Copyright
Frederick Phisterer.

New York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) online

. (page 100 of 128)
Online LibraryFrederick PhistererNew York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) → online text (page 100 of 128)
Font size
QR-code for this ebook


as Quartermaster, with temporary rank of
Major. August 2, 1864; relieved from such
duty. August i, 1865 ; mustered out as a
Captain, March 13, 1866; Major, U. S.
Volunteers, by brevet, from March 13.
1865.

MARREXXER, EDWARD. Captain, i62d
N. Y. Infantry; appointed Assistant Ad-
jutant-General, with rank of Major. Octo-
ber 23. 1864; resigned, June 5, 1865.

MARSHALL. JAMES; appointed Hospital
Chaplain, June 23, 1862; mustered out,
April 7, 1866.

MARSHALL, JOHX ELLIS. First Lieu-
tenant, 2d Artillery; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
March ii, 1863; mustered out, Xovember
it, 1865; Lieutenant-Colonel, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from Xovember 4.
1865.

MARTIX, MALACHI, Second Lieuten-
ant, 2d N. Y. Battalion. Artillery; ap-
pointed Assistant Quartermaster, with
rank of Captain. May i, 1862 ; mustered
out, March 13, 1866.

MARTIXDALE. FRANCIS E. ; appointed
Assistant Surgeon, with rank of First
Lieutenant. February 17. 1865: mustered
out, January 4, 1866; Major. U. S. Vol-
unteers, by brevet, from December 9,
1865.

MARTIXDALE. JOHX H., brevet Second
Lieutenant, ist U. S. Dragoons: resigned.
March 10, 1836; appointed Brigadier-Gen-
eral. August 9, 1861 ; resigned. September
3. 1864; Major-General, U. S. Volunteers.
by brevet, from March 13, 1865.

MARVIN. JR.. AZOR SMITH. First Lieu-
tenant, 5th X". Y. Infantry; appointed As-
sistant Adjutant-General, with rank of
Captain, October 29, 1862; resigned, Jan-
uary 18. iSo? ; Lieutenant-Colonel. U. S.
Volunteers, by brevet, from March 13,
1865.

MARVIN. SELDEN ERASTUS, Adju-
tant. ii2th N. Y. Infantry; appointed ad-
ditional Paymaster, with rank of Major,
August 27, 1863: resigned, December 27,
1864.

MASSETT, BENJAMIN W. C. : appointed
additional Paymaster, with rank of Major,
Xovember 28, 1862; died, July 15, 1863.



MASTERS, HIBBERT B., First Lieuten-
ant, 55th X". Y. Infantry; appointed Com-
missary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, September 10, 1862 ; mustered out,
August 25, 1865; Major. U. S. Volunteers,
by brevet from August 22. 1865.

MATTESOX. HEXRY C. ; appointed As-
sistant Quartermaster, with rank of Cap-
tain. May 2, 1863: resigned. May 13. 1864;
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13. it- ;

MATTHEWS. OLIVER. First Lieutenant,
6th N. Y. Infantry; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
March n. 1863; mustered out, October
26. 1865 ; Lieutenant-Colonel. U. S. Volun-
teers, by brevet, from October 26, 1865.

MAY. HEXRY C.. late Assistant Surgeon,
I45th X. Y. Infantry; appointed Assist-
ant Surgeon, with rank of First Lieuten-
ant, April 20, 1865 ; mustered out. Octo-
ber n, 1865; Captain. U. S. Volunteers,
by brevet, from October 6, 1865.

MA YELL. HENRY: appointed Second
Lieutenant, U. S. Volunteer Signal Corps,
March 3. 1863 ; mustered out. May i.
1866; Major, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13. 1865.

McCALLUM. DANIEL C. : appointed ad-
ditional Aide-de-Camp. with rank of Col-
onel, February 11, 1862; mustered out,
July 31, 1866; Major-General, U. S. Vbl-
unteers, bv brevet, from September 24,
1864-

McCLELLAX. CARSWELL. Second Lieu-
tenant, 32d X. Y. Infantry : appointed
Assistant Adjutant-General, with rank of
Captain. October I. 1862: discharged, No-
vember 16. 1864: Lieutenant-Colonel. U.
S. Volunteers, by brevet, from March 13,
1865.

