Copyright
Frederick Phisterer.

New York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) online

. (page 103 of 128)
Online LibraryFrederick PhistererNew York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) → online text (page 103 of 128)
Font size
QR-code for this ebook


tain, June 30, 1863; appointment expired
by constitutional limitation, July 4, 1864;
reappointed, July 30, 1864; resigned, June
9. 1865; Major, U. S. Volunteers, by bre-
vet, from July 6, 1864.

WELCH, BENJAMIX; appointed ad-
ditional Aide-de-Camp, with rank of Col-
onel, July ii, 1862; died, April 13, 1863.

WELDOX, JAMES; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, No-
vember 26, 1862; out of service, Novem-
ber 5, 1863.

WELLS, J. HOWARD; appointed Com-
missary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, February 19, 1862; resigned. May
19, 1865 ; Lieutenant-Colonel, U. S. Volun-
teers, by brevet, from March 13, 1865.

WHIPPLE, WILLIAM D., Captain and
Assistant Adjutant-General, U. S. Army;
assigned to duty as additional Aide-de-
Camp, with rank of Lieutenant-Colonel,
February 10, 1862; promoted Brigadier-
General, July 17, 1863; appointment ex-
pired by constitutional limitation, July 4,
1864; reappointed as of original date;
mustered out, January 15, 1866.

WHITE, FRANK J., late Captain, loth N.
Y. Infantry; appointed Assistant Adjutant-
General, with rank of Major, March 15,
1863 ; appointment vacated, June 30, 1865,
for promotion in U. S. Colored Troops.



WHITEHEAD, OTIS A.; appointed ad-
ditional Paymaster, with rank of Major,
November 26, 1862 ; died, November 8, 1863.

WHITNEY, EDWARD J. ; appointed As-
sistant Surgeon, with rank of First Lieu-
tenant, November 7, 1862 ; promoted Sur-
geon, with rank of Major, April 13, 1863;
mustered out, November 3, 1865 ; Lieu-
tenant-Colonel, U. S. Volunteers, by bre-
vet, from October 28, 1865.

WICKER, FRANK N., First Lieutenant,
28th N. Y. Infantry; appointed Second
Lieutenant, U. S. Volunteer Signal Corps,
March 3, 1863; First Lieutenant, same
date; appointment expired by constitu-
tional limitation, July 4, 1864 ; mustered
out as Second Lieutenant, August 22,
1865 ; First Lieutenant, U. S. Volunteers,
by brevet, from March 13, 1865.

WILCOX, TIMOTHY E., Assistant Sur-
geon, 6th N. Y. Artillery; appointed As-
sistant Surgeon, with rank of First Lieu-
tenant. April 25, 1865 ; mustered out, June

4. 1866.

WILLCOX. WILLIAM H., Second Lieu-
tenant, 95th N. Y. Infantry; appointed
Aide-de-Camp, with rank of Captain, April
25, 1863 ; out of service, September 30, 1863.

WILLETT, THOMAS; appointed Hospital
Chaplain, May 20, 1863 ; resigned, Janu-
ary 9, 1864.

WILLIAMS, ALEXANDER B.; ap-
pointed additional Paymaster, with rank of
Major, September 5, 1861 ; mustered out,
July 31, 1865.

WILLIAMS, AUGUSTUS P.; appointed
Assistant Surgeon, with rank of First
Lieutenant, January 19, 1864; mustered
out, January 10, 1866; Major, U. S. Volun-
teers, by brevet, from August 15, 1865.

WILLIAMS, HENRY E. ; appointed As-
sistant Surgeon, with rank of First Lieu-
tenant, August 7, 1864; mustered out, July
27, 1865 ; Captain, U. S. Volunteers, by
brevet, from June I, 1863.

WILLIAMS, JAMES C. ; appointed Aide-
de-Camp, with rank of Captain, Septem-
ber 3, 1862; died, October 29, 1862.

WILLIS, JESSE E. ; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain,
April 7,1864; mustered out, January 18, 1866.

WILSON, JAMES M. ; appointed Assist-
ant Adjutant-General, with rank of Cap-
tain, October I, 1861 ; killed in action, May

5, 1862, at Williamsburg, Va.



