Copyright
North Carolina. Secretary of State.

North Carolina manual [serial] (Volume 1951) online

. (page 13 of 45)
Online LibraryNorth Carolina. Secretary of StateNorth Carolina manual [serial] (Volume 1951) → online text (page 13 of 45)
Font size
QR-code for this ebook


Cumberland Wilbur Clark Fayetteville

Cumberland Mrs. Chas. M. Meekin Fayetteville

Cumberland Miss Sally W. Tomlinson Fayetteville

Harnett Duncan C. Wilson Dunn

Harnett Herman Halloway Fuquay Springs

Harnett Mrs. W. E. Nichols Coats

New Hanover C. B. Kornegay Wilmington

New Hanover Mrs. T. J. Cause ^ Wilmington

New Hanover : Murray James Wilmington

Robeson Mrs. A. B. McRae Rowland

Robeson Dixon McLean Lumberton

Eighth District

.\iison James A. Hardison Wadesboro

Davie George H. Shutt Mocksville

Davidson Miss Vere G. Phillips Thomasville

Davidson J. F. Spruill Lexington

Hoke J. B. Thomas Raeford

Lee J. C. Pittman Sanford

Lee Mrs. W. R. Wilhams Sanford

Moore Mrs. Lessie Brown Carthage

Montgomery Mrs. Geo. T. McAuley Mt. Gilead

Richmond J. Thomas Page, Sr Rockingham

Richmond Mrs. Archie McDougald Haiilet

Scotland James R. McKenzie Laurinburg

Scotland Mrs. Edwin P. Gibson Laurel Hill

Union J. Hampton Price Monroe

Union Mrs. W. R. Steele Waxhaw

Wilkes Miss Zell Harris Roaring River

Wilkes C. C. Faw, Sr N. Wilkesboro

Yadkin Mrs. Earl Stryker Yadkinville

Ninth District

Alexander L. P. Zachary Taylorsville

Alexander Mrs. R. E. Current Taylorsville

Alleghany Floyd Crouse Sparta

Alleghany Mrs. Edna Thompson Sparta

Ashe Ira Johnston Jefferson

Ashe Mrs. Elizabeth Hensley W. Jefferson

Cabarrus J. Lee White Concord

Cabarrus Mrs. H. B. Robertson Concord

Caldwell Claude Siler Lenoir

Caldwell Mrs. Margaret Moore Lenoir

Iredell C. H. Dearman Statesville

Iredell Mrs. Eleanor Armour Statesville

Rowan Kerr Craige Ramsay Salisbury

Rowan Mrs. Spencer Murphy Salisbury

Stanly W. E. Smith Albemarle

Stanly Mrs. D. N. Bennett Norwood

Watauga Dr. H. B. Perry Boone

Watauga Mrs. Dessie Mae Edmiston Sugar Grove



State Committees, Democratic 161



Tenth District

Avery R. T. Lewis Minneapolis

