John Henry Walsh.

A primary arithmetic online

. (page 7 of 11)
Online LibraryJohn Henry WalshA primary arithmetic → online text (page 7 of 11)
Font size
QR-code for this ebook


written yd.

279. Oral Problems.

1. How many feet are there in 20 yards?

2. At the rate of 30 cents per yard, what will be the cost of
2 feet of ribbon ?

3. How many inches are there in If ft. ?

4. Change 120 inches to feet.

6. How many feet in 3 yards ? How many inches?

6. What part of a foot is 9 inches ?

7. Add 1 foot 6 inches to 1 foot 6 inches.

8. 10 yd. 2 ft. are equal to how many feet?

MULTIPLIERS OF TWO DIGITS..

280. Multiply 13 by 13: 13

Place the numbers as here shown. Multiply first by the units* __±!i

figure. Then multiply by the tens' figure, placing the first figure of 39

this product under the tens' figure of the multiplier. Then draw a 13

line and add the products. igg

123 234 406 1234 1456
13 14 21 31 45



369 936 406 1234 7280
123 234 812 3702 5824



1,599 3,276 8,526 38.254 65,520

y Google



Digitized by*



MULTIPLICATION. 119

281. Slate Exercises.
Multiply :

1.14x13 26. 32x23 51.123x84 76. 634x68

2. 23 X 13 27. 24 X 24 62. 132 X 85 77. 808 X 69

3. 61 X 13 28. 33 X 26 63. 109 X 92 78. 910 X 76

4. 65 X 13 29. 32 X 32 54. Ill X 93 79. 1,025 X 77

5. 14x14 30. 45x33 55. 104x94 80. 1,204x78

6. 23x14 31. 44x34 56. 105x95 81. 1,210x79

7. 61 X 14 32. 45 X 35 57. 215 X 18 82. 1,050 X 86

8. 55 X 14 33. 43 X 42 58. 230 X 19 83. 1,103 X 87

9. 15 X 21 34. 56 X 43 . 59. 306 X 27 84. 1,042 X 88

10. 24x21 35. 65x44 60. 407x28 85. 1,045x89

11. 62x21 36. 78x45 61. 523x29 86. 1,038x96

12. 55 X 21 37. 81 X 52 62. 614 X 36 87. 1,025 X 97

13. 27 X 32 38. 86 X 53 63. 309 X 37 88. 1,011 X 98

14. 36x41 39. 82x54 64. 410x38 89. 1,009x99

15. 43 X 51 40. 66 X 55 65. 531 X 39 90. 5,360 X 18
16.54x15 41. 72x62 66.630x46 91.6,090x15

17. 65 X 61 42. 88 X 63 67. 234 X 47 92. 4,718 X 19

18. 72 X 17 43. 104 X 64 68. 345 X 48 93. 1,987 X 49

19. 81 X 71 44. 102 X 65 69. 450 X 49 94. 3,456 X 28

20. 52 X 18 45. 114 X 72 70. 560 X 56 95. 2,069 X 35

21. 54x14 46. 134x73 71. 102x57 96. 4,567x19

22. 56 X 15 47. 130 X 74 72. 206 X 58 97. 3,999 X 25

23. 57 X 16 48. 125 X 75 73. 312 X 59 98. 3,845 X 26

24. 54 X 17 49. 116 X 82 74. 416 X 66 99. 3,673 X 27
26. 44 X 22 60. 108 X 83 75. 523 X 67 100. 2,974 X 82



Digitized by



Google



120



ARITHMEnO.



LONG DIVISION.

282. Divide 156 by 13:

In long division, the quotient is placed over the
dividend. The divisor, 13, is contained in the first
two figures of the dividend 1 time. We write 1 in the
quotient, and multiply the divisor by it. The product,
13, is placed under the first two figures of the dividend.
A line is drawn, 13 is subtracted from 15, and the
remainder is written. The next figure, 6, of the divi-
dend is brought down. 13 is contained in 26 2 times,
in the quotient. Multiplying, we place tha product, 26, under the partial
dividend, 26. There being no remainder, the answer is 12.



12 quotient.