43 12



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



WILSON, ROBERT P., Adjutant, i6th N.
Y. Infantry; appointed Assistant Ad-
jutant-General, with rank of Captain,
March n, 1863; discharged, February 18,
1864; see I2ist N. Y. Infantry.

WINCHESTER, BENJAMIN FRANK;
appointed Commissary of Subsistence, with
rank of Captain, November 26, 1862; out
of service, April 9, 1865; Major, U. S.
Volunteers, by brevet, from July 12, 1865.

WINSLOW, JOHN B, age years; en-
rolled at New York city to serve one
month, and mustered in as Private, Com-
pany K, 7th N. Y. State Militia, May 9,
1861 ; mustered out with company, June 3,
1861, at New York city; appointed Assist-
ant Quartermaster, with rank of Captain,
April 14, 1862; mustered out, January 8,
1866.

WINTHROP, WILLIAM W., Captain,
ist U. S. Sharpshooters; Judge-Advo-
cate, with rank of Major, September 19,
1864; appointed Major and Judge-Advo-
cate, U. S. Army, February 25, 1867;
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13, 1865.

WOLFF, FREDERICK, Surgeon, 39th N.
Y. Infantry; appointed Assistant Sur-
geon, with rank of First Lieutenant, Jan-
uary li, 1864; promoted Surgeon, with
rank of Major, January 12, 1864; mus-
tered out, June 13, 1865; Lieutenant-
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet, from
June I, 1865.

WOOD, CHARLES S., Surgeon, 66th N.
Y. Infantry ; appointed Assistant Surgeon,
with rank of First Lieutenant, September
2, 1863 ; promoted Surgeon, with rank of
Major, September 9, 1863; mustered out,
October 7, 1865; Lieutenant-Colonel, U.

5. Volunteers, by brevet, from October

6, 1865.

WOODHULL, MAXWELL V. Z.; ap-
pointed Aide-de-Camp, with rank of Cap-
tain, March n, 1863; Assistant Adju-
tant-General, with rank of Major, June
30, 1864; assigned to duty as Assist-
ant Adjutant-General, with temporary
rank of Lieutenant-Colonel, February 17,
1863 ; relieved from such duty, August I,
1865; mustered out as Major, May 31,
1866; Brigadier-General, U. S. Volunteers,
by brevet, from March 13, 1865.

WOODRUFF, HENRY D., Quartermaster,
22d N. Y. Infantry; appointed Commis-



sary of Subsistence, with rank of Captain,
August 5, 1861 ; assigned to duty, with
temporary rank of Lieutenant-Colonel,
May 16, 1863 ; relieved, July 3, 1865 ; mus-
tered out as Captain, May 31, 1866;
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 16, 1865.

WOODWARD, JOHN H., Private, 23d
N. Y. Infantry; appointed Commissary
of Subsistence, with rank of Captain,
August 3, 1861 ; resigned, June 5, 1865 ;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865.

WORDEN, JR., JOHN L., Second Lieu-
tenant, 6th N. Y. Artillery ; appointed As-
sistant Adjutant-General, with rank of
Captain, July 21, 1865; mustered out, No-
vember 10, 1865.

WORK, FRANK; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain,
June 9, 1862; resigned, January 11, 1864.

WORMS, CHARLES, First Lieutenant,
$8th N. Y. Infantry; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, Feb-
ruary 19, 1863; resigned, March n, 1865.

WRIGHT, EDWARD; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, March 20, 1863 ; died, July 14, 1864.

WRIGHT, JOHN M.; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
September 25, 1861 ; promoted Assistant
Adjutant-General, with rank of Major,
June 30, 1862; resigned, January 16, 1864.

YARD, THOMAS W.; appointed addi-
tional Paymaster, with rank of Major,
June I, 1861 ; resigned, March 18, 1864.

YOUNG, GEORGE F., First Lieutenant,
5th N. Y. Artillery; appointed Second
Lieutenant, U. S. Volunteer Signal Corps,
March 3, 1863 ; mustered out, August 12,
1865 ; First Lieutenant, U. S. Volunteers,
by brevet, from March 13, 1865.

