Copyright
Frederick Phisterer.

New York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) online

. (page 96 of 128)
Online LibraryFrederick PhistererNew York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) → online text (page 96 of 128)
Font size
QR-code for this ebook


May 25, 1865 ; relieved from such duty,
August i, 1863 ; mustered out as Captain,
May 31, 1866; Major, U. S. Volunteers,
by brevet, from March 13, 1865.

ALLEN, CHARLES S. ; appointed Commis-
sary of Subsistence, rank of Captain, De-
cember 7, 1864; mustered out, June 26,
1865 ; Major, U. S. Volunteers, by brevet,
from June 24. 1865.

ALLEN, NORMAN M. ; appointed addi-
tional Paymaster, rank of Major, Febru-
ary 19, 1863; resigned, April 27, 1863.

ANDERSON, FINLEY; appointed Assist-
ant Adjutant-General, rank of Captain,
October 7, 1864; promoted Assistant Ad-
jutant-General, rank of Major, June 6,
1865; mustered out, June 19, 1866; Lieu-
tenant-Colonel, U. S. Volunteers, by brevet,
from December i, 1865.



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



4269



AXDERSOX. JOHN C. ; appointed addi-
tional Aide-de-Camp, rank of Captain,
May 24, 1862; resigned, June 13, 1863.

AXDRES. HIRAM; appointed Commissary
of Subsistence, rank of Captain, August
27, 1864; mustered out, August 10, 1865;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
August 8, iS'i 5

ANDREWS, EDWARD W., Captain, 6th
N. Y. Artillery; appointed Assistant Ad-
jutant-General, rank of Captain, April 20,
1864; mustered out, October 29, 1864.

ANDREWS, HENRY P.; appointed addi-
tional Paymaster, rank of Major, June 5,
1861 ; resigned, August 24. 1863.

ANDREWS. WILLIAM S., Second Lieu-
tenant, gth N. Y. Infantry; appointed
Firs't Lieutenant, U. S. Volunteer Signal
Corps, to date March 3, 1863 ; re-
signed, July 21, 1864; Captain, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from March 13. 1865.

APPLEGATE, LEWIS, Assistant Surgeon,
I02d N. Y. Infantry; appointed Assistant
Surgeon, rank of First Lieutenant, Sep-
tember Q, 1864 ; mustered out, October 9,
1865 ; Captain, V. S. Volunteers, by bre-
vet, from October 6, 1865.

ARMSBY, JAMES H. ; appointed Assist-
ant Surgeon, rank of First Lieutenant,
January 24, 1865; mustered out, January
18, 1866; Major, U. S. Volunteers, by bre-
vet, from January n, 1866.

ARROWSMITH, GEORGE W., Captain,
26th N. Y. Infantry; appointed Assistant
Adjutant-General, rank of Captain, Au-
gust 19, 1862; resigned, November 6, 1862;
subsequent service in I57th N. Y. In-
fantry.

ASTOR. JOHN JACOB, Volunteer Aide-
de-Camp, rank of Colonel, on General
McClellan's staff, 1862; Brigadier-General,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
13, 1865.

ATWOOD, ALFRED T., First Lieutenant,
34th N. Y. Infantry; appointed Assist-
ant Quartermaster, rank of Captain, No-
vember 26, 1862; mustered out, June 3,
1865.

AUCHMUTY, RICHARD T. ; appointed As-
sistant Adjutant-General, rank of Capt-ain,
October 3, 1861 ; resigned, August 16,
1862 ; reappointed, February 27, 1863 ; pro-
moted Assistant Adjutant-General, rank
of Major, June 7. 1864; resigned. June 2.



1865; Lieutenant-Colonel, U. S. Volun-
teers, by brevet, from July 6, 1864.
AUSTIN, JOHN M. ; appointed additional
Paymaster, rank of Major, October 21,
1862; mustered out, April 30, 1866.
AVERELL, WILLIAM W., Captain, 3 d U.
S. Cavalry; appointed Brigadier-General,
September 26, 1862; resigned, May 18,
1865; Major-General, U. S. Volunteers,
by brevet, from August 7, 1864.
AYRES, HENRY, First Lieutenant, 1st
N. Y. Infantry; appointed First Lieuten-
ant, U. S. Volunteer Signal Corps, March
3. 1863: mustered out. May I, 1866; Cap-
tain, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 26, 1865.

