Copyright
Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.

Scandinavian jubilee album : issued in commemoration of the fiftieth anniversary of the introduction of the gospel to the three Scandinavian countries by Elder Erastus Snow and fellow laborers online

. (page 10 of 15)
Online LibraryChurch of Jesus Christ of Latter-day SaintsScandinavian jubilee album : issued in commemoration of the fiftieth anniversary of the introduction of the gospel to the three Scandinavian countries by Elder Erastus Snow and fellow laborers → online text (page 10 of 15)
Font size
QR-code for this ebook


Priest and made a member of the High Council of the Sevier Stake.
In 1897 he was engaged as teacher in the Sanpete Stake Academy,
which position he still holds. In May. 1900. the degre of D. B. was
conferred upon him by Dr. Karl G. Maeser, of the general Church
board of examiners.



143




LARS F. JOHNSON,

Son of Hans and Marie Johnson; born Nov. 21, 1858, on the island c
Sjjelland, Denmark; emigrated to Utah in 1868; was baptize!, Oct. 18.
1868, by Knud Mortensen. confirmed the same day by L. C. Christensen;
ordained an Elder, Feb. 15. 1882, and a Seventy, March 8, 1885, by W. K..
Hvde- was called on a mission to Denmark in 1891. labored on Falster.
in" Copenhagen conference till Oct. 19. 1S91. when he was called to pre-
side over the Aalborg conference; returned home March 9, IS9.); while a.
Seventy he was one of the seven presidents of a quorum of Seventies;
labored for years as aid to the presidency of the Young Men's Mutual
Improvement Associations of the Box EHer Stake; was set apart as
an alternate member of the High Council in 1899; Jan. 24, 1900. after tin-
death of Bishop Carl Jensen, of the Bear River City Ward, he was
called to occupy the position of Bishop of said ward.




JENS JORGENSEN,

Son of Jorgen and Maren Jensen; born in Hellevad, Hjorring Amt,
Denmark, April 18, 1823; baptized Feb. 16, 1851: set apart as a mission-
ary in the fall of 1851; performed missionary labor in Bornholm, Loll-
:in'd Falster, Schlesvig. Fyen and Langeland; presided over the Fred-
ericia conference from December. 1853. till the spring or 1857; emigrated
to Utah; lived in Salt Lake City during the winter or 1857-78; was
ordained a Seventy that winter, in the Foryt-first quorum of Seventies;
in 1858 he went to Ephraim, and in 185!) to Mt. Pleasant where he has
since resided. He took part in military affairs in the Indian war; held
a commission as ma.ior in the Utah militia; has taken an active part
in Church labor, acting as Ward Teacher and in many other capacities.
Was ordained a High Priest in 1S90.



144





JOHAN GUSTAV JSRGENSEN,

Born in Drammen, Norway, Jan. 25, 1837; baptized Jan. 30, 1858, by
Hans O. Magleby; labored about four years as a local missionary in
his native land; emigrated to Utah in 1863 and located In Kphraim,
Sanpete Co., having married Serine E. Staalesen, a native of Stavan-
ger, Norway; in 1869 he married Anette Mathilda Jensen, a daughter of
riage by taking to wife Anette Mathilda Jensen, a daughter of the late
Captain Jens Andreas Jensen, of Norway. In 1889-91 he filled a mission
to Norway, where he labored as a traveling Elder; his nome at that
time was in Koosharem; now he resides in Salina, Sevier Co.



ENOCH J0RGENSEN,

Son of Johan Gustav J0rgensen, of Drammen, and Serine E. Staalesen,
of Stavanger, Norway; was born in Ephraim, Sanpete Co., Utah, Feb.
26, 1867; when eleven years of age, he removed with his parents to Koo-
sharem. and later to Fish LaKe. In 1886 he enterei the B. \. Academy,
and graduated from that institution with honor in 1889. In the mean-
time he taught school in Circleville, Piute County, during the winter
of 1887-88; Aug. 2, 1888, he married, at Manti Temple. Anna M. Berg,
daughter of O. H. Berg, of Provo. His first mission was to Heber,
Wasatch Co., to take charge of the Wasatch Stake Academy for two
years. On June 15. 18%, he started from home for a mission to Chicago
and to Scandinavia. The summer was spent in Chicago, and that fall
he proceeded to Copenhagen. His special labors were in the musical
line; the last year he presided over the Copenhagen conference.



