Copyright
Frederick Phisterer.

New York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 4) online

. (page 22 of 140)
Online LibraryFrederick PhistererNew York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 4) → online text (page 22 of 140)
Font size
QR-code for this ebook


wounded in action, May 3, 1863, at Chan-
cellorsville-, Va., and July 2, 1863, at
Gettysburg, Pa. ; mustered in as Second
Lieutenant, Company B, October 23, 1863;
transferred to iO2d Infantry, July 12,
1864; commissioned Second Lieutenant,
September 5, 1863, with rank from July
29, 1863, vice D 1 . Ellis, promoted.

MOTT, FRANK R., First Lieutenant, In-
dependent Corps Light Infantry; mustered
in as Captain, Company D, this regiment,
February 12, 1864; mustered out, June 20,

1864, near Marietta, Ga. ; commissioned
Captain, February 9, 1864, with rank of
same date, vice H. S. Chatfield, promoted.

MOTT, SHERIDAN E. ; commissioned, not
mustered, Second Lieutenant, October 17,
1863, with rank from October 16, 1863,
vice G. J. Butcher, declined.

MOWERS, CORNELIUS F., late First
Lieutenant, 23d Infantry; mustered in as
Captain, Company F, this regiment,
March 20, 1862; captured in action, Au-
gust 9, 1862, at Cedar Mountain, Va. ;



paroled, no date ; returned to regiment,
December 17, 1862; discharged, February
21, 1863; not commissioned.

MULLEY, NORMAN M., age 39 years;
enrolled September 30, 1861, at New York
city to serve three years ; mustered in as
Captain, Company B, November 23, 1861 ;
discharged, May 28, 1862; commissioned
Captain, June 10, 1862, with rank from
November 23, 1861, original.

PETERSON, PIERSON B., age 24 years ;
enrolled September 25, 1861, at Buffalo to
serve three years ; mustered in as First
Lieutenant, Company D, January 24, 1862;
wounded in action, September 17, 1862,
at Antietam, Md. ; died of his wounds,
October 27, 1862, in hospital at Smoke-
town, Md. ; commissioned First Lieuten-
ant, June 23, 1862, with rank from Janu-
ary 24, 1862, original.

PHELAN, BENJAMIN RAY, age 23
years ; enrolled at Ellis Ford, Va., to
serve three years, and mustered in as First
Lieutenant, Company D, September II,
1863 ; as Quartermaster, December 5,
1863 ; mustered out, July 12, 1864, at
Chattanooga, Tenn. ; commissioned First
Lieutenant, August 18, 1863, with rank
from August 10, 1863, vice H. R. Randall,
discharged ; Quartermaster, November 9,
1863, with rank from October 16, 1863,
vice A. S. Currier, resigned.

PIERCE, HENRY F., age 22 years; en-
rolled April 10, 1862, at Suspension
Bridge to serve three years; mustered in
as First Lieutenant, Company I, April n,
1862; discharged, June 23, 1862; subse-
quent service in 2d Mounted Rifles ; com-
missioned First Lieutenant, June 30, 1862,
with rank from April 12, 1862, original.

POSTLEY, WASHINGTON M., age 37
years; enrolled at New York city to serve
three years, and mustered in as First
Lieutenant and Adjutant, October 26,
1861; mustered out, April i, 1862; again
mustered in as Adjutant, May 17, 1862;
discharged, July 18, 1863; not commis-
sioned Adjutant in 1861 ; commissioned
First Lieutenant and Adjutant, June 14,
1862, with rank from May 17, 1862,
original.

RANDALL, HENRY R., age 33 years;
enrolled January 10, 1862, at Rochester to
serve three years ; mustered in as Private,
Company H, January 11, 1862; as Second



2840



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



Lieutenant, April 12, 1862; as First Lieu-
tenant, October 24, 1862 ; discharged for
disability, April 20, 1863; subsequent ser-
vice in i-jth Artillery; commissioned
Second Lieutenant, June 10, 1862, with
rank from April 12, 1862, original; First
Lieutenant, February 17, 1863, with rank
from October 23, 1862, vice C. Hall, re-
signed

RANDALL, WILLIAM H., age 43 years;
enrolled October 24, 1861, at Amlierst to
serve three years; mustered in as Private,
Company E, October 29, 1861 ; as Captain,
February 21, 1862; as Major, April 13,
1863 ; wounded in action, July 2-3, 1863, at
Gettysburg, Pa. ; discharged, March 25,
1864; commissioned Captain, June 10,
1862, with rank from February 21, 1862,
original; Major, May 30, 1863, with rank
from April 12, 1863, vice H. R. Stagg,
promoted.

