852, when he res. and was elected for co. '
Huntingdon, which he rep. till he succ. his father as 7th Duke of
Manchester 18 Aug. 1855. His Grace m. 22 July 1852 Countess
Louise Fredericke Auguste, 2nd dau. of Charles Francis Victor, Count
Von Alten, of Hanover. (She was Mistress of the Robes to. the Queen
1858-9). He was patron of 9 livings, author of "Court and Society
from Elizabeth to Anne," created LL.D. Camb. 3 June 1864, K.P.
3 March 1877, and d. 2t March 1890.

In May 1852 Lord Mandeville accepted the Chiltern Hundreds,
but no writ was issued as Pari, was dissolved 1 July following.



1852. July 7. Sir T. E. Winnington.
Joseph Sandars.


L. 169.
C. 151.


1857. Mar. 27. Sir T. E. Winnington,
II July 1865.


re-el. 29


1868. Nov. 17. Sir R. A. Glass.
Thomas Lloyd.


C. 518-
Z. 418.



On petition this election was declared void Feb. 1S69 Mr.
Lloyd resided at The Priory, Warwick. Sir Richard Atwood Glass Knt.,
of Ashurst, Dorking, Surrey, son of Francis G.. was b. at Bradford 1820,
educ. at King's Coll. London, and m. 1854 Anne dau. of Thomas
Tanner, of Amesbury. He was largely engaged in wire-rope making,
and supplied half the first Atlantic cable and the whole of that employed
in 1866, and was Knighted for these services. He was M.P. Bewdley
1868-9 when uns., Chairman of the Anglo-American Telegraph Co., and
d. 22 Dec. 1873.



Members for Bewdley. 177

1869. March II. J. C. P. Cunliffe. C. 477.
Hon. A. Anson. L. 463.

On petition and scrutiny the seat was awarded to Major Anson
30 April 1869. James Cunliffe Pickersgill-Cunliffe of Hooley, Coulsdon,
Surrey, 2nd son of John Pickersgill of Netherne House, Surrey, was b.
28 March 1819, m. 30 Jan. 1849 Helen Hutton 2nd dau. of Very Rev.
Thomas Dale, Dean of Rochester, sat for Bewdley March to April
1869, when uns. and d. 6 Oct. 1873, in Guy's Hospital, from the effects
of a railway accident at Caterham 22 Sept.

Hon. Augustus Henry Archibald Anson V.C. was b. 5 March
1835, 3rd son of Thomas Tst Earl of Lichfield, and m. i Dec. 1863
Amelia Maria eldest dau. of Rt. Rev. Thomas Legh Claughton, Bishop
of Rochester 1867-77, ^"d of St. Albans 1877-90. He became 2nd
Lieut. Rifle Brigade May 1853, Lieut. Dec. 1854, Capt. July 1855,
exchanged to 84th foot 1856, then to loth Dragoons, and to 7th
Dragoons 1858, made brevet Major in the army unattached May 1859,
and retired on half-pay Feb. 1861. He served at the siege of
Sebastopol 1855 (medal, clasp, and 5th class order of the Medjidie), and
in the Indian Mutiny 1857-8 as A.D.C. to Gen. Grant, and was present
at the siege and capture of Delhi, where he was wounded, at the action
at Bolundshuhur, the second relief of Lucknow, and the assault of the
Secundra Bagh, where he was again wounded, at the assault and
capture of Lucknow, and the affairs at Koorsee and Barree. He was
thanked by the Gov. -Gen. of India in Council, and repeatedly mentioned
in despatches, and received that coveted distinction, the Victoria Cross,
for conspicuous bravery at Lucknow and elsewhere. He was A.D.C. to
Gen. Sir Hope Grant in the expedition to China i860, was present at
the capture of Pekin, and was sent home with dispatches. He sat for
Lichfield 1859-68, when defeated, unsucc. cont. Bewdley March but was
seated on a scrutiny April 1869, and sat till 1874. He d. at Cannes
17 Nov. 1877. His widow re-m. in 1881 to George 8th Duke of
Argyll K.T.