13)156
13_

26
26

The 2 is written



_21

14)294

28

14

14



JLl

15)165

15

15

15



__22

22)484

44

44

44



203

35)7105

70

105

105



Be careful to place each quotient figure over the proper figure of the
dividend.



283. Slate Exercises.
Divide :



1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.
10.
11.
12.
13.
14.



169



13



273 ^ 13

286 -^ 13

299 -h 13

1,456^13

2,743 ^ 13

1,599 -^ 13

2,886 -^ 13

154 -^ 14

168 -^ 14

294 -f- 14

308 -^ 14

1,554 ^ 14

2,968 ^ 14



16.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.



180

315

1,815 ■

1,830 -

3,015 ■



15

15
15
15
15



3,330 -^ 15

231 -^ 21

252 ^ 21

273 -^ 21

483 H- 21

651 -^ 21

2,352 H- 21

4,473 ^ 21

6,573 H- 21



29.
30.
31.



34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.



4,642 -^ 22
2,684 ^ 22
9,641 -f- 31
6,603 ^ 31



9,952 -f
7,392 -^
1,089 -^
3,729 ^
943-^
1,394 -^
1,302 -^
1,428-^
1,333 -f
1,376 -^



32
32
33
33
41
41
42
42
43
43



Digitized by



Google



KEVIEW. 121

284. Oral Problems.

1. If three dolls cost 90 cents, what will two dolls cost?

2. Find the cost of 2J lb. tea at 40 cents per pound.

3. A grocer sold 3^ lb. 6-cent sugar and spent the money
for 7 oranges. What did the oranges cost apiece ?

4. A store-keeper sold ^ of a pound of candy to one customer,
and a quarter of a pound to another. How much did he receive
from both, if the candy was worth 40 cents per pound ?

5. A man has 3 piles of bricks, each containing 300. How
many bricks has he ?

6. How many feet have 22 cows ?

7. If 20 pounds of meal cost 60 cents, how many pounds can
be bought for 36 cents ?

8. A farmer sells 43 cows, which are one-half his herd.
How many did he have at first?

9. When maple syrup costs 10 cents a half-pint, how much
can be bought for 80 cents ?

10. At $2 per day, how much will a man earn in 7 weeks of
6 days each ?

11. Find the cost of 12 tons of coal at $4^ per ton.

12. A man owned ^ of a canal boat. How much did he own
after selling ^ of his share ?

13. I bought 12 pounds of sugar. How many pounds will I
have after using 2^ pounds?

14. Philadelphia is 90 miles from New York. After traveling
from New York -J of the distance, how many more miles, has a boy
to travel to reach Philadelphia ?

16. A lot is 100 feet square. How many feet of fence will be
needed to enclose it?



Digitized by



Google



122 ARITHMETIC.

285. Slate Problems.

1. Draw a rectangle to represent a piece of ground 65 feet
long, 35 feet wide. How many feet of fence will be required to
enclose it?

2. What will be the cost of 11^ yards of cloth at $1.80 per
yard?

3. When sheep cost $15 each, how many can be bought for
$165?

4. How many inches are there in 25 yards?

5. How many ounces in 30 pounds ?

6. Find the total cost of 2^ yards of lace at 16 cents a yard,
and 7 yards of ribbon at 8 cents a yard.

7. There are 100 pages in a book. If Lucy reads 14 pages a
day, how many pages will there be left for her to read after 6
days?

8. A grocer puts up 48 pounds of tea into ^ pound packages.
How many packages are there ?

9. How many gallons of oil are there in two cans each contain-
ing 12 gallons 2 quarts ?

10. Three and one-half pounds of candy are divided among 8
boys. How many ounces does each boy receive ?

11. A woman spends $18| Monday, $12^ Tuesday, and $18f
Wednesday. How much money does she spend in the three



12. A farmer had 12 pigs. He sold ^ of them at $9 each, ^
of them at $8 each, and \ of them at $7 each. How much did
he receive ?

13. Mr. Jones spent ^ of his money for a horse which cost him
$175. How much money did he have left?

14. New York is 90 miles from Philadelphia. After traveling
f of the distance, how many miles has a girl still to go ?



Digitized by



Google



REVIEW.