McCLIXTOCK. EBEXEZER. Assistant
Surgeon. I75ih N. Y. Infantry: appointed
Assistant Surgeon, with rank of First
Lieutenant. June 30, 1864; mustered out,
July 27, 1865; Captain. U. S. Volunteers,
by brevet, from June I, 18 ;

McCLURE, JOHN W. ; appointed Assist-
ant Quartermaster, with rank of Captain,
October 21. 1862 : mustered out, June 20,
1865 ; Major. U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13. 1865.

McDERMOTT. WILLIAM T.. late Sur-
geon. 66th N. Y. Infantry; appointed As-



4294



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



sistant Surgeon, with rank of First Lieu-
tenant, October 26, 1864; mustered out,
October 21, 1865; Major, U. S. Volun-
teers, by brevet, from October 21, 1865.

MCDONNELL, EDWARD, Assistant Sur-
geon, ist N. Y. Artillery; appointed Sur-
geon, with rank of Major, June 21, 1862;
mustered out, July 27, 1865.

McELROY, FRANK G. ; appointed Assist-
ant Quartermaster, with rank of Captain,
July 2, 1864; mustered out, October 26.
1865.

McENTEE, CHARLES E., Second Lieu-
tenant, 43d N. Y. Infantry; appointed
Assistant Quartermaster, with rank of
Captain, February 29, 1864; mustered out,
October 31, 1865; Lieutenant-Colonel. U.
S. Volunteers, by brevet, from March 26,
1865.

McFARLAXD, WALTER. Captain, U.
S. Engineers ; assigned to duty as As-
sistant Adjutant-General, with temporary
rank of Lieutenant-Colonel, June 2, 1865 ;
relieved from such duty, August I, 1865.

McGLYNN, EDWARD; appointed Hos-
pital Chaplain, April 22, 1863; mustered
out, August 21, 1865.

McGONNIGLE. ANDREW J. ; appointed
Assistant Quartermaster, with rank of
Captain, March 18, 1864; appointed Cap-
tain and Assistant Quartermaster, U. S.
Army, May 19, 1865; medal of honor;
Lieutenant-Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

McHARG, JOHN; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, Au-
gust 5. 1861 ; mustered out, June 15, 1865.

McINTIRE, SAMUEL B.; appointed Com-
missary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, October 5, 1864; mustered out, Au-
gust 10, 1865; Major, U. S. Volunteers, by
brevet, from August 9, 1865.

McINTIRE, WILLIAM N. ; appointed ad-
ditional Paymaster, with rank of Major,
November 26, 1862; resigned, December
8, 1865.

McKEON, MATTHEW J.; appointed ad-
ditional Paymaster, with rank of Major,
May 28, 1864; mustered out, November

IS, 1865.

McKIBBIN, GILBERT H., First Lieu-
tenant, sist N. Y. Infantry; appointed
Assistant Adjutant-General, with rank of
Captain, October 6, 1862 ; mustered out,
September 19, 1865; Brigadier-General, U.



S. Volunteers, by brevet, from December
2, 1864.

McKINNEY, EDWARD P., First Lieuten-
ant, 6th N. Y. Cavalry; appointed Com-
missary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, May 18, 1864; mustered out, July 8,
1865; Major, U. S. Volunteers, by brevet,
from July 7, 1865.

McMICHAEL, JOHN; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
November 18, 1862; out of service, Jan-
uary 6, 1864.

MCMILLAN, CHARLES, Surgeon, 7ist

N. Y. State Militia; appointed Surgeon,
with rank of Major, August 3, 1861 ; mus-
tered out, October 7, 1865 ; Lieutenant-
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet,
from October 6. 1865.

McMONAGLE, JOHN H. ; appointed Hos-
pital Chaplain, February 17, 1864; mus-
tered out. August 21, 1865.