AYRES, ROMEYN B., Captain, 5 th U. S.
Artillery; appointed Brigadier-General,
November 29, 1862; mustered out, April
30, 1866; Major-General, U. S. Volunteers,
by brevet, from August I, 1864.
AZPELL, THOMAS F. ; appointed Sur-
geon, rank of Major, October 7, 1861 ;
mustered out, October 23, 1865; Lieuten-
ant-Colonel. U. S. Volunteers, by brevet,
from October 18, 1865.

BADEAU, ADAM; appointed additional
Aide-de-Camp. rank of Captain, April 29,
1862 ; assigned to duty as Military Secre-
tary, with temporary rank of Lieutenant-
Colonel, April 8, 1864; relieved from such
duty, and mustered out as Captain, July I.
1866; Brigadier-General, U. S. Volunteers,
by brevet, from April 9, 1865.
BAINBRIDGE, EDMUND C, Captain, 3d
U. S. Artillery; appointed Aide-de-Camp,
rank of Major. September 3, 1864; mus-
tered out, July I, 1866.

BAKER, D. IRA; appointed additional Pay-
master, rank of Major, February 24, 1865 ;
mustered out, July 31, 1865; see I3th N. Y.
State Militia.

BALDWIN, GEORGE E. ; appointed Com-
missary of Subsistance, rank of Captain,
April 14, 1862 ; additional Paymaster, rank
of Major, June 30. 1862; resigned. April
9, 1865; Lieutenant-Colonel, U. S. Volun-
teers, by brevet, from March 13, 1865.
BALDWIN, JR., HARVEY. Major, n 9 th
N. Y. Infantry; appointed Assistant Ad-
jutant-General, rank of Major, March 24,
1863 ; resigned, February 18, 1864.
BALL, LEVI CHANDLER. First Lieuten-
ant. 1 25th N. Y. Infantry; appointed addi-



4270



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



tional Paymaster, rank of Major, Febru-
ary 19, 1863; mustered out, August I,
1865.

BALLARD, IRVING T. ; appointed addi-
tional Pax-master, rank of Major. Novem-
ber 22, 1862; mustered out. November 15,
1865.

BARLOW, EDWARD E. ; appointed Assist-
ant Adjutant-General, rank of Captain,
October 27, 1862 ; resigned, July 30, 1863.

BARLOW, FRANCIS C, Colonel, 6ist N.
Y. Infantry; promoted Brigadier-General,
September 19, 1862 ; wounded in action,
July , 1863, at Gettysburg, Va. ; Major-
General. May 25, 1865; resigned. Novem-
ber 16, 1865; Major-General. U. S. Vol-
unteers, by brevet, from August I, 1864.

BARNES, NORM AN S., late Surgeon, 27th
N. Y. Infantry; appointed Assistant Sur-
geon, rank of First Lieutenant, October 9,
1863; promoted Surgeon, rank of Major,
January 19. 1864; mustered out, Novem-
ber 25, 1865; Lieutenant-Colonel, U. S.
Volunteers, by brevet, from March 13.
1865.

BARNEY, LEWIS T., First Lieutenant,
68th N. Y. Infantry; appointed Assistant
Adjutant-General, rank of Captain, Feb-
ruary 29. 1864; resigned, June 21, 1864;
see io6th N. Y. Infantry.

BARNEY, WILLIAM C.; appointed addi-
tional Paymaster, rank of Major, August
22, 1861 ; appointment expired by constitu-
tional limitation. March II, 1862.

BARNUM, HENRY A., Colonel, 149111 N.
Y. Infantry; promoted Brigadier-General,
May 31, 1865 ; resigned, January 9, 1866 ;
Major-General, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

BARR, THOMAS J.; appointed Assistant
Quartermaster, rank of Captain, July 19,
1862 ; resigned, July 7, 1864.

BARRETT, CLARENCE T., First Lieu-
tenant and Adjutant, is6th N. Y. Infan-
try ; appointed Aide-de-Camp. with rank
of Captain, May 27, 1864; mustered out,
September n, 1865; Major, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from March 26, 1865.