123



SPECIAL DRILLS.



286. Give


sums:








13 + 13


14 + 15


16 + 12


20+15


22 + 23


18 + 11


19 + 30


65 + 14


17 + 50


28 + 21


33 + 16


27 + 32


43 + 46


51 + 37


44 + 45


29 + 60


67 + 22


63 + 36


26 + 72


73 + 25


287. Give differences :








25-13


31-20


65-11


87-75


46-26


29-11


49-30


79-14


59-27


99-63


49-33


98-73


78-31


67-50


35-15


89-60


89-46


88-51


89-44


99-62


288. Give


products :








13x2


14x2


21x2


22x2


23x2


31x2


32x2


33x2


34x2


41x2


44x2


13x3


23x3


21x3


22x3


33x3


31x3


32x3


42x2


21x4


289. Give


quotients:








88-s- 4


39+13


26+ 2


63 + 21


86+ 2


64 + 32


62+ 2


96 + 32


42+ 2


68 + 34


28+ 2


66 + 33


48+ 2


46 + 23


66+ 2


44 + 22


82+ 2


90 + 30


84+ 2


93 + 31


290. Give results:








4+ i


1|+ i


3i+ i


7i+ i


2i+ i


^+^


^+^


n+n


9i + l}


8i + l|


^+^


2i + 3i


3f + 5i


^ + ^


7I + 9J


^+^


3i + 3i


H+H


H + H


9| + 9i








Digitized by VjOOQ I



124 ARITHMETIC.

291. Oral Problems.

1. A boy paid $ 1^ for a hat and $^ for collars. How much
did he spend ?

2. Mrs. Smith is 37 years old; her brother is 22 years older.
What is his age ?

3. If it takes 10^ yards for the skirt of a dress and 3^ yards
for the waist, how many yards are needed for the whole dress ? *

4. There are 300 pounds of sugar in a barrel. After ^ pound
is taken out, how many pounds will be left in the barrel ?

5. A boy has 65 marbles ; he loses 21. How many has he
remaining ?

6. What will be the total cost of 10 pounds of 6-cent sugar
and a pound of 22-cent butter ?

7. A woman buys 5 yards of 12-cent muslin and receives
40 cents change. How much did she give the clerk?

8. A man sells a pound of tea for 60 cents and loses 15 cents
on it. How much did it cost him ?

9. Bought two bars of 20-cent soap and 25 cents' worth of
eggs. How much was the bill ?

10. If tea costs 80 cents a pound, how much will a pound and
three-quarters cost?

11. Paid 10 cents for ^ pound of candy. What would be the
cost of 2 lb. ?

12. How much would Jane have to pay for 2 dozen oranges
at 1^ cents for each orange ?

13. A grocer mixed 3 pounds of coffee at 20 cents a pound
and 1 pound of coffee at 28 cents. How much were the 4 pounds
worth ?

14. A girl worked out 93 problems in 3 weeks. How many
did she work in one week ?



Digitized by



Google



HALVES, FOURTHS, AND EIGHTHS.



125



15. A farmer bought 2 cows at $40 each, and paid for them
with $20 bills. How many bills did he give?

16. A family uses a quart and a pint of milk a day. How
many quarts are used in 6 days ?

17. A tea-dealer sold 2^ pounds of tea to one customer and
4^ to another. How much did he sell to both ?

18. Paid 66 cents for 3 pounds of candy. What was the price
per pound ?

19. Bought 4^ yards of linen one day and ^ of a yard the
next day. What was the cost of all at 20 cents per yard ?

20. What will be the total cost of 12 oranges at 2 cents each,
and 20 pears at 3 cents each ?

HALVES, FOURTHS, AND EIGHTHS

232. Oral Exercises.

When a thing is divided into two equal parts, each part is
called a half, \,






When a thing is divided into four equal parts, each part is
called dk fourth, \.

When a thing is divided into eight equal parts, each part is
called an eighth, \,



Digitized by VjOOQIC



126 ARITHMETIC.

How many halves in a pie? How many fourths in a pie?
How many eighths in a pie ?

1=^ i=i i=i

How many fourths in half a pie ? How many eighths in half
a pie ? How many eighths in one-fourth of a pie ?