Avery Mrs. Hope B. Teaster Mimieaiiolis

Burke Miss Lillian Ross Morganloii

Burke Mrs. Yates Palmer Valdese

Burke W. C. Hudson Morganton

Catawba G. A. Warlick Newton

Catawba • Harry VanderLinden Hickory

Catawba Mrs. Madeline Corn Newton

Lincoln Mrs. R. R. Killian Lincolnton

Lincoln Marvin T Leathcrman Lincolnton

Mecklenburg Mrs. Frances Clarkson Charlotte

Mecklenburg Mrs. Ralph Miller Charlotte

Mecklenburg Mrs. Walter G. Craven Charlotte

Mecklenburg David McConnell Charlotte

Mecklenburg Sydney Croft Charlotte

Mecklenburg Thomas Bird Charlotte

Mitchell Nathan H. Yelton Raleigh

Johnston J. R. Poole Smilhficld

Mitchell Mrs. Ray T. Dent Spruce Pine

Eleventh District

Cleveland Clyde Nolan Shelby

Cleveland Ralph Gardner Shelby

Cleveland CM. Mull Shelby

Gaston L. B. HoUowell Gastonia

Gaston Miss Hazel Saunders Bessemer City

Gaston W. 0. Barrett Mt. Holly

Madison Alfred Huff Mars Hill

Madison Mrs. J. Clyde Brown Mars Hill

McDowell R. W. Proctor Marion

McDowell Mrs. J. A. Poteat Marion

McDowell Hugh F. Beam Marion

Polk Oliver Taylor Mill Springs

Polk Mrs. Russell Walcott Tryon

Rutherford S. A. Summey Forest City

Rutherford 0. J. Holler Union Mills

Rutherford Grady Withrow Hollis

Yancey Mrs. S. J. Haskins Burnsville

Yancey Mark Bennett Burnsville

Twelfth District

Buncombe Don S. Elias Asheville

Buncombe Weldon Weir Asheville

Buncombe Mrs. W. A. Goodwon Asheville

Cherokee Mrs. H. A. Mattox Murphy

Clay C. L. Davis Hayesville

Graham W. B. Wiggins Robbmsville

Haywood Mrs. Jack West Clydf

Haywood Jerry Rogers Hazelwood

Henderson H. E. Buchanan HendersonviUc

Henderson Mrs. Lucille Allen Hendersonville

Jackson Dan K. Moore Sylva

Jackson , Miss Jane Coward Sylva

Macon James L. Houser Franklni

Macon Miss Kate McGee , Frankhn

Swain Mrs. W. E. Elmore '. Bryson City

Swain Mrs. J. H. Secery. Bryson City

Transylvania W. M. Roberts Brevard

Transylvania Mrs. Robert Deyton Brevard

EX-OFFICIO
President, Young Democratic Clubs of . , .„

N. C Robert R. WiUiams, Jr Asheville

National Committeeman James F. Chesnutt w'"'*"'

National Committeewoman Edith Marsh Monroi'



