Copyright
Michael Sadler.

Moral instruction and training in schools; report of an international inquiry .. (Volume 1) online

. (page 43 of 45)
Online LibraryMichael SadlerMoral instruction and training in schools; report of an international inquiry .. (Volume 1) → online text (page 43 of 45)
Font size
QR-code for this ebook


Ireland Training College, Kildare Place, Dublin.

Alexander Morgan, Church of Scotland Training College,
Edinburgh.

T. M. Morrison, United Free Church Training College, Glasgow.

Mary Morton, Training Department, Bedford College for
Women.

Rev. Edward E. Nottingham, Principal of the Training College,
York.

T. Percy Nunn, London Day Training College, Southampton
Row, Holborn.

Joseph Ogilvie, LL.D., Church of Scotland Training College,
Aberdeen.

H. W. Padwick, Master of Method, Training College, Win-
chester.

Rev. V. W. Pearson, Principal of the Training College, Shef-
field.

H. E. W. Phillips, Oxford University Day Training College.

W. T. Phipps, Diocesan Training College, York.

Helena L. Powell, Principal of the Cambridge Training College,
[Principal-elect of St. Mary's College, Paddington].

Margaret Punnett, London Day Training College, South-
ampton Row, Holborn.

Hilda M. Raw.

Thomas Raymont, Vice -Principal of the Training Department,
Goldsmiths' College, New Cross.

Sarah E. S. Richards, Mistress of Method, Armstrong College,
Newcastle-upon-Tyne.

Lucy E. Roberts, St. Mary's Hall, Cheltenham.

Hannah Robertson, University Day Training College, Leeds.

Frank Roscoe, Training College for Men, Birmingham Uni-
versity.

Rev. Canon Rowe, Principal of the Training College, Lincoln.

David Salmon, Principal of the Training College, Swansea.

G. R. Scott, Acting Principal of the University Day Training
College, Oxford.






List of Members of Advisory Council 511

Florence A. Smith, Headmistress of the Training Department,

Ladies' College, Cheltenham.
George Smith, Principal of the United Free Church Training

College, Aberdeen.

S. M. Smith, Principal of the Training College, Hereford.
W. A. Spafford, Principal of the Darlington Training College.
Rev. Canon Morley Stevenson, Principal of the Warrington

Training College.
Rev. Canon E. Steward, Principal of the Training College for

Mistresses, Salisbury.

Frances Time well, The Training College, Warrington.
Mildred A. Vaughan, Mistress of Method, Training College,

Lincoln.
M. R. Walker, Principal of St. George's Training College, and

High School for Girls, Edinburgh.
Sarah A. Walker, Mistress of Method, Southlands College,

Battersea.

Rev. D. J. Waller, D.D., Wesleyan Training College, West-
minster.
Amy Walmsley, Principal of the Bedford Kindergarten Training

College, Bedford.

H. M. White, LL.D., Principal of Alexandra College, Dublin.
Rev. A. R. Whitham, Principal of Culham College, Abingdon.
A. M. Williams, Principal of the Church of Scotland Training

College, Glasgow.
Alice Woods, Principal of the Maria Grey Training College,

Brondesbury.
Rev. H. B. Workman, Principal of the Wesleyan Training

College, Westminster.
L. J. Wrigley, Master of Method, Wesley College, Melbourne,

Australia.

The Right Hon. A. H. Dyke Acland, Chairman of the Scar-
borough Higher Education Committee.

Sir C. Thomas Dyke Acland, Bart., Chairman of the Devon
Education Committee.

J. E. Alcock, Chairman of the Mansfield Education Committee.

James W. Alsop, Vice-Chairman of the Liverpool Education
Committee.

Arthur Bennett, J.P., Chairman of the Warrington Education
Committee.

Colonel F. D. Blake, Chairman of the Northumberland Educa-
tion Committee.



512 List of Members of Advisory Council

J. T. Bond, Chairman of the Plymouth Education Committee.

H. B. Brackenbury, Chairman of the Hornsey Education
Committee.

W. H. Brown, Inspector for Elementary Education, West
Riding Education Committee.

J. W. Willis Bund, Chairman of the Worcester Education
Committee.

Sydney William Bush, Chairman of the Bath Education Com-
mittee.