BARRY, WILLIAM F., Major, sth U. S.
Artillery; appointed Brigadier-General.
August 20, 1861 ; mustered out, January
15, 1866; Major-General, U. S. Volun-
teers, by brevet, from September I. 1864.

BARSTOW, WILSON, Second Lieutenant.
37th N. Y. Infantry; appointed additional |



Aide-de-Camp, with rank of Captain, June
20, 1862; mustered out, May 31, 1866;
Brigadier-General, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1863.

BARTHOLF, JOHN H., late Assistant
Surgeon, iSth N. Y. Infantry; appointed
Assistant Surgeon, with rank of First
Lieutenant, January 12. 1865; mustered
out, October 9, 1865 ; Captain, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from March 13, 1865.

BARTLETT, JOSEPH J., Colonel, 27th
N. Y. Infantry; promoted Brigadier-Gen-
eral, October 4, 1862; appointment ex-
pired, March 4, 1863; reappointed Brig-
adier-General, March 30, 1863; mustered
out, January 15, 1866; Major-General, U.
S. Volunteers, by brevet, from August I,
1864.

BARTLETT, WILLIAM C., Second Lieu-
tenant, 3d U. S. Artillery; appointed Aide-
de-Camp. with rank of Captain, March
19, 1864; Lieutenant-Colonel, ad N. C.
Mounted Infantry, November 17, 1864;
Brigadier-General, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

BARTON, CHARLES C. ; appointed ad-
ditional Aide-de-Camp, with rank of Cap-
tain, April 26, 1862; mustered out, Feb-
ruary 21, 1 866.

BAYARD, GEORGE D.. Captain, 4 th U.
S. Cavalry; Brigadier-General, U. S. Vol-
unteers. April 28, 1862; died, December
14, 1862, of wounds received in battle of
Fredericksburg, Va. ; see 3d N. Y. In-
fantry.

BEARDSLEY, FREDERICK E.; ap-
pointed Assistant Quartermaster, with rank
of Captain, November 19, 1862 ; resigned,
September 8, 1864.

BEARDSLEY, FREDERICK E. ; appointed
Second Lieutenant, U. S. Volunteer Sig-
nal Corps, March 3, 1863; mustered out,
August 12, 1865; Captain, U. S. Volun-
teers, by brevet, from March 13, 1865.

BEARDSLEY, SAMUEL R. ; appointed
Assistant Adjutant-General, with rank of
Captain, September 28, 1863 ; died, Decem-
ber 28, 1863.

BECKWITH. EDWARD G., Captain, 3 d
U. S. Artillery; additional Aide-de-Camp,
with rank of Colonel. July 5, 1862; mus-
tered out, May 31, 1866.

BELGER, JAMES, Major and Quarter-
master, U. S. Army; appointed additional
Aide-de-Camp, with rank of Colonel. July



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



4271



1 1, 1862 ; out of service, November 30.
1863.

BELL, MOLY'NEUX; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
September 18, 1862; mustered out, Au-
gust 4, 1865; Major, U. S. Volunteers, by
brevet, from July 16, 1863.

BENEDICT, ABEL C, Assistant Surgeon,
ist N. Y. Infantry; appointed Assistant
Surgeon, U. S. Volunteers, February 19,
1863 ; Surgeon, September 16, 1863 ; mus-
tered out, July 15, 1865; Lieutenant-Col-
onel, U. S. Volunteers, by brevet.

BENEDICT, LEGRAND, Adjutant, 2d N.
Y. Infantry; appointed Assistant Adju-
tant-General, with rank of Captain, Sep-
tember 22, 1862 ; resigned, January 23,
1865.

EENKARD, JAMES, Private, Company F,
7th N. Y. State Militia, April 19 to
June 3. 1861 ; First Lieutenant, 131)1
Wis. Volunteers, September 15, 1861 ; ap-
pointed additional Aide-de-Camp, with
rank of Captain, June 16, 1862; resigned,
April 29, 1864.

BENSON, HARVEY WILFRED, First
Lieutenant, 1 7th N. Y. Infantry; ap-
pointed Second Lieutenant, U. S. Vol-
unteer Signal Corps, March 3, 1863 ; First
Lieutenant, as of same date; appointment
expired by constitutional limitation, July

4, 1864; mustered out as Second Lieuten-
ant, August 12, 1865; Captain, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from March 13, 1865.