YOUNG, JAMES H. ; appointed additional
Paymaster, with rank of Major, May 18,
1864; mustered out, November 20, 1865.

ZAGONYI, CHARLES; appointed addi-
tional Aide-de-Camp, with rank of Col-
onel, March 31, 1862 ; resigned, June 4. 1865,

ZOOK, SAMUEL K., Colonel, 57th N. Y.
Infantry ; appointed Brigadier-General,
November 29, 1862; accepted, April 24,
1863; died, July 3, 1863, of wounds re-
ceived in action at Gettysburg, Pa., July
2, 1863; Major-General, U. S. Volunteers,
by brevet, from July 2, 1863.



ODfttr?r0 nf United States Haltmtew G^rnani-
zattmta Annnmteft from tip
nf foui fnrk.



During the war organizations were raised, which did not belong wholly to any
State or not at all to a State, and these were designated " U. S. Volunteers."
They consisted of two regiments of sharpshooters, six regiments and one com-
pany of infantry and one company of Pontoniers.

anfc



Bjrlfo bg (J5rrr at imt of fCratmtg Swutrr.)



FIRST SHARPSHOOTERS.

Berdan's Sharpshooters.

Colonel Hiram Berdan received authority from the War Department, June 15, 1861, to
recruit a regiment of sharpshooters; this State furnished for the same four companies. A, B,
D, and H, and later on recruits. The field and staff and the officers of these four companies
were to be commissioned by the Governor of the State of New York.

Company A, Capt. Casper Trepp, was recruited and organized at New York city, and
mustered in the service of the United States for three years, September 3, 6, and November
29, 1861. Company B, Capt. Stephen Martin, was recruited principally at Albany, New York
city and Penn Yan ; it was organized at Albany, and there mustered in the service of the
United States for three years, November 29, 1861. Company D, Capt. George S. Tucker-
man, was recruited at New Berlin, Cherry Valley, Roseboom, Richfield Springs, Milford,
Deerfield, Norway and Mexico, and mustered in the service of the United States, Novem-
ber 29, 1861, for three years. Company H, Capt. George G. Hastings, was recruited at
New York city, and mustered in the service of the United States for three years, at
Washington, D. C, November 29, 1861.

The regiment served with the Army of the Potomac, in detachments, and as one or-
ganization, in the 2d, 3d, and principally in the 5th Corps; Company A was mustered out
August 19, 1864, before Petersburg, Va. ; Company D, August 28, 1864; the men remaining in
service November 22, 1864, of Company D, were transferred at that date to Companies I
and K; those of Company H remaining in service September 16, 1864, were on that day
transferred to Company D; the regiment was consolidated, December 31, 1864, with the 2d
U. S. Sharpshooters, but the men from this State were, February 28, 1865, retransferred
and assigned to the I24th N. Y. Volunteers.

Of the New York companies, and the officers commissioned by the Governor of this
State, there were killed in action, i officer, 16 enlisted men ; died of wounds received in
action, 2 officers, I" enlisted men; died of disease and other causes, 30 enlisted men; total,
3 officers, 63 enlisted men; aggregate, 66; of whom 2 enlisted men died in the hands of
the enemy.



45 1 4



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



OFFICERS OF THE REGIMENT.



Colonel.
BERDAX, HIRAM.

Lie u tenant-Colonels.
MEARS, FREDERICK
TREPP, CASPER.

Majors.

HASTINGS, GEORGE G.
ROWLAND, WILLIAM S.
WILSON, JOHN.

Captains.

ASCHMANN, RUDOLPH.
HETHERINGTON, JOHN E,
ISLER. JOHN BERNARD.
MARTIN. STEPHEN.
McLEAX, CHARLES D.
NASH, WILLIAM H.
TUCKERMAN. GEORGE S.
WINTHROP, WILLIAM W.

First Lieutenants.
BECKH, FREDERICK.
BUCHANAN, CHARLES J.
FAULSTICH, MAGNUS.



HETHERINGTON. OLIVER J.
LAWSON, SYLVESTER.
MARKS, WILLIAM E.
NAEHER, JACOB.
NASH. BENJAMIN F.
PIERCE, MILTON P.
RILLIET, JEAN LOUIS.
SOUTHWELL, ALBERT H.
WELLS. FRANK S.
WESTON, ROSWELL.