Arthur W. Chapman, Chairman of the Surrey Education Com-
mittee.

Sir William E. Clegg, Chairman of the Sheffield Education
Committee.

E. P. Collier, Chairman of the Reading Education Committee.
Ernest H. Cook, Chairman of the Bristol Education Com-
mittee.

A. Crabtree, Chairman of the Halifax Education Committee.

John Derry, Chairman of the School Management Section of
the Sheffield Education Committee.

The Right Hon. Sir John Dorington, Bart., Chairman of the
Gloucestershire County Council.

Herbert George Fordham, Chairman of the Cambridgeshire
County Council and of the County Education Committee.

George Franklin, J.P., Deputy Chairman of the Sheffield Edu-
cation Committee.

Atkinson Gibson, Chairman of the Sunderland Education Com-
mittee.

W. W. Glenny, Chairman of the Barking Education Com-
mittee.

F. J. Gould, Member of the Leicester Education Committee.
W. P. Griggs, J.P., Chairman of the Ilford Education Com-
mittee.

Thomas Grindle, Chairman of the Eccles Education Committee.
E. J. Harding, Secretary to the Gateshead Education Committee.
E. Sidney Hartland, Chairman of the Gloucester Education

Committee.
T. Edmund Harvey, L.C.C., Member of the London Education

Committee, Warden of Toynbee Hall.
William Healey, J.P., Chairman of the Heywood Education

Committee.
Joseph R. Heape, Vice-Chairman of the Rochdale Education

Committee.






List of Members of Advisory Council 513

Sir Henry F. Hibbert, Chairman of the Lancashire Education
Committee.

The Right Hon. Henry Hobhouse, Chairman of the Somerset
County Council, Chairman of the County Education Com-
mittee.

F. G. Hobson, Chairman of the Beverley Education Committee.

Henry Bond Holding, Chairman of the Wood Green Education
Committee.

John T. Horner, Chairman of the Staffordshire Education
Committee.

W. E. Hubbard, Chairman of the West Sussex Education
Committee.

Cyril Jackson, Chairman of the London Education Committee.

Sir Samuel G. Johnson, Town Clerk of Nottingham.

W. C. Johnson, J.P., L.C.C.

Rev. J. Morgan Jones, Chairman of the Aberdare Education
Committee.

Rev. L. Jenkins Jones, L.C.C., Member of the London Educa-
tion Committee.

George Hamilton Kenrick, Chairman of the Birmingham
Education Committee.

H. Lee- Warner, Chairman of the Norfolk Education Com-
mittee.

Rev. J. Scott Lidgett, Member of the London Education Com-
mittee, Warden of the Bermondsey Settlement, President
of the National Council of the Evangelical Free Churches.

R. A. Lister, J.P., C.C., Member of the Gloucestershire Edu-
cation Committee.

George Lunn, Chairman of the Newcastle-upon-Tyne Education
Committee.

Richard Martin, Chairman of the Swansea Education Com-
mittee.

Walter E. Martin, Chairman of the Finchley Education Com-
mittee.

W. S. Miller, J.P., Chairman of the Brecon Education Com-
mittee.

J. L. Muspratt, Chairman of the Flint Education Committee.

John M. Newnham, LL.D., Chairman of the Croydon Educa-
tion Committee.

George Norman, Chairman of the Cheltenham Education
Committee.
VOL. i. 33



514 List of Members of Advisory Council

J. Oldershaw, M.D., Chairman of the Wallasey Education Com-
mittee.

William Oulton, Chairman of the Liverpool Education Com-
mittee.

Abraham Park, J.P., Chairman of the Pupil Teacher Centres'
Committee of the Lancashire County Council.

J. Allanson Picton, J.P., Member of the Carnarvonshire Edu-
cation Committee.

The Right Hon. Sir Horace Plunkett, K.C.V.O., F.R.S., late
Vice-President of the Department of Agriculture and Tech-
nical Instruction for Ireland.

Lawrence Priestley, Chairman of the Newark Education Com-
mittee.

Champion B. Russell, C.C., Member of the Essex Education
Committee.