146




MADS J5RGENSEN,

Son of Jorgen Jeppesen and Ane Johanne P. Madsen; was born March
7. 1827, in Erridso, Vejle Amt, Denmark; baptized by Elder Anders
Schouby, June 28, 1853, in Copenhagen; ordained a Prrest in 1853 and
called to labor as a missionary among the Saints in Copenhagen in
1854; called to preside over a branch of the Church in 1856, and in
1856 appointed president of the Lolland conference; emigrated to Utah
in 1859; arrived in Salt Lake City in September; was ordained a Seventy
in 1861" was set apart as first counselor to the Bishop of that ward in
1877; filled a mission to the Northwestern States in 1878; performed a
mission to Denmark in 1887-89; presiding over the Aalborg conference.




ELLEN SANDERS KIMBALL,

One of the thre pioneer women who, under tne direction of President
Brigham Young, arrived in Salt Lake Valley in July, 1847, was a Nor-
wegian by birth. She was born 1824 In the parish of Ten in Thelemar-
ken. Her original name was Aagaata Ystensdatter, ana her father's
name Ysten Sondrason; the family emigrated to America in 1837, when
Ellen was about thirteen years old, and located in Indiana; subse-
quently she removed to La Salle Co., Illinois, where Ellen joined the
Church in 1842; she was married to Heber C. Klmball in the Nauvoo
Temple, Jan. 7, 1846; shared in the toils ana vicissitudes of the exodus
from Nauvoo and the perils of the journey across the plains and moun-
tains; she died in Salt Lake City, Nov. 22, 1871. Sister Ellen and the
late Hans Chr. Hansen were the only two Scandinavians among the
Utah pioneers of July, 1847.



146





JOHN CHRISTIAN KJvER

Born in Hals, near Aalborsr. Denmark, Jan. 12, 1849; emigrated in 1854-55
to Utah with his parents who had embraced the Gospel in 1853; the
family located in Manti, Sanpete Co., where Elder KJser still resides;
he married Margrethe Weibye, daughter of Jens C. A. and Cecilie
Marie Weibye, Jan. 8. 1872; filled a mission to tne Northwestern States
in 1886-87, and now acts as an alternate member of the High Council
in the Sanpete Stake of Zion; Is also a home missionary, and an ac-
tive member of the Church and the community. For a number of years
he performed missionary labor as a worker in the Manti Temple.



ANDREW KNUDSEN,

Born July 13, 1854, in Lojten, Hedmarken, Norway, or werl-to-do par-
ents (Andrew Knudsen and Bergithe Larsen) who embraced the Gos-
pel about 1863, and emigrated to Utah in 1865; the family locate! in
Prove. Utah Co., where Elder Knudsen still resides; at the age of
eighteen he commenced to stu3y music and was a practical musician
for twenty-live years; married Miss Chesty Sward June 9. 1877, with
whom he has had seven children; filled a mission to Norway in 1887-89,
laboring in the Bergen, Hedemarken and Arendal branches; he pre-
sided over the two latter branches and organizes a choir in the Ar-
endal branch: ordained a Bishop and set apart to preside over the
Provo First Ward, Dec. 24 1893.



147





HERMAN KNUDSEN,

Born Aug. 20, 1856, in Loton, Hedemarken, Norway; his parents, who
joined the Church in 1863, were among the first to embrace "Mormon-
ism" in that part of the country; they emigrated to Utah in 1864, and
located in Provo, Utah Co.. where Herman was Baptizes, April 7, 1865.
by Peter Madsen; ordained an Elder Feb. 15, 1874. by
Chas. W. Smith; set part to preside over the Second quorum of
Deacons Feb. 7, 1879; married Amanc-a Evert, July 15, 1880; ordained a
Seventy March 3, 1884, by Edward ^eay; filled a mission to Norway
in 1891-93, laboring principally in the ^..rlstiania and Frederlkstad
branches.



CHRISTIAN KNUDSEN.

Son of Gudbrand Knudsen and Marie Andersen, was born Sept. 24, 1856,
in Ringsager parish, Hedemarken, Norway; emigrated with his par-
ents to Utan in 1872; located in Lehi, Utah Co.; baptized Aug. 30, 1873;
ordained an Eider in the summer of 187;); married Sarah L. Ottesen
Nov. 14. 1879; ordained a Seventy Nov. 13. 1889; filled a mission to Nor-
way in 1896-98, laboring in the Ejdsvold, Stavanger and Tromso
branches; at Lehi, Utah Co., where Elder Knudsen has resided since
1872, he has officiated as a Ward Teacher for many years, and other-
wise been active in the community.