162 North Carolina Manual

State Democratic Conoressional District Executive

Committee

1950

First District

Beaufort Malcolm Paul Washington

Beaufort Mrs. E. W. Marsh Bath

Camden W.I. Halstead South M ills

Camden Mrs P. P. Gregory Shawboro

Currituck Dudley Bagley Moyoek

Currituck S. A. Walker Snowden

Chowan R. D. Dixon Edenton

Chowan E. N. EUiott Tyner

Dare Stanford White Manteo

Dare G. T. Wescott Manteo

Gates L. C. Hand Gatesville

Gates R. E. Miller Gates

Hertford A. W. Green Ahoskie

Hertford R. H. Underwood Murfreesboro

Hyde M. A, Matthews Englehard

Hyde J. H. Swindell Swan Quarter

Martin A. E. James Robersonville

Martin Clarence Griffin Williamston

Pasquotank Jerome B. Flora Elizabeth City

Pasquotank Mrs. W. C. Dawson Elizabeth City

Perquimans J. E. Winslow Hertford

Perquimans Silas M . Whedby Hertford

Pitt W. I. Bis.sett Griffon

Pitt Gilbert Peele Greenville

Tyrrell C.J. Liverman Columbus

Tyrrell R. L. Spruill, Jr Columbus

Washington W. Roy Hampton Plymouth

Washington Harry P. Barnes Cherry

Second District

Bertie W. S. Pritchard Windsor

Bertie W. L. Powell Windsor

Edgecombe R. L. Corbett Macclesfield

Edgecombe M . P. J. Williams Rocky Mount

Greene H. M. Hicks Snow Hill

Greene M. C. Lassiter Snow Hill

Halifax J. Waldo Whitaker Enfield

Halifax B. F. Turner Weldon

Lenoir Whitford Hill Pink Hill

Lenoir W. Harry Long Kinston

Northampton N. B Boone Conway

Northampton J. R. Woodard Pendleton

Warren R. W. Thornton Littleton

Warren W. E. Turner R-2, Henderson

Wilson H. L. \\atsou Wilson

Wilson T. H. Woodard Wilson

Third District

Carteret W. H. Bell Newport

Carteret Mrs. Elvin T. Hancock Morehead City

Craven , J. E. Witherington Vanceboro

Craven Mrs. D. L. Ward New Bern

Duiilin G. H. Blanton Kenansville

Duplin Miss Betty Davis Kenansville

Jones John D. Larkins, Jr Trenton

Jones Mrs. Geo. R. Hughes Pollocksville

Onslow E. W. Summersill Jacksonville



State Committees, Democratic 163



Onslow Mrs. Albert J. Ellis Jacksonville

Pamlico B. B. HoUowell Bayboro

Pamlico. . . Mrs. Roy Major Bayboro

Pender D. N. Lucas Burgaw

Pender Miss Mattie Bloodworth Burgaw

Sampson \V. L. McPhail C'inton

Simpson Mrs. Rita W. Henley Clinton

Wayne Robt. Holmes Goldsboro

Wayne Mrs. W. A. Dees, Jr Goldsboro

Fourth District

Chatham H. L. Stone Siler City

Chatham Mrs. Elizabeth Blair Pittsboro

Franklin D. F. McKiiine Louisburg

Franklin C. P. Green Louisburg

Johnston Ed White Pine Level

Johnston J . R . Poole Smithfield

Randolph Archie L. Smith .Asheboro

Randoljjh Glenn ( iilmore Julian

Vance LB. Watkins Henderson

Vance Mrs. C. H. Finch • Henderson

Wake John Anderson Raleigh

Wake Banks Arendell Raleigh

Fifth District

Caswell W'.C. Taylor Blanch

Caswell John 0. Gunn , Yanceyville

Forsyth Calvin Graves Winston Salem

Forsyth Irving Carlyle Winston Salem

Granville B. S. Royster, Jr Oxford

Granville • E. B. Bragg •. Creedmoor

Person Jerry Hester Roxboro

Person J. S. Merritt Roxboro

Rockingham J. C. Brown Reidsville

Rockingham Roy Blalock Reidsville

Stokes '. . . J. H. Christian Pinnacle

Stokes H. L. Gibson Pine Hall

Surry J. R. Fowler, Jr Mt. Airy

Surry H. P. Graham Elkin

Sixth District

Alamance J. Mark Freeman Burlington

Alamance W. Bowman Sanders Burlington