1874. Feb. 2. Charles Harrison. L, 504.
Stanley Leighton. C. 405.
George Griffith. L. i.

The defeated candidate Stanley Leighton F.S.A., of Sweeney
Hall, Oswestry, younger son of Sir Baldwin Leighton 7th Bart. M.P. of
Loton Park, Salop, was b. 13 Oct. 1837, educ. at Harrow, matric. Ball.
Coll. Oxon. 21 March 1855, B.A. and M.A. 1864, ent. Inner Temple 24
Jan. 1859, and was called to the bar 18 Nov. 1861, and went the
Oxford circuit. He m. 28 Aug. 1873 Jessie Marie dau. of Herbert
Bertie Watkin Williams-Wynn of Nant-y-Meiched, co. Montgomery, and



178 Members for Bf.wdley.

Howberry Park, Oxon.. was app. J. P. 1869, and D.L. Salop, J. P. co.
Montgomery, Capt. 15th (Oswestry company) Shropshire Rifle Vol. 25
Nov. 1871, till he res. about 1880, was Hon. Commr. for S. Australia at
the Paris Exhibition 1888, and is author of " Records of Oswestry," and
other works. He sat for N. Salop Feb. 1876-85, and has rep. W. Salop
(or the Oswestry div.) since 1885.

Charles Harrison, of Areley Court, yst, son of Benj. H., of
Liverpool, who d. 1834, by Hannah dau. of Wm. King of Stourbridge,
was b. 29 Jan. 1830, educ. privately, m. 24 June 1858 Elizabeth
Augusta dau. of Samuel Kempson, of Summer Hill, Birmingham, was
app. J. P. CO. Wore. 1866, Capt. ist Worcestershire R. Vol. till 1872,
sat for Bewdley 1874 till uns. June 1880, and d. 11 May 1888, aged 58.



1880. April. Charles Harrison L. 598.

R. E. Webster Q.C. C. 530.

On petition this election was declared void. The defeated
candidate Richard Everard Webster was b. 22 Dec. 1842, son of
Thomas Webster O.C, educ at King's Coll. School, London, and at the
Charterhouse, B.A. (scholar, 35th Wrangler) Trin. Coll. Camb., 1865,
MA. 1868, Hon. LIj.D. 1892, ent. Lincoln's Inn 22 April 1865, where
he was called to the bar 30 April 1868, went the South Eastern Circuit,
was" Tubman" of the Court of Exchequer 1872-4, and "Postman"
1874-8, Q.C. April 1878. Bencher 2 Nov. 1881. He nv. 18 Aug. 1872
Louisa Mary (who d. 1877) only dau. of Wm. Charles Calthrop, of
Withern, Alford, co. Lincoln, is a Gov. of the Charterhouse, was
Knighted 1885, Attorney General June 1885 to Jan. 1886, July 18S6 to
Aug. 1892, and from July 1895, M.P. Launceston 1 July to 18 Nov.
1885, and for the Isle of Wight since 27 Nov. 1885.



1880. July 12. Enoch Baldwin. L. 611.

W. N. Marcy. C. 491.

vice Harrison uns. The defeated candidate Wm. Nichols Marcy was
adm. a Solicitor 1834, and practised at Bewdley, of which Borough he
was Town Clerk 1833-73, Mayor 1873, 1874, 1878, 1881, and app.
Dep. Recorder 1873. He was Lord of the Manor of Bewdley, and
Clerk ot the Peace for co. Wore.

Enoch Baldwin, of The Mount, Stourport, 2nd son of Enoch B.
of Stourport, ironfounder, was born there 5 Aug. 1822, m. (i) 27 Feb.
1849 Elizabeth Langford (who d. 24 June 1875), dau. of Henry
Tildesley, of Willenhall, co. Stafford, and (2) 19 July 1876 Emily Lydia
2nd dau. of Rev. (ieorge Frederick Driver, Wcsleyan Minister, Stourport,



Members for Bewdley. 179

and has issue, Enoch Theodore Baldwin born 28 Dec. 1877, Mary
Margaret born 23 Sept. 1879, and Frederick Langford born 28 Dec. 1884.
Mr. Baldwin, who became in 1839 a member of the firm of Baldwin,
Son, & Co., ironfounders, Stourport, was the last Member for Bewdley
1880-5. He was made J. P. co. Wore. 1885, and has been County
Councillor for the Stourport Division since March 1889. He is a first
cousin to Mr. Alfred Baldwin M.P. (see W. Worcestershire 1892).



MEMBERS FOB BRQMSGROVE.