One-half -f one-fourth = how many fourths?
One-half -f one-eighth = how many eighths ?
One-fourth + one-eighth = how many eighths?
One-fourth + three-eighths = how many eighths?
One-half + three-eighths = how many eighths ?
One-fourth + five-eighths = how many eighths?

293. Sight Exercises.



i+ i


i+ i


1+ i


4+ i


^+ i


3i+ i


^+^


3i + H


4i+li


i+ 1


i+ f


1+ *


^+ 1


H+ f


6i+ 1


5i + l|


H+n


H+if


294. Slate Exercises.






Add:






1. 16J 2. 19^


3. 21\


4. 50^


25i 43J


30^


16|



6. 19^

62f



6. 8i 7. 73^ 8. 14^ 9. 56| 10. 26f
90| 18^ 85^ 43J 26J



Digitized by



Google



HALVES, FOURTHS, AND EIGHTHS. 127

11. 17f 12. 37f 13. 62^ 14. 40f 15. 12^

25i 9i 15i 64 6i



16. 22| 17. 424 18. 65f 19. 77 J 20. 52^

17f 30| 29f 111 27J



295. Find missing numbers :

21. 36^ 22. 274 23. 554 24. 48| 25. 73f

+ ? +? +? +? +?



40


30


56


49


74


26. ?


27. ?


28. ?


29. ?


30. ?


+ 155


+m


+ 50i


+ 10i


+ 1H


16


30i


68f


45|


72|


31. 6i

+ ?


32. 80^

+ ?


33. 18^

+ ?


34. 21|

. +?


35. 19i

+?


94|


87|


55|


36|


40J


296. Subtract:









36. 33J 37. 40| 38. 65| 39. 16| 40. 59|



6|




15i




29|


8i




20i


41. 46f
29


42.


54|
17


43.


69|
54


44. 80i
35


45.


66|
19f


46. 21

20i


47.


17
16|


48.


44 ■
43|


49. 91

90|


60.


35
30|



Digitized by VjOOQIC



128


ABITHMETIC.








297. Beview.












Add:












51. $143.37i


62. $84.00


53. $386.75


64.


$729.84


6.45


5.95




23.89




67.33


.84


.87i




8.86




9.09J


27.19


164.12^




.47




864.


.09


3.86




66.18J




36.57i


707.62i


27.95




234.93




687.19


3.11


483.20




65.00




1,000.05


25.50


.67




989.37




37.28


2.48


8.28




5.08




.12i


29a Subtract:












55. $100.00


67.


$684.45




69.


$81.62J


23.89




26.79






5.12J


66. $1,000.00


68.


$94.16




60.


$1.00


.01




89.99






.l^


299. Multiply:












61. $4.85


63.


$36.21




66.


$20.14


12




27






36


62. $57.14


64.


$45.89




66.


$2.50


8




21






12*


300. Divide:












67. 3)$1.86 68


. 8)$ 864.48


69. 2)$74.25


70.


13)$4.42



301. Oral Problems.

1. What will be the cost of 4 pairs of shoes at $3.50 per
pair?

2. How much change will a person receive who buys 9
pounds of lard at 11 cents per pound, and gives a $2 bill in pay-
ment?



Digitized by



Google



REVIEW. 129

3. A boy buys 2 collars at 12| cents each, a base-ball for 25
cents, and a 10-cent bat. How much money does he spend ?

4. A farmer sells 48 eggs at 25 cents per dozen. How much
does he get for them?

5. What is the cost of a 300-pound barrel of sugar, at 4 cents
per pound ?

6. How many ounces are there in 2 pounds 8 ounces ?

7. A grocer sold 3 chests of tea, each weighing 60 lb., at
$1 per lb. How much did he receive?

8. A steak weighs 2 lb. 7 oz. What is its cost at 16 ^ per lb. ?

9. At 2 oranges for 5 cents, what would be the cost of 2 dozen
oranges ?

10. How many desks are there in 4 class-rooms, if there are
20 desks in each of 2 of the rooms, and 30 desks in each of the
others ?