Alamance Melvin Hearn Mebane

Durham Mrs. Roma Cheek Durham

Durham W. Robert Murray '. . . Durham

Durham D. B. Martin Durham

Guilford D. S. Neal , Greensboro

Guilford Carlton Blackman '. Greensboro

Guilford T. Gradv Bowman Liberty

Orange 0. J. Coffin Chapel Hill

Orange L. 0. Hogan R-2, Chapel Hill

Orange Miss Harriett Herring Chapel Hill

Seventh District

Bladen James C. Green Clarkton

Bladen Mrs. McRae Bridger Bladenboro

Brunswick .^Irs. R. C. Halmes Shallotte

Brunswick Norman Bellamy Supply

Columbus A. E. Powell, Jr Whiteville

Columbus Mrs. Bessie Brown Whiteville

Cumberland W. H. McGeachy, Jr Fayettevillc

Cumberland Miss Efiie Newton Fayettevillc

Harnett Earl Westbrook Dunn

Harnett Elizabeth F. Mathews Lillington



164 North Carolina Manual



New Hanover L. H. Rouse Wilmington

New Hanover \V. A, Broodtoot, Jr Wilmington

Robeson Grady Harrell Shannon

Robeson Mrs. Olive Bland E. Lumberton

Eighth Distriit

Anson F, E. Liles Wadesboro

Anson Paul A. Kitchen Wadesboro

Davidson R. L. Pope ThomasviUe

Davidson Foster Hankins Lexington

Davie Jacob Stewart Mo;ksvi'le

Davie Mrs E. C. Tatum Cooleeraee

Hoke Laurie McEachern Raeford

Hoke W. P. Baker Raef rd

Lee J. (J. Edwards Sanford

Lee Max McLcod Sanford

Montgomery Dr. W. T. Harris Troy

Montgomery Paul Clark Candor

Moore Mrs. C. T. Cirier Carthage

Moore Lelaiid McKeilhan Pinehurst

Richmond Mark Fritchey Mt. Gilead

Richmond Alva Gibson Hamlet

Scotland Nelson Gibson Gibson

Scotland Chas. E. Muse Laurinburg

Union R. P. Steagall Monroe

Union Miss Edith Marsh Monroe

Wilkes C. B. Eller N. Wilkesboro

Wilkes Dick Chatham Ronda

Yadkin Fred Hobson Yadkinville

Yadkin G. C. Wallace Hamptonville

Ninth District

Alexander Harry Miller Stony Point

Alexander Mrs. Betty Brown Taylorsville

Alleghany W. P. Osborne Sparta

Alleghany D. M. Edwards Sparta

Ashe W. E. Vannoy W. Jefferson

Ashe W. D. McMillan W. Jefferson

Cabarrus D. Ray McEachern Concord

Cabarrus Dr. J. 0. Nolan Kannapolis

Caldwell E. F. Allen Lenoir

Caldwell D. W. M. Roberts Lenoir

Iredell J. G. Lewis Statesville

Iredell D. E. Turner Mooresville

Rowan . Paul V. Phillips Salisbury

Rowan Paul A. Swicegood Salisbury

Stanly R. L. Brown, Jr Albemarle

Stanly : J. B.Littl? Albemarle

Watauga Frank Baird Boone

Watauga Mrs. Helen Underdown Boone

Tenth District

Avery Carl C. Scott Newland

Avery Mrs. Sue L. Banner Newland

Burke A. P. Causby Morganton

Burke Livingston Vernon Morganton

Catawba Edward Haupt ' Newton

Catawba Bailey Patrick Hickory

Lincoln Joe Ross Lincolnton

Lincoln David Clark Lincolnton

Mecklenburg James Armstrong Charlotte

Mecklenburg Robt. Lassiter, Jr Charlotte

Mitchell Mrs. E. G. Miller Bakersville

Mitchell. . . . , , Mrs. R. B. PhilHps Toecane



State Committees, Democratic 165



Eleventh District

Cleveland George W. Ray Shelby

Cleveland Max Dixon Shelby

Gaston F. H. Cunningham Gastonia

Gaston Mrs. Maida Adams Gastonia

Madison J. Clyde Brown Mars Hill

Madison George Martin Mars Hill

McDowell S. T. Caplan Old Fort

McDowell J. W. Streetman, Jr Marion

Polk Jess Rhodes Tryon

Polk W. D. Hines Columbus

Rutherford Miles Haynes Avondale

Rutherford Robert Blanton Forest City

Yancey Wm. T. Jobe R-1, Burnsville