Second Lieutenants.
BARRETT. ALBERT R.
BROWN. IRA SMITH.
CHASE. HORACE.
ELMENDORF. WILLIAM.
HODGSON. WOODARD.
KERR. THOMAS H.
McGEOUGH, MICHAEL.
PEET. JR.. FREDERICK T.
WILSON, THEODORE.
WIRTS, JOHN R.

Surgeons.

BRENNAN. GEORGE M.
BRENNAN, JOHN W.



SECOND SHARPSHOOTERS.
Organized in 1861 ; discontinued in February, 1865.

OFFICERS OF THE REGIMENT.

First Lieutenant. Surgeons.

PARMELEE, LEWIS C. (Adjutant). HALE, CHARLES F.

WILLIAMS, ALFRED A. C

Chaplain.
BARBER, LORENZO.

FIRST REGIMENT, INFANTRY.

Organized at Point Lookout, Md., from January 21 to April 22, 1864; mustered out,
May 10 and 21, 1866.

OFFICER OF THE P.EGIMENT.

Second Lieutenant:
THOMPSON, CHARLES D.

SECOND REGIMENT, INFANTRY.

Organized at Rock Island, 111., from October 3 to 13, 1864; mustered out, November
7, 1865.



REGISTERS AND SKETCHES OF C 43 I 5

OFFICER OF THE REGIMENT.

First Lieutenant:
SCHUYLER, ROBERT S. (Quartermaster).

THIRD REGIMENT. INFANTRY.

Organized at Rock I ' . from October 3 to ;

1865.

OFFICER OF THE REGIMENT.

First Lieui
GRAHAM, JAMES S.

FOURTH REGIMENT, INFANTRY.

Organized at Point Lookout, Md., Od i _ ~ tered out . T -~e 18, 19 and

July 2, 1866.

OFFICERS OF THE REGIMENT.

Captain: Second Lieutenants:

BASSETT, ADAMS. EATOX, WILL:

ROU5Z : L.

FIFTH REGIMENT, INFANTRY.

Organized at Alton and Camp Dougk- - ! lay 2, 1865. on

;-m October n to November 13. 1860.

OFFICERS OF THE REGIMENT.

First Li;.

HERMAN*. HEXRY M. HOYT. CHARLES H.

HUGHES, THOMAS.

SIXTH REGIMENT, INFANTRY.

Organized at C 0.. Camp Mcr ! lamp I - _ ... Api : :36s;

.red out from October 10 to November 3, 1866.

OFFICER OF THE REGIMENT.
Major:

NORT<- - .

FIRST COMPANY OF PONTONIERS.

Organized at New Orleans, La.. February 28. iS 5 terec . '. '. : 556.

OFFICER OF THE COMPANY.


CONRAD, ARCHELV? M



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



Record of the Officers.

ASCHMANN, RUDOLPH, age 25 years;
enrolled at New York city to serve three
years, and mustered in as Private, Com-
pany A, ist U. S. Sharpshooters, August
27, 1861 ; promoted Corporal, March i,
1862; Sergeant, September 12, 1862; mus-
tered in as Second Lieutenant, October 3,
1862; as First Lieutenant, December i,
1862; as Captain, July i, 1863; wounded in
action, August 15, 1864, near Deep Bottom,
Va. ; discharged for disability from
wounds, October 15, 1864; commissioned
by the Governor of New York Second
Lieutenant, November 13, 1862, with rank
from October 3, 1862, original; First
Lieutenant, May 30, 1863, with rank from
December I, 1862, original ; Captain, Oc-
tober 16, 1863, with rank from July I.
1863, original.

BARBER, LORENZO, age 40 years; en-
rolled at Washington, D. C, to serve
three years, and mustered in as Chaplain,
2d U. S. Sharpshooters, December 31,
1862; discharged, February 18, 1865.