11. Add 5 feet 6 inches and 3 feet 6 inches.

12. How many yards and feet in 40 feet?

13. One-half a yard of serge costs 40 cents. How much must
be paid for a yard and an eighth ?

14. Find the cost of 3^ lb. coffee, at the rate of 4 pounds for
80 cents.

15. How many ounces are there in 10 pounds?

16. How many 6-cent spools of thread can be bought for
$1.80?

17. A grocer sells 3-J lb. of sugar to one customer, 14 lb. to
another, and 6^ lb. to a third. How many pounds does he sell
in all?

18. What is the cost of 6 pounds of tea, at 40 cents a pound ?

19. A dealer mixes a pound of green tea, costing 50 cents a
pound, with a pound of black tea, costing 30 cents a pound.
How much does each pound of the mixed tea cost him ?



Digitized by



Google



130 ARITHMETIC.

20. A farmer receives $800 for 4 horses. For how much
apiece does he sell them ?

21. A man earns $150 a month. He saves $25 a month.
How much does he spend in a month ?

302. Slate' Problems.

1. I bought 18 pounds of meat at 23 cents a pound. What
is the amount of my bill ?

2. Find the cost of 6 chairs at $3.75 each.

3. A farmer has 14 apple trees, each yielding 2 bushels of
fruit, which he sells for 50 cents a bushel. How much money
does he receive for his apples ?

4. What profit is made on a pound of nutmegs bought for 75
cents and sold at 6 cents an ounce ?

5. A man earns $100 a month, and spends $79 a month.
How much does he save in a year ?

6. If 2 horses cost $300, what will be the cost of 5 horses?

7. A girl paid 50 cents for 2 yards of ribbon. How many
yards could she get for $1.25 ?

8. How many half-pint jars can be filled from a 6-gallon tub
of jelly?

9. How many gallons in 4 dozen bottles each containing a
pint and a half?

10. Find the cost of 30 lemons at 30 cents a dozen.

11. What will be paid for 36 cows at $45 each ?

12. A man has 13 five-dollar bills, and 15 two-dollar bills.
How much money has he ?

13. Mr. Hart, with his wife and two children, spends four
weeks in the country. He pays six dollars a week for his own
board, the same for his wife's board, and $4 a week for the board
of each child. How much does he pay in all ?



Digitized by



Google



LONG DIVISION. 131

14. If a horse eats one-fourth of a bushel of oats per day, how
long will 17 bushels last?

16. When peaches are worth a half-dollar per bushel, how
many bushels can be bought for $ 18 ?

16. Find the cost, at 16 cents a pound, of two hams, one weigh-
ing 8 lb. 8 oz., the other weighing 7 lb. 8 oz.

17. A house is rented for $360 per year. How much rent
does the owner receive in 8 months ?

18. How many feet have 20 cows, 30 ducks, and 20 flies?

19. If a train goes 7^ miles in a quarter of an hour, how far
will it go in 2 hours ?

20. If 6 men can do a piece of work in 25 days, how long will
it take one man to do it ?

303. Slate Exercises.



Divide :










1. 434 by 14


9. 693 by 33




17.


575 by 25


2. 403 by 13


10. 735 by 35




18.


775 by 25


3. 360 by 15


11. 396 by 36




19.


2331 by 21


4. 465 by 15


12. 756 by 36




20.


2775 by 25


6. 630 by 15


18. 451 by 41




21.


4173 by 13


6. 345 by 15


14. 861 by 41




22.


4830 by 15


7. 861 by 21


15. 992 by 32




23.


4500 by 15


8. 352 by 32


16. 656 by 16




24.