148





MATHIAS KNUDSEN,

Son of Guldbrand Knudsen and Marie Andersen, was born July 24,
1859, in Ringsager, Hedemarken, Norway; emigrated to Utah in 1872
and located in Lehi, Utah Co., where he still resides; baptized by
Mons Andersen July 23, 1876; ordained a Seventy June 28, 1895, by Ed-
ward Stevenson; filled a mission to Norway in 1895-97, laboring princi-
pally in the Heclemarken, Trondhjem and Tromso branches.



KAREN MARIE PETERSEN KONG,

Born Oct. 12, 1844, in the city of Aarhus. Denmark, wnere she also
embraced the Gospel. In the spring of 1880 she was called to labor in
the city of Aarhus as a lady missionary, in which capacity she vis-
ited more than three hundred families, selling Church books, distri-
buting tracts and bearing testimony of the restored Gospel; she also
acted as treasurer of the lady-missionaries; was set apart at treasurer
of the Aarhus branch Relief Society in 1887; called to act as first coun-
selor and later as president of that society; emigrated to Utah In
1884, and now resides in Mona, Juab Co., Utah.



149





MARTIN PEDERSEN KTJHRE (AND WIFE,)

Born in R0nne, Bornholm, Denmark, Sept. 15, 1838. In 1S59 he embraced
the Baptist faith; on April 28, 1860, he was baptized by H. C. Jensen;
shortly after, Oct. 6, 1860, he was called to labor as a missionary in
West Sjselland. He was ordained an Elder Jan. 7, 1861; April 26, 1861, he
was again called into the, missionary Held, and appointed to preside
over the Thorslunde branch on Sjselland; Feb. 3, 1862, he married Han-
sine K. Jensen. They sailed from Hamburg, April 21, and reached Salt
Lake Sept. 26. They went to Ephraim, Sanpete Co., Oct. *, 1863; Jan.
21, 1863, their first child, a son, was born; Oct. 17, 1865, they were in the
field, having their little boy with them and a girl named Elizabeth,
when they were suddenly set upon by a band of Indians, who killed
the husband, wife and the girl.



WILLIAM D. KUHRE,

Son of Martin Pedersen Kuhre and Hansine K. Jensen, was born Jan.
21, 1863, in Ephraim, Sanpete Co., Utah; both his parents being- killed
by Indians at Ephraim, Oct. 17, 1865, he was adopted and raised by
John Dobbie, of Manti. The Dobbie family shortly afterwards removed
to Salt Lake City, taking the child with them, and William removed
to Sandy in 1881, and has resided there ever since. In 1886 he mar-
ried Alice A. Drown, of West Jordan. They have six children. He
was selected second counselor to Bishop James Jensen, tn 1892; and
upon the division of the Salt Lake Stake he was called to the office of
Bishop, and was set apart Jan. 21, 1900. on his 37th birthday.



150





ELNIA HANSINE LARSEN 1.AMBERT,

Born Sept. 13 1838, in Copenhagen, Denmark; baptized Sept. 6, 1850,
by George P. Dykes; she is undoubtedly the first girl convert to "Mor-
monism" in Denmark; her parents, Hans Larsen, and Elena Dorthea
Bensen Larsen, were among the first fifteen converts baptized in Den-
mark, Aug. 12, 1850. The Elders held meetings in Bro. Hans Larsen's
house. Elena emigrated with her parents to Utah, leaving Copenhagen
in December, 1852, and arriving in Salt Lake City, in September, 1853.
The family settled in the Second Ward, Salt i-,ake City, wnere Elena's
parents died. She entered into plural marriage with John Lambert,
June 10, 1855; removed to Kamas, Summit Co., in June, 1861. She is the
mother of twelve children and forty-seven grand-children.



CHRISTEN GREJS LARSEN,

Born Dec. 17, 1828 in Grejs. Vejle Amt, Jylland, Denmarx; baptized by
Andreas Aagren, March 15, 1851, while in the king's military service in
Copenhagen; he preached the Gospel to his comrades, and after his
release from the army he labored as a local missionary In Denmark
about four years and a half, part of the time as president of the Born-
holm conference; emigrated to Uta- in 1857, and located in spring City,
Sanpete Co., where he for several years acted as Bishop; filled a mis-
sion to Scandinavia in 1873-75, presiding over the Scandinavian Mission;
in 1880 he was called to preside over the Saints who had settled In
Castle Valley, and when the Emery Stake of Zlon was organized, he
became president of the same.