BEST, CLERMOND L., Captain. 4 th U. S.
Artillery; assigned to duty as Assistant
Inspector-General, with temporary rank of
Lieutenant-Colonel, May 5, 1863; relieved
from such duty, April 4, 1864.

BIDWELL. DANIEL D., Colonel, 49th
N. Y. Infantry; promoted Brigadier-Gen-
eral, August II, 1864; killed in action at
Cedar Creek, Va., October 19. 1864.

BIGELOW, SAMUEL C. ; appointed Sur-
geon, with rank of Major, April 4, 1862;
died, November i, 1862. ,

BIGGS. HERMAN, Captain and Assistant
Quartermaster, U. S. Army; assigned to
duty as Quartermaster, U. S. Volunteers,
with temporary rank of Lieutenant-Col-
onel, July 22, 1862 ; as Quartermaster, U.

5. Volunteers, with temporary rank of
Colonel, August 2, 1864; relieved from
such duty, October 9, 1865; Brigadier-



General, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 8, 1865.

BINGHAM. JUDSON D.. Captain and As-
sistant Quartermaster, U. S. Army ; as-
signed to duty as Quartermaster, with
temporary rank of Lieutenant-Colonel,
January i, 1863 ; relieved from such duty,
August I, 1864; assigned to duty as Quar-
termaster, with temporary rank of Col-
onel, August 2, 1864; relieved from such
duty, January i, 1867.

BIRDSALL, SAMUEL; appointed Assist-
ant Surgeon, with rank of First Lieuten-
ant, March 31, 1865; mustered out, No-
vember 27, 1865; Major, U. S. Volunteers,
by brevet, from November 18, 1865.

BISCACCIANTI. ALEXANDRO, late
First Lieutenant, 39th N. Y. Infantry;
appointed Assistant Quartermaster, with
rank of Captain, April 7, 1864; mustered
out, June 28. 1864.

BISHOP, DANIEL E. ; appointed addi-
tional Paymaster, with rank of Major,
November 26, 1862 ; resigned, May 15,
1865.

BLAIR, GEORGE T. ; appointed additional
Paymaster, with rank of Major, March 3,
1865; mustered out. July 31, 1865.

BLAKE, WILLIAM E., First Lieutenant,
3d N. Y. Infantry; appointed Aide-de-
Camp, with rank of Captain, September 4,
1862; mustered out, July 10, 1866; Major,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
13, 1865.

BLENKER, LOUIS, Colonel, 8th N. Y.
Infantry; promoted Brigadier-General,
August 9, 1861 ; mustered out, March 31,
1863.

BLISS, ALEXANDER; appointed Assist-
ant Quartermaster, with rank of
Captain, February 3, 1862; Captain and
Assistant Quartermaster, U. S. Army,
March 13, 1863; assigned to duty as Quar-
termaster, U. S. Volunteers, with tem-
porary rank of Lieutenant-Colonel, April
20, 1863 ; relieved from such duty, August
i, 1865 ; assigned to duty as Quartermas-
ter, U. S. Volunteers, with temporary
rank of Colonel, May 7, 1866; relieved
from such duty, January i, 1867.

BLISS, FREDERICK E., Quartermaster,
4Oth N. Y. Infantry; appointed Commis-
sary of Subsistence, with rank of Captain,
June 9, 1862; resigned, November 21, 1863.



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



BLODGET. JOHN J. ; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
September 7, 1862; resigned, November
12, 1863.

BLODGETT, GAINS M. ; appointed Hos-
pital Chaplain, July 15, 1862 ; mustered out,
July 26, 1865.

BONTECOU. REED B.. Surgeon, 2d N. Y.
Infantry; appointed Surgeon, with rank
of Major, September 14, 1861 ; mustered
out, June 4, 1866; Colonel. U. S. Volun-
teers, by brevet, from March 13, 1865.

BOOTH, CHARLES A.; appointed Assist-
ant Adjutant-General, with rank of Cap-
tain, June 20, 1863 ; mustered out, Feb-
ruary 10, 1866; Lieutenant-Colonel, U. S.
Volunteers, by brevet, from March 13,
1865.

BOTTS, RANDOLPH; appointed Assist-
ant Quartermaster, with rank of Captain,
July 17, 1862; mustered out, November

22, 1865.