4531 by 15


207


306^


200H


30311


18)3726


19)5815 27)5411




29)8811


36


57


54




87


126


115


11




111


126


114






87




1






24



Digitized by



Google



132 ARITHMETIC.

25. 487 -f- 24 34. 3,045-^15 43. 9,069-^^41

26. 856-^21 35. 4,560 -H 15 44. 6,273^51
.27. 1,559^31 36. 4,204 -f- 21 45. 8,125-^-25

28. 5,075 -i- 25 37. 4,256 -s- 14 46. 7,393^32

29: 2,828-1-14 38. 9,462^-22 47. 5,255-5-52

30. 2,830-^14 39. 6,293 -f- 31 48. 2,416 h- 71

31. 2,833-^14 40. 9,060 -f- 21 49. 9,898^81

32. 1,515^15 41. 8,484-^42 50. 9,373^91

33. 1,520^15 42. 7,378^61 51. 1,866-^93

304. Oral Problems.

1. If sugar costs 4 cents a pound, what will be the price of
21 pounds?

2. How much change will I receive if I buy 30 pounds of
flour at 3 ^ per lb., and give the grocer a $1 bill?

3. Paid 96 cents for 3 pounds of butter. What is the price
per pound ?

4. If cider is 40 cents per gallon, how many quarts can I get
for 30 cents ?

5. What will be the cost of 10 yards of carpet at 85 cents per
yard?

6. Paid $2.40 for 20 yards of gingham. What was the price
per yard ?

7. How many ounces are there in ten pounds and a half?

8. If a man receives $3 per day, how much will he earn in a
year, working 300 days ?

9. How many lots at six hundred dollars each can be bought
for thirty-six hundred dollars ?

10. I sold a lot for $600 and lost on it $200. What did it
cost me ?



Digitized by



Google



REVIEW.



133



305. Blackboard Exercises.

Pupils should be taught to find products without always placing the mul-
tiplier under the multiplicand. The following examples in multiplication
and division should be worked by writing the answers on the slates directly
from the blackboard or the book without writing the other numbers.

MULTIPLICATION.

306. Find the cost of:

1. 196 lb. flour at 4 cents per lb.

2. 3 gal. alcohol at $2.75 per gal.

3. 144 hats at $3 each.

4. 325 lb. sugar at 5 cents per lb.

5. 12 sofas at $45 each.

6. 165 bbl. cement at $2 per bbl.

7. 24 thousand bricks at $6 per thousand.

8. 37 spools thread at 5 cents each.

9. 3 houses, each costing $5,700.

10. 120 bushels wheat at 96 cents per bushel.

11. 11 tierces lard at $6.50 per tierce.

12. 6 hundredweight of straw at 72 cents per hundredweight.

13. 900 bushels oats at 36 cents per bushel.

14. 30 lots at $800 each.

15. 150 yards oilcloth at 30 cents per yard.

16. 20 horses at $ 175 each.

17. An ox, weighing 1,152 lb., at 4 ^ per lb.

18. 37 sheep at $4 each.

19. 250 acres land at $40 per acre.

20. 48 yards carpet at $1.20 per yard.

21. 187 packs fire-crackers at 5 ^ per pack,

22. 39 Boman candles at 20 cents each.

23. 60 overcoats at $37 each.

24. 5 wagons at $175 each.

26. 12 tons hay at $18.75 per ton.



Digitized by



Google



134 ARITHMETIC.

DIVISION.

3Xyi, Find the cost of 1 pound, 1 gallon, 1 barrel, 1 spool,
1 thousand, etc. :

26. 96 lb. flour, $2.88.

27. 4 gal. alcohol, $10.40.

28. 72 hats, $144.

29. 81 lb. sugar, $1.24.

30. 16 sofas, $800.

31. 20 bbl. cement, $42.

32. 24 thousand bricks, $120.

33. 48 spools of thread, $1.92.

34. 4 houses, $26,000.

35. 25 bushels of wheat, $25.76.

36. 40 tierces of lard, $250.

37. 11 hundredweight of straw, $ 7.04.

38. 90bushelsof oats, $33.30.

39. 22 lots, $15,400.

40. 26yardsof oilcloth, $10.40.

41. 25 yards of oilcloth, $10.25.

42. 24 horses, $4,800.

43. 39 sheep, $196.

44. 72 acres of land, $2,160.

45. 75 yards of carpet, $82.50.

46. 36 packs of fire-crackers, $1.44.

47. 25 Koman candles, $5.

48. 30 overcoats, $1,050.

49. 14 wagons, $1,680.

50. 25 tons of hay, $300.



Digitized by



Google



REVIEW. 135

306. Oral Problems.

1. Henry had 40 cents, James had 30 cents, William had 20
cents. How much money in all had the three boys?

2. Mary sold some vegetables for 30 cents and some flowers
for 60 cents. If she spent 40 cents for groceries, how much
money had she left?