W. J. M. Starkie, Litt.D., Resident Commissioner of National
Education, Ireland.

Sir William Stephens, J.P., Chairman of the Salford Education
Committee.

J. Herbert Thewlis, Member of the Manchester Education
Committee.

Herbert M. Thompson, C.C., Member of the Cardiff Educa-
tion Committee.

John Tulloch, Chairman of the Hebburn-on-Tyne Education
Committee.

W. H. Wainwright, J.P., Chairman of the Gorton Education
Committee.

Graham Wallas, Member of the London Education Committee.

Arthur Webb, Chairman of the Wimbledon Education Com-
mittee.

J. E. Willans, Chairman of the Huddersfield Education Com-
mittee.

D. P. Williams, Chairman of the Carnarvonshire Education
Committee.

A. Ernest Withy, Chairman of the Wilts Education Com-
mittee.

Edward W. Worlledge, Chairman of the Great Yarmouth
Education Committee.

W. J. Abel, Clerk to the Nottingham Education Committee.
W. Avery Adams, Secretary to the Bristol Education Com-
mittee.



List of Members of Advisory Council 515

Graham Balfour, Director of Education, Staffordshire Education
Committee.

John Bickersteth, Clerk to the East Riding Education Com-
mittee.

Arthur Black, Member of the Liverpool Education Com-
mittee.

C. J. Bristowe, Director of Education, Nottinghamshire Educa-
tion Committee.

W. H. Brown, Chairman of the Newport, Mon., Education
Committee.

Charles Carter, Chairman of the Poole Education Committee.

Douglas Chandler, Clerk to the Grimsby Education Committee.

Arthur C. Coffin, Secretary to the Newcastle-upon-Tyne Educa-
tion Committee.

S. G. Cook, Director of Education, Huntingdonshire Education
Committee.

Evan R. Davies, Secretary to the Carnarvonshire Education
Committee.

Hudson Donaldson, Secretary to the Kesteven (Lines) Educa-
tion Committee.

Thomas Duckworth, Secretary for Higher Education, Worcester
Education Committee.

Ogilvie Duthie, Director of Education, Salford Education
Committee.

J. Bevan Evans, Director of Education, Flintshire Education
Committee.

G. Fellows, Chairman of the Isle of Wight Education Com-
mittee.

Oliver Freeman, Chief Official for Higher Education, Portsmouth
Education Committee.

B. S. Gott, Secretary to the Middlesex Education Committee.
S. Maudson Grant, Secretary to the Lindsey (Lines) Education

Committee.

E. Hackforth, Clerk to the Brighton Education Committee.
A. Hawcridge, Director of Education, Barrow-in-Furness

Education Committee.
W. Hewitt, Liverpool Education Committee.

C. Courtenay Hodgson, Clerk to the Cumberland Education

Committee.

J. L. Holland, Secretary to the Northamptonshire Education
Committee.

33*



516 List of Members of Advisory Council

H. W. Household, Secretary to the Gloucestershire Education
Committee.

John Hutchins, Secretary to the Elementary Education Commit-
tee, Newport, Mon.

John J. Jackson, Director of Education, Cardiff Education
Committee.

Jenkin James, Director of Education, Cardiganshire Education
Committee.

John James, Chief Education Official, Glamorganshire Education
Committee.

Austin Keen, Secretary to the Cambridgeshire Education Com-
mittee.

Charles Macfarlane, Chairman of the West Hartlepool Educa-
tion Committee.

R. C. Minton, Secretary to the Lincoln Education Committee.

H. Morgan, Clerk to the Exeter Education Committee.

Frank H. Newman, Educational Adviser to the Durham
County Education Committee.

Jonathan North, Chairman of the Leicester Education Committee.

John J. Ogle, Secretary for Higher Education, Bootle Education
Committee.

W. Packer, Secretary to the Leeds Education Committee.

John Arthur Palmer, Secretary to the Birmingham Education
Committee.

W. H. Pendlebury, Secretary for Higher Education, Shropshire
Education Committee.

J. E. Pickles, Secretary to the West Bromwich Education Com-
mittee.

A. W. Priestley, Inspector of Schools, East Riding Education
Committee.

Hugh Ramage, Organiser of Higher Education, Norwich Edu-
cation Committee.