McMURRAY, JOHN; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
August 5, 1862; mustered out, April II,
1865; Major, U. S. Volunteers, by brevet,
from December 22, 1865.

McNULTY, JOHN, Surgeon, 37th N. Y.
Infantry; appointed Surgeon, with rank
of Major, October 2, 1861 ; mustered out,
July 27, 1865 ; Lieutenant-Colonel, U. S.
Volunteers, by brevet, from November i,
1865.

McQUADE, JOHN F., Adjutant, 14*
N. Y. Infantry; appointed Aide-de-Camp,
with rank of Captain, August 20, 1862;
appointment revoked, February 14, 1863.

McVEAN, JOHN J., Captain, 8th N. Y.
Cavalry; appointed Assistant Adjutant-
General, with rank of Captain, August 13,
1864; resigned, June 9, 1865.

MEACHAM, THOMAS G.. Chaplain, uth
N. Y. Artillery; appointed Assistant Sur-
geon, with rank of First Lieutenant, Feb-
ruary' 7, 1865 ; mustered out, August 5,
1865.

MEADE, GEORGE W.. First Lieutenant,
2d Artillery; appointed Assistant Quar-
termaster, with rank of Captain. Feb-
ruary 19, 1863; mustered out, November
27, 1865.

MEAGHER, THOMAS FRANCIS, Cap-
tain, 69th N. Y. State Militia service,
1861 ; Colonel, 2d Regiment, Meagher's
Irish Brigade; appointed Brigadier-Gen-



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



4295



eral, February 3, 1862; resigned, May 15,
1865.

MFARS, GEORGE W., First Lieutenant,
4th N. Y. Artillery; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
September 10, 1862; resigned, December
19, 1863.

MELVILLE. GEORGE S. ; appointed
Aide-de Camp, with rank of Captain, May
n, 1864; mustered out, July 20, 1865.

MENEELY, CLINTON FL, late Major,
;th N. Y. Cavalry; appointed additional
Aide-de-Camp, with rank of Major, April
n, 1862; mustered out, May 31, 1866;
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet, from
August i, 1865.

MERRIAM, JOSEPH W. ; appointed As-
sistant Surgeon, with rank of First Lieu-
tenant, January 7, 1863 ; mustered out,
July 27, 1865; Major, U. S. Volunteers,
by brevet, from June I, 1865.

MERRILL, GEORGE, First Lieutenant,
ad N. Y. Infantry; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
April 21, 1862; resigned, September 25,
1862.

MERRITT, ABRAHAM CLARKSON,
First Lieutenant, lipth N. Y. Infantry;
appointed Second Lieutenant, U. S. Vol-
unteer Signal Corps, March 3, 1863; re-
signed, February 20, 1865.

MERRITT, EDWIX A., Quartermaster,
6oth N. Y. Infantry; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
May 18, 1864; resigned, December 27,
1864.

MERVINE, CATHARINUi B., First
Lieutenant, I4th N. Y. Infantry; ap-
pointed Assistant Adjutant-General, with
rank of Captain, July 15, 1862; died, Au-
gust 17. 1864.

MESSIXGER, DANIEL; appointed As-
sistant Quartermaster, with rank of Cap-
tain, November 16, 1861 ; resigned, June
17, 1865 ; Lieutenant-Colonel, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from March 13, 1863.

MICHAELIS, OTHO E. ; appointed Sec-
ond Lieutenant, U. S. Volunteer Signal
Corps, September 30, 1863 ; Second Lieu-
tenant, Ordnance Corps, U. S. Army,
November 24, 1863.

MILES, NELSON A., Colonel, 6ist N. Y.
Infantry; promoted Brigadier-General,
May 12, 1864; Major-General, October 21,



1865; mustered out, September I, 1866;
Major-General, U. S. Volunteers, by bre-
vet, from August 25, 1864; medal of
honor.

MILLENER, WILLIAM J. ; appointed As-
sistant Surgeon, with rank of First Lieu-
tenant, June 30, 1864; mustered out, April
27, 1866.