REYNOLDS, WILLIAM H., age 22 years ;
enrolled October 5, 1861, at Utica to serve
three years; mustered in as Captain, Com-
pany D, January 24, 1862; discharged,
May 4, 1863 ; subsequent service in i4th
Artillery; commissioned Captain, June 23,
1862, with rank from January 24, 1862,
original.

SCHNEIDER, REINHARDT, age 21 years;
enrolled March 19, 1862, at New York
city to serve three years ; mustered in as
Private, Company C, May 9, 1862; pro-
moted First Sergeant, Company D, June I,
1862; mustered in as Second Lieutenant,
February 24, 1863 ; as First Lieutenant,
Company I, September 21, 1863; mus-
tered out, July 12, 1864, at Chattanooga,
Tenn. ; subsequent service in 2d Artillery;
commissioned Second Lieutenant, Febru-
ary 17, 1863, with rank from October 27,
1862, vice D. Jones, promoted ; First Lieu-
tenant, September 5, 1863, with rank from
July 29, 1863, vice D. Jones, promoted.

SCROGGS, GUSTAVUS A., Brigadier-
General, State Militia ; authorized to re-
cruit a regiment, known at the time as the
4th Regiment, Eagle Brigade; organization
not completed, men transferred to this
regiment.

SHELDON, ANDREW F., late Assistant
Surgeon, 7th Cavalry; mustered in as
Assistant Surgeon, this regiment, April 18,
1862; discharged, October 23, 1862, at
Washington, D. C., for appointment as



Assistant Surgeon, U. S. Volunteers ; com-
missioned Assistant Surgeon, April 18,

1862, with rank of same date, original.
SPAULDING, OSCAR J., age 38 years; en-
rolled February 5, 1862, at Lima, Ind., to
serve three years; mustered in as Private,
Company K, May 9, 1862; promoted First
Sergeant, to date May i, 1862; mustered
in as Second Lieutenant, October 12,
1862; as Captain, September 21, 1863;
transferred to Company K, iO2d Infantry,
July 12, 1864; commissioned Second Lieu-
tenant, November 7, 1862, with rank from
October 9, 1862, vice Winslow H. Hatch,
resigned ; Captain, September 5, 1863, with
rank from July 29, 1863, vice O. P. Chap-
pell, resigned.

STAGG, HENRY R., age 28 years ; enrolled
to serve three years, and mustered in as
Captain, Company B, May 28, 1862 ; as
Major, February 13, 1863; as Lieutenant-
Colonel, April 12, 1863; discharged, May
12, 1863 ; commissioned Captain, November
7, 1862, with rank from May 28, 1862, vice
N. M. Mulley, discharged; Major, Feb-
ruary 5, 1863, with rank from January 13,

1863, vice H. C. Blanchard, promoted;
Lieutenant-Colonel, May 12, 1863, with
rank from April 12, 1863, vice H. C.
Blanchard, resigned.

STAPLES, JAMES W., age 24 years; en-
rolled December 2, 1861, at New York
city to serve three years; mustered in as
Private, Company A, April 24, 1862 ; pro-
mo1;ed Sergeant-Ma j or, same date; mus-
tered in as Captain, Company I, September
17, 1862; discharged, April 10, 1863; com-
missioned Captain, November 7, 1862, with
rank from September 17, 1862, vice
P. M. J. Mitchell, killed in action.

TALMAN, ROBERT F., age 19 years; en-
rolled January 20, 1862, at New York city
to serve three years ; mustered in as
Second Lieutenant, Company C, April 28,
1862 ; discharged, April i, 1863 ; subse-
quent service in I4th Artillery; commis-
sioned Second Lieutenant, June 10, 1862,
with rank from April 28, 1862, original ;
First Lieutenant, not mustered, February
17, 1863, with rank from October 23, 1862,
vice B. F. Currier, resigned.