S. G. Rawson, D.Sc., Director of Education, Worcestershire
Education Committee.

J. H. Reynolds, Director of Education (Higher), Manchester
Education Committee.

Dr. J. T. Riley, Secretary to the Hull Education Committee.

R. Roberts, Chairman of the Bradford Education Committee.

F. T. Spackman, Secretary for Elementary Education, Worcester
Education Committee.

Frank Spooner, Director of Education, Bedfordshire Education
Committee.



List of Members of Advisory Council 517

Charles J. R. Tipper, Secretary to the Westmorland Education
Committee.

Henry Eugene Wale, Secretary for Elementary Education,
Shropshire Education Committee.

Richard P. Ward, Director of Education, Cheshire Education
Committee.

Charles George Watkins, Secretary to the Buckinghamshire
Education Committee.

W. E. Watkins, Secretary to the East Suffolk Education Com-
mittee.

Frederick Wilkinson, Director of Education, Bolton Education
Committee.

Robert Wilkinson, Director of Education, Bury Education
Committee.

Charles Williams, Secretary to the Northumberland Education
Committee.

R. H. Williams, Secretary to the Anglesey Education Com-
mittee.

John Wiltshire, Secretary to the Herefordshire Education
Committee.

J. F. Young, Secretary to the Devon Education Committee.

Rev. F. E. J. Bird, Member of the Croydon Education Com-
mittee.

W. A. Brockington, Director of Education, Leicestershire
Education Committee.

J. H. Haigh, Secretary to the Isle of Ely Education Committee.

J. R. Heape, Vice-Chairman of the Rochdale Education Com-
mittee.

J. E. Holden, Secretary to the Rochdale Education Committee.

J. W. Home, Inspector for Elementary Education, West Riding
Education Committee.

Edward Jones, Clerk to the Burnley Education Committee.

Alfred E. Leete, Secretary to the South Shields Education
Committee.

Frank E. Marshall, Member of the Cumberland Education
Committee.

J. Moore Murray, Secretary to the Warrington Education Com-
mittee.

T. W. Watts, Chairman of the West Ham Education Com-
mittee.

Rev. Joseph Agnew, Chairman of the Dunbar (Burgh) School
Board.



51 8 List of Members of Advisory Council

Rev. George Bell, Chairman of the Hamilton (Burgh) School

Board.
John Clark (Lecturer in Education, University of Glasgow

when the Council was formed, now) Clerk to the Glasgow

School Board.
Thomas Conner, C.C., Chairman of the Shettleston School

Board.
David Craighead, Chairman of the Galashiels (Burgh) School

Board.
Mathew Dick, Chairman of the Campbeltown (Burgh) School

Board.

John Gourlay, Chairman of the Kirkcaldy (Burgh) School Board.
William Hunter, Chairman of the Rothesay (Burgh) School

Board.
Rev. A. D. Tait Hutchison, Chairman of the Brechin (Burgh)

School Board.
William Mackie, M.D., Chairman of the Elgin (Burgh) School

Board.

Donald Murray, Chairman of the Stornoway School Board.
Rev. Henry Ranken, Chairman of the Irvine (Burgh) School

Board.

Rev. David Scott, Chairman of the Dalziel School Board.
G. K. Smith, Chairman of the Dundee School Board.
Rev. John Smith, D.D., Chairman of the Govan School Board,

and President of the Scottish School Boards' Association.
Rev. David Stewart, Chairman of the Neilston School Board.
Alexander Thomson, Chairman of the Montrose (Burgh)

School Board.
Alice S. Acland (Mrs. A. H. Dyke Acland), Member of the

North Riding Education Committee.

Nettie Adler, Member of the London Education Committee.
Elk S. Armitage (Mrs. E. Armitage), Member of the West

Riding Education Committee.

Margaret Ashton, Member of the Lancashire Education Com-
mittee.

G. B. Ayre, Member of the Colne Education Committee.
Emma Bennett (Mrs.), Member of the Heywood Education

Committee.
Evelyn F. Burge (Mrs.), Member of the Winchester Education

Committee.