BOWEN, JAMES; appointed Brigadier-
General, October II, 1862; resigned, July
27, 1864; Major-General, U. S. Volun-
teers, by brevet, from March 13, 1865.

BOWEN. JOHN J. ; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, June
30, 1862; mustered out, July 28, 1865;
Lieutenant-Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

BOWEN, NICOLAS, Captain, U. S. En-
gineer Corps; assigned to duty as Assist-
ant Adjutant-General, with temporary
rank of Lieutenant-Colonel, January 23,
1863 ; relieved from such duty, July 3,
1865 ; Colonel, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13, 1865.

BOWMAN, JOHN A.; appointed Hospital
Chaplain. May 31, 1862; mustered out,
August 21, 1865.

BRADLEY, GEORGE W. ; appointed As-
sistant Quartermaster, with rank of Cap-
tain, November 26, 1862 ; assigned to duty
as Quartermaster, with temporary rank of
Lieutenant-Colonel, September 17, 1864;
with temporary rank of Colonel, Novem-
ber 7, 1864; appointed Captain and Assist-
ant Quartermaster, U. S. Army, Novem-
ber 4, 1865; relieved from duty as Quar-
termaster, U. S. Volunteers, with tempo-
rary rank of Colonel, October 18, 1866;
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865.



BRADLEY, JEROME; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, Feb-
ruary 19, 1863 ; resigned, January 9, 1865.

BRADSHAW, ALBERT M., First Lieu-
tenant and Quartermaster, I27th N. Y.
Infantry; appointed Assistant Quarter-
master, with rank of Captain, July 8,
1863 ; mustered out, September 20, 1865.

BRAGG, HENRY M., First Lieutenant,
I39th N. Y. Infantry; appointed Aide-de-
Camp, with rank of Captain, August 17.
1863 ; mustered out, November 3, 1865 ;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865.

BREVOORT, HENRY W.; appointed As-
sistant Adjutant-General, with rank of
Major, August 22, 1862; resigned, May 21,
1863.

BREWSTER, CHARLES; appointed Com-
missary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, November 26, 1862; appointment ex-
pired by constitutional limitation. March
4, 1863; First Lieutenant, I3th N. Y.
Cavalry; reappointed Commissary of Sub-
sistence, with rank of Captain, March 2,
1864; mustered out, July 15, 1865; Major,
U. S. Volunteers, by brevet, from March
13. 1865.

BRIDGES, LEVERETT L.; appointed
Commissary of Subsistence, with rank of
Captain, June 30, 1864; mustered out, Au-
gust 5, 1865; Major, U. S. Volunteers, by
brevet, from August 4, 1865.

BRIGGS, EPHRAIM A., First Lieutenant,
43d N. Y. Infantry; appointed Second
Lieutenant, U. S. Volunteer Signal Corps,
March 3, 1863; mustered out, August 12,
1865 ; Captain, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13, 1865.

BRIGHT, MARSHALL H. ; appointed
Commissary of Subsistence, with rank of
Captain, October 25, 1861 ; mustered out,
December 19, 1865; Major, U. S. Volun-
teers, by brevet, from March 13, 1865.

BRISBANE, CHARLES F. ; appointed As-
sistant Surgeon, with rank of First Lieu-
tenant, October 24, 1863; mustered out,
July 27, 1865 ; Captain, U. S. Volunteers,
by brevet, from June I, 1865.

BRISCOE, JOSEPH C, Captain, 4oth N.
Y. Infantry ; appointed Aide-de-Camp,
with rank of Major, September 3, 1864;
resigned appointment, December 3, 1864;
Colonel, logth and iSSth Pa. Volunteers.



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



4273



BROACH, JOHN H., Captain, i?3d N. Y.
Infantry; appointed Assistant Adjutant-
General, with rank of Captain, June 7,
1864; resigned, July 3, 1865.

BRODIE, PAUL, First Lieutenant, ygth
N. Y. Infantry; appointed First Lieuten-
ant, U. S. Volunteer Signal Corps, March
3, 1863; mustered out, September 4, 1865;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865.

BRONSON, JOHN O. ; appointed Surgeon,
with rank of Major, November 7, 1862;
mustered out, November II, 1865; Lieu-
tenant-Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from November 7, 1865.