Whether the Boroughs of Bromsgrove and Pershore ever
returned Members to Parliament except in 1295, is uncertain, and
probably will never now be known. The chances however seem to be
against their having done so, and at all events, if there were any other
Returns, they may be considered as hopelessly lost. Dudley and
Kidderminster however were again enfranchised in 1832. Bromsgrove
chose in

1295. Thomas Rastel.

Thomas de Burneford.



MEMBERS FOR PERSHORE.



1295. William de Sennecourt.
Henry de la Buyhte.

Nothing is known of these Members, except their names.



MEMBERS FOR DUDLEY.



1295. Benedict Andreu.

Ralph Clerk of Duddelegh.



Dudley was one of the Boroughs to which the celebrated Reform
Act 1832 granted the privilege of returning one Member. The
registered electors were 670 in 1832, 884 in 1858, 11847 •" 1868,
14838 in 1874, 14401 in 1884, 15303 in 1892, and 14831 in 1895.
The Mayor is the Returning Officer. Lord Dudley and Ward formerly
exercised great influence in the Borough.



1832. Dec. II. Sir John Campbell. W. 318.

Sir H. St. Paul. T. 229.

Sir John Campbell was the younger son of Rev. George
Campbell D.D., minister at Cupar, N.B., and was b. 15 Sept. 1779, grad.
M.A. Edinburgh Univ., and m. 8 Sept. 1821 Hon. Mary Elizabeth
Scarlett, eldest dau. of James ist Lord Abinger, Lord Chief Baron of
the Exchequer 1834-44. She was created Baroness Stratheden in her
own right 22 Jan. 1836, and d. 25 March i860. Sir John eni.
Lincoln's Inn Nov. 1800, and was called to the bar 15 Nov. 1806,
invited to the Bench of that Society 15 and sat as a Bencher 26 June
1827. and was chosen Treasurer thereof 1835. He became K.C. Kaster
Vacation 1827, was Knighted Nov. 1832, Solicitor General Nov. 1832-4,
Attorney General Feb. to Nov. 1834, and April 1835-41, Lord
Chancellor of Ireland June to Sept. 1841, P.C. England and Ireland
June 1841, M.P. StafTord 1830-2, (defeated there 1826), Dudley 1832
to Feb. 1834, (when defeated on seeking re-election on being made
Attorney General), and Edinburgh June 1834 till created Lord
Campbell 30 June 1841. His Lordship was Chancellor of the Duchy
of Lancaster July 1846-50, Lord Chief Justice of England (^8000 a
year) March 1850 9, and Lord High Chancellor of England (;^ioooo a
year) June 1859 until his death 23 June 1861, aged 81. Lord Campbell
wrote the "Lives of the Lord ('hancellors and Lord Chief Justices
of England."



Members for Dudley. i8i

1834. Feb. 28. Thomas Hawkes. T. 322.

Sir John Campbell. W. 254.

vice Campbell app. Attorney General. Thomas Hawkes, of Himley, co.
Stafford, was b. 1778, and m. 18 14 Alice Hannah dau. and heir of
John Blackburne, of Garston. Lancashire, and Hawford Lodge, co.
Wore, (Mayor of Liverpool 1788). Like his ancestors Mr. Hawkes was
extensively engaged in mercantile and mineral pursuits in cos. Worcester
and Lancaster. He was J. P. cos. Wore, and Stafford, H.S. co. Wore.
1810, sometime Capt. of the Himley troop of Staffordshire Yeomanry,
and having unsucc. cont. Stafford 1830, 1831, sat for Dudley 1834-44
when he resigned. He d. at Brighton 3 Dec. 1858, aged 80. His 3rd
dau. Eleanor Louisa m. 17 Dec. 1843 the Hon. Humble Dudley Ward,
and son of the ist Earl of Dudley.

1835. Jan. 7. Thomas Hawkes. T. 360.

Capt. J. Forbes. W. 279.

Capt. J. Forbes also unsucc. cont. Preston 1832.

1837. Aug. 25. Thomas Hawkes. T. 385.

Merryweather Turner. W. 289.

Mr. Turner also unsucc. cont. Poole and Stroud in 1847,
and Newark in 1852.

184 1. July 2. Thomas Hawkes. T. 436.

Win. Adams Smith. W. 189.