Yancey Chas. Hutchins Burnsville

Tweifth District

Buncombe R. D. Coleman Asheville

Buncombe James M. Rogers Asheville

Cherokee .• : Frank Mehaffey Andrews

Cherokee Frank Forsyth Murphy

Clay Lee Penland Hayesville

Clay '. Mrs Scott Beal Hayesville

Graham L. W. Wilson Robbinsville

f iraham F. S. Griffin Robbinsville

Haywood Richard Queen Waynesville

Haywood Clifford Brown Clyde

Henderson Wade Stepp , Dana

Henderson W. V. Powell Hendersonville

Jackson J. A. Bryson Sylva

Jackson Joe Wilson Sylva

Macon Harold Enloe Franklin

Macon Henry Cleveland FrankUn

Swain W. T. Martin Bryson City

Swain W. E. Elmore Bryson City

Transylvania Mrs. J. S. Silverstein Brevard

Transylvania Ralph H. Raney, Jr Brevard



166 North Carolina Manual

State Democratic Judicial District Executive Committees

1950

EASTERN DIVISION
First District

Beaufort Harry McMuUan, Jr Washinglon

Beaufort Mrs. Jessie Manning Washington

Camden R. L. Bray Belcross

Camden R. L. Whaley Camden

Chowan R . C. Holland Eden ton

Chowan ^ John W . Graham Edenton

Currituck R. P. Midgette Coinjock

Currituck Carl Brumsey Currituck

Dare Martin Kellog Man teg

Dare I. P. Davis Manteo

Gates F. H. Rountree Sunbury

Gates Hubert Eason Gatesville

Hyde J. L. Simmons Fairfield

Hyde J. H. Jarvis Engleha'd

Pasquotank F. W. Horner Elizabeth City

Pasquotank Miles Ferrebe .' Elizabeth City

Perquimans Walter Oakley, Jr Hertford

Perquimans Charles Johnson Hertford

Tyrrell A. L. Walker Columbia

Tyrrell . Mrs. W. Morton McClees Columbia

Second District

pjdgecombe Cameron Weeks Tarboro

Edgecombe A. F. Felton Macclesfield

Martin Hugh Hortoii WiUiamston

Martin Charles Manning WiUiamston

Nash J. N. Sills Nashville

Nash I. D. Thorp Rocky Mount

Washington W. B. Rodman Plymouth

Washington E. L. Owens Plymouth

Wilson Larry Moore Wilson

Wilson Lemuel Gibbons Wilson

Third District

Bertie E. R. Tyler Roxobel

Bertie Mrs. Clara Gatling Windsor

Halifax J. T. Maddrey Weldon

Halifax J. S. Liverman Scotland Neck

Hertford J. W. Cokeland Ahoskie

Hertford J. Carlton Cherry Ahoskie

Northampton E. N. Riddle Jackson

Northampton A. C. Gay Jackson

Vance Mrs. E. A. Latta Henderson

Vance W. P. Parham Henderson

Warren Frank Bangett Warrenton

Warren John M. Picot Littleton

Fourth District

Chatham W. R. Thompson Pittsboro

Chatham Speight Wrenn Siler City

Harnett Dougald McRae Lillington

Harnett Mrs. B. A. Jackson Dunn

Johnston Jack Hooks Kenly

Johnston Albert Corbett Wilson MiUs

Lee D. B. Teague Sanford

Lee Gabe Holmes Sanford

Wayne Harry Tatum Goldsboro

Wayne Mrs. John Peacock Goldsboro



State Committees, Democratic 167



Fifth District

Carteret A. L. Hamilton Morehead City

Carteret Mrs. Sam Adler Morehead City

Craven John A. Simpson Vanceboro

Craven Miss Theresa Shipp New Bern

Greene K. A. Pittman Snow Hill

Greene J. C. Herring Snow Hill

Jones Geo. R. Hughes PoUocksville

Jones Miss Bessie Whitaker Trenton

Pamlico J. C. WyUe Bayboro

Pamlico Mrs. Dan Sawyer Bayboro

Pitt John B. Lewis Farmville

Pitt. L. G. Cooper Greenville

Sixth District

Duplin David N. Henderson Wallace

Duplin Mrs. Hubert PhiUips KenansviUe

Lenoir Clifton Sutton LaGrange

Lenoir W. C. Boone Kinston

Onslow A. T. Shaw Jacksonville

Onslow Mrs. N. E. Day Jacksonville