BARRETT, ALBERT R., age 19 years ; en-
rolled May II, 1861, at New York city to
serve one month ; mustered in as Private,
Company I, 7th N. Y. State Militia, May
13, 1861 ; mustered out with company,
June 3, 1861, at New York city; again en-
rolled September 25, 1861, at Weehawken,
N. J., to serve three years ; mustered in as
Sergeant, Company H, ist U. S. Sharp-
shooters, September 27, 1861 ; promoted
First Sergeant, October 6, 1861 ; mustered
in as Second Lieutenant, Company D,
October 15. 1862; mustered out, November
i, 1862; First Lieutenant, N. Y. Volun-
teers, by brevet; not commissioned by
Governor of New York.

BASSETT, ADAMS, Second Lieutenant,
8th N. Y. Battery ; appointed Captain, 4th
U. S. Volunteers, January I, 1865; dis-
charged, July 2, 1866.

BECKH, FREDERICK, age 34 years; en-
rolled at New York city August 22, 1861,
to serve three years ; mustered in as First
Lieutenant, Company A, 1st U. S. Sharp-
shooters, September 3, 1861 ; resigned,
February 22, 1862; not commissioned by
Governor of New York.

BERDAN, HIRAM; appointed Colonel, ist
U. S. Sharpshooters. August 2, 1861 ; mus-
tered in as such, November 30, 1861 ; dis-
charged, January 2, 1864; Major-General,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
13, 1863; commissioned by Governor of



New York Colonel, May 12, 1863, with
rank from September 22, 1862, original.

BRENNAN, GEORGE M., age 27 years;
enrolled at Culpeper, Va., to serve three
years, and mustered in as Assistant Sur-
geon, ist U. S. Sharpshooters, September
30, 1862; as Surgeon, March 7, 1864; dis-
charged, November 22, 1864; commissioned
by the Governor of New York Assistant
Surgeon, August 27, 1863, with rank from
August 17, 1863, original ; Surgeon, Feb-
ruary 29, 1864, with rank from November
23, 1863, vice J. W. Brennan, resigned.

BRENNAN, JOHN W., age years ; en-
rolled at camp near Falmouth, Va., and
mustered in as Surgeon, ist U. S. Sharp-
shooters, October 17, 1861 ; resigned, No-
vember 25, 1863 ; commissioned Surgeon,
July 26, 1863, with rank from January 27,

1863, original.

BROWN, IRA SMITH, age 26 years; en-
rolled at Washington, D. C., and mustered
in as Second Lieutenant, Company A, ist
U. S. Sharpshooters, March i, 1862;
mustered out, October 3, 1862, for promo-
tion in I26th N. Y. Infantry; not commis-
sioned by Governor of New York.

BUCHANAN, CHARLES J., age 18 years;
enrolled at New Berlin to serve three
years, and mustered in as Private, Com-
pany D, ist U. S. Sharpshooters, Novem-
ber 23, 1861 ; promoted Corporal and Ser-
geant, no date; Sergeant-Major, June 20,
1864; mustered in as First Lieutenant,
Company D, July I, 1864; mustered out,
November 22, 1864; commissioned by
Governor of New York First Lieutenant,
August 12, 1864, with rank from June 30,

1864, vice J .L. Rilliett, transferred.
CHASE, HORACE, age 40 years, enrolled

at New Berlin November i, 1861, to serve
three years ; mustered in as Second Lieu-
tenant, Company D, ist U. S. Sharp-
shooters, November 2, 1861 ; resigned,
May 25, 1862; not commissioned by Gov-
ernor of New York

CONRAD, ARCHELUS M., late First
Lieutenant, 97th U. S. Colored Infantry;
appointed First Lieutenant, 1st Company
Pontoniers. U. S. Volunteers, no date ;
resigned, September 25, 1865.

EATON, WILLIAM N., age 25 years; en-
rolled August 20, 1862, at New York to
serve three years; mustered in as Pri-
vate, Company A, 1st N. Y. Mounted
Rifles, August 20, 1862; transferred to
Company E, no date: promoted Corporal,
September 2, 1862; returned to ranks,



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



October 31, 1862; re-enlisted as a veteran,
September I, 1864; mustered in as Sec-
ond Lieutenant, 4th U. S. Volunteer In-
fantry, November 2, 1864; discharged,
July 2, 1866.