The Tory Colours were, Blue and Yellow. The Whig Colours —
Red, Blue, and White.

1844. Aug. 8. John Benbow. L.C. 388.
William Raw son. R. 175.

vice Hawkes res. Mr. Benbow was b. 1768, and was in 1805 a Solicitor
practising in Lincoln's Inn, but afterwards retired. He was Solicitor,
Trustee, and Auditor for Lord Dudley and Ward, and a director of the
North Western Ry., and the Shrewsbury and Birmingham Ry. He
unsucc. cont. Wolverhampton 1837, but sat for Dudley (through Lord
Dudley and Ward's influence) 1844 till his death at Hastings 24 Feb.
1855, aged 86. His wife Elizabeth d. 19 Nov. 1825.

1847. July 28. John Benbow. P.



i82 Members for Dudley.

1852. July 8. John Benbow. C. 400.
Aid. J. Baldwin. L. 231

Aid. James Baldwin, the son of a Warwickshire farmer, was b.
1800, Mayor of Birmingham 1853-4, and d. 1871.

1855. March 8. Sir S. Northcote. L.C. 346.
Aid. J. Baldwin. L. 3.

Sir Stafford Henry Northcote of Pynes, Exeter, was tlie eldest
son of Henry Stafford Northcote MP. who d.v.p. 22 Feb. 1830, and
was b. in Portland Place, London, 27 Oct. 1818, and educ. at Eton.
He matric. Ball. Coll. Oxon. 3 March 1836, held a scholarship there
1836-42, B.A. ist class in classics, 3rd class in mathematics 1839, M.A.
1842, created D.C.L. 17 June 1863, and having ent. the Inner Temple
7 Jan. 1840, was called to the bar 19 Nov. 1847. He was Private
Secretary to Mr. Gladstone when Vice-Pres. of the Board of Trade June
1842-5, Legal Secretary to the Board of Trade Feb. 1845 to Aug. 1850,
Joint Sec. to the Great Exhibition Jan. 1850 to Oct. 1851, and succ. his
grandfather Sir Stafford Henry as 8th Bart. 18 March 1851. He became
Capt. ist Devon Yeomanry Cavalry 1851, J. P. Devon 1850, D.L. 1854,
and was M.P. Dudley 1855-7, un^ucc. cont. N. Devon 1857, but sat for
Stamford July 1858-66 when he res. in order to stand for N. Devon,
•which he rep. till created Earl of Iddesleigh 3 July 1885. He was
Financial Sec. to the Treasury Jan. to June 1859, P.C. July 1866, Pres.
of the Board of Trade with a seat in the Cabinet July 1866-7, Secretary
of State for India March 1867 to Dec. 1868, a member of the Joint
High Commission at Washington to arrange the Alabama Treaty Feb.
to May 1871, Chancellor of the Exchequer Feb 1874 to April 1880,
Leader of the Conservative Party in the House of Commons Aug. 1876
to June 1885, First Lord of the Treasury June 1885 to Feb. 1886,
Secretary of State for Foreign Affairs Aug. 1886 to Jan. 1SS7, a member
of the Council on Education Feb. 1874, an Elder Brother of the Trinity
House 1867, C.B. Oct. 1851, G.C.B. 20 April 1880, Lord Rector of
Edinburgh Univ. 1883, an Ecclesiastical Commr. Aug. 18S6 to Jan.
1887, Lord-Lieut, of Devon 18867, Gov. of Hudson's Bay Co., and
patron of 4 livings. His Lordship m. 5 Aug. 1843 Cecilia Frances
(C.I.) dau. of Thomas Farrer of Lincoln's Inn, and died suddenly at
the Foreign Office, Whitehall, 12 Jan. 1887, a few days after
resigning office.

1857. March 27. Henry Brinslcy Sheridan.

Of Oaklands, St. Peter's, Isle of Tlianet, eldest son of Garrett S.
of Cavan, b. in London 1820, educ. at Brigliton, ent. Inner Temple 18
Feb. 1852, where called to the bar 17 Nov. 1853, and was in 1858
Secretary and Manager of the Times Assurance Co. He ni. 1850



Members for Dudley. 183

Elizabeth Frances dau. of Rev. J. Wood, was Capt. ist Cinque Ports
Art. Vol. 1861-5, J.P. Middlesex, Westminster, and Cinque Ports. Knt.
of St. John of Jerusalem. F.R.G.S., and author of "St. Laurence Well,"
and other poems. He sat for Dudley 1857-86, when he was defeated.