TUCKER, GEORGE, age 29 years; en-
rolled April 17, 1861, at New York city
to serve one month ; mustered in as
Private, Company E, 7th Militia, April 26,



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



2841



1861 ; mustered out with company, June 3,
1861, at New York city; again enrolled
October 21, 1861, at New York city to
serve three years ; mustered in as Second
Lieutenant, Company A, this regiment,
January II, 1862; discharged, April i,
1863, for promotion to Major, U. S.
Colored Troops ; commissioned Second
Lieutenant, June 10, 1862, with rank from
April 25, 1862, original ; First Lieutenant,
not mustered, February 17, 1863, with
rank from January 7, 1863, vice G. Bishop,
discharged ; Captain, not mustered, March
26, 1863, with rank from January 13, 1863,
vice H. R. Stagg, promoted.

ULLMAN, DANIEL; authorized to re-
cruit a regiment known as the 1st Regi-
ment, Eagle Brigade, subsequently part of
this regiment ; age 45 years ; enrolled
September 10, 1861, at Buffalo to serve
three years ; mustered in as Colonel, April
28, 1862 ; captured, no date ; paroled, Oc-
tober 6, 1862, at Aikens Landing, Va. ;
promoted Brigadier-General, U. S. Volun-
teers, January 29, 1863 ; commissioned
Colonel, December I, 1862, with rank from
April 28, 1862, original.

VON BRANDES, ADOLPH, age 35 years;
enrolled June i, 1863, at New York city to
serve three years ; mustered in as Private,
I2th Artillery, June 19, 1863 ; transferred
to Company F, isth Artillery, June 22,



1863 ; promoted Corporal, no date ; mus-
tered in as First Lieutenant, Company C,
this regiment, October 29, 1863; trans-
ferred to Company C, iO2d Infantry, July
12, 1864; commissioned First Lieutenant,
September 5, 1863, with rank from August
20, 1863, vice J. M. H. Allen, dismissed.

WELLS, HENRY HARRISON, age 21
years; enrolled May 9, 1861, to serve three
years; mustered in as Sergeant, Com-
pany C, 2ist Infantry, May 20, 1861 ; as
Second Lieutenant, Company F, this regi-
ment, December i, 1862; mustered out, to
date December i, 1862 ; subsequent service
in 2d Mounted Rifles ; commissioned
Second Lieutenant, December i, 1862, with
rank of same date, original.

WRIGHT, WILLIAM, age 21 years; en-
rolled at Hammondsport to serve three
years, and mustered in as Sergeant, Com-
pany F, February 3, 1862 ; promoted First
Sergeant, August I, 1862; captured in ac-
tion, August 9, 1862, at Cedar Mountain,
Va. ; paroled, no date; mustered in as
Second Lieutenant, January i, 1863;
wounded in action, May 3, 1863, at
Chancellorsville, Va. ; transferred to Com-
pany F, iO2d Infantry, July 12, 1864; com-
missioned Second Lieutenant, March 26,
1863, with rank from January I, 1863, vice
H. H. Wells, mustered out.



SEVENTY-NINTH REGIMENT INFANTRY (VETERAN).

Seventy-ninth Militia; Highlanders; Cameron Rifle Highlanders; Highland

Guard; Bannockburn Battalion.

The 7Qth Regiment Militia, failing to be ordered to the front for three months, organ-
ized, under authority from the War Department, as volunteers at New York city, where,
commanded by Lieut.-Col. Samuel McKenzie Elliott, it was mustered in the service of the
United States for three years May 29, iS6j. The men were recruited principally in New
York city ; the regiment was turned over to the State in September, 1861, and received
its numerical designation December n, 1861. In January, 1864, members of the 5ist
Infantry, and of the 45th, soth and looth Pa. Volunteers, were attached to the regiment,
serving with it about two months. May 4, 1864, Col. Samuel McK. Elliott received author-
ity to recruit a regiment, the Cameron Highlanders; this authority was modified to recruit
for this regiment. May 13, 1864, the men not entitled to be mustered out were formed
into two companies, A and B ; those entitled to be mustered out at the expiration of the
term of service of the regiment proceeded to New York city and were there discharged, under
Lieut.-Col. John More, May 31, 1864. In November, 1864, the men enlisted by Colonel
Elliott joined the companies in the field as Companies C and D; in January, 1865, another
company, E, joined, and in March, 1865, Company F was organized in the field from
recruits received.