3. If a boy makes 20 cents a day selling morning papers and
10 cents a day selling evening papers, how much does he make
in 3 days?

4. A man bought a pound of 50-cent tea, and 2 dozen eggs at
20 cents a dozen. How many dimes will it take to pay for them ?

5. A furniture dealer sold a set of parlor furniture for $60
and a bed-room set for $30. If ^ of the cost of both is paid in
cash, how much cash does the dealer receive?

6. Francis had 80 cents. After spending 60 cents and earn-
ing 50 cents, how much had he ?

7. A grocer had 90 pounds of sugar. He sold 50 pounds
and used in his family 20 pounds. How much had he then ?

8. A girl had 80 cents. She bought a doll for 40 cents and
spent the rest for candy at 20 cents per pound. How many
pounds did she buy ?

9. A farmer has 90 acres of land. Thirty acres are planted
in corn. One-third of the remainder is in wheat. How many
acres of wheat has he?

10. A coal-dealer had 50 tons of coal. He burned 30 tons
and sold the remainder at $4 per ton. How much money did he
receive ?

11. What will I have to pay for 8 pounds of 5-cent sugar and
50 cents* worth of eggs ?

12. What will be the cost of 2 bags of meal, 100 pounds in
each bag, at 2 cents per pound ?



Digitized by



Google



136 ARITHMETIC.

13. A woman buys 3 pounds of butter at 30 cents a pound.
She gives the grocer a 50-cent piece. How much more must she
pay?

14. A man sells 4 acres of land at $20 per acre, taking in
payment cows worth $40 each. How many cows does he get?

15. What will be the cost of 4 pieces of silk, 20 yards in a
piece, at $ J per yard?

16. How much will I pay for 40 marbles, at 8 for 1 cent, and
a25-cent ball?

17. Half a dollar is divided among 5 boys. How many 5-cent
pieces does each receive ?

18. How many 4-pound packages of sugar at 5 cents a pound
can I get for 80 cents ?

19. A woman pays 80 cents for gingham at 20 cents per yard.
She buys one-fourth as many yards of ribbon. How many yards
of ribbon does she buy?

20. A man worked 20 days for $80. If he spent $3 per day
how much a day did he save ?

21. What will I have to pay for \ lb. of 80-cent tea and a
pound of 30-cent coffee ?

22. A man owns f of a far-m of 80 acres. How much has he
left after selling 40 acres ?

23. If 2 pigs are worth $40, how much are 3 worth?

24. A man had $60. He spent one-half of it for sheep at $3
each. How many sheep did he buy ?

25. Two boys divided 50 marbles equally. One of them gave
^ of his share to his sister. How many did she receive?

26. A train goes 40 miles per hour. How long will it take to
go 480 miles?

27. How many hours are there from half-past 8 in the fore-
noon to half-past 1 in the afternoon ?



Digitized by



Google



EASY FRACTIONS. 137





HALVES, FOURTHS, AND EIGHTHS




309. Oral Exeroises.










§ =?


J=?


!=?


1 =


= ?


J=?


i =?


i =?


|=?


* =


= ?


¥ = ?


¥ = ?


. ¥=?


v=?


V =


= ?


v=?


i+i


}+i


h+l


l+l


l+l


l+l


}+i


i+f


i+i


i+4


310. Slate Exeroises.










Add:












1- 19i


2. 18}


8. 25i


4.


30f


6. 564


2n


65i


6i




42|


24|


6. 34|


7. 27^


8. 13^


9.


49J


10. 71J


34f


10|


6*




20i


114


11. H


12. 5i


13. 9^


14.


4i


16. 464


2i


6i


m




124


24


M


!i


i




*


1|


16. 12|


17. 23i


18. 4|


19.


3f


20. 5f


5i


6i


4|




3|


7|


8|


H


4f




3f


9|


311. Subtract:










21. lOf


22. 20i


1 2 3 4 5 7 9 10 11

Online LibraryJohn Henry WalshA primary arithmetic → online text (page 7 of 11)