ELMENDORF, WILLIAM, age 25 years;
enrolled August 2, 1861, to serve three
years ; mustered in as Private, Company
B, 1st U. S. Sharpshooters, September 29,
1861 ; as Second Lieutenant, April I, 1862;
resigned, October 18. 1862 ; commissioned
Second Lieutenant, April 8, 1867, with
rank from August 29, 1862, original.

FAULSTICH, MAGXUS, age 30 years;
enrolled August 2, 1861, at New York city
to serve three years ; mustered in as
Second Lieutenant, Company A, ist U. S.
Sharpshooters, September 3, 1861 ; as First
Lieutenant, March I, 1862; resigned, Au-
gust 12, 1862 ; not commissioned by Gov-
ernor of New York.

GRAHAM, JAMES S., late Captain, 25th
N. Y. Infantry; appointed Fi-rst Lieuten-
ant, 3d U. S. Volunteers, February 27,
1865 ; discharged, November 29, 1865.

HALE, CHARLES F. ; appointed Assistant
Surgeon, ist U. S. Sharpshooters, no date;
promoted Surgeon, 2d U. S. Sharpshoot-
ers, October 18, 1861 ; dropped from rolls
of the latter regiment, November 22, 1862 ;
not commissioned by Governor of New
York.

HASTINGS, GEORGE G., age 31 years;
enrolled August 15, 1861, at New York
city to serve three years; mustered in as
Captain, Company H, ist V. S. Sharp-
shooters, October 4, 1861 ; as Major, Sep-
tember 22, 1862; as Lieutenant-Colonel,
January 2, 1864; muster-in as Lieutenant-
Colonel revoked, January 14, 1864; dis-
charged as Major, October 31, 1864; Col-
onel, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865; not commissioned Cap-
tain by Governor of New York; com-
missioned Major, November 19, 1862, with
rank from September 22, 1862, original ;
Lieutenant-Colonel, December 10, 1863,
with rank from November 30, 1863, vice
Casper Trepp, killed in action.

HERMAN, HENRY M., late First Lieu-
tenant, I5th U. S. Infantry; First Lieu-
tenant, 5th U. S. Volunteers, September
8, 1865 ; discharged. February 5, 1866.

HETHERINGTON, JOHN E., age 21
years ; enrolled at Cherry Valley Novem-



ber 13, 1861, to serve three years; mus-
tered in as Private, Company D, ist U. S.
Sharpshooters, November 23, 1861 ; pro-
moted Sergeant, no date ; mustered in as
Second Lieutenant, November I, 1862; as
Captain, July 3, 1863 ; wounded in action,
June 18, 1864, at Petersburg, Va. ; dis-
charged for disability from wounds, Sep-
tember 20, 1864; commissioned by Gover-
nor of New York, Second Lieutenant,
October 27. 1862, with rank from Octo-
ber 2, 1862, original ; Captain, July 27,

1863. with rank from July 3, 1863, vice
C. D. McLean, killed in action.

HETHERINGTON, OLIVER J., age 23
years; enrolled October 26, 1861, at Cherry
Valley to serve three years ; mustered in
as Private, Company D, 1st U. S. Sharp-
shooters, November 23, 1861 ; promoted
Sergeant, prior to June 30. 1862; dis-
charged for disability, November II, 1862;
commissioned by Governor of New York,
but not mustered, declined, First Lieu-
tenant, October 27, 1862, with rank from
October 2, 1862, original.

HODGSON, WOODARD, age 20 years;
enrolled November 3, 1861, at Ausable
Forks to serve three years ; mustered in
as Private, Company H, ist U. S. Sharp-
shooters, November 5, 1861 ; wounded in
action, June 30, 1862, at Nelson's Farm,
Va. ; promoted Corporal, April I, 1863;
Sergeant, April 19, 1864 ; mustered in as
Second Lieutenant, August 18, 1864; trans-
ferred to Company D, September 16, 1864;
mustered out with company, November
22, 1864; commissioned by Governor of
New York Second Lieutenant, August 2,

1864. with rank from May 22, 1864, vice
M. McGeough, died of wounds received
in action ; Captain, not mustered, Decem-
ber 7, 1864, with rank from September
20, 1864, vice O. J. Hetherington, dis-
charged.