2842



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



The regiment left the State June 2, 1861 ; served at and near Washington, D. C, where
Col. J. C. Cameron joined it, from June, 1861 ; in 3d Brigade, ist Division, Army N. E.
Virginia, from July, 1861 ; in Stevens' Brigade, Smith's Division, Army of Potomac, from
October, 1861 ; in 2d Brigade, T. W. Sherman's Expeditionary Corps, from October 21,
1861; in 2d Brigade, 2d Division, Department South, from June, 1862; in 3d Brigade, ist
Division, gth Corps, from July, 1862; in ist Brigade, ist Division, gth Corps, from Septem-
ber, 1862; in the 3d Brigade, ist Division, gth Corps, from June, 1863; in the ist Brigade,
ist Division, Qth Corps, from July, 1863; in 2d Brigade, 3d Division, pth Corps, from
March, 1864; Companies A and B with i8th Corps, Army of the James, from May, 1864;
in ist Brigade, ist Division, pth Corps, Army of Potomac, from September 10, 1864; as
Provost Guard, Qth Corps, from October 7, 1864; and it was honorably discharged and
mustered out, commanded by Lieut-Col. Henry G. Heffron, July 14, 1865, near Alexan-
dria, Va.

During its service the regiment lost by death, killed in action, 2 officers, 83 enlisted
men; of wounds received in action, i officer, 30 enlisted men; of disease and other causes,
i officer, 82 enlisted men; total, 4 officers, 195 enlisted men; aggregate 199; of whom n
enlisted men died in the hands of the enemy; and it, or portions of it, took part in the
following engagements, etc. :



PLACE.


Date.


Killed.


"Wounded.


Missing.


Aggregate.


Officers.


Enlisted
men.


Died.


Recov'd.


Officers.


Enlisted
men.


Officers.


a

3e

cfl 0)

'^
w


Officers.


T3
a> _

4-> C
rjl CD

^

W


Blackburn's Ford, Va


1861.
July 1 8

21

Sept. 10
1 1
25

Oct. 12

Nov. 8
1862.
Jan. i
May 28
June 4

10

16
Aug. 21-
Sept. 2
Aug. 21
23-24
29
30
31
Sept. i
14
17

Dec. 11-15

1863.
June 17-
July 4
July 4
9-16
Oct. 10
Nov. 1 6
Nov. 19-
Dec. 4
Nov. 29
1864.
Jan. 21

22

May 5-7
8-13

9

10

June-
April 2,
1865
Oct. 27-28
1865.
March 25
April 2




















Bull Run, Va


2


30




9


7


35

i


8


107


198

i

4


Near Lewinsville, Va


Lewinsville, Va




i








3






Near Lewinsville, Va
















Bayle's Cross Roads, Va












4






4


Bay Point, S. C
















Port Royal Ferry, S C




















Pocotaligo S C ...




















James Island, S. C




i














I


James Island S C . .














Secessionville, S. C




26


i


8


S
\ 5


74
66

12
22
2


i


34

12


148

105

12

32

2


Gen. Pope's Campaign, Va


Kelly's Ford


Sulphur Springs ...










Groveton




i






Bull Run




5




4


Centre ville


Chantilly





7




4


South Mountain, Md


Antietam, Md





S




3


2






Fredericksburg, Va






Vicksburg, Miss
















Green River Bridge, Ky




















Jackson, Miss . .














i


I


2

13

I

20


Blue Springs, Tenn








2




IO


Campbell Station, Tenn










I


Siege of Knoxville, Tenn





4








16




Fort Sanders


Strawberry Plains, Tenn












Armstrong's Ferry, Va




















Wilderness




















Spotsylvania Court House, Va






1




I


12






16


Ny River




3


Ny River . . .


1








Before Petersburg and Richmond, Va






Hatcher's Run, Va




















Fort Stedman, Va




















Fall of Petersburg, Va




















Total loss




















2


83


i


3


20


257


10


155


558







REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



2843



OFFICERS OF THE REGIMENT.