Fanny L. Calder, Member of the Liverpool Education Com-
mittee.



List of Members of Advisory Council 519

Isabel Cleghorn, Member of the Sheffield Education Committee.

F. H. Crawley (Mrs.), Member of the Cheltenham Education
Committee.

Mary W. Cropper, Member of the Westmorland Education
Committee.

Gertrude Dale, Member of the Birmingham Education Com-
mittee.

Annie T. Eddison (Mrs. R. W. Eddison), Member of the West
Riding Education Committee.

K. M. Emery, Member of the Isle of Ely Education Com-
mittee.

Lady Evans, Member of the Hertfordshire Education Com-
mittee.

Sara Margery Fry, Member of the Staffordshire Education Com-
mittee.

S. A. Gimson, Member of the Leicester Education Committee.

Ann M. Grant (Mrs. Corrie Grant), Member of the Chiswick
Education Committee.

Mary Gregory, Member of the Bradford Education Committee.

Lady Hampson, Member of the Liverpool Education Com-
mittee.

Rachel Vernon Harcourt (Hon. Mrs.), Member of the Ryde
Education Committee.

Mary E. Hargood, Member of the Cambridge Education
Committee.

Ruth Homan (Mrs.), Member of the London Education
Committee.

E. P. Hughes, Member of the Glamorgan Education Com-
mittee.

Bertha J. Johnson (Mrs. A. H. Johnson), Member of the
Oxfordshire Education Committee.

Emily Rose Lapthorn, Member of the Portsmouth Education
Committee.

Katharine M. Lazenby, Member of the Devon Education
Committee.

Constance A. Lee, Member of the Bath Education Committee.

A. McClure, Member of the Warwickshire Education Com-
mittee.

Florence Melly, Member of the Liverpool Education Com-
mittee.

Jessie Douglas Montgomery, Member of the Exeter Education
Committee.



520 List of Members of Advisory Council

F. A. Mottram (Mrs.), Member of the Norwich Education
Committee.

Eila Pease, Member of the Northumberland Education Com-
mittee.

Alexandrina Peckover, Member of the Isle of Ely Education
Committee.

F. J. Pidduck (Mrs.), Member of the Hanley Education Com-
mittee.

Ellen F. Pinsent (Mrs.), Member of the Birmingham Education
Committee.

M. E. Playne (Mrs.), Member of the Gloucestershire Education
Committee.

Edith M. Pratt, D.Sc., Member of the Dukinfield Education
Committee.

Catharine Punch, Member of the Bournemouth Education
Committee.

Mary F. Rathbone, Member of the Anglesey Education Com-
mittee.

Kate Ryley, Member of the Lancashire Education Committee.

Mary Scampton, Member of the Coventry Education Committee.

Pattie Sherwen (Mrs.), Member of the Bexhill-on-Sea Education
Committee.

Florence E. Straker, Member of the Hornsey Education Com-
mittee.

Jane Elizabeth Strickland, Member of the Hastings Education
Committee.

Margaret A. Temperley, Member of the Gateshead Education
Committee.

Fanny Marion Townsend, Member of the Bristol Education
Committee.

Hermione Unwin, Member of the West Riding Education
Committee.

Maria Unwin (Mrs. George Unwin), Member of the Surrey
Education Committee.

Lady Verney, Member of the Buckinghamshire Education
Committee.

Mrs. Henry Ware, Member of the Cumberland Education
Committee.

Mrs. William Watkins, Member of the Durham Education
Committee.

Lily Watson (Mrs.), Member of the Surrey Education Com-
mittee.



List of Members of Advisory Council 521

Mary Wheeler (Mrs.), Member of the Brighouse Education

Committee.
Dr. Ethel M. N. Williams, Member of the Newcastle-upon-

Tyne Education Committee.

Annie Yorke (Hon. Mrs. Eliot Yorke), Member of the Hamp-
shire Education Committee.
Elizabeth Yoxall (Mrs. J. H. Yoxall), Member of the Richmond

(Surrey) Education Committee.
Thomas G. Acknd, Hon. Secretary of the Sunday School

Union.