BROOKS, THOMAS BENTON, Captain,
ist N. Y. Engineers; appointed Aide-de-
Camp, with rank of Major, August 17,
1863 ; wounded in action, May 16, 1864, at
Drewry's Bluff, Va. ; resigned, October 6,
1864; Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

BROWN, DYER D. S. ; appointed addi-
tional Paymaster, with rank of Major,
February 19, 1863; resigned, December 7,
1864.

BROWN, GEORGE; appointed additional
Paymaster, with rank of Major, Novem-
ber 26, 1862; mustered out. November 15,
1865 ; Lieutenant-Colonel. U. S. Volun-
teers, by brevet, from March 13, 1865.

BROWN, HUBERT S. ; appointed Assist-
ant Adjutant-General, with rank of Cap-
tain, February 3, 1865 ; mustered out, Sep-
tember I, 1866; Lieutenant-Colonel, U. S.
Volunteers, by brevet, from March 13,
1865.

BROWN, JOHN T., Assistant Surgeon,
94th N. Y. Infantry ; appointed Assistant
Surgeon, with rank of First Lieutenant,
July 6, 1864; mustered out. November 15,
1865; Major, U. S. Volunteers, by brevet,
from October 14, 1865.

BROWN. MOSES C. ; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
March 10, 1863 ; out of service, September
23. 1863.

BROWN, RUFUS K. ; appointed Surgeon,
with rank of Major, September 30, 1861 ;
resigned, December 10, 1862.

BROWNSON, HENRY F., First Lieuten-
ant, ist U. S. Artillery; appointed Assist-
ant Adjutant-General, with rank of Cap-
tain, April 3, 1863; resigned, July 2, 1865.
268



BRUEHL, JAMES; appointed Hospital
Chaplain, July 28, 1862; appointment ex-
pired by constitutional limitation, March
4, 1863; reappointed, April 22, 1863; dis-
charged, May 20, 1863.

BRUMLEY, JOHN D.; appointed Surgeon,
with rank of Major, February 19, 1863;
mustered out, March 13, 1866; Lieutenant-
Colonel, U. S. Volunteers, by brevet, from
February 27. 1866.

BRUYX, WILSON, First Lieutenant, ist
N. Y. Engineers ; appointed First Lieu-
tenant, U. S. Volunteer Signal Corps,
March 3, 1863; mustered out, August 16,
1865 ; Captain, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13, 1865.

BUCK, EPHRAIM W., Assistant Surgeon,
8ist N. Y. Infantry; appointed Assistant
Surgeon, with rank of First Lieutenant,
July 21, 1864; mustered out, August 15,
1865; Major, U. S. Volunteers, by brevet,
from March 13, 1865.

BULKLEY, CHARLES S. ; appointed As-
sistant Quartermaster, with rank of Cap-
tain, January 15, 1863; appointment ex-
pired by constitutional limitation, March
4, 1863; reappointed, same date; resigned,
September 7, 1864; Colonel. U. S. Vol-
unteers, by brevet, from March 13, 1865.

BULLOCK, DYER D., late Captain, ii4th
N. Y. Infantry; appointed Assistant
Quartermaster, with rank of Captain, June
30. 1864; mustered out, May 31, 1866;
Major, U. S. Volunteers, by brevet, from
March 13, 1865.

BUNDY, PHILO; appointed additional
Paymaster, with rank of Major, July 4,
1864; mustered out, November 15. 1865.

BURGER, WILLIAM L. M., First Lieu-
tenant, ist N. Y. Engineers; appointed
Assistant Adjutant-General, with rank of
Captain, June 30, 1862; promoted Assist-
ant Adjutant-General, with rank of Major,
February 28, 1865 ; mustered out, March
12, 1866; Colonel, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 12. 1866.

BURLEIGH. HENRY M., First Lieuten-
ant, 1st N. Y. Infantry; appointed As-
sistant Adjutant-General, with rank of
Captain, June 9, 1862; mustered out, Sep-
tember 15, 1865.

BURR, GEORGE; appointed Surgeon, with
rank of Major, October II, 1861 ; mus-
tered out, June 20, 1865.



4274



REGISTERS AND SKETCHES OF ORGANIZATIONS



BURRELL, TRUMAN H. ; appointed
Commissary of Subsistence, with rank of
Captain, June 13, 1864; mustered out, Feb-
ruary 28, 1866; Major, U. S. Volunteers,
by brevet, from February 4. 1866.