Colonels.

JAMES C CAMERON, from June to
July 21, 1861.

ISAAC I. STEVENS, from to Sep-
tember 28, 1861.

ADDISON FARNSWORTH, from Decem-
ber 28, 1861, to February 17, 1863.

DAVID MORRISON, from February 17,
1863, to May 31, 1864.

Lieutenant-Colonels.
SAMUEL McKENZIE ELLIOTT, from

June i to August 10, 1861.
WILLIAM H. NOBLES, from to

December 3, 1861.
DAVID MORRISON, from January 17,

1862, to February 17, 1863.

JOHN MORE, from February 17, 1863, to

May 31, 1864.
HENRY G. HEFFRON, from January 26

to July 14, 1865.

Majors.

DAVID McLELLAN, from June i to Au-
gust 10, 1861.

DAVID MORRISON, from October 21,
1861, to January 17, 1862.

FRANCIS L. HAGADORN, from Decem-
ber 19, 1861, to May 12, 1862.

WILLIAM ST. GEORGE ELLIOTT, from
May 12 to September 29, 1862.

JOHN MORE, from November 26, 1862, to
February 17, 1863.

WILLIAM SIMPSON, from March 7,

1863, to May 31, 1864.

ANDREW D. BAIRD, from February 3
to July 14, 1865.

Adjutants.

DAVID IRELAND, from June i to Sep-
tember 12, 1861.

HAZZARD STEVENS, from to

September 12, 1861.

LAWRENCE BEATTIE, from October 16,
1861, to May 18, 1862.

JOHN F. COULTER, from July 21 to
October 3, 1862.

JAMES GILMORE, from October 16, 1862,
to December 24, 1864.

JAMES S. KING, from February 3 to July
I, 1865.



Quartermasters.

PATRICK HOLMES, from June i to 4,

1861.
WILLIAM A. L. OSTRANDER, from June

4 to October 3, 1861.
GEORGE D. MARTIN, from October 20,

1861, to May 31, 1864.



Surgeons.
JAMES NORVAL, from June i, 1861, to

June 13, 1863.
JOHN E. MAcDONALD, from December

i, 1861, to April 13, 1863.
ANDREW T. FITCH, from May 5, 1863,

to May 31, 1864.

Assistant Surgeons.

ANDREW McLETCHIE, from January

23 to April, 1862.
ANDREW T. FITCH, from February iS,

1862, to May 5, 1863.
ANDREW MELLVILLE, from September

20, 1862, to April 27, 1863.
DAVID MACKAY, from June 16, 1863, to

June 2, 1864.
RICHARD T. MEAD, from July 8, 1863,

to May 31, 1864.

Chaplains.
GEORGE S. DOUGHTY, from June i,

1861, to .

PETER RIGER, from to December

9, 1861.
JAMES C. WYATT, JR., from March 18,

1862, to July 10, 1863.
CRAMMOND KENNEDY, from October

13, 1863, to May 31, 1864.

OF COMPANY A.

Captains:
WILLIAM MANSO'N, from May 28, 1861,

to March 29, 1862.
WALTER B. IVES, from March 29, 1862,

to March 6, 1863.
JOHN GLENDINNING, from March 7,

1863, to May 31, 1864.

ANDREW D. BAIRD, from May 31, 1864,

to February 3, 1865.
FRANCIS W. JUDGE, from March 17 to

July 14, 1865.



2844



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



First Lieutenants:

WILLIAM H. MORRISON, from May 13

to September 9, 1861.
JOHN A. FALCONER, from October 9,

1861, to March i, 1862.

ROBERT M. CLARK, from January 19 to

November 12, 1862.
JOHN R. MENZIES, from November 12,

1862, to April 22, 1863.

GEORGE H. LADLE Y, from April 23,

1863, to May 31, 1864.

JAMES S. KING, from October 7, 1864,

to February 3, 1865.
JOHN SHEARER, from July I to 14, 1865.