1859. April 29. H. B. Sheridan. L. 432.
Viscount Alonck. C. 361.

Viscount Monck sat for Portsmouth 1852-7, when defeated, and
was a Lord of the Treasury March 1855-8, Gov.-Gen. of Canada 1861-8,
and d. 1894.

1865. July 13. H. B. Sheridan. L. 526.
F. W. Truscott. C. 275.

Aid. Sir Francis Wyatt Truscott Knt. Lord Mayor of London
1879-80, also unsucc. cont. Greenwich 1880. He d. 1895.

1868. Nov. 16. H. B. Sheridan.

1874. Feb. 7. H. B. Sheridan. L. 5149.

Fred. Shenstone. LC. 41 81.

This election was declared void. The defeated candidate
Frederick Smith Shenstone of Sutton Hall, Sussex, younger son of
Richard Smith of Priory, Dudley, was born 1824, educ. at Rugby,
matric. St. John's Coll. Oxon. 6 Dec. 1842, aged 18, B.A. 1846, M.A.
1854, Fereday Fellow 1854-73. He ent. the iMiddle Temple 23 Jan.
1844. where he was called to the bar 11 June 1847, assumed the
surname of Shenstone, and became J.P. co. Worcester, 1865. J.P. 1858,
and D.L. co. Stafford, J.P. and D.L. Sussex, H.S. 1886. Mr. Shenstone
m. 1873 Augusta Emma Grace, eldest dau. of Capt. Hambley Knapp,
5th Fusiliers. He became Lieut. Queen's own Worcestershire Yeomanry
7 Jan. 1880, and was Captain (Hon. Major) 1882-3.



1874.


May 21.


H. B. Sheridan.
£. Hingky.


L.
C.


5607.
4889.


1880.


April.


H. B. Sheridan.
Alfred Waterman.


L.
C.


6948.
4163.


1885.


Nov. 26.


H. B. Sheridan.
Brooke Robinson.


L.
C.


6377.
5211.


1886.


July 6.


Brooke Robinson.
H. B. Sheridan.


C.
G.L.


6475.
4545.



184 Members for Dudley.

Brooke Robinson, of Barford House, co. Warwick, son of
William R., of Dudley, solicitor, was b. 11 Sept. 1836, educ. at Rugby,
and m. 10 March 1870 Eugenia Frederica Louisa (who d. 5 May 1891),
only child of George Richard Collis, of Stourton Castle, Stourbridge.
He was adm. an Attorney at Law and Solicitor in Chancery in Easter
term 1857, and practised at Dudley until 1874, when he retired from
business. He was Lieut. Worcestershire Yeomanry 20 July i87i-7,and
having unsucc. cont. Dudley 1885, has rep. the Borough since 1886.

1892. July. Brooke Robinson. C. 6668.

Hon. Howard Spensley. G.L. 5619.

Mr. Spensley was Solicitor General for Victoria 187 1-2, and sat
for Central Fmsbury 1885-6.

1895. J^ly '5- Brooke Robinson. C. 6536.
C.J. Fleming Q.C. R. 5795.

Charles James Fleming was b. 184 1, sometmie in the Bombay
Civil Service, bar. at law Grays Inn 1872, Bencher and Q.C. 1893,
unsucc. cont. Pontefract 1886, M.P. Doncaster Division of Yorkshire
1892-5.



MEMBERS FOR KIDDERMINSTER.



1295. Walter Caldrlgan.
Walter Lihtfot.

The latter may have been related to John Lytfot M.P. for
Hereford 1295. (See Williams' Hertfordshire Members).



Kidderminster was again enfranchised by the Reform Act 1832,
since when it has returned one Member. It had 390 electors on the
register in 1832, 462 in 1841, 2465 in 1868, 3365 in 1874, 3915 in
1884, 4208 in 1821, and 4195 in 1895. The Mayor is the Returnmg
Officer.