Sampson R. M. Holland Clinton

Sampson Miss Valva Hudson Clinton

Seventh District

FrankUn Hill Yarborough Louisburg

Franklin Mrs. J. W. Mann Louisburg

Wake Mrs. Barber Towler Raleigh

Wake Mrs. J. M. Newsom Raleigh

Eighth District

Brunswick E. J. Prevatt Southport

Brunswick Mrs. Christine Frink Southport

Columbus R. H. Burus, Jr Whiteville

Columbus Walter H. Powell, Jr Whiteville

New Hanover Mrs. B. D. Quarrell Wilmington

New Hanover Mrs. Alice Strickland Carolina Beach

Pender John Best Burgaw

Pender Mrs. J. F. Howard Burgaw

Ninth District

Bladen Ed Clark Elizabeth town

Bladen Frank Grady Elizabeth town

Cumberland Malcomb McQueen Fayetteville

Cumberland Terry Sanford Fayetteville

Hoke N. M. Smith Raeford

Hoke N. L. McFadyen Raeford

Robeson David M. Britt Fairmont

Robeson Mrs. Lacy John Lumber Bridge

Tenth District

Alamance Eugene Gordon Burlington

Alamance John H. Vernon Burlington

Alamance Clay Henric Burhngton

Durham Tom B. Sawyer Durham

Durham Hugh Thompson Durham

Durham Dan K. Edwards Durham

GranviUe E. F. Taylor Oxford

Granville T. G. Stem, Jr Oxford

Orange B. D. Sawyer Hillsboro

Orange W. P. Andrews R-1, Durham

Person R. B. Dawes Roxhoro

Person R. P. Burns Roxboro



168 North Carolina Manual



WESTERN DIVISION
Eleventh District

Alleghany Arthur (Ireene Eunice

Ashe R. W. Barr W. Jefferson

Ashe Mrs. Ed. M. Anderson W. Jefferson

Forsyth H. M. Ratcliff Winston-Salem

Forsyth E. S. Heefner, Jr Winston-Salem

Forsyth Fred S. Hutchins Winston-Salem

Twelfth District

Davidson P. V. Critcher Lexington

Davidson Howard Steed Thomasville

Davidson Lindsey Dorsett R-5, Winston-Saleni

Ouilford H. L. Koontz Greensboro

Guilford Miss Dorothy Clement Greensboro

Guilford Chas. \^'. McAnally Greensboro

Thirteenth District

Anson Fred J. Coxe Wadesboro

Anson Walter E. Brock Wadesboro

Moore Lamont Brown Southern Pines

Moore U. L. Spence Carthage

Richmond Hugh Lee Rockingham

Richmond Z. V. Morgan Hamlet

Scotland R. F. McCoy Laurinburg

Scotland Fred Kendall, Jr Johns

Stanly R. R. Ingram Albemarle

Stanly R. D. Lowder Albemarle

LInion W. B. Love, Jr Monroe

Union Rebecca Garrison Monroe

Fourteenth District

Gaston Willis Smith Belmont

Gaston J. Mack Holland, Jr Gastonia

Mecklenburg Joe drier Charlotte

Mecklenburg Karl Home Charlotte

Fifteenth District

Alexander George Price Taylorsvilie

Alexander Mrs. Brace Warren Hiddenite

Cabarrus J. Carlyle Rutledge Kannapolis

Cabarrus W Preston White Concord

Iredell Wade H. Moore Statesville

Iredell A. Fred Alexander Statesville

Montgomery Walter Currie Troy

Montgomery Wade Bruton Troy

Rowan Charles L. Coggins Salisbury

Rowan J. G. Hudson Salisbury

Randolph L. T. Hammond Randlenian

Randolph A. W. Craven Ramseur

Sixteenth District

Burke T. Earle Franklin Morganton

Burke A. E. Kirksey Morganton

Caldwell F. L. German Lenoir

Caldwell James Farthing Lenoir

Catawba Wade Lefler Newton

Catawba Emmitt Willis Hickory

Cleveland C. C. Horn Shelbv

Cleveland B. T. Falls, Sr Shelby

Lincoln W. Hampton Childs Lincoln ton

Lincoln K. B. Nixon Lincolnton

Watauga James Taylor Boone

Watauga G. H. Winkler Boone



State Committees, Democratic 169



Seventeenth District

Avery Fred Coffey Banner Elk

Avery Mrs. T. H. Webb Linville