Second Lieutenants:

JOHN A. McPHERSON, from May 28 to

July 29, 1861.
ANDREW D. BAIRD, from February 22

to October 16, 1862.
JOHN GLENDINNING, from October 16,

1862, to January 21, 1863.
THOMAS HAMILTON, from February

19 to July i, 1863.
GEORGE H. LADLEY, from April 9 to

23, 1863.
ROBERT GARDNER, from September 22

to November 26, 1864.
FRANCIS GALLAGHER, from February

2 to 4, 1865.
CHARLES LOWEN, from March 21 to

May 20, 1865.

OF COMPANY B.
Captains:
JAMES A. FARRISH, from May 27, 1861,

to September 25, 1862.
HENRY G. HEFFRON, from October 16,

1862, to January 26, 1865.
JAMES McLEAN, from March 17 to July
14, 1865.

First Lieutenants:
JOHN WHYTE, from May 27, 1861, to

^^~

DAVID A. FALCONER, from January 19,

1862, to July 31, 1863.
JOHN WHYTE, from January 23 to May

3L 1864.
JAMES INNES, from October 8, 1864, to

January 26, 1865.
JAMES McLEAN, from February 2 to

March 17, 1865.
NATHAN K. ARNOLD, from March 17

to July 14, 1865.



Second Lieutenants:

DAVID A. FALCONER, from May 27,
1861, to January 19, 1862.

JOHN F. COULTER, from January 8 to
July 21, 1862.

FREDERICK KOCHERT, from July 9 to
November 12, 1862.

RICHARD SUNDERLAND, from Decem-
ber u, 1862, to January 13, 1863.

HENRY HUTCHINSON, from January
15 to 21, 1863.

JOHN WHYTE, from July 5, 1863, to
January 23, 1864.

JAMES INNES, from October 8 to No-
vember 26, 1864.

DAVID J. MALLON, from March 29 to
July 14, 1865.

OF COMPANY C.

Captains:

THOMAS BARCLAY, from May 27 to

August 12, 1861.
KENNETH MATHIESON, from January

19 to March 27, 1862.
WILLIAM SIMPSON, from January 2 to

March 7, 1863.
ROBERT ARMOUR, from May i, 1863, to

May 31, 1864.
ALEXANDER L. BAIRD, from February

4 to July 14, 1865.

First Lieutenants:
KENNETH MATHIESON, from May 27,

1861, to January 19, 1862.
WILLIAM SIMPSON, from January 19,

1862, to January 2, 1863.

JOHN WHYTE, from to August

, 1862.
DANIEL E. MANTON, from January 2 to

February 24, 1863.
CHARLES WATSON, from February 24,

1863, to May 31, 1864.
ALEXANDER L. BAIRD, from January

i to February 4, 1865.

FRANCIS GALLAGHER, from February
4 to July 14, 1865.

Second Lieutenants:
WILLIAM A. L. OSTRANDER, from May

27 to June 4, 1861.
WILLIAM SIMPSON, from July 17, 1861,

to January 19, 1862.
JAMES GILMORE, from January 19 to

May 12, 1862.



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



2845



PAUL BRODIE, from March i, 1862, to

January 23, 1864.
ALFRED DOUGLAS, from February 9 to

March 17, 1865.
JOHN P. TURNER, from March 21 to

July 14, 1865.

OF COMPANY D.
Captains:

DAVID BROWN, from May 27 to July 21,
1861.

JOHN A. FALCO'NER, from August i to

October 4, 1861.
JOHN MORE, from October 28, 1861, to

November 26, 1862.
JOHN WINDSOR, from December 19,

1862, to May 31, 1864.

HUGH YOUNG, from March 17 to June

26, 1865.
JAMES S. KING, from July I to 14, 1865.

First Lieutenants:
JOHN MORE, from May 27 to October

28, 1861.
WILLIAM S. MONTGOMERY, from

March i to October 16, 1862.
ROBERT ARMOUR, from January 2 to

May i, 1863.
THOMAS HAMILTON, from July I,

1863, to May 31, 1864.

HUGH YOUNG, from February 2 to

March 17, 1865.
ALFRED DOUGLAS, from March 17 to

May 20, 1865.
CHARLES LOWEN, from May 20 to July

14, 1865.