MILLER, GEORGE M. ; appointed Assist-
ant Adjutant-General, with rank of Cap-
tain, August 8, 1862; resigned, November
6, 1862.

MILLER, HERMAN; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, No-
vember 26, 1862 ; mustered out, July 28,
1865.

MILLER, WILLIAM D. W., First Lieu-
tenant, 66th N. Y. Infantry; appointed
Aide-de-Camp, with rank of Captain, June
25, 1863; resigned, December 24, 1864;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
December 2, 1864.

MITCHELL, FREDERICK A., Second
Lieutenant, 3lst N. Y. Infantry; ap-
pointed Aide-de-Camp, with rank of Cap-
tain, September 3. 1862; appointment ex-
pired by constitutional limitation, Novem-
ber 7, 1862.

MONTGOMERY, RICHARD H.; ap-
pointed Judge-Advocate, with rank of Ma-
jor, June 30, 1865; Major Judge-Advo-
cate, U. S. Army, February 25, 1867.

MOORE, FESTUS H.; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
August 15, 1861 ; mustered out, June 30,
1865; Major, U. S. Volunteers, by brevet,
from June 30, 1865.

MORELL, GEORGE W., Second Lieuten-
ant, U. S. Engineers ; resigned, June 30,
1837; Colonel and Inspector, 1st Division,
N. Y. State Militia ; appointed Brigadier-
General, August 9, 1861 ; Major-General,
July 4, 1862; expired by constitutional
limitation, March 4, 1863; mustered out
as Brigadier-General, December 15, 1864.

MORGAN, CHARLES H., Captain, 4th
U. S. Artillery; assigned to duty as As-
sistant Inspector-General, with rank of
Lieutenant-Colonel, January I, 1863;
promoted Brigadier-General, May 21,
1865; mustered out, January 15, 1866;
Brigadier-General, U. S. Volunteers, by
brevet, from December 2, 1864.

MORGAN, CHARLES W. ; appointed ad-
ditional Aide-de-Camp, with rank of Cap-



4296



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



tain, May 14, 1862; mustered out, Decem-
ber 8, 1865.

MORGAN, EDWIN D., Governor, State
of New York; appointed Major-General,
September 28, 1861 ; resigned, January I,
1863.

MORGAN, ROBERT C, First Lieutenant,
U. S. Infantry, April I, 1847; of loth
Infantry, April 9, 1847; Regimental Quar-
termaster, October 13, 1847; Captain, May

8, 1848; disbanded, August 26, 1848; ap-
pointed Assistant Quartermaster, with
rank of Captain, June 18, 1862 ; mustered
out, October I, 1867 ; Lieutenant-Colonel,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
13, 1865.

MORGAN, SAMUEL MAURICE, First
Lieutenant, 86th N. Y. Infantry; ap-
pointed Assistant Adjutant-General, with
rank of Captain, February 29, 1864; re-
signed, April i, 1865; Lieutenant-Colonel,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
13, 1865.

MORRIS, WILLIAM HOPKINS, brevet
Second Lieutenant, 2d U. S. Infantry,
July i, 1851 ; Second Lieutenant, Decem-
ber 3, 1851; resigned, February 28, 1854;
appointed Assistant Adjutant-General,
with rank of Captain, August 20, 1861 ;
resigned, September I, 1862 ; appointed
Colonel, 6th N. Y. Artillery, September
2, 1862 ; promoted Brigadier-General, No-
vember 29, 1862 ; wounded in action, May

9, 1864, at Spotsylvania, Va. ; mustered
out, August 24, 1865; Major-General,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
13, 1865.

MORRISON, JAMES W. ; appointed Com-
missary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, July 4, 1864; mustered out, May 7,
1865.

MOSELEY, NATHANIEL R., Surgeon,
36th N. Y. Infantry ; appointed Surgeon,
with rank of Major, October 17, 1861 ;
mustered out, September 23, 1865; Lieu-
tenant-Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

MOSELEY, WILLIAM W., First Lieuten-
ant, I49th N. Y. Infantry; appointed
Aide-de-Camp, with rank of Captain, May
7, 1863; mustered out, October 13, 1865;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 19, 1865.