151




CHRISTIAN J. LARSEN,

Born March 31, 1821, in Grejs, Vejle Amt, Denmark; baptized Aug. 19,
1851 in Copenhagen; ordained to the Priesthood, and called into the
local ministry; after laboring a short time in Aalborg and in Sehlesyig,
he was called to preside over the Predericia conference. He also visited
the islands of Lolland and Falster, where the Saints were being se-
verely persecuted. In August, 1852, he was sent to Norway to preside
over the Brevig confernce. but on his arrival at Frefterlkstad he was
arrested, together with his fellow-missionaries, and imprisoned. Be-
ing released April 2nd of the following year, he returned to Denmark
and was appointed to preside over the Copenhagen conference; emi-
grated to Utah in 1853-54 as leader of a large company of emigrating
Saints from Scandinavia. Brother Larsen acts at the present time as
Bishop of the Logan Seventh Ward, Cache Co.




CHRISTIAN PETER LARSEN,

Son of Peter Larsen an3 Anne Christine Berthelsen, was born Jan. 10,
1846, in Denmark; baptized about 1858; emigrated to I'tan in 1862, to-
gether with his parents; located temporarily in Salt Lake City; mar-
ried Miss Mary Matthews Dec. 1, 1868. with whom he has had eight
children; located in Manti, Sanpete Co., his present home, in 1871;
filled a mission to Denmark in 1891, presiding over the Copenhagen con-
ference; at home he has been very active and useful; he has served
the city of Manti two years as policeman, four years as city marshal,
four years as justice of the peace, and four years as member of the
city council. He has also served as a member of the Constitutional
Convention in 1895, etc.



152



-





L. GUSTAF LARSON,

Born in Langtora parish, Upsala Lan, Sweden, Feb. 25, 1872; baptized
by Gustaf Rosengren, July 15, 1883; emigrated to Utah in 1890, and lo-
cated in Murray, Salt Lake Co. Filled a mission to Sweden in 1895-97,
laboring in the Stockholm conference, principally in the Sundsvall
and Upsala branches; he presided part of the time over the Sundsvall
branch. He is at present a faithful and diligent worker of the Murray
Ward, Salt Lake County.



JOHN W. LAWSON,

Born Aug. 14, 1853, in Ulricehamn, Elfsborg Lan, Sweden; baptized
when fourteen years of age by Svante Johanson in Jonkoping, and
confirmed by Gustaf A. Olson; emigrated to Utah in 1873. and located
in Murray. Salt Lake Co.; filled a mission to Sweden in 1897-98. labor-
ing the first year as traveling Klder in the Jonkoping and NorrkOping
branches, and the last year as president of the Gothenburg conference;
after his return he has labored as a home missionary in the Salt Lake
Stake, and now in the Granite Stake of Zion; he Is also well known
as a business man, being established as a harness maker in the
South Cottonwood Ward.



153




OLA NILSON LILJENQV1ST,

Born Sept. 23, 1825, in Ignaberga, Malmahus Lan, Sweden; baptized by
William Andersen; ordained to the Priesthood and called into the
local ministry, in which he labored about four and one half years;
emigrated to Utah in 1857, and located in Goshen, Utah Co.; filled a
mission to Scandinavia in 1859-62. being the first of the converts in
Scandinavia who returned from Zion to preach in his native lana; he
labored as traveling Elder in the mission and led a large company of
emigrating Saints to Utah; removed to Hyrum, Cache Co., where he
acted as Bishop for many years; filled a second mission to Scandinavia
18(3; appointed a general missionary and Patriarch in all the Stakes of
1873; appointed a general missionary and Patriarch in all the Stakes of
Zion, in 1890.




NILS RASMUSSEN LINDAHL,

Born May 18, 1837, in Stora Svedale, Malmohus Lan. Sweden; bap-
tized by John Holmstad, Sept. 16, 1857; labored as a local missionary in
the Skane conference for four years an3 three months; emigrated to
Utah in 1862, and located in Moroni, Sanpete Co., where he married
Kjersti Pehrsdatter, and then removed to Ephraim; next to Circle
Valley, as a missionary settler, in 1865; lost his property during the
Indian war, and returned to Moroni; located in Union, Salt Lake Co.,
in 1871; was ordained a Seventy June 18, 1876; filled a mission to Sweden
in 1880-83; labored first as a missionary in the Orebro branch, later as
president of the Stockholm conference; filled a second mission to
SweJen in 1893-96. Elder Lindahl is a member of the Union Ward, Salt
Lake County.