Second Lieutenants:
JOHN A. FALCONER, from May 15 to

August i, 1861.
JAMES TAYLOR, from to October

17, 1861.
GERRITT S. CONOVER, from January

19 to May 12, 1862.
ROBERT ARMOUR, from May 12, 1862,

to January 2, 1863.
WALTER FITZSIMMONS, from January

2 to April 28, 1863.
JOHN SHEARER, from March 29 to July

i, 1865.

OF COMPANY E.
Captains:

DAVID MORRISON, from May 27 to
October 21, 1861.



WILLIAM ST. GEORGE ELLIOTT,
from January 19 to May 12, 1862.

GEORGE W. PIER, from July 7 to Sep-
tember 25, 1862.

ROBERT GAIR, from September 24, 1862,
to May 31, 1864.

JAMES INNES, from January 26 to July
14, 1865.

First Lieutenants:

JAMES B. AYRES, from May 27 to Au-
gust 10, 1861.
JAMES B. SINCLAIR, from August 10 to

October 30, 1861.
GAVIN HAMILTON, from January 19 to

May 16, 1862.
KEITH GILMORE, from May 16, 1862, to

February 19, 1863.
JOHN GLENDINNING, from January 21

to March 7, 1863.
JAMES McGIFFIN, from March 7, 1863,

to May 31, 1864.
JON M. FLANNELLY, from February

7 to July 14, 1865.

Second Lieutenants:
JAMES B. SINCLAIR, from May 27 to

August 10, 1861.
GAVIN HAMILTO-N, from August 15,

1861, to January 19, 1862.
JAMES KINNEAR, from January 7 to

June 18, 1862.
ALEXANDER FRASER, from July 9 to

September 25, 1862.
CHARLES SYME, from October 16, 1862,

to April 22, 1863.
JAMES McGIFFIN, July i, 1863.

OF COMPANY F.
Captains:

JAMES CHRISTIE, from May 27 to Sep-
tember 10, 1861.

ROBERT McNIE, from to May 18,

1862.

ROBERT CAMPBELL, from May 16 to
July 13, 1862.

WILLIAM S. MONTGOMERY, from
October 16, 1862, to May 31, 1864.

ALFRED DOUGLAS, from May 20 to
July 14, 1865.

First Lieutenants:
RO'BERT McNIE, from May 27, 1861, to



2846



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



ROBERT GAIR, from March 27 to Sep-
tember 24, 1862.

WILLIAM. C. CLARK, from September
24, 1862, to April 1 6, 1863.

PAUL BRODIE, from January 23 to
March 3, 1864.

JAMES CHARLES ROSS, from May 5 to
July 14, 1865.

Second Lieutenants:

JOHN WINDSOR, from August 9, 1861,
to January 19, 1862.

JOHN R. MENZIES, from May 12 to No-
vember 12, l862.

JOHN S. DINGWALL, from November

13, 1862, to March I, 1863.

HENRY HUTCHINSON, from January

21, 1863, to May 31, 1864.
SAMUEL ALLEYNE, from May 5 to July

14, 1865.

OF COMPANY G.
Captain:

JOSEPH LAING, from May 13, 1861, to
May 31, 1864.

First Lieutenants:
JAMES L. DICK, from May 28, 1861, to

WALTER B. IVES, from February 28 to
March 29, 1862.

JOHN WINDSOR, from May 10 to De-
cember 19, 1862.

SAMUEL F. WALLACE, from December
19, 1862, to July i, 1863.

WILLIAM GRAY, from November i,
1863, to February 22, 1864.

Second Lieutenants:

WALTER B. IVES, from May 28, 1861,
to February 28, 1862.

JAMES WITHERSPOON, from to

August 10, 1861.

KEITH GILMORE, from February 28 to
May 16, 1862.

WILLIAM C. CLARK, from May 16 to
September 24, 1862.

ALEXANDER CAMPBELL, from Octo-
ber 24, 1862, to May 7, 1863.

CHARLES RILEY, from March i to May
31, 1864.

OF COMPANY H.
Captains:

JAMES E. COULTER, from May 27 to
October 31, 1861.



ALEXANDER GRAHAM, from January

19. 1862, to May 8, 1863.



Online LibraryFrederick PhistererNew York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 4) → online text (page 22 of 140)