MOSES, ISAAC; appointed Assistant Ad-
jutant-General, with rank of Captain,



September 25, 1861 ; promoted Assistant
Adjutant-General, with rank of Major,
August 27, 1862; resigned, July 6, 1864;
Lieutenant-Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

MOSES, ISRAEL, Lieutenant-Colonel, 72d
N. Y. Infantry ; appointed Surgeon, with
rank of Major, October 4, 1862; mustered
out, July 27, 1865 ; Lieutenant-Colonel,
U. S. Volunteers, by brevet, from June
i, 1865.

MOTT, ALEXANDER R. ; appointed Sur-
geon, with rank of Major, November 7,
1862; mustered out, July 27, 1865; Lieu-
tenant-Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from June i, 1865.

MOTT, JOHN OWEN; appointed addi-
tional Paymaster, with rank of Major,
April 20, 1864; mustered out, June 9,
1865.

MULFORD, STLVANUS S., Surgeon, 33d
N. Y. Infantry; appointed Assistant Sur-
geon, with rank of First Lieutenant, Oc-
tober 4, 1862 ; promoted Surgeon, with
rank of Major, December 4, 1862 ; re-
signed, July 18, 1865 ; Lieutenant-Colonel,
U. S. Volunteers, by brevet, from June
i, 1865.

MURRAY, JOHN, late Second Lieutenant,
20th N. Y. State Militia; appointed As-
sistant Adjutant-General, with rank of
Captain, August 27, 1861 ; appointment ex-
pired by constitutional limitation, March
n, 1862.

MURSICK, GEORGE A.; appointed As-
sistant Surgeon, with rank of First Lieu-
tenant, October o, 1863 ; mustered out,
July 27, 1865; Captain, U. S. Volunteers,
by brevet, from June I, 1865.

MUSCOTT, JOHN M.; appointed addi-
tional Paymaster, with rank of Major,
April 20, 1864; mustered out, November
i, 1865.

NEILL, EDWARD M. ; appointed Assist-
ant Adjutant-General, with rank of Cap-
tain, March 6, 1862; promoted Assistant
Adjutant-General, with rank of Major,
March n, 1863; resigned, October 22,
1864; Colonel, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13, 1865.

NICHOLDS, ALPHONSO N. ; appointed
additional Paymaster, with rank of Major,
November 26, 1862; resigned, January 9,
1865.



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



4297



NICHOLS, GEORGE WARD; appointed
additional Aide-de-Camp, with rank of
Captain, April 26, 1862; mustered out,
October 23, 1865 ; Lieutenant-Colonel,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
13, 1865.

NICHOLS, WILLIAM A., age 23 years;
enrolled May 25, 1862, at New York city
to serve three months; mustered in as
Private, Company A, 7th N. Y. State
Militia, June 19, 1862 ; mustered out with
company, September 5, 1862, at New York
city ; appointed Commissary of Subsist-
ence, with rank of Captain, September 17,
1863 ; mustered out, August 4, 1865 ; Ma-
jor, U. S. Volunteers, by brevet, from
August 3, 1865.

NORTH, FRANK; appointed additional
Paymaster, with rank of Major, January
25, 1865; mustered out, July 31, 1866.

NORTON, CHARLES B., Quartermaster,
Soth N. Y. Engineers ; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, June
II, 1862; assigned to duty as Quarter-
master, with temporary rank of Lieuten-
ant-Colonel, August 20, 1862; relieved
from such duty, January 6, 1863 ; resigned,
January 26, 1863 ; Brigadier-General, U. S.
Volunteers, by brevet, from March 13,
1865.

NORTON, EMERY E. ; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
February 27, 1863 ; mustered out, January
7, 1864.

NORTON, HENRY, First Lieutenant, 63d
N. Y. Infantry; appointed Aide-de-Camp,
with rank of Captain, August 20, 1862;
Major, 6th U. S. Volunteers, May 5,
1865.