Davie J. H. Addison Mocksville

Davie Mrs. 0. C. McQuage Mocksville

Mitchell Frank Watson Spruce Pine

Mitchell Mrs. Fred Brummitt Bakersville

Wilkes J. E. Walker N. Wilkesboro

Wilkes Curry S. Moore N. Wilkesboro

Yadkin Grover Webb Boonville

Yadkin Mrs. T. M. Reeves Boonville

Eighteenth District

Henderson I. W. Jackson Hendersonville-

Henderson Frank L. Todd Hendersonville

McDowell Roy W. Davis Marion

McDowell Paul J. Story Marion

Polk Demus Chapman Tryon

Polk : Raymond Stevenson Saluda

Rutherford Chas. Dalton Spindale

Rutherford O.J. Mooneyham Forest City

Transylvania Harry Morgan Rosman

Transylvania Hal D. Gibson Pisgah Forest

Yancey C. L. Crochett Burnsville

Yancey Harland Holcombe Burnsville

Nineteenth District

Buncombe S. C. Crawford Asheville

Madison Zeno Pender Marshall

Madison E. K. Meadows Spring Creek

Twentieth District

Cherokee Ralph Moody Murphy

Cherokee W. D. Whitaker Andrews

Clay T. C. Gray Hayesville

Clay ." Mrs. Bert Plemmons Hayesville

Graham R. B. Morphew Robbinsville

Graham J. D. Allen Robbinsville

Haywood John M. Queen Waynesville

Haywood Tommy Morgan Canton

Jackson D. M. Hall Sylva

Jackson Marcellus Buchanan Sylva

Micon Jess Shope Franklin

Macon R. S. Jones Franklin

Swain Bob Wiggins Bryson City

Swain Herman Edwards Bryson City

Twenty-first District

Caswell H. R. Thompson Yanceyville

Caswell Buck Fitek R-3, Mebane

Rockingham J. M. Sharp ReidsviUe

Rockingham Herman Peters Leaksville

Stokes Leonard VanNoppen Danbury

Stokes W. W. Norman Pinnacle

Surry Chas. L. Folger Dobson

Surry Charles Neaves Elkin



170 North Carolina Manual

State Democratic Senatorial Executive Committees

1950

First District

Bertie C. H. Jenkins Aulander

Camden H. C. Ferebee Camden

Chowan Dave Holton Edenton

Currituck John R. Wright, Jr Jarvisburg

Gates Martin Kellog, Sr Sunbury

Hertford Gordon Madrey Ahoskie

Pasquotank Lawremon W. Midgette Elizabeth City

Perquimans Robt. L. Hollowell Hertford

Second District

Beaufort Mrs. Scott Topping Pantego

Dare L. D. Tarkington Manteo

Hyde E. A. Williams Swan Quarter

Martin Paul Robinson Robersonville

Pamlico James Gatlin, Jr Vandermeer

Tyrrell Mrs. D. A. Simmons Columbia

Washington Wm. Thomas Freeman Plymouth

Third District

Northampton Buxton Midgett Jackson

Vance T. W. Ellis Henderson

Warren Wilton Drake Warrenton

Fourth District

Edgecombe Frank Winslow ' . Rocky Mount

Halifax Kelly Jenkins Roanoke Rapids

Fifth District

Pitt County Democratic Executive Committee



Sixth District

Franklin W. L. Lumpkin Louisburg

Nash M. F. Morgan Bailey

Wilson Roy Wilkinson R-1 , Kenly

Seventh District

Carteret Elwood R. Willis MarshaUburg

Craven John F. Rhodes, Jr New Bern

Greene A. C. Edwards , . . . Hookerton

Jones Rudolph Pelletier Trenton

Lenoir Fred Whitaker Kinston

Onslow Carl V. Venters Jacksonville

Eighth District

Johnston Marvin Johnson Smithfield

Wayne Powell Bland Goldsboro

Ninth District

Duplin Rivers D. Johnson, Jr Warsaw

New Hanover Wallace C. Murchison Wilmington

Pender Robt. Grady Johnson Burgaw

Sampson Marvin Wooten Roseboro

Tenth District

Bladen R.J. Hester Elizabeth town

Brunswick D. L. Gainey Leland

Columbus A. H. Sessions Whiteville

Cumberland Gilbert Shaw Fayettevill?