154





ANTHON H. LUND,

Born in Aalborg, Denmark, May 15, 1844; baptized by Elder Julander,
May 15, 1856; at sixteen he was appointed president of the Aalborg
branch and traveling Elder in five other branches; emigrated to Utah
in 1862; went to the Missouri river as a teamster after emigrants in
1864; married Miss Sarah A. Peterson, daughter of Canute Peterson,
in 1870; filled a mission to Scandinavia in 1871-72; managed
the Ephraim Co-op ten years; presided over the Scandinavian mission
in 1884-85; was twice elected a member of the Utah legislature. He has
also served as a Sunday School Teacher and superintendent; as a mem-
ber of the High Council of the Sanpete Stake, as Stake Clerk, as vice
president of the Manti Temple, etc.; and in October, 1889, he was chosen
a member of the Council of Twelve Apostles; presided over the
European Mission from 1893-96; filled a special mission to Palestine in
1897-98.



CHRISTIAN N. LUND,

Born Jan. 13, 1846, near Kolding, Denmark; baptized March 21, 1858; la-
bored as a missionary in the Fredericia conference from Nov. 7, 1865, to
June 1, 1868; presiding successively over the Horsens, Freiericia and
Vejle branches; emigrated to Utah in 1868; married Fetra Antonia
Marie Jensen, of Odense, Oct. 9, 1869, and settled in Mt. Pleasant. San-
pete Co., where he has resided ever since; filled a mission to the North-
western States in 1879-80. His first wife having died in 1882, he mar-
ried Anna Nielsen of Odense, in October, 1884; served in the Territorial
legislature in 1889 and 1894, acted as president of the 66th quorum of
Seventy; ordained a High Priest an3 acted as counselor to Bishop
William S. Seely, whom he succeeded as Bishop, Jan. 10, 1888; filled a
mission to Europe in 1896-98, presiding over the Scandinavian mission.



1S6





THOMAS S. LUND,

Born Jan. 15, 1833, near Logstor, Denmark, and was baptized into the
Church of Jesus Christ of Latter-day Saints May 29, 1857; he traveled
as a missionary in his native land about four years before he emi-
grated to Utah, which he did in 1862. He first came to Ephraim, San-
pete Co., but afterwards made his home in several other localities in
Utah, but finally located in Ephraim, from which city he went
as a missionary to Denmark in 1882, and returned after a two-years
mission faithfully performed. He, like many other missionaries, had
almost stripped himself of all his available means, but on his return
he prophecied that in a few years he would be worth more than double
his early possessions; and now he declares that he Is worth more
than ten times as much as he had before going on that mission.



FRED LUNDBERu,

Born April 26, 1855. in Trollhattan, Elfsborg Lan, Sweden; emigrated
with his parents to Utah in 1866 and located in Logan, Cache Co.,
where he was baptized Sept. 10, 1866; labored as a home missionary in
the Cache Stake of Zion for three years. He has also acted as a coun-
selor in the presidency of the Fourth quorum of Elders, an3 as a coun-
selor in the presidency of the Y. M. M. I. A.; filled a mission to Sweden
in 1879-81, laboring in the Gothenburg, and subsequently in the Stock-
holm conference; filled a second mission to Sweden in 1891-93, laboring
first in the Skane conference as president of the same; subsequently he
presided over the Stockholm conference; after his return he was
chosen one of the presidents of the 64th quorum of Seventy..



156





CARL AUGUST LUNDELL.

Son of Gustaf Lundell and Britta Maria Johnson; born Nov. 18, 1859, in
Badelunda. Vesteras Liin, Sweden; baptized Jan. 27. 1SS5, by Charles
Linjquist; emigrated to Utah in 1886, and located at Benjamin, Utah
Co., where he still resides; was ordained a Seventy and became a mem-
ber of the 72nd quorum of Seventy; filled a mission to Scandinavia In
1892-94, his fleld of labor being in the Stockholm conference.



CHRISTEN NIELSEN LUNDSTEN,

Born June 15, 1839, In Norretranders, Aalborg Amt. Denmark: emi-
grated to Utah in September, 1878, and located in Ephraim, Sanpete
Co., where he was baptized Nov. 21. 1878; filled a mission to Denmark
in 1884-85. laboring in the Aalborg conference. While there he was
summoned by the police officers to meet in court in the city of Aalborg,
where he received an order of banishment; on his arrival in Copen-
hagen, he was imprisoned one day anS then permitted to leave for
Amrica. In 1896-98 he filled a second mission to Scandinavia, laboring
in the Aalborg conference, part of the time as president or the Fred-
erikshavn branch; for many years he has been an active and faithful
member of the Levan Ward, Juab County.