NOTT, JOEL B. ; appointed Commissary of
Subsistence, with rank of Captain, Octo-
ber 31, 1862; mustered out, May 7, 1863.

NOYES, EDWARD H., Quartermaster,
99th N. Y. Infantry; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, May 18, 1864; mustered out, June
26, 1865; Major, U. S. Volunteers, by
brevet, from June 24, 1865.

NOYES, GEORGE F. ; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
April 21, 1862; resigned, March 22, 1864;
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865.

OAKLEY, THOMAS B., late Second
Lieutenant, 71 st N. Y. State Militia; ap-



pointed additional Paymaster, with rank
of Major, September 4, 1861 ; mustered
out, January 12, 1866.

OGDEN, THOMSON P., Captain, I33d N.
Y. Infantry; appointed Assistant Ad-
jutant-General, with rank of Captain, De-
cember 12, 1864; resigned, June 7, 1865;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865.

O'HARA, DANIEL; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, Sep-
tember 9, 1862; appointment revoked, Jan-
uary 22, 1863.

O'KEEFE, JOSEPH ; appointed Captain
and additional Aide-de-Camp, April 24,
1862; mustered in as Major, 2d N. Y.
Volunteer Cavalry, November 30, 1862.

OLIVER, GEORGE H.; appointed Sur-
geon, with rank of Major, September 21,
1861 ; resigned, December 31, 1864.

ORMSBY, DECAMP, Chaplain, I32d N. Y.
Infantry; appointed Hospital Chaplain,
April 22, 1863 ; mustered out, August 4,
1865.

OTTERSON, WILLIAM C; appointed
Surgeon, with rank of Major, December
24, 1861 ; resigned, May 25, 1864.

OWEN, FREDERICK W. ; appointed Com-
missary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, February 27, 1863 ; resigned, No-
vember 18, 1864.

PAINE, JEDEDIAH C, Captain, 57th N.
Y. Infantry; appointed Captain, U. S. Vol-
unteer Signal Corps, March 3, 1863; ac-
cepted, September 8, 1863 ; mustered out,
August 21, 1865; Lieutenant-Colonel, U.
S. Volunteers, by brevet, from April 9,
1865.

PALMER, DAVID W. ; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
May 18, 1864; mustered out. June 13, 1865.

PALMER, INNIS N., Major, 5th U. S.
Cavalry ; appointed Brigadier-General,
September 23, 1861 ; mustered out, Janu-
ary 15, 1866; Major-General, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from March 13, 1865.

PALMER, WILLIAM L.; appointed Cap-
tain and Commissary of Subsistence, July
19, 1862; mustered out, January 27, 1866;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865.

PALMER, WILLIAM R., Second Lieuten-
ant, 4Oth N. Y. Infantry ; appointed Com-



4298



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



missary of Subsistence, with rank of
Captain, August 19, 1863; resigned,
March 29, 1865.

PANNES, JOHN B., late Second Lieuten-
ant, I7th N. Y. Veteran Infantry; ap-
pointed Aide-de-Camp, with rank of Cap-
tain, March 23, 1865 ; mustered out, Oc-
tober 12, 1865.

PARKER, ELY S.; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
May 25, 1863; assigned to duty as Mili-
tary Secretary, with temporary rank of
Lieutenant-Colonel, August 30, 1864; re-
lieved from such duty, July I, 1866; mus-
tered out, same date, as Captain and Aide-
de-Camp ; Brigadier-General, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from April 9, 1865.

PARKER, GEORGE B., Assistant Surgeon,
42d N. Y. Infantry ; appointed Assist-
ant Surgeon, with rank of First Lieuten-
ant, August 4, 1863 ; promoted Surgeon,
with rank of Major, June 30, 1864; mus-
tered out, November 3, 1865 ; Lieutenant-
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet, from
October 28, 1865.

PARKS, JAMES H. ; appointed Hospital
Chaplain. July 5, 1862; resigned, Novem-
ber 30, 1864.

PARKS, JOHN; appointed Assistant Quar-
termaster, with rank of Captain, April 7,
1864; mustered out, March 13, 1866;
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet, from
October 23, 1865.