State Committees, Democratic 171



Eleventh District

Robeson County Democratic Executive Committee

Twelfth District

Harnett V. C. Baggett Lillington

Hoke H. A. Green Raeford

Moore W. P. Saunders Robbins

Randolph Joseph D. Ross, Jr Asheboro

Thirteenth District

Chatham Wade Paschal Siler City

Lee W. W. Seymour Sanford

Wake Vaughn Winborne Raleigh

Fourteenth District

Durham Wilbur Hobby Durham

Granville Joe A. Watkins Oxford

Person J. W. Green Roxboro

Fifteenth District

Caswell '. Sam Bason Yanceyville

Rockingham Bernard Young Madison

Sixteenth District

Alamance Joe M. Neal Saxapahaw

Orange Clyde C. Carter Chapel Hill

Seventeenth District

( iuilford County Democratic Executive Committee

Eighteenth District

Davidson Carl Wilson '. Thomasville

Montgomery Jim Burke -. Biscoe

Richmond H. L. McDonald Rockingham

Scotland P. D. Jones Laurinburg

Nineteenth District

Anson Barringer T. Hill Wadesboro

Stanly John B. Boyette Albemarle

Union Page Price Monroe

Twentieth District

Mecklenburg James Whittington Charlotte

Mecklenburg Ray Farriss Charlotte

Twenty-first District

Cabarrus M. B. Shurin Concord

Rowan Nelson Woodson Salisbury

Twenty-second District

Forsyth County Democratic Executive Committee

Twenty-third District

Stokes Moir Martin Lawsonville

Surry Polly Anna Sargent Mt. Airy

Twenty-fourth District

Davie J. B. Cain Cana

Wilkes Dr. Seth B. Cale Elkin

Yadkin 0. E. Boles Joncsville



172 North Carolina Manual



Twenty-fifth District

Catawba Banks Whisenant Maiden

Iredell Sam G. Hall Statesville

Lincoln Blair Carpenter Lincolnton

Twenty-six District

Gaston County Democratic Executive Committee

Twenty-seventh District

Cleveland D. W. Royster Shelby

McDowell E.J. House, Jr Marion

Rutherford Bryan Harrell Forest City

Twenty-eighth District

Ale.xauder J. C. Fortner Taylorsville

Burke New B. Giles Morganton

Caldwell Henry Huff Lenoir

Twenty-ninth District

Alleghany R. E Robinson Whitehead

Ashe. W. B. Austin ■ W. Jefferson

Watauga S. E. Horton Boone

Thirtieth District

Avery A. S. Taylor Pyatte

Madison James Holnombe Marshall

Mitchell John B. Peterson Poplar

Yancey Griffin H. Hennessee Burnsville

Thirty-first District

Buncombe County Democratic Executive Committee

Thirty-second District

Haywood R. E. Sentelle R-3, Canton

Henderson Mack Aiken Hendersonville

Jackson Charley Roper Webster

Polk W. Y. Wilkins, Jr Tryon

Transylvania V. P. Clement Brevard

Thirty-third District

Cherokee Lofton Mason Murphy

Clay Vernon Martin Hayesville

Graham Ed Ingram Robbinsville

Macon Clint May Flax

Swain T. A. Sandlin R-1, Bryson City



State Committees, Democratic 173

State Democratic Solicitorial District Executive

Committees

1950

EASTERN DIVISION
First District

Beaufort M. F. Thompson Aurora

Beaufort Mrs. I. P. Hodges RFD, Washington

Camden Ash ton Leary Camden

Camden \V. F. Williams South Mills

Chowan Eddie W. Spires Edenton

Chowan J. N. Pruden Edenton

Currituck E. R. Johnson Currituck

Currituck J. T. Ethridge Shawboro

Dare Clarence Midgette Manteo

Dare Melvin Tillett Manteo

Gates C. P. Hathaway Gatesville

Gates W. L. Askew Eure

Hyde 0. L. Williams Swan Quarter

Hyde George T. Davis Swan Quarter

Pasquotank W. L. Thompson Elizabeth City

Pasquotank J. F. Ferrell Elizabeth City

Perquimans A. W. Hefren Hertford

Perquimans Walter G. Edwards Hertford

TyrreU 0. M. Fletcher Columbia

Tyrrell Mrs. C. Earl Cohoon Columbia

Second District

Edgecombe W. E. Cobb, Jr Tarboro

Edgecombe Otto Peary Tarboro

Martin N. L. Peele Williamston

Martin A. Corey Jamesville

Nash L. L. Davenport Nashville

Nash R. W. Jones Bailey

Washington Reynolds Davenport Plymouth

Washington M. W. SpruiU Plymouth

Wilson S. E. High, Sr Lucama

Wilson Wm. Webb Wilson

Third District

Bertie John R. Jenkins Aulander

Bertie Mrs. Lennie Perry Colerain

Halifax Wade H, Dickens Scotland Neck

Halifax R. B. Parker Enfield

Hertford J. B. Burden Ahoskie



Online LibraryNorth Carolina. Secretary of StateNorth Carolina manual [serial] (Volume 1951) → online text (page 13 of 45)