George Hamilton Archibald.
P. B. Ballard.
Earl Barnes.

Henrietta O. Barnett (Mrs. S. A. Barnett).
Agnes A. Barrow (Mrs. Walter Barrow).
H. Charlton Bastian, F.R.S., M.D.
Katharine Bathurst.
Mary S. Beard.
F. F. Belsey, Chairman of the Council of the Sunday School

Union.

Henry Bryan Binns.
Lawrence Binyon.
Caroline G. Bishop.
Cloudesley Brereton.
Alfred Booth.
H. Bramwell Booth.
Lydia A. Booth (Mrs. Alfred Booth).
Sir Edward Brabrook, C.B.
His Honour, Judge Bradbury.
Victor V. Branford.
Robert Locke Bremner.
W. L. Brodie-Hall.
A. Amy Bulley.

Mary H. L. Bunting (Lady Bunting).
Sir Percy William Bunting.
Henrietta Busk.
Elizabeth M. Cadbury (Mrs. George Cadbury), Chair of the

Bournville Schools Management Committee.
Charles Callaway, D.Sc.
The Countess of Carlisle.
Laura Ormiston Chant (Mrs.).
Alice M. Chesterton.



522 List of Members of Advisory Council

Frank Clements.

Edward Clodd.

Elizabeth Cobb (Mrs. H. P. Cobb).

Hon. Sir John A. Cockburn, K.C.M.G.

The Hon. John Collier.

Joseph Collinson, Humanitarian League.

F. C. Constable.

Charles F. Cooper.

William Alexander Coote.

C. C. Cotterill.

Emily Crossley (Mrs. F. W. Crossley).

James S. Crowther, Hon. Secretary of the Sunday School

Union.

J. Beattie Crozier, LL.D.
Lucy Crump (Mrs.).
J. Morrison Davidson.

Hon. Alfred Dobson, C.M.G., Agent-General for Tasmania.
R. Langdon Down, M.D.
Alice Eadie.
Mrs. Gustav Eckhard.
Joseph Edwards.
Havelock Ellis.

Millicent Garrett Fawcett (Mrs.).
Mary Fels (Mrs. Joseph Fels).
H. Franklin (Hon. Mrs. E. L. Franklin), Hon. Organising

Secretary of the Parents' National Educational Union.
The Right Hon. Sir Edward Fry, F.R.S., D.C.L., LL.D.
F. J. Furnivall, Ph.D., D.Litt.
Sir W. T. Gairdner, K.C.B., M.D.
Francis Gallon, F.R.S., D.C.L.
Margaret Emily Gaskell.

W. M. Gee, Brigade Secretary, Church Lads' Brigade.
Sir Archibald Geikie, F.R.S., Secretary to the Royal Society.
Edith Gittins.
M. Catherine Gittins.
T. H. Godfrey.

Maria M. Ogilvie Gordon (Mrs.), D.Sc., Ph.D., F.L.S.
Mrs. James Gow.
Almyra Gray (Mrs. Edwin Gray).
Ernest Gray.
William H. Groser, Hon. Secretary of the Sunday School

Union.



List of Members of Advisory Council 523

Sybella Gurney.

E. S. Haldane, LL.D.

Augustus G. Vernon Harcourt, F.R.S., D.C.L., LL.D.

Frederic Harrison, Litt.D.

William Harvey.

Anna M. Haslam (Mrs.).

Jane Hay.

F. H. Hayward, D.Litt.
Charles Heape.

Mary F. S. Hervey, Chair, Education Committee, South African

Colonisation Society.
Mary Higgs.
John A. Hobson.

Thomas Hodgkin, D.C.L., Litt.D.
Bernard Hollander, M.D., M.R.C.S., President of the Etho-

logical Society.
T. C. Horsfall, J.P.

Sir Victor Horsley, F.R.S., M.D., F.R.C.S.
W. Hoskyns-Abrahall.
Ebenezer Howard.
Dr. Marion Hunter.
Mary Gilliland Husband (Mrs.).
Leonard Huxley.
Emily Janes, Organising Secretary to the National Union of

Women Workers.