PARSONS, ENOS BLOSSOM, Captain,
8th N. Y. Cavalry; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
February 29, 1864; promoted Assistant
Adjutant-General, with rank of Major,
December 24, 1864 ; mustered out, Janu-
ary 29, 1866; see 2d N. Y. Cavalry;
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet,
from April 9, 1865.

PARSONS, JOHN; appointed Assistant
Surgeon, with rank of First Lieutenant,
January' 26, 1865 ; mustered out, July 27,
1865 ; Captain, U. S. Volunteers, by brevet,
from June I, 1865.

PARSONS, THERON E., Adjutant, io8th
N. Y. Infantry; appointed Assistant Adju-
tant-General, with rank of Captain, No-
vember 16, 1864; resigned, May 31, 1865;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
April 9, 1865.

PARTRIDGE, SYLVESTER B., First
Lieutenant, pad N. Y. Infantry; appointed



First Lieutenant, U. S. Volunteer Signal
Corps, March 3, 1863 ; resigned, May 30,
1865 ; Captain, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13, 1865.

PATRICK, MARSENA R., brevet Second
Lieutenant, 2d U. S. Infantry, July I,
1835; Second Lieutenant, October 31,
1836; First Lieutenant, March i, 1839;
Captain, August 22, 1847; resigned, June
30, 1850; appointed Brigadier-General,
March 17, 1862; resigned, June 12, 1865;
Major-General, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

PATTEN, GEORGE; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
March 11, 1863; resigned, July 2, 1863.

PATTON, WILLIAM, Commissary, 7th N.
Y. State Militia ; appointed additional
Paymaster, with rank of Major, June i,
1861 ; mustered out, November 15, 1865 ;
Lieutenant-Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from November n, 1865.

PEASE, CHARLES E., First Lieutenant,
44th N. Y. Infantry; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
May 25, 1863; resigned, April 20, 1865;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
August i, 1864.

PEASE, ROGER W., Surgeon, roth N. Y.
Cavalry ; appointed Assistant Surgeon,
with rank of First Lieutenant, October
2, 1863 ; promoted Surgeon, with rank of
Major, March 30, 1864; mustered out, Oc-
tober 7, 1865 ; Lieutenant-Colonel, 13. S.
Volunteers, by brevet, from October i,
1865.

PECK, JOHN J., brevet Second Lieuten-
ant, 2d U. S. Artillery, July i, 1843; Sec-
ond Lieutenant, April 16, 1846; First
Lieutenant, March 3, 184"; brevet Cap-
tain, August 20. 1847. for gallant and
meritorious conduct in the battles of
Contreras and Cherubusco ; resigned,
March 31, 1853; appointed Brigadier-
General, August 9, 1861 ; promoted
Major-General, July 4, 1862; mustered
out, August 24, 1865.

PELL, DUNCAN A.; appointed additional
Aide-de-Camp, with rank of Captain, April
4, 1862; resigned, May 19, 1865; Colonel,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
25. 1865.

PENDERGAST, HENRY A.; appointed
additional Paymaster, with rank of Major,
November 13, 1862; died, March 9, 1863.



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



4299



PERKINS, DELAVAN D., Captain, 4th
U. S. Artillery ; appointed additional Aide-
de-Camp, with rank of Major, November
18, iSoi ; assigned to duty as Assistant
Inspector-General, with temporary rank
of Lieutenant-Colonel, August 20, 1862;
relieved from such duty, April II, 1863;
appointed Major and Assistant Adjutant-
General, U. S. Army, June I, 1864.

PERKINS. HENRY W., First Lieutenant,
5oth N. Y. Engineers ; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
December 23, 1862; assigned to duty as
Assistant Adjutant-General, with tem-
porary rank of Lieutenant-Colonel, April
12, 1864; relieved from such duty, June 15,
1865 ; mustered out as Captain, January
12, 1866 ; Brigadier-General. U. S. Vol-



Online LibraryFrederick PhistererNew York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) → online text (page 100 of 128)