157




CHRISTIAN MADSEN,

Born Dec. 30, 1847, in Svenninge, Pnesto Amt, Sjeellland, Denmark. His
parents, Lars Madsen and Bodel Larsen, embraced the Gospel in
Svenninge in 1853, and emigrated to Utah in 1856, with tnelr five sons
and two daughters. The father died at Devil's Gate in crossing the
plains, at the time of the snow blockade. The family, after residing
temporarily in Kaysville, Brigham City and Bphraim, located perma-
nently in Mount Pleasant, Sanpete Co., in 1859. Christian was bap-
tized at the age of eight, and subsequently ordained to the lesser
Priesthood; went to Laramie as a Church teamster in 1868; married
Hannah Lindstrbm Poulsen, Feb. 1, 1876; went to Arizona as a mission-
ary in 1876, but returned to Mt. Pleasant in the same year; flllei a mis-
sion to Denmark in 1896-98, laboring principally on the islands of
Sjaelland and Bornholm.




CHRISTIAN AUGUST MADSEN.

Born July 23, 1822, near Copenhagen, Denmark; baptize! by O. N.
Liljenquist, April 16, 1854; labored as a local missionary in Sweden and
Denmark about three years, first as president of the Stockholm con-
ference, Sweden, and later as pastor of the Fyen, Fredericia, Aalborg
Vendsyssel conferences; emigrated to Utah in 1858, and located in
Salt Lake City; ordained a Seventy Jan. 22, 1859; filled a mission to
Scandinavia in 1860-62. laboring as pastor over the Aalborg and Vend-
syssel conferences and returned home as leader of a company of emi-
grants; after his return he located in Gunnison, Sanpete Co.. where he
stilll resides; acted for a number of years as a member of the San-
pete Stake High Council, appointed acting Bishop of Gunnison, May
13, 1876; ordained a Bishop July 4, 1877, and a Patriarch March 3, 1900;
he has also filled numerous positions in a civil and military capacity.



158








JACOB MADSEN,

Born Jan. 6, 1860, in Ogden, Weber Co.. Utah; baptized in Bloomington.
Bear Lake Co.. Idaho, July, 1868, by Elder Benjamin Brlnaie; ordained
a Seventy an3 became a member of the Sixth quorum of Seventy;
filled a mission to Denmark in 1887-89. laboring in the Aalborg confer-
ence, part of the time as president of the Aalborg branch.



LARS (LOUI3) MADSEN.

Born Nov. 27, 1846, on the island of Fateter, Denmark; joined the
Church in 1863 and emigrated with his parents to Utah the same year;
located at Manti, Sanpete Co., where he still resides; married Miss
Elsie Nielsen, Nov. 24, 1868, with whom he has had eight children; la-
bored in the erection of the St. George Temple from 1874-76; filled a
mission to Denmark in 1894 to 1896 laboring with much success in the
Copenhagen conference; shortly after his return home he took sick
and died, Dee. 30, 1897, highly respected as a Saint and citizen, leaving
a wife and six children to mourn his early departure. At the time
of his death he held the office of a High Priest and presided over the
Scandinavian meetings in Mantl.



159





LARS PETER MADSEN,

Born Dec. 14. 1858, in Ephralm, Sanpete Co., Utah, his parents, (Mads
Madsen and Ellen Hansen) had joined hte Church in Denmark in 1855
and emigrated to Utah in 1857; he was baptized when about eight years
old and ordained to the different degrees of the lesser Priesthood, suc-
cessively; ordained an Elder when 28 years of age; ordained a Seventy
and became a member of the Sixty-sixth quorum of Seventy; labored
as a missionary in the Southern States in 1886-88; ordained a High
Priest and set apart as second counselor to Bishop C. N. Lund, of the
Mt. Pleasant Ward, May 20, 1890; he still holds this position; married
Marie Sophia Rasmussen, Oct. 10, 1881; he has six living children, one
son and five daughters; he has served as a city councilor at Mt. Pleas-


1 2 3 4 5 6 7 8 10 12 13 14 15

Online LibraryChurch of Jesus Christ of Latter-day SaintsScandinavian jubilee album : issued in commemoration of the fiftieth anniversary of the introduction of the gospel to the three Scandinavian countries by Elder Erastus Snow and fellow laborers → online text (page 10 of 15)