1832. Dec. 12. Richard Godson. W. 172.
G. R. Philips. W. 159.

Richard Godson was 5th son of William G., one of the
Worcestershire coroners, b. 19 June 1797, B.A. (26th Wrangler) Caius
Coll. Camb. 1818, M.A. 1821, was called to the bar at Lincolns Inn 10
July 1821, and joined the Inner Temple 14 Nov. 1823. He m. at
Lancaster 11 July 1825 Mary only dau. of James Hargreaves, of
Springfield Hall, Lane. Mr. Godson went the Oxford circuit, and was
made Q.C. 6 July 1841, Bencher of Lincolns Inn 1841, Judge Advocate
of the Fleet (and PCounsel to the Admiralty and Navy) Jan. 1845-9,
M.P. St. Albans 1831-2, and Kidderminster (where defeated 1835)
1832-4, and 1837 till his death at Springfield Hall i Aug. 1849, aged
52. He was author of treatises on the law of Patents and Copyrights.

1835. Jan. 8. G. R. Philips. W. 197.
R. Godson. T. 124.

George Richard Philips, of Weston House, Chipping Norton, co.
Warwick, only son of Sir George Philips M.P. of Sedgeley, Lancashire,
and Weston, who was made a Bart. 21 Feb. 1828, was b. 23 Dec. 1789,
educ. at Eton, B.A. Trin. Coll. Camb. 1812, M.A. 1816, and m. 18
Nov. 1819 Hon. Sarah Georgiana Cavendish eldest dau. of Richard 2nd
Lord VVaterpark. He was J. P. and D.L. co. Warwick, H.S. 1859, M.P.
Steyning 1820-32, Kidderminster (where defeated 1832) 1835-7, Poole
1837-52, succ. his father as 2nd Bart. 3 Oct. 1847, and d. 22 Nov. 1883,
when the title expired. His 3 daughters m. Adam 2nd Earl of
Camperdown, Robert 2nd Lord Carew, and James 14th Earl of
Caithness respectively.



i86 Members for Kidderminster.

1837. July 25. Richard Godson. T. 198.
John Bagshaw W. 157.

Mr. Bagshaw in 1832 was defeated at Sudbury where he was
elected in a Double Return July 1834, but afterwards unseated. He
again sat for Sudbury 1835-7, and for Harwich (where defeated 1841)
1847-52 and 1853-9. His Colours were Scarlet and White.

1841. June 30. Richard Godson. T. 212.
Samson Ricardo. W. 200.

The Colours worn were Godson — Crimson and Blue, Ricardo —
Purple and Yellow. Mr. Ricardo was defeated at Totnes 1847, but
M.P. for Windsor Feb. 1855-7, where he was unsuccessful 1852 and
1857. He was an uncle to Osman Ricardo, (see Worcester 1847).

1847. July 28. Richard Godson. L.C.

1849. Sept. 5. John Best. P. 217.

Thomas Gisborne. L. 200.

Mr. Gisborne was defeated at Carlow Feb. but gained the seat
on petition July 1839, and sat till 1841. He was also M.P. North
Derbyshire 1832-7, and Nottingham 1843-7, when defeated there, and
was also unsuccessful at Newport (Isle of White) and S. Leicestershire
1841, and at Ipswich 1842.

John Best, 2nd son of W. B. Best of Blakebrook House,
Kidderminster, was b. there 1821, educ. at Shrewsbury School, B.A. St.
Peter's Coll. Camb. 1844, bar-at-law Inner Temple 20 Nov. 1846, went


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 18 20

Online LibraryW. R. (William Retlaw) WilliamsThe parliamentary history of the county of Worcester : including the city of Worcester, and the boroughs of Bewdly, Droitwich, Dudley, Evesham, Kidderminster, Bromsgrove and Pershore, from the earliest times to the present day, 1213-1897 ; with biographical and genealogical notices of the members → online text (page 18 of 20)
Using the text of ebook The parliamentary history of the county of Worcester : including the city of Worcester, and the boroughs of Bewdly, Droitwich, Dudley, Evesham, Kidderminster, Bromsgrove and Pershore, from the earliest times to the present day, 1213-1897 ; with biographical and genealogical notices of the members by W. R. (William Retlaw) Williams active link like:
read the ebook The parliamentary history of the county of Worcester : including the city of Worcester, and the boroughs of Bewdly, Droitwich, Dudley, Evesham, Kidderminster, Bromsgrove and Pershore, from the is obligatory.

Leave us your feedback | Links exchange | RSS feed 

Online library ebooksread.com © 2007-2014