BURROUGHS, GEORGE T., Quartermas-
ter, 43d N. Y. Infantry; appointed Com-
missary of Subsistence, with rank of Cap-
tain, February 10, 1863 ; resigned, June
22, 1865; Major, U. S. Volunteers, by
brevet, from June 24, 1865.

BURT, THOMAS M. ; appointed additional
Paymaster, with rank of Major, Septem-
ber 5, 1861 ; resigned, April 5, 1865.

BURTNETTE, D. HENRY; appointed ad-
ditional Aide-de-Camp, with rank of
Major, April 22, 1862; out of service, Oc-
tober 19, 1862.

BUSTEED, RICHARD; appointed Brig-
adier-General, August 7, 1862 ; appoint-
ment expired by constitutional limitation,
March 4, 1863.

BUTTERFIELD, DANIEL, Lieutenant-
Colonel, I2th U. S. Infantry; Colonel,
I2th N. Y. State Militia ; mustered
out, August 5, 1861 ; appointed Brig-
adier-General, September 7, 1861 ; pro-
moted Major-General, November 29, 1862;
wounded in action at Gettysburg, Pa. ;
mustered out, August 24, 1865 ; medal of
honor.

CALDWELL, WILLIAM M. ; appointed
additional Paymaster, with rank of
Major, July 16, 1862; resigned, June 13,
1864.

CAMP, ERSKINE M., Captain. 35th N. Y.
Infantry; appointed Assistant Quarter-
master, with rank of Captain, May 19,
1863; mustered out, July 31, 1866; Major,
U. S. Volunteers, bv brevet, from March
13, 1865.

CAMP, WILLIAM F. ; appointed addi-
tional Paymaster, with rank of Major,
August S' 1861 ; resigned, July 24, 1862.

CAMPBELL, CHARLES H., First Lieu-
tenant, 1st N. Y. Artillery; appointed As-
sistant Adjutant-General, with rank of
Captain, June I, 1865 ; mustered out, May
II, 1866.

CAMPBELL, CHARLES W.; appointed
additional Paymaster, with rank of Major,
August 5, 1861 ; mustered out, January
15, 1866; Lieutenant-Colonel, U. S. Vol-
unteers, by brevet, from January 4, 1866.



CAMPBELL, JAMES RENNICK, Cap-
tain, i4Oth N. Y. Infantry ; appointed As-
sistant Adjutant-General, with rank of
Captain, February 14, 1865 ; mustered out,
September 19, 1865.

CAMPBELL, JOHN, Major and Surgeon,
U. S. Army; assigned to duty as Medical
Director, with temporary rank of Col-
onel, February 25, 1865 ; relieved from
such duties, June 30, 1865.

CANNON, LEGRAND BOUTON, Vol-
unteer Aide-de-Camp to Major-General
Wool, from April 27, 1861 ; appointed ad-
ditional Aide-de-Camp, with rank of
Major, August 28, 1861 ; promoted addi-
tional Aide-de-Camp, with rank of Col-
onel, February I, 1862; resigned, June II,
1862.

CARLETON, CHARLES A., Private, En-
gineer Corps, I2th N. Y. State Militia,
April 21 to August 5, 1861 ; Adjutant, 4th
N. H. Volunteers; appointed Assistant
Adjutant-General, with rank of Captain,
July 15, 1864; promoted Assistant Adju-
tant-General, with rank of Major, January
15, 1865 ; assigned to duty as Assistant Ad-
jutant-General, with temporary rank of
Lieutenant-Colonel, July 8, 1865 ; relieved
from such duty, August I, 1865 ; mus-
tered out as Major, December 19, 1865;
Brigadier-General, U. S. Volunteers, by
brevet, from March 13, 1865.

CARNCROSS, SEPTIMUS, First Lieu-
tenant, loth N. Y. Infantry ; appointed
Aide-de-Camp, with rank of Captain,
September 17, 1862; Assistant Adjutant-
General, with rank of Captain, September
4, 1863; Assistant Adjutant-General, with



Online LibraryFrederick PhistererNew York in the war of the rebellion, 1861 to 1865 (Volume 5) → online text (page 96 of 128)