HOYT, CHARLES H., late First Lieuten-
ant and Quartermaster, 3/th N. Y. In-
fantry ; appointed First Lieutenant, 5th
U. S. Volunteers; discharged, July 19,
1866.

HUGHES, THOMAS, late Second Lieu-
tenant, 4th N. Y. Infantry; appointed
First Lieutenant, 5th U. S. Volunteers,
April 15, 1865; discharged, October n,
1866.



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



ISLER, JOHN BERNARD, age 30 years;
enrolled February 16, 1862, at Washing-
ton, D. C. ; mustered in as Captain, Com-
pany A, ist U. S. Sharpshooters, Feb-
ruary 22, 1862; resigned, October 25,
1862; not commissioned by Governor of
New York.

KERR, THOMAS H., age 24 years; enrolled
at New York city July i, 1861, to serve
three years ; mustered in as First Ser-
geant, Company B, ist U. S. Sharpshoot-
ers, August 29, 1861 ; promoted Second
Lieutenant, no date ; resigned, April i,
1862, at Camp Porter, Va. ; not commis-
sioned by Governor of New York.

LAWSON, SYLVESTER, age 19 years;
enrolled April 20, 1861, at New York
city to serve three months ; mustered in
as Private, Company I, 7ist N. Y. State
Militia, May 3, 1861 ; mustered out with
company, July 30, 1861, at New York city;
again enrolled October 7, 1861, at New
York city to serve three years; mustered
in as Private, Company H, ist U. S.
Sharpshooters, October 12, 1861 ; re-en-
listed as a veteran, January 2, 1864;
transferred to Company D, September 16,
1864; to Company K, November 22, 1864;
to Company C, 2d U. S. Sharpshooters,
December 23, 1864; to Company H, I24th
N. Y. Infantry, February 18, 1865; com-
missioned by the Governor of New York
First Lieutenant, ist U. S. Sharpshooters,
not mustered, December 14, 1864, with
rank from June 20, 1864, vice J. Naeher,
discharged.

MARKS, WILLIAM E., age 25 years; en-
rolled at East Springfield October 29,
1861, to serve three years; mustered in as
Private, Company D, 1st U. S. Sharp-
shooters, November 2.?. 1861 ; promoted
First Sergeant, no date ; mustered out with
company, November 22, 1864; commis-
sioned by Governor of New York First
Lieutenant, ist U. S. Sharpshooters, not
mustered, declined, January 20, 1865, with
rank from September 28, 1864, vice C. J.
Buchanan, discharged.

MARTIN, STEPHEN, age 28 years; en-
rolled July i, 1861, to serve three years;
mustered in as Captain, Company B, Ist
U. S. Sharpshooters, August 29, 1861 ; re-
signed, November 15, 1861 ; not commis-
sioned by Governor of New York.



McGEOUGH, MICHAEL, age 27 years;
enrolled August 18, 1861, at Brooklyn to
serve three years ; mustered in as Private,
Company H, 1st U. S. Sharpshooters,
September 17, 1861 ; promoted Corporal,
October i, 1861 ; Sergeant, October 8,
1861 ; mustered in as Second Lieutenant,
October 16, 1862; wounded in action, May
7, 1864, at the Wilderness, Va. ; died of
his wounds, May 22, 1864; commissioned
by Governor of New York Second Lieu-
tenant, November 13, 1862, with rank
from October 10, 1862, vice R. Weston,
promoted.

McLEAN, CHARLES D., age 23 years; en-
rolled October 24, 1861, at Cherry Valley
to serve three years ; mustered in as Pri-
vate, Company D, ist U. S. Sharpshooters,
November 23, 1861 ; as First Lieutenant,
November 27, 1861 ; as Captain, October 2,
1862; wounded in action, July 2, 1863, at
Gettysburg, Pa. ; died of his wounds
(amputation of leg), July 4, 1863; not
commissioned First Lieutenant by Gov-
ernor of New York; commissioned Cap-
tain, October 27, 1862, with rank from
October 2, 1862, vice G. S. Tuckerman,
discharged.



Online LibraryFrederick PhistererNew York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) → online text (page 103 of 128)