Hon. J. G. Jenkins, Agent-General for South Australia.
Harrold Johnson, Secretary of the Moral Instruction League.
John C. Kenworthy, Ph.D.
Benjamin Kidd.
Sidney Lee.
The Hon. Sir E. Chandos Leigh, K.C.B., K.C., Speaker's

Counsel, House of Commons.
Humphrey Lewis, F.G.S.
Lady Low.

Sir H. W. R. Fairfax Lucy, Bart.
The Lady Emily Lutyens.

Kathleen Lyttelton (the Hon. Mrs. Arthur Lyttelton).
Sir John Macdonell, C.B., LL.D.
Joseph MacGowan, M.D.
Ellen C. McKee.
Margaret McMillan.
Grace G. Scott Maiden (Mrs.).



524 List of Members of Advisory Council

R. T. Mallet.

Charlotte M. Mason, House of Education, Ambleside.

Helen E. Matheson.

Charles Edmund Maurice.

Sir John Stirling Maxwell.

J. C. Medd.

C. G. Montefiore.

The Hon. Mrs. Mostyn.

Frederick W. Mott, F.R.S., M.D.

Richard Mudie-Smith.

A. J. Mundella, Secretary of the National Education Associa-

tion.
H. E. Norton, F.R.G.S., Hon. Secretary of the Children's

National Guild of Courtesy.
John Oakesmith, D.Litt.
W. Blake Odgers, LL.D., K.C.
Josiah Oldfield, D.C.L., M.R.C.S.
George Payne.
Edith A. Pearson, Warden of Lady Margaret Hall Settlement,

London, S.E.
Ethel Peck.

Helen E. Philip (Mrs. Arthur Philip).
Mrs. Alfred W. Pollard.
Ion Pritchard.

Hon. C. H. Rason, Agent-General for Western Australia.
Alice Ravenhill.
Ennis Richmond (Mrs.).
Sir Owen Roberts, D.C.L., J.P.
G. Gidley Robinson.
William Michael Rossetti.
Katherine Scoresby Routledge (Mrs.).
Arnold S. Rowntree.

B. Seebohm Rowntree.
Joseph Rowntree.
Charles E. B. Russell.
Hon. Rollo Russell.

C. W. Saleeby, M.D.

Mary Scharlieb, M.S., M.D. (Mrs.).

Horace Seal.

Arthur Shad well, M.D.

Cecil J. Sharp.

George F. Shee, Secretary of the National Service League.



List of Members of Advisory Council 525

G. E. Shuttleworth, M.D.
George A. Smith.
H. C. Miall Smith (Mrs.).
The Right Hon. J. Parker Smith.
Edith L. Somervell (Mrs. Arthur Somervell).
Gustav Spiller, General Secretary, International Union of Ethical
Societies.

r-u i u c* c i j 1 Joint Secretaries to the Central Educa-

Cnarles JK. btansneld \ J ^ c ., c, . ,

^ ., ,,r ,, V tion Committee of the Society of

Susanna Emily Wells | ~ . , '

J tnends.

Alfred Stead.

F. Herbert Stead, Warden of the Robert Browning Settlement,

Walworth.
W. T. Stead.
F. Storr.

J. St. Loe Strachey.
W. R. Washington Sullivan, Ph.D., President of the Ethical

Religion Society.
Katharine Thomasson (Mrs.).
Winifred A. Todhunter.
Gertrude Tuckwell, President of the Women's Trade Union

League.

Edward J. Urwick.
A. J. Waldegrave.

Mary A. Ward (Mrs. Humphry Ward).
General Sir Charles Warren, G.C.M.G., K.C.B., F.R.S.
Thomas M. Watt, M.R.C.S., L.R.C.P.
M. S. Watts (Mrs. G. F. Watts).
Sir William Wedderburn, Bart.
The Hon. Victoria, Lady Welby.
H. G. Wells.
J. Martin White.

John Howard Whitehouse, St. George's School, Harpenden.
Joseph H. Wicksteed.

Charlotte C. Wilson (Mrs. Henry J. Wilson).
Emma Winkworth (Mrs.).



Online LibraryMichael SadlerMoral instruction and training in schools; report of an international inquiry .. (Volume 1) → online text (page 43 of 45)